Szigetújfalu Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (II. 24.) önkormányzati rendeletének indokolása

az önkormányzat 2022. évi költségvetéséről

Hatályos: 2022. 02. 25
az önkormányzat 2022. évi költségvetéséről
Végső előterjesztői indokolás
Az Országgyűlés elfogadta Magyarország 2022. évi központi költségvetéséről szóló 2021. évi LXXXIX. törvényt. A törvény alapján megterveztük Szigetújfalu Község Önkormányzata feladataihoz igénybe vehető központi forrásokat, a költségvetés készítése során alkalmaztuk a központi jogszabályokban és a helyi önkormányzati rendeletekben meghatározott előírásokat.
Az állam által biztosított támogatási formákon túl az emberek szociális támogatással való ellátása az önkormányzatok feladata, mivel a helyi közösségek rendelkeznek leginkább azzal a tudással, amely alapján dönthetnek a jogosultság tekintetében. Az önkormányzatok szabadabban dönthetnek a támogatások nagyságáról és formájáról. Az új támogatási rendszerben senki sem maradhat ellátás nélkül, ugyanis a megfelelő forrással nem rendelkező önkormányzatok központi költségvetési forráshoz jutnak. Az állam és az önkormányzat segélyezéssel kapcsolatos feladatai élesen elválasztásra kerültek. Az állami felelősségi körbe tartozó ellátások járási kormányhivatali hatáskörben, az önkormányzati ellátások képviselő-testületi hatáskörben találhatóak. 2022-ben is jelentős célkitűzés tehát a segélyezettek újbóli integrálása a munka világába.
A helyi önkormányzatok számára kötelező feladatot továbbra is törvény írhat elő, az önkormányzatok eltérő adottságait (gazdasági teljesítőképesség, lakosságszám, a közigazgatási terület mérete) is figyelembe véve.
Az Mötv. szerint a helyi közügyek, illetve a helyben biztosítható közfeladatok:
településfejlesztés, településrendezés;
településüzemeltetés (köztemetők kialakítása és fenntartása, a közvilágításról való gondoskodás, kéményseprő-ipari szolgáltatás biztosítása, a helyi közutak és tartozékainak kialakítása és fenntartása, közparkok és egyéb közterületek kialakítása és fenntartása, gépjárművek parkolásának biztosítása);
a közterületek, valamint az önkormányzat tulajdonában álló közintézmény elnevezése;
egészségügyi alapellátás, az egészséges életmód segítését célzó szolgáltatások;
környezet-egészségügy (köztisztaság, települési környezet tisztaságának biztosítása, rovar- és rágcsálóirtás);
óvodai ellátás;
kulturális szolgáltatás, különösen a nyilvános könyvtári ellátás biztosítása; filmszínház, előadó-művészeti szervezet támogatása, a kulturális örökség helyi védelme; a helyi közművelődési tevékenység támogatása;
gyermekjóléti szolgáltatások és ellátások;
szociális szolgáltatások és ellátások, amelyek keretében települési támogatás állapítható meg;
lakás- és helyiséggazdálkodás;
a területén hajléktalanná vált személyek ellátásának és rehabilitációjának, valamint a hajléktalanná válás megelőzésének biztosítása;
helyi környezet- és természetvédelem, vízgazdálkodás, vízkárelhárítás;
honvédelem, polgári védelem, katasztrófavédelem, helyi közfoglalkoztatás;
helyi adóval, gazdaságszervezéssel és a turizmussal kapcsolatos feladatok;
a kistermelők, őstermelők számára - jogszabályban meghatározott termékeik - értékesítési lehetőségeinek biztosítása, ideértve a hétvégi árusítás lehetőségét is;
sport, ifjúsági ügyek;
nemzetiségi ügyek;
közreműködés a település közbiztonságának biztosításában;
helyi közösségi közlekedés biztosítása;
hulladékgazdálkodás;
távhőszolgáltatás;
víziközmű-szolgáltatás, amennyiben a víziközmű-szolgáltatásról szóló törvény rendelkezései szerint a helyi önkormányzat ellátásért felelősnek minősül.
További törvényi lehetőségek helyi önkormányzati feladat-telepítésre:
törvény a felsoroltakon kívül más, a helyi közügy, helyben biztosítható közfeladat ellátását is előírhatja,
törvényben meghatározott esetekben az önkormányzat és az állam külön, a finanszírozást is rendező megállapodása alapján az önkormányzat állami feladatokat is elláthat,
a helyi önkormányzatok továbbra is önként vállalhatják olyan helyi közügyek ellátását, amelyet jogszabály nem utal más szerv kizárólagos hatáskörébe. Az önként vállalt feladatok ellátása azonban nem veszélyeztetheti a kötelező feladatok ellátását. Finanszírozásuk forrását elsősorban az önkormányzat saját bevételei, illetve az erre a célra biztosított külön források képezhetik.
A 2022. évre megfogalmazott költségvetési alapelvek a következők:
1. Takarékos, átlátható és biztonságos működtetés.
2. A kötelezően ellátandó feladatok biztosítása.
3. A szociálisan rászorultak támogatása.
4. Az elindított beruházások megvalósítása, a forrás biztosítása.
5. Tudatos városüzemeltetés és fejlesztés.
6. Pályázatok figyelése, kapcsolódás az aktuális pályázatokhoz, a pályázatok önrészének megteremtése.
A 2022. évi költségvetési bevételek tervezett előirányzata 323.418.057.- Ft, melyet a finanszírozású pénzügyi műveletekből származó bevétel 166.567.039.- Ft-tal egészít ki, így összesen 489.985.096.- Ft forrás fog rendelkezésre állni, mely 39 %-kal magasabb az előző évi eredeti előirányzathoz képes. A (helyi)adók mértékét 2022-ben sem lehet emelni, így a helyi adó tervezett összege a 2021. évi teljesítés alapján kerültek betervezésre összesen 51.450.000.- Ft összeggel. A 2022-ben – a feladatfinanszírozás keretében – az általános működéshez és ágazati feladatokhoz kapcsolódó támogatásokból származó bevétel csak a kötelezően ellátandó feladatokra fordítható. A tervezetben államháztartáson kívüli bevétellel 35.164.477.- Ft összegben számoltunk, ami közterület használati díjakból, sirhely megváltás díjaiból, bérleti díjakból, intézményi étkezési és gondozási díjakból, továbbszámlázott szolgáltatások bevételeiből, házasságkötések díjából, a vendégház bevételeiből, ingatlan értékesítés bevételeiből, a Fővárosi Vízművek vízbázis védelem támogatásából, valamint egyéb bevételekből tevődik össze. A megjelenő pályázati lehetőségeket folyamatosan vizsgáljuk, mert rendkívül fontos az önkormányzat költségvetésének külső forrásokkal való bővítése.
A bevételek csökkenésének ellenére az önkormányzat a kötelező és önként vállalt feladatok körében egyaránt színvonalas közszolgáltatásokat kíván nyújtani. A feladatellátás tárgyi és személyi feltételei biztosítottak, azonban a működési célú kiadások az Önkormányzat tervezett bevételének a 98 %-át teszik ki, így beruházási és felújítási kiadásokra a tervezett források 2 %-át tudjuk előirányozni.
A 2022. évben a költségvetési bevételek 43 %-át fordítja az Önkormányzat az intézményi feladatellátásra. Az Önkormányzat által működtetett szociális támogatási rendszer 2022-ben is jelentős támogatást tud nyújtani a nehéz anyagi helyzetben lévők számára.
A költségvetési rendeletben szereplő bevételi jogcímek részletezése:
Önkormányzatok működési támogatásai: 207.017.245.-Ft
Működési célú támogatások államháztartáson belülről: 13.976.335.- Ft
Felhalmozási célú támogatások államháztartáson belülről: -
Közhatalmi bevételek: 51.450.000.- Ft
Működési bevételek: 35.164.477.-Ft
Felhalmozási bevételek: 15.810.000.-Ft
Működési célú átvett pénzeszközök: -
Felhalmozási célú átvett pénzeszközök: -
Hitel-, kölcsönfelvétel államháztartáson kívülről: -
Belföldi értékpapírok bevételei: -
Költségvetési, vállalkozási maradvány igénybevétele: 166.567.039.- Ft
Finanszírozási bevételek: -
Adóssághoz nem kapcsolódó származékos ügyletek bevételei: -
A 2022. évi költségvetési kiadások tervezett előirányzata 479.712.130.- Ft, melyet a finanszírozású célú pénzügyi műveletek kiadásai 10.272.966.- Ft-tal egészítenek ki, így összesen 489.985.096.- Ft kiadással számoltunk, mely 39 %-kal magasabb az előző évi eredeti előirányzathoz képest.
Az önkormányzat intézményeiben és a Polgármesteri Hivatalnál foglalkoztatottak létszámkerete a javaslat szerint 37,25 fő. A közfoglalkoztatás keretében történő foglalkoztatással 1 fővel számoltunk.
A köztisztviselői illetményalap (61.840.- Ft) mértéke nem változott. A polgármesteri hivatalban foglalkoztatott középfokú végzettséget igénylő munkakörökben alkalmazott köztisztviselők önkormányzati keresetkiegészítése 2021. évihez hasonlóan havi bruttó 15.000.-Ft maradt. A mezőőr önkormányzati keresetkiegészítése havi bruttó 20.000 Ft. Az önkormányzati keresetkiegészítéseket idéntől határozatlan időre beépítésre kerül a fizetésükbe. A polgármesteri hivatal dolgozói részére az éves cafetéria keret bruttó 310.000 Ft-ról 512.000 Ft-ra emelkedik A minimálbér 167.400.- Ft-ról 200.000.- Ft-ra, a garantált bérminimum 219.000.- Ft-ról 260.000.- Ft-ra növekedett.
A költségvetés tervezésénél sajnos rá kellett jönnünk, hogy egyre nehezebb kigazdálkodni a meglévő emberek bérét, így ahol lehet még jobban takarékoskodnunk kell. Az önkormányzati fizikai dolgozók munkáltatójaként javaslatot teszek 1 fő létszámcsökkentésére. Úgy gondolom, hogy a községgazdálkodáson lévő munkákat -1 fővel is el lehet látni.
A 2022. évben a dologi kiadások emelkedésével kell számolni, részben az új feladatok többletköltségei és az energiaköltségek jelentős növekedésével összefüggésben.
A 2022. évi költségvetés tartalmazza a megkezdett és finanszírozható beruházások kiadásait, melyek közül a legfontosabbak az alábbiak:
- új napközis konyha kialakítása
- új faluház építése
Az Önkormányzat a Ráckevei Gyermekjóléti és Családsegítő Központ Intézményfenntartó Társulásban továbbra is részt vesz, melynek fenntartásához 3.859.000.- Ft összegben tervez hozzájárulni. A civil szervezetek 2022. évi működési támogatása 1.000.000.- Ft. Az önkormányzat a településen működő német nemzetiségi önkormányzat működési kiadásaihoz nem járul hozzá, de a polgármesteri hivatalban biztosítja a működés feltételeit.
Az önkormányzat hosszúlejáratú hiteleinek 2022. évben esedékes törlesztő részlete 2.670.672.- Ft.
A költségvetési rendeletben szereplő kiadási jogcímek részletezése:
Személyi juttatások: 176.685.864.-Ft
Munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó: 25.255.863.-Ft
Dologi kiadások: 97.147.962.- Ft
Ellátottak pénzbeli juttatásai: 8.903.594.- Ft
Egyéb működési célú kiadások: 11.522.606.- Ft
Beruházások: 3.018.000.- Ft
Felújítások: 157.178.241.- Ft
Egyéb felhalmozási kiadások: -
Finanszírozási kiadások: 10.272.966.-Ft
Tisztelt Képviselő-testület!
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény (Jat.) 17. §-a alapján a költségvetési (zárszámadási) rendeletet előkészítő jegyző előzetes hatásvizsgálatot végzett, melyben felmérte a szabályozás várható következményeit.
A költségvetési rendelettervezet előzetes hatásvizsgálatának megállapításai a következők:
Társadalmi, gazdasági, hatások
A költségvetési rendeletben foglaltak végrehajtása elősegíti az önkormányzat Gazdasági Programjában és költségvetési koncepciójában a szociális rendszer fejlesztésére vonatkozó célok megvalósítását, a foglalkoztatás növelését.
A rendeletben foglaltak végrehajtásának gazdasági, költségvetési hatását az előterjesztés részletesen tartalmazza.
Környezeti és egészségügyi következmények
A költségvetési rendeletben foglaltak végrehajtása elősegíti a Gazdasági Programban megvalósulását.
A költségvetési rendeletben foglaltak végrehajtásának egészségügyi következményei nincsenek.
Adminisztratív terheket befolyásoló hatások
A költségvetési rendeletben foglalt pénzügyi,- számviteli és szociális előírások végrehajtása a szakmai, ügyintézési és adminisztratív feladatok végrehajtásában többletfeladatokat jelent a költségvetési szervek számára.
A jogszabályok megalkotásának szükségessége, a jogalkotás elmaradásának várható következményei
A költségvetési rendelet megalkotását szükségessé teszi az Mötv. és az Áht. előírásai, melynek elmaradása törvényességi mulasztásnak számít, ami támogatás megvonásával jár.
A jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételek
A költségvetési rendelet alkalmazásához szükséges személyi, tárgyi, szervezeti és pénzügyi feltételek rendelkezésre állnak.