Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlésének 45/1991. (XII.31.) Kgy. rendelete

a közterületek elnevezésének szabályairól

Hatályos: 2015. 04. 03- 2016. 02. 16

A Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlése a közterületek és településrészek nevének /továbbiakban: földrajzi név/ megállapítására, megváltoztatására, nyilvántartására az 1990. évi LXV. tv. 16.§ /1/ bekezdésében kapott felhatalmazása alapján, az alábbi önkormányzati rendeletet alkotja:


1.§


/1/ A rendelet hatálya egyaránt kiterjed a város bel- és külterületén lévő településrészekre és közterületekre.


/2/ A közigazgatási helynévről, a domborzati és tájnévről, víznévről, természetvédelmi névről külön jogszabályok rendelkeznek.


2.§


/1/1 A közterületnév és településrésznév megállapítása és megváltoztatása a Közgyűlés hatáskörébe tartozik.


/2/2 A rendelet alkalmazása szempontjából:

Közterületnév és településrésznév a magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló 303/2007. (XI. 14.) Kormányrendelet szerinti közterület és településrész neve.


/3/3 A közterületnév és településrésznév, a településrészek és közterületek megjelölésére, földrajzi azonosítására, a tájékozódásra szolgál, emléket állít, ismeretek terjeszt, helytörténeti, néprajzi, nyelvi hagyományokat ápol.


3.§


/1/4 Közterületnév és településrésznév megállapítását vagy megváltoztatását bárki kezdeményezheti.


/2/5 A közterületnév és településrésznév megállapítására vagy megváltoztatására tett javaslatot az előterjesztő az érintett szakbizottságokkal és tanácsadó-testülettel előzetesen véleményezteti.


/3/6 A közterületnév és településrésznév megállapítása vagy megváltoztatása előtt az előkészítés során az érintett terület lakosságának és a képviselői fórumnak vagy a részönkormányzatnak a véleményét meg kell ismerni.


4.§


/1/7


/2/8


/3/ Személyről utcát elnevezni általában az általa használt eredeti családi és utónév formában kell. Csak vezetéknevet alkalmazni akkor lehet, ha a névadó személy általánosan ismert.


5.§9


Helytörténeti, várostörténeti szempontból jelentős közterületneveket és településrészneveket a Közgyűlés védetté nyilváníthat. A védetté nyilvánított földrajzi neveket sem elő-, sem utótagjában megváltoztatni vagy átalakítani nem szabad.


6.§


/1/10 Ha városrendezés során olyan területet építenek be, ahol korábbi utcanév nem volt, a helyi építési szabályzat jóváhagyását követően a főépítész vagy az építési hatóság, illetőleg új telek alakításánál az építési hatóság kezdeményezése alapján a kialakított közterületeket utcanévvel kell ellátni.


/2/11 Az utca megszűnhet városrendezés/beépítés/ vagy valamely más rendeltetésű területhez történő csatolás következtében. Az utca teljes egészében való megszűnésével a közgyűlés döntését követően az utca neve is megszűnik. Ekkor az utca nevét az utcajegyzékből törölni kell.


7.§


/1/12 A megállapított közterületnevekről és településrésznevekről az Igazgatási és Építési Iroda köteles naprakész nyilvántartást vezetni és abban a változásokat folyamatosan feltüntetni.


/2/13 Az utcanévjegyzék a következő adatokat tartalmazza:


a) az utca fekvése szerinti városrészt,

b) a közterület nevét,

c) a közterület jellegét,

d) a településrész nevét,

e) a házszámozást -tól - -ig megjelöléssel,

f) az elnevezést megállapító határozat számát,

g) a határozat hatályba lépésének dátumát,

h) a közterület helyrajzi számát,

i) a közterület irányítószámát,

j) a korábbi utcanévre vonatkozó adatokat,

k) az utcanév védettségét.


/3/ Új hivatalos várostérkép elkészítésére, kiadására csak a Polgármesteri Hivatalnál vezetett nyilvántartásokkal történő egyeztetés után kerülhet sor.


/4/14 A közterület nevek és településrésnevek megállapításáról és megváltoztatásáról az érdekelt szerveket /a közterületnév változással érintett ingatlan fekvése szerint illetékes központi címregiszter kezelője, a települési címnyilvántartó, rendőrség, mentők, tűzoltók, posta, közlekedési és közüzemi vállalatok, lakossági szolgáltatásokat végzők, stb. …/ haladéktalanul értesíteni kell, míg a lakosságot sajtó útján kell tájékoztatni.


8.§


/1/ A városban minden közterületet névtáblával kell jelölni. Az utca névtáblát az utca mindkét oldalán, az utca elején és végén, valamint az utcakereszteződésnél, minden sarokingatlanon - az erre vonatkozó építésügyi, városrendezési és egyéb szabályok szerint - kell elhelyezni.


/2/ Az utca névtáblának az utca nevét és az utca házszámait kell tartalmazni. A táblákon - külön a páros és páratlan számozású oldalon - fel kell tüntetni az utca elejétől a végéig, illetőleg az útkereszteződéstől az útkereszteződésig terjedő házszámokat, és jelölni kell a számozás irányát.


/3/ Az utca nevének megváltoztatása után a korábbi utcanév-táblát a tájékozódás megkönnyítésére áthúzással érvénytelenítve egy évig az új nevet jelző tábla mellett meg kell hagyni.


/4/ A tér, park, sétány, külterületi lakott hely, az általánostól eltérő beépítettségű utca névtáblájának elhelyezése az /1-2./ bekezdésben előírtaktól eltérhet.


/5/15 A városban a közterület elnevezésekhez tájékoztatás céljából névmagyarázó táblát lehet elhelyezni. Az elhelyezés szükségességéről és tartalmáról a tanácsadó testület előzetes véleményezését követően a Városüzemeltetési, Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság véleményének ismeretében a Kulturális, Oktatási, Idegenforgalmi és Ifjúsági Bizottsága (továbbiakban: Bizottság) dönt. A névmagyarázó tábla méretére, anyagára, külső megjelenésére vonatkozóan a Bizottság döntése előtt ki kell kérni a főépítész véleményét. A névmagyarázó táblát az utca 1 számú épületén az utcanévtábla alá kell elhelyezni.


9.§16


/1/ Az ingatlan tulajdonosa /használója/ az utcanévtábla és a névmagyarázó tábla elhelyezését tűrni köteles.


/2/ Az utcanév-, valamint névmagyarázó tábla elkészítésének, elhelyezésének, karbantartásának költségei az önkormányzatot terhelik.


10.§17


/1/18 Az elnevezett közterülettel érintkező , valamint a 12. § (8) bekezdésben foglalt ingatlanokat - kivéve a tanyákat - házszámmal kell ellátni. A tanyák házszámozásánál a központi címregiszterről és a címkezelésről szóló kormányrendeletnek a külterületen fekvő telek címelemeinek megállapítására vonatkozó rendelkezései alkalmazandók.


/2/19


/3/20 A házszámozással kapcsolatos ügyekben első fokon a jegyző, másodfokon Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlése jár el.


/4/ A házszámozással kapcsolatos eljárásban – az e rendeletben foglalt kiegészítésekkel – a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. tv. előírásait kell alkalmazni.


/5/21


11.§


/1/ A főútvonalon a házszámok, a központtól kifelé növekedhetnek. Szeged középpontjának a belvárosi Tisza hidat kell tekinteni.


/2/ A mellékútvonalak számozása a főútvonalnál kezdődik.

/3/22 A számozás eggyel kezdődik és kihagyás nélkül, folyamatosan emelkedő számsorrendben a közterülethez csatlakozó, utolsó beépítésre szánt területen fekvő telekig tart.


/4/ A számozás a csatolt településrészeken az 1973. előtt alkalmazott rendszer szerint történik a főútvonalak kivételével.


12.§23


(1) Kétoldalas utcában a számozás növekedésének irányába nézve jobb oldalon a páratlan, bal oldalon a páros számokat kell alkalmazni. Egyoldalas utcában - ha a másik oldal a hatályos építési szabályzat szerint nem beépítésre szánt területként van meghatározva – a számozás folyamatos.


(2) A tér, a park és más hasonló elhelyezkedésű közterület épületeinek, telkeinek számozása folyamatosan emelkedő számsorrendben az óramutató járásával ellentétes irányban történik. A számsor a város középpontja felől csatlakozó utca jobb oldalán kezdődik és a bal oldalán ér véget.


(3) A kialakult számozás után megosztott ingatlan eredeti sorszáma nem szűnik meg, az újonnan kialakított telkek számának megfelelően, a számsor növekedésének irányában kiegészül egy vagy több nem ékezetes, egytagú nagybetűvel A-tól Z-ig, közvetlenül a házszám mögé írva, bármely egyéb írásjel nélkül.


(4) A kialakult számozás után egyesített ingatlanok eredeti sorszámukat megtartják. /pld.: 13-17./


(5) Ha egy mellékútvonal több főútvonalhoz is kapcsolódik, akkor a helyi viszonyokat figyelembe véve kell a sorszámozás irányát megállapítani. Több főútvonalhoz kapcsolódó mellékútvonal esetén a sorszámozás irányát, zsákutcák, udvarok, hasonló közterületek esetén a számozás módját a kialakult gyakorlat szerint kell megállapítani.


(6) Ha a házszámozást olyan telekhez kapcsolódva kell végrehajtani, amely közvetlenül több közterülethez is kapcsolódik (saroktelek, hátsó szomszéd nélküli telek), és a házszámozás az érintett közterületen már kialakult, akkor a (3) bekezdés szerinti megosztás szabályainak megfelelő alkalmazásával kell az új házszámot képezni.




(7) Amennyiben telekalakítás következtében olyan telekállapot alakul ki, hogy az előzőekben megállapított szabályok valamelyikének alkalmazásával a telek nem számozható be megfelelően, a folyamatosság és áttekinthetőség érdekében, kivételesen meglévő házszám is megváltoztatható az érintett telkek körében.


(8) Ha az ingatlan közterületről nem, csak másik telken keresztül közelíthető meg, a házszámozás szempontjából úgy kell tekinteni, mintha megközelíthető lenne közterületről is. Ebben az esetben az ingatlan(ok) címében házszámként annak az ingatlannak a házszámát kell feltüntetni, amelyhez az ingatlan megközelítését szolgáló telek csatlakozik. Az így kialakított telek(telkek) számának megfelelően a házszám(ok) kiegészül(nek) egy vagy több, nem ékezetes, egytagú nagybetűvel A-tól Z-ig, közvetlenül a házszámok mögé írva, bármely egyéb írásjel nélkül.


13.§


/1/24 A házszámtábla elkészítése, elhelyezése, karbantartása és pótlása az ingatlan tulajdonosának (használójának) kötelessége. Amennyiben a házszám megállapítására a 12. § (8) bekezdése szerint került sor, úgy a közterülettel nem érintkező ingatlanok házszámát az érintett ingatlanok tulajdonosai kötelesek külön táblán „Belső házszámok” megjelöléssel feltüntetni, és a közterülettel érintkező ingatlanon a (3) bekezdésben foglaltak szerint elhelyezni. A tábla elhelyezését a közterülettel érintkező ingatlan tulajdonosa(i) tűrni köteles(ek).


/2/ A külterületi házszámtáblán a településrész nevét is fel kell tüntetni.


/3/ A házszámtáblát az ingatlan közterület felőli bejáratánál kell elhelyezni.

Amennyiben nem a közút felől nyílik, a közút felől is meg kell ismételni.


/4/25


14.§26


15. §


Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg az 1/1977. sz. az utcaelnevezésről és házszámozásról szóló Szeged Megyei Városi Tanács rendelete, valamint a Szeged város utcanévadási rendszerének továbbfejlesztéséről szóló 74/1981. /V.14./ VB. sz. határozata hatályát veszti.


1 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 8. § a) pontja (hatályos 2015. április 3-tól)

2 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 1. §-a (hatályos 2015. április 3-tól)

3 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 8. § a) pontja (hatályos 2015. április 3-tól)

4 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 8. § a) pontja (hatályos 2015. április 3-tól)

5 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 8. § a) pontja (hatályos 2015. április 3-tól)

6 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 8. § a) pontja (hatályos 2015. április 3-tól)

7 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 8. § a) pontja (hatályos 2015. április 3-tól), hatályát veszti a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 9. § alapján 2015. április 3-tól

8 Hatályát veszti a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 9. § alapján 2015. április 3-tól

9 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 8. § b) pontja (hatályos 2015. április 3-tól)

10 Módosította a 48/2003.(XII.01.) Kgy. r. 1. §-a

11 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 2. §-a (hatályos 2015. április 3-tól)

12 Módosította a 20/2014.(XI.24.) Önk. r. 98. § a) pontja (hatályos 2014. november 25-től), módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 8. § c) pontja (hatályos 2015. április 3-tól)

13 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 3. §-a (hatályos 2015. április 3-tól)

14 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 3. §-a (hatályos 2015. április 3-tól)

15 Kiegészítette a 48/2003.(XII.01.) Kgy. r. 2. §-a, módosította a 44/2010.(XII.14.) Ö. r. 1. §-a (hatályos 2010. december 15-tol), a 20/2014.(XI.24.) Önk. r. 98. § b) és c) pontja (hatályos 2014. november 25-től)

16 Módosította a 48/2003.(XII.01.) Kgy. r. 3. §-a

17 Módosította a 48/2003.(XII.01.) Kgy. r. 4. §-a, a 45/2005.(XI.15.) Kgy. r. 1. §-a

18 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 4. §-a (hatályos 2015. április 3-tól)

19 Hatályát veszti a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 9. §-a alapján 2015. április 3-tól

20 Módosította az 1/2013.(II.27.) Önk. r. 98. §-a (hatályos 2013. február 28-tól)

21 Hatályát veszti a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 9. §-a alapján 2015. április 3-tól

22 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 5. §-a (hatályos 2015. április 3-tól)

23 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 6. §-a (hatályos 2015. április 3-tól)

24 Módosította a 11/2015. (IV.02.) Önk. r. 7. §-a (hatályos 2015. április 3-tól)

25 Hatályát veszti a 45/2005.(XI.15.) Kgy. r. 2. §-a szerint

26 Hatályát veszti a 19/2012.(V.08.) Önk. rendelet 16. § a) pontja alapján 2012. május 15-től