Gyenesdiás Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 21/2021. (XI. 23.) önkormányzati rendeletének indokolása
a helyi adókról
Hatályos: 2022. 01. 01a helyi adókról
Általános indokolás
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) 6. §-a szerint az Önkormányzat adómegállapítási joga a következőkre terjed ki:
vagyoni típusú adót (építményadó, telekadó), kommunális jellegű adót, helyi iparűzési adót, vagy ezek valamelyikét bevezesse, hatályon kívül helyezze, módosítsa, azonban az évközi módosítás naptári éven belül nem súlyosbíthatja az adóalanyok adóterheit;
meghatározza az adó bevezetésének időpontját és időtartamát;
az adó mértékét a helyi sajátosságokhoz, az önkormányzat gazdálkodási követelményeihez és az adóalanyok teherviselő képességéhez igazodóan - az e törvényben meghatározott felső határokra, illetőleg ezen felső határoknak 2005. évre a KSH által 2003. évre vonatkozóan közzétett fogyasztói árszínvonal-változással, 2006. évtől pedig a 2003. évre és az adóévet megelőző második évig eltelt évek fogyasztói árszínvonal változásai szorzatával növelt összegére (a felső határ és a felső határ növelt összege együtt: adómaximum) figyelemmel – megállapítsa. (Ez tehát egy kettős korlát: az abszolút korlát a törvényi felső adómaximum, relatív korlát a helyi sajátosság, illetve az adóalanyok teherviselő képessége)
a törvényben meghatározott mentességeket további mentességekkel, illetőleg a kedvezményeket további kedvezményekkel kibővítse.
Részletes indokolás
Az 1–9. §-hoz
Az önkormányzatok szuverén módon dönthetnek arról, hogy gazdálkodási feladataik és az ehhez szükséges forrásképzés érdekében élnek-e és milyen mértékben - a Htv. keretei között - a helyi adóztatás eszközével. A Htv. szerint az önkormányzatok illetékességi területükön öt féle helyi adót - építményadót, telekadót, kommunális adót, idegenforgalmi adót és helyi iparűzési adót - vezethetnek be.
A helyi adókkal kapcsolatos jogi szabályozás kétszintű. Törvényi szinten a Htv.határozza meg:
- az önkormányzatok által bevezethető valamennyi adónemre irányadó általános szabályokat (pl. adóalanyok köre, milyen adótárgyak után állapítható meg helyi adó),
- az önkormányzatok adó-megállapítási jogára és korlátaira vonatkozó rendelkezéseket, továbbá
- az egyes adóra vonatkozó sajátos előírásokat.
A jelenlegi adómérték emelés az alábbi két fő irányvonal mentén került felülvizsgálatra:
1. Igazságosabb adóztatás: Cél, hogy mindenki járuljon hozzá a közteherviseléshez, ez a korábban biztosított mentességek csökkentését jelenti az arányos közteherviselés jegyében.
2. A helyi adókkal szembeni követelmény, hogy viszonylag stabil bevételi forrást biztosítsanak a település működéséhez, a gazdasági hatékonysági szempontok mellett a jó helyi adóknak igazodniuk kell a helyi adófizetési képességhez is. A helyi adópolitikának a település feladataihoz kell igazodnia, cél a lakosság által elvárt településüzemeltetés színvonalának növelése, amely az önkormányzat saját bevételeiből finanszírozható.
Az idegenforgalmi adóra, telekadóra és építményadóra vonatkozó alábbi rendelkezések kerültek módosításra a hatályon kívül helyezendő helyi adórendelethez szabályaihoz képest:
Jelenleg Változást követően
Idegenforgalmi adó mértéke 440,-Ft 550,-Ft
Telekadó
1. mértéke: 14,-Ft 20,-Ft
2. mentesség változik: az önkormányzat részére térítésmentes útleadást követően a mentesség ideje 7 év 3 év
Építményadó
1. mértéke
életvitelszerűen lakott lakóház 200,-Ft 250,-Ft
nem életvitelszerűen lakott épület 400,-Ft 500,-Ft
1. Mentesség:
az életvitelszerűen lakott lakóház, lakás adóköteles területéből személyenként
30 m2 15 m2
a mentesség az adóalap 60%-ig vehető igénybe
1. Egyéb, nem lakás céljára szolgáló helyiségek építményadó mértéke
300,-/600,- 600,-Ft