Drégelypalánk község képviselő testületének 2/2015 (II.28..) önkormányzati rendelete

a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról

Hatályos: 2019. 05. 02- 2020. 03. 24

Drégelypalánk Község Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében és a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv. 32.§. (2) bekezdésben kapott felhatalmazás alapján a következő rendeltet alkotja:

                                                                                                               

I. fejezet


 A rendelet célja


1.§.


A rendelet célja, hogy a legrászorultabb személyek, családok szociális biztonságának megteremtése és megőrzése érdekében – Drégelypalánk Község Önkormányzata (továbbiakban: önkormányzat) teherbíró képességének figyelembe vételével - meghatározza a szociális ellátás helyi rendszerét, az egyes ellátási formák igénybevételének feltételeit, valamint a jogosultság érvényesítésének garanciáit.


 A rendelet hatálya


2.§.


(1) A rendelet hatálya kiterjed azon személyekre, akik Drégelypalánk községben lakóhellyel    vagy tartózkodási hellyel rendelkeznek.

(2) Az (1) bekezdés tekintetében alkalmazni kell a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdéseit és a 7. § (1) bekezdését.


Általános szabályok


3.§.


(1)  Az e rendeletben meghatározott szociális feladat- és hatásköröket

  • a helyi önkormányzat képviselő-testülete,
  • a polgármester
  • jegyző gyakorolja

(2) A települési önkormányzat képviselő-testülete az alábbi önkormányzati hatósági ügyek hatáskörét ruházza át a polgármesterre:

  • köztemetés.
  • temetéshez kapcsolódó települési támogatás
  • szociális étkezés

(3) A települési önkormányzat képviselő-testülete  az alábbi önkormányzati hatósági ügyek hatáskörét ruházza át a jegyzőre:

  • lakhatáshoz kapcsolódó települési támogatás,
  • gyógyszert-kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás,
  • beteg hozzátartozó ápolásához nyújtott települési támogatás


4.§.


(1)  A települési támogatás iránti kérelmet a Közös Önkormányzati Hivatalba kell benyújtani vagy postai úton eljuttatni.

(2) A kérelmező köteles együttműködni az önkormányzattal a szociális helyzetének feltárásában.

(3) A kérelmező a kérelmében saját, valamint a vele egy háztartásban lakó személyek adatairól, jövedelmi viszonyairól köteles nyilatkozni, továbbá a jövedelmi adatokra vonatkozó bizonyítékokat a kérelem benyújtásával egyidejűleg kell becsatolnia.

(4) A pénzbeli és természetbeni szociális ellátások megállapítása iránti kérelem tartalmazza:

                   a./ az ellátást igénylő személynek az Szt. 18. §-ának a) c) h) pontjában szereplő

                       adatait,

                  b././az igényelt szociális ellátás jogosultsági feltételeire vonatkozó adatokat,           

                        nyilatkozatokat.

               

A jövedelemtől függő szociális ellátások esetében a jövedelem típusának megfelelő igazolás vagy annak fénymásolata a jövedelemről tett nyilatkozat melléklete.

(5) A jogosultság megállapításakor

  1. a havi rendszerességgel járó jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap jövedelmét,
  2. a nem havi rendszerességgel szerzett, illetve vállalkozásból származó jövedelem esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző 12 hónap alatt szerzett jövedelem egyhavi átlagát kell figyelembe venni.

     Jövedelem igazolható:

  1.  havonta rendszeresen mérhető jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap nettó átlagkeresetéről szóló munkáltatói igazolást,
  2.  munkanélküli ellátásról a kérelem benyújtását megelőző hónapban folyósított ellátás igazoló szelvényt, ennek hiányában a munkaügyi kirendeltség által kiállított igazolást,
  3.  a társadalombiztosítás keretében folyósított ellátások esetében a kérelem benyújtását megelőző hónapban kifizetett ellátás igazoló szelvényét, ennek hiányában az utolsó havi bankszámla kivonatot,
  4.  vállalkozó esetében az illetékes APEH igazolását, a kérelem benyújtását megelőző gazdasági év személyi jövedelemadó alapjáról.

(6) A pénzbeli ellátások kifizetése házipénztárban és utalással történik.

(7)  A rendszeres pénzbeli települési támogatásokat utólag, minden hónap 5-ig kell folyósítani.

       Az eseti pénzbeli települési támogatásokat a döntés követő 8 napon belül kell folyósítani.

(9) Települési támogatás egészben vagy részben természetbeni szociális ellátás formájában is nyújtható.

(10) A folyósítás módjáról az ellátást megállapító határozatban rendelkezni kell.

 A természetben nyújtott települési támogatások biztosításának szabályait, határidejét, formáját a vonatkozó határozat rendezi.

(11) A rendszeres települési támogatás a támogatásról rendelkező határozatban megjelölt időponttól illeti meg az érintettet azzal, hogy a jogosultság kezdő hónapjában a havi támogatás teljes összegét kell folyósítani.


5.§.


(1) A polgármester döntése ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül a képviselő-        testülethez lehet fellebbezni. A fellebbezést a hivatalnál kell benyújtani. A hivatal a       fellebbezést a szükséges iratok becsatolásával a képviselő-testület soron következő ülése elé        terjeszti.

(2) A képviselő-testület döntése ellen a kézhezvételtől számított 30 napon belül keresettel  lehet élni az illetékes bíróságnál. A pert az önkormányzat ellen kell indítani.


II. Fejezet

Települési támogatások


 A települési támogatások nyújtásának formái


6. §


 Az önkormányzat képviselő-testülete e rendelet alapján a jogosult részére települési támogatást nyújt.

  1. A települési támogatás formái:

a./ települési támogatás

b./ rendkívüli települési támogatás


Települési lakhatási támogatás


7.§.



  1. Települési lakhatási támogatásra jogosult az a szociálisan rászoruló háztartás, melynek jelentős havi lakásfenntartási kiadásai vannak és teljesülnek az e rendeletben meghatározott egyéb feltételek.
  2. A kérelmezőnek számlával kell igazolnia a lakásfenntartási kiadásait, amelyekről szóló számlákat a 4.§ (3) bekezdésben foglaltakon túl a kérelemhez csatolni kell.
  3. A kérelem elbírálásakor figyelembe vehető lakásfenntartási kiadások: a villanyáram, víz- és gázfogyasztás, a csatornahasználat díja, a szemétszállítási díj, és a tüzelőanyag ára.
  4. A települési lakhatási támogatást rendszeres települési támogatás formájában kell nyújtani. A támogatást havi rendszerességgel 6 hónapra lehet megállapítani.
  1. A jegyző lakhatási támogatást nyújthat annak a személynek, akinek a jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum mindenkori legkisebb összegének 250%-át
  2. Az egyszemélyes háztartás, ahol a jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum mindenkori legkisebb összegének 200%-át havi 1000,-Ft kiegészítő lakhatási támogatásra jogosult.  

(7) Egy háztartásban élő személynek csak azok számítanak, akik ténylegesen, életvitelszerűen

      az adott lakásban élnek 

(8) A      lakhatási támogatás           egy hónapra jutó összege

 a.) egyszemélyes háztartás esetén 4.000,-Ft

 b.) két fős háztartás esetén 5.000 Ft

 c.) három fős háztartás esetén 6.000 Ft

 d.) négy fős háztartás esetén 7.000 Ft

 e.) öt fős, vagy attól több személyből álló háztartás esetén 8.000 Ft.

(9)  A (3) bekezdésben felsorolt rendszeres kiadás a kérelem benyújtását megelőző hónap   számlájával, ennek hiányában a szolgáltató által kiállított, a fogyasztói hely beazonosítására alkalmas igazolással vagy befizetést igazoló elismervénnyel kell igazolni.


8.§.


A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott támogatásra való

jogosultságot meg kell szüntetni:

1./ a jogosult kérelmére,

2./ ha a jogosult más településen létesített lakó- vagy tartózkodási helyet,

3./ ha a jogosult elhunyt.


Beteg hozzátartozó ápolásához nyújtott települési támogatás


9.§.


(1) Beteg hozzátartozó ápolásához nyújtott települési támogatás állapítható meg – utalással történő folyósítással - annak a községben lakóhellyel rendelkező nagykorú hozzátartozónak, aki 18. életévét betöltött, tartósan beteg, állandó és tartós gondozásra szoruló, községi lakóhellyel rendelkező személy ápolását, gondozását végzi, és a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem a nyugdíjminimum 150%-át  nem haladja meg és a kérelmező a községben az ápolttal, gondozottal egy háztartásban él.

(2)Beteg hozzátartozó ápolásához nyújtott települési támogatásban csak az a személy részesülhet, aki az Szt. 43. §-ban és a 43/A. §-ban meghatározott ápolási díj megállapítását a Járási Hivatalnál kezdeményezte de arra nem jogosult.

(3) Beteg hozzátartozó ápolásához nyújtott települési támogatásra irányuló kérelemhez csatolni kell a háziorvos által kiállított igazolást arra nézve, hogy a gondozott állandó és tartós gondozásra szorul, valamint azt a háziorvosi igazolást, mely tanúsítja, hogy a gondozó személy alkalmas az ápolási feladatok ellátására.


10.§.


(1) Nem jogosult beteg hozzátartozó ápolásához nyújtott települési támogatásra a hozzátartozó, ha

a) a gondozásra szoruló ellátása házi segítségnyújtás keretében biztosítható

b) a gondozott személy két hónapot meghaladóan fekvőbeteg-gyógyintézeti, valamint nappali ellátást nyújtó vagy bentlakásos szociális intézményi ellátásban,  részesül.

c) ha rendszeres pénzellátásban részesül, és annak összege meghaladja a települési ápolási díj összegét,

d) keresőtevékenységet folytat és munkaideje - az otthon történő munkavégzés kivételével - a napi 4 órát meghaladja.

(2) Beteg hozzátartozó ápolásához nyújtott települési támogatás  összege megegyezik a nyugdíjminimum összegével. Beteg hozzátartozó ápolásához nyújtott települési támogatást egy évre kell megállapítani.

(3) Beteg hozzátartozó ápolásához nyújtott települési támogatás egészségügyi szolgáltatásra és szolgálati időre nem jogosít.


11.§.


(1)Beteg hozzátartozó ápolásához nyújtott települési támogatást meg kell szüntetni, ha

a) a gondozást végző személy vonatkozásában a 14. § (2) bekezdésében meghatározott kizáró ok következik be,

b) a gondozott személy állapota az állandó gondozást már nem teszi szükségessé,

c) a gondozást végző személy a kötelezettségét nem teljesíti, a gondozott érdekeit, egészségét, emberi méltóságát sértő magatartást tanúsít,

d) a gondozott személy elhalálozik,

e) a gondozást végző, vagy a gondozott személy települési lakcíme megszűnik.


Gyógyszert-kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás,


12.§.


(1) A gyógyszertámogatás a szociálisan rászorult személy részére az egészségi állapota megőrzéséhez és helyreállításához kapcsolódó kiadásainak csökkentése érdekében biztosított hozzájárulás.

(2) Gyógyszertámogatás állapítható meg - gyógyszerkiadásokhoz kapcsolódó költségekhez való hozzájárulás céljából, ha a kérelmező

  • családjában az egy főre jutó nettó havi jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimum 200%-át
  • egyedül élő esetén a nettó havi jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimuma 235%-át

és a feltétlen szükséges havi rendszeres gyógyszerköltségének összege meghaladja a   nyugdíjminimum 20 %-át.

 (3) A gyógyszertámogatásra való jogosultság megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell - a havi rendszeres gyógyszer költségéről - kizárólag a kérelmező személyes szükségletének kielégítéséhez szükséges gyógyító ellátásról – szóló igazolást; a Kormányhivatal Járási Hivatalának 3 hónapnál nem régebbi határozatát, miszerint sem alanyi, sem normatív közgyógyellátásra nem jogosult.

(4) A gyógyszertámogatás havi összege

                                   5.700-8.000 Ft gyógyszerköltség esetén 3000.-Ft/hó

                                   8.000- 12.000 Ft gyógyszerköltség esetén 5.000Ft/hó  melyet a támogatás teljes időtartamára – 12 hónapra - havonta, a támogatás megállapításáról szóló határozat jogerőre emelkedését követő hónaptól kell folyósítani.


III. Fejezet


Rendkívüli települési támogatása


13.§.


(1) A település képviselő-testülete rendkívüli települési támogatásban részesítheti

  1.  azt az egyedül élő személyt, akinek jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át nem haladja meg,
  2.  azt a családot, ahol az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át nem haladja meg.


 (2) Rendkívüli élethelyzetnek kell tekinteni különösen, ha a kérelmezőnek

  1.  tartós betegség miatt jelentős jövedelem-kiesése van,
  2.  elemi kár, baleset, tragikus helyzet miatt anyagi segítségre szorul,
  3.  körülményeihez képest jelentős beiskolázási kötelezettségek merülnek fel.
  4.  Rendszeres pénzellátás iránti kérelme folyamatban van, és megélhetését ezen időszak alatt más jövedelemből, megtakarításból biztosítani nem tudja
  5.  gyermek fogadásának előkészítéséhez nem rendelkezik megtakarítással
  6.  nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartáshoz
  7. nevelt gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez anyagi segítségre szorul
  8.  a gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorul


(3) A települési támogatás egyszeri összegét a rászorultsághoz igazodóan kell megállapítani. A települési támogatás minimum 3.000,-Ft maximum 20.000,-Ft lehet. A települési támogatás kifizetése házipénztár útján történik.

(4) A képviselő-testület rendkívüli méltányosságból rendkívüli települési támogatást állapíthat meg a 13.§. (1) bekezdésében meghatározott feltételeknél magasabb jövedelemhatárok esetén.


Temetéshez kapcsolódó települési támogatás

14.§.

(1) A temetési költségekre tekintettel települési temetési támogatásra jogosult minden Drégelypalánki állandó lakcímmel rendelkező személy, függetlenül attól, hogy a meghalt személy eltemettetésére köteles, vagy tartásra köteles hozzátartozó volt-e vagy sem.

  1.  A kérelmezőnek a kérelméhez csatolnia kell, a kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére - kiállított számla eredeti példányát, valamint a halotti anyakönyvi kivonatot másolatát.
  2.  A települési temetési költségekhez való hozzájárulásként támogatást a halálesetet követő 1 hónapon belül lehet igényelni.
  3. Temetéshez kapcsolódó települési támogatás összege 15.000,-Ft.

(2) Különös méltányosságból a képviselő-testület magasabb összegű temetéshez kapcsolódó települési támogatást is megállapíthat.  


 Természetben nyújtott szociális ellátások


Köztemetés


15.§.


(1) A köztemetés esetén az Szt. 48.§-ában foglaltak az irányadók.

(2)  A köztemetés költségét nem lehet a helyben szokásos legolcsóbb temetési költségnél magasabb összegben megállapítani.

(3)  A polgármester a  köztemetés költségének megtérítését hagyatéki teherként az illetékes közjegyzőnél érvényesíti., illetve a eltemettetésre kötelezett személyt a köztemetés költségének megtérítésére kötelezi.

(4) A polgármester különös méltányosságból mentesítheti a hozzátartozót, a köztemetés költségének megtérítése alól,amennyiben a családjában az egy főre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori összegét.


Tűzifa biztosításához kapcsolódó települési támogatás


16.§.


 (1) Az önkormányzat tűzifa biztosításához kapcsolódó települési támogatásban részesítheti elsősorban azt az aktív korúak ellátásában, települési lakhatási támogatásban részesülő személyt, valamint azt a halmozottan hátrányos helyzetű gyermeket nevelő családot, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimumot.

(2) Amennyiben ugyanazon ingatlan vonatkozásában több személy kéri a tűzifa támogatást úgy környezettanulmány útján kell meggyőződni a külön háztartás meglétéről.

(3)Az kérelmet a közös önkormányzati hivatalnál kell benyújtani, a kérelemről a képviselő-testület dönt.

(4)Tüzelőtámogatásként egy háztartásban maximum 3 m3 fa adható.


IV. Fejezet


Személyes gondoskodást nyújtó ellátások

17.§.

A személyes gondoskodás keretében tartozó szociális alapellátási formák a következők:

  1.  szociális étkeztetés
  2.  házi segítségnyújtás
  3.  családsegítés

Szociális étkeztetés


18.§.


(1) Az étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkeztetéséről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen

1./ koruk,

2./ egészségi állapotuk,

3./ fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük,

4./ szenvedélybetegségük, vagy

5./ hajléktalanságuk miatt.

(2) Kora miatt jogosult a szociális étkeztetés igénybevételére az, aki az 60. életévét betöltötte. Ezt a tényt a személyi adat- és lakcímnyilvántartásból szolgáltatott adat igazolja.

(3)Egészségi állapota miatt jogosult a szociális étkeztetés igénybevételére az, aki ezt a tényt 3 hónapnál nem régebbi háziorvosi véleménnyel igazolja. A fogyatékosságot, pszichiátriai betegséget, szenvedélybetegséget a kiállító szerv határozatával, okiratával, szakvéleményével kell igazolni.

(4) Étkeztetésben részesíti az önkormányzat azt az egyedülálló igénylőt, aki jövedelmétől függetlenül kora vagy egészségi állapota miatt nem képes az étkezéséről más módon gondoskodni. Családban élő, jogosultsági feltételeknek megfelelő igénylőt abban az esetben részesíti az önkormányzat szociális étkezésben, ha nincs olyan személy vele közös háztartásban, aki az étkeztetéséről gondoskodni tudna.

(5)Az ellátás iránti kérelmet a kérelmező lakóhelye szerinti települési önkormányzathoz lehet benyújtani. Az ellátás iránti kérelemről a polgármester dönt.

(6) A szociális étkezés térítési díját külön rendelet szabályozza.


Házi segítségnyújtás


19.§.


(1) Házi segítségnyújtás keretében a szolgáltatást igénybe vevő személy saját lakókörnyezetében kell biztosítani az önálló életvitel fenntartása érdekében szükséges ellátást.

(2)A házi segítségnyújtás keretében biztosítani kell

  1.  az alapvető gondozási, ápolási feladatok elvégzését,
  2.  az önálló életvitel fenntartásában, az ellátott és lakókörnyezete higiéniás körülményeinek megtartásában való közreműködést,
  3.  a veszélyhelyzetek kialakulásának megelőzésében, illetve azok elhárításában való segítségnyújtást.

(3) Az ellátást az önkormányzat Balassagyarmat Kistérség Szociális Szolgáltató Intézmény útján biztosítja, az általa meghatározott feltételek és eljárási rend szerint.


Családsegítés


20.§.


(1) A családsegítés az életvezetési problémákkal, szociális gondokkal küzdő családok, illetve személyek szociális és mentálhigiénés ellátása.

(2) A családsegítő szolgálat tevékenysége körében

  1.  közreműködik az igénylőcsaládi gondjainak rendezésében,életvitelét hátrányosan befolyásoló okok feltárásában, illetve megszüntetésében,mentális problémáinak megoldásában,
  2.  az igénylő kérelmére, problémáinak rendezése érdekében életvezetési és egyéb tanácsokat ad, segítséget nyújt,
  3.  folyamatosan figyelemmel kíséri a működési területén élő lakosság szociális helyzetét,
  4.  kezdeményezi a települési önkormányzatnál az önkormányzat kötelező feladatának nem minősülő ellátás helyben történő megszervezését,új szociális ellátások bevezetését, egyes szociálisan rászoruló csoportok, személyek e törvényben meghatározott vagy más speciális ellátását.

(3) A családsegítést az önkormányzat a Nyugat-Nógrád Gyermekjóléti és Családsegítő Szolgáltatási Társulás keretében látja el,  az általa meghatározott feltételek és eljárási rend szerint

V. FEJEZET


Záró rendelkezések


21.§.


E rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba. Hatályba lépésével egyidejűleg a módosított  Szociális ellátásokról szóló 5/2011. ( II.25.) számú rendelet , valamint a   a szociális tűzifa támogatás helyi szabályairól szóló 10/2014.(XII.02.) számú rendelet hatályát veszti.