Zsámbok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 12.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2024.évi költségvetéséről

Hatályos: 2024. 02. 13

Zsámbok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 12.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2024.évi költségvetéséről

2024.02.13.

Zsámbok Község Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya Zsámbok Község Önkormányzatára (továbbiakban: Önkormányzat), Zsámbok Község Önkormányzatának Képviselő-testületére (továbbiakban: Képviselő-testület), annak bizottságaira, Zsámbok Község Polgármesteri Hivatalára (továbbiakban: Polgármesteri Hivatal), az Önkormányzat által irányított költségvetési szervekre, valamint a támogatások tekintetében mindazon természetes és jogi személyekre, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre, akik/amelyek támogatásban részesülnek, terjed ki.

Az Önkormányzat kiadásainak és bevételeinek főösszege, a hiány mértéke és finanszírozásának módja

2. § (1) Zsámbok község Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) Képviselő-testülete az Önkormányzat 2024. évi költségvetésének

a) kiadási fő összegét 435.917.000 Ft-ban,

b) bevételi fő összegét 435.917.000 Ft-ban

állapítja meg a (2) bekezdésben foglalt részletezettséggel.

(2) Az Önkormányzat

a) költségvetési kiadási főösszegét 435.917.000 Ft-ban,

b) költségvetési bevételi főösszegét 385.162.883 Ft-ban,

c) költségvetési egyenlegét (hiányát) – 50.754.117 Ft-ban

állapítja meg.

(3) Az 1. § (2) bekezdés c) pontja szerinti költségvetési hiány finanszírozását az Önkormányzat belső finanszírozással, 50.754.117 Ft előző évi költségvetési maradvány igénybevételével biztosítja.

A költségvetés szerkezete

3. § (1) A Képviselő-testület az Önkormányzat és az általa alapított, irányított költségvetési szervek bevételeit és kiadásait kiemelt előirányzatok szerinti bontásban az 1. melléklet szerinti hagyja jóvá.

(2) Az Önkormányzat és az általa alapított, irányított költségvetési szervek bevételeit címek, alcímek, kiemelt előirányzatok szerinti bontásban, kormányzati funkciónként a 2. melléklet szerinti részletezettségben állapítja meg.

(3) Az Önkormányzat és az általa alapított, irányított költségvetési szervek kiadásait címek, alcímek, kiemelt előirányzatok szerinti bontásban, kormányzati funkciónként a 3. melléklet szerint állapítja meg.

(4) Az Önkormányzat felhalmozási célú előirányzatát a 4. melléklet szerint hagyja jóvá.

(5) Az Önkormányzat 2024. évi bevételeinek és kiadásainak mérlegét az 5. mellékletben rögzítettek szerint állapítja meg.

(6) A Képviselő-testület az előirányzat felhasználási ütemtervet a 6. melléklet szerint fogadja el.

(7) A Képviselő-testület a likviditási ütemtervet a 7. melléklet szerint fogadja el.

(8) Az önkormányzat saját bevételeinek részletezését az adósságot keletkeztető ügyletből származó tárgyévi fizetési kötelezettség megállapításához a 8. melléklet tartalmazza.

(9) Az önkormányzat adósságot keletkeztető ügyleteiből és kezességvállalásaiból fennálló fizetési kötelezettségét a teljes futamidőre a 9. melléklet tartalmazza.

(10) Zsámbok község önkormányzat költségvetési évet követő három évre vonatkozó bevételeit és kiadásait a 10. melléklet szerint fogadja el.

(11) Az Önkormányzat és az általa irányított költségvetési szervek engedélyezett létszámát a 11. melléklet tartalmazza.

(12) Az önkormányzat közvetett támogatásait a 12. melléklet tartalmazza.

(13) Az Önkormányzat címrendjét a 13. melléklet tartalmazza.

(14) A költségvetés az Önkormányzat, valamint az általa irányított költségvetési szervek költségvetési bevételeit és költségvetési kiadásait kötelező feladatok, önként vállalt feladatok szerinti bontásban tartalmazza.

A költségvetés végrehajtásának általános szabályai

4. § (1) A Képviselő-testület a költségvetési rendeletét - az első negyedév kivételével - negyedévenként, munkatervében elfogadott időpontokban módosítja, rendkívüli esetben a Képviselő-testület és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló rendeletben szabályozott módon.

(2) A 9–11. § szerint végrehajtott előirányzat-átcsoportosítások az (1) bekezdés szerinti költségvetési rendelet-módosítások során átvezetésre kerülnek.

Költségvetési szervek gazdálkodása

5. § (1) Az önkormányzati költségvetési szervek tevékenységük során kötelesek a gazdaságosság, a hatékonyság és az eredményesség követelményeit érvényesíteni.

(2) A kiadások a bevételek teljesülési ütemére figyelemmel teljesíthetők.

(3) A saját bevételből tervezett kiadás teljesítésére bevételi elmaradás esetén, annak mértékében nem vállalható kötelezettség.

(4) Az intézmények vezetőinek negyedévenként – a negyedévet követő hó 20. napjáig felül kell vizsgálni a költségvetésüket abból a célból, hogy a tervezett előirányzaton belül nincs-e feladatelmaradás, és amennyiben a feladatelmaradás kimutatható, annak zárolását, tartalékba helyezését az intézményvezető az okot adó körülmény bekövetkezésétől számított 15 napon belül kezdeményezi a polgármesternél.

6. § (1) A Képviselő-testület a Zsámboki Polgármesteri Hivatalnál (a továbbiakban: Polgármesteri Hivatal) foglalkoztatott köztisztviselőkre vonatkozóan az illetményalapot 2024. január 1-től 46 380 Ft-ban állapítja meg.

(2) A Képviselő-testület a köztisztviselői cafetéria juttatás éves alapját 256.000 Ft-ban állapítja meg, amely tartalmazza a közterheket is.

(3) A Képviselő-testület a felsőfokú iskolai végzettségű (I. besorolási osztályba tartozó), köztisztviselőknek a köztisztviselők alapilletménye 10%-ának megfelelő, a középiskolai végzettségű (II. és III. besorolási osztályba tartozó) köztisztviselőknek a köztisztviselők alapilletménye 20%-ának megfelelő illetménykiegészítést állapít meg.

(4) A Képviselő-testület az önkormányzatnál és költségvetési szerveinél jogviszonyban álló közalkalmazottak és köznevelési jogviszonyban állók részére a cafetéria juttatás összegét havonta bruttó 7.680,- Ft-ban állapítja meg, amely tartalmazza a közterheiket. A juttatás kifizetése Szép Kártyára történő utalással történik.

(5) A rendszeres bér kifizetése minden tárgyhónapot követő hónap 5. napján esedékes, amennyiben a Magyar Államkincstár a járandóságok kifizetéséhez szükséges állományt átadta. Amennyiben a hónap 5. napja szabadnapra, vagy munkaszüneti napra esik, úgy az azt megelőző utolsó munkanap a kifizetés esedékessége.

7. § (1) Az Önkormányzat és az irányítása alá tartozó költségvetési szervek - az Áht. 85. §-a alapján - a kiadásokat az alábbi esetekben teljesíthetik készpénzben:

a) a készlet- és kis értékű tárgyi eszköz beszerzések, a kiküldetési, reprezentációs kiadások, továbbá egyes kisösszegű szolgáltatási kiadások, az Önkormányzat és a költségvetési szervek pénzkezelési szabályzatában meghatározott házipénztári keret nagyságára is figyelemmel,

b) személyi juttatások egyes tételei, amennyiben fizetési számla nem áll rendelkezésre.

(2) A házipénztárban történő kifizetés havonta és szerződésenként nem haladhatja meg az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 114. § (3) bekezdésében rögzített összeget.

Átruházott hatáskörök

8. § (1) A polgármester dönt:

a) a központi költségvetésből származó támogatások, pótelőirányzatok lebontásáról és ezzel összefüggő költségvetés módosításáról,

b) a helyi önkormányzatok általános működéséhez és ágazati feladataihoz kapcsolódó, központosított, központi költségvetési támogatás lemondásáról, igényléséről és az ezzel összefüggő költségvetés módosításáról,

c) a Képviselő-testület két ülése között rendkívüli sürgősség fennállásakor – az önkormányzat érdekeinek figyelembevételével – az általános tartalékból történő átcsoportosításról értékhatár nélkül, egyéb esetekben összesen évi 4 millió forint összeghatárig,

d) az önkormányzat az 1. melléklet I.1. Önkormányzat alcímén belül kiemelt előirányzatok közötti, és a kiemelt előirányzaton belüli átcsoportosításról.

(2) Az Önkormányzat Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy pályázatot nyújtson be az önkormányzat fejlesztési és egyéb célú támogatására kiírt pályázataira, ha a pályázat önrésze nem haladja meg a 1 millió forintot és az önrész fedezete a tárgyévi költségvetésben biztosított. A pályázat benyújtásához szükséges nyilatkozatok, kapcsolódó együttműködési megállapodások, szerződések aláírására a polgármester képviselő-testületi döntés nélkül is jogosult.

(3) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy civil szervezetek, egyházak, egyéb szervezetek 500.000 forint egyedi összeget meg nem haladó évközi támogatásáról döntsön, és az ehhez kapcsolódó támogatási szerződést megkösse.

Előirányzatok módosítása, átcsoportosítása költségvetési szerveknél

9. § Az Önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szerv a kiadási és bevételi előirányzatok módosítását, átcsoportosítását az Áht. 30. §-a, 34. §-a és 35. §-a, valamint az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet 35. §-a, 36. §-a, 42. §-a, 43. §-a, 43/A. §-a és 44. §-a szerint végezheti.

10. § A költségvetési rendelet szerint jóváhagyott, költségvetési szervek által felhasználható felújítási, beruházási előirányzatokon belül, valamint felújítási, beruházási és dologi kiemelt előirányzatok között - a jóváhagyott feladat végrehajtásának kötelezettségével - feladatonként 300.000 Ft-ot meg nem haladó mértékben a költségvetési szerv saját hatáskörében előirányzat-átcsoportosításra jogosult, míg ezt meghaladó mértékben a Polgármester előzetes engedélye szükséges.

A létszám-engedélyezés szabályozása

11. § A költségvetési szerv költségvetésében jóváhagyott, engedélyezett létszám év közben csak képviselő-testületi döntés alapján változhat.

Pénzintézeti kapcsolatok

12. § A Képviselő-testület felhatalmazza a Polgármestert arra, hogy a költségvetés végrehajtása során az átmenetileg szabad pénzeszközöket a bevételek növelése céljából betétként elhelyezze vagy abból a jóváhagyott előirányzat mértékéig államilag garantált értékpapírt vásároljon, mellyel a fizetőképességet nem veszélyeztetheti.

A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

13. § (1) A Költségvetési törvényben előírt adatszolgáltatást kötelezettség valódiságáért az intézmény vezetője a felelős. Az éves költségvetési beszámolóban történő elszámolásnál, illetve annak ellenőrzése során feltárt visszafizetési kötelezettségek az intézményt terhelik.

(2) Valamennyi intézmény vezetője köteles gondoskodni a belső kontrollrendszer kialakításáról, hatékony működtetéséről és nyilatkozatban értékelni annak minőségét. A nyilatkozatot az éves költségvetési beszámolóval egyidejűleg kell megküldenie az irányító szervnek.

(3) Az irányító szerv belső ellenőrzései keretében ellenőrzi a költségvetési gazdálkodást, működést. Az Önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról megbízási szerződés útján gondoskodik.

Az átmeneti gazdálkodás szabályai

14. § A 2024. január 1-jétől a jelen rendelet hatályba lépéséig terjedő átmeneti időszakban a polgármester az Áht. 25. §. (3) bekezdése alapján intézkedett a bevételek beszedéséről és a kiadások teljesítéséről. Az átmeneti időszakban teljesített bevételek és kiadások az Áht. 25. §. (4) bekezdése szerint e rendeletbe és mellékleteibe beépültek, azokat tartalmazzák.

Záró rendelkezések

15. § A rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, rendelkezéseit 2024. év január 1. napjától kell alkalmazni.

16. § Ez a rendelet 2024. február 13-án lép hatályba.