Szigetújfalu Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2001. (II. 22.) önkormányzati rendelete
A köztisztviselők munkavégzéséről, jutalmazásáról, valamint juttatásairól
Hatályos: 2001. 02. 22- 2022. 06. 29
Szigetújfalu Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2001. (II. 22.) önkormányzati rendelete
A köztisztviselők munkavégzéséről, jutalmazásáról, valamint juttatásairól1
2001.02.22.
Szigetújfalu Önkormányzat Képviselő-testülete (a továbbiakban a képviselő-testület) a helyi önkormányzatokról szóló 1990. LXV. törvény (a továbbiakban az Ötv.) 16. § (1) bekezdésében és a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban Ktv.) 4. §-ában, 10. § (18) bekezdésében, 44/A. § (1) és (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:
(1) A rendelet személyi hatálya kiterjed
a) 2Szigetújfalu Község Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala (a továbbiakban a polgármesteri hivatal) által foglalkoztatott köztisztviselőkre, - ideértve a (kör)jegyzőt, a szakmai ügyintézőket, a közterület-felügyelőket - és e rendelet külön rendelkezése esetén az ügykezelői és/vagy fizikai feladatokat ellátókra, ideértve a kézbesítői, leírói, takarítói karbantartói feladatokat ellátókat; a közcélú, közhasznú és közmunka foglalkoztatásban résztvevők kivételével.
b)2 e rendelet külön rendelkezése esetén Szigetújfalu Község Önkormányzatának feladatkörébe tartozó közszolgáltatások ellátására a polgármesteri hivatalban foglalkoztatottakra, ideértve a mezőőrt, közterület-felügyelőt,
c)2e rendelet külön rendelkezése esetén a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármesterre, valamint
d)az a) pontban meghatározott foglalkoztatottak munkáltatói jogkörének gyakorlójára.
(2) A rendelet tárgyi hatálya kiterjed
a) a képviselő-testület - Ktv 4. §-a szerinti – rendeletalkotási jogkörébe tartozó szociális, jóléti, kulturális, egészségügyi juttatásokra, szociális és kegyeleti támogatásokra, a képviselő-testület által e rendeletben meghatározott egyéb juttatásokra,
(1) A köztisztviselő a túlmunkáért, a készenlétért és az ügyeletért csak az annak munkaórában számított időtartamával azonos mértékű szabadidőre jogosult, az alábbiak szerint:
a) A heti pihenőnapon és munkaszüneti napon végzett munka ellenértékeként a munkavégzés, a készenlét, illetve ügyelet időtartama kétszeresének megfelelő mértékű szabadidő jár.
b) A napi munkaidőn túl teljesített ügyeletért, készenlétért legfeljebb annak időtartamával megegyező mértékű szabadidő jár.
A túlmunka, a készenlét és az ügyelet együttes időtartama évente legfeljebb 160 (százhatvan) óra lehet. A rendszeresen túlmunkát teljesítő köztisztviselő számára legfeljebb évi 20 (húsz) munkanap szabadidő átalány állapítható meg. A szabadidőt, a rendkívüli munkavégzést követően, legkésőbb 30 (harminc) naptári napon belül kell kiadni, ha ez nem lehetséges, meg kell váltani. A megváltás mértéke a köztisztviselő kifizetéskori illetményének a szabadidőre járó arányos összege. A szabadidő megváltásának költségvetési fedezetét a képviselő-testület a tárgyévi költségvetési rendeletében biztosítja.
(2) Túlmunkavégzésbe nem számít bele a bizottsági és testületi üléseken való részvétel.
(3) A szabadidő nyilvántartását és annak biztosítását, elszámolását a jegyző a közszolgálati szabályzatában határozza meg.
(1) Ha a köztisztviselő a jegyző intézkedése alapján munkakörébe nem tartozó munkát végez, s az eredeti munkakörét is ellátja, illetményén felül külön díjazás (helyettesítési díj) is megilleti. A köztisztviselő akkor is jogosult a helyettesítési díjra, ha tartósan távol lévő köztisztviselőt helyettesít, illetve részben vagy egészben többletfeladatként betöltetlen munkakört lát el. Nem jár helyettesítési díj, ha
a) a helyettesítés a vezető munkaköri kötelezettsége,
b) a helyettesítés rendes szabadság miatt szükséges.
Az a) pont szerinti tilalom nem vonatkozik arra az esetre, amikor a helyettesítésre azért van szükség, mert a helyettesítésre okot adó munkakör nincs betöltve, feltéve, ha a helyettesítés időtartama a 30 napot meghaladja.
(2) 2 A helyettesítési díj mértéke időarányosan a helyettesítő köztisztviselő illetményének 25–50%-áig terjedhet. A helyettesítési díj mértékét a jegyző állapítja meg az e rendelet 1. számú függelékben meghatározott keretek között.
(3) A helyettesítési díj a helyettesítés első napjától jár.
(1) 2 A köztisztviselő feladata kiemelkedő teljesítéséért, illetve feladatainak hosszabb időn át történő eredményes végzéséért a következő elismerésekben részesíthető:
a) pénz- vagy tárgyjutalom,
b) hazai vagy külföldi jutalomüdülés,
c) névre szóló emléktárgy,
d) polgármester által alapított kitüntető cím, díj, plakett, oklevél, emléklap stb., kitüntetés.
A köztisztviselő részére a kiemelkedő munkavégzés, illetve a többletteljesítmény elismeréseként megállapítható jutalom, érdekeltségi, illetve egyéb jogcímen alapuló és a teljesítménytől függő együttes összege, amennyiben a költségvetésről szóló törvény eltérően nem rendelkezik, évente nem haladhatja meg a köztisztviselő hathavi illetményének összegét. Az a-d) pontokban meghatározottak fedezete lehet a tárgyévi költségvetésben biztosított keret vagy pénzjutalom esetén a polgármesteri hivatal bérmegtakarítása. Az e bekezdés szerint megállapított teljesítménytől függő jutalmazás során az értékelés alapjául a mindenkori éves teljesítményértékelés szolgál.
(2) A jutalom összegének megállapítását a jegyző a polgármester egyetértése mellett gyakorolja.
(3) A polgármester jutalmát az Ügyrendi Bizottság javaslata alapján a Képviselő-testület állapítja meg.
(4) A köztisztviselőket, akik a munkaköri leírásuk alapján a képviselő-testületi és bizottsági munkában való részvételre kötelezettek, ellátandó feladataik elismeréseként egyhavi illetményüknek megfelelő összegű jutalom illeti meg, mely összeget legkésőbb a tárgyév december 31-ig ki kell fizetni. E jutalom összege beszámítandó az (1) bekezdés szerinti megállapítható jutalom, érdekeltségi, illetve egyéb jogcímen alapuló és a teljesítménytől függő együttes összegbe.
(5) 2
(1) A köztisztviselő 25, 30, 35, illetve 40 évi közszolgálati jogviszonyban töltött idő után jubileumi jutalomra jogosult. A jubileumi jutalom az említett közszolgálati jogviszonyban töltött idő betöltésének a napján esedékes.
(2) A jubileumi jutalom
a) 25 évi közszolgálati jogviszony esetén kéthavi,
b) 30 évi közszolgálati jogviszony esetén háromhavi,
c) 35 évi közszolgálati jogviszony esetén négyhavi,
d) 40 évi közszolgálati jogviszony esetén öthavi
illetménynek megfelelő összeg.
(3) 2 A jubileumi jutalommal kapcsolatos egyéb kérdésekben a mindenkori költségvetés rendelkezései az irányadók.
EGYÉB ILLETMÉNYKIEGÉSZÍTÉSEK, PÓTLÉKOK, JUTTATÁSOK
(1) 2A Ktv 44/A. § (1) bekezdése szerint a felsőfokú iskolai végzettségű köztisztviselő számára e rendelet 2. számú mellékletében meghatározott mértékű illetménykiegészítés adható, ha azt a képviselő-testület a tárgyévre vonatkozó költségvetési rendeletében megállapítja. Az illetménykiegészítés a tárgyév végével megszűnik, ha azt a képviselő-testület nem állapítja meg újból.
(2) 2 A Ktv. 48/A. §-a alapján a polgármesteri hivatal feladatköreinek (munkaköreinek) szakszerűbb ellátását biztosító tudományos fokozat, valamint a feladatkörön belüli szakosodást elősegítő további szakképesítés, szakképzettség elismeréseként és, ha – a munkakör ellátásához szükséges - a besorolásánál figyelembe vett iskolai végzettségénél magasabb szintű szakképesítéssel, szakképzettséggel rendelkezik a köztisztviselői számára a jegyző a képviselő-testület által e célra biztosított előirányzat terhére képzettségi pótlékot állapíthat meg. A képzettségi pótlékra jogosító munkaköröket és képzettségeket a polgármesteri hivatal SZMSZ-ének függelékében kell feltüntetni. A képzettségi pótlék mértéke:
a) doktori (PhD) fokozat, vagy a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 119. §-ának (1) bekezdése alapján azzal egyenértékű, vagy ennél magasabb tudományos fokozat esetén az illetményalap 75%-a,
b) felsőfokú iskolai rendszerű képzésben, továbbképzésben szerzett további szakképesítés, szakképzettség esetén az illetményalap 50%-a,
c) akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben vagy iskolarendszeren kívüli felsőfokú szakképzésben szerzett szakképesítés, szakképzettség esetén az illetményalap 40%-a,
d) iskolarendszeren kívüli középfokú szakképzésben szerzett további szakképesítés, szakképzettség esetén az illetményalap 30%-a.
A több feltételnek is megfelelő köztisztviselő csak egy, a magasabb összegű pótlékra jogosult. Az a)–d) pontban meghatározott több, a képzettségi pótlék szempontjából azonos szintű oklevél vagy szakképesítés esetén is csak egyszeres pótlék állapítható meg. A felsőfokú iskolai végzettségű köztisztviselő nem jogosult képzettségi pótlékra, ha a d) pontban meghatározott további szakképesítéssel rendelkezik. Nem adható képzettségi pótlék annak a köztisztviselőnek, aki próbaidejét tölti.
(3) Ha a köztisztviselő olyan munkakört tölt be, amelyben idegennyelv használata szükséges - feltéve, hogy az nem munkaköri kötelezettsége -, idegennyelv - tudási pótlékra jogosult. Az idegennyelv-tudási pótlékra való jogosultságot az adott köztisztviselő munkaköri leírása tartalmazza. Az idegennyelv - tudási pótlékra vonatkozó szabályokra a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 48. §-ban foglaltakat kell alkalmazni.
(1) A kiküldetésben lévő köztisztviselőnek az élelmezésével kapcsolatos többletköltségei fedezetére a kiküldetés tartamára élelmezési költségtérítés (a továbbiakban: napidíj) jár.
(2) A napidíj mértéke a költségvetési törvényben meghatározott illetményalap egy munkanapra eső összegének 25%-a. Kiszámításánál havonta 21 munkanapot kell figyelembe venni és azt tíz forintra felkerekítve kell megállapítani.
(3) A napidíj átalányként is elszámolható, ha a köztisztviselő havonta, rendszeresen kiküldetésben végez munkát. Az átalányt a napidíj és a havi átlagban kiküldetésben töltött naptári napok figyelembevételével kell meghatározni.
(4) A napidíj fele jár, ha a kiküldetésben töltött idő a 8 órát nem éri el.
(5) Nem számolható el napidíj, ha a kiküldetésben töltött idő a 4 órát nem éri el.
(6) Kiküldetés esetén a napidíjon túlmenően a munkáltató köteles a köztisztviselő számára megfizetni a kiküldetés során felmerülő szükséges és igazolt többletköltségeit.
(1) 2 A köztisztviselőnek a mindenkori költségvetési rendeletben meghatározott utazási költségtérítés jár Szigetújfalu közigazgatási határán kívülről történő munkába járás esetén. Ebben az esetben a munkáltató köteles megtéríteni a helyi érdekű vasút-, valamint helyközi díjszabással közlekedő helyi vagy távolsági autóbusz bérlet vagy menetjegy 80%-ának a 80%-át.Gépjárművel történő munkába járás a 9 Ft/km 80%-át.
(2) A köztisztviselőnek saját gépkocsi használata esetén az érvényes jogszabálynak megfelelően kizárólag akkor adható üzemanyag-térítés, ha munkaköre ellátása rendszeres területi munkát igényel, illetve ha belföldi kiküldetés címén hivatali ügyben jár el. A költségtérítés kiterjed az úti- és szállásköltségre, valamint a részvételi díjra.
(3) A költségtérítés mértékét, szükségességét a jegyző, jegyző esetében a polgármester hagyja jóvá, a polgármester esetén az Ügyrendi Bizottság dönt. A polgármester saját gépkocsi hivatalos célú használatának mértékét a Képviselő-testület határozza meg, az ehhez szükséges fedezetet az éves költségvetési rendeletben állapítja meg.
Az üzemanyag- térítés mértékét a gépkocsi típusa szerint a mindenkori jogszabály határozza meg. Munkavégzésben saját gépkocsi rendszeres használatát a munkáltató engedélyezheti. Ebben az esetben - útnyilvántartás vezetése alapján - az üzemanyag térítés mértékét a mindenkori jogszabály határozza meg.
(4) A költségtérítés kifizetésének feltételei: - érvényes jogosítvány, - érvényes forgalmi engedély bemutatása.
(5) Saját gépkocsi használatáért nem adható költségtérítés: - a gépkocsi üzemképtelensége időtartamára, - a munkából való távollét időtartamára.
A JÓLÉTI ÉS SZOCIÁLIS ALAP LÉTREHOZÁSÁRÓL
(1) 2 A képviselő-testület a tárgyévi költségvetési rendeletének elfogadásakor közszolgálati (közalkalmazotti és köztisztviselői) jóléti és szociális alapot hozhat létre:
a) a tanköteles korú gyermeket nevelő közszolgálati foglalkoztatottak beiskolázási támogatására, melynek mértéke legalább 10.000 Ft/gyermek/év,
b) az első alkalommal házasodó közszolgálati foglalkoztatottak családalapítási támogatására, melynek mértéke legalább 20.000 Ft/házasságkötés,
c) a közszolgálati foglalkoztatottak közvetlen hozzátartozóinak (Ptk.685 § alapján, pl. szülő, házastárs, élettárs, gyermek) halála esetére temetési segélyezésre, melynek mértéke legalább 20.000 Ft/haláleset.
(2) Az alap felhasználásáról az igénylő kérelme alapján a polgármester jogosult dönteni.
(1) A köztisztviselők – ideértve a polgármestert is – átmeneti anyagi gondjaik enyhítése érdekében illetményelőlegben részesíthetők. Kivéve azt a köztisztviselőt, - akinél a levonás feltételei nem biztosítottak, (GYES, GYED, fizetés nélküli szabadság), - aki fegyelmi büntetés hatálya alatt áll.
(2) A köztisztviselő maximálisan 1 havi nettó bérének megfelelő illetményelőleget vehet fel.
(3) A felvett illetményelőleget 6 hónap alatt kell visszafizetni, fizetési halasztás nem engedélyezhető.
(4) Amennyiben a köztisztviselő közszolgálati jogviszonya az illetményelőleg – tartozás fennállásának időtartama alatt szűnik meg, úgy a tartozás fennmaradó részét egy összegben köteles visszafizetni.
(5) Az illetményelőleg iránti kérelmeket a munkáltatói jogkörrel felruházott személyek bírálják el. Polgármester esetén az Ügyrendi Bizottság elnöke.
(6) Illetményelőleg kifizetésére csak az adott évi költségvetési rendelet elfogadását követően kerülhet sor.
(7) A kiadott illetményelőlegek együttes összege nem lehet nagyobb Szigetújfalu Község Önkormányzat dolgozói nettó bérének 10%-ánál.
A KÖZTISZTVISELŐK KÉPZÉSE, TOVÁBBKÉPZÉSE
(1) Az iskolai rendszerű, de az előmeneteléhez szükséges képzésben résztvevő köztisztviselő részére a munkáltató köteles a tanulmányok folytatásához szükséges és a mindenkor hatályos Mt-ben meghatározott szabadidőt biztosítani.
(2) A munkáltató szakember szükségletének biztosítására a köztisztviselővel, továbbá a nappali tagozaton tanulmányokat folytató tanulóval tanulmányi szerződést köthet.
(3) A köztisztviselő tanulmányai folytatásának feltételeit külön szerződésben kell szabályozni.
(4) A munka mellett iskolarendszerű oktatásban, illetve szakképesítést nyújtó képzésben résztvevő köztisztviselővel megkötendő tanulmányi szerződés feltételeit a jegyző jogosult megállapítani. A szerződésben rögzíteni kell a munkáltatói támogatás mértékét (tandíj, tankönyv, utazás, vizsga). A köztisztviselő kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja, illetőleg a képzettség megszerzése után a képzési idő felét kitevő időn keresztül a munkáltatóval munkaviszonyát fenntartja.
(5) A nem kötelező, de szakmailag szükséges és mindkét fél érdekeit szolgáló továbbképzésen való részvétel költségeit az éves továbbképzési terv alapján az éves költségvetés lehetőségeihez mérten téríti meg a munkáltató.
A polgármesteri hivatal köztisztviselői és a polgármester részére a mindenkori éves költségvetési rendeletben meghatározott keretösszegű cafetéria juttatás jár.
A köztisztviselők cafetéria juttatásaira a mindenkori Ktv. rendelkezései az irányadók.
(1) Amennyiben a tárgyévi költségvetési rendelet biztosít rá fedezetet, az e rendeletben foglalt juttatások kifizethetőek.
(2) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a Ktv. és a vonatkozó végrehajtási rendeletek szabályai az irányadók.
(3) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a Szigetújfalu Község Képviselő-testületének 10/1997. (XI.25.) sz. rendelete a köztisztviselők egyéb juttatásairól, hatályát veszti.
(4) A rendelet kihirdetéséről a helyben szokásos módon a körjegyző gondoskodik.
(5) A rendelet függelékét képezi a polgármesteri hivatal Közszolgálati szabályzata.