Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 24/2024. (IX. 16.) önkormányzati rendeletének indokolása
a közterületek használatáról szóló 23/2021. (IV.12.) önkormányzati rendelet és az önkormányzati hatósági ügyek végrehajtásáról szóló 10/2018. (IV.13.) önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2024. 10. 01Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 24/2024. (IX. 16.) önkormányzati rendeletének indokolása
Hatályos: 2024. 10. 01
a közterületek használatáról szóló 23/2021. (IV.12.) önkormányzati rendelet és az önkormányzati hatósági ügyek végrehajtásáról szóló 10/2018. (IV.13.) önkormányzati rendelet módosításáról
Részletes indokolás
Az 1. §-hoz és a 9. §-hoz
Az önkormányzati hatósági ügyek végrehajtásáról szóló 10/2018. (IV.13.) önkormányzati rendelet kiegészítése szükséges annak érdekében, hogy a közterületek használatáról szóló 23/2021. (IV.12.) számú önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Közterör.) 28. § (5) bekezdésében foglaltak alapján a polgármester a jegyző által vezetett polgármesteri hivatal munkatársaival, a közterület-felügyeletet is beleértve, elvégeztethesse a jogtalan közterület-használat esetén az eredeti állapot helyreállítását az erre vonatkozó felhívás eredménytelensége esetén. A két rendelet harmonizálásával a közterület-felügyelet egyszerűbb esetekben járna el, mint például kihelyezett mobilis hirdetőtáblák, bútorok, molinók elhelyezése a közterületről. Az építmény elhelyezésével megvalósuló közterület-használat esetén továbbra is a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt fogja megkeresni a polgármester a végrehajtás foganatosítása érdekében.
Az önkormányzati hatósági ügyek végrehajtásáról szóló rendeletből ugyanakkor kikerül az a rendelkezés, amely szerint a végrehajtás kizárólag akkor kerül foganatosításra, ha a tartozás összege eléri vagy meghaladja a 10 ezer forintot. A kis összegű követelések esetében nem indokolt az eltérés, hiszen azok összeadódva már jelentősebb összegű kintlevőséget eredményezhetnek.
A Közterör. 28. §-ában a fogalomhasználat pontosítására is sor kerül. Figyelmeztetés helyett felhívással élhet a polgármester, illetve elsősorban helyszíni, szóbeli intézkedés esetén a Közterület-felügyelet.
A 2. §-hoz
A rendelet elfogadása óta bekövetkezett nagyszámú központi jogszabályváltozás miatt a Közterör. bevezető részének felülvizsgálata, aktualizálása szükséges az ott hivatkozott jogszabályhelyek tekintetében.
A 3. §-hoz
A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység és a résztevékenység körébe tartozó, hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységek végzésének, valamint a közszolgáltatási résztevékenység igénybevételének részletes szabályairól szóló 169/2024. (VI. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 169/2024. (VI. 29.) Korm. rendelet) rendelkezéseivel való harmonizációt szolgálja a módosítás. E Korm.rendelet szabályokat tartalmaz a karácsonyi ünnepeket követően a fenyőfa-hulladék elhelyezésére vonatkozóan: azokat a koncessziós társaság által meghatározott módon és időben közterületen kell elhelyezni. A koncessziós társaság pontos rendelkezésének hiánya esetére az eddigi karácsonyfa-elhelyezésre vonatkozó előírást mögöttes szabályként továbbra is tartalmazni fogja. Nem kell közterület-használati engedélyt beszereznie a koncessziós társaságnak abban az esetben sem, amikor a házhoz menő gyűjtéshez használt szállítójárművel biztonságosan nem megközelíthető ingatlanok számára a közeli közlekedési csomópontban konténert helyez el. Ilyen esetben a közterület-használatra a koncessziós társaság az önkormányzat részére történő bejelentést követően, díjmentesen jogosult.
A 169/2024. (VI. 29.) Korm. rendelet 27. §-a lehetővé teszi a társasház és a lakásszövetkezet, valamint a közös gyűjtőedényt használó ingatlanhasználók közössége szétválását egyéni fizetőhelyekre, vagy az albetét társasházi és lakásszövetkezeti, valamint a közös gyűjtőedényt használó ingatlanhasználók közössége előfizetésből egyéni fizetőhelyre történő kiválását. Ez akár a közterületre kihelyezett gyűjtőedények elszaporodását is eredményezheti, amely helyzetnek a kezelése érdekében az egy társasházhoz tartozó ingatlanok részére igénybe vehető közterület nagyságának maximalizálása szükséges. A társasházak lakói a társasház épületében az építésügyi szabályok alapján e célra kötelezően kialakított helyiségben helyezhetik el az edényzetet. A közterületen történő gyűjtőedény-elhelyezésnek kivételesnek kell lennie.
A 4. §-hoz
A városban nagy számban megjelenő, és a településképet hátrányosan befolyásoló csomagautomaták túlzott mértékű elterjedésének kíván gátat szabni a rendelkezés a csomagautomaták közterületi elhelyezésének teljes körű tilalmával. A csomagautomaták közterületi elhelyezése egyéb, például parkolási problémákat is generálhatna, amelyek megelőzése szintén kívánatos.
Az 5. §-hoz
A díjmentesség esetei bővülnek az ez évben alkotott, illetve módosított központi jogszabályokban meghatározott esetekkel. A szomszédjogok és a tulajdonjog korlátainak különös szabályairól szóló 2013. évi CLXXIV. törvény új 5/A. §-a szerint:
„5/A. § (1) A reklámcélú hasznosítási jog alapján a lakóépület tulajdonosa a tulajdonhoz való jog és a tulajdonnal való szabad rendelkezés körében – a közigazgatási anyagi jogszabályokban meghatározott feltételekkel összhangban – jogosult a lakóépület erre alkalmas felületeinek reklámelhelyezés céljából történő hasznosítására. A reklámcélú hasznosítási jog a reklámozó személyre is kiterjedően magában foglalja a közterületi ingatlan feletti légi tér e törvényben meghatározott mértékű térítésmentes igénybevételének a lehetőségét.
(2) A reklámcélú hasznosítási jog alapján a közterületről látható lakóépületen a településkép-védelmi jogszabályokban meghatározott reklám, reklámhordozó vagy reklámhordozót tartó berendezés elhelyezésére, telepítésére, illetve használatára térítésmentesen vehető igénybe a közterületi ingatlan feletti légi tér, ha
a) a közterület feletti igénybevétel a közterületi telekhatártól számított, arra merőleges hossza az egy métert – a reklámhordozónak a reklám megvilágítását szolgáló berendezése esetében a két métert – nem haladja meg, és
b) az igénybevétel legalacsonyabb pontja a közterület terepszintjétől számítva legalább négy méter magasságban van.”
A 6. §-hoz
A közterület-felügyelő nem csupán a szűk értelemben vett helyi közúton, hanem egyéb közterületen is eljárhat a jövőben az ott tárolt, hatósági jelzéssel rendelkező üzemképtelen járművek tekintetében. A változást gyakorlatban felmerült esetek indokolják.
A 7. §-hoz
A Közterör. 5. § 10. pontjában szabályozott igénybevételi mód engedélyezésével kapcsolatban tartalmaz előírást. A díj ellenében végzett közúti árutovábbítási, a saját számlás áruszállítási, valamint az autóbusszal díj ellenében végzett személyszállítási és a saját számlás személyszállítási tevékenységről, továbbá az ezekkel összefüggő jogszabályok módosításáról szóló 261/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet 13. §-a alapján a közúti közlekedési szolgáltatáshoz használt jármű (tehergépjármű, autóbusz) közúton vagy közterületen való tárolásához csak kivételesen indokolt esetben lehet hozzájárulni, mégpedig csak olyan helyen, ahol a jármű a közúti forgalmat nem zavarja.
A 8. §-hoz
A polgármester közérdek helyett a könnyebben azonosítható önkormányzati érdekből lesz jogosult a közterület-használati engedély azonnali megvonására. Meghatározásra kerülnek az önkormányzati érdek egyes esetei is. Így megvonható az engedély akkor is, amikor az önkormányzat a közterületet eredeti céljára kívánja hasznosítani, vagy az önkormányzat a közterületen közösségi létesítményt kíván elhelyezni.
A 10. §-hoz
Hatályukat vesztik a birtokvédelmi eljárás megindítására vonatkozó rendelkezések, hiszen azok alkalmazását az általános birtokvédelmi jogszabályok egyébként is lehetővé teszik.
A 11. §-hoz
Hatályba léptető rendelkezést tartalmaz.