Zalaegerszeg Önkormányzat Képviselő-testületének 50/2004. (XII.3.) önkormányzati rendelete

a vásárokról és piacokról

Hatályos: 2010. 01. 01- 2012. 11. 30

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. §


A rendelet célja, hogy Zalaegerszeg város közigazgatási területén a piacokon és vásárokon szervezett módon történjen a kereskedés, így is bővítve a kulturált vásárlási lehetőségeket és az értékesítést.

A VÁSÁROK ÉS PIACOK HELYE, IDEJE


4. §[1]


A napi élelmiszerpiac, az országos kirakóvásár, a heti kirakóvásár, egyéb vásárok, használtcikk piac idejét és időtartamát, valamint a vásárcsarnok nyitvatartási rendjét e rendelet 1. sz. melléklete, az iparcikk-piac differenciált helyeiről a kimutatást a 2. sz. melléklet tartalmazza.



[1] A 47/2007. (XI.30.) sz. rendelet 2. §-a mód.

AZ ÁRUSÍTÁSRA JOGOSULTAK KÖRE


5. §


(1)       Vásáron és piacon csak az árusíthat, aki az Európai Gazdasági Térség valamely tagállamában rendelkezik lakóhellyel vagy székhellyel. Vásáron és piacon

gazdálkodó szervezet, alapítvány, társadalmi szervezet, mezőgazdasági termelő, népművész, népi iparművész, iparművész, képzőművész és fotóművész, valamint - az (5) bekezdésben foglaltak szerint - magánszemély árusíthat.


(2)       Mezőgazdasági kistermelő kizárólag a maga termelte zöldséget, gyümölcsöt, a maga termelte mezőgazdasági termékből előállított, nem hőkezelt savanyított terméket, aszalt gyümölcsöt, mézet (lépes mézet), virágot, saját tenyésztésű, -nevelésű állatból származó tejet, tejterméket, tojást árusíthat.


(3)   Gomba csak akkor árusítható, ha a gombaárusítás ellenőrzésére és árusítási engedélykiadására a piac területén a teljes nyitvatartási időben szakellenőr működik.

Gombát és egyéb vizsgálatot igénylő terméket csak valamennyi tétel megvizsgálása után szabad árusítani. Tilos az első szállítmány vizsgálata után „azonos”, de vizsgálat nélküli terméket beszállítani, az árut pótolni.

A gombát értékesítő személy köteles a gombaszakértő által kiállított igazolást - amely naptári napra szól - nevének, lakhelyének, az árusított gomba fajtájának feltüntetésével feltűnő helyre kitenni.


(4)   Népművész, népi iparművész, képző- és fotóművész csak a saját előállítású alkotásait árusíthatja.


(5)   Az egyéni vállalkozónak, illetve mezőgazdasági kistermelőnek nem minősülő - az Európai Gazdasági Térség valamely tagállamában lakóhellyel vagy székhellyel rendelkező - egyéb magánszemély a tulajdonát képező vagyontárgyakat a kirakodóvásáron és használtcikk-piacon alkalomszerűen értékesítheti.

A vállalkozói igazolvánnyal nem rendelkező magánszemély üzletszerű kereskedelmi tevékenységet nem folytathat, továbbeladás céljára beszerzett árut nem értékesíthet.

Az értékesítés akkor alkalomszerű, ha havonta legfeljebb két ízben történik.

FORGALOMBA HOZHATÓ ÁRUK KÖRE


6. §


E rendelet hatálya alá tartozó vásáron és piacon a vásár és piac jellegének megfelelően mindazon termék forgalomba hozható, melynek forgalmazását jogszabály nem tiltja, illetve a forgalomba hozatal jogszabályi előírásait a forgalmazó betartja.

HELYHASZNÁLAT  ENGEDÉLYEZÉSE,   HELYFOGLALÁS


7. §


(1)   A vásáron és piacon az árusítók és szolgáltatók helyét - közegészségügyi szempontok figyelembevételével - üzemeltető jelöli ki.


(2)   Piacon és vásáron csak az üzemeltetővel kötött megállapodás alapján, jelen rendeletben foglalt rendelkezések betartása és a díjak megfizetése mellett lehet árusítani. A helypénz beszedése az engedély megadásának minősül.


(3)   Vásáron és piacon munkaszüneti napokon (január 1., március 15., húsvétvasárnap, húsvéthétfő, május 1., pünkösdvasárnap, pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., december 24-26.) tilos az árusítás. November 1-én kegyeleti cikkek árusítása engedélyezett.

PÓTDÍJ, PIACRÓL VALÓ KITILTÁS


10. §


(1)   A vásár, piac, vásárcsarnok rendjét, a rendelkezéseket megszegőkkel szemben üzemeltető pótdíjat szab ki az alábbiak szerint:

aki szennyezi a piac területét, az árusítás közben, illetve befejezésekor a takarítást elmulasztja, illetve üzemeltető engedélye nélkül árusít, 2.000,- Ft pótdíjat köteles fizetni.


(2)  Amennyiben árusító a szakvizsgálatra szoruló árut (gomba) nem mutatja be, vagy a helypénz fizetését megtagadja, azt az árusításból ki kell zárni.


(3)  Ha árusítók az árusítás, a díjfizetés szabályait megszegik, s azt az üzemeltető felhívása ellenére sem szüntetik meg, vagy nem fizetik meg a pótdíjjal megnövelt összeget, akkor üzemeltető jogosult az írásban kötött megállapodás azonnali hatályú felmondására.


(4)       Az árusító, aki áruját, göngyölegét, gépkocsiját a helypénz és egyéb díjak megfizetése alól részben vagy egészben kivonja, pótdíjat köteles fizetni.

ÉRTELMEZŐ RENDELKEZÉSEK


12. §


E rendelet alkalmazásában

a.)   helybiztosítás: az árusítónak konkrét asztal, terület biztosítása az üzemeltetővel kötött megállapodás alapján

b)    helyfoglalás: az árusító a rendelkezésre bocsátott területre az áruját elhelyezi

c.)   helykijelölés: az üzemeltető meghatározza, hogy a vásár, piac, vásárcsarnok területén mely termékek hol árusíthatók.

d.)   helyhasználat: az árusító a bérelt vagy szabad területen tényleges árusítást végez.

e.)[1] használtcikk: az eredeti célra még rendeltetésszerűen használható, újraértékesített termék.

         Nem tekinthető használt cikknek a kozmetikai termék, az élelmiszer, a takarmány, az élvezeti cikk.

f.)[2] az 5 méteres sátorhely a gyakorlatban 10 m2 elfoglalt helynek felel meg (a   sátor hossza 5 m, szélessége 2 m)

g.)[3]közeli hozzátartozó: a Polgári Törvénykönyv 685. § b.) pontjában meghatározott személy.




[1] Az 53/2009. (XII.23.) sz. rendelet 3. §-a mód.

[2] A 47/2007. (XI.30.) sz. rendelet 5. §-a iktatta be.

[3] A 47/2007. (XI.30.) sz. rendelet 5. §-a iktatta be.