Fábiánháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2011. (XI. 30.) önkormányzati rendelete
A települési szilárd hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás igénybevételéről
Hatályos: 2011. 12. 01- 2013. 04. 19Fábiánháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2011. (XI. 30.) önkormányzati rendelete
A települési szilárd hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás igénybevételéről
Fábiánháza Község Önkormányzat Képviselö-testülete a hulladékgazdálkodásról szóló 2000.évi XLIII. törvény 23. §-ban, a 4. § tekintetében a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény 22. § (4) bekezdésében, a 19. § tekintetében a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény 1. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az Alkotmány 44/A §. (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény 24. § (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljáró Felső- Tisza- Vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
1. § A rendelet célja azoknak a helyi szabályoknak a megállapítása, amelyek biztosítják a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás ellátásának és igénybevételének rendjét.
2. § Nem terjed ki a rendelet hatálya a veszélyes hulladékokra és a folyékony hulladékokra.
3. § (1) Fábiánháza Község Önkormányzata (a továbbiakban: önkormányzat) a települési szilárd hulladék rendszeres összegyűjtéséről, elszállításáról és ártalmatlanításáról kötelező helyi közszolgáltatás útján gondoskodik.
(2) A hulladékkezelési közszolgáltatás az alábbiakra terjed ki:
a) a közterületen keletkező továbbá az ingatlan tulajdonosa, birtokosa, használója (a továbbiakban együtt: ingatlantulajdonos) által az Észak-Alföldi Környezetgazdálkodási Kft. Nyíregyháza, Benczúr tér 7. sz. (a továbbiakban: közszolgáltató) szállító eszközeihez rendszeresített és a közszolgáltató által biztosított gyűjtőedényben, vagy a rendeletben megjelölt egyéb módon az ingatlanon gyűjtött és a közszolgáltató rendelkezésére bocsátott települési szilárd hulladék begyűjtésére és rendszeres, vagy alkalmi elszállítására,
b) az ingatlanon összegyűjtött, lomtalanítás körébe vont települési szilárd hulladék évente egyszer - a közszolgáltató által meghatározott időpontban és helyen, erre a célra biztosított szállítóeszközén - történő begyűjtésére és a közszolgáltató általi elszállítására,
c) a települési szilárd hulladék ártalmatlanítását szolgáló létesítmények létesítésére, működtetésére és üzemeltetésére,
d) az a)-b) pontokban foglaltak szerint gyűjtött és elszállított települési szilárd hulladék ártalmatlanítására.
(3) A (2) bekezdésben foglalt közszolgáltatás teljesítésére kizárólagosan a képviselő-testület által kiírt nyilvános pályázat eredményeként az önkormányzattal kötött közszolgáltatási szerződés alapján a közszolgáltató jogosult 2034. december 31-ig.
(4) A közszolgáltatással érintett terület leírását az 1. melléklet tartalmazza.
4. § A közszolgáltató az összegyűjtött és elszállítás céljából átvett települési szilárd hulladékot az erre a célra kijelölt nagyecsedi hulladéklerakóban helyezheti el. Amennyiben műszaki ok, vagy vis maior helyzet miatt a hulladék nem szállítható és ártalmatlanítható a nagyecsedi regionális hulladékkezelési központban, úgy a települési szilárd hulladékot a környezetvédelmi hatóság engedélyével rendelkező kisvárdai, vagy a nyíregyházi regionális hulladékkezelési központba kell szállítani és ott kell ártalmatlanítani.
5. § Az önkormányzatnak a közszolgáltatással összefüggő feladata különösen:
a) a kötelező helyi közszolgáltatás körébe tartozó települési szilárd hulladék rendszeres összegyűjtésének, elszállításának és ártalmatlanításának megszervezése,
b) a közszolgáltató kiválasztására pályázat kiírása, a pályázat elbírálása és a közszolgáltató kijelölése, a közszolgáltatóval a kötelező közszolgáltatás részletes feltételeit tartalmazó közszolgáltatási szerződés megkötése,
c) a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos kötelező közszolgáltatás díjának megállapítása,
d) a települési szilárd hulladék ártalmatlanítására, és hasznosítására szolgáló ártalmatlanító hely megjelölése,
e) a kötelező közszolgáltatás teljesítésével összefüggő - egyéb jogszabályokban nem rendezett - önkormányzati hatósági jogok gyakorlása,
f) a szükséges adatok és információk rendelkezésre bocsátásával a közszolgáltató tevékenységének segítése.
A közszolgáltatás ellátásának rendje, módja
6. § (1) A kötelező közszolgáltatással kapcsolatos szerződéses jogviszonyt az ingatlantulajdonos és a közszolgáltató között a közszolgáltatás igénybevételének ténye, valamint az ingatlantulajdonos mulasztása esetén a közszolgáltatónak a közszolgáltatás teljesítésére ráutaló magatartása hozza létre. A teljesítésre ráutaló magatartásnak minősül a közszolgáltató részéről a települési szilárd hulladék elszállításának megkísérlése.
(2) Az a gazdálkodó szervezet, amely a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény 21. § (2) bekezdése alapján köteles a közszolgáltatást igénybe venni, a közszolgáltatás teljesítésére írásbeli szerződést köt a közszolgáltatóval.
(3) Aki közterületen közterület-használati engedélyhez kötött olyan árusító, szolgáltató, kereskedelmi vagy egyéb tevékenységet végez vagy kíván végezni, amellyel összefüggésben kötelező közszolgáltatás alá tartozó települési szilárd hulladék keletkezik, köteles ezt a közszolgáltatónak bejelenteni, és a közszolgáltatóval a közterületen végzendő tevékenység időtartamára, valamint a várható hulladék fajtájára, összetételére és mennyiségére figyelemmel szerződést kötni.
(4) Ha a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás lényeges feltételeiben változás áll be, a közszolgáltató a változás bekövetkezte előtt haladéktalanul, írásban köteles az ingatlantulajdonost értesíteni.
7. § (1) A 3. § (2) bekezdésében meghatározott közszolgáltatást az ingatlantulajdonos a rendeletben meghatározott módon köteles igénybe venni, és a szolgáltató részére a közszolgáltatás ellenértékét (díjat) megfizetni, kivéve ha:
a) jogszabály vagy hatósági határozat ettől eltérően rendelkezik, vagy
b) a beépítetlen ingatlanon települési szilárd hulladék nem keletkezik, és nem gyűlik fel.
(2) Az ingatlantulajdonos alapvető kötelessége, hogy a hulladék keletkezését a lehető legalacsonyabb szinten tartsa.
(3) Az ingatlantulajdonos az ingatlanon települési szilárd hulladékot nem halmozhat fel, és az ingatlanon keletkezett hulladékot közterületre nem helyezheti ki.
(4) A települési szilárd hulladékot az ingatlantulajdonos az elszállításra való átvételig gyűjteni, illetve tárolni köteles.
(5) Az ingatlantulajdonos a kötelező közszolgáltatás körébe tartozó települési szilárd hulladékot elszállításra kizárólag a közszolgáltatónak adhatja át, és kizárólag a közszolgáltató által nyújtott szolgáltatást veheti igénybe.
(6) Az ingatlantulajdonosnak a települési szilárd hulladékot a közszolgáltatónak elszállítás céljából történő átadásáig úgy kell gyűjtenie, tárolnia, és kezelnie, hogy az mások testi épségét, jó közérzetét ne veszélyeztesse, a település környezetét ne szennyezze, a település növény- és állatvilágát ne károsítsa, a közrendet és a közbiztonságot ne zavarja.
8. § (1) A közszolgáltató kötelessége a rendeletben és a közszolgáltatási szerződésben foglaltak szerint a közszolgáltatás igénybevételére köteles vagy azt igénybe vevő ingatlantulajdonosoktól a közszolgáltató szállítóeszközeihez rendszeresített és általa rendelkezésre bocsátott gyűjtőedényben gyűjtött települési szilárd hulladék rendszeres begyűjtése és elszállítása, valamint a kijelölt hulladéklerakóba történő elhelyezése és ártalmatlanítása.
(2) A közszolgáltató köteles az önkormányzat képviselö-testülete számára közszolgáltatói tevékenységéről évente részletes beszámolót, valamint költségelszámolást készíteni a tárgyévet követő március 31 -ig.
(4) A közszolgáltató a települési szilárd hulladék elszállítását legalább hetenként egy alkalommal köteles elvégezni a közszolgáltatásba bevont területről. Az elszállításnak azonos napon kell történnie. Amennyiben a szállítási nap ünnepnapra esik, a szállítás az azt megelőző napon esedékes. Többnapos ünnep esetén a közszolgáltató köteles a szállítás napját annak várható időpontját megelőzően legalább 5 nappal közölni a jegyzővel, aki a szállítás időpontját a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján történő kifüggesztéssel, valamint a község honlapján történő közzététellel teszi közzé.
(5) A közszolgáltató a szolgáltatásra irányuló szerződés létrehozatala, tartalmának meghatározása, módosítása, a díjak számlázása, valamint az azzal kapcsolatos követelések érvényesítése céljából kezelheti az ingatlantulajdonos azonosításához szükséges és elégséges személyes adatokat.
(6) A közszolgáltatónak tilos a személyes adatok kezelése során korlátozás nélkül használható, általános és egységes személyazonosító jelet alkalmaznia.
9. § (1) A közszolgáltató a közszolgáltatást az önkormányzattal kötött közszolgáltatási szerződés alapján látja el.
(2) A közszolgáltatási szerződésben meg kell határozni:
a) a közszolgáltatás megnevezését, időtartamát,
b) a teljesítés helyét,
c) a díjmegállapítás szabályait,
d) a közszolgáltatás igénybevételének és a közszolgáltatás nyújtásának szabályait,
e) a közszolgáltató és az önkormányzat kötelezettségeit,
f) a közszolgáltatás finanszírozásának elveit, módszereit,
g) a szerződés módosításának, felmondásának szabályait.
elhelyezésével kapcsolatos jogok és kötelességek
11. § . (1) A települési szilárd hulladék gyűjtésére szolgáló gyüjtötartályt az
12. § (1) Az ingatlantulajdonos a rendelkezésre bocsátott gyűjtőtartályban a települési szilárd hulladékot tömörítés nélkül úgy helyezheti el, hogy az a hulladék elszállítása során alkalmazott gépi ürítést ne akadályozza.
(2) Ha a gyűjtőtartályban olyan hulladékot helyeztek el, amely összetömörödött vagy befagyott, vagy a tartályban lévő hulladékot úgy összepréselték, hogy emiatt a tartályt az előírt technológiával üríteni nem lehet, az ingatlantulajdonos köteles a tartályt üríthetővé tenni, és az esetlegesen okozott kárt megtéríteni.
13. § A gyűjtőtartályban nem helyezhető el veszélyes hulladék, folyékony hulladék, állati tetem, trágya, jég, hó, sár, fertőző vagy mérgező anyag, robbanásveszélyes anyag, olyan hulladék, amely veszélyezteti a szállítással foglalkozó dolgozók vagy mások életét, testi épségét, egészségét vagy begyűjtése során a közszolgáltató által rendszeresített célgép műszaki berendezésében rongálódást idézhet elő, továbbá ami az ártalmatlanítás során veszélyeztetheti a környezetet.
14. § (1) A közszolgáltató a közszolgáltatás keretében megtagadhatja a települési szilárd hulladék elszállítását, ha:
a) nem a közszolgáltató célgépéhez rendszeresített, vagy a közszolgáltató által az ingatlantulajdonos rendelkezésére bocsátott gyűjtőtartályban kerül átadásra a települési szilárd hulladék,
b) a gyűjtőtartály szállítás céljából történő kihelyezése nem felel meg a ll.§ (2) bekezdésben foglaltaknak,
c) érzékszervi észleléssel megállapítható, hogy a gyüjtötartály a 13. §-ban említett anyagot tartalmaz,
d) vis maior, így különösen időjárási helyzet, elemi csapás, tűzeset miatt a közszolgáltatásba bevont terület megközelíthetetlen.
(2) Az (1) bekezdésben említett esetekben a közszolgáltató az ingatlantulajdonost haladéktalanul köteles értesíteni az elszámolás megtagadásának tényéről és okáról.
(3) Ha az elszállítás megtagadását előidéző ok az ingatlantulajdonos érdekkörében merült fel, a megtagadási okot maga köteles megszüntetni vagy megszüntetéséről gondoskodni. Ha e kötelezettségének a települési szilárd hulladék elszállításának újabb időpontjáig nem tesz eleget, a közszolgáltató az ingatlantulajdonos költségére és felelősségére az elszállítás megtagadására okot adó körülményt az ingatlantulajdonos költségén megszünteti, vagy megszüntetteti.
(4) Ha az elszállítás megtagadását előidéző ok a közszolgáltató érdekkörében merült fel, a közszolgáltató az akadály megszűnését követő napon köteles a közszolgáltatást teljesíteni.
15. § (1) A közszolgáltató évente egy alkalommal a közszolgáltatás keretében, külön díj felszámítása nélkül az önkormányzattal előre egyeztetett időpontban lomtalanítás keretében gondoskodik a lakosságnál keletkezett, a rendszeres elszállításra használatos gyűjtötartályokban el nem helyezhető, nagy darabos hulladék begyűjtéséről és elszállításáról.
(2) A lomtalanítás alá tartozó települési szilárd hulladékot az ingatlantulajdonos a közszolgáltató által meghatározott időpontban helyezheti ki elszállítás céljából arra a helyre, amelyet a közszolgáltató hirdetményében megjelölt.
(3) A lomtalanítás keretében elszállításra kihelyezett hulladékot úgy kell elhelyezni, hogy az a jármű-, és gyalogos forgalmat ne zavaija, a zöldterületeket és a növényzetet ne károsítsa, továbbá ne járjon baleset vagy károkozás veszélyének előidézésével.
16. § (1) Az ingatlantulajdonos a kötelező közszolgáltatás teljesítéséért a közszolgáltatónak vagy az általa megbízott díjbeszedőnek közszolgáltatási szemétdíjat köteles fizetni. A közszolgáltatási szemétdíj magában foglalja az évente egy alkalommal szervezett, lomtalanítás körébe tartozó hulladék elszállításának és ártalmatlanításának díját is. A közszolgáltatási szemétdíj alapját képező egyszeri ürítési díjakat edényzet-típusonként a rendelet 2. melléklete tartalmazza.
(2) A települési szilárd hulladék meghatározott gyűjtési gyakoriságú elszállításához szükséges gyüjtőtartályok űrtartalmának és mennyiségének megállapításánál az ingatlanon keletkezett hulladékot kell figyelembe venni azzal, hogy a közszolgáltató által rendszeresített célgéppel üríthető, vagy szállítható legkisebb szabványos gyűjtő tartályból minden ingatlantulajdonos az adott ingatlanon legalább egyet köteles igénybe venni és használni.
(3) A közszolgáltatási szemétdíj megváltoztatására a közszolgáltató minden év november 30- ig díjmódosítási javaslatot nyújthat be, melyet az önkormányzat képviselő-testülete elé kel terjeszteni. A képviselő-testület a következő évre vonatkozó díjakról a helyi rendeletet úgy köteles megalkotni, hogy azok január 1. napjával alkalmazhatóak legyenek. Ettől eltérni csak abban az esetben lehet, ha a közszolgáltató a november 30-i határidőhöz képest késedelembe esik.
17. § . Nem kell közszolgáltatási szemétdíjat fizetnie az ingatlantulajdonosnak arra az időszakra, amely alatt a közszolgáltatás szünetel.
18. § . (1) A közszolgáltatási szemétdíjat az ingatlantulajdonos negyedévente utólag a közszolgáltató vagy megbízottja által kibocsátott számla alapján köteles megfizetni.
(2) A közszolgáltatási szemétdíjat tartalmazó számla adataival kapcsolatban az ingatlantulajdonos a közszolgáltatónál vagy meghatalmazottjánál írásban kifogást emelhet. A kifogásnak a számla kiegyenlítésére vonatkozó kötelezettségére halasztó hatálya nincs. Az írásban tett kifogásra a közszolgáltató vagy megbízottja 15 napon belül válaszolni köteles.
(3) Ha a túlszámlázásra vonatkozó kifogásnak a közszolgáltató vagy megbízottja helyt ad, a többletösszeget és annak időarányos kamatait az ingatlantulajdonosnak választása szerint köteles visszafizetni, vagy azt az esedékes díjfizetési kötelezettségbe beszámítani.
(4) Nem tagadható meg a közszolgáltatás díjának megfizetése, ha a közszolgáltatót a közszolgáltatás teljesítésében az időjárás vagy más elháríthatatlan ok akadályozta, feltéve hogy a közszolgáltató az elmaradt szolgáltatást az akadály elhárulását követő legközelebbi gyűjtési napon pótolta.
19. § Szabálysértést követ el és 50 000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható, aki a rendelet 10. § (1) bekezdés, 11. § (1)-(2) bekezdés, 12. §, 15. § (2)-(3) bekezdés szabályait megszegi.
20. § (1) Ez a rendelet 2011. december 1. napján lép hatályba.
(2) Hatályát veszti a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás kötelező igénybevételéről szóló 4/2005.(11.25.) önkormányzati rendelet , és az azt módosító 12/2005.(XII.30.) , 1 l/2006.(XII.22.), 10/2007.(XII.03.), 8/2008.(XII.01.),
1. melléklet a 6/2011. (XI. 30.) önkormányzati rendelethez a 6/2011. (XI. 30.) önkormányzati rendelethez
2. melléklet a 6/2011. (XI. 30.) önkormányzati rendelethez a 6/2011. (XI. 30.) önkormányzati rendelethez
A. Megnevezés |
B. Díjtétel |
1. Lakott lakás esetén ( 1 db 110 literes, illetve 120 literes gyűjtőtartály figyelembevételével) |
200 Ft+ÁFA/ürítés, |
2. Rendelkezésre bocsátott 120 literes kerekes gyűjtőtartály használati díja |
95 Ft +ÁFA/hó, |
3. Közületi díj |
1843 Ft+ÁFA/m3, |
4. Többlethulladékhoz egyenzsák |
213 Ft+ÁFA/db. |