Zalakaros Város Képviselő-testületének 1/2019 (II.8.) önkormányzati rendelete
a 2019. évi költségvetésről
Hatályos: 2020. 03. 14- 2022. 09. 22Zalakaros Város Képviselő-testületének 1/2019 (II.8.) önkormányzati rendelete
a 2019. évi költségvetésről
A rendelet hatálya
1. § A rendelet (a továbbiakban „R”) hatálya Zalakaros Város Képviselő-testületére, annak bizottságaira, az önkormányzatra, és az önkormányzat költségvetési szerveire terjed ki.
2. § A költségvetés címrendje: az önkormányzat, az önkormányzati hivatal, valamint az önkormányzat költségvetési szerve külön egy-egy címet alkotnak.
A költségvetés bevételei és kiadásai
3. § 1,2,3]
(1) A Képviselőtestület az Önkormányzat 2019. évi költségvetésének főösszegét 2.820.190.634 Ft-ban állapítja meg.
(2) A 2019. évi költségvetési bevételeinek összegét 1.728.241.253 Ft –ban hagyja jóvá, melynek jogcímei:
Költségvetési szervek létszáma
4. § (1) A Képviselőtestület az önkormányzat költségvetési létszám előirányzatát 60,7 főben állapítja meg, a 10. számú melléklet szerint.
(2) A Közös Önkormányzati Hivatal engedélyezett létszámkeretét - az állomány-tábla szerint - 21 főben, Óvoda, Bölcsőde létszámkeretét 26,7 főben, a Közösségi Ház és Könyvtár létszámkeretét 5 főben, egyéb önkormányzat létszámkeretét 8 főben hagyja jóvá, amelyből 1 fő választott tisztségviselő a 10. számú melléklet szerint.
Az önkormányzat bevételei
5. § (1) A 3. § (1) bekezdésében megállapított bevételi főösszeg forrásonkénti megbontását az 2. számú mellékletek tartalmazzák.
(2) A megállapított bevételek közül az önkormányzat és a hozzá tartozó költségvetési szervek bevételeinek rovatonkénti részletezését a rendelet 2.a és 4. melléklete tartalmazza.
Az önkormányzat kiadásai
6. § (1) A Képviselő-testület az önkormányzat és költségvetési szervei (ideértve a Közös Önkormányzati Hivatalt is) 2019. évi kiadási előirányzatait rovatonkénti, kötelező és önként vállalt feladat megjelöléssel a 3. és 3.a és 4. számú melléklet szerint állapítja meg.
(2) A Képviselő-testület az önkormányzat működési és felhalmozási célú támogatásait, átadott pénzeszközeit a 3.a számú mellékletben részletezettek szerint hagyja jóvá.
Több éves kihatással járó feladatok
7. § A Képviselő-testület a több éves kihatással járó feladatok előirányzatait éves bontásban a 8. sz. melléklet szerint fogadja el azzal, hogy a későbbi éves előirányzatait véglegesen az adott évi költségvetés elfogadásakor állapítja meg.
Finanszírozási célú pénzügyi műveletek
8. § (1) A Képviselő-testület felhatalmazza a Polgármestert az átmenetileg szabaddá váló pénzeszközök befektetésére kincstárjegy és állampapír vásárlása, illetve betétbe történő lekötés formájában.
(2) A hitelműveletekkel kapcsolatos hatásköröket - értékhatártól függetlenül – át nem ruházható hatásköréből adódóan, a Képviselőtestület gyakorolja.
(3) A Képviselőtestület egyetért azzal, hogy szükség szerint a számlavezető pénzintézethez az önkormányzat folyószámla hitel kérelmet nyújtson be az átmenti likviditási hiányok kezelésére, a hitelkeret rendelkezésre állásához, a hitelszerződés aláírásához a Képviselőtestület hozzájárulása szükséges. A folyószámlahitel maximált összege 90.000 e Ft, a hitel lejáratának időpontja 2019. december 31.
Előirányzat felhasználási terv
9. § Az év várható bevételi és kiadási előirányzatainak teljesüléséről az előirányzat felhasználási ütemtervet a 12.a és 12.b számú melléklet szerint fogadja el a Képviselő-testület.
Közvetett támogatások
10. § A Képviselő-testület a közvetett támogatásokat, azok jellege, mértéke, összege, illetőleg kedvezményezettje szerinti részletezettséggel a 11. sz. melléklet szerint hagyja jóvá.
Európai Uniós Projektek
11. § Az Európai Uniós támogatással megvalósuló projektek bevételeit és kiadásait a 9. számú melléklet szerint állapítja meg.
II.
A 2019. évi költségvetés végrehajtásának szabályai
12. § (1) A helyi önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás és a költségvetés szabályszerű végrehajtásáért a polgármester a felelős.
(2) A polgármester és a bizottságok a költségvetés végrehajtásáról meghatározott hatásköreik szerint gondoskodnak.
(3) Az költségvetési szervek költségvetésének végrehajtásáért, a gazdálkodás jogszerűségéért, a takarékosság érvényesítéséért és a bevételek növeléséért – az alapfeladatok ellátásának biztosításával – a költségvetési szervek vezetői a felelősek.
(4) Az költségvetési szervek éves költségvetését a jóváhagyott önkormányzati finanszírozás és saját bevételeik terhére kötelesek úgy megtervezni, hogy abból biztosított legyen az éves gazdálkodásuk, teljesíthetőek legyen a kötelezően ellátandó feladatai.
(5) Az költségvetési szerv kifizetéseket csak a költségvetésben jóváhagyott célokra és feladatokra teljesíthet. Többletfeladat csak a források egyidejű biztosításával, az előirányzatok módosítását (felemelését) követően, a képviselőtestületi döntés után vállalható.
(6) Az önállóan működő költségvetési szerv előirányzatának a Képviselő-testület hatáskörébe tartozó változtatását a Polgármester jogosult kezdeményezni a
13. § (1) A Képviselőtestület a költségvetési szerve részére – az önkormányzati finanszírozást - a likviditási tervének megfelelően biztosítja. Ettől csak rendkívüli kifizetések esetén lehet eltérni.
(2) A költségvetés előirányzatainak módosítását – az első negyedév kivételével negyedévente, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítéséig, december 31-ei hatállyal módosítja.
(3) A Képviselő-testület az évközben keletkezett saját bevételek többlete terhére történő előirányzat – átcsoportosítási jogát átruházza a polgármesterre azzal, hogy az éves felhasználás nem haladhatja meg az 5.000 e Ft-ot.
(4) Az önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosítására a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításra a polgármester az alábbiak szerint jogosult:
a) A működési kiadások dologi kiadási előirányzatain belül, a feladatok közötti átcsoportosítást engedélyezheti.
b) Felhalmozási célú előirányzatotok esetében a képviselőtestület által már jóváhagyott fejlesztési feladatok és felújítási célok előirányzatai között 1 millió forint összegig az átcsoportosításokat engedélyezhet. Új feladatokra csak a források egyidejű megjelölésével lehet átcsoportosítani.
c) A költségvetési cél megvalósítása érdekében indokolt esetben jogosult a működési és a felhalmozási célú kiadási előirányzatok közötti átcsoportosítások engedélyezésére.
(5) Az átruházott hatáskörben történt átcsoportosításokról a polgármester a negyedévet követő költségvetési rendelet módosítás keretében köteles beszámolni.
(6) A Közös Önkormányzati Hivatal működési kiadásai és bevételei között – a meghatározott célok teljesítése mellett - a jegyző az előirányzatokat saját hatáskörben átcsoportosíthatja.
(7) A Képviselő-testület a tartalék terhére történő átcsoportosítás jogáról a 7. sz. mellékletben felsorolt feladatok vonatkozásában, a mellékletben megjelöltek szerint rendelkezik.
(8) A saját határkörben hozott döntések a későbbi években – a Képviselő-testület által jóváhagyottnál nagyobb – többletkiadással nem járhatnak.
14. § (1) Az év közben engedélyezett központi pótelőirányzatok felosztásáról – ha az érdemi döntést igényel – a testület dönt a polgármester előterjesztésében, a költségvetési rendelet egyidejű módosításával.
(2) Az (1) bekezdésben nem szereplő központi pótelőirányzatok miatti költségvetési rendelet módosításáról a Képviselő-testület a 12. § (2) bekezdésben foglalt módon dönt.
15. § (1) Az állampolgárok élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás, illetőleg következményeinek az elhárítása érdekében (veszélyhelyzetben) a polgármester a helyi önkormányzat költségvetése körében átmeneti intézkedést hozhat – a jegyző ellenjegyzésének birtokában -, amelynek indokairól és a felhasznált összegről a Képviselő-testület legközelebbi ülésén be kell számolnia.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott jogkörben a polgármester az előirányzatok között átcsoportosítást hajthat végre, egyes kiadási előirányzatok teljesítését felfüggesztheti.
16. § Önkormányzati biztost kell kirendelni, ha az önkormányzat által fenntartott költségvetési szerv 30 napon túli tartozás állományának mértéke eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10 %-át, vagy a 100 millió Ft-ot, és e tartozását egy hónapon belül nem képes 30 nap alá szorítani.
III.
Vegyes rendelkezések
17. §
.
18. § (1) A lejárt követelés, térítési díj hátralékok behajtásáról az Önkormányzat esetében a polgármester, a költségvetési szervek esetében a költségvetési szerv vezetője köteles intézkedni.
(2) Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 97. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az Önkormányzat esetében a Polgármester, a költségvetési szervek esetében a költségvetési szerv vezetője az alábbi esetekben saját hatáskörben engedélyezheti a meg nem térült követelések törlését:
a) a felszámolási eljárás alá vont szervezettel szemben fennálló meg nem térült követelés, a felszámoló nyilatkozata alapján,
b) egyéb, végrehajtás során behajthatatlanná vált, valamint bírósági döntéssel alátámasztott behajthatatlan követelés,
c) a kisösszegű lejárt követeléseik körül azon követeléseik esetében, melyeknek érvényesítésével kapcsolatos költségei igazoltan meghaladják a követelés összegeit, vagy a követelés összege nem éri el a 100.000 Ft-ot, amennyiben az önkéntes teljesítésre történő felszólás eredménytelenül zárul több mint 5 éve.
IV.
Záró rendelkezések
19. § (1) E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, rendelkezéseit a 2019. év során alkalmazni kell.
(2) Ezen rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az átmeneti gazdálkodásról szóló 18/2018. (XII. 14.) önkormányzati rendelet hatályát veszti.
Módosította a 13/2019( VI.28.) Ör. 2.§-a. Hatályos 2019. június 29-től.
Módosította a 19/2019( IX.20.) Ör. 1.§-a. Hatályos 2019. szeptember 21-től.
Módosította a 7/2020 (III.13.) ör 1.§-a Hatályos 2020. március 14-től.