Karancsalja Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2012. (V. 22.) önkormányzati rendelete
az önkormányzati vagyonról és a vagyonnal való gazdálkodás szabályairól
Hatályos: 2012. 05. 22Karancsalja Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2012. (V. 22.) önkormányzati rendelete
az önkormányzati vagyonról és a vagyonnal való gazdálkodás szabályairól
Karancsalja község Önkormányzat Képviselő-testülete a Magyarország Alaptörvényének 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében eljárva, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 109. § (4) bekezdésében és a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény (továbbiakban: Nvtv.) 18. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezések alapján, figyelemmel az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 97. § (2) bekezdésében szereplő rendelkezésekre, a következőket rendeli el:
A rendelet hatálya
1. § A rendelet hatálya a Karancsalja község Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokra, ingó dolgokra, vagyoni értékű jogokra, gazdasági társaságban lévő üzletrészekre, értékpapírokra, pénzeszközökre terjed ki.
Az önkormányzat vagyona
2. § Az önkormányzat vagyona törzsvagyonból és üzleti vagyonból áll.
A vagyontárgyak minősítése
3. § (1) A képviselő-testület dönt:
a) a vagyontárgy törzsvagyonná nyilvánításáról,
b) vagyontárgyak forgalomképtelenné, korlátozottan forgalomképessé vagyforgalomképessé nyilvánításáról,
c) a törzsvagyoni körbe tartozó (forgalomképtelen vagy korlátozottan forgalomképes)vagyontárgy üzleti vagyoni körbe átsorolásról, ha a vagyontárgy minősítése az önkormányzat érdekei szempontjából már nem szükséges és azt nem kötelező törzsvagyoni körbe sorolni.
(2) Ha az önkormányzat tulajdonába olyan vagyontárgy kerül, amely egyértelműen nem sorolható be valamelyik kategóriába, a képviselő-testület a tulajdonba – vétellel egyidejűleg dönt a minősítéséről.
(3) Törzsvagyonnak az az önkormányzati tulajdon nyilvánítható, amely az önkormányzati feladatok és célok ellátását szolgálják.
A törzsvagyon
4. § (1) Az önkormányzat törzsvagyona a kötelező önkormányzati feladatok ellátását szolgálja, azt a többi vagyontól elkülönítve kell nyilvántartani, az éves zárszámadáshoz csatolt leltárban kell kimutatni.
(2) A törzsvagyon körébe tartozó tulajdon forgalomképtelen vagy korlátozottan forgalomképes.
(3) A törzsvagyonnak a helyi önkormányzat kizárólagos tulajdonát képező nemzeti vagyonba tartozó forgalomképtelen vagyontárgyai:
a) a helyi közutak és műtárgyai,
b) a helyi önkormányzat tulajdonában álló terek, parkok.
(4) A törzsvagyon egyéb forgalomképtelen vagyontárgyai:
5. § (1) A forgalomképtelen vagyon tulajdonjogát nem értintő hasznosítás a képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartozik.
(2) Közterület hasznosítása a közterület használatáról szóló önkormányzati rendeletnek megfelelően történik.
(3) A törzsvagyon korlátozottan forgalomképes vagyontárgyai:
Az üzleti vagyon
6. § (1) Az önkormányzat üzleti vagyona az önkormányzat lakáscélú ingatlanaiból, ingóságokból és mindazon vagyontárgyakból áll, melyek nem tartoznak a törzsvagyon körébe.
(2) Az önkormányzat üzleti vagyona forgalomképes.
(3) Az üzleti vagyonba tartozó forgalomképes ingatlanok körét a 3. számú melléklet tartalmazza.
Az önkormányzati vagyon értékének meghatározása
7. § (1) Az önkormányzat vagyontárgyainak hasznosítása a tulajdonjog átruházását, a vállalkozásba való bevitelét, a használatba adását és a bérbeadását foglalja magába.
(2) Az önkormányzat vagyonát a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (továbbiakban: Sztv.) szerint kell értékelni és nyilvántartani.
(3) Az önkormányzat tulajdonában, de a költségvetés szervei, intézményei használatában lévő vagyontárgyakról leltározással kell megállapítani, hogy azok a valóságban megtalálhatóak és értékük az önkormányzat értékelési szabályainak megfelel. Ennek érdekében a leltározás megkezdése előtt a természetes módon elhasználódott, valamint feleslegessé vált, elavult, megsemmisült vagyontárgyak feltárását, hasznosítását és selejtezését el kell végezni.
(4) Az önkormányzati vagyon értékeinek nyilvántartásától el lehet tekinteni, ha az adottvagyontárgy értéke természeténél, je llegénél fogva nem állapítható meg.
Tulajdonosi jogok gyakorlása és a vagyongazdálkodás szabályai
8. § (1) A tulajdonost megillető jogokat a képviselő-testület gyakorolja.
(2) Az önkormányzat tulajdonába tartozó vagyonelemekről, annak változásairól és értékéről nyilvántartást kell vezetni. A vagyonkataszteri nyilvántartás vezetéséről a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően kell gondoskodni. A vagyonkimutatás a zárszámadásról szóló önkormányzati rendelet mellékletét képezi.
(3) A vagyon hasznosításával, elidegenítésével kapcsolatos döntések előtt mérlegelni kell, hogy az önkormányzat a jó gazda gondosságával jár -e el. Az önkormányzati vagyont elidegeníteni versenyeztetés útján lehet. Ingatlan vagyon elidegenítését forgalmi értékbecslésnek kell megelőznie. Az ingó vagyontárgyak értékesítése során az érték meghatározásának az alapja a számviteli nyilvántartásban szereplő érték.
(4) Nem kell versenyeztetési eljárást lefolytatni, az önkormányzati vagyon esetén:
9. § (1) Az önkormányzati vagyon gyarapításáról a mindenkori hatályos költségvetésről szóló önkormányzati rendeletben foglalt összeghatárig a polgármester dönt. Ezen összeghatár felett a polgármester javaslata alapján a képviselő-testület hozza meg a döntést.
(2) Az ingatlantulajdon megszerzése előtt vizsgálni kell, hogy az ingatlan megszerzése milyen önkormányzati célok megvalósításához és milyen feltételek mellett alkalmas, fel kell tárni a továbbhasznosítás lehetőségeit, illetve a várható üzemeltetési költségek várható körét és nagyságát. Ingatlantulajdon megszerzése csak az ingatlanról készült forgalmi értékbecslés alapján lehetséges.
Az önkormányzat követeléseiről való lemondás
10. § (1) Az önkormányzat követeléseiről való lemondás joga
a) 100.000 Ft-ot meghaladó érték felett a képviselő-testület
b) 100.000 Ft-ot meg nem haladó érték alatt a polgármestert illeti meg, aki a soron következőülésen a döntésről tájékoztatja a képviselő-testületet.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott követelésekről részben vagy egészben csak akkor lehet lemondani, ha:
a) nem veszélyezteti az önkormányzat likviditását,
b) a követelés érvényesítése érdekében indított eljárás során a követelés részben vagy egészben nem behajtható és előre láthatólag nincs is esély a követelés későbbiekben való behajtására,
c) a követelés érvényesítése, behajtása bizonyíthatóan a követelés összegét meghaladó költségekkel járna.
d) a követeléssel érintett szerv vagy személy bizonyíthatóan nem lelhető fel.
Záró rendelkezések
11. § (1) Jelen rendelet kihirdetés napján lép hatályba.
(2) A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg Karancsalja község Önkormányzat Képviselő-testületének az Önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 5/2000. (V.24.) önkormányzati rendelete hatályát veszti.