Áporka Község Önkormányzatának 1/2017. (II.15.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2017. évi költségvetéséről

Hatályos: 2017. 02. 15- 2023. 02. 14

Áporka Község Önkormányzatának 1/2017. (II.15.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2017. évi költségvetéséről1

2017.02.15.

Áporka Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya a képviselő-testületre, annak bizottságaira, a polgármesteri hivatalra és az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervekre (intézményekre) terjed ki.

A költségvetés bevételei és kiadásai

2. § (1) A képviselő-testület az önkormányzat 2017. évi költségvetésének:

a.) bevételi főösszegét 239.740.000 Ft-ban
b.) kiadási főösszegét 239.740.000 Ft-ban állapítja meg.
(2) A Közös Önkormányzati Hivatal 2016. évi költségvetésének:
a.) bevételi főösszegét 49.745.000 Ft-ban
b.) kiadási főösszegét 49.745.000 Ft-ban állapítja meg.
(3) A Nyitnikék Óvoda 2017. évi költségvetésének:
a.) bevételi főösszegét 31.649.000 Ft-ban
b.) kiadási főösszegét 31.649.000 Ft-ban állapítja meg.
(4) Az (1) bekezdésben megállapított bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási bevételeket a rendelet 2/2. melléklete alapján határozza meg a képviselő-testület.
(5) Az (1) bekezdésben megállapított kiadások forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási kiadások a rendelet 2/1. melléklete alapján határozza meg a képviselő-testület.
(6) A működési és felhalmozási bevételek és kiadások előirányzatának felhasználási ütemtervi bemutatását önkormányzati szinten a 8. melléklet részletezi.

A költségvetés részletezése

3. § A Képviselő-testület az önkormányzat 2017. évi költségvetését részletesen a következők szerint állapítja meg:

1. A költségvetési és finanszírozási bevételek és kiadások előirányzatának költségvetési mérleg bemutatását önkormányzati szinten a 3. melléklet részletezi.

2. Az önkormányzat éves (tervezett) létszám előirányzatot az 6. melléklet mutatja.

3. A kimutatás az önkormányzat által nyújtott közvetett támogatásokról a 7. melléklet részletezi

1. Az Önkormányzat saját bevételeinek részletezését az adósságot keletkeztető ügyletből származó tárgyévi fizetési kötelezettség megállapításához a 10. melléklet tartalmazza.

2. Az Önkormányzat költségvetésében szereplő beruházások kiadásainak beruházásonkénti részletezését a 4. melléklet szerint határozza meg.

3. A 2. § (1) bekezdésében megállapított bevételek és kiadásait az Áporka Község Önkormányzat a Közös Hivatallal és a Nyitnikék Óvodával együtt részletezve a 3. melléklet tartalmazza.

4. A Közös Hivatal bevételeit rovatonként a 11. melléklet, kiadásait rovatonként a 12. melléklet tartalmazza.

5. A létszám-előirányzatot a Közös Hivatal tekintetében a 6. melléklet mutatja.

6. Az Önkormányzat a kiadások között 1.000.000 forint céltartalékot állapít meg.

A költségvetés végrehajtásának szabályai

4. § (1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a pénzügy vezető a felelős.

(2) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.

(3) A költségvetési hiánnyal az önkormányzat nem tervez.

(4) A költségvetési szerveknél a jutalmazásra fordítható és kifizethető összeg nem haladhatja meg a rendszeres személyi juttatások előirányzatának 20 %-át. Ennek fedezetére a személyi juttatások évközi megtakarítása és a személyi juttatások előirányzatának növelésére fordítható forrás szolgálhat.

(5) A polgármester jutalmazását és béren kívüli juttatását a költségvetés tartalmazza eredményes, költségvetési hiány mentes gazdálkodás elérése esetén automatikusan jár. Cafetéria juttatását a 15/2016. (II.04.) határozattal elfogadott szabályzat tartalmazza.

(6) Amennyiben a költségvetési szerv harminc napon túli, lejárt esedékességű elismert tartozásállományának mértéke két egymást követő hónapban eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át vagy a 150 millió forintot, az irányító szerv a költségvetési szervhez önkormányzati biztost jelöl ki. .

(7) A költségvetési szerv vezetője e rendelet adatlapon köteles a tartozásállományról adatot szolgáltatni. A költségvetési szerv az általa lejárt esedékességű elismert tartozásállomány tekintetében – nemleges adat esetén is – havonta a tárgyhó 25-i állapotnak megfelelően a tárgyhónapot követő hó 5-ig az önkormányzat jegyzője részére köteles adatszolgáltatást teljesíteni.

(8) Kiegészítő támogatás igényléséről a működőképességet veszélyeztető helyzet esetében a polgármester gondoskodik, külön képviselő-testületi döntés alapján.

(9) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.

Az előirányzatok módosítása

5. § (1) Az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a (2) bekezdésben foglalt kivétellel a Képviselő-testület dönt.

a) Az önkormányzat bevételi és kiadási előirányzatai év közben az Áht. 34. §. (2) bek-ben meghatározottak szerint megváltoztathatóak.

b) Az Önkormányzat felügyelete alá tartozó költségvetési szervek a jóváhagyott költségvetésben előirányzat átcsoportosítást, illetve előirányzat módosítást csak az Áht. 34. §-ában meghatározott részelőirányzatok között alkalmazhatnak.

(2) Az (2) bekezdésben foglalt átcsoportosításról a polgármester negyedévente köteles beszámolni, a költségvetés módosítására egyidejűleg javaslatot tenni. Az átruházott hatáskörű előirányzat-módosítási jogkör 2017. december 31-ig gyakorolható.

(3) A költségvetési szerv a költségvetése kiemelt előirányzatain belüli rovatok között átcsoportosítást hajthat végre.

(4) A képviselő-testület a költségvetési rendelet 5. § (2) bekezdés szerinti előirányzat-módosítás, előirányzat-átcsoportosítás átvezetéseként - az első negyedév kivételével - negyedévenkénta soros testületi ülésen, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.

(5) A költségvetési szerv alaptevékenysége körében szellemi tevékenység szerződéssel, számla ellenében történő igénybevételére szolgáló kiadási előirányzat csak a személyi juttatások terhére növelhető.

(6) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.

(7) A képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat valamennyi költségvetési szerv köteles betartani. Az előirányzat túllépés fegyelmi felelősséget von maga után.

A gazdálkodás szabályai

6. § . (1) A költségvetési szervek rendeletben meghatározott bevételi és kiadási előirányzatai felett az intézmények vezetői előirányzat-felhasználási jogkörrel rendelkeznek.

(2) A költségvetési szervek az alapfeladatai ellátását szolgáló személyi juttatásokkal és az azokhoz kapcsolódó járulékok és egyéb közterhek előirányzataival minden esetben, egyéb előirányzatokkal a képviselő-testület rendelkezik.

(3) Valamennyi költségvetési szerv vezetője köteles belső szabályzatban rögzíteni a működéshez, gazdálkodáshoz kapcsolódóan a gazdálkodás vitelét meghatározó szabályokat, a mindenkor érvényes központi szabályozás figyelembe vételével, illetve a szükséges módosításokat végrehajtani. A szabályozásbeli hiányosságért, a felelősség a mindenkori intézményvezetőt terheli.

(4) A polgármesteri (önkormányzati, közös) hivatal, valamint a költségvetési szervek az évközi előirányzat-módosításokról a jegyző által elrendelt formában kötelesek naprakész nyilvántartást vezetni.

(5) A közös hivatal vonatkozásában a pénzügyi szabályzatok elkészítéséért, frissítéséért a pénzügyi vezetők felelnek.

Gazdálkodás a vagyonnal

7. § (1) Az önkormányzat tulajdonát képező vagyont 1.000 eFt értékhatár felett értékesíteni, a használat, ill. a hasznosítás jogát átengedni csak nyilvános – indokolt esetben zártkörű – versenytárgyalás útján legjobb ajánlatot tevő részére lehet. A versenytárgyalás szabályait külön rendelet szabályozza. Nem kell alkalmazni a versenytárgyalás szabályait a kifejezetten értékesítésre szánt dolgok esetében.

(2) Az önkormányzat tulajdonában lévő vagyont ingyenesen átruházni továbbá az önkormányzat követeléseiről lemondani, csak külön képviselő-testületi döntéssel lehet. Az ingyenes átruházás és a követelésről való lemondás részletes szabályait külön rendelet tartalmazza.

(3) A költségvetési szerv vezetője a képviselő-testület előzetes hozzájárulásával dönt vagyoni értékű jog megszerzéséről, elidegenítéséről, megterheléséről és egyéb módon történő hasznosításáról.

(4) Ha az önkormányzat javára vagyonról lemondanak, azt az önkormányzat elfogadhatja, feltéve, hogy képes az azzal járó kötelezettségek teljesítésére.

A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

8. § (1) Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat és a közös hivatal esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős.

(2) Az Önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról külső szerződés útján gondoskodik, melyet a képviselő testület hagy jóvá. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.

Záró és vegyes rendelkezések

9. § Ez a rendelet 2017. február 15-én lép hatályba, de rendelkezéseit 2017. január 01-től kell alkalmazni.

1

Az önkormányzati rendeletet az Áporka Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (II. 14.) önkormányzati rendelete 14. §-a hatályon kívül helyezte 2023. február 15. napjával.