Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 6/2024. (II. 22.) önkormányzati rendeletének indokolása

a Debrecen Megyei Jogú Város helyi építési szabályzatáról szóló 47/2020. (XII. 28.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2024. 02. 23

Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 6/2024. (II. 22.) önkormányzati rendeletének indokolása

2024.02.23.
a Debrecen Megyei Jogú Város helyi építési szabályzatáról szóló 47/2020. (XII. 28.) önkormányzati rendelet módosításáról
Részletes indokolás
Az 1. §-hoz és a 2. §-hoz
1. A Debrecen Megyei Jogú Város Településszerkezeti Tervének elfogadásáról szóló 1980/2020. (XII. 28.) PM határozattal megállapított településszerkezeti terv (a továbbiakban: TSZT) módosításának indokolása
A közlekedésfejlesztést érintően az alábbi területfelhasználás változást irányozza elő a javaslat:
A területfelhasználás szintjén jellemzően az általános mezőgazdasági területek, az erdőterület és a közúti közlekedési terület, valamint a 100-as vasúti fővonal Szikgát településrész környezetében, illetve a 108-as vasútvonal esetében a kötöttpályás (vasúti) közlekedési terület területfelhasználás, valamint a Tócó-csatorna esetében a vízgazdálkodási terület területnagysága változik – az útügyi tervek és a kisajátítási vázrajzok alapján – a fejlesztéshez kapcsolódó területigénybevételre figyelemmel.
A beépítésre szánt általános gazdasági területek igénybevétele kismértékű. Ilyenek a Határ úti körforgalmi csomópont és a Szikgát környezetében lévő kereskedelmi, gazdasági funkciójú telkek, melyek már a belterületi szakasz részei.
A fentiekben leírtak a TSZT szintjén úgy módosulnak, hogy
a főút fejlesztésének területigényével érintett – jellemzően a főút, illetve abba becsatlakozó utak, illetve tervezett utak melletti – általános gazdasági területként (Gá), erdőterületként (E), kötöttpályás (vasúti) közlekedési területként (Kök), vízgazdálkodási területként (V) és általános mezőgazdasági területként (Má) rögzített ingatlanok közúti közlekedési terület (KÖu) területfelhasználásra változnak,
kisebb mértékű korrekció révén a közúti közlekedési területként (KÖu) rögzített telekrészek erdőterület (E), kötöttpályás (vasúti) közlekedési terület (Kök) és általános mezőgazdasági terület (Má) területfelhasználásra változnak, tekintettel arra, hogy azok megtartását az útügyi engedélyes tervek nem indokolják.
A jogszabályi előírások figyelembevételével megállapítható, hogy új beépítésre szánt terület nem kerül kijelölésre. A szerkezeti jelentőségű közúti főhálózat nyomvonala nem kerül módosításra.
2. Debrecen Megyei Jogú Város helyi építési szabályzatáról szóló 47/2020. (XII. 28.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: HÉSZ) módosításának indokolása
A HÉSZ módosításának javaslata az útépítési tervekben foglalt területigénybevételeket rögzíti, azaz a módosítás - lényegét tekintve - az útépítési tervek alapján történő területigénybevételek átvezetését jelenti.
A négysávosításhoz szükséges területigénybevétel révén a közúti főúthálózat eleme (KÖu) kerül rögzítésre – a TSZT-vel összhangban – az erdő övezet (E-V/1), az általános mezőgazdasági terület övezete (Má/1), a vízgazdálkodási terület övezete (V-F), a kötöttpályás (vasúti) közlekedési létesítmények terület övezete (KÖk), illetve kismértékben az általános gazdasági terület övezetek (Gá-D/5 és Gá-D/7) érintettségével.
A fenti közlekedési területigény átvezetése mellett a beruházással összefüggésben egyéb szabályozási korrekciók is megtörténnek, ennek megfelelően
a közúti főhálózat területét érintően erdő övezet (E-V/1) és általános mezőgazdasági terület övezete (Má/1), illetve kötöttpályás (vasúti) közlekedési létesítmények terület övezete (KÖk), míg
a mellékúthálózat (Kt-Kk) területére erdő övezet (E-V/1) és általános mezőgazdasági terület övezete (Má/1), illetve közúti főúthálózat területe (KÖu)
kerül rögzítésre.
Az érintett övezetekre és építési övezetekre vonatkozó hatályos HÉSZ előírások - a jelenleg, rendelkezésre álló adatok alapján - nem változnak, csak a HÉSZ mellékletét képező tervlapok kerülnek módosításra.
Előzetes hatásvizsgálat
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 17. §-a (a továbbiakban: Jat.) alapján a jogszabály előkészítője – a jogszabály feltételezett hatásaihoz igazodó részletességű – előzetes hatásvizsgálat elvégzésével felmérte a szabályozás várható következményeit. Az előzetes hatásvizsgálat eredményéről a Közgyűlést tájékoztatni kell.
A fentiek alapján – a HÉSZ módosításának várható következményeiről – az előzetes hatásvizsgálat vonatkozásában – az alábbi tájékoztatást adom:
A módosítás valamennyi jelentősnek ítélt hatása, különösen:
a) társadalmi, gazdasági, költségvetési hatása:
A módosításnak közlekedésfejlesztési jelentősége, hogy a város egyik legforgalmasabb nyugati irányú közlekedési kapcsolatának jelentős közlekedésbiztonsági és minőségi javulását eredményezi mind az agglomerációs, mind az országos és regionális (személyi-, tömeg-, szállítmányozási-) közlekedés terén. A fejlesztés eredményeként a jelenlegi 90 km/h-s sebességhatár 110 km/h-ra növelhető, mellyel az utazási idő csökken, valamint az új csomópontok, osztályozó- és kapaszkodó sávok megépítésével a közlekedésbiztonság is javul.
A 4. számú főút a négysávosítás által már megfelelő közlekedési kapacitással kerülhet bekötésre a szintén fejlesztés alatt álló M4 gyorsforgalmi út és autópálya közlekedési hálózatba.
Költségvetési hatás: az útépítésből eredően felmerülő pénzügyi kiadások nem az Önkormányzat költségvetését terhelik, a beruházás állami támogatásból valósul meg.
b) a módosítás környezeti és egészségügyi következményei:
A rendeltetésszerű használatból származóan a környezeti terhelések megengedettnél nagyobb mértékű megjelenésével nem kell számolni.
Táji, természeti környezet: a módosítás településrendezési szempontból természetvédelmi érdeket nem sért.
Épített környezet: a módosítás műemléket, műemléki környezetet, helyi védett épületet, településkép-védelmi területet nem érint. Régészeti területi érintettség nincs jelen. Új beépítésre szánt terület nem kerül kijelölésre, visszafordíthatatlan hatás nem jelentkezik.
c) a módosításnak adminisztratív terheket befolyásoló hatása:
A településrendezési eszközök módosításának adminisztratív terheit az Önkormányzat viseli.
d) a jogszabály megalkotásának szükségessége, a jogalkotás elmaradásának várható következménye:
A TSZT és a HÉSZ módosítás elfogadásának elmaradása esetén a tervezett fejlesztés, beruházás elmaradhat, melyek ellentmondanak a fejlesztési koncepcióban meghatározott célkitűzéseknek. Az Önkormányzat a vonatkozó helyi szabályok kialakításával elősegíti a valós fejlesztési igényeken alapuló közlekedés- és településfejlesztési célok megvalósíthatóságát.
e) a jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételek:
A rendelet alkalmazása az Önkormányzat számára nem jár sem személyi, sem szervezeti, sem tárgyi feltételek változtatásával.
A módosítást követően a HÉSZ végrehajtása tekintetében felmerülő feladatok ellátásához a feltételek adottak.
A javasolt szabályozás összhangban van az európai uniós jogból eredő kötelezettségek teljesítésével. A Jat. szerinti, Európai Unió intézményeivel és tagállamaival történő egyeztetési kötelezettség a jelen rendelettervezettel kapcsolatban az Önkormányzatot nem terheli.
A HÉSZ módosításának indokolását a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (1) és (3) bekezdése alapján a Nemzeti Jogszabálytárban közzé kell tenni.