Zalaegerszeg Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2008. (IV.25.) önkormányzati rendelete

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város építési szabályzatának megállapításáról

Hatályos: 2015. 07. 15- 2016. 06. 12

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlése az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. § (6) bekezdés 6. pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:[1]

I. ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK


A rendelet hatálya


1. §


(1) A rendelet hatálya Zalaegerszeg város közigazgatási területe.


(2)[1] A rendelet hatálya alá tartozó területen, beépítésre szánt és beépítésre nem szánt területeken telket alakítani, építményt, építményrészt, épületegyüttest, műtárgyat tervezni, építeni, felújítani, átalakítani, korszerűsíteni, bővíteni, helyreállítani, lebontani, elmozdítani, használatba venni, vagy rendeltetését megváltoztatni (a továbbiakban együtt: építési munka), valamint mindezekre hatósági engedélyt adni az általános érvényű előírások, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) és az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) előírásai, valamint e rendelet és a hozzá tartozó szabályozási terv együttes alkalmazásával, azok előírásainak megfelelően szabad.


(3)[2] E rendelet hatálya kiterjed Zalaegerszeg Megyei Jogú Város közigazgatási területén az újonnan beépítésre szánt, illetve rehabilitációra kijelölt területekre előírt kiszolgáló víziközművek megvalósítására, valamint minden egyéb területen az önkormányzat által megvalósított víziközmű beruházásra.



[1] A 13/2010. (III.19.) rendelet 1. §-a mód.

[2] Az 56/2010. (XII.23.) rendelet 1. § iktatta be.

Településszerkezet, területfelhasználás


2. §


(1) A rendelet hatálya alá tartozó terület beépítésre nem szánt és beépítésre szánt területekből áll.

a) A beépítésre szánt területeket az építési használatuk általános jellege, valamint sajátos építési használatuk szerint

1. lakó-

  1. 1.1 nagyvárosias lakó- (jele: Ln)
  2. 1.2 kisvárosias lakó- (jele: Lk)
  3. 1.3 kertvárosias lakó- (jele: Lke)
  4. 1.4 falusias lakó- (jele: Lf)

2. vegyes-

2.1 településközpont vegyes- (jele: Vt)

2.2 központi vegyes- (jele: Vk)

3. gazdasági-

3.1 kereskedelmi, szolgáltató- (jele: Gksz)

3.2 ipari- (jele: Gip)

4. üdülő-

4.1 üdülőházas- (jele: Üü)

5. különleges- (jele: K)

területként különbözteti meg a szabályozási terv.

b) A beépítésre nem szánt területeket használatuk általános jellege szerint

1. közlekedési-

1.1 közúti közlekedési, közmű-elhelyezési- (jele: KÖu)

1.2 vasúti közlekedési- (jele: KÖk)

1.3 légi közlekedési- (jele: KÖl)

2. zöld- (jele: Z)

3. erdő-

3.1 védelmi erdő- (jele: Ev)

3.2 gazdasági erdő- (jele: Eg)

3.3 egészségügyi- szociális, turisztikai erdő- (jele: Ee)

4. mezőgazdasági-

4.1 kertes mezőgazdasági- (jele: Mk)

4.2 általános mezőgazdasági- (jele: Má)

5. vízgazdálkodási- (jele: V)

           6.[1] természetközeli- (jele: Tk)

7.[2] különleges beépítésre nem szánt- (jele: Kk)

területként (terület-felhasználási egységként) különbözteti meg a szabályozási terv.


(2) A belterületi határvonalat, a beépítésre szánt és beépítésre nem szánt övezeteket, azok határvonalait, a tömbön belüli övezethatárokat, közterületi szabályozási vonalakat, valamint a területek övezeti jelölését és egyéb szabályozási elemeket, a védett és védelemre tervezett, valamint a védőterületeket, továbbá építményeket, az infrastruktúra-hálózatok és építmények szabályozást igénylő elemeit, az Étv. 17.§-a szerinti sajátos jogintézmények alkalmazásával érintett területrészek lehatárolását a rendelet mellékletét képező szabályozási terv ábrázolja.



[1] A 24/2011. (IX.23.) önk. rend. 1. § iktatta be.

[2] A 24/2011. (IX.23.) önk. rend. 1. § iktatta be.

Telekalakítás általános szabályai


3. §


(1) Az övezetek és építési övezetek területén a kialakítható telkek megengedett legkisebb szélességét

- a szabályozási tervben meghatározott kötelező vagy irányadó építési vonal esetén e vonalon és attól a telek belseje felé mért 20 m-es sávban,

  • - kötelező vagy irányadó építési vonal hiánya esetén az építési hely területén bármely, a telek belseje felé mért 20 m-es sávban

kell biztosítani.


(2)[2] Az építési övezetek területén a kialakítható telekterületnél kisebb meglévő telkek összevonhatók, telekhatár rendezés kedvezőbb telekalakulat létrehozása esetén végrehajtható, illetve útszabályozással érintett terület leválasztható, abban az esetben is, ha az így létrejövő telek méretei nem érik el a kialakítható legkisebb telekterület. Az építési lehetőség meghatározása során a telkek összevonásával, telekhatár rendezéssel, illetve útszabályozással létrejövő területet meglévő telekként kell kezelni, és a telek beépítési lehetőségének megállapításakor a beépíthető legkisebb telekre vonatkozó szabályozást kell alkalmazni.

Az övezetek és építési övezetek területén meglévő, két szemközti oldalán úttal határolt, a kialakítható legkisebb telekszélesség méreténél keskenyebb telek saroktelek kivételével keresztirányban megosztható egyéb szabályok betartása mellett, ha a beépíthető legkisebb telekszélességnek a telek szélességi mérete megfelel, a megosztás során annak szélességi mérete nem csökken.


(3) Úszótelek területe bővíthető. Az úszótelek bővítése esetén az azon lévő épület is bővíthető. Új úszótelek csak közhasználatú egészségügyi-, szociális-, kulturális- és oktatási építmény, valamint terepszint alatti személygépkocsi tároló épület számára alakítható ki.

Úszótelek meghatározása: a telekalakításról szóló 85/2000. (XI. 8.) FVM rendelet 2. §

b) és c) pontja a következők szerint:

b) tömbtelek: az 1998. január 1-je előtti előírások alapján már kialakított, több épülettel beépített építési telek.

c) úszótelek: a b) pontban meghatározott tömbtelken álló külön tulajdonú épületek részére kialakított telek.


Közhasználatú építmény meghatározása:az Étv. 2.§ 9. szakasza szerint: az olyan építmény (építményrész), amely

  • a település vagy településrész ellátását szolgáló funkciót tartalmaz, és
  • használata nem korlátozott, illetve nem korlátozható (pld. alap-, közép-, felsőfokú oktatási, egészségvédelmi, gyógyító, szociális, kulturális, művelődési, sport, pénzügyi, kereskedelmi, biztosítási, szolgáltatási célú építmények mindenki által használható részei), továbbá
  • használata meghatározott esetekben kötelező, illetve elkerülhetetlen (pl. a közigazgatás, igazságszolgáltatás, ügyészség építményeinek mindenki által használható részei), valamint, amelyet
  • törvény vagy kormányrendelet közhasználatúként határoz meg.


(4) Közművek műtárgyainak telke bármely övezetben – az övezeti előírásoktól függetlenül – kialakítható.


(5) A szabályozási tervben meghatározott szabályozási vonal mentén a közlekedési- és közmű elhelyezési övezet területének határát a kialakult állapot és a biztonságos megközelítés figyelembe vétele mellett geodéziai felméréssel pontosítva kell kialakítani.


(6) Az övezeti határ telekhatárhoz kötött. Övezeti határ csak telekhatáron lehet, egy telek csak egy övezetbe tartozhat. A telekhatárok terület-felhasználási egységen belüli kismértékű változásával, korrekciójával az övezeti határ együtt mozog. Övezethatár menti telekegyesítés esetén a kialakuló új telekre a kisebb intenzitású övezet előírásait kell alkalmazni.


(7) Több terület-felhasználási egységet tartalmazó tömb esetén a szabályozási tervben jelölt terület-felhasználási egység határa mentén a telekalakítás végrehajtható abban az esetben is, ha az így létrejövő telkek területe nem éri el az övezetre előírt kialakítható legkisebb telek területének mértékét, de annak mérete a beépíthető legkisebb telek területének megfelelő


(8) Építési telek kialakítása során az út számára leválasztott területet közforgalom számára megnyitott útként kell kialakítani, és az ingatlan nyilvántartásba bejegyezni.


(9)[3] Építési övezetek területén a telekcsoport újraosztás kötelezettségével jelölt telkek esetében a beépíthetőség feltétele az övezet normatív szabályozásának megfelelő, a tömb városszerkezeti adottságait, útkapcsolatát optimálisan kihasználó, a terület rendeltetését tükröző módon a telekcsoport újraosztása. A telekcsoport újraosztásának kötelezettsége a tömb szabályozási tervben jelölt részére, az ott érintett telkekre vagy azok olyan egységére vonatkozik, melyek esetében a telekosztás megvalósítása révén az előzőekben megfogalmazott városrendezési célok a tömbre vonatkozóan teljesülnek. Telekcsoport újraosztása esetén beépítésre nem alkalmas telek is kialakítható, a fejlesztés ütemezhetőségének érdekében a jelenlegi telekalakulat az újraosztási kötelezettség fenntartása mellett részben megtartható, ha a terület rendezése azt indokolttá teszi.

Az építés általános szabályai

4. §


(1) Építési tevékenységet folytatni az övezetre és építési övezetre meghatározott beépíthetőségi feltételeknek megfelelő telekméret esetén, építési övezet területén a szabályozási terv és építési szabályzat által meghatározott feltételek szerint kialakított építési telken lehet.

A telek beépíthető, ha az övezetre meghatározott beépíthető legkisebb telekszélesség

  • - kijelölt kötelező vagy irányadó építési vonal esetén e vonalon és attól, a telek belseje felé mért 20 m-es sávban,
  • - kötelező vagy irányadó építési vonal hiánya esetén az építési hely területén bármely, a telek belseje felé mért 20 m-es sávban teljesül.

Az építési telek meghatározása: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 2. § (2) bekezdés 6. pont.


(2)[4] Beépítésre nem szánt területen az építési tevékenységnek nem feltétele a szabályozási terv szerinti közlekedési- és közmű-elhelyezési terület (út) leválasztása, ugyanakkor az építési tevékenység, építmény és épület megvalósítása csak a tervezett szabályozás figyelembevételével lehetséges.


(3) Az övezetek és építési övezetek területén minden építményt a környezettel, a településképpel összhangban kell létesíteni és fenntartani.

Az övezet területének meglévő állapothoz illeszkedő szabályozása esetén az övezetek rendeltetésének megfelelően, a helyszíni adottságokat figyelembe véve úgy kell eljárni, hogy a létesítmény ne zavarja a szomszédos telkek és építmények, önálló rendeltetési egységek rendeltetésszerű használhatóságát, illeszkedjen a környezet és a környező beépítés természeti és építészeti adottságaihoz. Az építészeti adottságokhoz és környezethez történő illeszkedés során figyelembe kell venni a környezetben kialakult épülettömeg nagyságát, arányait és az épület terepre illesztését.

Az övezet területének jelentős megújulása, vagy beépítési intenzitásának változása esetén járuljon hozzá a táj- és településkép esztétikus, a kor építészeti szellemének megfelelő és minőségi alakításához.


(4)[5] Az övezetek és építési övezetek területén terepszint feletti épületet elhelyezni

  • - a szabályozási tervben jelölt építési hely esetén ennek területén belül az oldal és hátsókert általános szabályainak megtartásával,
  • - építési hely jelöléssel nem rendelkező övezetek esetében pedig az elő-, oldal és hátsókert általános szabályainak megtartásával lehet.


(5)[6] Az övezetek és építési övezetek területén az adott telek rendeltetését meghatározó épületet elhelyezni

  • - kötelező építési vonallal szabályozott telkek esetében úgy lehet, hogy az épület domináns építészeti határoló fala térfalat meghatározóan, környezetbe illeszkedően e vonal mentén helyezkedjen el,
  • - irányadó építési vonallal szabályozott telkek esetében a környező beépítésnek megfelelően e vonal mentén, vagy tőle legfeljebb 3 m-re a telek belseje felé,
  • - térfalat kötelező vagy irányadó építési vonallal nem szabályozott területek esetében, illeszkedve a környezet beépítéséhez, illetve minimum 5 m-es előkerttel, építési határ jelölése esetén e határ figyelembe vételével lehet.

Az építési vonal fogalmát az Országos Településrendezési és Építési Követelményekről szóló 253/1997. (XII.20.) Korm. rendelet 1. számú melléklete  határozza meg.

Az építési hely fogalmát az Országos Településrendezési és Építési Követelményekről szóló 253/1997. (XII.20.) Korm. rendelet 1. számú melléklete határozza meg.


(6)[7]


(7) Védett épülethez csatlakozó, illetve utcakép védelemmel érintett területen újonnan kialakított homlokzat vagy homlokzat szakasz legfeljebb 3 m magasság-különbségű lehet.


(8)[8] A nagyvárosias lakó-, kisvárosias lakó- és a településközpont vegyes építési övezetek területén zártsorú beépítési módban a főfunkciójú épület utcai építési határvonalra merőlegesen mért vetületi hossza az oldalhatáron mért legfeljebb 20 m. A hátsókert irányú főfunkciójú középszárny mélysége a telek oldalhatárán a beépítési fronttól mért 20 m-től indított 45 0-os szögön belül kell, hogy maradjon.

A főfunkciójú épület építési helyén túl az építési hely további részén mellékfunkció épülete elhelyezhető, melynek építménymagassága nem lépheti túl a 3,5 m-t.

A kertvárosias lakó építési övezetek területén a mellékfunkció épületének építménymagassága nem lépheti túl a 3,5 m-t.


(9) Beépítésre nem szánt övezetek területén kerítés létesíthető fából, drótfonatból és/vagy élő sövényből, melyet  szabályozási vonalra, vagy attól beljebb lehet elhelyezni.

Lakó- és üdülőterületek, továbbá a vegyes építési övezetek területein tömör kerítés legfeljebb 2 m, nem tömör kerítés pedig legfeljebb 2,5 m magas lehet.

Dombok gerincvonalán beépített, beépítésre szánt övezetek területén utcafronti kerítés oly módon létesíthető, hogy tömör kerítés esetén annak magassága legfeljebb 1,8 m, nem tömör kerítés esetén pedig legfeljebb 2 m lehet.

Nem utcafronti (telkek közötti) telekhatár esetén a kerítés vonalában elhelyezett támfal és a tömör kerítés együttes magassága az alacsonyabb terepszinttől számított, mely nem lehet több 2 m-nél.


(10)[9] A beépítésre szánt terület telkein a hátsókertben garázs vagy tároló épület elhelyezhető. Az épületet a telekhatár felé tűzfallal kell kialakítani.  Az így kialakított tűzfal szomszédos telekre néző homlokzatmagassága legfeljebb 3,5 m lehet.

Az építmények közötti legkisebb távolságot, a telepítési- és tűztávolságot az OTÉK 36. §-a határozza meg.


(11)[10] Az elő- és oldalkert előírt legkisebb méretén belül tároló építmény nem helyezhető el.


(12)[11] A nem hatályos szabályok szerint elhelyezkedő építménytől telepítési távolságot nem kell tartani, továbbá a zártsorú beépítési móddal szabályozott övezetek területén a nem hatályos építési móddal beépült telek szomszédságában az új épület a telekhatárra helyezhető, ha a tervezett építmény meglévővel szemben lévő (átfedő) homlokzati szakasza tűzfalas kialakítású.


(13)[12] A meglévő épület rendeltetése csak akkor módosítható, ha a megcélzott rendeltetésű épület az adott telken – a telekre vonatkozó övezeti előírások alapján - megépíthető lenne.


(14) Falusias- és kertvárosias lakóterületi övezetekben az előkertben terepszint alatti építmény elhelyezhető.


(15)[13] Falusias- és kertvárosias építési övezetek, valamint a kertes mezőgazdasági övezetek területén meglévő, az elő-, oldal- és hátsókert szabályainak megfelelően elhelyezett épületnek egyszeri 12 m²-es beépített alapterületi növelése megengedett az építési sáv területén kívül is az országos épület-elhelyezési szabályok betartása mellett, amennyiben a telek  az országos  és helyi előírások szerint beépíthető.


(16) Ha a telek jelenlegi beépítettsége - a korábbi előírásoknak megfelelően, ill. jogerős építési vagy fennmaradási engedély alapján - a jelen övezeti előírások szerinti értéket meghaladja, a meglevő épület(ek) felújítható(k), ill. átalakítható(k) és függőleges irányban bővíthető(k).

Ha az épület(ek) lebontásra kerül(nek), a telket beépítetlen teleknek kell tekinteni és a rá vonatkozó építési övezet, ill. jelen rendelet szerinti előírásokat kell alkalmazni. Jelen rendelet szerint lebontásra kerülő épületnek az számít, ami a földfelszíntől számított 1,0 m-t nem meghaladó mértékben kerül visszabontásra.


(17) Beépítésre szánt területen előkert nélküli új építés esetén a földszinti lakások utcafronti helyiségeinek ablak - parapet magassága nem kerülhet 1,70 m-nél közelebb a csatlakozó közterület szintjéhez.


(18) Az övezetek területén a beépített alapterületi bővítéssel létrejövő építmény esetén a megengedett legnagyobb építménymagasság korlátozást a bővítménynél kell betartani.


(19) Lakóterületen előkertben, illetve előkertet határoló telekhatáron óriásplakát nem helyezhető el.


A hirdető-berendezések és hirdetmények elhelyezéséről szóló 3/2001. (II. 2.) sz. Zalaegerszeg MJV Önkormányzatának rendelete az óriásplakát fogalmát e rendelet határozza  meg.


(20) Lakó- és vegyes rendeltetésű övezetek területén az épület homlokzatát megváltoztató, zavaró létesítményt – szellőző-, klíma, szerelt égéstermék elvezető és szerelvényei, antenna, stb. – minden lehetséges esetben az épület alárendelt homlokfelületén kell elhelyezni.


(21) Tetőkerten (pld. térszín alatti garázs tetején) létesített zöldfelület a zöldfelületi fedettségbe csökkentett mértékben számítható be a következők szerint:

  • - 20 – 50 cm vastagságú talajfedés esetén a felület 25 %-a
  • - 50 cm-t meghaladó, legfeljebb 100 cm vastagságú talajfedés esetén a felület 50%-a
  • - 100 cm-t meghaladó vastagságú talajfedés esetén a felület 100 %-a.

A zöldbeton vagy gyeprács építésével kialakított zöldfelület a zöldfelületi mérleg számításakor 50 %- ban figyelembe vehető, az előírt minimális zöldfelület legalább 50%-ának zöldbetonon vagy gyeprácson kívüli zöldfelületnek kell lennie.


(22) Több különböző építménymagasság-határral szabályozott övezetet tartalmazó tömb esetén az övezethatár irányába a magasabb építési lehetőséggel rendelkező övezet területén lévő épületet magasságilag lelépcsőzve kell kialakítani. Az épület tömegének lelépcsőzése során a magasabb építési lehetőséggel rendelkező épület legfeljebb 3 m-rel lehet magasabb a szomszédos övezet megengedett legnagyobb építmény magasságánál. A lelépcsőzés legalább 5 m széles utcafronti szakaszon valósuljon meg.


(23)[14] Az oldalkert legkisebb szélessége a szabályozási tervben építési hely jelöléssel meghatározott távolság, ennek hiányában

a) szabadonálló és ikresen csatlakozó beépítési mód esetén a megengedett legnagyobb építménymagasság fele,

b) oldalhatáron álló beépítési mód esetén a megengedett legnagyobb építménymagasság.

Zártsorú beépítési mód esetén ha a tervezett épület oldalhatár felé néző homlokzata nem tűzfalas kialakítású, akkor az oldalhatártól minimum az előírt legnagyobb építménymagasság fele tartandó.


(24) Az épületek homlokzata csak a homlokzat építészeti egységének megtartásával, az előnyösebb építészeti megjelenés érdekében változtatható meg.


(25)[15] Amennyiben a tervezett és szomszédos épület között a telepítési távolság nem biztosított a szabálytalan helyen álló szomszédos épület okán, a tervezett épület szomszédos épülethez viszonyított tűzvédelmi megfelelőségét a tervezőnek igazolni kell, illetve a megfelelő műszaki megoldást kell megadni.


(26)[16]


(27) Kertvárosias és falusias lakóterületen, valamint kertes mezőgazdasági területen az előírt építménymagasság biztosítása érdekében végzett tereprendezés nem haladhatja meg az eredeti terepfelülethez viszonyított 1,0 métert.


(28)[17] A kertvárosias lakóterület övezeteiben az építési telek hátsó telekhatárától, saroktelek esetén a tömb hátsókertjeinek vonalában húzódó oldalhatártól mért 10 m-en belül a hátsó-, valamint oldalkert irányába néző homlokzat magassága nem lehet nagyobb 4 m-nél. A 10 m-es távolságon belül szomszéd telekre néző, 1,80 m-nél kisebb parapet magassággal rendelkező tetőtéri ablak nem helyezhető el.


(29)[18]

Közterületek építésének általános szabályai

5. §


(1) A közterületi szezonális vendéglátó teraszt üveg, műanyag és egyéb anyagú határoló létesítménnyel ellátni nem lehet. Árnyékolását, lefedését önálló, összecsukható napernyővel, vagy az épület homlokzatára szerelt árnyékoló szerkezettel lehet megoldani.


(2) A közvilágítás, a korlát, a parkolást akadályozó köztárgyak és berendezések, térbútorok, valamint a reklámhordozók kialakítása és stílusa illeszkedjék a közterületek kialakításához, mellettük lévő épületek jellegéhez.


(3) Nem helyezhető el reklámcélú felület a padokon, játszóterek berendezésein, a közmű műtárgyak felszín feletti berendezésein, továbbá támfalakon, lépcsőkön, és minden olyan közterületen elhelyezett tárgyon, növényzeten, melynek rendeltetéséhez az hozzá nem tartozik.


(4) Az árubemutatásra szolgáló tartószerkezetek csak mobilak lehetnek, melyeket az árusítás, illetve az üzleti nyitva tartás befejeztével a közterületről el kell távolítani.

Önálló bankjegy- vagy árusító automata a parkolójegy árusító automaták kivételével közterületen nem helyezhető el.


(5) A közhasználatú kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó- és közlekedési épület amennyiben az az adott övezetben elhelyezhető, legfeljebb 20m2 alapterülettel földszintesen, pavilon jelleggel, illetve terepszint alatt létesíthető. Ilyen jellegű közterületi építmény elhelyezése esetén a városképi illeszkedésnek meg kell felelni.


(6)[1] Az építési telkek közterület felőli határán elhelyezett építmények terepszint alatti szerkezeti elemei (alap, munkagödör megtámasztó szerkezet, stb.) továbbá angol akna és az építési telekhez tartozó közműakna a közterületbe korlátozás nélkül benyúlhat, amennyiben az a közlekedési- és közmű építmények elhelyezését nem korlátozza, és amennyiben ahhoz a közterület kezelője hozzájárul.


[1] A 27/2010. (IX..24.) rendelet 3. §-a iktatta be.

Terepszint alatti beépítés általános szabályai

6. §


(1) Közlekedési építmény számára terepszint alatti építmény elhelyezése beépítésre szánt területen az övezetben meghatározott mértékben, beépítésre nem szánt területek közül a közlekedési-, közmű elhelyezési területen magán tulajdonú út kivételével korlátozás nélkül történhet.


(2) Közmű létesítmény számára terepszint alatti építmény bármely övezet területén korlátozás nélkül elhelyezhető.


(3)[1] Terepszint alatti építmény elhelyezhető az építési telek teljes területén, így annak az elő-, oldal- és hátsókertjében, valamint építési hellyel jelölt telkek esetében az építési hely területén kívül is, amennyiben az OTÉK 31. § előírásai teljesülnek, kivéve az oldalhatáros beépítési  mód esetén az oldalkert területén.


(4) Terepszint alatti építmény magassági elhelyezésének – zöldtetőnek, térburkolatnak, stb. – igazodnia kell a környező terepszint vonalához. Épülethez közvetlenül kapcsolódó terepszint alatti építmény vagy építményrész által kialakuló rendezett terep magassága nem vehető figyelembe az építménymagasság megállapítása során, amennyiben az, az építést megelőző eredeti terepszint magasságát meghaladja. Az építménymagasság megállapítása során ilyenkor a csatlakozó terepszint alatti építménnyel érintett homlokzati szakasznál rendezett terepnek az építést megelőző eredeti terepszintet kell tekinteni.


OTÉK 1. számú melléklet 77. pont

Terepszint alatti építmény: Olyan, szerkezetileg önálló építmény, amely földdel fedve is legfeljebb 1,0 m-rel emelkedik ki a környező (szomszédos) és a csatlakozó terepszintből, és legfeljebb bejárati vagy tereplejtő felőli homlokzatfelülete van, és legfeljebb a tereplejtő felőli és az olyan oldalhomlokzati felületrésze kerül a terepszint fölé, amelyhez a terep bevágásban közvetlenül kerti szabadlépcső vagy lejtő csatlakozik (pl. pince, támfalgarázs).



[1] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 2. §-a mód.

II. BEÉPÍTÉSRE SZÁNT TERÜLETEK


Nagyvárosias lakóterület

7. §


(1) A nagyvárosias lakóterület (Ln) jelű sűrű beépítésű, több önálló rendeltetési egységet magába foglaló, 12,5 m-es építménymagasságot meghaladó lakóépületek elhelyezésére szolgál.


(2) Ln-1 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egyházi-, oktatási-, egészségügyi-, szociális épület,
  • - sportépítmény,
  • - szálláshely szolgáltató épület,
  • - igazgatási épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású gazdasági építmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

9,0-16,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                        

m2

1100

Kialakítható legkisebb telekszélesség       

m

25

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

25

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

30

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


70


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(3) Ln-2 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egyházi-, oktatási-, egészségügyi-, szociális épület,
  • - sportépítmény,
  • - szálláshely szolgáltató épület,
  • - igazgatási épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású gazdasági építmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség (saroktelek)

%

50 (75)*

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

12,5-16,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség       

m

20

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke (saroktelek)

%

20 (10)

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke (saroktelek)

%

80 (100)

* A rendelet hatálya előtt kialakult saroktelek esetén a terület 75%-a, egyéb esetben saroktelek esetén 1100 m2 telekterületig 75%, 1100 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 50%.


(4) Ln-3 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • lakóépület,
  • a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • egyházi-, oktatási-, egészségügyi-, szociális épület,
  • sportépítmény,
  • szálláshely szolgáltató épület,
  • igazgatási épület,
  • a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású gazdasági építmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség (saroktelek)

%

60 (75)*

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

12,5-16,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                        

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség       

m

20

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke (saroktelek)

%

10 (5**)

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


100

* A rendelet hatálya előtt kialakult saroktelek esetén a terület 75%-a, egyéb esetben saroktelek esetén 1100m2 telekterületig 75%, 1100 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 50%.

**Többszintes növényállomány telepítése esetén az előírt legkisebb zöldfelület mértéke legfeljebb 5%-ig csökkenthető.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Az övezet területének Ady Endre utcai frontján az utcára néző homlokzati felület építménymagassága legfeljebb 10,5 m lehet.

(5) Ln-4 jelű övezet

          a)[1] Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egyházi-, oktatási-, egészségügyi-, szociális épület,
  • - sportépítmény,
  • - terepszint alatti személygépkocsi tároló, valamint felszín feletti személygépkocsi tároló meglévő tárolóépület telkének legfeljebb 30%-os bővítésével.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

kialakult+5 a tömbtelek (építési telek) területére vetítetten

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

kialakult *

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

nem szabályozott

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség       

m

nem szabályozott

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

kialakult

* Lapostetős épületnél a kialakult építménymagasság magastető és beépített tetőtér építése esetén 1,5 m-rel növelhető.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Terepszint alatti építmény az övezet területén gépkocsi elhelyezés számára kialakítható. A terepszint alatti személygépkocsi tároló terepszint feletti felépítménnyel kiegészülhet az alépítmény alapterületének legfeljebb 10 %-val.


[1] A 27/2010. (IX.24.) rendelet 4. §-a mód.

Kisvárosias lakóterület

8. §


(1) A kisvárosias lakóterület sűrű beépítésű, több önálló rendeltetési egységet magába foglaló, 12,5 m-es építménymagasságot meg nem haladó lakóépületek elhelyezésére szolgál.


(2) Lk-1 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - telkenként legfeljebb négy lakás,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egészségügyi épület,
  • - szálláshely szolgáltató épület,
  • - igazgatási épület,
  • - a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b)[19] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség (saroktelek) 

%

400 m2 telekterületig

50 %,

400 m2 feletti telekterületre vetítetten 35%  (60)*

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-6,5**

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

400

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség               

m

12

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke (saroktelek)

%

30 (20)

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke (saroktelek)

%


60 (80)

* A rendelet hatálya előtt kialakult saroktelek esetében a terület 60 %, egyéb esetben a sarokteleknél 720 m2 telekterületig 60%, 720 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 35%.

** Dózsa György utcai építési telkek esetén a megengedett legnagyobb építménymagasság 7,5 m.


(3) Lk-2 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egészségügyi épület,
  • - szálláshely szolgáltató épület,
  • - igazgatási épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény.


b)[20] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség (saroktelek) 

%

400 m2 telekterületig 50 %,

400 m2 feletti telekterületre vetítetten   35%(60)*

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

6,0-7,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

400

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség              

m

12

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke (saroktelek)

%

30 (20)

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke (saroktelek)

%


60 (80)

* A rendelet hatálya előtt kialakult saroktelek esetében a terület 60 %, egyéb esetben a sarokteleknél 720 m2 telekterületig 60%, 720 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 35%.


(4) Lk-3 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egészségügyi épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény,
  • - a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b)[21] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

6,0-7,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

800

Kialakítható legkisebb telekszélesség              

m

25

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

20

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

30

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


60


(5)[22] Lk-4 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egészségügyi épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség (saroktelek) 

%

50 (75)*

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

6,0-9,0 (7,5)***

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

720

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség              

m

20

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke (saroktelek)

%

20 (10**)

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke (saroktelek)

%


80 (100)

* A rendelet hatálya előtt kialakult saroktelek esetén a terület 75%-a, egyéb esetben saroktelek esetén 720 m2 telekterületig 75%, 720 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 50%.

**Többszintes növényállomány telepítése esetén az előírt legkisebb zöldfelület mértéke legfeljebb 10%-ig csökkenthető.

***A megengedett legnagyobb építménymagasság a 1170-1175, 1184/1, 1185 és 1186 hrsz-ú telkek területén.


(6) Lk-5 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egyházi-, oktatási-, egészségügyi-, szociális épület,
  • - szálláshely szolgáltató épület,
  • - igazgatási épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség (saroktelek) 

%

50 (75)*

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

7,5-10,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

720

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség              

m

20

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke (saroktelek)

%

20 (10**)

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke (saroktelek)

%


80 (100)

* A rendelet hatálya előtt kialakult saroktelek esetén a terület 75%-a, egyéb esetben saroktelek esetén 720 m2 telekterületig 75%, 720 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 50%.

**Többszintes növényállomány telepítése esetén az előírt legkisebb zöldfelület mértéke legfeljebb 10%-ig csökkenthető.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(7) Lk-6 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egészségügyi épület.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

7,5-10,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

1100

Kialakítható legkisebb telekszélesség              

m

25

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

25

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

30

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


70


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(8) Lk-7 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egyházi-, oktatási-, egészségügyi-, szociális épület,
  • - szálláshely szolgáltató épület,
  • - igazgatási épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség (saroktelek) 

%

50 (75)*

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

9,0-12,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

720

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség              

m

20

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke (saroktelek)

%

20(10**)

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke (saroktelek)

%


80 (100)

* A rendelet hatálya előtt kialakult saroktelek esetén a terület 75%-a, egyéb esetben saroktelek esetén 720 m2 telekterületig 75%, 720 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 50%.

**Többszintes növényállomány telepítése esetén az előírt legkisebb zöldfelület mértéke legfeljebb 10%-ig csökkenthető.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(9) Lk-8 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - szálláshely szolgáltató épület,
  • - igazgatási épület.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

9,0-12,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

800

Kialakítható legkisebb telekszélesség              

m

25

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

25

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

30

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


70


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(10) Lk-9 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - szálláshely szolgáltató épület,
  • - igazgatási épület.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

50

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

9,0-12,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

1100

Kialakítható legkisebb telekszélesség              

m

25

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

25

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

25

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


70


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(11)[23] Lk-10 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • telkenként legfeljebb négy lakás,
  • a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • egészségügyi épület,
  • szálláshely szolgáltató épület,
  • igazgatási épület,
  • a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


oldalhatáron álló

Megengedett legnagyobb beépítettség (saroktelek) 

%

400 m2 telekterületig 50 %,

400 m2 feletti telekterületre vetítetten   35%(60)*

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-6,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

400

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség              

m

12

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke (saroktelek)

%

30 (20)

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke (saroktelek)

%


60 (80)

* A rendelet hatálya előtt kialakult saroktelek esetében a terület 60 %, egyéb esetben a sarokteleknél 720 m2 telekterületig 60%, 720 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 35%.


Kertvárosias lakóterület

9. §


(1) A kertvárosias lakóterület laza beépítésű, összefüggő nagy kertes, több önálló rendeltetési egységet magába foglaló, 7,5 m-es építménymagasságot meg nem haladó lakóépületek elhelyezésére szolgál.


(2) Lke-1 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - telkenként legfeljebb két lakás,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egészségügyi épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény,
  • - a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b)[24] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


oldalhatáron álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

25

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-5,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

700**

Kialakítható legkisebb telekszélesség

m

20

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

14*

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

60

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


40

*A beépíthető legkisebb telekszélességnél szűkebb telkek esetén legfeljebb 1 db, 25 m2 beépített alapterületet meg nem haladó, legfeljebb 3,5 m építménymagassággal rendelkező egyszintes mezőgazdasági tároló és pihenő épület helyezhető el.

** A 24931/1-2 hrsz-ú kiszolgáló úthoz északi oldalon közvetlenül csatlakozó telek abban az esetben is beépíthető, ha a területe a kötelező útszabályozás végrehajtása következtében 700 m2 alá csökken.


c) [25]


(3) Lke-2 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - telkenként legfeljebb két lakás,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató- és vendéglátó épület,
  • - egészségügyi épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény,
  • - a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b)[26] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


oldalhatáron álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

400 m2 telekterületig 40%

400-720 m2 feletti területre vetítetten 17,5%

720 m2-nél nagyobb telkek esetében 30%

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-5,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

720

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség             

m

20

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

50

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


45


(4) Lke-3 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - legfeljebb két lakás,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egészségügyi épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény,
  • - a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b)[27] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


oldalhatáron álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

30

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-5,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

720

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

720

Kialakítható legkisebb telekszélesség             

m

20

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

20

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

50

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


45


(5) Lke-4 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - telkenként legfeljebb négy lakás,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató- és vendéglátó épület,
  • - egészségügyi épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény,
  • - a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b)[28] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

20

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-5,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1500

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

1200

Kialakítható legkisebb telekszélesség     

m

24

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

20

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

60

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


30


c)[29]


(6) Lke-5 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • telkenként legfeljebb két lakás,
  • a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató- és vendéglátó épület,
  • egészségügyi épület,
  • a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény,
  • a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b)[30] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

25

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-5,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

700

Kialakítható legkisebb telekszélesség   

m

22

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

16*

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

60

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


40

*A beépíthető legkisebb telekszélességnél szűkebb telkek esetén legfeljebb 1 db, 25 m2 beépített alapterületet meg nem haladó, legfeljebb 3,5 m építménymagassággal rendelkező egyszintes mezőgazdasági tároló és pihenő épület helyezhető el.


c) [31]


(7) Lke-6 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - telkenként legfeljebb két lakás,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató- és vendéglátó épület,
  • - egészségügyi épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény,
  • - a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b)[32] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

30

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-5,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

720

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség 

m

22

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

50

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


45


(8) Lke-7 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - legfeljebb két lakás,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egészségügyi épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény,
  • - a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b)[33] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


oldalhatáron álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

30

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-6,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

720

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség             

m

20

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

50

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


45


(9) Lke-8 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - legfeljebb két lakás,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egészségügyi épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény,
  • - a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b)[34] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

30

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-6,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

720

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

720

Kialakítható legkisebb telekszélesség             

m

22

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

20

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

50

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


45


(10) Lke-9 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - legfeljebb négy lakásos lakóépület,
  • - a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b)[35] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

20

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-7,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1500

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

1200

Kialakítható legkisebb telekszélesség             

m

24

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

22

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

60

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


30


(11) Lke-10 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - legfeljebb hat lakásos lakóépület,
  • - a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b)[36] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

30

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-7,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                        

m2

800

Kialakítható legkisebb telekszélesség             

m

22

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

18

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

50

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


45


(12) Lke-11 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - telkenként legfeljebb egy lakás,
  • - a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b)[37] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


ikres

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

30

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-7,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

720

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség

m

20

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

50

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


45


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Ikres építési móddal új épület nem építhető.
  • Meglévő ikres beépítésű épület átalakítása, bővítése az épület tömegének, utcafronti megjelenésének változása esetén csak akkor engedélyezhető, ha az ikres beépítés párját képező szomszédos épület átalakítása építészetileg összehangoltan történik.


(13)[38] Lke-12 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - telkenként legfeljebb két lakás,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - egészségügyi épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény,
  • - a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


oldalhatáron álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

30

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

4,0-6,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1500

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

1100

Kialakítható legkisebb telekszélesség

m

24

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

20

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

50

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


40


c) Az övezet területén elhelyezhető épülettel szemben támasztott speciális követelmény:

- Az övezetben épített épületeknek meg kell felelnie a „A+<55 fokozottan energiatakarékos” energetikai minősítésnek a 176/2008.(IV.30) Korm.rendelet 3. melléklete szerint.

Falusias lakóterület

10. §


(1) A falusias lakóterület legfeljebb 7,5 m-es építménymagasságú lakóépületek, a mező és erdőgazdasági építmények, továbbá a helyi lakosságot szolgáló, nem zavaró hatású kereskedelmi, szolgáltató és kézműipari építmények elhelyezésére szolgál.


(2) Lf jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - telkenként legfeljebb két lakás,
  • - mező- és erdőgazdasági (üzemi) építmény,
  • - a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó épület,
  • - szálláshely szolgáltató épület,
  • - helyi igazgatási-, egyházi-, oktatási-, egészségügyi-, szociális épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású kézműipari, kisüzemi építmény,
  • - a fenti rendeltetést kiszolgáló tárolóépület, garázs.


b)[1] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


oldalhatáron álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

30, de max. 600m2

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

lakóépület -5,0

gazdasági épület -6,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

800

Kialakítható legkisebb telekszélesség 

m

20

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

14

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

40

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


40


c) [2]



[1] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 5. §-a mód.

[2] Hatályon kívül helyezte a 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (6) bek.

Településközpont vegyes terület

11. §


(1) A településközpont vegyes terület több önálló rendeltetési egységet magába foglaló építmények elhelyezésére szolgál amelyek alapvetően nincsenek zavaró hatással a lakó funkcióra.


(2) Vt-1 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - Kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egészségügyi épület.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-5,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

400

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

400

Kialakítható legkisebb telekszélesség        

m

12

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

12

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

20

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


60


c)[1] Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(3) Vt-2 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egészségügyi épület,
  • - nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség (saroktelek)

%

50 (75)*

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

5,0-7,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

500

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség        

m

16

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke (saroktelek)

%

20 (10)

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke (saroktelek)

%


80 (100)

* A rendelet hatálya előtt kialakult saroktelek esetén a terület 75%-a, egyéb esetben saroktelek esetén 500 m2 telekterületig 75%, 500 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 50%.


c)[2] Az övezet területének egyedi előírásai:

  • - A Jákum utca jelen övezettel érintett telkein az utcai földszinten lakások nem létesíthetők.
  • - A Jákum utca jelen övezettel érintett telkein jellemzően magastetővel lehet épületet kialakítani, melynek héjalásához kerámiacserép fedést, korcolt fémlemez fedést, vagy üvegfedést kell alkalmazni. A magastető utcával párhuzamos gerincű, 35-40° hajlásszögű lehet. A tetősíkból kiemelkedő felépítmények az épület utcai oldalán az épület tömegalakítását dominánsan nem befolyásolhatják. A magastető megengedett legnagyobb szélessége 12 m.
  • - A Jákum utca jelen övezettel érintett telkein hagyományos beépítést őrző, vagy visszaidéző építészeti egységet kell létrehozni, melynek érdekében az egykori telekstruktúrát megközelítő építészeti tagolásban kell kialakítani a térfalat. Szomszédos épületek párkánymagasságai legalább 0,6 m-rel térjenek el egymástól.
  • - Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.[3]

(4) Vt-3 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület a rendelet hatálybalépésekor is lakóépülettel beépített tömbök területén,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egyházi-, oktatási-, egészségügyi-, szociális épület,
  • - nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény,
  • - sportépítmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-7,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség        

m

22

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

20

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


60

     

c)[4] Az övezet területének egyedi előírásai:

  • - Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.
  • - A Varkaus tér és Napsugár utca közötti övezet területén a lakótelekkel határos építési telken megvalósuló zajterheléssel járó fejlesztés során zajvédő fal létesítése szükséges.


(5)[5] Vt-4 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - oktatási-, egészségügyi-, szociális épület,
  • - sportépítmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

25

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-7,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

övezet területe

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

övezet területe

Kialakítható legkisebb telekszélesség        

m

szab. terv szerint

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

szab. terv szerint

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

40

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


35


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(6) Vt-5 jelű övezet

a)[6] Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - igazgatási- és irodaépület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egészségügyi épület
  • - parkolóház.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

100

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

7,5-9,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

övezet területe

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

övezet területe

Kialakítható legkisebb telekszélesség        

m

szab. terv szerint

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

szab. terv szerint

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

0

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


100


c)[7] Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Az övezet területén jellemzően magastetővel lehet épületet kialakítani, melynek héjalásához kerámiacserép fedést, korcolt fémlemez fedést, vagy üvegfedést kell alkalmazni. A magastető utcával párhuzamos gerincű, 35-40° hajlásszögű lehet. A tetősíkból kiemelkedő felépítmények az épület utcai oldalán az épület tömegalakítását dominánsan nem befolyásolhatják. A magastető megengedett legnagyobb szélessége 12 m.


(7) Vt-6 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - igazgatási- és irodaépület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egészségügyi épület.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

75

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

6,0-9,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

720

Beépíthető legkisebb telek területe    

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség (saroktelek)

m

18(22)*

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

K

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

10

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


100

* Saroktelek esetén legalább az egyik utcai homlokvonal hossza 22 m.


c)[8] Az övezet területének egyedi előírásai:

  • - Az övezet területén jellemzően magastetővel lehet épületet kialakítani, melynek héjalásához kerámiacserép fedést, korcolt fémlemez fedést, vagy üvegfedést kell alkalmazni. A magastető utcával párhuzamos gerincű, 35-40° hajlásszögű lehet. A tetősíkból kiemelkedő felépítmények az épület utcai oldalán az épület tömegalakítását dominánsan nem befolyásolhatják. A magastető megengedett legnagyobb szélessége 12 m.
  • - Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.
  • - Az övezet területén a Piac térre néző homlokzati felület építménymagassága legfeljebb 7,5 m lehet.
  • - Az övezetben az utcai földszinten lakások nem létesíthetők.
  • - Az övezet területén hagyományos beépítést őrző, vagy visszaidéző építészeti egységet kell létrehozni, melynek érdekében az egykori telekstruktúrát megközelítő építészeti tagolásban kell kialakítani a térfalat. Szomszédos épületek párkánymagasságai legalább 0,6 m-rel térjenek el egymástól.
  • - Az övezet területén a hátsókert minimális mérete 6 m. A hátsókertre tájolt homlokzatok között az OTÉK szerinti telepítési távolságot biztosítani kell.
  • - A Piac tér és a Munkácsy Mihály utca közötti tömb telkeit, belső udvarait a gyalogos közforgalom számára megnyitottan kell kialakítani, mely közforgalom biztosítása érdekében szolgalmi jogot kell alapítani.


(8) Vt-7 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - igazgatási- és irodaépület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egyéb közösségi szórakoztató épület,
  • - oktatási-, egészségügyi-, szociális épület,
  • - nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség (saroktelek)

%

50 (75)*

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

6,0-10,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

720

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség        

m

20

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke (saroktelek)

%

20 (10)

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke (saroktelek)

%


80 (100)

* A rendelet hatálya előtt kialakult saroktelek esetén a terület 75%-a, egyéb esetben saroktelek esetén 720 m2 telekterületig 75%, 720 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 50%.


c)[9] Az övezet területének egyedi előírásai:

  • - Az övezet területének Petőfi Sándor utcai frontján az Ady Endre utca és Mártírok út közötti szakaszon az utcára néző homlokzati felület építménymagassága legfeljebb 9,0 m lehet.
  • - Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.
  • - Az övezetben a Béke-ligeti utca kivételével az utcai földszinten lakások nem létesíthetők.
  • - Az Eötvös utca, Ady utca, Kazinczy tér és Mártírok út által határolt tömb, valamint a Budai Nagy Antal utcától északra lévő tömb területén jellemzően magastetővel lehet épületet kialakítani, melynek héjalásához kerámiacserép fedést, korcolt fémlemez fedést, vagy üvegfedést kell alkalmazni. A magastető utcával párhuzamos gerincű, 35-40° hajlásszögű lehet. A tetősíkból kiemelkedő felépítmények az épület utcai oldalán az épület tömegalakítását dominánsan nem befolyásolhatják. A magastető megengedett legnagyobb szélessége 12 m.
  • - Az Eötvös utca, Ady utca, Kazinczy tér és Mártírok út által határolt tömb, valamint a Budai Nagy Antal utcától északra lévő tömb területén hagyományos beépítést őrző, vagy visszaidéző építészeti egységet kell létrehozni, melynek érdekében az egykori telekstruktúrát megközelítő építészeti tagolásban kell kialakítani a térfalat. Szomszédos épületek párkánymagasságai legalább 0,6 m-rel térjenek el egymástól.
  • - Az övezet területén a hátsókert minimális mérete 6 m. A hátsókertre tájolt homlokzatok között az OTÉK szerinti telepítési távolságot biztosítani kell.
  • - A Béke-ligeti utca – Kosztolányi utca tömbben a megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság: -10,5 m.[10]


(9) Vt-8 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - igazgatási- és irodaépület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egyéb közösségi szórakoztató épület,
  • - oktatási-, egészségügyi épület.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

75

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-10,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

720

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség  (saroktelek)

m

18(22)*

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

10

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


100

* Saroktelek esetén legalább az egyik utcai homlokvonal hossza 22 m.


c)[11] Az övezet területének egyedi előírásai:

  • - Az övezetben az utcai földszinten lakások nem létesíthetők.
  • - Az övezet területén jellemzően magastetővel lehet épületet kialakítani, melynek héjalásához kerámiacserép fedést, korcolt fémlemez fedést, vagy üvegfedést kell alkalmazni. A magastető utcával párhuzamos gerincű, 35-40° hajlásszögű lehet. A tetősíkból kiemelkedő felépítmények az épület utcai oldalán az épület tömegalakítását dominánsan nem befolyásolhatják. A magastető megengedett legnagyobb szélessége 12 m.
  • - Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.
  • - Az övezet területén hagyományos beépítést őrző, vagy visszaidéző építészeti egységet kell létrehozni, melynek érdekében az egykori telekstruktúrát megközelítő építészeti tagolásban kell kialakítani a térfalat. Szomszédos épületek párkánymagasságai legalább 0,6 m-rel térjenek el egymástól.
  • - Az övezet területén a hátsókert minimális mérete 6 m. A hátsókertre tájolt homlokzatok között az OTÉK szerinti telepítési távolságot biztosítani kell.


(10) Vt-9 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - oktatási-, egészségügyi-, szociális épület,
  • - nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-10,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

2000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség        

m

30

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

20

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


60


c)[12] Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(11) Vt-10 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - igazgatási- és irodaépület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egyéb közösségi szórakoztató épület,
  • - oktatási-, egészségügyi épület.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség (saroktelek)

%

60 (80)*

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

9,0-12,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

720

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség        

m

20

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke (saroktelek)

%

10 (5)**

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


100

* A rendelet hatálya előtt kialakult saroktelek esetén a terület 75%-a, egyéb esetben saroktelek esetén 720 m2 telekterületig 75%, 720 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 50%.

**Többszintes növényállomány telepítése esetén az előírt legkisebb zöldfelület mértéke legfeljebb 5%-ig csökkenthető.


c)[13] Az övezet területének egyedi előírásai:

  • - Az övezetben az utcai földszinten lakások nem létesíthetők.
  • - Az övezet területének Kelemen Imre utcai frontján az utcára néző homlokzati felület építménymagassága legfeljebb 9,0 m lehet.
  • - Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(12) Vt-11 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - igazgatási- és irodaépület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - oktatási-, egészségügyi-, szociális épület.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

75

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

9,0-12,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

400

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség        

m

16

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

10

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


100


c)[14] Az övezet területének egyedi előírásai:

  • - Az övezetben az utcai földszinten lakások nem létesíthetők.
  • - A 3152 hrsz-ú terület keleti szélét, továbbá az Eötvös köz északi folytatásában lévő átjárót, valamint a 3140 hrsz-ú terület déli szélén lévő átjárót közhasználatú átjárási szolgalmi jog terheli.
  • - Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.[15]


(13) Vt-12 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - igazgatási- és irodaépület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egyéb közösségi szórakoztató épület,
  • - egyházi-, oktatási-, egészségügyi-, szociális épület.


b)[16] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

kialakult+5 a tömbtelek (építési telek) területére vetítetten

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-12,5 (7,5)**

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

nem szabályozott

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség        

m

nem szabályozott

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

10*

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


100

*Többszintes növényállomány telepítése esetén az előírt legkisebb zöldfelület mértéke csökkenthető.

** A megengedett legnagyobb építmény magasság 7,5 m az Átalszegett utcától délre, Köztársaság útjától             nyugatra lévő településközpont vegyes övezet területén.


c)[17] Az övezet területének egyedi előírásai:

  • - Az övezetben az utcai földszinten lakások nem létesíthetők.
  • - Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.[18]

(14) Vt-13 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület.
  • - igazgatási- és iroda épület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egyéb közösségi szórakoztató épület,
  • - oktatási-, egészségügyi épület,


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

75

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

12,5-16,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

nem szabályozott

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség        

m

nem szabályozott

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

10

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


100


c)[19] Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.[20]


(15) Vt-14 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egyházi-, oktatási-, egészségügyi, szociális épület,
  • - sportépítmény,
  • - igazgatási épület,
  • - a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró egyéb gazdasági építmény,


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

9,0-16,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

1100

Kialakítható legkisebb telekszélesség        

m

25

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

25

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

30

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


70


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(16)[21] Vt-15 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület,
  • - igazgatási- és irodaépület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egészségügyi épület.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

75

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

6,0-9,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe    

m2

720

Kialakítható legkisebb telekszélesség (saroktelek)

m

18(22)*

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

30

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

10

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


150

* Saroktelek esetén legalább az egyik utcai homlokvonal hossza 30 m.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • - Az övezet területén jellemzően magastetővel lehet épületet kialakítani, melynek héjalásához kerámiacserép fedést, korcolt fémlemez fedést, vagy üvegfedést kell alkalmazni. A magastető utcával párhuzamos gerincű, 35-40° hajlásszögű lehet. A tetősíkból kiemelkedő felépítmények az épület utcai oldalán az épület tömegalakítását dominánsan nem befolyásolhatják. A magastető megengedett legnagyobb szélessége 12 m.
  • - Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.
  • - Az övezet területén a Piac térre néző homlokzati felület építménymagassága legfeljebb 7,5 m lehet.
  • - Az övezetben az utcai földszinten lakások nem létesíthetők.
  • - Az övezet területén hagyományos beépítést őrző, vagy visszaidéző építészeti egységet kell létrehozni, melynek érdekében az egykori telekstruktúrát megközelítő építészeti tagolásban kell kialakítani a térfalat. Szomszédos épületek párkánymagasságai legalább 0,6 m-rel térjenek el egymástól.
  • - Az övezet területén a hátsókert minimális mérete 6 m. A hátsókertre tájolt homlokzatok között az OTÉK szerinti telepítési távolságot biztosítani kell.
  • - A Piac tér és a Munkácsy Mihály utca közötti tömb telkeit, belső udvarait a gyalogos közforgalom számára megnyitottan kell kialakítani, mely közforgalom biztosítása érdekében szolgalmi jogot kell alapítani.


[1] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 6. § (1) bek. iktatta be.

[2] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (7) bek. mód.

[3] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 6. § (2) bek. iktatta be.

[4] A 27/2010. (IX.24.) rendelet 5. § (1) bek. mód.

[5] A 45/2009. (XI.27.) sz. rendelet 2. §-a mód.

[6] A 27/2010. (IX.24.) rendelet 5. § (2) bek. mód.

[7] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (8) bek. mód.

[8] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (8) bek. mód.

[9] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (9) bek. mód.

[10] A 37/2008. (X.22.) sz. rendelet 1. §-a iktatta be.

[11] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (8) bek. mód.

[12] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 6. § (1) bek. iktatta be.

[13] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (8) bek. mód.

[14] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (8) bek. mód.

[15] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 6. § (2) bek. iktatta be.

[16] A 29/2009. (VI.30.) sz. rendelet 5. §-a mód.

[17] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (8) bek. mód.

[18] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 6. § (2) bek. iktatta be.

[19] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (8) bek. mód.

[20] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 6. § (2) bek. iktatta be.

[21] A 18/2011. (VI.29.) önk. rend. 2. § iktatta be.

Központi vegyes terület

12. §


(1) A központi vegyes terület több önálló rendeltetési egységet magába foglaló, elsősorban központi igazgatási, kereskedelmi, szolgáltató gazdasági épületek elhelyezésére szolgál.


(2) Vk-1 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - Kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egyéb közösségi szórakoztató, kulturális épület,
  • - sportépítmény,
  • - nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény,
  • - üzemanyagtöltő.


b)[39] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-10,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

5000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

2500

Kialakítható legkisebb telekszélesség                 

m

60

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

30

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

25

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


40


(3) Vk-2 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - lakóépület
  • - igazgatási épület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egyéb közösségi szórakoztató-, kulturális épület,
  • - oktatási-, egészségügyi-, szociális épület,
  • - sportépítmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-10,5*

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

3000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség                 

m

40

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

25

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


60

* A Csácsi utca 5321 hrsz-ú műemléki épület telkén a megengedett legnagyobb építménymagasságot a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal állapítja meg.


(4) Vk-3 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - igazgatási épület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egyéb közösségi szórakoztató-, kulturális épület,
  • - oktatási épület,
  • - sportépítmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

60

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

10,5-16,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

3000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség                 

m

30

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

20

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


80


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.
  • Az övezet területén új épület építése, vagy jelentős tömegváltoztatással járó átépítés esetén a városképi illeszkedés meghatározása érdekében elvi építési engedélyezési eljárás lefolytatása szükséges.


 (5) Vk-4 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - igazgatási épület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egyéb közösségi szórakoztató-, kulturális épület,
  • - oktatási épület,
  • - sportépítmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

50

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-16

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

3000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség                 

m

40

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

20

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


75


c)[40] Az övezet területének egyedi előírásai:

  1. A Rákóczi út 30. szám alatti (3922 hrsz.) építési telek esetén a főépület déli határvonaláig terjedő oldalkertben zártsorú módon, tűzfalas kialakítással a meglévő épületek bővíthetők, illetve új épületek építhetők.


(6) Vk-5 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - igazgatási épület,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - egyéb közösségi szórakoztató-, kulturális épület,
  • - sportépítmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

50

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

16,0-22,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

3000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség                 

m

40

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

20

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


75


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


Kereskedelmi, szolgáltató gazdasági terület

13. §


(1) A kereskedelmi, szolgáltató terület elsősorban nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenységi célú épületek elhelyezésére szolgál.

A környezetre jelentős mértékben hatást gyakorló tevékenységek körét a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. tv. 68.§ (2) bekezdése alapján a Kormány rendeletben határozza meg. Azon tevékenységek, illetve a végzésükhöz szükséges létesítmények körét, amely esetekben előzetes környezeti hatásvizsgálatot kell végezni, a 314/2005.(XII.25.) Korm. rendelet állapítja meg.


(2) Gksz-1 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • mindenfajta, nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenység épületei.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

50

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-6,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

az övezet területe

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség                 

m

kialakult

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

kialakult

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


50


(3) Gksz-2 jelű övezet

a)[1] Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - mindenfajta, nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenység épületei,
  • - gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos-, a használó- és a személyzet számára szolgáló lakások,
  • - igazgatási-, egyéb iroda épület,
  • - parkolóház, üzemanyagtöltő,
  • - sportépítmény,
  • - meglévő lakóépület átalakítható, bővíthető és felújítható.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-7,5*

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

3000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség                 

m

30

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

20**

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


60

* A technológiai- és tároló építmény magassága nem korlátozott.

** Legalább a kialakítható legkisebb zöldfelület területének 75%-át fásítani kell.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Az előkert mértékét az út kezelőjével egyeztetve kell meghatározni, illeszkedve a környezet beépítéséhez.


(4) Gksz-3 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - mindenfajta, nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenység épületei,
  • - iroda épület,
  • - sportépítmény,
  • - egyéb közösségi szórakoztató épület.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

6,0-10,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

3000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

3000

Kialakítható legkisebb telekszélesség                 

m

50

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

40

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

20*

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


40

* Legalább a kialakítható legkisebb zöldfelület területének 75%-át fásítani kell.


(5) Gksz-4 jelű övezet

a)[2] Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - mindenfajta, nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenység épületei,
  • - gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos-, a használó- és a személyzet számára szolgáló lakások,
  • - igazgatási-, egyéb iroda épület,
  • - parkolóház, üzemanyagtöltő,
  • - sportépítmény,
  • - meglévő lakóépület átalakítható, bővíthető és felújítható.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-10,5*

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

3000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség                

m

30

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

20**

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


60

* A technológiai- és tároló építmény magassága nem korlátozott.

** Legalább a kialakítható legkisebb zöldfelület területének 75%-át fásítani kell.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Az előkert mértékét az út kezelőjével egyeztetve kell meghatározni, illeszkedve a környezet beépítéséhez.


(6) Gksz-5 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - mindenfajta, nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenység épületei,
  • - gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos-, a használó- és a személyzet számára szolgáló lakások,
  • - igazgatási-, egyéb iroda épület,
  • - parkolóház, üzemanyagtöltő,
  • - sportépítmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

50

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-12,5*

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

3000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség                 

m

30

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

20**

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


70

* A technológiai- és tároló építmény magassága nem korlátozott.

** Legalább a kialakítható legkisebb zöldfelület területének 75%-át fásítani kell.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Az előkert mértékét az út kezelőjével egyeztetve kell meghatározni, illeszkedve a környezet beépítéséhez.


(7)[3] Gksz-6 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - mindenfajta, nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenység épületei,
  • - igazgatási-, egyéb iroda épület,
  • - egészségügyi épület.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

60 (85)**

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

7,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1300

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség                 

m

nem szabályozott

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

20*

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


70

* Meglévő beépítéshez igazodó telekalakítás során az előírt legkisebb zöldfelület mértéke a kialakult állapot.

** A Baross Gábor és Fenyő utca kereszteződését dél-keletről határoló területrész telekkialakítása esetében.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

- Az előkert mértékét az út kezelőjével egyeztetve kell meghatározni, illeszkedve a környezet beépítéséhez.

- A Fenyő, Baross Gábor utcák és az ipari vasút által határolt tömb esetében, az övezet területén

a) a megengedett legnagyobb építménymagasság felénél kisebb szélességű oldalkert területén belül jelölt építési helyen épületet a szomszéd telek irányába tűzfallal kell kialakítani,

b) telekalakítás során a megengedett legnagyobb építménymagasság felénél szűkebb oldalkert kialakítása a szabályozási terv építési helyén belül

 ba)  a szabályozási terv hatályba lépésekor meglévő épület esetén,

 bb) a szabályozás hatályba lépését követően tervezett építés során az oldalkert irányába tűzfallal kialakított épület esetén

engedélyezhető.


(8)[4] Gksz-7 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

- mindenfajta, nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenység épületei,

- gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos-, a használó- és a személyzet számára szolgáló lakások,

- igazgatási-, egyéb iroda épület,

- parkolóház, üzemanyagtöltő,

- sportépítmény,

- meglévő lakóépület átalakítható, bővíthető és felújítható.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


oldalhatáron álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-10,5*

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

3000

Beépíthető legkisebb telek területe                                        

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség                

m

30

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

20**

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


80

* A technológiai- és tároló építmény magassága legfeljebb a beépíthető terület 20%-ában korlátozás nélkül megvalósítható, amennyiben:

- a szükséges építménymagasságot technológiai terv támasztja alá,

- a szomszédos ingatlanokhoz fűződő jogok nem sérülnek,

- a környezetre gyakorolt esetleges terhelés mértékének megfelelőségét jogszabályban     meghatározott hatástanulmány igazolja.

** Legalább a kialakítható legkisebb zöldfelület területének 75%-át fásítani kell.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Az előkert mértékét az út kezelőjével egyeztetve kell meghatározni, illeszkedve a környezet beépítéséhez.


(9)[5] Gksz-8 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - mindenfajta, nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenység épületei,
  • - gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos-, a használó- és a személyzet számára szolgáló lakások,
  • - igazgatási-, egyéb iroda épület,
  • - parkolóház, üzemanyagtöltő,
  • - sportépítmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

60

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-10,5*

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

3000

Beépíthető legkisebb telek területe                                        

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség                 

m

30

Beépíthető legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

10**

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


70

* A technológiai- és tároló építmény magassága nem korlátozott.

** Legalább a kialakítható legkisebb zöldfelület területének 75%-át fásítani kell.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

- Az előkert mértékét az út kezelőjével egyeztetve kell meghatározni, illeszkedve a környezet beépítéséhez.



[1] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 7. § (1) bek. mód.

[2] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 7. § (2) bek. mód.

[3] A 19/2010. (V.25.) rendelet 2. §-a mód.

[4] A 18/2011. (VI.29.) önk. rend. 3. § iktatta be.

[5] A 31/2012. (VI.29.) önk. rend. 2. § iktatta be.

Ipari gazdasági terület

14. §


(1)[1] Az ipari gazdasági terület gazdasági célú építmények elhelyezésére szolgál. Az ipari gazdasági területen zavaró hatásánál fogva más beépítésre szánt területen el nem helyezhető és nem zavaró hatású gazdasági célú építmények egyaránt elhelyezhetők.

A környezetre jelentős mértékben hatást gyakorló tevékenységek körét a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. tv. 68.§ (2) bekezdése alapján a Kormány rendeletben határozza meg. Azon tevékenységek, illetve a végzésükhöz szükséges létesítmények körét, amely esetekben előzetes környezeti hatásvizsgálatot kell végezni, a 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet állapítja meg.


(2) Gip-1 jelű övezet, egyéb ipari terület

a)[2] Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - kereskedelmi-, szolgáltató gazdasági építmények,
  • - ipari-, energiaszolgáltatási- és településgazdálkodási építmények,
  • - gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos-, a használó- és a személyzet számára szolgáló lakások az OTÉK 31.§ (2) bekezdésében előírtak figyelembe vételével kivételesen


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-10,5*

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

5000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség       

m

40

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

25**

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


60

*A technológiai- és tároló építmény magassága nem korlátozott.

** Legalább a kialakítható legkisebb zöldfelület területének 75 %-át fásítani kell. Többszintes növényállomány telepítése esetén az előírt legkisebb zöldfelület mértéke csökkenthető.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Az előkert mértékét az út kezelőjével egyeztetve kell meghatározni, illeszkedve a környezet beépítéséhez.


(3) Gip-2 jelű övezet, egyéb ipari terület

a)[3] Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - kereskedelmi-, szolgáltató gazdasági építmények,
  • - ipari-, energiaszolgáltatási- és településgazdálkodási építmények,
  • - gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos-, a használó- és a személyzet számára szolgáló lakások az OTÉK 31.§ (2) bekezdésében előírtak figyelembe vételével kivételesen.


b)[4] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

50

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-12,5*

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

            3000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség       

m

40

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

25**

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


70

*A technológiai- és tároló építmény magassága nem korlátozott.

** Legalább a kialakítható legkisebb zöldfelület területének 75 %-át fásítani kell. Többszintes növényállomány telepítése esetén az előírt legkisebb zöldfelület mértéke csökkenthető. Meglévő beépítéshez igazodó telekalakítás során az előírt legkisebb zöldfelület mértéke a kialakult állapot.


c[5]) Az övezet területének egyedi előírásai:

- Az előkert mértékét az út kezelőjével egyeztetve kell meghatározni, illeszkedve a környezet beépítéséhez.

- A Fenyő, Baross Gábor utcák és az ipari vasút által határolt tömb esetében, az övezet területén

a) a megengedett legnagyobb építménymagasság felénél kisebb szélességű oldalkert területén belül jelölt építési helyen épületet a szomszéd telek irányába tűzfallal kell kialakítani,

b) telekalakítás során a megengedett legnagyobb építménymagasság felénél szűkebb oldalkert kialakítása a szabályozási terv építési helyén belül

 ba)  a szabályozási terv hatályba lépésekor meglévő épület esetén,

 bb) a szabályozás hatályba lépését követően tervezett építés során az oldalkert irányába tűzfallal kialakított épület esetén

engedélyezhető.


(4) Gip-3 jelű övezet, jelentős mértékű zavaró hatású ipari terület

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - a különlegesen veszélyes (pl. tűz-, robbanás-, fertőzőveszélyes) bűzös vagy nagy zajjal járó gazdasági tevékenységhez szükséges építmények.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-12,5*

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

5000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség       

m

40

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

25**

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


70

*A technológiai- és tároló építmény magassága nem korlátozott.

**Többszintes növényállomány telepítése esetén az előírt legkisebb zöldfelület mértéke csökkenthető. Legalább a kialakítható legkisebb zöldfelület területének 75%-át fásítani kell.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • - Az előkert mértékét az út kezelőjével egyeztetve kell meghatározni, illeszkedve a környezet beépítéséhez.
  • - Az övezet területébe sorolt 120/20 kV-os transzformátor állomások a szabályozási tervben jelölt, az állomás kerítésétől számított 15 m-es biztonsági övezetben a transzformátor állomás építményén kívül egyéb építmény nem helyezhető el.


(5)[6] Gip-4 jelű övezet, egyéb ipari terület

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - kereskedelmi-, szolgáltató gazdasági építmények,
  • - ipari-, energiaszolgáltatási- és településgazdálkodási építmények,
  • - gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos-, a használó- és a személyzet számára szolgáló lakások az OTÉK 31.§ (2) bekezdésében előírtak figyelembe vételével kivételesen.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

50

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-10,5*

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

2000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

2000

Kialakítható legkisebb telekszélesség       

m

30

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

30

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

25**

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


70

*A technológiai- és tároló építmény magassága nem korlátozott.

** Legalább a kialakítható legkisebb zöldfelület területének 75 %-át fásítani kell. Többszintes növényállomány telepítése esetén az előírt legkisebb zöldfelület mértéke csökkenthető. Meglévő beépítéshez igazodó telekalakítás során az előírt legkisebb zöldfelület mértéke a kialakult állapot.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

- Az előkert mértékét az út kezelőjével egyeztetve kell meghatározni, illeszkedve a környezet beépítéséhez.


(6)[7] Gip-5 jelű övezet, egyéb ipari terület

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - kereskedelmi-, szolgáltató gazdasági építmények,
  • - ipari-, energiaszolgáltatási- és településgazdálkodási építmények,
  • - gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos-, a használó- és a személyzet számára szolgáló lakások az OTÉK 31.§ (2) bekezdésében előírtak figyelembe vételével kivételesen.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-18 (+4)*

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

10000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

10000

Kialakítható legkisebb telekszélesség       

m

100

Beépíthető legkisebb telekszélesség  

m

100

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

15**

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


60

* A technológiai- és tároló építmény magassága legfeljebb a beépíthető terület 20%-ában             korlátozás nélkül megvalósítható, amennyiben:

  • a szükséges építménymagasságot technológiai terv támasztja alá,
  • a szomszédos ingatlanokhoz fűződő jogok nem sérülnek,
  • a környezetre gyakorolt esetleges terhelés mértékének megfelelőségét jogszabályban     meghatározott hatástanulmány igazolja.

      ** A kialakítandó zöldfelület területének legalább 75%-át fásítani kell.



[1] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 8. § (1) bek. mód.

[2] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 8. § (2) bek. mód.

[3] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 8. § (3) bek. mód.

[4] A 29/2009. (VI.30.) sz. rendelet 7. §-a mód.

[5] A 19/2010. (V.25.) rendelet 3. §-a mód.

[6] A 27/2010. (IX.24.) rendelet 7. §-a iktatta be.

[7] A 18/2011. (VI.29.) önk. rend. 4. § iktatta be.

Üdülőházas üdülő terület

15. §


(1) Az üdülőházas üdülőterület sűrű beépítésű, 6 m építménymagasságot meghaladó elsősorban üdülőépületek elhelyezésére szolgáló terület, amely elhelyezése, mérete, kialakítása és felszereltsége, valamint infrastrukturális ellátottsága alapján az üdülési célú tartózkodásra alkalmas, és amely túlnyomóan változó üdülői kör hosszabb tartózkodására szolgál.


(2) Üü-1 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - üdülő- és szálláshely szolgáltató épületek,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató- és vendéglátó épületek.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

15

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-6,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1500

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség

m

30

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

60

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


15


(3) Üü-2 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - üdülő- és szálláshely szolgáltató épületek,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató- és vendéglátó épületek.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

30

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

6,0-12,5*

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

2000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

2000

Kialakítható legkisebb telekszélesség

m

30

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

30

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

40

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


50

* A mellékfunkciójú építmények építménymagassága ennél kisebb lehet.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(4) Üü-3 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - üdülő- és szálláshely szolgáltató épületek,
  • - kereskedelmi-, szolgáltató- és vendéglátó épületek.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

30

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

6,0-15,0 *(max. 18,0**)

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

3000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

3000

Kialakítható legkisebb telekszélesség

m

40

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

40

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

40

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


50

* A mellékfunkciójú építmények építménymagassága ennél kisebb lehet.

** Az épület homlokzati síkjának legmagasabb pontja.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


Különleges terület

16. §


(1) A különleges területbe azok a területek tartoznak, amelyek a rajtuk elhelyezendő építmények, e szabályozásban megnevezett funkciók különlegessége miatt – helyhez kötöttségük, a környezetükre gyakorolt jelentős hatásuk, vagy a környezetük külső hatásaitól szükséges védelmük – az előzőek szerinti területektől eltérő területek.

Az övezet területén a tervben jelölt közcélú intézmények, illetve különleges rendeltetésű építmények és azok rendeltetésszerű működéséhez szükséges egyéb építmények helyezhetők el. Az övezetben a tulajdonos, a használó, illetve a személyzet számára szolgáló lakások is létesíthetők.


(2) Kb jelű övezet, az igazságszolgáltatás intézményeinek területe

a) Az övezet rendeltetése és területén elhelyezhető építmények:

  • - az igazságszolgáltatás intézményei, bíróság, ügyészség és börtön építményei.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


zártsorú

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

60

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-12,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

övezet területe

Beépíthető legkisebb telek területe                                        

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség

m

szab. terv szerint

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

20

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


70


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • - A létesítmény teherforgalmi kiszolgálása a Budai Nagy Antal utcáról biztosítandó. 
  • - Az övezet területén jellemzően magastetővel lehet épületet kialakítani, melynek héjalásához kerámiacserép fedést, korcolt fémlemez fedést, vagy üvegfedést kell alkalmazni. A magastető utcával párhuzamos gerincű, 35-40° hajlásszögű lehet. A tetősíkból kiemelkedő felépítmények az épület utcai oldalán az épület tömegalakítását dominánsan nem befolyásolhatják. A magastető megengedett legnagyobb szélessége 16 m.
  • - Az övezet területén új épület építése, vagy jelentős tömegváltoztatással járó átépítés esetén a városképi és műemléki illeszkedés meghatározása érdekében elvi építési engedélyezési eljárás lefolytatása szükséges.
  • - Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(3) Kbá jelű övezet, bányaterület

a) Az övezet rendeltetése és területén elhelyezhető építmények:

  • - bányaműveléssel kapcsolatos építmények.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

  • Az övezet területén az építmények kialakítására vonatkozóan normatív korlátozás nincs.


(4) Ke jelű övezet, templomok, egyházi épületek területe

a) Az övezet rendeltetése és területén elhelyezhető építmények:

  • - templom, egyházi hivatal és szolgálati lakás, rendház, stb.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

  • Az övezet területén az építmények kialakítására vonatkozóan normatív korlátozás nincs.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • Az övezet területén új épület építése, vagy jelentős tömegváltoztatással járó átépítés esetén a városképi és műemléki illeszkedés meghatározása érdekében elvi építési engedélyezési eljárás lefolytatása szükséges.


(5) Kszk jelű övezet, szabadidő központ területe

a) Az övezet rendeltetése és területén elhelyezhető építmények:

  • - szabadidő központ építményei.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

10

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-7,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

övezet területe

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb telekszélesség

m

kialakult

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

70

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


10


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • - A terület erdősítettségének mértéke nem csökkenthető.
  • - Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


 (6) Kh jelű övezet, hulladékkezelés- és elhelyezés területei

a) Az övezet rendeltetése és területén elhelyezhető építmények:

  • - hulladékkezeléssel és elhelyezéssel kapcsolatos építmények.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

  • Az övezet területén az építmények kialakítására vonatkozóan normatív korlátozás nincs.


(7) Kk jelű övezet, kórházak és egészségügyi-, szociális intézmények területe

a) Az övezet rendeltetése és területén elhelyezhető építmények:

  • - kórházak és szociális intézmények építményei.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

  • Az övezet területén az építmények kialakítására vonatkozóan normatív korlátozás nincs.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • - Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.
  • - A pózvai kórház területén az erdősítettség mértéke nem csökkenthető.


(8) Km jelű övezet, művelődési intézmények, múzeum területe

a) Az övezet rendeltetése és területén elhelyezhető építmények:

  • - múzeum, szabadtéri falumúzeum, könyvtár, színház, hangverseny – és kiállító terem építményei


b) Az övezet területének normatív előírásai:


Építési mód


Az övezet kialakult beépítési módjának megfelelően.

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

nem szabályozott

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

A kialakult beépítéshez illeszkedő.

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

az övezet területe

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult


(9) Ksf jelű övezet, strandok, fürdők és kemping területei

a) Az övezet rendeltetése és területén elhelyezhető építmények:

  • - strand, termálfürdő, uszoda és kemping építményei,
  • - strandok, fürdők és kemping rendeltetéséhez kapcsolódó kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó- és szálláshely szolgáltató épület, szálloda,
  • - sportépítmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

10*

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-6,5**

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

kialakult

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

60***

* A Mártírok, Göcseji út, Ady és Bottfy utcák által határolt tömb területén 30 %.[1]

** A Mártírok, Göcseji út, Ady és Bottfy utcák által határolt tömb területén max. 10,5 m.

*** A Mártírok, Göcseji út, Ady és Bottfy utcák által határolt tömb területén 50%.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

  • - Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(10)[2] Ksp-1 jelű övezet, sportterület

a) Az övezet rendeltetése és területén elhelyezhető építmények:

  • - sportépítmények,
  • - a sportterület rendeltetéséhez kapcsolódó kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató építmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

40

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-12,5*

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

4000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

2500

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

15**

* Stadion lefedését szolgáló építmények, világító- és jelzőberendezések építményeinek magassága nem korlátozott.

**A sportpályák területén túli zöldfelület mértéke.


c)  Az övezet területének egyedi előírásai:

- Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(10a)[3] Ksp-2 jelű övezet, sportterület

a) Az övezet rendeltetése és területén elhelyezhető építmények:

  • - sportépítmények,
  • - a sportterület rendeltetéséhez kapcsolódó kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató építmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

10

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-7,5*

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

3000

Beépíthető legkisebb telek területe                                        

m2

3000

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

70**

* Sportpályák lefedését szolgáló építmények, világító- és jelzőberendezések építményeinek magassága nem korlátozott.

**A sportpályák területén túli zöldfelület mértéke.


c) Az övezet területének egyedi előírásai:

- Új épület építése esetén az épület engedélyezési tervdokumentációjának részeként kertépítészeti és növénytelepítési terv készítése szükséges.


(11) Kt jelű övezet, temetők területe

a) Az övezet rendeltetése és területén elhelyezhető építmények:

  • - temető építményei – kripta, ravatalozó, kápolna, stb.,
  • - a temető rendeltetéséhez kapcsolódó kereskedelmi-, szolgáltató épület.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

  • Az övezet területén az építmények kialakítására vonatkozóan normatív korlátozás nincs.


(12) Kv jelű övezet, vásárcsarnok területe

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - vásárcsarnok.


b)Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

100

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

7,5 -10,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

övezet területe

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

övezet területe

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

%

nem szabályozott



[1] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 9. §-a mód.

[2] A 31/2012. (VI.29.) önk. rend. 3. § (1) bek. mód.

[3] A 31/2012. (VI.29.) önk. rend. 3. § (2) bek. iktatta be.

III. BEÉPÍTÉSRE NEM SZÁNT TERÜLETEK

Közúti közlekedési és közmű elhelyezési terület

17.§


(1)[1] A közúti közlekedésre és közműelhelyezésre szolgáló terület az országos és helyi közutak, kerékpárutak, a közterületi gépjármű parkolók, a járdák és a gyalogutak, mindezek csomópontjainak, vízelvezetési rendszerének és környezetvédelmi létesítményeinek, továbbá közművek, hírközlés és energia ellátás építményeinek elhelyezésére szolgál. A közlekedési és közmű elhelyezési területek a város hierarchiába rendezett úthálózatát alkotják, mely úthálózat hierarchiája a következő:

  1. 1. KÖu-1 jelű övezet: országos fő út
  2. 2. KÖu-2 jelű övezet: városi forgalmi út
  3. 3. KÖu-2om jelű övezet: városi forgalmi út és országos mellékút
  4. 4. KÖu-3 jelű övezet: városi gyűjtőút
  5. 5. KÖu-3om jelű övezet: városi gyűjtőút és országos mellékút
  6. 6. KÖu-4 jelű övezet: kiszolgáló út
  7. 7. KÖu-5 jelű övezet: önálló kerékpárút vagy gyalogút


(2)[2] KÖu jelű övezetek

a) Az övezetek területén elhelyezhető építmények:

  1. - közlekedési- és közműépítmény,
  2. - közhasználatú kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó, szálláshely szolgáltató épület,
  3. - közlekedési igazgatási épület, pályaudvar,
  4. - személygépkocsi tároló építmény, terepszint alatti-, vagy többszintes parkolóház,
  5. - üzemanyagtöltő állomás,
  6. - köztárgyak, szobrok, emlékművek, kerti építmények.


b) Az övezetek területének normatív előírásai:

  1. 1. Közhasználatú kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó- és közlekedési igazgatási épület legfeljebb földszintesen, 30 m2 beépített területtel alakítható ki.
  2. 2. 30 m2 beépített területnél nagyobb, vagy földszintesnél magasabb kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó- és közlekedési igazgatási épület, valamint szálláshely szolgáltató épület, pályaudvar, többszintes parkolóház a szabályozási tervben e célra építési hellyel jelölt területen valósítható meg.
  3. 3. Terepszint alatti személygépkocsi tároló építmény a szabályozási tervben jelölt területeken, továbbá támfalgarázs az erre közlekedésileg alkalmas területeken helyezhető el. A terepszint alatti személygépkocsi tároló terepszint feletti felépítménnyel kiegészülhet az alépítmény alapterületének legfeljebb 10% -val.

(3) A közműhálózatok és létesítmények számára az előírások szerint védőtávolságot kell biztosítani. A védőtávolságon belül mindennemű tevékenység csak az illetékes üzemeltető hozzájárulásával engedélyezhető.


(4) Utak alatt a közművek elrendezésénél a távlati összes közmű elhelyezési lehetőségét biztosítani kell. A közművek elrendezésénél az utcák fásítási lehetőségét is biztosítani kell.


(5) A közművezetékeket és közműlétesítményeket közlekedési és közműterületen kell elhelyezni, ettől eltérő elhelyezés csak szolgalmi vagy vezetékjog biztosítás mellett engedélyezhető.


(6) Az országos fő- és mellékutaknál, valamint a városi forgalmi utaknál a lakott területeken kívüli szakaszok mentén (külterületi útszakaszoknál) a szabályozási tervben jelölt védőtávolságok a következők szerint kerültek kijelölésre:


a) Az országos főutak mentén a beépítésre nem szánt területeken úttengelytől számított 100-100 m a védőtávolság, mely területen belül az út kezelőjének hozzájárulásával lehet építményt elhelyezni. Az országos főutak mentén amennyiben azt beépítésre szánt terület határolja, az előzőekben meghatározott 100 m-es védőtávolságon belül úttengelytől mért 50 m-es sávban épület nem helyezhető el.

b) Az országos mellékutak, valamint a városi forgalmi utak mentén a beépítésre nem szánt területeken úttengelytől számított 50-50 m a védőtávolság, mely területen belül az út kezelőjének hozzájárulásával lehet építményt elhelyezni. Az országos főutak mentén amennyiben azt beépítésre szánt terület határolja, az előzőekben meghatározott 50 m-es védőtávolságon belül úttengelytől mért 30 m-es sávban épület nem helyezhető el.


A közút közlekedéséről szóló 1988. évi I. törvény 42/A § (1) bekezdése szerint a közút kezelőjének hozzájárulása szükséges külterületen a közút tengelyétől számított ötven méteren, autópálya, autóút és főútvonal esetén száz méteren belül építmény elhelyezéséhez, bővítéséhez, rendeltetésének megváltoztatásához, nyomvonal jellegű építmény elhelyezéséhez, bővítéséhez, kő, kavics, agyag, homok és egyéb ásványi nyersanyag kitermeléséhez, valamint a közút területének határától számított tíz méter távolságon belül fa ültetéséhez vagy kivágásához, valamint



[1] A 13/2010. (III.19.) rendelet 2. § (1) bek. mód.

[2] A 13/2010. (III.19.) rendelet 2. § (2) bek. mód.

Vasúti közlekedési terület

18. §


(1)[41] A vasúti közlekedésre szolgáló terület a közforgalmú vasutak és létesítményeinek elhelyezésére szolgál.


(2)[42] KÖk-of-n jelű övezetek[43]

a) Az övezetek területén elhelyezhető építmények:

  1. - vasúti közlekedési építmények,
  2. - a vasúti közlekedést kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület
  3. - vasúti igazgatási épület.


b) Az övezetek területének normatív előírásai:

Az övezetek területén az építmények kialakítására vonatkozóan normatív korlátozás nincs.


(3) Országos közforgalmú vasútvonal mentén a szabályozási tervben jelölt, a szélső vágányától számított 50 m-es védőtávolságon belül bármilyen építmény csak a vasúti közlekedés érdekeinek fenntartása mellett, a vasútvonal kezelőjének hozzájárulása alapján helyezhető el.

Légi közlekedési terület

19. §


(1) A légi közlekedésre szolgáló terület a repülőtér és létesítményeinek elhelyezésére szolgál.


(2) KÖl jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - légi közlekedési építmények,
  • - a légi közlekedést kiszolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató épület,
  • - légi igazgatási épület.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Az övezet területén az építmények kialakítására vonatkozóan normatív korlátozás nincs.

Zöldterület

20. §


(1) A zöldterület beépítésre szánt területek által határolt intenzív kialakítású és fenntartású zöldfelület, állandóan növénnyel fedett közterület (közkert, közpark).


(2) Z jelű övezet

Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - emlékművek, szobrok, szökőkutak, 
  • - a pihenést és testedzést szolgáló építmény (sétaút, pihenőhely, tornapálya, játszótér, stb.),
  • - a terület fenntartásához szükséges épület,
  • - esőbeálló, illemhely.


(3) A zöldterületnek kerekesszékkel és gyermekkocsival is megközelíthetőnek és használhatónak kell lennie.

Erdőterület

21. §


(1) Az erdőterületek olyan beépítésre nem szánt területek, amelyek jellemzően az erdő folyamatos fenntartásának céljára szolgálnak, továbbá azok a nem erdő művelési ágban nyilvántartott területek, amelyek az erdőműveléshez, az erdőhasználathoz, a vadgazdálkodáshoz, valamint ezekkel összefüggésben turisztikai építmények, létesítmények elhelyezésére szolgálnak.


(2) Az erdőterületek, azok rendeltetése szerint az alábbi övezetekre tagozódnak:

  1. 1. az Ee jelű övezet területei az egészségügyi-szociális, turisztikai- céllal hasznosított meglévő és létesíthető új erdőterületek,
  2. 2. az Ev jelű övezet területei a védelmi céllal (védett és védő) hasznosítandó meglévő és létesíthető új erdőterületek,
  3. 3. az Eg jelű övezet területei a gazdasági céllal hasznosítandó meglévő és létesíthető új erdőterületek.


(3) Az erdőterületek övezeteiben elhelyezhetők a máshol és másként nem létesíthető:

  1. - nyomvonal jellegű építmények és műtárgyak,
  2. - a kutatást és az ismeretterjesztést szolgáló, épületnek nem minősülő építmények,
  3. - a honvédelmet és belbiztonságot szolgáló műtárgyak.


(4) Az Ee jelű egészségügyi-szociális, turisztikai célú erdőövezetben elhelyezhető a turisztikai használatot szolgáló gyalogutak. 10 ha feletti területen elhelyezhető az erdő rendeltetésének megfelelő, az erdőműveléshez, a vadgazdálkodáshoz szükséges és a hozzájuk kapcsolódó turisztikai épületek és építmények legfeljebb 300 m2 beépítettséggel.


(5) Az Ev jelű védelmi célú erdők övezet területén épületet elhelyezni nem lehet.


(6)[1] Az Eg jelű gazdasági célú erdőövezetben elhelyezhető:

- 10 ha feletti területen az erdő rendeltetésének megfelelő, az erdőműveléshez, a vadgazdálkodáshoz szükséges épületek és építmények legfeljebb 300 m2 beépítettséggel,

- kivételes esetben az erdészeti hatóság engedélye alapján építési engedély köteles távközlési célú adótornyok és egyéb távközlési építmények.


(7) Erdőterületen minden erdőterület igénybevételt csak az Erdészeti hatóság előzetes engedélye alapján lehet végrehajtani. Erdőterületen, az erdőterület igénybevételével építmény csak az erdő védelméről szóló törvénnyel (Evt.) összhangban, csak indokolt esetben helyezhető el. Az erdő rendeltetési övezetekben minden engedélyköteles építési munka, területhasználat-módosítás csak az erdők védelmével, létesítésével, kezelésével, használatával összefüggő országos hatályú jogszabályok alapján és az erdészeti hatósággal, mint szakhatósággal egyetértésben történhet mindenkor figyelemmel az erdő védelméről szóló törvény (Evt.) vonatkozó szakaszaira.


(8) Az erdőterületeken létrehozott épületek, építmények kizárólag tájba illő kialakítással, a tájhagyománynak megfelelő szerkezettel és anyaghasználattal valósíthatók meg. Az épület szerkezete és színezése a táji hagyománynak megfelelő legyen tetőzete szimmetrikus 35°-45°közötti tetőhajlásszöggel, cserépfedéssel létesíthető.


(9) Az erdőövezetekben történő építés esetén elvi építési engedély keretében kell tisztázni az építési helyet, az építési hatóság az erdészeti hatósággal egyetértésben, őt szakhatóságként történő bevonással jelöli ki.



[1] A 45/2009. (XI.27.) sz. rendelet 4. §-a mód.

Kertes mezőgazdasági terület

22. §


(1) A kertes mezőgazdasági terület a szőlő- és gyümölcstermesztés, kertművelés számára szolgáló terület.


(2)[1] Mk-1 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - tárolás és pihenés célját szolgáló egy gazdasági épület,
  • - terepszint alatti építmény (pince),
  • - fóliasátor, üvegház,
  • - 3000 m2-nél nagyobb telek esetén legfeljebb két lakást tartalmazó egy lakóépület,
  • - 3000 m2-nél nagyobb telek esetén vendéglátó és szálláshely szolgáltató épület, 
  • - állattartó építmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


oldalhatáron álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

  • 720-1500 m2 telekterület esetén – 5%
  • 1500-3000 m2 telekterület esetén – 1500 m2-re vetítetten 5 % + 1500 m2 feletti telekterületre vetítetten 3 %
  • 3000 m2 telekterület felett – 1500 m2-re vetítetten 5 % + 1500-3000 m2 telekterületre vetítetten 3 % + 3000 m2 feletti telekterületre vetítetten 2%

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

  • tárolás és pihenés célját szolgáló épület esetén 4,0 m
  • lakó-, vendéglátó- és szálláshely szolgáltató épület esetén 5,0 m
  • mezőgazdasági üzemi épület esetén 7,5 m

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

720

Kialakítható legkisebb telekszélesség

m

12,0

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

  • 9,0
  • lakó-, vendéglátó-, szálláshely szolgáltató, valamint mezőgazdasági üzemi épület elhelyezése esetén 16,0

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


A megengedett legnagyobb beépítettség kétszerese.


(3) Mk-2 jelű övezet

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - tárolás és pihenés célját szolgáló egy gazdasági épület,
  • - terepszint alatti építmény (pince),
  • - fóliasátor, üvegház,
  • - állattartó építmény.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


oldalhatáron álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

  • 720-1500 m2 telekterület esetén – 5%
  • 1500-3000 m2 telekterület esetén – 1500 m2-re vetítetten 5 % + 1500 m2 feletti telekterületre vetítetten 3 %
  • 3000 m2 telekterület felett – 1500 m2-re vetítetten 5 % + 1500-3000 m2  telekterületre vetítetten 3 % + 3000 m2 feletti telekterületre vetítetten 2%

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

  • tárolás és pihenés célját szolgáló épület esetén 4,0 m
  • mezőgazdasági üzemi épület esetén 7,5 m

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

1100

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

720

Kialakítható legkisebb telekszélesség

m

12,0

Beépíthető legkisebb telekszélesség 

m

  • 9,0
  • mezőgazdasági üzemi épület elhelyezése esetén 16,0

Terepszint alatti építmény és a beépítettség együttesen megengedett legnagyobb mértéke

%


A megengedett legnagyobb beépítettség kétszerese.



[1] A 45/2009. (XI.27.) sz. rendelet 5. §-a mód.

Általános mezőgazdasági terület

23. §


(1) Az általános mezőgazdasági terület a szántóföldi mezőgazdasági termelés, rét- és legelőgazdálkodás céljára szolgáló terület.


(2) Má-1 jelű övezet

a)[1] Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - a növénytermesztés, az állattenyésztés és a halászat, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és - tárolás építményei.
  • - 6 m-t meghaladó méretű áramfejlesztő szélkerék amennyiben az tájvédelmi és tájképvédelmi szempontból a szakmai kívánalmaknak megfelel. A szélkerék telepítésének feltétele, hogy a lakóterülettől és a kertes mezőgazdasági területtől legalább 300 m távolságban helyezkedjen el,
  • - építési engedély köteles távközlési célú adótornyok és egyéb távközlési építmények.


b)[2] Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

3

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-7,5

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

7 500

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

5 000


c) Az övezetben több telekből álló, legalább 30 ha nagyságú birtoktest kialakítható. Birtoktest esetén az adott övezetben előírt legnagyobb beépíthetőség a birtoktesthez tartozó összes telek területe után számítva csak az egyik telken is kihasználható (birtokközpont), ha a telek területe legalább a 10.000 m2-t (1ha) eléri és a beépítés a szomszéd telek rendeltetésszerű használatát nem veszélyezteti. A birtokközpont telkén létesíthető bruttó alapterület legfeljebb a birtoktest 1%-os alapterületével megegyező nagyságú lehet.


(3)[3] Má-2 jelű övezet

a)[4] Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - A földterület művelésével összefüggésben a növénytermesztés, állattenyésztés és halászat tároló építményei,
  • - védett természeti területek – Natura 2000, ökológiai hálózat, helyi jelentőségű természetvédelmi területek – kivételével építési engedély köteles távközlési célú adótornyok és egyéb távközlési építmények.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


Szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség


Maximum 150m2 alapterülettel nyitott-fedett tárolóépület, illetve 40m2 alapterülettel zárt tároló épület helyezhető el telkenként.

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

- 4,0

Beépíthető legkisebb telek területe

m2

30 000

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

10 000


(4) Má-3 jelű övezet

a)[5] Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - üzemi mezőgazdasági építmény,
  • - építési engedély köteles távközlési célú adótornyok és egyéb távközlési építmények


b)Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

30

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-10,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

5000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

kialakult


(5) Má-4 jelű övezet

a)[6] Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - a növénytermesztés, az állattenyésztés és a halászat, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és - tárolás építményei.
  • - lakóépület
  • - 6 m-t meghaladó méretű áramfejlesztő szélkerék amennyiben az tájvédelmi és tájképvédelmi szempontból a szakmai kívánalmaknak megfelel. A szélkerék telepítésének feltétele, hogy a lakóterülettől és a kertes mezőgazdasági területtől legalább 300 m távolságban helyezkedjen el,
  • - építési engedély köteles távközlési célú adótornyok és egyéb távközlési építmények.


b)[7]Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

3*

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

lakóépület -5,0

gazdasági épület -7,5

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

5 000

Beépíthető legkisebb telek területe                                       

m2

6 000

*Lakóépülettel megengedett beépítettség legfeljebb 1,5 %.


c) Az övezetben több telekből álló, legalább 30 ha nagyságú birtoktest kialakítható. Birtoktest esetén az adott övezetben előírt legnagyobb beépíthetőség a birtoktesthez tartozó összes telek területe után számítva csak az egyik telken is kihasználható (birtokközpont), ha a telek területe legalább a 10.000 m2-t (1ha) eléri és a beépítés a szomszéd telek rendeltetésszerű használatát nem veszélyezteti. A birtokközpont telkén létesíthető bruttó alapterület legfeljebb a birtoktest 1%-os alapterületével megegyező nagyságú lehet.


(6)[8] Má-5 jelű övezet

A terület elsősorban állatvásárok céljára szolgál

a) Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • - épület, építmény az önhordó konténerbe telepített mobilblokkok (wc-és vizesblokk, irodai, illetve portablokk, tároló konténerek) kivételével nem helyezhető el,
  • - a területen kerítés nem, de ideiglenes karámok létesíthetők.


b)Az övezet területének normatív előírásai:

Építési mód


szabadon álló

Megengedett legnagyobb beépítettség

%

3

Megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság

m

-4,0

Kialakítható legkisebb telek területe

m2

10 000

Beépíthető legkisebb telek területe                                        

m2

10 000



[1] A 45/2009. (XI.27.) sz. rendelet 6. § (1) bek. mód.

[2] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 10. § (1) bek. mód.

[3] A 29/2009. (VI.30.) sz. rendelet 9. §-a mód.

[4] A 45/2009. (XI.27.) sz. rendelet 6. § (2) bek. mód.

[5] A 45/2009. (XI.27.) sz. rendelet 6. § (3) bek. mód.

[6] A 45/2009. (XI.27.) sz. rendelet 6. § (4) bek. mód.

[7] A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 10. § (3) bek. mód.

[8] A 24/2011. (IX.23.) önk. rend. 2. § iktatta be.

Vízgazdálkodási terület

24. §


(1) A vízgazdálkodási terület a folyóvizek, állóvizek medre és parti sávja, a közcélú nyílt csatornák medre és parti sávja, a vízbeszerzési területek (védett vízbázis) és védőterületeik (hidrogeológiai védőidom), valamint az árvízvédelmi töltések és építmények területe.


(2) V jelű övezet

a)Az övezet területén elhelyezhető építmények:

  • A terület rendeltetésének megfelelő vízgazdálkodási építmények.


b) Az övezet területének normatív előírásai:

Az övezet területén az építmények kialakítására vonatkozóan normatív korlátozás nincs.

Természetközeli területek[1]


24/A. §


(1) Tkm jelű övezet, természetközeli mocsár terület

  1. a) Az övezet disztróf hinaras élőhely helyreállítására és fenntartására szolgál.
  2. b) Az övezetben épület, építmény, műtárgy, kerítés, burkolt terület, pormentesített útburkolat nem létesíthető. Napkollektorok, szélkerekek és más tájképet zavaró műszaki létesítmények építése tilos.

 c)      Zavaró lég-, zaj- és fényszennyező tevékenység a területen nem folytatható.


(2) Tkr jelű övezet, természetközeli rét terület

  1. a) Az övezet regenerációra alkalmas lápréttel vegyes ártéri ligeterdő helyreállítására és fenntartására szolgál.
  2. b) Az övezetben épület, építmény, műtárgy, kerítés, burkolt terület, pormentesített útburkolat nem létesíthető. Napkollektorok, szélkerekek és más tájképet zavaró műszaki létesítmények építése tilos.
  3. c) Zavaró lég-, zaj- és fényszennyező tevékenység a területen nem folytatható.


(3) Tkv jelű övezet, természetközeli vizes élőhely terület

  1. a) Az övezet nyílt vízfelülettel rendelkező vizes élőhely kialakítására és fenntartására szolgál.
  2. b) Az övezetben épület, építmény, műtárgy, kerítés, burkolt terület, pormentesített útburkolat nem létesíthető. Napkollektorok, szélkerekek és más tájképet zavaró műszaki létesítmények építése tilos.
  3. c) Zavaró lég-, zaj- és fényszennyező tevékenység a területen nem folytatható.


[1] A 24/2011. (IX.23.) önk. rend. 3. § iktatta be.

Különleges beépítésre nem szánt terület[1]


24/B. §


(1)[2] Kk-1 jelű övezet általános előírásai

a) Az egykori kavicsbánya roncsolt területeinek helyreállítására és extenzív-természetközeli fenntartására szolgáló, helyi sajátosságokat hordozó terület.

b) A vízfelületek geometrikus formáit lágyítani, harmonizálni, a vízfolyások lágy, meanderező formáit újra ki kell alakítani. A harmonikus formák és a tájra jellemző évezredes terepviszonyok helyreállításával törekedni kell a terület természetes önfenntartó egyensúlyának előmozdítására. Az egyensúly tartós létrejöttét követően tilos a tavakon meszezés és kotrási munkálatok végzése.

c) A tájidegen növényfajok ültetése a területen tilos. A meglévő egyedeket a fenntartási terv szerint, ütemezetten le kell váltani. A bolygatott területek tájidegen gyomosodását kezelni szükséges.

d) A jelenlegi telekalakulatot megváltoztató első telekalkításra kizárólag a teljes építési övezet összes ingtalanára vonatkozó eljárárs keretében együttesen kerülhet sor, melynek keretében a minimálisan kialkítható telekterület a használati megosztás szerint alakulhat, minden további telekalakítás során a minimálisan kialakítható telekméret - az út-közmű területek kivételével - min. 1 ha. A telekalakítás során a feltáró utak kialakítását -  geodéziai felméréssel igazolt meglévő kerítések környezetének kivételével - a minta-keresztszelvények figyelembevételével kell megvalósítani.

e) Az ingatlanok lehatárolása a kerítés mentén tájban honos cserjefajok csoportokba ültetésével történhet. A területen a burkolatok csak természetes anyagokból készülhetnek (mészkőzuzalékból, fából stb.) beton alépítmény nélkül.

f) Az övezetben huzamos emberi tartózkodásra szolgáló épület nem helyezhető el. A fenntartáshoz szükséges, a terület rendeltetésszerű használatát szolgáló létesítmények - gazdasági épület, tároló, kezelési létesítmény stb. - közül telkenként legfeljebb egy  helyezhető el, maximum 90 m2 hasznos alapterülettel, maximum 4,0 m építménymagassággal. Az épület vagy építmény kizárólag a természeti környezettel harmonizáló tömegaránnyal, anyaghasználattal és  felületképzéssel készülhet.

g) Pince, verem és más terepszint alatti építmény - a közműaknák kivételével – önállóan sem alakítható ki.

h) Az övezetben felszín alatti épületrész nem létesíthető. Napkollektorok, szélkerekek és más tájképet zavaró műszaki létesítmények építése 4 méter teljes magasságot meghaladó mérettel tilos.

i) Zavaró lég-, zaj- és fényszennyező tevékenység a területen nem folytatható.

j) A területen a fenti szabályozás hatályba lépése előtt létesített kerítéseket fenn lehet tartani, de azokat kertészeti eszközökkel takarni kell. Tájban honos cserjecsoportokvegyes ültetése szükséges a kerítésen belül és lehetőség szerint kívül is.


(2) Új építésű épületek létesítésének egyedi előírásai

  1. a) Az épület padlószintjét, szerkezeteit és kialakítását a belvízi- és árvízi elöntés veszélyre tekintettel úgy kell megvalósítani, hogy az élet- és vagyonvédelem szempontjai elsődlegesen érvényesüljenek.
  2. b) Az épületek legalsó padlószintjét a mértékadó árvízszint fölött min. 30 cm-rel magasabban kell kialakítani. Az ezen padlószint alatti szerkezetek kizárólag vízzáró rétegrenddel vagy/és anyagok felhasználásával készülhetnek.
  3. c) Az épület - az áramlásviszonyok zavartalansága érdekében - kizárólag méretezett cölöpalapokkal készülhet, épületenként egy rámpa- és egy előlépcső alaptestének kivételével.

(3)[3] Kk-2 jelű övezet

a) Az övezet természetességű gyepterület, láprét helyreállítására és fenntartására szolgál.

b) Az övezetben a használathoz szükségesen kívül épület, építmény, kerítés nem létesíthető. Burkolt terület, pormentesített útburkolat a sportpályák és játszóeszközök      területének kivételével nem létesíthető. Napkollektorok, szélkerekek és más tájképet    zavaró műszaki létesítmények építése tilos.

     c) Zavaró lég-, zaj- és fényszennyező tevékenység a területen nem folytatható.



[1]  A 24/2011. (IX.23.) önk. rend. 3. § iktatta be.

[2] A 24/2013. (VI.28.) önk. rend. 1. § (1) bek. mód.

[3] A 24/2013. (VI.28.) önk. rend. 1. § (3) bek. iktatta be.

IV. TELEPÜLÉSI ÉRTÉKVÉDELEM

Táji és természeti értékek védelme


25. §


(1) A természetközeli állapotú területeken (természeti terület) - az ember által csekély mértékben befolyásolt élőhelyek, tájrészletek – a területhasználat módosítása, építéssel összefüggő tevékenység csak a természetvédelmi hatóság hozzájárulásával végezhető.


(2) A jogszabály által meghatározott Natura 2000 területeket érintő használatmódosítás és építés csak a természetvédelmi hatósággal egyeztetve a Natura 2000 területekre vonatkozó hatályos előírások szerint történhet.


(3) Az országos ökológiai hálózathoz tartozó területek az Országos Területrendezési Tervvel összhangban a természetvédelmi hatóság jóváhagyásával hasznosíthatóak. Az ökológiai hálózathoz tartozó területet felhasználni csak úgy szabad, hogy a területhasználat az életközösségek természetes folyamatait és viszonyait, a biológiai sokféleséget ne károsítsa, illetve a természeti értékeket ne veszélyeztesse.


(4) A helyi jelentőségű természetvédelmi területekre Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésének a helyi jelentőségű természeti értékek védelmére alkotott vonatkozó rendeletét kell alkalmazni. Alapvetően minden olyan tevékenység tilos, ami a védetté nyilvánítás okát megszünteti, vagy károsítja.


(5) A felszíni vizek mederrendezésénél a természetes vízparti vegetáció, a természetes élőhelyek védelmét a kivitelezés és a végleges területfelhasználás során egyaránt biztosítani kell. A mederrendezés csak tájrehabilitációs terv alapján, azzal megalapozott vízjogi engedély szerint történhet.


(6) A meglévő fásított közterületek, közterületi fasorok, az építési telkek településképi szempontból értékes faegyedei, valamint az utcaképet meghatározó településképi jelentőségű gyepes zöldsávok és zöldfelületek védendő zöldfelületi elemek, amelyek építéssel járó rendezése, változtatása csak a Magyar Építészkamara „K” besorolásával rendelkező  tájépítészmérnök bevonásával készített a kert-, és tájépítészeti kiviteli terv alapján történhet.


(7) A fák védelméről szóló országos hatókörű jogszabály által nem szabályozott építési telkek – kivéve a gazdasági területek fásítását - meglévő fás növényzete védelme érdekében a telekhasználatot, az építést, a telek használatát akadályozó, legalább 10 cm-es törzsátmérőjű fát (kivéve a gyümölcsfákat) kivágni csak rendkívül indokolt esetben, a fapótlási kötelezettség betartásával szabad.


(8) A fakivágási engedély kizárólag szakirányú végzettségű mérnök által lefolytatott helyszíni szemle alapján adható ki. A fakivágási tervben minimálisan fel kell tüntetni a fa tudományos nevét, 1,0m magasságban mért törzsátmérőjét, lombkoronájának legnagyobb kiterjedését, becsült  korát és egészségi állapotát.


(9) Az előírható fapótlás érvényes fakivágási engedély esetén kivágott fák törzsátmérőjével egyenértékű állomány kell, legyen. Engedély nélkül kivágott fák a törzsátmérő kétszeresének megfelelő mértékben pótolandók. Fapótlásra kizárólag faiskolai előnevelt sorfa egyedek használhatóak.


(10) A közterületek terepszint alatti felhasználásánál, így a közművezetékek elhelyezésénél, átalakításánál elsőbbséget kell biztosítani a fasorok, közcélú növényzetek elhelyezhetőségének, fennmaradásának.


(11) A szabályozási tervben jelölt e rendelet 1. számú mellékletében felsorolt természeti területek és növényegyedek helyi jelentőségű értékek melyek védelemben részesülnek.

A természeti területek s növényi egyedek védettségének részletes szabályaira a Zalaegerszeg MJV közgyűlése által többször módosított, a helyi jelentőségű természeti értékek védelméről szóló 32/2001. (X. 26.) számú önkormányzati rendelet vonatkozik. 

Régészeti értékek védelme


26. §


(1) A szabályozási tervben jelölt, a 2. számú melléklet szerinti területek nyilvántartott régészeti lelőhelyek. A régészeti lelőhely területén építési tevékenységet lehetőleg úgy kell folytatni, hogy a régészeti örökség eredeti lelőhelyén, eredeti állapotában, eredeti összefüggéseiben megmaradjon.


(2) A régészeti örökség védelme érdekében a nyilvántartott régészeti lelőhelyek területén építési munkákkal összefüggő engedélyezési eljárás során a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt szakhatóságként be kell vonni. 

Építészeti értékek védelme


27. §


(1) Az országos műemléki védettség alá tartozó épületek és azok telkeinek környezetében a szabályozási terv műemléki környezetet határol le. A műemlékek fenntartása és használata a kulturális örökség védelméről szóló törvény szellemében, a műemlék, mint kulturális örökség megtartását szem előtt tartva történhet. A műemléki környezet területén minden változtatást, beavatkozást a műemlék városképi, illetve tájképi megjelenésének és értékei érvényesülésének kell alárendelni. Építési engedélyezési eljárás során műemléki környezet területén a Kulturális Örökségvédelmi Hatóságot szakhatóságként be kell vonni.


(2)[44] Az épített környezet helyi védelméről szóló önkormányzati rendeletben meghatározott, e rendelet által helyi védelem alá tartozó épületek, építmények, szakrális emlékek védettségének módjáról a szabályozási terv és e szabályzat 4. számú melléklete rendelkezik.

A védelem alá tartozó épületeket érintő átalakításokat, bővítéseket a védett épülethez, vagy épületrészhez történő illeszkedéssel szabad megvalósítani, az alkalmazott építészeti megoldás nem lehet domináns, nem írhatja át a védett értékeket. A védett épületek közterületre néző homlokzatán a közterületről látható módon nem helyezhetők el az épület homlokzatát megváltoztató, zavaró létesítmények – szellőző, klíma és szerelt égéstermék elvezető berendezések, azok szerelvényei, antenna, stb.

Az épített környezet helyi védelmét a Zalaegerszeg MJV közgyűlésének többször módosított 11/2002. (V. 17.) számú önkormányzati rendelete szabályozza.


(3) A település építészeti örökségének védelme érdekében a szabályozási tervben jelölt utcakép-védelem vonatkozik. Az utcakép-védelemmel érintett területen meglévő épületet átalakítani, új épületet létrehozni a kialakult utcakép építési rendjébe illeszkedően lehet. E védett területeken a telkek beépítésének módja, az épületek anyaghasználata, épület és tető-tömegalakítása, homlokzati tagolása, nyílászáró rendje, homlokzati felületek, nyílászárók, kiegészítő elemek anyag- és színhasználata a kialakulthoz igazodó legyen.


Az 1997. évi LXXVIII. Tv. 47. § (1) d) pont szerint: „az építésügyi hatóság elrendelheti az építmény, építményrész kötelező jó karbantartás körét meghaladó felújítását, ha az a településkép kedvezőbb alakítása érdekében szükséges, vagy azt az építési szabályzatban a szabályozási tervben foglaltak végrehajtása, illetőleg az építészeti örökség védelmének érdekei megkövetelik”.

Az 1997. évi LXXVIII. Tv. 54. § (2) bekezdése szerint: „a tulajdonos köteles az építmény állapotát, állékonyságát a jogszabályban meghatározott esetekben és módon időszakonként felülvizsgáltatni és a jó műszaki állapothoz szükséges munkálatokat elvégeztetni”.


(4) A helyileg védett építészeti értékek fennmaradásának feltétele, megőrzésének módja elsősorban a rendeltetésnek megfelelő használat.


(5) Amennyiben a rendeltetéstől eltérő használat a védett érték állagának romlásához vagy megsemmisüléséhez vezetne, úgy e használatot – a hatályos jogszabályok keretei között – a helyi építésügyi hatóság korlátozza, illetve megtiltja.


(6) Egyéb hasznosítás esetén törekedni kell a közcélú felhasználásra, ezért minden új beruházás esetén mérlegelnie kell, hogy az igényelt funkció kielégíthető-e valamely védett épületben vagy épületegyüttesben úgy, hogy az a védett értékek fennmaradását szolgálja.


(7) A védett területen (utcakép védelem):

a.) meg kell őrizni a település jellegzetes szerkezetét, telekrendszerét, utca-   vonalvezetését. Telekalakítás csak ezzel összhangban engedélyezhető;

b.) az építményeket egymással összehangoltan, a jellegzetes városkép egységes megjelenését biztosító módon kell fenntartani, illetőleg kialakítani, bővíteni, átalakítani. E tekintetben az épületek fő tömeg- és tetőformája, külső homlokzata, az alkalmazott anyagok, azok színe, felületképzése meghatározó jelentőségű;

c.) az új épületek tömegarányait, fő méreteit a környezetében lévő épületekhez harmonikusan illeszkedve, azok homlokzatszélességét, gerinc- és párkánymagasságát, tetőformáját, anyaghasználatát figyelembe véve kell meghatározni;

d.) különös gondot kell fordítani a településre jellemző  hagyományos kerítés- és kapuformák, jellegzetes melléképítmények megtartására és továbbéltetésére;

e.) a közterületek burkolatát és berendezését (utcabútorok, világítótestek, kandeláberek, pavilonok, autóbuszvárók, stb.), ezek módosítását és az utcákon megjelenő hirdetéseket az épületek jellegéhez, az utcák hangulatához igazodva kell kialakítani;

f.) hirdetés és reklám csak az utcakép jellegzetességének megtartásával helyezhető el;

g.) környezetalakítás írható elő hagyományos és jellegzetes növényzet elhelyezésével.


(8) A védett épületeket érintő követelmények:

a.) a védett épületeket hagyományos építészeti tömegükben, tetőformájukban kell megtartani, érintetlenül hagyva a homlokzati nyílásrend és nyílásosztás jellegét, megőrizve a homlokzati tagozatokat, díszeket;

b.)  a védett épületek belső korszerűsítését, kialakítását, esetleges bővítését a védettség nem akadályozza, sőt a védelem érdekében elő kell segíteni ezen épületek mai igényeinek megfelelő használatát. A belső átalakításokat az eredeti szerkezet és belső értékek elvárható tiszteletben tartásával kell megoldani;

c.) védett épületeket úgy lehet bővíteni, átalakítani, felújítani, hogy az eredeti épület tömegformája, homlokzati kialakítása, utcaképi szerepe előnytelenül ne változzon, illetve gondosan mérlegelt kompromisszum árán a legkisebb kárt szenvedje és a tervezett bővítés a régi épület formálásával, szerkezetével, anyaghasználatával összhangban legyen, a védelem alapját képező részek megtartásával;

d.) védett épületek bontására csak a műszaki és erkölcsi avultság beálltával kerülhet sor, a védettség megszűntetését követően. A védelem megszűntetésének vagy részleges bontás engedélyezésének feltételeként az egyes épületrészeknek; tartozékoknak, az új épületbe történő beépítése, vagy azok megőrzése, visszaállítása – főépítészi vélemény alapján – előírható;

e.) a védett épülettel érintett ingatlanon környezetalakítás írható elő hagyományos és jellegzetes növényzet elhelyezésével, az utcakép és településszerkezet védett értékeivel való összhangban.


(9) A védett értéket érintő építési munkák engedélyezése iránti kérelemhez csatolni kell a hatályos jogszabályokban előírt tervdokumentáció további egy  példányát, valamint a következő mellékleteket:

a.) a védett érték beavatkozással érintett részének elõzetes vizsgálat dokumentációját,

b.) az anyaghasználatra és az építési technológiára vonatkozó részletes műszaki ismertetést,

c.) homlokzati színtervet

d.) a munkák által érintett építményrészek és a környezet jelenlegi állapotának színes fénykép-dokumentációját.


(10) A védett értéket érintő építési munka engedélyezéséhez az elsőfokú építésügyi hatóságnak be kell szereznie a főépítész véleményét.

A főépítész véleményében állást foglal arról, hogy az adott építési munka megfelel-e a helyi védettségről szóló rendeletnek, illetve nem eredményezi-e a védett érték károsodását.


(11) A védett építményt érintő építési munka esetén (a Helyi Építési Szabályzattal összhangban) az elsőfokú építésügyi hatóság - a főépítész közreműködésével - meghatározhatja:

a.) a tetők, magastetők, tetőfelépítmények kialakítását,

b.) bővítmény esetén annak az építési helyen belüli elhelyezését,

c.) a portálok kialakítását,

d.) a homlokzatképzést- és színezést,

e.) a felhasználható anyagok körét,

f.) a beavatkozással kapcsolatos, a védett értékek rehabilitációjával összefüggő egyéb feltételeket és követelményeket.

Általános környezetvédelmi előírások


28. §


(1) A város igazgatási területén állattartás, állattartás célját szolgáló építmény elhelyezése az önkormányzat állattartás szabályozásáról szóló rendelete alapján lehetséges, a jelen előírások és a vonatkozó egyéb jogszabályok, hatósági előírások együttes figyelembevételével engedélyezhető.


(2) A talaj-, a felszíni- és a felszín alatti vizek védelme érdekében, növényvédő szert, műtrágyát, útszóró anyagot csak fedett, szivárgásmentes, vízzáró szigetelésű, zárt tárolóban szabad elhelyezni.


(3) A szabályozási tervben jelölt potenciálisan környezetkárosodott területeken az építési engedélyezési eljárás során szakhatóságként minden esetben be kell vonni az illetékes Környezetvédelmi Felügyelőséget.

Levegőtisztaság védelem


29. §


A város igazgatási területén csak olyan tevékenységek folytathatók, olyan létesítmények üzemeltethetők, építhetők, amelyek légszennyezőanyag-kibocsátása nem haladja meg a telek területe szerinti kibocsátási határértékeket. A város területén új építmény létesítése, meglévő épület átalakítása, rendeltetésének megváltoztatása csak a levegő-tisztaságvédelemről szóló, jogszabályban foglalt követelmények megtartása mellett, a legjobb elérhető technika alkalmazásával engedélyezhető.

  • 2007. évi XXI. törvény a nagy távolságra jutó, országhatárokon átterjedő levegőszennyezésről szóló 1979. évi Genfi Egyezményhez csatolt, a nehézfémekről szóló, Aarhusban, 1998. június 24-én elfogadott Jegyzőkönyv kihirdetéséről
  • 2004. évi CVIII. törvény a nagy távolságra jutó, országhatárokon átterjedő levegőszennyezésről szóló 1979. évi Genfi Egyezményhez kapcsolódó, a kénkibocsátások további csökkentéséről szóló, Oslóban, 1994. június 14-én elfogadott Jegyzőkönyv kihirdetéséről
  • 195/2006. (IX. 25.) Korm. rendelet a nagy távolságra jutó, országhatárokon átterjedő levegőszennyezésről szóló, 1979. évi Genfi Egyezményhez kapcsolódó, a savasodás, az eutrofizáció és a talaj közeli ózon csökkentéséről szóló, 1999. december 1-jén, Göteborgban aláírt Jegyzőkönyv kihirdetéséről
  • 21/2001. (II. 14.) Korm. rendelet a levegő védelmével kapcsolatos egyes szabályokról
  • 7/2003. (V. 16.) KvVM-GKM együttes rendelet az egyes levegőszennyező anyagok összkibocsátási határértékeiről
  • 15/2001. (VI. 6.) KöM rendelet az atomenergia alkalmazása során a levegőbe és vízbe történő radioaktív kibocsátásokról és azok ellenőrzéséről
  • 10/2003. (VII. 11.) KvVM rendelet az 50 MWth és annál nagyobb névleges bemenő hőteljesítményű tüzelőberendezések működési feltételeiről és légszennyező anyagainak kibocsátási határértékeiről
  • 4/2002. (X. 7.) KvVM rendelet a légszennyezettségi agglomerációk és zónák kijelöléséről
  • 23/2001. (XI. 13.) KöM rendelet a 140 kWth és az ennél nagyobb, de 50 MWth-nál kisebb névleges bemenő hőteljesítményű tüzelőberendezések légszennyező anyagainak technológiai kibocsátási határértékeiről
  • 17/2001. (VIII. 3.) KöM rendelet a légszennyezettség és a helyhez kötött légszennyező források kibocsátásának vizsgálatával, ellenőrzésével, értékelésével kapcsolatos szabályokról
  • 14/2001. (V. 9.) KöM-EüM-FVM együttes rendelet a légszennyezettségi határértékekről, a helyhez kötött légszennyező pontforrások kibocsátási határértékeiről
  • 7/1999. (VII. 21.) KöM rendelet a 140 kWth és az ennél nagyobb, de 50 MWth-nál kisebb bemenő hőteljesítményű, helyhez kötött gázturbinák légszennyező anyagainak technológiai kibocsátási határértékeiről

Zaj elleni védelem

30. §


(1) A zaj és rezgés elleni védelem érdekében bármely zajt kibocsátó vagy rezgést okozó létesítmény, berendezés, technológia, telephely és egyéb helyhez kötött külső zajforrás (üzemi létesítmény) csak abban az esetben létesíthető, üzemeltethető, építhető, bővíthető, felújítható, korszerűsíthető, bármely tevékenység csak akkor folytatható, ha az általa okozott zaj vagy rezgés mértéke a környezetében a rendeletben meghatározott határértékeket nem haladja meg.


(2) A beépítésre szánt övezetek közlekedési zajnak kitett területei és a közlekedési területek között – amennyiben védelem nem került kialakításra – az építési engedélyezési eljárás során zajcsökkentést szolgáló kialakítást kell szorgalmazni.


  • 284/2007. (X. 29.) Korm. rendelet a környezeti zaj és rezgés elleni védelem egyes szabályairól ​280/2004. (X. 20.) Korm. rendelet a környezeti zaj értékeléséről és kezeléséről
  • 140/2001. (VIII. 8.) Korm. rendelet egyes kültéri berendezések zajkibocsátási követelményeiről és megfelelőségük tanúsításáról
  • 176/1997. (X. 11.) Korm. rendelet a repülőterek környezetében létesítendő zajgátló védőövezetek kijelölésének, hasznosításának és megszüntetésének szabályairól
  • 43/2002. (VIII. 12.) HM-KvVM együttes rendelet az állami repülőterek környezetében létesítendő zajgátló védőövezetek kijelölésének, hasznosításának és megszüntetésének részletes műszaki követelményeiről
  • 93/2007. (XII. 18.) KvVM rendelet a zajkibocsátási határértékek megállapításának, valamint a zaj- és rezgéskibocsátás ellenőrzésének módjáról
  • 25/2004. (XII. 20.) KvVM rendelet a stratégiai zajtérképek, valamint az intézkedési tervek készítésének részletes szabályairól
  • 8/2002. (III. 22.) KöM-EüM együttes rendelet a zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról
  • 29/2001. (XII. 23.) KöM-GM együttes rendelet egyes kültéri berendezések zajkibocsátásának korlátozásáról és a zajkibocsátás mérési módszeréről
  • 49/1999. (XII. 29.) KHVM rendelet a motoros légijárművek zajkibocsátásának korlátozásáról
  • 18/1997. (X. 11.) KHVM-KTM együttes rendelet a repülőterek környezetében létesítendő zajgátló védőövezetek kijelölésének, hasznosításának és megszüntetésének részletes műszaki szabályairól

Ivóvíz bázis védelem


31. §


(1) Az ivóvízbázis védőterületén belül található telkek építési korlátozással érintettek. A jelölt vízvédelmi védőtávolságon belül építési tevékenység külön jogszabályi előírások alapján engedélyezhető.

A vízműkutak védőtávolságát az ágazati előírásoknak megfelelően kell biztosítani. A jelenleg biztosított védőtávolságokat a vonatkozó 123/1997. (VII. 18.) kormányrendelet alapján meghatározott védőtávolságokkal a jogerős vízjogi engedély érvénybe lépésekor módosítani kell.


(2) Az ivóvízkutak feltüntetett 100 m-es külső hidrogeológiai védőidomát az egyedi védőidom meghatározás után annak megfelelően módosítani kell. Az ivóvízkutak belső védőidomán belül csak a vízkivétel létesítményei és olyan más létesítmények helyezetők el, melyek a vízkivételhez csatlakozó vízellátó rendszer üzemi céljait szolgálják.


(3)[1] A felszín alatti vízbázisok hidrogeológiai védő övezeteiben csak a külön jogszabályban meghatározott korlátozás alapján lehet engedélyt kiadni.


A felszíni és felszín alatti vízbázisok védőövezeteire, valamint a felszín alatti vízbázisok hidrogeológiai védőövezeteire a 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet 5. számú melléklete a következő korlátozásokat állapítja meg:


Felszíni és felszín alatti
vízbázisok

Felszín alatti vízbázisok
hidrogeológiai


belső

külső

A

B


védőövezetek

védőövezetek






 Beépítés, üdülés










 Lakótelep; új percellázás üdülőterület kialakítása

-

-

-

o

 Lakó- vagy irodaépület csatornázással

-

x

+

+

 Lakóépületek csatornázás nélkül

-

-

x

o

 Szennyvízcsatorna átvezetése

-

x

o

o

 Szennyvíztisztító telep

-

-

o

+

 Házi szennyvíz szikkasztása

-

-

o

o

 Települési folyékonyhulladék-lerakó létesítése és üzemeltetése

-

-

-

x

 Települési hulladéklerakó (nem veszélyes hulladékok lerakása)

-

-

-

o

 Építési hulladék lerakása

-

-

o

+

 Temető

-

-

x

+

 Házikertek, kiskertművelés

-

-

o

o

 Sátorozás, fürdés

-

x

+

+

 Sportpálya

-

x

+

+






 Ipar










 Erősen mérgező vagy radioaktív anyagok előállítása, feldolgozása, ilyen hulladékok tárolása, lerakása


-


-


-


-

 Mérgező anyagok előállítása, feldolgozása, tárolása

-

-

-

o

 Mérgező anyagokkal nem dolgozó üzemek, megfelelő szennyvízelvezetéssel


-


x


o


+

 Ásványolaj és -termékek előállítása, vezetése, feldolgozása, tárolása

-

-

x

o

 Veszélyeshulladék-ártalmatlanító

-

-

-

x

 Veszélyeshulladék-lerakó

-

-

-

-

 Veszélyes hulladék üzemi gyűjtő

-

-

x

o

 Élelmiszer-ipari szennyvizek szikkasztása, hulladékaik tárolása

-

-

-

o

 Egyéb ipari szennyvíz szikkasztás

-

-

-

-

 Salak, hamu lerakása

-

-

o

o






 Mezőgazdaság










 Erdőtelepítés és művelés vegyszeres kezelés nélkül

-

+

+

+

 Növénytermesztés

-

o

o

o

 Komposztálótelep

-

-

x

o

 Önellátást meghaladó állattartás

-

-

x

o

 Legeltetés, háziállat tartás

-

o

o

+

 Szervestrágyázás

-

o

o

+

 Műtrágyázás

-

o

o

o

 Hígtrágya és trágyalé kijuttatása termőföldre

-

-

-

o

 Hígtrágya- és trágyalé leürítés

-

-

-

-

 Szennyvízöntözés

-

-

-

o

 Tisztított szennyízzel való öntözés

-

-

o

+

 Növényvédő szerek alkalmazása

-

o

o

o

 Növényvédő szer-kijuttatás légi úton

-

-

-

o

 Növényvédőszer-tárolás és - hulladék elhelyezés

-

-

-

x

 Növényvédő szeres eszközök mosása, hulladékvizek elhelyezése

-

-

-

o

 Szerves- és műtrágya raktározása és tárolása

-

-

x

o

 Szennyvíziszap tárolása

-

-

x

o

 Szennyvíziszap termőföldön történő elhelyezése

-

-

x

o

 Állathullák elföldelése, dögkutak létesítése és működtetése

-

-

-

o

 Haltenyésztés, haletetés

-

-

o

o






 Közlekedés










 Autópálya, autóút, vízzáróan burkolt csapadékvízárok-rendszerrel

-

x

o

+

 Egyéb út, vízzáróan burkolat csapadékvízárok-rendszerrel

-

x

+

+

 Egyéb út

-

-

x

+

 Vasút

-

-

o

+

 Gépkocsiparkoló

-

-

o

+

 Üzemanyagtöltő-állomás

-

-

x

o

 Gépkocsimosó, javítóműhely, sódepónia

-

-

o

+






 Egyéb tevékenység










 Bányászat

-

-

x

o

 Fúrás, új kút létesítése

-

o

o

o

 A fedő- vagy vízvezető réteget érintő egyéb tevékenység

-

-

o

o


Jelmagyarázat:




 -

 =

 tilos

 x

 =

 új létesítménynél, tevékenységnél tilos, a meglévőnél a környezetvédelmi felülvizsgálat vagy a környezeti hatásvizsgálat eredményétől függően megengedhető

 o

 =

 új vagy meglévő létesítménynél, tevékenységnél a környezeti hatásvizsgálat, illetőleg a környezetvédelmi felülvizsgálat, illetve az ezeknek megfelelő tartalmú egyedi vizsgálat eredményétől függően megengedhető

 +

 =

 nincs korlátozva



[1] A 29/2009. (VI.30.) sz. rendelet 10. §-a mód.

Hulladékgazdálkodás


32. §


(1) Kommunális hulladék a szabályozási tervben jelölt regionális szemétlerakó helyen, állati tetem, szippantott szennyvíz és szennyvíziszap csak az erre a célra létesített, hatósági engedéllyel rendelkező telepen kezelhető. Egyéb területen hulladékot elhelyezni csak az illetékes engedélyező hatóság által kiadott egyedi engedély alapján szabad.


(2) Az egyes építési övezetekben és övezetekben –hulladékgazdálkodási területek kivételével – csak a tevékenység során keletkező hulladék tárolható átmenetileg. A keletkező hulladék ártalommentesen, a veszélyes hulladék kizárólag ideiglenesen, fedett helyen és a környezet veszélyeztetését kizáró módon tárolható.


(3) Élővízfolyásokba, csapadékcsatornákba, felhagyott kutakba bármely hulladékot elhelyezni, szennyvizet bevezetni tilos, a meglévő szennyvízbekötéseket meg kell szüntetni. Amennyiben ilyen szennyezés történik, akkor a szennyező, illetve ha az nem állapítható meg, akkor az ingatlan tulajdonosa, használója a vonatkozó jogszabályok szerint köteles a szennyezés megszüntetéséről gondoskodni.

Árvíz-, belvízvédelem


33. §


(1) A vizek természetes befolyását, ill. áramlását csak a vízügyi hatóság engedélyével, illetve szakhatósági hozzájárulásával az általa meghatározott előírások megtartása mellett szabad megváltoztatni. Vízjárta területként szabályozott, árvízzel érintett területekre építési engedély csak akkor adható, ha a terület bevédésre kerül, vagy a telkeket, ill. a telkeken az építési helyet a mértékadó árvízszintet 1,3 m-re meghaladó magasságig feltöltik, de az építmény az árvízi lefolyást nem akadályozhatja.


(2) Az árvízvédelmi töltések védősávja mindkét oldalon a töltés lábától mért 10,0 – 10,0 m. A védőtávolságon belül épület, építmény, közműlétesítmény nem helyezhető el. Mindennemű tevékenység csak az illetékes kezelő és a KTVF engedélyével végezhető.


(3) A VÍZIG kezelésű vízfolyások partélétől 6-6 m, a társulati, FVM kezelésű vízfolyások partélétől 4-4 m és az önkormányzati kezelésben lévő vízfolyások, árkok partélétől 2-2 m szélességű sávot karbantartás számára szabadon kell hagyni. A nyílt árkok karbantartására mindkét oldalon legalább 2 m sáv biztosítandó. 

V. KÖZMŰFELTÉTELEK

Csapadékvíz elvezetés


34. §


(1) Használatbavételi engedély csak abban az esetben adható ki, amennyiben a szennyezett és szennyezetlen csapadékvizek elkülönített gyűjtése, tárolása és kezelése a környezet veszélyeztetését kizáró módon biztosított. Benzinkutak és új- vagy építési engedély köteles rekonstrukció során kialakított telkenként 300 m2 parkolófelületnél vagy 20 db gépjármű befogadóképességnél nagyobb gépkocsiparkolók felületéről az összegyűjtött csapadékvizeket csak saját ingatlanon kialakított olajfogón átvezetve lehet a csapadékcsatornába vagy vízfolyásba vezetni. Az előtisztított csapadékvíznek ki kell elégíteni a területre vonatkozó – külön jogszabályban meghatározott – területi határértékeket. 300 m2 parkolófelületnél vagy 20 db gépjármű befogadóképességű vagy nagyobb parkoló csak szilárd burkolattal alakítható ki.


(2) A szabályozási terven jelölt területeken a felszíni vizek elvezetését, a szükséges műtárgyak építését és kezelését biztosítani kell, melyre vonatkozóan az ingatlan-nyilvántartásba szolgalmi jogot kell bejegyezni.


(3) A telekről csapadékvizet a közterületi nyílt vízelvezető árokba csak zártszelvényű vezetékben és az utcai járdaszint alatt szabad kivezetni. Amennyiben a vízelvezető árok a közút tartozéka, a csapadékvíz bevezetése csak az út kezelőjének hozzájárulásával történhet.

Ivóvíz ellátás


35. §


(1) A beépítésre szánt övezetek területén az övezetben meghatározott rendeltetéssel összefüggő építés vagy területhasznosítás csak vezetékes ivóvízhálózatra történő csatlakozással valósítható meg.


(2) A beépítésre nem szánt övezetek területén előzetes vizsgálatok alapján kell meghatározni a vízellátás feltételeit.


(3) Az ivóvízellátó gerincvezetékek épülettől, építménytől mért védőtávolsága a vonatkozó ágazati előírásokban rögzítettek szerint az adott vezeték-keresztmetszet mellett:

  • - 300 mm átmérőig 3m,
  • - 800 mm-ig 5m,
  • - 1200 mm-ig 7m,
    • - 1200 mm felett 8m.


(4) A termálvíz hasznosítására és védelmére a szakirányú szabványok és előírások betartandók.

Szennyvízelhelyezés


36. §


(1) Szennyvízcsatorna hálózattal rendelkező területeken épület átalakítása, bővítése, rendeltetés megváltoztatása, vagy új épület építése esetén használatba vételi engedély csak a rákötést követően adható ki.


(2) Szennyvízcsatorna fejlesztési területeken építési engedélyezés során zárt gyűjtő alkalmazása elfogadható azzal, hogy a szennyvízcsatorna kiépítését és üzembe helyezését követően 30 napon belül csatlakozni kell a hálózatra . A zárt gyűjtőt használatbavételi engedélyig kell megvalósítani.


(3) Szennyvízcsatorna hálózattal nem rendelkező területeken és a jegyző által igazoltan szennyvízcsatorna fejlesztésekben nem szereplő területeken - legfeljebb két lakásos ingatlan esetén - zárt gyűjtő vagy egyedi tisztító alkalmazható. Kettőnél több lakást tartalmazó ingatlan vagy 10 főnél nagyobb befogadóképességű egyéb építmény, illetve árutermelő gazdasági létesítmények elhelyezése esetén környezetvédelmi vizsgálat vagy hatástanulmány, illetve ezekkel egyenértékű egyedi vizsgálat szakhatósági véleményétől függően kell meghatározni a szennyvízkezelést és elhelyezést.


(4) Az ipari szennyvizeket a közcsatornákba, vagy élővízfolyásba csak megfelelő előtisztítás után szabad bevezetni. Az előtisztítást a keletkezés telkén belül, a hatóságok által előírt mértékben kell elvégezni.

Gáz és kőolaj közművek


37. §


(1) A meglévő és létesítendő gáz és kőolaj üzemű létesítmények, vezetékek részére a szabályozási terv és e rendelet további szakaszai egyéb állami rendelkezésekkel összhangban biztonsági övezetet állapítanak meg.


(2) A gázátadó állomások biztonsági övezete a létesítmény kerítésétől, illetve a kisajátított terület szélétől vízszintesen 15 m, az átadó borítható szerelvényeitől 26 m az építési tilalmi sáv.


(3) Nagy és középnyomású földgázellátás esetén a gáznyomás szabályzók épület homlokzatán csak rejtetten, az épület homlokzati megjelenését nem zavaróan helyezhetők el. A közterületi gáznyomás szabályzó építmények műemléki környezet területén csak felszín alatt létesíthetők.


(4) A Devecser-Nagylengyel DN400-as nagynyomású gázszállító vezeték biztonsági övezete 14-14, 14-17 és 28-28 m. A Zalaegerszegi leágazó DN200-as nagynyomású gázszállító vezeték biztonsági övezete 10-10 m.

A gázvezetékek biztonsági övezetére vonatkozó szabványok:

- 1993. évi XLVIII. Törvény végrehajtásáról szóló 203/1998. (XII.19.) számú kormány rendelet (Vhr)19/A.§-a

- 79/2005. (X.11.)GKM rendelet


(5) Gázelosztó vezetékek biztonsági övezete

  • - nagy középnyomású vezeték védőtávolsága épülettől 5 m (védelemmel 2.5 m), vasúttól 5 m (védelemmel 2 m).
  • - középnyomású vezeték védőtávolsága épülettől, vasúttól 4 m (védelemmel 2 m)
  • - kis nyomású vezeték védőtávolsága épülettől, vasúttól 2 m (védelemmel 1 m)

Vonatkozó szabványok: MSZ 7048-2:1983 és MSZ 7048-3:1983


(6) A Zalaegerszeg közigazgatási területén áthaladó kőolaj termékvezetékek védőtávolsága 10‑10 m a vezeték szélétől mérve.

Vonatkozó szabványok:

- 1993. évi XLVIII. Törvény a bányászatról

- 79/2005. (X.11.)GKM rendelet

- 203/1998. (XII.19.) Korm. Rendelet


(7) A működő és üzemen kívüli, működőképes szénhidrogén-kutak védőterülete 50m sugarú, a felhagyott szénhidrogén-kutak 10m sugarú kör által határolt terület. A védőterületen belül építményt elhelyezni nem lehet. Bármilyen tevékenység csak a kútkezelő hozzájárulásával végezhető.


Villamos-energia ellátás


38. §


(1)[45] A meglévő és létesítendő villamos közművek részére a szabályozási terv és e rendelet további szakaszai védősávot (biztonsági sávot) állapít meg.

A villamosmű biztonsági övezetéről szóló 2/2013.(I.22.) NGM rendelet határozza meg a különböző feszültségszintű berendezések biztonsági övezetének nagyságát, illetve azzal kapcsolatos előírásokat.

Középfeszültségű szabadvezeték létesítésekor az MSZ 151. szabvány előírásait kell alkalmazni.


(2) A 120 kV-os országos villamos főelosztóhálózat nyomvonala mentén, a biztonsági védőtávolság a kül- és belterületen egyaránt a két szélső fázisvezetőtől számított 13-13 m, összességében a tartószerkezet szélességét figyelembe véve 34 m.


(3) Az iparterületre vagy külterületre telepített 120/20 kV-os transzformátor állomás biztonsági övezete a létesítmény kerítésétől mért 15 m.


(4) A település villamosenergia-ellátását szolgáló 20 kV-os középfeszültségű szabadvezeték mentén  a biztonsági övezet:

  • - külterületen a szélső fázisvezetőktől számított 5-5 m, a biztonsági övezet maximális szélessége 14m,
  • - belterületen a szélső fázisvezetőktől számított 2,5 -2,5 m, a biztonsági övezet  maximális szélessége 8 m.

Hírközlés


39. §


(1) A mikrohullámú hírközlési összeköttetések védőtávolságán belül a bázisállomások közötti optikai rálátás biztosítása érdekében magassági korlátozás van érvényben az alábbiak szerint:


Antenna Hungária Zrt. által üzemeltetett Hegyhátsál – Bazita – Újudvar viszonylatú mikrohullámú összeköttetés:


A védősáv szélessége a középvonaltól mérve 50 – 50 m.

Építési magasságkorlátozás a sáv alatt: 35 m.


Magyar Telekom Nyrt. által üzemeltetett Bazita TV torony – Műszaki épület (Ispotály köz 1.) viszonylatú mikrohullámú összeköttetés:


A védősáv szélessége a középvonaltól mérve 15 – 15 m.

Építési magasságkorlátozás a sáv alatt:


               szakasz (km) (TV toronytól mérve)

építési magasságkorlátozás (m)

0-0,1

60

0,1-0,16

70

0,16-0,2

75

0,2-0,28

80

0,28-0,4

90

0,4-0,6

100

0,6-0,8

90

0,8-1,06

85

1,06-1,16

90

1,16-1,3

75

1,3-1,42

65

1,42-1,56

70

1,56-1,62

80

1,62-1,84

90

1,84-2,0

100

2,0-2,12

90

2,12-2,44

70

2,44-2,66

60

2,66-3,26

55

3,26-3,48

50

3,48-3,68

45

3,68-3,72

40

3,72-4,0

30

4,0-4,36

22


A védősávban legfeljebb a feltüntetett építménymagasságú épület, műtárgy építése engedélyezhető.


(2)[1] Az építési engedély köteles távközlési célú adótornyok (a 6,0 m-t meghaladó méretű műtárgynak minősülő antennatartó szerkezetek) az Má-1, Má-3, Má-4 jelű mezőgazdasági területen, a védett természeti területek – beépítésre nem szánt területen Natura 2000, ökológiai hálózat, helyi jelentőségű természetvédelmi területek – kivételével az Má-2 jelű mezőgazdasági területen és kivételes esetben az erdészeti hatóság engedélye alapján a Eg jelű gazdasági erdőövezetben létesíthetők. Más övezetekben beépítésre szánt területen a meglevő építmények felhasználásával alakíthatók ki, helyezhetők el építési engedély köteles távközlési építmények úgy, hogy azok műemléki, városképi vagy tájvédelmi szempontból a szakmai kívánalmaknak megfeleljenek, a kialakult állapotot meghatározóan ne változtassák meg. Szakrális épületeken, és épületekben, valamint védett szobrok, kulturális emlékek és természeti értékek közvetlen környezetében építési engedély köteles távközlési célú adótornyok nem helyezhetők el.

Az építésügyi hatósági engedélyhez kötött elektronikus hírközlési építményeket az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról szóló 312/2012. (XI.8.) Korm. rendelet 1. számú melléklet 31. pontja az Építésügyi hatósági eljárásokról, valamint a telekalakítási és az építészetiműszaki dokumentációk tartalmáról szóló 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelet 1. számú melléklet 7. pontja tartalmazza.


(3) Engedélyköteles táv- és hírközlési antennák létesítéséhez az engedély kiadásának feltétele, hogy előzetesen városképi vagy tájképvédelmi sziluett-vizsgálat készüljön.


(4) Az antenna helyek számának csökkentése érdekében a különböző szolgáltatók berendezéseit lehetőség szerint közös tartószerkezetre szerelve kell telepíteni.


(5) Hírközlési hálózatot lehetőleg közterületen vagy közlekedési és közműterületen kell elhelyezni. Ha erre nincs lehetőség, az elhelyezést idegen ingatlan igénybevételével lehet megoldani.


(6) Városképvédelmi szempontból minden olyan esetben törekedni kell a hírközlési hálózatok terepszint alatti elhelyezésére, ha az védett vagy védendő értéket veszélyeztet, vagy más módon zavaró hatású. Azokon a területeken, ahol a távközlési hálózatok föld felett vezethetők, az erősáramú és a hírközlési szabadvezetékeket közös oszlopsoron kell elhelyezni. Hírközlési hálózat homlokzatra szerelve nem vezethető.



[1] A 24/2013. (VI.28.) önk. rend. 2. § mód.

VI. INTÉZKEDÉSI ELŐÍRÁSOK

A településrendezési feladatok megvalósulását biztosító sajátos jogi intézmények


40. §


A településrendezést igénylő fejlesztések megvalósítója és az önkormányzat a szabályozási tervben és építési szabályzatban rögzített településrendezési célok megvalósítása érdekében településrendezési szerződést köthet. A szerződésben azon egyéb költségeknek, vagy egyéb ráfordításoknak a megvalósító általi átvállalása is szerepelhet, mely célok megvalósításának előfeltételei vagy következményei az önkormányzatot terhelik.

Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 30/A §.

Közművesítési hozzájárulás


40/A. - 40/F. §[1]



[1] Hatályon kívül helyezte a 32/2013. (IX.27.) önk. rend. 9. § (2) bek.

Eljárási rendelkezések


41. §


(1)[46] Azon építési tevékenységek engedélyezési eljárása során, ahol a telek terepviszonyai miatt a 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 8. számú melléklet  2.1.9. pontjának kielégítése követelmény, az alábbi terepviszonyok megállapíthatósága esetén, a 312/2013. (XI. 8.) Korm. R. 23.§ összevont engedélyezési eljárás szerinti elvi építési keretengedélyt kell kérni, annak tisztázása érdekében, hogy a tervezett tevékenység a területtel kapcsolatos városrendezési-, területfejlesztési elképzelésekkel összhangban van-e, azok megvalósíthatóságát nem gátolja-e. Az engedélyezési eljárás során vizsgálni szükséges a változtatás környezeti kapcsolatait, továbbá a természeti- és környezeti veszélyeztetettség eshetőségét és következményeit, a kialakult terepviszonyok hosszú távú stabilitásának kertészeti-műszaki megoldásait és a csapadékvíz-gazdálkodásnak a terep állékonyság megőrzését is biztosító módozatait:

- a telek megközelítésére szolgáló vagy a tervezett építmény építési helyéhez legközelebb eső közterület kialakult telekszélessége az érintett telek homlokvonalában nem éri el a 10,0 m értéket és a közterület és a tervezett építmény létesítési helye közti szintkülönbség meghaladja a 6/4-es rézsűszöget - kivéve ha a rézsű mérnöki műtárggyal már megerősítést nyert;

- a telek megközelítésére szolgáló vagy a tervezett építmény építési helyéhez legközelebb eső közterület kialakult telekszélessége az érintett telek homlokvonalában nem éri el a 10,0 m értéket és a bevágási szelvény rézsűmagassága meghaladja a 2,0 métert - kivéve ha a rézsű mérnöki műtárggyal már megerősítést nyert;

- a telek beépítésre szánt területen fekszik, és természetes állapotában átlagos tereplejtése meghaladja az 50%-ot (26,5o)


(2)[47] A szabályozási terven övezeti besorolással nem rendelkező, szabályozási terv készítésének kötelezettségével jelölt területeken a 312/2013.(XI.8.) Korm.rend. 23.§ összevont engedélyezési eljárás szerinti elvi építési keretengedélyt kell kérni, annak tisztázása érdekében, hogy a tervezett tevékenység a területtel kapcsolatos városrendezési-, területfejlesztési elképzelésekkel összhangban van-e, azok megvalósíthatóságát nem gátolja-e. Az engedélyezési eljárás során vizsgálni szükséges a változtatás környezeti kapcsolatait, továbbá a természeti- és környezeti veszélyeztetettség eshetőségét és következményeit.


(3) Az építési telek közszolgálati járművek – különösen tűzoltó járművek – általi megközelíthetőségének eldöntésére az építési hatóság az érintett szervezetet(ket) szakértőként igénybe veheti. A szakértő szervezet(ek) köteles(ek) arról nyilatkozni, hogy a jelenlegi út megfelelő-e és a tervezett építmény életvédelmet szolgáló járművek számára hozzáférhető-e, illetve ennek hiányában határozza meg a megközelíthetőség minimális – rendezési tervnek megfelelő – feltételeit (út, útszakasz kiépíthetőségét).


(4) A szabályozási terven jelölt helyeken a telken belül kötelezően előírt védőfásításokat a használatba-vételi engedélyezési eljárás lefolytatásáig meg kell valósítani. 

Fogalom meghatározások

42. §


  1. A meglevő és változatlanul maradó szabályozási vonalak (jelenlegi közterület felé eső telekhatárok) alaptérképi jelöléssel maradnak, a meglevő vonalakat a szabályozási terv grafikája nem takarja.


  1. Mellék-funkciójú épület (a korábbi OÉSZ fogalmak szerinti melléképület) az övezet rendeltetését kiegészítő funkció épülete, amely nem telepengedély vagy működési engedély köteles tevékenységet tartalmaz.


3.[1]  Építési sáv az övezetnek az a területi sávja, amelyen belül – az övezet beépítési módra vonatkozó előírásainak figyelembe vételével – az építési hely kijelölhető ill. az épület elhelyezhető. Építési sávon kívül nem jelölhető ki az építési hely még akkor sem, ha azt az országos - elő- és hátsókert méretekre vonatkozó előírások lehetővé tennék.


4.   Szabályozási vonal a tervezett közterület és nem közterület határát elválasztó vonal.


5.[2]Telken belüli kötelező fásítás: az építési telek szabályozási terven jelölt területrésze, melyen közműépítmények kivételével más építmény nem helyezhető el. A területsávon teljes felületet borítóan (legalább 200 fa/ha) sorfa minőségű, földlabdás hazai őshonos fafajok (pl. juhar, kőris, hárs, tölgy, stb.) felhasználásával kell erdősíteni. Meglévő faállomány esetén annak megtartásáról, szakszerű műveléséről gondoskodni kell, amennyiben az erdőnek minősül, úgy annak fenntartását a hatályos erdőtörvény rendelkezései szerint kell folytatni.


  1. Az építési övezeteknél meghatározott minimális zöldfelületi fásítás 80 %-át borítsa a kifejlett fák koronavetülete.  A fajmegválasztásnál előtérbe kell helyezni a hazai őshonos lombos fafajokat (tölgy, kőris, juhar, szil, hárs).


  1. Minimális kialakítható telekszélesség:
  2. az ingatlannak a kijelölt építési vonalon, és az attól, a telek belseje felé mért 20 m-es sáv minimális szélessége, mely a viszonyítási vonalak minden pontján teljesül;
  3. a kijelölt építési sávon belül bármely összefüggő 20 m-es sáv szélessége, mely a viszonyítási vonalak minden pontján teljesül;
  4. ezek hiányában - OTÉK szerinti építési hely esetén - bármely összefüggő 20 m-es sáv szélessége, mely a viszonyítási vonalak minden pontján teljesül.
    1. [3]

12.[4]

13.[5]

14.[6]

15.[7]

16.[8]



[1] A 27/2010. (IX.24.) rendelet 8. § (1) bek. mód.

[2] A 27/2010. (IX.24.) rendelet 8. § (2) bek. mód.

[3] Hatályon kívül helyezte a 36/2013. (X.31.) önk. rend. 2. § (6) bek.

[4] Hatályon kívül helyezte a 36/2013. (X.31.) önk. rend. 2. § (6) bek.

[5] Hatályon kívül helyezte a 36/2013. (X.31.) önk. rend. 2. § (6) bek.

[6] Hatályon kívül helyezte a 36/2013. (X.31.) önk. rend. 2. § (6) bek.

[7] Hatályon kívül helyezte a 36/2013. (X.31.) önk. rend. 2. § (6) bek.

[8] Hatályon kívül helyezte a 36/2013. (X.31.) önk. rend. 2. § (6) bek.

Záró rendelkezések


43. §


(1) Jelen rendelet 2008. május 15-én lép hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni. A jelen rendelet előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé.


(2)[48] A szabályozási tervet a 7. melléklet tartalmazza.


(3) A jelen rendelet hatályba lépésével egyidejűleg Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésének Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Építési Szabályzatának megállapításáról (ZÉSZ) szóló 16/2001.(VI.15.) számú önkormányzati rendelete, valamint az azt módosító

21/2001.(VII.13.) sz. önkormányzati rendelet,

24/2002. (IX. 20.) sz. önkormányzati rendelet,

43/2002. (XII.28.) sz. önkormányzati rendelet,

31/2003. (X.22.) sz. önkormányzati rendelet,

 4/2005. (II.4.) sz. önkormányzati rendelet,

28/2005. (VI.17.) sz. önkormányzati rendelet,

21/2006. (V.12.) sz. önkormányzati rendelet,

35/2006. (VII.14.) sz. önkormányzati rendelet,

50/2006. (XI.24.) sz. önkormányzati rendelet,

53/2006. (XII.22.) sz. önkormányzati rendelet,

22/2007. (V.11.) sz. önkormányzati rendelet,

28/2007. (VI.15.) sz. önkormányzati rendelet,

33/2007. (VII.13.) sz. önkormányzati rendelet,

37/2007. (IX.21.) sz. önkormányzati rendelet,

43/2007. (X.26.) sz. önkormányzati rendelet,

 8/2008. (III.21.) sz. önkormányzati rendelet hatályát veszti.


(4) Jelen rendelet hatályba lépésével egyidejűleg Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésének a Zalaegerszeg városközpont piacterület környéke építési szabályzatának megállapításáról szóló 53/2006.(XII.22.) számú önkormányzati rendelete hatályát veszti.


(5) A 31/2008. (IX.19.) sz. önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2008. október 15-én lépnek hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni. A rendelet előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé.


(6) A 37/2008. (X.22.) sz. önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2008. október 22-én lépnek hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni. A rendelet előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé.


(7) A 29/2009. (VI.30.) sz. önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2009. augusztus 1-jén lépnek hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni. A rendelet előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé.


(8) A 45/2009. (XI.27.) sz. önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2010. január 1-jén lépnek hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni.  A rendelet előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé.


(9) A 13/2010. (III.19.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2010. május 10-én lépnek hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni. A 13/2010. (III.19.) önkormányzati rendelet előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé.


(10) A 19/2010. (V.25.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2010. július 21-én lépnek hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni. Előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé.


(11) A 27/2010. (IX.24.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2010. november 16-án lépnek hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni. Előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé. A 27/2010. (IX.24.) önkormányzati rendelet a szabályozási tervvel együtt érvényes.


(12) Az 56/2010. (XII.23.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2011. január 1. napján lépnek hatályba.


(13) A 18/2011. (VI.29.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2011. augusztus 1. napján lépnek hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni. Előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé. A 18/2011. (VI.29.) önkormányzati rendelet a szabályozási tervvel együtt érvényes.


(14) A 24/2011. (IX.23.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2011. október 15. napján lépnek hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését indult ügyekben kell alkalmazni. Előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé. A 24/2011. (IX.23.) önkormányzati rendelet a szabályozási tervvel együtt érvényes.


(15) A 22/2012. (V.11.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések – a 12. számú tervlap - 2012. május 12. napján lépnek hatályba. A 22/2012. (V.11.) önkormányzati rendelet a szabályozási tervvel együtt érvényes.


(16) A 31/2012. (VI.29.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2012. augusztus 1. napján lépnek hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni. Előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé. A 31/2012. (VI.29.) önkormányzati rendelet a szabályozási tervvel együtt érvényes.


(17) A 24/2013. (VI.28.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2013. július 8. napján lépnek hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését indult ügyekben kell alkalmazni. Előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé. A 24/2013. (VI.28.) önkormányzati rendelet a szabályozási tervvel együtt érvényes.


(18) A 32/2013. (IX.27.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2013. november 1-jén lépnek hatályba.


(19) A 36/2013. (X.31.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2013. november 1. napján lépnek hatályba.


(20) A 17/2014. (V.23.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2014. július 15. napján lépnek hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni. Előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé. A 17/2014. (V.23.) önkormányzati rendelet a szabályozási tervvel együtt érvényes.


(21) A 25/2014. (IX.22.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2014. szeptember 23. napján lépnek hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni. Előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé. A 25/2014. (IX.22.) önkormányzati rendelet 1. § (2) és (3) bekezdése 2014. október 3. napján lép hatályba.

(22) A 21/2015. (VI.26.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2015. július 15. napján lépnek hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben is alkalmazni kell. Előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé.


Dr. Kovács Gábor sk.

jegyző

Dr. Gyimesi Endre sk.

polgármester

[1]

A 21/2015. (VI.26.) önk. rend. mód.

[2]

A 17/2014. (V.23.) önk. rend. 1. § mód.

[3]

 A 27/2010. (IX.24.) rendelet 1. §-a iktatta be.

[4]

 A 27/2010. (IX.24.) rendelet 2. § (1) bek. mód.

[5]

 A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 1. §-a mód.

[6]

 A 29/2009. (VI.30.) sz. rendelet 2. § (1) bek. mód.

[7]

 Hatályon kívül helyezte a 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (3) bek.

[8]

 A 29/2009. (VI.30.) sz. rendelet 2. § (2) bek. mód.

[9]

A 17/2014. (V.23.) önk. rend. 2. § (1) bek. mód.

[10]

A 17/2014. (V.23.) önk. rend. 2. § (2) bek. mód.

[11]

 A 29/2009. (VI.30.) sz. rendelet 2.§ (4) bek. mód.

[12]

 A 29/2009. (VI.30.) sz. rendelet 2. § (5) bek. mód.

[13]

 A 31/2012. (VI.29.) önk. rend. 1. § (1) bek. mód.

[14]

 A 19/2010. (V.25.) rendelet 1. §-a mód.

[15]

 A 31/2012. (VI.29.) önk. rend. 1. § (2) bek. mód.

[16]

Hatályon kívül helyezte a 17/2014. (V.23.) önk. rend. 10. § (4) bek.

[17]

 A 27/2010. (IX.24.) rendelet 2. § (4) bekezdése iktatta be.

[18]

 Hatályon kívül helyezte a 31/2012. (VI.29.) önk. rend. 4. § (4) bek.

[19]

 A 29/2009. (VI.30.) sz. rendelet 3. § (1) bek. mód.

[20]

 A 29/2009. (VI.30.) sz. rendelet 3. § (2) bek. mód.

[21]

 A 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 3. § (3) bek. mód.

[22]

 A 45/2009. (XI.27.) sz. rendelet 1. §-a mód.

[23]

A 17/2014. (V.23.) önk. rend. 3. § iktatta be.

[24]

A 17/2014. (V.23.) önk. rend. 4. § mód. 

[25]

 Hatályon kívül helyezte a 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (5) bek.

[26]

 A 29/2009. (VI.30.) sz. rendelet 4. § (2) bek. mód.

[27]

 Módosította a 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (4) bek.

[28]

 Módosította a 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (4) bek.

[29]

 Hatályon kívül helyezte a 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (5) bek.

[30]

 A 29/2009. (VI.30.) sz. rendelet 4. § (3) bek. mód.

[31]

 Hatályon kívül helyezte a 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (5) bek.

[32]

 Módosította a 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (4) bek.

[33]

 Módosította a 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (4) bek.

[34]

 Módosította a 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (4) bek.

[35]

 Módosította a 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (4) bek.

[36]

 Módosította a 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (4) bek.

[37]

 Módosította a 31/2008. (IX.19.) sz. rendelet 11. § (4) bek.

[38]

 A 18/2011. (VI.29.) önk. rend. 1. § iktatta be.

[39]

A 17/2014. (V.23.) önk. rend. 5. § (1) bek. mód.

[40]

A 17/2014. (V.23.) önk. rend. 5. § (2) bek. iktatta be.

[41]

A 17/2014. (V.23.) önk. rend. 6. § (1) bek. mód.

[42]

 A 13/2010. (III.19.) rendelet 3. § (2) bek. mód.

[43]

A 17/2014. (V.23.) önk. rend. 6. § (2) bek. mód.

[44]

A 17/2014. (V.23.) önk. rend. 7. § mód.

[45]

A 17/2014. (V.23.) önk. rend. 8. § mód.

[46]

A 17/2014. (V.23.) önk. rend. 9. § (1) bek. mód.

[47]

A 17/2014. (V.23.) önk. rend. 9. § (2) bek. mód.

[48]

A 25/2014. (IX.22.) önk. rend. 1. § (1) bek. mód.