Salgótarján Önkormányzat Képviselő-testületének 31/2015. (IX.24.) önkormányzati rendelete

A közösségi együttélés alapvető szabályairól, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről

Hatályos: 2015. 10. 01- 2016. 03. 31

Salgótarján Megyei Jogú Város Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (1) a, pontja, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 8. § (2) bekezdésében, valamint a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény (a továbbiakban: Szabs. tv.) 179/A. §-ának (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, az Mötv. 143. § (4) bekezdés d) pontjában és a Szabs. tv. 250. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:


1. Általános rendelkezések


1. §


E rendelet alkalmazásában a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartásnak minősül minden olyan magatartás, melyet Salgótarján Megyei Jogú Város Közgyűlése (a továbbiakban: Közgyűlés) a város közbiztonsága, közrendje és köztisztasága érdekében e rendeletében annak minősít.



2. A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartások


2. §

Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzat jelképeinek jogosulatlan használata


(1) Aki Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzatának jelképeit jogosulatlanul, az engedélytől, vagy az önkormányzattal kötött szerződéstől eltérően használja fel, a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartást valósít meg.


(2) Az (1) bekezdésben meghatározott cselekmény elkövetője ötvenezer forintig terjedő helyszíni bírsággal, valamit százötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal is sújtható.


3. §

A közterület elnevezések, valamint az emléktábla állítás szabályainak megszegése


(1) Aki a közterületnév táblát, a házszámot vagy az emléktáblát eltakarja, jogosulatlanul kihelyezi vagy leszereli, továbbá, aki a jegyző értesítésének kézhezvételétől számított 15 napon belül a házszámtáblát nem helyezi ki, a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartást valósít meg.


(2) Az (1) bekezdésben meghatározott cselekmény elkövetője ötvenezer forintig terjedő helyszíni bírsággal, valamit százötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal is sújtható.




4. §

Köztemetők és a temetkezés rendjére vonatkozó szabályok megszegése


(1) Aki a köztemetőkben nem a hely csendjének, a kegyeletnek megfelelő magatartást tanúsít, valamint a szertartást zajos munkavégzéssel zavarja vagy a temető szabályzatban foglaltakat egyéb módon megszegi, a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartást valósít meg.


(2) Az a hozzátartozó, aki a sírhely körüli 30 cm nagyságú terület (járdarész) gondozását elmulasztja, a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartást valósít meg.


(3) Aki a köztemetők területére kutyát – a vakvezető kutya kivételével – vagy egyéb állatot bevisz, valamint oda gépjárművel, segédmotorkerékpárral, kerékpárral behajt, vagy ott közlekedik, a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartást valósít meg.


(4) Aki az üzemeltető előzetes engedélye nélkül fát, cserjét ültet vagy kivág, padot helyez el, továbbá a temető területéről sírkövet, síremléket vagy fejfát a temető üzemeltetőjének előzetes bejelentése és nyilvántartásba vétele nélkül kivisz, amennyiben cselekménye szabálysértés vagy bűncselekmény tényállását nem meríti ki, a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartást valósít meg.


(5) Aki a köztemetőben lévő vízvételi helyet a temetőben található növényzet locsolásán túl az üzemeltető engedélye nélkül más célra vesz igénybe, a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartást valósít meg.


(6) Az (1)-(5) bekezdésben meghatározott cselekmény elkövetője ötvenezer forintig terjedő helyszíni bírsággal, valamit százötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal is sújtható.


5. §

Köztisztaság fenntartására vonatkozó szabályok megszegése


(1) Az az ingatlan tulajdonos, kezelő, tartós használó, illetőleg haszonélvező (továbbiakban együtt: tulajdonos), aki a lakó és az emberi tartózkodásra szolgáló más épületek közös használatú részének tisztaságáról nem gondoskodik, a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartást valósít meg.


(2) Az az ingatlan tulajdonos aki

a) az ingatlan előtti járdaszakasz, járda hiányában 2 m széles területsáv, továbbá, ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő terület állandó tisztántartásáról,

b) a tömbház jellegű ingatlan előtti, valamint a körülötte lévő közterület esetében az ingatlantól számított 4 m széles területsáv tisztántartásáról,

c) tömbtelken a külön tulajdonban álló egyes épületek gyalogos megközelítésére és körüljárására szolgáló 4 m széles területsáv tisztántartásáról,

d) az ingatlan előtti, valamint az ingatlan melletti nyílt árok és folyóka, továbbá ezek műtárgyai tisztántartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról,

e) üdülő és zártkerti telkek előtti kiépítetlen közút eszmei középvonaláig terjedő terület tisztántartásáról,


f) a garázsok környékének és azt meghaladó 2-2 m sáv tisztántartásáról és az itt keletkező hulladék elszállításáról,

g) a szórakozó-, vendéglátó- és árusító helyek, üzletek előtti járdaszakasz és az ingatlantól számított 4 m széles területsávok tisztántartásáról és a hulladék eltávolításáról,

h) a közterület rendeltetéstől eltérő célra történő használata esetén a használattal érintett terület környezetének tisztántartásáról,

nem gondoskodik, a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartást valósít meg.


(3) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott cselekmény elkövetője ötvenezer forintig terjedő helyszíni bírsággal, valamit százötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal is sújtható.


6. §

Az Önkormányzati tulajdonban lévő közterületek, illetve közhasználatra megnyitott ingatlanok fenntartásáról és használatáról szabályozásáról szóló rendelkezések megszegése


(1) Aki Salgótarján Megyei Jogú Város Közgyűlésének az egyes önkormányzati tulajdonban lévő közterületek, illetve közhasználatra megnyitott ingatlanok fenntartásáról és használatáról szóló rendelet mellékletében felsorolt közterületek (e § alkalmazásában: közterületek) esetében tulajdonosi hozzájárulás nélkül vagy a tulajdonosi hozzájárulásnak nem megfelelően a növényzettel ellátottság arányát, a növényzet jellegét megváltoztatja, utakat, járdákat, játszótereket létesít, átalakít a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartást valósít meg.


(2) Aki a közterületeket, azok építményeit, berendezéseit vagy felszereléseit nem rendeltetésüknek megfelelő célra vagy módon használja, a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartást valósít meg.


(3) Aki közterületen nem az e célra rendszeresített hirdetőtáblán hirdetményt, plakátot elhelyez a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartást valósít meg.


(4) Aki a Salgótarján Förster Kálmán tér vagy a Múzeum tér emlékművein, utcabútorzatain, egyéb berendezési tárgyain, lépcsőin, kőpadjain és térburkolatán gördeszkázik, görkorcsolyázik, kerékpározik, valamint rollerezik, a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartást valósít meg.


(5) Az (1)-(4) bekezdésben meghatározott cselekmény elkövetője ötvenezer forintig terjedő helyszíni bírsággal, valamit százötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal is sújtható.


7. §

A jogellenesnek minősülő, életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás


(1) Az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás jogellenesnek minősül az alábbiakban felsorolt, és a rendelet 1. melléklete szerint vastag vonallal körülhatárolt önkormányzati tulajdonú közterületeken, a közrend és közbiztonság védelme érdekében:

  1. Salgótarján, December 8 tér hrsz. 3920

  2. Salgótarján, Erzsébet tér hrsz. 3892, hrsz. 3890

  3. Salgótarján, Fő tér hrsz. 3751, hrsz. 3881/1-3

  4. Salgótarján, Múzeum tér hrsz.: 3894

  5. Salgótarján, Szent István tér hrsz.: 1787/11


(2) Az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás jogellenesnek minősül az alábbiakban felsorolt, és a rendelet 2. mellékletében vastag vonallal körülhatárolt önkormányzati tulajdonú közterületeken, a kulturális értékek védelme érdekében:

  1. Salgótarján – Salgóbánya, Vár út emlékpark hrsz. 12035/1

  2. Salgótarján – Somoskő, Vároldal utca emlékliget hrsz. 16433, hrsz. 16428


(3) Az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás a közrend, közbiztonság és közegészség védelme érdekében jogellenesnek minősül a rendelet 3. mellékletében felsorolt gyermekjóléti, gyermekvédelmi, szociális, egészségügyi szolgáltató, illetve köznevelési intézmények ingatlannyilvántartás szerinti teljes területének a határától számított 100 méteres körzetében.


3. Egyéb rendelkezések


8. §


(1) A közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartás miatti eljárás lefolytatására a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény szabályait kell megfelelően alkalmazni.


(2) E rendelet alapján a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartás elkövetése miatt induló eljárás lefolytatása tekintetében a Közgyűlés a hatáskör gyakorlását a polgármesterre ruházza át.


(3) A közösségi együttélés szabályainak betartását a közterület-felügyelő, valamint a Polgármesteri Hivatal illetékes köztisztviselője ellenőrzi.


(4) Amennyiben a helyszíni intézkedés alkalmával az ügyfél a jogsértést teljes mértékben elismeri, a hatóság nevében eljáró személy helyszíni bírságot szabhat ki.


(5) A közigazgatási bírságot az elkövető az első fokú határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül a részére kiküldött készpénz-átutalási megbízás útján köteles teljesíteni.


4. Záró rendelkezések


9. §


(1) Ez a rendelet 2015. október 1. napján lép hatályba.


(2) E rendelet rendelkezéseit a hatálybalépés után indult ügyekben és eljárásokban kell alkalmazni.





(3) Hatályát veszti a közösségi együttélés alapvető szabályairól, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló 44/2013. (X.31.) önkormányzati rendelet.