Zalaegerszeg Önkormányzat Képviselő-testületének 64/2009. (XII.23.) önkormányzati rendelete

az önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatásáról szóló

Hatályos: 2016. 08. 01- 2017. 01. 29

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 10. § (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:[1]



[1] A 32/2015. (X.30.) önk. rend. mód.



A rendelet hatálya


1. §[1]

A rendelet hatálya a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum (a továbbiakban: ZSZC) Zalaegerszeg Megyei Jogú Város közigazgatási területén működő, meghatározott helyi hiányszakmát oktató, szakképző iskolai képzést biztosító feladatellátási helyén (tagintézményében) tanulmányaikat nappali tagozaton folytató tanulókra terjed ki.


[1] A 32/2015. (X.30.) önk. rend. 1. § mód.



Értelmező rendelkezések


2. §


E rendelet alkalmazása szempontjából:

a)[1] Meghatározott helyi hiányszakma: minden olyan OKJ számmal rendelkező, iskolarendszerben középfokon oktatott szakma, amelyet Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésének [2]Oktatási, Kulturális, Ifjúsági és Sport Bizottsága (a továbbiakban: illetékes szakbizottság) a helyi hiányszakmák körébe sorol a Kormány hiányszakképesítéseket meghatározó rendeletében foglaltakat mérlegelve.



[1] A 20/2013. (V.17.) önk. rend. 2. § mód.

[2] A 30/2015. (IX.25.) önk. rend. 5. § (1) bek. mód.

b)[1] Tanuló: az a szakiskolai vagy szakközépiskolai (az ágazat szerinti képzés 9-12. évfolyamán tanulók kivételével) tanuló, aki a szakképzésről szóló törvény szerint az első, állam által elismert szakképesítés megszerzése érdekében folytatja tanulmányait az iskolai rendszerű szakképzés keretein belül.

c)[2]

Az önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatásra való jogosultság feltételei és a támogatás mértéke


3. §


(1)[3] Egy tanuló csak egy helyi hiányszakma, valamint csak első szakképesítés megszerzése érdekében folytatott tanulmányok alatt részesülhet önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatásban.


(2)  Önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatásban részesülhet a meghatározott helyi hiányszakmában a szakképző évfolyamon tanulmányait folytató szakiskolai tanuló.


(3)  Önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatásban részesülhet továbbá az az érettségizett tanuló, aki tanulmányait az érettségit követő szakképző évfolyamon meghatározott helyi hiányszakmában szakközépiskolában folytatja tovább.


(4)[4] Az önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatásban a tanuló a szeptember 1. és január 31. közötti 5 hónap, valamint a február 1. és június 30. közötti 5 hónap időtartamban részesülhet mindaddig, amíg jogosultsága a 9. §-ban foglaltak alapján nem szünetel vagy nem szűnik meg.


(5)[1] A tanuló önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatásra nem jogosult, ha a szakképzési ösztöndíj támogatási kérelem beadását megelőző félévben – a tanuló tanulmányai megkezdése szempontjából első szakképző évfolyam első féléve kivételével – keletkezett igazolatlan óráinak száma meghaladja az egy órát. Az elméleti és a gyakorlati igazolatlan mulasztások óraszámát is figyelembe kell venni.



[1] A 32/2015. (X.30.) önk. rend. 2. § mód.

4. §


(1)[1] Az önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatás mértékét a tanuló mindenkori             tanulmányi eredményei határozzák meg az alábbiak szerint:

a)         Szakiskolai tanulók esetében a 9. osztály első félévében minden tanuló az 1. mellékletben a 3,01-3,50 tanulmányi eredményre meghatározott mértékű ösztöndíj támogatásra jogosult. Azon szakiskolai tanulók esetében, akik számára a szakképzésről szóló törvény szerint az előképzettségük figyelembe vételével a képzési idő lerövidíthető, az első félévben, érettségizett tanuló esetén az érettségi vizsga átlageredményét, egyéb esetben a megelőző tanévben, a középfokú oktatási intézményben kapott bizonyítvány tanév végi tanulmányi átlageredményét kell figyelembe venni. Minden további félévben az előző félév tanulmányi átlagát kell figyelembe venni, beleértve ebbe a magatartás és szorgalom osztályzatokat is.

b)         Szakközépiskolai tanulók esetében az érettségi vizsgát követő 1/13. évfolyam, ágazati képzés esetén a 2/14. évfolyam első félévében az érettségi vizsga átlageredményét kell figyelembe venni, az átlagba minden beírt tantárgy eredménye beleszámít. Minden további félévben az előző félév tanulmányi átlagát kell figyelembe venni, beleértve ebbe a magatartás és szorgalom osztályzatokat is.

 

(2)[2]      Önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatásban – szakiskolai tanulók esetében a 9. osztály első félévének kivételével – a legalább 3,01 tanulmányi eredményt elért tanuló részesülhet. 3,01 és 5,00 tanulmányi eredmény között a tanulót eltérő mértékű támogatás illeti meg az 1. mellékletében meghatározottak alapján.



[1] A 32/2015. (X.30.) önk. rend. 3. § mód.

[2] A 32/2015. (X.30.) önk. rend. 3. § mód.

6. §[1]

 

Az önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatás havi alapösszegét, a tanulmányi eredmény alapján százalékos mértékben megállapított, alapösszeghez viszonyított mértékét és összegét az 1. melléklet tartalmazza.


[1] A 32/2015. (X.30.) önk. rend. 4. § mód.

A támogatás igénylése


7. §


(1)[5] Az önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatás  iránti kérelem benyújtására a felhívást Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlése által átruházott hatáskörben az [2]illetékes szakbizottság  az 1. félév vonatkozásában (szeptember 1 - január 31. közötti 5 hónap) minden év szeptember 1-ig, a 2. félév vonatkozásában (február 1-június 30. közötti 5 hónap) minden év február 1-ig legalább egy helyi lapban és Zalaegerszeg Megyei Jogú Város portálján közzéteszi.



[2] A 30/2015. (IX.25.) önk. rend. 5. § (2) bek. mód.


(2)[1] A támogatás iránti kérelem beadási határideje az 1. félév vonatkozásában szeptember 15. napja, a 2. félév vonatkozásában február 15. napja. A kérelmet Zalaegerszeg Megyei Jogú Város [2]illetékes szakbizottsághoz kell benyújtani.


(3)[3] Az [4]illetékes szakbizottság a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény szabályai alapján Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlése által átruházott hatáskörben dönt az önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatásról és az ösztöndíj mértékéről.



[2] A 30/2015. (IX.25.) önk. rend. 5. § (2) bek. mód.

[3] A 34/2012. (VI.29.) önk. rend. 1. § mód.

[4] A 30/2015. (IX.25.) önk. rend. 5. § (2) bek. mód.


(4)[1] A kérelmet az 5. melléklet szerinti nyomtatványon kell benyújtani. A kérelemhez mellékelni kell:

1. az iskolalátogatási igazolást,

2. a tanulmányi eredményt tartalmazó iratokat az alábbiak szerint:

a)      szakközépiskolai tanulók esetében az érettségit követő 13. évfolyam első félévében a 4. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározottakat igazoló iratok másolatát,

b)     továbbiakban a tanulmányi eredményt tartalmazó, az egyes tanévekre vonatkozóan meghatározott tanév végi bizonyítvány vagy félévi értesítő másolatát,

3. a ZSZC tagintézményének igazolását a 3. § (5) bekezdésében meghatározott igazolatlan mulasztás tényéről és mértékéről, vagy annak fenn nem állásáról,

4. azon szakiskolai tanulók esetében, akik számára a szakképzésről szóló törvény szerint az előképzettségük figyelembe vételével a képzési idő lerövidíthető, a 4. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározottakat igazoló iratok másolatát, továbbá a ZSZC tagintézményének igazolását a tanuló tanulmányai megkezdése szempontjából első szakiskolai évfolyam teljesítéséről.



[1] A 32/2015. (X.30.) önk. rend. 5. § mód.

(5) A kérelemnek teljes egészében helyt adó első fokú döntés esetén ellenérdekű ügyfél hiányában mellőzhető a döntésből az indokolás és a jogorvoslatról szóló tájékoztatás.


(6)[1] A döntésről a támogatásban részesülő tanulót, annak szülőjét (gyámját), továbbá a ZSZC érintett tagintézményének igazgatóját is értesíteni kell.



A támogatás kifizetése


8. §[6]


Az önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatás a tanuló választása alapján vagy a tanuló nevére szóló bankszámlára történő átutalással vagy lakcímére történő kiutalással fizethető ki. A szeptember 1- január 31. közötti 5 hónapra elnyert szakképzési ösztöndíj támogatás első 2 havi, illetve a február 1-június 30. közötti 5 hónapra elnyert szakképzési ösztöndíj támogatás első 2 havi összege november 15-ig, illetve április 15-ig egy összegben kerül átutalásra, kifizetésre. A további hónapokban az átutalás, kifizetés határideje a tárgyhót követő hónap 15. napja.

Az önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatás szünetelése, illetve megszűnése


9. §


(1) Az önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatásra való jogosultság szünetel:

a)[7] 

b)[1] E rendelet szempontjából szakképzési évfolyamon évismétlést követő félévben.



[1] A 32/2015. (X.30.) önk. rend. 6. § mód.

c)[8] A tanulónak a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 58. § (4) bekezdés d)-f) pontjában meghatározott jogerős fegyelmi büntetésben való részesítését követő félévben.

d)  A magántanulóként folytatott tanulmányok időtartamában.



(2) Az önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatásra való jogosultság megszűnik:

      a) a tanulói jogviszony megszűnésével,

      b) áthelyezéssel jogosultság nélküli osztályba, iskolába,

      c) a szorgalmi időszak lezárultával (minden év június hó 30. nappal),

      d) a tanuló ez irányú, írásban benyújtott kérésére.


(2a)[1] A ZSZC érintett tagintézményének igazgatója az önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatásban részesülő tanulók vonatkozásában a tárgyhót követő hónap 5. napjáig írásban tájékoztatja Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésének illetékes szakbizottságát az (1)-(2) bekezdésben meghatározott, az önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatásra való jogosultság szüneteltetését és megszűnését megalapozó tényekről, mely alapján az illetékes szakbizottság dönt az ösztöndíj szüneteltetéséről vagy megszüntetéséről.



[1] A 30/2015. (IX.25.) önk. rend. 3. § mód.


(3)[9] Amennyiben a tanuló a tanulmányait nem a meghatározott helyi hiányszakmákban folytatja tovább, az igénybevett önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatás után visszafizetési kötelezettség nem terheli.

Helyi hiányszakmák meghatározása


10. §[1]

 

(1) Az önkormányzati szakképzési ösztöndíjjal támogatott helyi hiányszakmák évenkénti meghatározása nem befolyásolja azon meghatározott helyi hiányszakmák körét, amelyek alapján korábban önkormányzati szakképzési ösztöndíj támogatások már megítélésre kerültek, akkor sem, ha az érintett hiányszakma a következő tanévek támogatott körében már nem szerepel. A már egyszer támogatott hiányszakmák alapján a támogatások megállapíthatók mindaddig, amíg legalább egy tanuló ilyen helyi hiányszakmában folytatja tanulmányait a ZSZC keretei közt, Zalaegerszeg Megyei Jogú Város közigazgatási területén működő, szakképző iskolai képzést biztosító feladatellátási helyen (tagintézményben).

 

(2) Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésének illetékes szakbizottsága minden év november 30-ig dönt a helyi hiányszakmák körének meghatározásáról, módosításáról.

 

(3) A következő tanévben érvényes helyi hiányszakmák köréről az illetékes szakbizottság minden év december 15-ig tájékoztatja a ZSZC-t.



[1] A 30/2015. (IX.25.) önk. rend. 4. § mód.

Záró rendelkezések


11. §


(1)  Jelen rendelet 2010. szeptember 1-jén lép hatályba.


(2)  Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésének a zalaegerszegi hallgatóknak adható tanulmányi ösztöndíjról szóló többször módosított 14/2007. (III.09.) számú önkormányzati rendelete 2010. február 1-jén hatályát veszti.

                       

(3)  Az 53/2010. (XII.23.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2010. december 24. napján lépnek hatályba.


(4)  A 17/2011. (VI.29.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2011. augusztus 15. napján lépnek hatályba.


(5)  A 34/2012. (VI.29.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2012. augusztus 15. napján lépnek hatályba.         


(6)  A 20/2013. (V.17.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2013. május 18.  napján lépnek hatályba.


(7)   A 13/2014. (V.23.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2014. augusztus 1. napján lépnek hatályba.


(8)   A 30/2015. (IX.25.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2015. szeptember 26. napján lépnek hatályba.


(9)   A 32/2015. (X.30.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2016. augusztus 1. napjától lépnek hatályba.


           

Dr. Kovács Gábor sk.

jegyző

Dr. Gyimesi Endre sk.

polgármester

[1]

A 30/2015. (IX.25.) önk. rend. mód.

[1]

A 30/2015. (IX.25.) önk. rend. 1. § mód.

[1]

A 20/2013. (V.17.) önk. rend. 2. § mód.

[3]

A 13/2014. (V.23.) önk. rend. 2. § (1) bek. mód.

[5]

A 13/2014. (V.23.) önk. rend. 3. § mód.

[5]

A 17/2011. (VI.29.) önk. rend. 3. § mód.

[5][6][7][8]

Az 53/2010. (XII.23.) rendelet 2. § mód.

[9][10][11][12]

Az 53/2010. (XII.23.) rendelet 2. § mód.

[13][14][15][16]

A 30/2015. (IX.25.) önk. rend. 2. § (1) bek. mód.

[17][18][19][20]

A 30/2015. (IX.25.) önk. rend. 2. § (2) bek. mód.

[6]

A 20/2013. (V.17.) önk. rend. 3. § mód.

[7]

Hatályon kívül helyezte a 13/2014. (V.23.) önk. rend. 8. § (2) bek.

[10]

A 20/2013. (V.17.) önk. rend. 5. § mód.