Zalakomár Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2011. (II. 1.) önkormányzati rendelete
az ingatlanok házszámozásáról és a közterületek elnevezéséről
Hatályos: 2011. 06. 01- 2023. 03. 28Zalakomár Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2011. (II. 1.) önkormányzati rendelete
az ingatlanok házszámozásáról és a közterületek elnevezéséről
Zalakomár község Önkormányzat Képviselő - testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Ötv. 10. § (1) bekezdés h) pontjában illetve az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 40. § (6) (7) bekezdéseiben foglaltak figyelembe vételével, illetve azokkal összhangban az alábbi rendeletet alkotja:
A rendelet célja és hatálya
1. § (1) A rendelet célja a közterületek elnevezésére és az azokhoz csatlakozó ingatlanok megjelölésére vonatkozó helyi szabályok megállapítása a közterületi tájékozódás, illetőleg az ingatlant használó személyek elérhetősége érdekében.
(2) A rendelet tárgyi hatálya
a) a település területén közterületként nyilvántartott ingatlanok elnevezésével kapcsolatos eljárási szabályokra, továbbá
b) elnevezett közterületekhez csatlakozó, önálló helyrajzi szám alatt nyilvántartott beépítetlen ingatlanok sorszámának, valamint a beépített ingatlanok főépülete házszámának (a továbbiakban együtt: házszám) megállapítására terjed ki.
(3) A rendeletet az érintett ingatlan tulajdonosok kérelme alapján megfelelően alkalmazni kell a (2) bekezdés b.) pontjának hatálya alá nem eső külterületi lakott ingatlanok helyrajzi számának az ingatlanon történő feltüntetésére is.
Értelmező rendelkezések
2. § (1) Utcanév: a helyiség út, utca, tér, park, köz, sétány, dűlő stb. jellegű közterületét jelölő név
(2) Utcanév-tábla: az önkormányzat által kihelyezett tábla, amelyen az utca teljes neve szerepel
(3) Házszámtábla: a tulajdonos által kihelyezett tábla, amelyen a belterületi ingatlannak (épületnek, beépítetlen teleknek) a vele érintkező közterületre megállapított sorszáma szerepel
Az utcaelnevezés általános szabályai
3. § (1) A település belterületén minden utcát el kell nevezni.
(2) Közterületek nevének megállapítása, megváltoztatása Zalakomár község Képviselő-testületének hatáskörébe tartozik.
(3) Az elnevezések megállapítására, illetve megváltoztatására vonatkozó javaslatokat az kérelemre illetve hivatalból az önkormányzat jegyzője készíti elő, melynek alapján a Képviselő - testület határozatban dönt.
(4) Az utcákat úgy kell elnevezni, hogy a megszakítatlanul vezető természetes útszakaszok lehetőleg ugyanazt a nevet viseljék.
(5) Az elnevezett utca természetes folytatásaként nyíló új útszakasz külön elnevezési eljárás nélkül a már elnevezett utca nevét veszi fel (meghosszabbítás). A Képviselő-testület a meghosszabbítást határozattal mondja ki.
(6) Meglévő utca nevét az új elnevezéseknél nem lehet felhasználni.
Utcanév-táblák
4. § (1) Az utcanév-táblákat az önkormányzat helyezi ki, tartja karban, illetve pótolja.
(2) Az utcanév-táblán az utca teljes nevét ki kell írni úgy, ahogy az a Polgármesteri Hivatal ban nyilvántartott utcanévjegyzékben szerepel.
(3) Az utcanév-táblán feltüntethető a táblával jelzett tömb első és utolsó házszáma, és a házszámnövekedés iránya.
(4) Az utcanév-tábla az 1. számú mellékletben szereplő módon, Zalakomár község címerével, 20 x 50 cm-es méretben, fehér alapon kék betűkkel készül műanyag alapon.
5. § (1) Az utcanév-táblát az utca kezdetén, végén, valamint minden betorkolló utcánál mindkét oldalon - továbbá az egy oldalról betorkolló utca tengelyében az átellenes oldalon is- ki kell helyezni.
(2) Az utcanév-táblát épületen, kerítésen vagy ezek hiányában külön tartószerkezeten jól látható módon kell elhelyezni.
(3) Az ingatlan tulajdonosa illetve használója az utcanév-tábla elhelyezését, karbantartását és az ezzel kapcsolatos munkálatokat tűrni köteles.
(4) Az utcanév-tábla kihelyezéséről az önkormányzat értesíti az érintett ingatlan tulajdonosát, illetve használóját.
6. § A megváltozott utcanevek tábláit piros színű átlós áthúzással a tájékozódás zavartalansága érdekében az elnevezéstől számított hat hónapig eredeti helyükön hagyja az önkormányzat. A régi utcanevet az önkormányzat hat hónap múltán eltávolítja.
7. § (1) Az utcanév-táblán illetve annak szélétől számított 2 méteren belül reklám célját szolgáló feliratot, táblát elhelyezni tilos.
(2) Tilos az utcanév-táblát
a) megrongálni, beszennyezni;
b) eltakarni, olvashatatlanná tenni, vagy bármely más módon tájékoztató jellegét megszüntetni;
c) jogtalanul kihelyezni, eltávolítani.
A házszámozás szabályai
8. § (1) Az ingatlanok házszámának megállapítása a Polgármesteri Hivatal feladatkörébe tartozik.
(2) A házszám a belterületi ingatlanoknak (épületeknek és beépítetlen telkeknek) a vele érintkező közterület(ek)re a Polgármesteri Hivatal által megállapított sorszáma.
(3) Ha az ingatlan több úttal is érintkezik, a házszámozást az ingatlan közlekedési csatlakozása határozza meg.
(4) A házszámokat a Polgármesteri Hivatal hivatalból vagy kérelemre állapítja meg.
9. § (1) A házszámokat az alábbiak szerint kell megállapítani:
a) a házszámokat a helyrajzi számok figyelembevételével kell megállapítani;
b) a számozás arab számmal, 1-gyel kezdődik, és a számok kihagyás nélkül emelkednek a közterülethez tartozó utolsó ingatlanig úgy, hogy a számozás növekedésének irányába nézve a jobb oldalon a páratlan, baloldalon a páros számok haladnak. Egy oldalon beépített utcánál a számozás folyamatosan emelkedik (1, 2, 3…);
c) a kialakult sorszámozás után megosztott ingatlanok sorszáma úgy változik meg, hogy az újonnan kialakult ingatlanok a házszámozás növekedésének irányába az abc ékezet nélküli nagybetűiből az eredeti számhoz alátörést kapnak;
d) a kialakult sorszámozás után egyesített ingatlanok az eredeti sorszámukat megtartják úgy, hogy a házszámokat kötőjellel össze kell vonni (pl. 12-14);
(2) A már megállapított házszámok megváltoztatására (átszámozás) a (2)-(3) bekezdésekben foglalt eseteken túl csak olyan rendezetlen állapot megszüntetése érdekében kerülhet sor, amely az ingatlanok azonosítását akadályozza.
Házszámtáblák
10. § (1) Az ingatlan tulajdonosa köteles az ingatlant az ingatlanra megállapított házszám szerinti házszámtáblával ellátni, és azt a közterületről jól látható módon elhelyezni. A házszámtábla elhelyezése, karbantartása és pótlása az ingatlan tulajdonosának (kezelőjének) kötelezettsége.
(2) Építési telek esetében a házszámtáblát az utca felőli telekhatártól számított 1- 3 méter távolság között a földbe szúrt 1,5 méter magas tartóoszlopon kell elhelyezni úgy, hogy az utcáról jól olvasható és látható legyen.
(3) A házszámtábla az ingatlan sorszámán kívül tartalmazhatja a közterület rövidítés nélküli elnevezését is a szám előtt vagy fölött kiírva.
Vegyes és záró rendelkezések
11. §1
12. § (1) Azoknál az utcáknál, ahol a rendelet hatálybalépése előtt megállapított számozás a rendelet szabályaitól csak annyiban tér el, hogy az előírttal ellentétes irányban halad, illetve a páros és a páratlan házszámok az előírttal ellentétes oldalon vannak, a számozást változatlanul kell hagyni.
(2) Új közterület, illetőleg új építési telek kialakításakor az eljárást hivatalból kell megindítani. Ilyen esetben az eljárás a telekalakítás ingatlan-nyilvántartási bejegyzéséről rendelkező jogerős határozat hivatali átvételével veszi kezdetét.
(3) A tényállás tisztázásához be kell szerezi:
a) az érintett ingatlant ábrázoló műszaki helyszínrajzot,
b) hiteles tulajdoni lap másolatot.
(4) Jelen rendeletben foglaltak végrehajtására a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény szabályait kell alkalmazni.
13. § (1) A rendelet 2011. június 1-én lép hatályba.
(2) Azon ingatlanok tulajdonosai, ahol az épületek számozása hiányzik, e rendeletben foglalt kötelezettségüknek a rendelet hatályba lépését követő 60 napon belül kötelesek eleget tenni.
Hatályon kívül helyezte a 13/2012 (V.04.) önkormányzati rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatályos 2012. május 07. napjától