Zalakaros Város Képviselő-testületének 27/2005 (XII.16..) önkormányzati rendelete
Épített környezet értékeinek helyi védelméről
Hatályos: 2005. 12. 16- 2016. 12. 16Zalakaros Város Képviselő-testületének 27/2005 (XII.16..) önkormányzati rendelete
Épített környezet értékeinek helyi védelméről
2005-12-16-tól 2016-12-16-ig
Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő testületének
27/2005. (XII.16) sz. önkormányzati rendelete az
Épített környezet értékeinek helyi védelméről
Zalakaros Város Önkormányzata fontosnak tartja, hogy a település bel- és külterületén – a falukép, a helytörténet, a közös kultúrkincs szempontjából meghatározó – építészeti értékek védelemben részesüljenek. Ezért – az 1997. évi LXXVIII. tv. 57. §. /2/ és /3/ bek. értelmében, a műemlék- és természetvédelmi jogszabályokkal, szakmai követelményekkel összhangban – a következő Önkormányzati rendeletet alkotja:
A helyi védelem tárgyai
1. §
A helyi védelem - a mellékletben felsoroltak szerint - a következőkre terjed ki:
- A városszerkezeti jelentőségű területekre, ahol a terület szerkezete, úthálózata és beépítésének jellege maradandó történeti érték.
- Jellemző beépítési vonalakra, ahol az utcavonal helyi sajátosságú térfalakat alkot.
- Egyedi épületekre, amelyek helyi értéket képviselnek, jellegük kifejezi a város múltjának sajátságát, kultúráját, hagyományait.
- Jellegzetes, egyedi értéket képviselő kis architektúrális elemekre (tetőfelépítmények, kapuzatok, kapuk, portálok, épületszobrász munkák ...).
- [1]Vallásos tárgyú, egyedi értéket képviselő kis architektúrális műtárgyak (kőkeresztek, kegytartók, harangláb...).
A helyi védelem személyi hatálya
2. §
A rendelet személyi hatálya a helyi védelem alá vont területek, építészeti és természeti értékek tulajdonosaira és kezelőire (üzemeltetőre, bérlőre, használóra) terjed ki.
A védelem módjának részletes előírásai
3. §
- A városszerkezeti jelentőségű területen (VJ) a városszerkezet védendő történelmi örökség, ezért az úthálózat, a telekosztások és a beépítési mód jellegzetességeit meg kell őrizni.
- Védett beépítési vonalú ingatlanokon az utcai homlokzat vonalán a történetileg kialakult beépítési vonal fenntartásáról, átépítéskor, illetve új beépítés esetén is gondoskodni kell.
Ennek érdekében:
- Az utcaszakaszra jellemző beépítési mód és tetőalakítás (utcára merőleges vagy párhuzamos) megőrzendő, illetve helyreállítandó,
- előkert nem beépíthető,
- az utcaszakaszra jellemző homlokzatmagasság betartandó.
(3) A védett épület vagy épületrész történeti, városképi, építészeti jellemzői a hely sajátos karakterének kifejezői, kultúra részei, ezért e jellemzőket meg kell őrizni. Ennek érdekében:
- a védett épület vagy épületrész nem bontható, azt új épület részeként is meg kell őrizni,
- a védett épületek, épületrészek szerkezetei, építészeti részletei, tartozékai megőrzendők, illetve hiányuk esetén pótlandók,
- homlokzat-felújítás, átalakítás csak a teljes épülethomlokzat figyelembevételével történhet,
- az épület homlokzatszínezéséhez az építési hatóság színezési terv készítését írja elő,
- a földszinti portál-kialakítás, -átalakítás csak az épület teljes földszintjének egységes kezelésével engedélyezhető,
- cégér, cégtábla csak az épület architektúrájához, formavilágához illeszkedő módon és igényes kivitelben engedélyezhető,
- A védett, kis architektúrális elemek önmagukban, az épülettől függetlenül képviselnek helyi jelentőségű értéket, az őket hordozó épületnél magasabb és jelentősebb, kulturális, történeti és esztétikai színvonalon. Megőrzésük fontos, ennek érdekében:
- fennmaradásukat az épület átépítése vagy újjáépítése esetén is biztosítani kell, elsősorban “in situ”, de ha nem lehetséges, akkor áthelyezéssel (akár más épületre is!),
- a hozzá kapcsolódó épületszerkezetek felújítása, karbantartása esetén autentikus helyreállításukról, állagmegőrzésükről is gondoskodni kell,
- felújítás, átalakítás esetén az épülethez mért jelentőségéhez képest a tervezésnél és kivitelezésnél figyelembe kell venni.
Védetté nyilvánítás és annak megszüntetése
4. §.
(1) A védetté nyilvánításról, illetve annak megszüntetéséről az Önkormányzat Képviselő-testülete rendelettel dönt.
(2) A védelemre vonatkozóan bárki javaslatot tehet, azonban a testület felé az illetékes bizottság évente egy alkalommal indítványozza a változtatást.
A javaslatban fel kell tüntetni a védendő értékre, annak helyére vonatkozó legfontosabb adatokat /megnevezés, hely, tulajdonos és használó/, valamint a részletes indokolást.
(3) A védetté nyilvánítást vagy annak megszüntetését megelőzően értékvizsgálatot kell készíteni, szakemberek és az érintettek véleményének egyidejű kikérésével.
(4) A rendezési tervek készítése és felülvizsgálata során építészeti értékvizsgálati munkarészt kell készíteni.
(5) A védetté nyilvánítás során biztosítani kell a tulajdonos és használó előzetes tájékoztatását, véleményének kikérését, épületek esetében a tulajdonos és használó egyetértésének megszerzését, egyéb esetben törekedni kell a tulajdonos és használó egyetértésének megszerzésére.
(6) A védelem elrendelése vagy megszüntetése tényét a helyben szokásos módon közzé kell tenni, s erről írásban értesíteni kell:
- az ingatlan vagy természeti érték tulajdonosát,
- a védetté nyilvánításra vagy törlésre javaslatot tevőt,
- építmények esetében az Országos Műemlékvédelmi Hivatalt,
- helyi területi védelem esetén az érintett utak, közművek fenntartóit,
- a földnyilvántartást.
A helyi védelem tárgyainak nyilvántartása
5. §.
(1) A védelem alatt álló területet, építményt meg kell jelölni. Az erre szóló tábla elhelyezéséről és fenntartásáról az Önkormányzat gondoskodik.
(2) A védett értékekről a Polgármesteri Hivatal építésügyi szakembere törzskönyvet vezet, amelynek tartalmazni kell:
- a védett érték megnevezését,
- pontos helyét /utca, házszám, helyrajzi szám/
- tulajdonosát, kezelőjét, használóját,
- a védelemre javaslattevő nevét,
- a védelem indoklását,
- a védett érték egy vagy több fotóját,
- a védelmet megállapító rendelet számát, időpontját,
- az állagmegóvás, felújítás kapcsán tett intézkedéseket, hatósági és pénzügyi információkat.
[2](3) A védelembe vont területeket, épületeket és építményeket a Polgármesteri Hivatal tartozik folyamatosan figyelemmel kísérni, továbbá min. 5 évente egy alkalommal átfogóan ellenőrizni. Szükség esetén intézkedéseket kell tenni a feltárt hiányosságok sürgős megszüntetésére.
A védett helyi értékek hasznosítása, fenntartása
6. §.
(1) A helyileg védett értékek fennmaradásának feltétele, megőrzésének módja elsősorban a rendeltetésnek megfelelő használat.
(2) Egyéb hasznosítás esetén – a vállalkozói jegyek mellett is – törekedni kell a közcélú felhasználásra.
(3) A használat a védett értékeket nem veszélyeztetheti.
(4) A védett értékek, főként az épületek, építmények állapotának megóvása a tulajdonos és használó feladata, aki ehhez kérheti az Önkormányzat támogatását.
(5) A védelem alatt álló értékek megőrzése érdekében – a hatályos építési jogszabályok keretei között – a polgármester kötelezheti a védett területen lévő, valamint egyedi védelem alatt álló épületek, építmények tulajdonosait, illetve használóit
- a jó karbantartásra, fenntartásra való kötelezettség teljesítésére,
- az azokat éktelenitő, idegen részek eltávolítására,
- a védett értékek jellegének kifejezésére vagy hatásosabb érvényesülésére irányuló munkálatok elvégzésére.
7. §.
(1) Az I. fokú építésügyi hatóság engedélye szükséges:
a/ a védett építményen külső vagy belső felújítási, helyreállítási, átalakítási, bővítési, korszerűsítési, bontási, továbbá víz- és kertépítési, tájrendezési, vagy képző- és iparművészeti, restaurálási, továbbá a védett építmény jellegét és megjelenését bármely módon érintő egyéb munkálatok, az ezekhez kapcsolódó épületkutatás, feltárás végzéséhez,
b/ a védett építmény igénybevételi, használati módjának /rendeltetés/ megváltoztatásához,
c/ a védett területen, egyedileg védett épületen és közvetlen környezetében utcabútor, burkolatok, hirdető-berendezések, egyéb épületek, építmények létesítéséhez.
(2) A védett épületek korszerűsítését, átalakítását, bővítését a védettség nem zárja ki, de olyan feltételekhez köti, amelyekkel az épület jellege nem változhat, értékei nem semmisülnek meg.
(3) Védett épület csak a védettség törlése után bontható le. A bontás előtt az épület tulajdonosának kötelessége az épület felmérési és fotódokumentációjának elkészíttetése és a bontási engedély kérelemhez való csatolása.
(4) Védett területekre /utcák, utcarészek, természeti területek, tájrészletek/ építési engedély csak úgy adható, hogy a munkák az eredeti jelleget ne változtassák meg.
Az engedélyezésre kerülő új épületek, építmények tömegarányait, főbb méreteit a környezetben meglévő hagyományos épületekhez harmonikusan illeszkedve, azok homlokzatszélességét, gerinc- és párkánymagasságát, tetőformáját, anyaghasználatát figyelembe véve kell meghatározni.
8. §.
Építési engedély iránti kérelemhez a központi jogszabályban előirt mellékleten kívül két-két példányban csatolni kell:
a/ átalakítás esetén a jelenlegi épület felmérési rajzait,
b/ a munkák által érintett épületrészek jelenlegi állapotának fényképdokumentációját,
c/ homlokzatot érintő munkák esetében a színezésre vonatkozó javaslatot.
A védett értékek adózása
9. §.
A helyi védelemben részesült építmények, területek tulajdonosai, kezelői, használói a helyi adók kivetésekor kedvezményekben vagy adómentességben részesülhetnek. A kedvezmény mértékét, illetve az adómentességet a helyi adókról alkotott Önkormányzati rendeletben kell szabályozni.
Települési Értékvédelmi Támogatás
10. §.
(1) A védett épület, építmény felújításának esetén, külső helyreállításának /a homlokzatok, tetőszerkezet domináns elemeinek leginkább megfelelő állapot létrehozásának/ költségeihez pályázat utján az éves költségvetésben meghatározott keretösszeg erejéig, a külső megjelenítés, homlokzat megtartása érdekében Önkormányzati támogatás adható.
(2) A támogatás mértéke: a helyi védelem alatt álló épületek esetében a külső helyreállítás, veszélyeztetett objektumoknál a szükséges állagmegóvás, értékőrző felújítás költségeinek legfeljebb 50 %-a. A pályázónak nyilatkozni kell arról, hogy ÁFA visszaigénylésére jogosult-e.
(3) a támogatási összeg az épület arculatára legfeljebb 50%-a vissza nem térítendő támogatás, míg a fennmaradó összeg legfeljebb 10 év futamidejű kamatmentes kölcsön, havi visszafizetési bontásban, amely alapját az éves költségvetés határozza meg.
(4) mind a vissza nem térítendő támogatás, mind a kamatmentes kölcsön kifizetésének esedékessége a helyreállítás 50%-os készültsége esetén a támogatás 50%-a, míg a támogatás fennmaradó 50%-a a munka ellenőrzött, igazolt befejezéskor fizethető ki.
(5) A támogatás megpályáztatásának alapja a meghatározott költséghányad /saját erő/ tulajdonosi vállalása.
(6) A pályázatokat a tervezett kivitelezés évének február 20. napjáig kell két példányban benyújtani a Polgármesteri Hivatal építésügyi osztályán keresztül a főépítészhez.
(7) A Pályázat tartalmi követelményei:
- a pályázó adatai (név, lakcím/székhely, telefonszám),
- Tulajdonosi hozzájárulás (használó esetén), társtulajdonosi hozzájárulás (közös tulajdon esetén),
- a pályázat tárgyának adatai (a felújítandó épület vagy építmény, vagy részének pontos megnevezése, címe, történetének, műszaki állapotának rövid leírása, felújítási, korszerűsítési tervek), fotók a munka elvégzését megelőző állapotról, építési engedélyhez kötött munka esetén építész tervdokumentáció és jogerős építési engedély,
- az előirányzott költségek bemutatása az elvégzendő munkák függvényében (költségvetés), kivitelezői ajánlat vagy tervezői becslés,
- a munka elkészültének tervezett határideje,
- az igényelt támogatás összege, megjelölve a saját erőből elvégzendő munkák értékét,
- a pénzösszeg felhasználásának tervezett módja és határideje,
- előzetes kötelezettségvállalás arra vonatkozóan, hogy a támogatás elnyerése esetén az elnyert összeget a pályázati feltételek szerint használja fel az építtető.
(8) Az éves keretösszeg határain belül a konkrét támogatások odaítéléséről a főépítész előterjesztésében a Gazdasági és Városfejlesztési bizottság javaslata alapján a Képviselőtestület dönt minden évben az áprilisi ülésén.
(9) A pályázat eredményéről az igénylőket írásban értesíteni kell. Az el nem fogadott pályázatokat a következő évben ismételten be lehet nyújtani.
(10) Azokkal a pályázókkal, akiknek pályázatai elfogadásra kerültek, a polgármester – a megvalósítás feltételeit illetően – megállapodást köt.
A megállapodás tartalmi követelményei:
- a megítélt pénzösszeg felhasználásának módja,
- a felhasználás határideje és feltételei,
- a törlesztés futamideje és feltételei
- a munkálatok műszaki ellenőrzésére, szakszerűségére vonatkozó ellenőrzési feladatok szabályai,
- a kivitelezés ellenőrzésének szabályai,
- az elvégzett munka átvételének módja,
- a felmerült költségekről szóló számlák kollaudálásának menete.
(11) Ellenőrzés:
- A pályázat megvalósulásának műszaki tartalmára vonatkozó ellenőrzési feladatokat a Zalakaros Város Polgármesteri Hivatala Műszaki Osztálya végzi.
- A munkálatok befejezésekor a műszaki ellenőr nyilatkozik a munka elkészültéről és igazolja a támogatás célnak megfelelő felhasználását.
(12) A kölcsön összege erejéig az ingatlanra jelzálogjogot kell bejegyeztetni.
(13) Az esedékes törlesztő részlet határidőre történő nem teljesítése esetén a kölcsön összegét a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresével növelt összegben a pályázó egy összegben köteles visszafizetni, a lejáratot követő év január 31. napjáig.
(14)A támogatási keretet elkülönítetten kell kezelni.
Helyi értékek szerepe a közművelődésben és az oktatásban
11. §.
(1) A természeti és építészeti értékek tudat- és ízlésformáló hatásának elősegítésére szorgalmazni kell az erre vonatkozó ismeretek terjesztését a helyi művelődési, társadalmi szervezetekben, körökben, egyesületekben. A megóvás, hasznosítás feladataihoz igényelt hozzájárulás érdekében támogatni szükséges a települési mozgalmakat, vállalkozói szándékokat.
(2) A települési múlt és az ehhez kötődő értékek ismeretének terjesztése épüljön be a helyi oktatás minden fokán a programba.
(3) Jelen rendelet és az építészeti értékek vizsgálatáról szóló törzsdokumentum egy példánya a városi Könyvtárban kerül elhelyezésre.
(4) A helyi építészeti és természeti értékek vizsgálatáról készült dokumentációk egy-egy példányát a Zala megyei Levéltárban és a Megyei Múzeumi Igazgatóságnál kell elhelyezni.
(5) Az Önkormányzat Képviselőtestülete felkéri a városban működő valamennyi intézményt, szervezetet, politikai, társadalmi és egyéb szerveződéseket, Zalakaros lakosságát és üdülővendégeit, hogy segítsék elő a rendeletben megfogalmazott célok és feladatok megvalósítását.
Záró rendelkezések
12. §
/1/ - /2/ [3]
/3/ Jelen rendelkezés 3. §-ban foglalt részletes előírások betartásával kapcsolatos vitás kérdésekben a városi főépítész vagy az I. fokú építésügyi hatóság előterjesztése alapján a Képviselőtestület dönt.
13. §.
Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.
Kiss Mihály | Szirtes Lajos |
jegyző | polgármester |
Záradék
Kihirdetve 2005. december 16. napján
Kiss Mihály
jegyző
1. számú melléklet
1./ A “Városszerkezeti jelentőségű” terület határai (Belterület szabályozási tervlapon megjelenítendő)
- Kossuth utca mindkét oldala a város északi határától a Fő utcáig.
- Fő út mindkét oldala a Kossuth utcától a Petőfi utcáig
- Petőfi utca mindkét oldala a Park utca –Bodahegyi utca vonaláig
2./ Védett beépítési vonalak
- Kossuth utca mindkét oldala
- Fő út mindkét oldala
- Petőfi utca mindkét oldala
3./ A védelem tárgyai (kezdő lista)
Közterület, házszám | Hrsz. | A védelembe helyezés indoka | ||
1. | Petőfi utca | 14. | 102 | Értékes részletképzésű vakolt oszlopos, mellvédfalas, csonka tornácú, oldalhatáron álló parasztház típus |
2. | Petőfi utca | 5. | 1045 | Eredeti tömegű és részletképzésű polgári jellegű, nívós lakóépület |
3. | Fő utca | 15. | 62 | Oldalhatáron álló parasztház típus |
4. | Fő utca | 23. | 57 | Gazdagon díszített homlokzata a népi építészeti megoldások tárháza |
5. | Fő utca | 28. | 1070 | Számos népi építészeti megoldást felvonultató, gazdag díszítésű lakóépület |
6. | Fő utca | 33. | 52 | Beforduló tömegű épület, szimmetrikus homlokzatát vakolatmegvastagítással kialakított motívumok díszítik Előkertjében kőkereszt |
7. | Fő utca | 40. | 1076 | Zalai népi építészet vonásait felvonultató városias megjelenésű épület. Utcai homlokzata gazdag részletképzésű |
8. | Fő utca | 43. | 47 | Beforduló tömegű, gazdagon díszített vakolatarchitektúrás épület, mellvédfalas, vakolt oszlopos tornácokkal |
9. | Fő utca | 56 | 1085 | 1866-ban épült római katolikus templom |
10. | Kossuth utca | 20. | 1116 | A településre jellemző, régi építészeti értékeket felvonultató épülettípus. Épület és kerítés együttes védelme. |
11. | Kossuth utca | 26. | 1135 | Városias jellegű értékes részletképzésű, utcával párhuzamos gerincű lakóépület. |
12. | Kossuth utca | 23. | 5 | Eredeti tömegű, utcával párhuzamos gerincű parasztház típus. |
13. | Zalagyöngye u. | 39. | 539 | Háromsejtes alaprajzi kialakítású parasztház típus |
14. | Kossuth utca | 32. | 1141/2 | Közel eredeti állapotú gazdasági és melléképületek |
15. | Külterületen | 2188/1 | Présház, egyedi, vakolt oszlopos tornáccal a bejárat előtt | |
16. | Külterületen | 2168/2 | Eredeti tömegű, nyíláskiosztású és részletképzésű, kúria jellegű épület | |
17. | Külterületen | 2086 | 1927-ben épült rangos présház, gazdag díszekkel eredeti formájában megőrzendő, ugyanezen a telken az út mellett kőkereszt. | |
18. | Külterületen | 3652 | Arányaiban, nyíláskiosztásában eredeti, részleteiben megváltoztatott présház. | |
19. | Külterületen | 3637 | Rangos présház, eredeti tömeg és részletek | |
20. | Külterületen | 3073 | Eredeti tömegű és nyíláskiosztású vályogépület | |
21. | Külterületen | 3099 | Kis léptékű, szimmetrikus tömegű présház | |
22. | Külterületen | 3085/2 | Rangos présház. Népi építészeti érték itt is meghatározó eleme a homlokzatnak | |
23. | Külterületet | 3477 | A szőlőhegy egyik legjelentősebb épülete | |
24. | Külterületen | 3184 | Eredeti tömegű, nyíláskiosztású, téglaarchitektúrás présház |
(első kiegészítés) – vallási jellegű építmények[4]
Közterület, házszám | Hrsz. | A védelembe helyezés indoka | ||
25. | Fő út | 4. | 1056 | Kőkereszt |
26. | Fő út | 33. | 52 | Kőkereszt |
27. | Fő út | 55. | 40 | Kőkereszt |
28. | Fő út | 1053 | Kőkereszt a templom előtt | |
29. | 7522 mellett | [5]1419 | Kőkereszt, Garabonc felé a várost elhagyva bal oldalon | |
30 | Petőfi utca | 9. | 1043 | Kőkereszt |
31. | Alsóhegyi út | 2. | 1410 | Kőkereszt |
32. | Panoráma út | 499 | Kőkereszt | |
33. | Szent Orbán út | 18. | 2086 | Kőkereszt |
34. | Harangláb u. | 3502/2 | Kőkereszt és harangláb | |
35. | Kilátó utca | 2370/2 | Kőkereszt | |
36 | Felsőhegy | [6]2105/1 | Kőkereszt | |
37. | Banyavölgyi út | 3146 | Szűz Mária szobor, kegytartó | |
38. | Banyavölgyi út | [7]3476/12 | Jézus szobor, kegytartó | |
39. | Kossuth u. 14. | [8]1113 | Átalakított módos parasztház, részben megőrzött építészeti motívumokkal, korhű gazdasági-, melléképületekkel |
A lista az AEDIS Értékvizsgálati dokumentáció és lefolytatott lakossági egyeztetés eredménye.
[9]4./ Az 1. sz melléklet 3. pontja alatt felsorolt egyedi védelem tárgyai a közvetlen környezet jellegzetes növényzetével, a koros fákkal együtt állnak helyi védelem alatt.
Megállapította a 21/2006.(XII.15) számú ör. 1-§-a
Módositotta a 9/2010. (VI.30.) sz. Ör. 1.§-a
Hatályon kívül helyezte a 24/2012. (V.31.) Ör. 1/j. §-a
Megállapította a 21/2006.(XII.16) számú ör.2.§-a
Módosította a 9/2010. (VI.30.) sz. Ör. 2. §-a
Módosította a 9/2010. (VI.30.) sz. Ör. 2. §-a
Módosította a 9/2010. (VI.30.) sz. Ör. 2. §-a
Kiegészitette a 17/2011. (IV.08.) sz. Ör. 1. §-a
Kiegészítette a 9/2010. (VI.30.) sz. Ör. 2. §-a