Zalaegerszeg Önkormányzat Képviselő-testületének 25/2016. (VII.7.) önkormányzati rendelete

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város építési szabályzatáról

Hatályos: 2016. 10. 21- 2016. 12. 31


Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlése az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. § (6) bekezdés 6. pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 8. § (2) bekezdésében biztosított véleményezési jogkörében eljáró Zala Megyei Kormányhivatal véleményének kikérésével a következőket rendeli el:[1]


I. Fejezet

Általános rendelkezések


Hatály és értelmező rendelkezések


1. §


(1) A rendelet hatálya Zalaegerszeg város közigazgatási területén belül az 1. mellékletben található szabályozási terven jelölt területre terjed ki.

(2) E rendelet hatálya alá tartozó területen telket alakítani, területet felhasználni, továbbá építési tevékenységet folytatni az országos településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendelet (továbbiakban: OTÉK), valamint e rendelet és a hozzá tartozó szabályozási terv együttes alkalmazásával, azok előírásainak megfelelően szabad.

2. §


E rendelet alkalmazásában

  1. Építési sáv: az övezetnek az a terület része, amelyen belül – az övezet beépítési módra vonatkozó előírásainak, valamint a védőtávolságoknak figyelembe vételével – a főépítmény elhelyezhető. Másodlagos rendeletetésű épület az építési sáv területén kívül is elhelyezhető.
  2. Másodlagos rendeletetésű épület: az övezetekben és építési övezetekben e rendelet szerint elhelyezhető rendeltetésű főépítményt kiegészítő, attól különálló tároló vagy kiszolgáló épület.
  3. Szakrális emlék: az emberi civilizáció által felismert vagy épített, a fizikai világban kulturális örökségként megőrzött vallási célú építészeti objektum vagy jel. A fogalom használata független a jelenleg tapasztalható rendeltetéstől, illetve a történelmi egyházak tulajdonlásának vagy kezelésének tényétől.
  4. Telken belüli kötelező fásítás: az építési telek szabályozási terven jelölt területrésze, melyen közműépítmények kivételével más építmény nem helyezhető el. A területsávon teljes felületet borítóan, legalább 200 fa/ha mennyiségű, sor-, vagy parkfa méretű egyed felhasználásával történhet fásítás. Meglévő faállomány esetén annak megtartásáról, szakszerű műveléséről gondoskodni kell, amennyiben az erdőnek minősül, úgy annak fenntartását a hatályos erdőtörvény rendelkezései szerint kell folytatni.
  5. Új épület: olyan épület, amely e rendelet hatályba lépésekor még nem minősül épületnek, illetve a rendelet hatályba lépésekor már álló épület, amely jelentős mértékben, az alapterületének legalább 50 %-át érintően átalakításra kerül.
  6. Zöldfelület fásítása: a fásítandó területen 50 fa/ha mennyiségű sor-, vagy parkfa méretű egyed felhasználásával történhet fásítás.
  7. Tömör kerítés: Olyan kerítés, melynek a kerítés síkjára merőleges átláthatósága 50 %-nál nagyobb mértékben korlátozott.


Az épített környezet és településkép alakítására vonatkozó előírások


3. §


(1) Az övezetek és építési övezetek területén minden építményt a környezettel, a településképpel összhangban kell létesíteni és fenntartani. Az övezet területének a meglévő állapothoz illeszkedő szabályozása esetén az övezetek rendeltetésének megfelelően, a helyszíni adottságokat figyelembe véve úgy kell eljárni, hogy a létesítmény ne zavarja a szomszédos telkek és építmények, önálló rendeltetési egységek rendeltetésszerű használhatóságát, illeszkedjen a környezet és a környező beépítés természeti és építészeti adottságaihoz. Az építészeti adottságokhoz és környezethez történő illeszkedés során figyelembe kell venni a környezetben kialakult épülettömeg nagyságát, arányait és az épület terepre illesztését. Az övezet területének jelentős megújulása, vagy a beépítés intenzitásának változása esetén járuljon hozzá a táj- és településkép esztétikus, a kor építészeti szellemének megfelelő és minőségi alakításához.


(2) Lakó- és vegyes rendeltetésű övezetek területén az épület közterület felőli homlokzatát megváltoztató, zavaró létesítményt – szellőző-, klíma, szerelt égéstermék elvezető és szerelvényei, antenna, stb. – minden lehetséges esetben az épület alárendelt homlokfelületén kell elhelyezni.

Telekalakítás általános szabályai


4. §


(1) A már beépült telkek megosztása a (2) - (5) bekezdésben rögzítettek kivételével nem engedélyezhető, ha az osztás eredményeként a keletkező telkek mérete, beépítettsége és a zöldfelület minimális mértéke a szabályozási előírások által megengedett mértékeknek nem felel meg.


(2) Az övezetek és építési övezetek területén a kialakítható telekméretnél kisebb meglévő telkek összevonhatók, telekhatár rendezés kedvezőbb telekalakulat létrehozása esetén végrehajtható, illetve szabályozási vonallal érintett terület leválasztható abban az esetben is, ha az így létrejövő telek méretei nem érik el a kialakítható legkisebb méretet.A telek beépíthetőségének meghatározása során a telkek összevonásával, telekhatár rendezéssel, illetve útszabályozással létrejövő területet meglévő telekként kell kezelni, és a telek beépítési lehetőségének megállapításakor a beépíthető legkisebb telekre vonatkozó szabályozást kell alkalmazni.


(3) Az övezet határa kötelezően kialakítandó telekhatár. Több övezetet tartalmazó tömb esetén a szabályozási tervben jelölt övezethatár mentén a telekalakítás végrehajtható abban az esetben is, ha az így létrejövő telkek területe nem éri el az övezetre előírt kialakítható legkisebb telek területét, de az a beépíthető legkisebb telek területét eléri.


(4) Az övezetek és építési övezetek területén meglévő, két szemközti oldalán úttal határolt, a kialakítható legkisebb telekszélesség méreténél keskenyebb telek a saroktelek kivételével keresztirányban megosztható, ha a megosztott telkeken a beépíthető legkisebb telekszélesség a beépíthetőség szempontjából az 5.§ (3) bekezdése alapján biztosított.


(5) Utak és közművek műtárgyainak telkei bármely övezetben – az övezeti előírásoktól függetlenül – kialakíthatóak.


(6) A szabályozási tervben meghatározott szabályozási vonal esetén a telekhatár a kialakult állapot figyelembe vétele mellett, geodéziai felméréssel pontosítva a szabályozási vonaltól kis mértékben eltérően is kialakítható, ha a létrejövő állapot nem ellentétes a szabályozásban megfogalmazott célokkal és a kialakuló állapot a közterület helyigényének megfelel.


(7) Tömbön belüli övezethatár telekhatár kialakításával együtt a szabályozási tervhez képest kis mértékben módosítható.


(8) Szabályozási terven nem jelölt út megszüntethető, illetve kialakítható a közlekedés várható igényeinek és szakmai szabályainak figyelembevételével. A kereskedelmi, szolgáltató és egyéb ipari gazdasági rendeletetésű övezetekben a szabályozási terven nem jelölt új út minimális szélessége 12 m.


(9) Építési telket érintő szabályozási vonal esetén az út számára leválasztott területet közforgalom számára megnyitott útként kell kialakítani, és az ingatlan nyilvántartásba bejegyeztetni.


(10) Az övezetek és építési övezetek területén a kialakítható telkek megengedett legkisebb szélességét

  1. a szabályozási tervben meghatározott kötelező építési vonal esetén e vonalon és attól a telek belseje felé mért 20 m-es sávban,
  2. kötelező építési vonal hiánya esetén az építési hely területén bármely, a telek belseje felé mért 20 m-es sávban

kell biztosítani.


(11) Úszótelek területe bővíthető. Új úszótelek nem hozható létre.


(12) Építési övezetek területén a telekcsoport újraosztás kötelezettségével jelölt telkek esetében a beépíthetőség feltétele az övezet normatív szabályozásának megfelelő, a tömb városszerkezeti adottságait, útkapcsolatát optimálisan kihasználó, a terület rendeltetését tükröző módon a telekcsoport újraosztása. A telekcsoport újraosztásának kötelezettsége a tömb szabályozási tervben jelölt részére, az ott érintett telkekre vagy azok olyan egységére vonatkozik, melyek esetében a telekosztás megvalósítása révén a területre megfogalmazott városrendezési célok a tömbre vonatkozóan teljesülnek. Telekcsoport újraosztása esetén a fejlesztés ütemezhetőségének érdekében beépítésre nem alkalmas telek is kialakítható, a jelenlegi telekalakulat a telekcsoport újraosztási kötelezettség fenntartása mellett részben megtartható.

Építés általános szabályai


5. §


(1) Épületet elhelyezni az övezetre és építési övezetre meghatározott beépíthetőségi feltételeknek megfelelő telekméret esetén, építési övezet területén a szabályozási terv és építési szabályzat által meghatározott feltételek szerint kialakított építési telken lehet.


(2) Beépítésre nem szánt területen az építési tevékenységnek nem feltétele a szabályozási terv szerinti közlekedési- és közmű-elhelyezési terület (út) leválasztása, ugyanakkor az építési tevékenység, építmény és épület megvalósítása csak a tervezett szabályozás figyelembevételével lehetséges.


(3) Az övezetek és építési övezetek területén épületet elhelyezni

  • a szabályozási tervben jelölt építési sáv esetén a 30. § (4) bekezdésben és a 31. § (7) bekezdésben meghatározott területek kivételével az építési sáv területén belül az oldal- és hátsókert általános szabályainak megtartásával,
  • építési sáv jelöléssel nem rendelkező övezetek esetében pedig az elő-, oldal- és hátsókert általános szabályainak megtartásával kialakuló építési hely területén lehet.

Az így lehatárolt területen belül építési hely az övezet szabályozásában meghatározott beépíthető legkisebb telekszélességgel rendelkező terület.


(4) Az övezetek és építési övezetek területén az adott telek rendeltetését meghatározó új főépítményt elhelyezni

a) építési vonallal szabályozott telkek esetében úgy lehet, hogy az építmény domináns építészeti határoló fala térfalat meghatározóan e vonalat érintve helyezkedjen el,

b) építési vonallal nem szabályozott területek esetében illeszkedve a környezet beépítéséhez, vagy kialakult környezet hiányában a szabályozási tervben egyéb módon nem szabályozott helyeken az előkert legkisebb mélysége 5 méter.


(5) Azon meglévő beépítések esetében, ahol a meglévő épületet szabályozási vonal érinti, vagy a telek a hatályos szabályok szerint nem beépíthető, az épület bővítését nem eredményező felújítás, helyreállítás, korszerűsítés és átalakítás végezhető, illetve engedélyezhető.


(6) Azon meglévő beépítések esetében, ahol az épület részben vagy egészben a telekre meghatározott építési helyen kívül található, felújítás, helyreállítás és korszerűsítés elvégezhető, illetve engedélyezhető. Ezen épületeknél bővítés csak az építési hely területén lehetséges.


(7) A nem hatályos szabályok szerint elhelyezkedő épülettől az OTÉK szerinti telepítési távolságot nem kell tartani.


(8) Azon meglévő beépítések esetében, ahol a meglévő épület homlokzat- és épületmagasság értéke az övezetre előírt értéket meghaladja, ott a bővítés vagy átalakítás engedélyezhető akkor is, ha a változtatás utáni állapot a szabályozásban előírt mértéket meghaladja, de az a meglévő állapotnál kedvezőbb eredménnyel jár. Bővítés esetén a bővítmény homlokzatmagassága a szabályozásban meghatározottnál nem lehet nagyobb.


(9) A meglévő épület rendeltetése akkor módosítható, ha a megcélzott rendeltetés az adott telken az általános szabályok és a telekre vonatkozó övezeti előírások alapján elhelyezhető, valamint a meglévő épület kialakítása és elhelyezése a hatályos szabályoknak megfelelő.


(10) Védett épülethez csatlakozó, illetve utcakép védelemmel érintett területen újonnan kialakított épület párkánymagasságának eltérése legfeljebb 3 m lehet.


(11) Zártsorú beépítésnél az eltérő épületmagassággal szabályozott övezetek találkozásánál a magasabb építési lehetőséggel rendelkező övezet területén lévő épületet magasságilag lépcsőzve kell kialakítani. Ennek az épületnek a párkánymagassága legfeljebb 3 m-rel lehet nagyobb a szomszédos övezet megengedett legnagyobb párkánymagasságánál, a lépcsőzést legalább 5 m széles homlokzati szakaszon kell megvalósítani.


(12) A nagyvárosias lakó-, kisvárosias lakó- és a településközpont vegyes építési övezetek területén zártsorú beépítési módban a főépítmény utcai építési határvonalra merőlegesen mért vetületi hossza az oldalhatáron mért legfeljebb 20 m. A hátsókert irányú főépítmény középszárnyának mélysége a telek oldalhatárán a beépítési fronttól mért 20 m-től indított 45 0-os szögön belül kell, hogy maradjon.

A főépítmény építési helyén túl az építési hely további részén másodlagos rendeltetésű épület vagy a főépítmény mellékfunkciókat tartalmazó része elhelyezhető.


(13) Előkert nélküli új építés esetén a lakások utcafronti helyiségeinek ablak - parapet magassága a csatlakozó közterület szintjétől legalább 1,70 m-re helyezhető el.


(14) Építési övezetben a hátsókert területén épület telekhatártól számított 1,5 méteren belül a telekhatár irányába csak tűzfallal alakítható ki. A szomszédos telekre néző homlokzatmagassága legfeljebb 3,5 m lehet.


(15) A kertvárosias lakóterület övezeteiben az építési telek hátsó telekhatárától, saroktelek esetén a tömb hátsókertjeinek vonalában húzódó oldalhatártól mért 10 m-en belül a hátsó-, valamint oldalkert irányába néző homlokzat magassága nem lehet nagyobb 4 m-nél. A 10 m-es távolságon belül szomszéd telekre néző, 1,80 m-nél kisebb parapet magassággal rendelkező tetőtéri ablak nem helyezhető el.


(16) Állattartó, valamint trágyatároló építményt a 2. melléklet szerinti telepítési távolságot betartva lehet kialakítani és üzemeltetni úgy, hogy az a környezetére zavaró hatással ne legyen.


(17) Az állattartással összefüggésben hígtrágya, trágyalé, csurgalékvíz kizárólag szivárgásmentes, szigetelt tartályban, medencében tárolható. A tároló anyagát úgy kell megválasztani, hogy az a korróziónak ellenálljon, élettartama legalább 20 év legyen. A tárolóhely mérete legalább 4 havi mennyiség befogadására legyen alkalmas. Istállótrágyát szigetelt alapú, a csurgalékvíz összegyűjtésére szolgáló gyűjtőcsatornákkal és aknával ellátott trágyatelepen kell tárolni. A tárolókapacitásnak elegendőnek kell lenni legalább 4 havi istállótrágya tárolására. 

Közterület alakítására vonatkozó előírások


6. §


(1) Közterületen épület, építmény az önkormányzat hozzájárulásával a közlekedés zavarása nélkül helyezhető el, számára önálló telek nem alakítható ki.


(2) Az építési telkek közterület felőli határán elhelyezett építmények terepszint alatti szerkezeti elemei, továbbá angol akna és az építési telekhez tartozó közműakna a közterületbe a szükséges mértékig benyúlhat, amennyiben az a közlekedési- és közmű építmények elhelyezését nem korlátozza, és amennyiben ahhoz a közterület kezelője hozzájárul.


(3) A közvilágítás, a korlát, a parkolást akadályozó köztárgyak és berendezések, térbútorok, valamint a reklámhordozók kialakítása és stílusa illeszkedjék a közterületek kialakításához, mellettük lévő épületek jellegéhez.


(4) Az árubemutatásra szolgáló tartószerkezetek csak mobilak lehetnek, melyeket az árusítás, illetve az üzleti nyitva tartás befejeztével a közterületről el kell távolítani.

Közterületen szabadon álló bankjegy- vagy árusító automata a parkoló- és tömegközlekedési jegy automaták kivételével nem helyezhető el.


Terepszint alatti beépítés általános szabályai


7. §


(1) Terepszint alatti építmény beépítésre szánt területen az oldalkert területén kívül, az előírt legkisebb zöldterület biztosításával, valamint az OTÉK építmények lehelyezésére vonatkozó általános előírásai  teljesülése mellett helyezhető el.


(2) Terepszint alatti teremgarázs és egyéb közlekedési építmény a beépítésre nem szánt területek közül a közlekedési-, közmű elhelyezési területen korlátozás nélkül elhelyezhető.


(3) Közmű létesítmény számára terepszint alatti építmény bármely övezet területén korlátozás nélkül elhelyezhető.


(4) Terepszint alatti építmény magassági elhelyezését a környező terepszinthez illeszkedve kell kialakítani.


Reklámfelületek


8. §


(1) Reklámfelületeket a hirdetőberendezések és hirdetmények elhelyezéséről szóló önkormányzati rendelet előírásai szerint lehet kialakítani és működtetni.


(2) A kertvárosias és falusias lakóterületen előkertben, illetve előkertet határoló telekhatáron óriásplakát nem helyezhető el.

Kerítések


9. §


(1) Kerítést a telek határvonalain, közlekedési terület felől szabályozási vonallal érintett telek esetén a szabályozási vonalon, vagy attól beljebb lehet elhelyezni.


(2) Lakó- és üdülőterületek, továbbá a vegyes építési övezetek területein tömör kerítés legfeljebb 2 m, tömörnek nem minősülő kerítés pedig legfeljebb 2,5 m magas lehet.


(3) A (2) bekezdés szerinti övezetek területén a támfal és a tömör kerítés együttes magassága 2 m-t nem haladhatja meg.


Járművek elhelyezése


10. §


(1) Az új építmények, önálló rendeltetési egységek, területek rendeltetésszerű használatához az építmény telkén az OTÉK egyéb rendelkezései mellett annak 4. számú melléklet 1. pontja szerint minden lakás és üdülő önálló rendeltetési egység után, valamint az OTÉK 42. § (10) bekezdés szerinti 300 m2-nél nagyobb bruttó alapterületű üzlet kivételével a melléklet további pontjaiban meghatározott szám 50 %-ában kell a személygépkocsik számára elhelyezést biztosítani.


(2) Amennyiben az (1) bekezdés alkalmazásával személygépkocsi elhelyezése az építmény telkén nem biztosítható, úgy annak más telken történő elhelyezéséről, vagy megváltásáról a gépjármű várakozóhelyek megváltásáról szóló önkormányzati rendeletben foglaltak szerint kell eljárni.


(3) Közhasználatú és kereskedelmi, vendéglátó, szolgáltató egységeket tartalmazó épületek esetén az ezen egységek után létrehozandó várakozóhelyek 100 %-át az egységek ügyfélköre számára nyitott módon, tájékoztató táblával ellátva kell kialakítani és üzemeltetni. A tervezés, engedélyeztetés során a leválasztott nyitott parkolókat jelölni kell.


Építészeti értékek országos védelme


11. §


(1) A település területén található nyilvántartott régészeti lelőhelyeket a szabályozási terv jelöli.

(2) Az országos műemléki védettséggel rendelkező épületet, annak telkét valamint műemléki környezetét a szabályozási terv jelöli.


(3) A nyilvántartott régészeti lelőhelyeket érintő, földmunkával járó tevékenység, a műemléket, a műemlék telkét és a műemléki környezetet érintő építés és fenntartás során a régészeti örökség és a műemléki érték védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 39/2015. (III. 11.) Korm. rendelet szerint kell eljárni.


(4) A műemléki környezet területén épületet átalakítani, bővíteni, új épületet építeni csak a környezet műemléki jellegének figyelembevételével és megtartásával, ahhoz illeszkedően lehet.

Építészeti értékek helyi védelme


12. §


(1) A helyi védelemben részesülő épületek, építmények, szakrális emlékek védettségének módjáról az épített környezet helyi védelméről szóló önkormányzati rendelet állapít meg egyedi szabályokat.


(2) A helyi védelem alá tartozó épületeket érintő átalakításokat, bővítéseket a védett épülethez, vagy épületrészhez történő illeszkedéssel szabad megvalósítani. Az alkalmazott építészeti megoldás nem lehet domináns, nem írhatja át a védett értékeket. A védett épülteket érintő építési munkák során

a) az épületeket hagyományos építészeti tömegükben, tetőformájukban kell megtartani, érintetlenül hagyva a homlokzati nyílásrend és nyílásosztás jellegét, megőrizve a homlokzati tagozatokat, díszeket,

b) az épületek belső korszerűsítését, kialakítását, bővítését a védettség ne akadályozza, a védelem érdekében elő kell segíteni ezen épületek mai igényeinek megfelelő használatát, ugyanakkor a belső átalakításokat az eredeti szerkezet és belső értékek elvárható tiszteletben tartásával kell megoldani,

c) az épületeket úgy lehet bővíteni, átalakítani, felújítani, hogy az eredeti épület tömegformája, homlokzati kialakítása, utcaképi szerepe előnytelenül ne változzon, gondosan mérlegelt kompromisszum árán a legkisebb kárt szenvedje el és a tervezett bővítés a régi épület formálásával, szerkezetével, anyaghasználatával összhangban legyen,

d) az épületek bontására csak a műszaki és erkölcsi avultság beálltával kerülhet sor a védettség megszűntetését követően. A védelem megszűntetéséhez vagy az épület részleges bontásához kapcsolódó hatósági eljárás keretében az egyes épületrészeknek, tartozékoknak az új épületbe történő beépítése, vagy azok megőrzése, visszaállítása főépítészi vélemény alapján előírható,

e) az épületek közterületre néző homlokzatán a közterületről látható módon nem helyezhetők el az épület homlokzatát megváltoztató, zavaró létesítmények,

f) az épülettel érintett ingatlanon környezetalakítás írható elő hagyományos és jellegzetesnövényzet elhelyezésével, az utcakép és településszerkezet védett értékeivel való összhangban.


(3) A helyi védett építészeti érték eredeti rendeltetésétől eltérő használatát - amennyiben az a védett érték állagának romlásához vagy megsemmisüléséhez vezetne - a polgármester településképi bejelentési eljárás keretében korlátozhatja, illetve megtilthatja.


(4) Az utcakép-védelemmel érintett területen meglévő épületet átalakítani, új épületet létrehozni a kialakult utcakép építési rendjébe illeszkedően lehet. E védett területeken a telkek beépítésének módja, az épületek anyaghasználata, épület és tető tömegalakítása, homlokzati tagolása, nyílászáró rendje, homlokzati felületek, nyílászárók, kiegészítő elemek anyag- és színhasználata a kialakulthoz igazodóan történhet.  Az utcakép védelemmel érintett területen

a) meg kell őrizni a település jellegzetes szerkezetét, telekrendszerét, az utca  vonalvezetését,

b) az építményeket egymással összehangoltan, a jellegzetes városkép egységes megjelenését biztosító módon kell fenntartani, illetőleg kialakítani, bővíteni, átalakítani,

c) az új épületek tömegarányait, fő méreteit a környezetében lévő épületekhez harmonikusan illeszkedve, azok homlokzatszélességét, gerinc- és párkánymagasságát, tetőformáját, anyaghasználatát figyelembe véve kell meghatározni,

d) különös gondot kell fordítani a településre jellemző hagyományos kerítés- és kapuformák, jellegzetes melléképítmények megtartására,

e) hirdetés és reklám csak az utcakép jellegzetességének megtartásával helyezhető el,

f) környezetalakítás írható elő hagyományos és jellegzetes növényzet elhelyezésével.

Táji és természeti értékek védelme


13. §


(1) A Natura 2000 európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területeken a használatmódosítás és építés csak a természetvédelmi hatósággal egyeztetve a Natura 2000 területekre vonatkozó előírások szerint történhet.


(2) Az országos ökológiai hálózat mag-, folyosó- és pufferterületén területet felhasználni a magasabb szintű jogszabállyal összhangban úgy szabad, hogy a területhasználat az életközösségek természetes folyamatait és viszonyait, a biológiai sokféleséget ne károsítsa, illetve a természeti értékeket ne veszélyeztesse.


(3) A szabályozási terven jelölt helyi jelentőségű természeti értékekre vonatkozóan az önkormányzat helyi jelentőségű természeti értékek védelméről szóló rendeletét kell alkalmazni.


(4) A felszíni vizek mederrendezésénél a természetes vízparti vegetáció, valamint a természetes élőhelyek védelmét a kivitelezés és a végleges területfelhasználás során egyaránt biztosítani kell.


(5) A közterületek terepszint alatti felhasználásánál, így a közművezetékek elhelyezésénél, átalakításánál elsőbbséget kell biztosítani a fasorok, közcélú növényzetek elhelyezhetőségének, fennmaradásának.


(6) A tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő terület övezete területén

-a hagyományos tájhasználatot meg kell tartani,

-adótorony, hírközlési építmény, szélerőmű nem létesíthető,

-építményt elhelyezni a tájszerkezetbe illeszkedő beépítési móddal lehet,

-a tájszerkezetbe illesztés és a tájra jellemző építészeti hagyományok megőrzése érdekében a csarnok jellegű épületek esetében az épületek hossztengelyét a lejtős domboldalakon a szintvonalakkal párhuzamosan kell elhelyezni, a csarnokot a tájképfeltárulás irányában zárt fasorral kell takarni,

-a közlekedési és energetikai infrastruktúra-hálózatok elemei, közművezetékek és járulékos közműépítmények a tájképvédelmi célok megvalósulását nem akadályozó műszaki megoldások alkalmazásával - beleértve a felszín alatti vonalvezetést is – helyezhetők el.


A védőterületek és védőtávolságok szabályai


14. §


(1) A település közigazgatási területén található országos mellékutak külterületi szakaszai mellett 50 m-es, az országos főutak külterületi szakaszai mellett 100 m-es védőtávolság jelölt a szabályozási terven. A védőtávolságokra a közúti közlekedésről szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.


(2) A település közigazgatási területén található országos vasúti törzshálózathoz tartozó, valamint annak kiváltására tervezett vasúti nyomvonal mentén a szabályozási terven jelölt 50 m-es védőtávolságon belül nem vasútüzemi létesítmény elhelyezése a vasútengedélyesének vagy kezelőjének hozzájárulásával történhet. 


(3) A vízgazdálkodási - mederkezelési, karbantartási - szakfeladatok elvégzéséhez a vízfolyások mentén a szabályozási tervben jelölt parti sávot kell biztosítani, melynek területére a nagyvízi meder, a parti sáv, a vízjárta és a fakadó vizek által veszélyeztetett területek használatáról, hasznosításáról, valamint a folyók esetében a nagyvízi mederkezelési terv készítésének rendjére és tartalmára vonatkozó szabályokról szóló 83/2014. (III. 14.) Korm. rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.


(4) A meglévő villamos közművek részére a szabályozási terv védősávokat - biztonsági sávokat - állapít meg, melynek területére a villamosművek, valamint a termelői, magán- és közvetlen vezetékek biztonsági övezetéről szóló 2/2013. (I. 22.) NGM rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.


(5) A szennyvízátemelők védőtávolságát a szabályozási terv jelöli, mely területen belül huzamos emberi tartózkodásra szolgáló építmény nem helyezhető el.


(6) A mikrohullámú hírközlési összeköttetések védőtávolságán belül a bázisállomások közötti optikai rálátás biztosítása érdekében a 3. melléklet szerinti magassági korlátozás van érvényben. A védősávban legfeljebb a feltüntetett magasságú építmény építése engedélyezhető.


(7) Az ivóvízellátó és szennyvíz elvezető gerincvezetékek épülettől, építménytől mért védőtávolsága a vonatkozó ágazati előírásokban rögzítettek szerint az adott vezeték-keresztmetszet mellett:

  • 300 mm átmérőig 1 m,
  • 800 mm-ig 3 m.


(8) A hidrogeológiai 5 éves védőövezet szabályozási terven jelölt területére vonatkozó korlátozással kapcsolatos adatszolgáltatást a vízügyi hatóságnál kell kérelmezni. A védőövezet területére a vízbázisok, a távlati vízbázisok, valamint az ivóvízellátást szolgáló vízilétesítmények védelméről szóló 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendeletben megfogalmazott korlátozások vonatkoznak.


(9) A gázvezetékek nyomvonalára, valamint a nyomásszabályzó állomásokra vonatkozóan a szabályozási terv védősávokat - biztonsági övezetet - állapít meg, melyek területére a Gáz Műszaki Biztonsági Szabályzatban megfogalmazott korlátozások vonatkoznak.


(10) A CH kutak szabályozási tervben jelölt biztonsági övezetének területén, valamint az olajvezetékek nyomvonalának szabályozási terv szerinti védősávjában a bányászatról szóló törvényben megfogalmazott szabályokat kell betartani. 

Veszélyeztetett területekre vonatkozó előírások


15.§


(1) A folyópart és az árvízvédelmi töltés közötti területet (hullámteret), továbbá az árvízvédelmi töltés mentesített oldalán lévő azon területet, melyen fakadó és szivárgó vizek jelentkezhetnek, csak az árvízvédelmi előírásoknak megfelelően szabad hasznosítani.


(2) A szabályozási tervben jelölt vízjárta területen, hullámtéren, vízfolyás továbbá holtág parti sávjában újabb építményt elhelyezni a vízügyi hatóság hozzájárulásával lehet.


(3) Vízjárta területen az építmény használati terének padlószintje 0,3 m-el a mértékadó árvízszint felett helyezhető el.


Ivóvízellátás


16. §


(1) Beépítésre szánt övezetekben a rendeltetéssel összefüggő kommunális ivóvízellátás közüzemi hálózatról történhet.


(2) Egyedi vízellátás csak a vízügyi hatóság engedélye alapján létesíthető.


(3) Beépítésre szánt övezetekben újonnan létesített vízellátó hálózatot legalább NA 100 keresztmetszetű vezetékkel kell létesíteni.


(4) Újonnan létesített vízvezeték hálózatra térszint feletti és legalább NA 100 méretű tűzcsap létesíthető.

      

Szennyvízelhelyezés


17. §


(1) Beépítésre szánt területen új épület építése, meglévő épület átalakítása, bővítése, rendeltetésének megváltoztatása esetén a megépült és üzembe helyezett szennyvízcsatorna-hálózatra való rákötés kötelező.


(2) Beépítésre szánt terülten ivóvízhálózatra kötött lakóépülettel beépített ingatlan esetén a szennyvízcsatorna hálózat kiépítését követő 1 éven belül a hálózati csatlakozást ki kell építeni.


(3) A település területén a szippantott szennyvíz kezelés nélkül nem helyezhető el.


(4) A talaj és a talajvíz védelme érdekében a szennyvizek szikkasztása a település teljes közigazgatási területén tilos.

o:p>


Csapadékvíz-elhelyezés


18. §


(1) Bármely építési övezetben az ingatlan tulajdonosa köteles a területére hullott csapadékvíz ártalommentes elvezetését, szikkasztását vagy elhelyezését biztosítani környezetének károsítása nélkül. 


(2) Bármely építési övezetben a közcélú zárt csapadékvíz elvezető rendszerbe, továbbá 3000 m2-nél nagyobb telekről közcélú csapadékvíz elvezető rendszerbe történő bevezetése a befogadó tulajdonosának, vagy kezelőjének hozzájárulásával történhet.


(3) A csapadékvíz-elvezető rendszerbe csak az előírt minőségi paramétereket meg nem haladó szennyezettségű víz kerülhet.


(4) Telekről csapadékvizet a közterületi befogadóba csak az utcai járdaszint alatt szabad kivezetni.


(5) Az ingatlan tulajdonosa vagy a vízelvezető rendszer kezelője köteles a területén lévő vízelvezető rendszer megfelelő karbantartására.


(6) A 20 db gépjármű befogadóképességűnél nagyobb, vagy 300 m2-t meghaladó szilárd burkolatú parkolók felületéről az összegyűjtött csapadékvizeket csak olajfogón átvezetve lehet a csapadékvíz-csatornába bekötni, a parkolókban összefolyó csapadékvíz zöldfelületre nem vezethető.


Elektromosenergia-ellátás


19. §


  1. Beépítésre szánt területen történő új fejlesztések esetén a közcélú 0,4 kV-os és 22 kV-os elektromos ellátó hálózat csak földkábeles hálózattal kerülhet kiépítésre.


  1. Új fejlesztés esetén beépítésre szánt területen új transzformátor állomás létesítése oszlopra helyezett szerkezettel nem létesíthető, azt kompakt transzformátor-állomásként kell megvalósítani.


  1. A város azon területein ahol a felszín alatt vannak elhelyezve az elektromos vezetékek, ott légvezeték nem létesíthető.


  1. Beépítésre szánt területen új villamosenergia hálózati csatlakozást földkábeles formában kell kiépíteni akkor is, ha a közhálózat föld feletti elhelyezésű.


Hírközlés


20. §


(1) Új vezetékes elektronikus hálózat - ahol erősáramú oszlopsor található - csak közös oszlopsoron történő elhelyezéssel engedélyezhető.


(2) Új vezetékes elektronikus hálózat kialakításakor homlokzatra szerelt építési mód nem megengedett.


(3) A város azon területein ahol a felszín alatt vannak elhelyezve a hírközlési vezetékek, ott légvezeték nem létesíthető.


(4) Az antennahelyek számának csökkentése érdekében a különböző szolgáltatók berendezéseit közös tartószerkezetre szerelve kell telepíteni.


(5) Távközlési adótorony az országos tájképvédelmi övezet, a Natura 2000 természeti védettséggel rendelkező területek, valamint a helyi jelentőségű természetvédelmi területek kivételével az általános mezőgazdasági övezetben, és kivételes esetben az erdészeti hatóság engedélyével gazdasági erdőövezetben létesíthető. Más övezetekben a meglevő építmények felhasználásával alakítható ki, helyezhető el távközlési berendezés úgy, hogy a kialakítás műemléki, városképi vagy tájvédelmi szempontból a szakmai kívánalmaknak megfeleljen, a kialakult állapotot meghatározóan ne változtassa meg.



Katasztrófavédelmi osztályba sorolás alapján meghatározott elégséges védelmi szint követelményei


21. §


A város területe I. katasztrófavédelmi osztályba tartozik. A katasztrófavédelmi osztályba sorolás alapján meghatározott elégséges védelmi szint követelményeit a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi törvény határozza meg.


A településrendezési feladatok megvalósítását biztosító sajátos jogintézmények


22. §


(1) Építési övezetek területén a telekcsoport újraosztás kötelezettségével jelölt telkek esetében a beépíthetőség feltétele az övezet normatív szabályozásának megfelelő, a tömb településszerkezeti adottságait, útkapcsolatát optimálisan kihasználó, a terület rendeltetését tükröző módon a telekcsoport újraosztása. A telekcsoport újraosztásának kötelezettsége a tömb szabályozási tervben jelölt részére, az ott érintett telkekre vagy azok olyan egységére vonatkozik, melyek esetében a telekosztás megvalósítása révén az előzőekben megfogalmazott településrendezési célok az övezet egészére, így a telekcsoport újraosztással nem érintett területre is teljesülnek.


(2) Építési övezetek területén e rendelet szerinti zöldfelületet, a zöldfelület fásítását, valamint a szabályozási terven jelölt helyeken a telken belüli kötelező fásítást a telek szabályozási terv szerinti rendeltetésének megfelelő hasznosítása esetén biztosítani kell.


23. §


(1) A településkép előnyösebb kialakítása érdekében a polgármester önkormányzati hatósági döntésében a településképi véleményezési eljárás szabályairól és a helyi építészeti-műszaki tervtanács működéséről szóló önkormányzati rendeletben és a településképi bejelentési eljárás és a településképi kötelezés szabályairól szóló önkormányzati rendeletben lehatárolt területen a beépítetlen építési telekre 3 éven belüli beépítési kötelezettséget állapíthat meg. Ha a tulajdonos a beépítési kötelezettségét nem teljesíti, az önkormányzat az ingatlant kisajátíthatja. Amennyiben az ingatlan tulajdonosa a beépítési kötelezettséget nem tudja teljesíteni, úgy kérésére az ingatlant ki kell sajátítani.

(2) A településkép javítása érdekében a polgármester önkormányzati hatósági döntésében, helyrehozatali kötelezettséget írhat elő a településképet rontó állapotú épületek közterületről látszó, a városképet kedvezőtlenül befolyásoló részeinek hat hónapon belül történő helyreállítására. Az önkormányzat e kötelezettség teljesítéséhez anyagi támogatást nyújthat. A polgármester határozathozatal helyett hatósági szerződést köthet az ügyféllel.


(3) A településkép javítása érdekében közérdekű környezetalakítás céljából a polgármester önkormányzati hatósági döntésében az ingatlan növényzettel történő beültetési kötelezettségét írhatja elő e rendeletben és más jogszabályban a rendeltetésszerű használathoz szükséges mértéket meghatározó követelmények szerint. A kötelezés előírhatja az ingatlanra vonatkozó korábbi építési engedély szerint, vagy attól eltérő módon, de vele azonos mértékben a zöldfelület kialakítását, helyreállítását és előírhatja a terület rendeltetéséhez kapcsolódó jogszabályban meghatározott zöldfelület kialakítását.

II. FEJEZET

Beépítésre szánt övezetek előírásai


Nagyvárosias lakóövezet


24. §


(1) A nagyvárosias lakóövezet sűrű beépítésű, több önálló rendeltetési egységet magába foglaló, elsősorban lakó rendeltetésű épületek elhelyezésére szolgál. A nagyvárosias lakó övezetekben elhelyezhető épületek - a lakó rendeltetésen kívül –:

a) kereskedelmi, szolgáltató,

b)hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,

c)kulturális,

d)szállás jellegű,

e)igazgatási, iroda,

f)sport

rendeltetést is tartalmazhatnak.


(2) A nagyvárosias lakóterületek „Ln-1”- „Ln-4” jelű övezetekre tagozódnak, mely övezetek telkein az építési használat megengedett felső határértékei és a telekalakítás szabályai a következők:


Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Beépítési mód

Megengedett legnagyobb beépítettség (saroktelek) mértéke

Megengedett legkisebb és legnagyobb beépítési magasság

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

Ln-1

25 m,

1100 m2

szabadon álló

40 %

Homlokzatmagasság:

-18,0 m

Épületmagasság:
-16,0 m

30 %

Ln-2

20 m,

1100 m2

zártsorú

50 (75)% (1)

Homlokzatmagasság:

-18,0 m

Épületmagasság:
-16,0 m

10 %

Ln-3

20 m,

1100 m2

zártsorú

60 (75) % (1)

Homlokzatmagasság:

-18,0 m (2)

Épületmagasság:
-16,0 m

10 %

Ln-4

nem szabályozott, nem szabályozott

szabadon álló

kialakult + 5 % , max. 80 %

a tömbtelek (építési telek) területére vetítetten

kialakult (3)

30 %


(1) A 2008. IV. 25. előtt kialakult saroktelek esetén a terület 75%-a, egyéb esetben saroktelek esetén 1100 m2 telekterületig 75%, 1100 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 50%.

(2)Az övezet területének Ady Endre utcai frontján az utcára néző homlokzat megengedett legnagyobb magassága 10,5 m.

(3) Lapostetős épületnél a kialakult építménymagasság magastető és beépített tetőtér építése esetén 1,5 m-rel növelhető.


(3) A nagyvárosias lakóövezetekben a másodlagos rendeltetésű épület megengedett legnagyobb épület- és homlokzatmagassága 3,5 m. 

Kisvárosias lakóövezet


25. §


(1) A kisvárosias lakóövezet sűrű beépítésű, több önálló rendeltetési egységet magába foglaló, elsősorban lakó rendeltetésű épületek elhelyezésére szolgál.


(2) A kisvárosias lakóterületek „Lk-1”- „Lk-7” jelű övezetekre tagozódnak, mely övezetekben az épületek a következő rendeltetést tartalmazhatják:


övezeti jel

 elhelyezhető rendeltetés


lakó-

helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-

hitéleti-, nevelési-, oktatási-, egészségügyi-, szociális-

kulturális-,

szállás jellegű-

igazgatási-, iroda-

sport-

Lk-1

telkenként legfeljebb 4 lakás

igen

igen

igen

igen

nem

Lk-2

igen

igen

igen

nem

Lk-3

nem

nem

nem

Lk-4

igen

igen

igen

Lk-5

igen

nem

igen

Lk-6

igen

igen

igen

Lk-7

igen

igen

igen


Az övezetek területén az előzőeken túl elhelyezhetők az épületek rendeltetését kiszolgáló másodlagos rendeltetésű épületek.


(3) Az „Lk-1”- „Lk-7” jelű kisvárosias lakóövezetek telkein az építési használat megengedett felső határértékei és a telekalakítás szabályai a következők:



Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Beépíthető legkisebb telekszélesség és terület

Beépítési mód

Megengedett legnagyobb beépítettség (saroktelek) mértéke

Megengedett legkisebb és legnagyobb beépítési magasság

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

Lk-1

12 m,

400 m2

kialakult

zártsorú

400 m2 telekterületig 50 %,

400 m2 feletti telekterületre vetítetten 35 % (60 %) (1)

Homlokzatmagasság:

-7,5 m

Épületmagasság:
 -6,5 m (3)

20 %

Lk-2

12 m,

400 m2

kialakult

zártsorú

400 m2 telekterületig 50 %,

400 m2 feletti telekterületre vetítetten 35 % (60 %) (1)

Homlokzatmagasság:

-8,5 m

Épületmagasság:
6,0-7,5 m

20 %

Lk-3

25 m,

1100 m2

kialakult

szabadon álló

40 %

Homlokzatmagasság:

-8,5 m

Épületmagasság:
6,0-7,5 m

30 %

Lk-4

20 m,

720 m2

kialakult

zártsorú

50 (75)% (2)

Homlokzatmagasság:

-12,0 m

Épületmagasság:
7,5-10,5 m

20 %

Lk-5

25 m,

1100 m2

kialakult

szabadon álló

40 %

Homlokzatmagasság:

-12,0 m

Épületmagasság:
7,5-10,5 m

30 %

Lk-6

20 m,

720 m2

kialakult

zártsorú

50 (75)% (2)

Homlokzatmagasság:

-14,5 m Épületmagasság:
9,0-12,5 m

20 %

Lk-7

25 m,

1100 m2

kialakult

szabadon álló

50 %

Homlokzatmagasság:

-14,5 m

Épületmagasság:
9,0-12,5 m

20 %


(1) A 2008. IV. 25. előtt kialakult saroktelek esetében 60 %, egyéb esetben a sarokteleknél 720 m2 telekterületig 60%, 720 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 35%.

(2) A 2008. IV. 25. előtt kialakult saroktelek esetén a terület 75%-a, egyéb esetben saroktelek esetén 720 m2 telekterületig 75%, 720 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 50%.

(3) Dózsa György utcai építési telkek esetén a megengedett legnagyobb épületmagasság 7,5 m, megengedett legnagyobb homlokzatmagasság 8,5 m.


(4) A kisvárosias lakóövezetekben a másodlagos rendeltetésű épület megengedett legnagyobb épület- és homlokzatmagassága 3,5 m. 

Kertvárosias lakóövezet


26. §


(1) A kertvárosias lakóövezet laza beépítésű, összefüggő nagy kertes, több önálló rendeltetési egységet magába foglaló, elsősorban lakó rendeltetésű épületek elhelyezésére szolgál.


(2) A kertvárosias lakóterületek „Lke-1”- „Lke-11” jelű övezetekre tagozódnak, mely övezetekben az épületek a következő rendeltetést tartalmazhatják:


övezeti jel

elhelyezhető rendeltetés


lakó-

helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi-, szolgáltató-

hitéleti-, nevelési-, oktatási-, egészségügyi-, szociális-

kulturális-

szállás jellegű-

Lke-1

telkenként legfeljebb 2 lakás

igen


Lke-2

telkenként legfeljebb 2 lakás

Lke-3

telkenként legfeljebb 2 lakás

Lke-4

telkenként legfeljebb 4 lakás

Lke-5

telkenként legfeljebb 2 lakás

Lke-6

telkenként legfeljebb 2 lakás

Lke-7

telkenként legfeljebb 2 lakás

Lke-8

telkenként legfeljebb 2 lakás

Lke-9

telkenként legfeljebb 6 lakás

Lke-10

telkenként legfeljebb 1 lakás

Lke-11

telkenként legfeljebb 2 lakás



Az övezetek területén az előzőeken túl elhelyezhetők az épületek rendeltetését kiszolgáló másodlagos rendeltetésű épületek.


(3) A kertvárosias lakóövezetekben az előkert területén gépjárműtárolás számára nyitott, lábon álló, egy, legfeljebb 30 m2 vetületi alapterülettel rendelkező tető elhelyezhető, mely építmény legmagasabb pontja a telek csatlakozó közterületi szakaszának átlag magasságához képest 3 m-nél nagyobb nem lehet.


(4) Az „Lke-1”- „Lke-11” jelű kertvárosias lakóövezetek telkein az építési használat megengedett felső határértékei és a telekalakítás szabályai a következők:



Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Beépíthető legkisebb telekszélesség és terület

Beépítési mód

Megengedett legnagyobb beépítettség mértéke

Megengedett legnagyobb beépítési magasság

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

Lke-1

20 m,

1100 m2

14m (1),

700 m2 (1,2)

oldalhatáron álló

25 %

Homlokzatmagasság:

6,5 m

Épületmagasság:
5,0 m

50 %

Lke-2

20 m,

720 m2

kialakult

oldalhatáron álló

400 m2 telekterületig 40 %,

400-720 m2 telekterületre vetítetten 17,5 %;

720 m2-nél nagyobb telek esetén 30 %

Homlokzatmagasság:

6,5 m

Épületmagasság:
5,0 m

50 %

Lke-3

20 m,

720 m2

20 m,

720 m2

oldalhatáron álló

30 %

Homlokzatmagasság:

6,5 m

Épületmagasság:
5,0 m

50 %

Lke-4

24 m,

1500 m2

20 m,

1200 m2

szabadon álló

20 %

Homlokzatmagasság:

6,5 m

Épületmagasság:
5,0 m

60 %

Lke-5

22 m,

1100 m2

16 m (1),

700 m2 (1)

szabadon álló

25 %

Homlokzatmagasság:

6,5 m

Épületmagasság:
5,0 m

50 %

Lke-6

22 m,

720 m2

kialakult

szabadon álló

30 %

Homlokzatmagasság:

6,5 m

Épületmagasság:
5,0 m

50 %

Lke-7

20 m,

720 m2

kialakult

oldalhatáron álló

30 %

Homlokzatmagasság:

7,5 m

Épületmagasság:
6,5 m

50 %

Lke-8

22 m,

720 m2

20 m,

720 m2

szabadon álló

30 %

Homlokzatmagasság:

7,5 m

Épületmagasság:
6,5 m

50 %

Lke-9

22 m,

1100 m2

18 m,

800 m2

szabadon álló

30 %

Homlokzatmagasság:

7,5 m

Épületmagasság:
7,0 m

50 %

Lke-10

20 m,

720 m2

kialakult,

ikres

30 %

Homlokzatmagasság:

7,5 m

Épületmagasság:
7,0 m

50 %

Lke-11

24 m,

1500 m2

20 m,

1100 m2

oldalhatáron álló

30 %

Homlokzatmagasság:

7,5 m

Épületmagasság:
6,5 m

50 %


(1)A beépíthető legkisebb telekszélességnél szűkebb, vagy kisebb alapterületű telkek esetén legfeljebb 1 db, nem emberi tartózkodásra szolgáló tároló építmény helyezhető el, melynek mérete nem haladja meg a nettó 50 m3 térfogatot és 3,0 m gerincmagasságot.

(2) A 24931/1-2 hrsz-ú kiszolgáló úthoz északi oldalon közvetlenül csatlakozó telek abban az esetben is beépíthető, ha a területe a kötelező útszabályozás végrehajtása következtében 700 m2 alá csökken.


(5) A kertvárosias lakóövezetekben a másodlagos rendeltetésű épület megengedett legnagyobb épület- és homlokzatmagassága 3,5 m.


(6) „Lke-10” jelű övezetben meglévő ikres beépítésű épület átalakítása, bővítése az épület tömegének, utcafronti megjelenésének változása esetén csak akkor engedélyezhető, ha az ikres beépítés párját képező szomszédos épület átalakítása építészetileg összehangoltan történik.


(7) Az „Lke-11” jelű övezetben épített épületeknek meg kell felelnie az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló magasabb szintű jogszabály „kiemelten nagy energiahatékonyságú” épületenergetikai minőség szerinti besorolásnak. 

Falusias lakóövezet


27. §


(1)A falusias lakóövezet lakóépületek, a mező- és az erdőgazdasági építmények, továbbá a lakosságot szolgáló, környezetre jelentős hatást nem gyakorló kereskedelmi, szolgáltató építmények elhelyezésére szolgál. A falusias lakóövezetben elhelyezhető telkenként legfeljebb 2 lakás. Az övezetben elhelyezhető épületek - a lakó rendeltetésen kívül -:

a) mező- és erdőgazdasági, a 2. mellékletben meghatározott feltételekkel állattartó, valamint a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró gazdasági tevékenységi célú,

b)kereskedelmi, szolgáltató,

c)szállás jellegű,

d)igazgatási, iroda,

e)hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,

f)kulturális, közösségi szórakoztató és

g)sport,

rendeltetést is tartalmazhatnak.


Az övezetek területén az előzőeken túl elhelyezhetők az épületek rendeltetését kiszolgáló másodlagos rendeltetésű épületek.


(2) A falusias lakóövezetekben az előkert területén gépjárműtárolás számára nyitott, lábon álló, egy, legfeljebb 30 m2 vetületi alapterülettel rendelkező tető elhelyezhető, mely építmény legmagasabb pontja a telek csatlakozó közterületi szakaszának átlag magasságához képest 3 m-nél nagyobb nem lehet.


(3) Az „Lf” jelű falusias lakóövezet telkein az építési használat megengedett felső határértékei és a telekalakítás szabályai a következők:




Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Beépíthető legkisebb telekszélesség és terület

Beépítési mód

Megengedett legnagyobb beépítettség mértéke

Megengedett legnagyobb beépítési magasság

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

Lf

20 m,

1100 m2

kialakult

Oldalhatáron álló

30 %

Lakó, kereskedelmi, szolgáltató, szállás jellegű, igazgatási, iroda, hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális, kulturális, közösségi szórakoztató és sportépület és az ezekkel egybeépített gazdasági épület esetén:

Homlokzatmagasság: 6,5 m

Épületmagasság: 5,0 m


Különálló gazdasági épület esetén:

Homlokzatmagasság: 7,0 m

Épületmagasság: 6,0 m

40 %



(4) A falusias lakóövezetben a főépületet és a hozzá kapcsolódó másodlagos rendeltetésű épületet azonos tetőfedő anyaggal kell ellátni.



Településközpont övezet


28. §


(1) A településközpont övezet elsősorban lakó- és olyan települési szintű egyéb rendeltetést szolgáló épületek elhelyezésére szolgál, melyek nincsenek zavaró hatással a lakó rendeltetésre. Az övezetben elhelyezhető épületek - a lakó rendeltetésen kívül -:

a) igazgatási, iroda,

b) kereskedelmi, szolgáltató, szállás,

c) hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,

d) kulturális, közösségi szórakoztató és

e) sport

rendeltetést is tartalmazhatnak.


Az övezetek területén az előzőeken túl elhelyezhetők az épületek rendeltetését kiszolgáló másodlagos rendeltetésű épületek.


(2) A településközpont terület „Vt-1”- „Vt-11” jelű övezetekre tagozódik, melyek telkein az építési használat megengedett felső határértékei és a telekalakítás szabályai a következők:




Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Beépíthető legkisebb telekszélesség és terület

Beépítési mód

Megengedett legnagyobb beépítettség (saroktelek) mértéke

Megengedett legkisebb és legnagyobb beépítési magasság

Hátsókert legkisebb mélysége

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

Vt-1

16 m,

500 m2

kialakult

zártsorú

50 (75) % (1)

Utcai párkánymagasság:

-7,5 m

Épületmagasság:
5,0-7,5 m

6,0 m

10 %

Vt-2

18 (22) m (3),

720 m2

kialakult

zártsorú

75 %

Párkánymagasság:

Jákum utca felől

-7,5 m

Szeglet, Munkácsy utcák, Mérleg tér és Budai N. Antal utca felől

-9,5 m

Épületmagasság:
6,0-9,5 m

6,0 m

10 %

Vt-3

20 m,

720 m2

kialakult

zártsorú

50 (75) % (2)

Homlokzatmagasság:

-12,0 m (4)

Épületmagasság:
6,0-10,5 m

6,0 m

10 %

Vt-4

18 (22) m (3),

720 m2

kialakult

zártsorú

75 %

Párkánymagasság:(5)

Épületmagasság:
-10,5 m

6,0 m

10 %

Vt-5

30 m,

2000 m2

kialakult

szabadon álló

40 %

Homlokzatmagasság:

-12,0 m

Épületmagasság:
-10,5 m

OTÉK szerint

20 %

Vt-6

16 m,

400 m2

kialakult

zártsorú

75 %

Homlokzatmagasság:

-14,0 m (6)

Épületmagasság:
-12,5 m

6,0 m

10 %

Vt-7

nem szabályozott

kialakult

zártsorú

kialakult+5 %, max. 80 % a tömbtelek (építési telek) területére vetítetten

Utcai párkánymagasság:

a kialakult állapothoz, illetve védett épületekhez illeszkedő

Épületmagasság:
-12,5 m

6,0 m

10%

Vt-8

nem szabályozott

kialakult

zártsorú

75 %

Homlokzatmagasság:

-18,0 m

Épületmagasság:
12,5-16,0 m

6,0 m

10 %

Vt-9

25 m,

1100 m2

25 m,

1100 m2

szabadon álló

40 %

Homlokzatmagasság:

-18,0 m

Épületmagasság:
9,0-16,0 m

OTÉK szerint

30 %

Vt-10

18 (22) m (3),

1100 m2

kialakult,

720 m2

zártsorú

80 %

Párkánymagasság:

Piac tér felől

 -8,5 m

Munkácsy és Sütő utca felől

-10,5 m

Épületmagasság:
6,0-9,5 m

6,0 m

10 %




Vt-11

20 m,

720 m2

kialakult

oldalhatáron álló

30 %

Homlokzatmagasság:

-9,0 m

Épületmagasság:
-7,5 m

OTÉK szerint

50%

Vt-12

22 m

1100 m2

kialakult

oldalhatáron álló

40 %

Homlokzatmagasság:

-9,0 m

Épületmagasság:
-7,5 m

építési sáv területén belül az OTÉK szerint

20%


(1) A 2008. IV. 25.  előtt kialakult saroktelek esetén a terület 75%-a, egyéb esetben saroktelek esetén 500 m2 telekterületig 75%, 500 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 50%.

(2)A 2008. IV. 25. előtt kialakult saroktelek esetén a terület 75%-a, egyéb esetben saroktelek esetén 720 m2 telekterületig 75%, 720 m2 telekterület feletti telekrészre vetítve 50%.

(3)  Saroktelek esetén legalább az egyik utcai homlokvonal hossza 22 m.

(4)  A Petőfi Sándor utca felől az Ady Endre utca és Mártírok út közötti szakaszon 9,0 m.

(5)  - A Jákum és Munkácsy utcák közötti tömb esetében a Jákum utca felől 9,0 m, a Munkácsy utca felől 10,5 m.

     - A Kazinczy tér és a Sütő utca, Piac és Deák tér közötti tömbök északi oldalán, valamint a keresztutcák – Jákum, Munkácsy, Sütő - felől 10,5 m. A Kazinczy tér felől a kialakult állapothoz, illetve védett épületekhez illeszkedő.

     - A 3126 és 3127/1 hrsz-ú telkek esetén az utca felől 10,0 m.

(6) A Kelemen Imre utca felől a megengedett legnagyobb párkánymagasság 9,0 m.


(3) A másodlagos rendeltetésű épület megengedett legnagyobb épület- és homlokzatmagassága 3,5 m.


  1. A településközpont övezetei közül
  1. a „Vt-1” jelű övezet Jákum utcai telkein,
  2. a „Vt-2” jelű övezetben,
  3. a „Vt-3” jelű övezet Eötvös, Ady utcák, Kazincy tér és Mártírok út által határolt tömb területén,
  4. a „Vt-4” jelű övezetben,
  5. a „Vt-10” jelű övezetben

épületet jellemzően magastetővel lehet kialakítani, melynek héjalásához kerámiacserép fedést, korcolt fémlemez fedést, vagy üvegfedést lehet alkalmazni. A magastető utcával párhuzamos gerincű, 35-40° hajlásszögű lehet. A tetősíkból kiemelkedő felépítmények az épület utcai oldalán az épület tömegalakítását dominánsan nem befolyásolhatják. A magastető megengedett legnagyobb szélessége 12 m. E telkeken a hagyományos beépítést őrző, vagy visszaidéző építészeti egységet kell létrehozni, melynek érdekében az egykori telekstruktúrát megközelítő építészeti tagolásban kell kialakítani a térfalat.


  1. Az övezetben az utcai földszinten lakások nem létesíthetők.

Intézményi övezet


29. §


(1) Az intézményi övezet elsősorban igazgatási, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális rendeltetésű épületek elhelyezésére szolgál, melyeken kívül az övezetben elhelyezhető épületek

a) iroda,

b) kereskedelmi, szolgáltató, szállás,

c) kulturális, közösségi szórakoztató,

d) hitéleti,

e) sport

rendeltetést is tartalmazhatnak. A felsorolt rendeltetést tartalmazó épületekben a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakás alakítható ki. Az övezet területén az előzőeken túl elhelyezhetők az épületek rendeltetését kiszolgáló másodlagos rendeltetésű épületek.


(2)[2] Az intézményi területek „Vi-1„ –„Vi-8„ jelű övezetekre tagozódnak, mely övezetek telkein az építési használat megengedett felső határértékei és a telekalakítás szabályai a következők:



Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Beépíthető legkisebb telekszélesség és terület

Beépítési mód

Megengedett legnagyobb beépítettség mértéke

Megengedett legnagyobb beépítési magasság

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

Vi-1

az övezet területe

kialakult

szabadon álló

25 %

Homlokzatmagasság:

9,0 m

Épületmagasság:
 7,5 m

a be nem épített terület 50 %-a

Vi-2

22 m,

1100m2

kialakult

szabadon álló

40 %

Homlokzatmagasság:

9,0 m

Épületmagasság:
 7,5 m

a be nem épített terület 50 %-a

Vi-3

40 m,

3000 m2

kialakult

szabadon álló

40 %

Homlokzatmagasság:

14,0 m

Épületmagasság:
12,5 m

a be nem épített terület 50 %-a

Vi-4

40 m,

3000 m2

kialakult

szabadon álló

50 %

Homlokzatmagasság:

17,5 m

Épületmagasság:
16,0 m

a be nem épített terület 50 %-a

Vi-5

30 m,

3000 m2

kialakult

zártsorú

60 %

Homlokzatmagasság:

17,5 m

Épületmagasság:
16,0 m

a be nem épített terület 50 %-a

Vi-6

40 m,

3000 m2

kialakult

szabadon álló

50 %

Homlokzatmagasság:

23,5 m

Épületmagasság:
22,0 m

a be nem épített terület 50 %-a

Vi-7

nem korlátozott

kialakult

zártsorú

50 %

Homlokzatmagasság:

20,0 m

Épületmagasság:

18,0 m

a be nem épített terület 50 %-a

Vi-8

az övezet területe

kialakult

zártsorú

100 %

Homlokzatmagasság:

10,5 m (1)

Épületmagasság:

9,0 m (1)

a be nem épített terület 50 %-a


(1) - A 3623-3625 hrsz-ú telkek beépítése során csatlakozó épületrész megengedett legnagyobb párkánymagassága a 3622 hrsz-ú területen található épület csatlakozó párkánymagassága, a megengedett legnagyobb épületmagasság 13,5m.

- A 3125/1 hrsz-ú telken a beépítettség magassága nem korlátozott.

Kereskedelmi, szolgáltató övezet


30. §


(1) A kereskedelmi, szolgáltató övezet környezetre jelentős hatást nem gyakorló gazdasági tevékenységi célú épületek elhelyezésére szolgál. A gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakás elhelyezhető. Önálló lakó rendeltetésű épület nem létesíthető.


(2) A kereskedelmi, szolgáltató területek „Gksz-1”- „Gksz-8” jelű övezetekre tagozódnak, mely övezetek telkein az építési használat megengedett felső határértékei és a telekalakítás szabályai a következők:



Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Beépíthető legkisebb telekszélesség és terület

Beépítési mód

Megengedett legnagyobb beépítettség mértéke

Megengedett legkisebb és legnagyobb beépítési magasság

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

Gksz-1

nem szabályozott

kialakult

zártsorú

60 %

Homlokzatmagasság:

-7,5 m

Épületmagasság:
-6,5 m

20 % (2)

Gksz-2

30 m,

3000 m2

kialakult

szabadon álló

40 %

Homlokzatmagasság:

-9,0 m

Épületmagasság:
-7,5 m (1)

20 % (2)

Gksz-3

50 m,

3000 m2

kialakult

szabadon álló

40 %

Homlokzatmagasság:

-12,0 m

Épületmagasság:
6,0-10,5 m

20 % (2)

Gksz-4

30 m,

3000 m2

kialakult

szabadon álló

40 %

Homlokzatmagasság:

-12,0 m

Épületmagasság:
-10,5 m (1)

20 % (2)

Gksz-5

30 m,

3000 m2

kialakult

szabadon álló

50 %

Homlokzatmagasság:

-14,0 m

Épületmagasság:
-12,5 m (1)

20 % (2)

Gksz-6

nem szabályozott,

1300 m2

kialakult

szabadon álló

60 %

Homlokzatmagasság:

-9,0 m

Épületmagasság:
-7,5 m

20 % (3)

Gksz-7

30 m,

3000 m2

kialakult

oldalhatáron álló

40 %

Homlokzatmagasság:

-12,0 m

Épületmagasság:
-10,5 m (1)

20 % (2)

Gksz-8

30 m,

3000 m2

kialakult

szabadon álló

60 %

Homlokzatmagasság:

-12,0 m

Épületmagasság:
-10,5 m (1)

20 % (2)


(1) Műtárgyak magassága nem korlátozott.

(2) A kialakítható legkisebb zöldfelület területének 75%-án a zöldfelület fásítása kötelező.


(3) A „Gksz-2”, „Gksz-4”, „Gksz-5”, „Gksz-6”, „Gksz-7”, „Gksz-8” jelű övezetekben a telek utcafrontján az épület elhelyezését az út kezelőjével egyeztetve kell meghatározni, illeszkedve a környezet beépítéséhez.


(4) A „Gksz-6” jelű övezet területén a Fenyő, Baross Gábor utcák és az ipari vasút által határolt tömb szabályozási terven jelölt építési helyén belül az övezetre előírt oldalkert beépíthető, mely területen az épületet a szomszéd telek irányába tűzfallal kell kialakítani.

Ipari övezet


31. §


(1) Az ipari övezet gazdasági célú ipari építmények elhelyezésére szolgál.


(2) Az ipari rendeltetésű területek „Gip-3” jelű környezetre jelentős hatást gyakorló, „Gip-1”, „Gip-2”, „Gip-4” és „Gip-5” jelű egyéb ipari övezetekre tagozódnak.


(3) A „Gip-3” jelű környezetre jelentős hatást gyakorló ipari övezet a különlegesen veszélyes (pl. tűz- és robbanás-, fertőzőveszélyes), bűzös vagy nagy zajjal járó gazdasági tevékenységhez szükséges építmények elhelyezésére szolgál. Az övezet területén lakás nem helyezhető el.


(4) A „Gip-1”, „Gip-2”, „Gip-4” és „Gip-5” jelű egyéb ipari övezetekben a gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakások helyezhetők el, önálló lakó rendeltetésű épület nem helyezhető el.


(5) Az ipari övezetek telkein az építési használat megengedett felső határértékei és a telekalakítás szabályai a következők:



Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Beépíthető legkisebb telekszélesség és terület

Beépítési mód

Megengedett legnagyobb beépítettség mértéke

Megengedett legnagyobb beépítési magasság

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

Gip-1

40 m,

5000 m2

kialakult

szabadon álló

40 %

Homlokzatmagasság:

12,5 m

Épületmagasság:

10,5 m (1)

25 % (2)

Gip-2

40 m,

3000 m2

kialakult

szabadon álló

50 %


Homlokzatmagasság:

15,0 m

Épületmagasság:
12,5 m (1)

25 % (2)

Gip-3

40 m,

5000 m2

kialakult

szabadon álló

30 %

Homlokzatmagasság:

15,0 m

Épületmagasság:
12,5 m (1)

40 % (2)

Gip-4

30 m,

2000 m2

kialakult

szabadon álló

50 %

Homlokzatmagasság:

12,5 m

Épületmagasság:
10,5 m (1)

25 % (2,3)

Gip-5

100 m,

10000 m2

kialakult

szabadon álló

40 %

Homlokzatmagasság:

20,0 m

Épületmagasság:
18,0 m (1)

25 % (2)


(1) Műtárgyak magassága nem korlátozott.

(2) A kialakítható legkisebb zöldfelület területének 75%-án a zöldfelület fásítása kötelező.


(6) A „Gip-1”- „Gip-4” jelű övezetekben a telek utcafrontján az épület elhelyezését az út kezelőjével egyeztetve kell meghatározni, illeszkedve a környezet beépítéséhez.


(7) A „Gip-2” jelű övezet területén a Fenyő, Baross Gábor utcák és az ipari vasút által határolt tömb szabályozási terven jelölt építési helyén belül az övezetre előírt oldalkert beépíthető, mely területen az épületet a szomszéd telek irányába tűzfallal kell kialakítani.


(8) A „Gip-3” jelű övezetbe sorolt 120/20 kV-os transzformátor állomások a szabályozási tervben jelölt, az állomás kerítésétől számított 10 m-es biztonsági övezetben a transzformátor állomás építményén kívül egyéb építmény nem helyezhető el.

Üdülőházas övezet


32. §


(1) Az üdülőházas övezetben olyan – általában – kettőnél több üdülőegységet magába foglaló üdülő rendeltetésű épület, üdülőtábor és kemping helyezhető el, amely túlnyomóan változó üdülői kör több napos tartózkodására szolgál, és elhelyezése, mérete, kialakítása, felszereltsége és infrastrukturális ellátottsága alapján az üdülési célú tartózkodásra alkalmas. Az övezetben elhelyezhető épületek a fenti rendeltetésen kívül kereskedelmi, szolgáltató rendeltetést is tartalmazhatnak. Az övezet területén az előzőeken túl elhelyezhetők az épületek rendeltetését kiszolgáló másodlagos rendeltetésű épületek.


(2) Az üdülőházas területek „Üü-1” - „Üü-3” jelű övezetekre tagozódnak, mely övezetek telkein az építési használat megengedett felső határértékei és a telekalakítás szabályai a következők:



Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Beépíthető legkisebb telekszélesség és terület

Beépítési mód

Megengedett legnagyobb beépítettség mértéke

Megengedett legnagyobb beépítési magasság

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

Üü-1

30 m,

1500 m2

kialakult

szabadon álló

15 %

Homlokzatmagasság:

8,0 m

Épületmagasság:
6,5 m

60 %

Üü-2

30 m,

2000 m2

30 m,

2000 m2

szabadon álló

30 %

Homlokzatmagasság:

14,0 m

Épületmagasság:
12,5 m

40 %

Üü-3

40 m,

3000 m2

40 m,

3000 m2

szabadon álló

30 %

Homlokzatmagasság:

16,5 m

Épületmagasság:
15,0 m

40 %



(3) Az üdülőházas övezetben a másodlagos rendeltetésű épület megengedett legnagyobb épület- és homlokzatmagassága 3,5 m.

Különleges övezet


33. §


(1) A különleges övezetekben azok rendeltetéséhez tartozó építmények és a rendeltetést kiszolgáló másodlagos rendeltetésű épületek helyezhetők el. A különleges övezetek szabályozási tervben szereplő jele és rendeltetése a következő:


övezeti jel


elhelyezhető rendeltetés

K-b

törvényszék és büntetés-végrehajtás

K-e

templom, rendház, egyházi hivatal és szolgálati lakás

K-sf

strand és uszoda, termálfürdő, kemping

K-sp

sport

K-szm

szabadtéri múzeum



(2)[3] A különleges övezetek telkein az építési használat megengedett felső határértékei és a telekalakítás szabályai a következők:




Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Beépíthető legkisebb telekszélesség és terület

Beépítési mód

Megengedett legnagyobb beépítettség mértéke

Megengedett  legnagyobb beépítési magasság

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

K-b

nem korlátozott

kialakult

zártsorú

40 %

Homlokzatmagasság:

14,0 m

Épületmagasság:

12,5 m

40 %

K-e

nem korlátozott

kialakult

kialakult, illetve a környező beépítéshez illeszkedő

40 %

a templom nem korlátozott, egyéb építmény a meglévő és környező beépítési magassághoz illeszkedő

40 %

K-sf-1

nem korlátozott

kialakult

szabadon álló

30 %

Homlokzatmagasság:

15,0 m

Épületmagasság:
12,5 m

50 %

K-sf-2

nem korlátozott

kialakult

szabadon álló

40 %

Homlokzatmagasság:

15,0 m

Épületmagasság:
12,5 m

40 %

K-sp

nem korlátozott

kialakult

szabadon álló

40 %

Homlokzatmagasság:

15,0 m

Épületmagasság:
12,5 m

40 %

K-szm

nem korlátozott

kialakult

szabadon álló

20 %

Homlokzatmagasság:

9,0 m

Épületmagasság:
7,5 m

60 %



III. FEJEZET

Beépítésre nem szánt területek előírásai

Közlekedési és közműterület


34. §


(1)  A közlekedés és a közmű elhelyezésére szolgáló övezet az országos és a helyi közút, a kerékpárút, a gépjármű várakozóhely (parkoló), a járda és gyalogút (sétány), köztér, mindezek csomópontja, vízelvezetési rendszere és környezetvédelmi építményei, a közúti, a kötöttpályás közlekedés, továbbá a közmű és a hírközlés építményeinek elhelyezésére szolgál.


(2) A közlekedési és közmű elhelyezés övezetében az utak és közművek építményeit az utak közlekedési szerepkörétől és a rendelkezésre álló területtől függően az 1. függelék szerinti mintakeresztszelvények figyelembevételével kell kialakítani.


(3) A közlekedési és közmű övezetben elhelyezhető épület a közlekedést kiszolgáló, valamint a területet igénybe vevők ellátását szolgáló

a) kereskedelmi, szolgáltató, és szállás,

b) gépjármű tároló, illetve parkolóház,

c) üzemanyagtöltő állomás

rendeltetést tartalmazhat.


(4) A közlekedési és közmű övezetben építési hellyel nem jelölt területen legfeljebb földszintes, 30 m2 beépített területtel rendelkező épület alakítható ki. 30 m2 beépített területnél nagyobb, vagy földszintesnél magasabb épület a szabályozási tervben e célra építési hellyel jelölt területen valósítható meg.

Terepszint alatti személygépkocsi tároló építménye, továbbá támfalgarázs az erre közlekedésileg alkalmas területeken helyezhető el. A terepszint alatti személygépkocsi tároló terepszint feletti felépítménnyel kiegészülhet az alépítmény alapterületének legfeljebb 10%-ával.


(5) A közműhálózatok és létesítmények számára az előírások szerint védőtávolságot kell biztosítani. A védőtávolságon belül mindennemű tevékenység csak az illetékes üzemeltető hozzájárulásával engedélyezhető.


Zöldterület


35. §


(1) A zöldterület állandóan növényzettel fedett közterület (közpark, közkert), amely a település klimatikus viszonyainak megőrzését, javítását, ökológiai rendszerének védelmét, a pihenést és testedzést szolgálja.


(2) A zöldterületen elhelyezhető a terület rendeltetésszerű használatához szükséges építmény, valamint vendéglátó rendeltetést tartalmazó épület és hitéleti rendeletetésű építmény.


(3) A zöldterület „Zkp” jelű közpark övezetre és „Zkk” jelű közkert övezetre tagozódik, mely övezetek telkein az építési használat megengedett felső határértékei a következők:



Beépítési mód

Megengedett legnagyobb beépítettség mértéke

Megengedett legnagyobb beépítési magasság

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

Zkp

szabadon álló

3 %

Homlokzatmagasság:

6,0 m (1)

Épületmagasság:
5,0 m (1)

70 %

Zkk

szabadon álló

3 %

Homlokzatmagasság:

6,0 m (1)

Épületmagasság:
5,0 m (1)

60 %


(1)Hitéleti rendeletetésű építmények esetén nem korlátozott.


Erdőterület


36. §


(1) Az erdő területek rendeltetésük szerint „Ev” jelű védelmi-, „Eg” jelű gazdasági- és „Ek” jelű közjóléti erdő övezetekre tagozódnak.


(2) Az „Ev” jelű védelmi erdő övezetben közmű és út építményei, valamint erdei kilátó, és magasles kivételével egyéb építményt elhelyezni nem lehet.


(3) Az „Eg”  és „Ek” jelű gazdasági erdő övezetében az erdőgazdálkodással és vadászattal összefüggő, és az előzőekhez kapcsolódó turisztikai célú kereskedelmi, szolgáltató rendeltetésű épület, valamint közmű és út építményei helyezhetők el.


(4) Az erdő övezetek telkein az építési használat megengedett felső határértékei:


Beépítési mód

Beépíthető legkisebb telek területe

Megengedett legnagyobb beépítettség mértéke

Megengedett legnagyobb beépítési magasság

Eg

szabadon álló

10 ha

0,3 %

Homlokzatmagasság:

7,5 m

Épületmagasság:
7,5  m

Ek

szabadon álló

1 ha

1 %

Homlokzatmagasság:

7,5 m

Épületmagasság:
7,5  m



(5) Az „Ev” jelű védelmi erdő övezetben a közlekedési és energetikai infrastruktúra-hálózatok elemei, közművezetékek és járulékos közműépítmények az ökológiai folyosó területén a természetes élőhelyek fennmaradását biztosító módon - beleértve a felszín alatti vonalvezetést is – helyezhetők el.


(6) Az „Eg” és „Ek” jelű erdő övezetekben

a) az épületek, építmények kizárólag tájba illő kialakítással, a tájhagyománynak megfelelő szerkezettel és anyaghasználattal valósíthatók meg. Az épület szerkezete és színezése a táji hagyománynak megfelelő legyen, tetőzete szimmetrikus 35°-45° közötti tetőhajlásszöggel, cserépfedéssel létesíthető.

b) új külszíni művelésű bányatelek nem létesíthető.

c) a közlekedési és energetikai infrastruktúra-hálózatok elemei, közművezetékek és járulékos közműépítmények az ökológiai folyosó területén a természetes élőhelyek fennmaradását biztosító módon, a tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő országos övezet területén a tájképvédelmi célok megvalósulását nem akadályozó műszaki megoldások alkalmazásával - beleértve a felszín alatti vonalvezetést is – helyezhetők el. 

Vízgazdálkodási terület


37. §

(1) A vízgazdálkodási terület övezete a folyóvizek, állóvizek és a közcélú nyílt csatornák medre valamint az árvízvédelmi töltések és építmények területe.


(2) „V” jelű vízgazdálkodási övezetben a terület rendeltetésének megfelelő vízgazdálkodási építmények helyezhetők el.

 


Különleges temető területe


38. §


(1) A „Kb-t” jelű különleges temető övezetben a terület rendeltetésszerű használatát szolgáló építmények helyezhetők el, legfeljebb 2 %-os beépítettséggel.


Különleges sportterület


39. §


(1) A „Kb-sp” jelű különleges sportterület övezet olyan terület, melyen sportépítmény, valamint a hozzá kapcsolódó szociális, raktár, kereskedelemi és szálláshely szolgáltató rendeltetésű épület helyezhető el.


(2) A különleges sportterület övezet telkein az építési használat megengedett felső határértékei és a telekalakítás szabályai:



Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Beépíthető

legkisebb telek területe

Beépítési mód

Megengedett legnagyobb beépítettség

mértéke

Megengedett legnagyobb beépítési

magasság

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

Kb-sp

övezet területe

2000 m2

szabadon álló

5 %

Homlokzatmagasság:

7,5 m

Épületmagasság:

7,5 m

a sportpályák területén túl 20 %






Különleges közösségi kert


40. §


(1) A „Kb-k” jelű különleges közösségi kert övezet olyan terület, melyen a közösségi kertrendeltetéshez kapcsolódó raktár és szociális építmény helyezhető el.


(2) A különleges közösségi kert övezet telkein az építési használat megengedett felső határértékei és a telekalakítás szabályai:



Kialakítható

legkisebb telekszélesség és terület

Beépíthető

legkisebb telek területe

Beépítési mód

Megengedett legnagyobb beépítettség

mértéke

Megengedett legnagyobb

beépítési

magasság

Kialakítható

legkisebb

zöldfelület

mértéke

Kb-k

övezet

területe

övezet területe

szabadon álló

1 %

Homlokzatmagasság:

4,0 m

Épületmagasság:

4,0 m

80 %


IV. FEJEZET

Záró rendelkezések


41. §


(1) Ez a rendelet 2016. augusztus 5. napján lép hatályba.


(2) A rendelet rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni. A rendelet előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé.


(3) A 29/2016. (X. 21.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2016 .október 21. napján lépnek hatályba. E rendelet rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni. A rendelet előírásait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az a kérelem kedvezőbb elbírálását teszi lehetővé.




Dr. Kovács Gábor sk.

jegyző

Balaicz Zoltán sk.

polgármester



[1]

A 29/2016.(X.21.) önk. rend. mód.

[2]

A 29/2016.(X.21.) önk. rend.  1.§- a mód.

[3]

A 29/2016.(X.21.) önk. rend.  2.§- a mód.