Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 1/2005. (II.2.) Kgy. rendelete

a helyi közutak kezelésének szakmai szabályairól, valamint az egyes köztisztasági tevékenységek ellátásáról (Egységes szerkezetben)

Hatályos: 2019. 05. 14- 2020. 04. 28

Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlése a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. tv. 44/A § (2) bekezdésében, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 16. § (1) bekezdésében, valamint a helyi közutak kezelésének szakmai szabályairól szóló 5/2004.(I.28.) GKM rendelet (továbbiakban: R.) mellékletének B. pontjában kapott felhatalmazás alapján, figyelemmel a köztisztasággal és a települési szilárd hulladékkal összefüggő tevékenységekről szóló 1/1986.(II.21.) ÉVM-EÜM együttes rendelet és a R. előírásaira, a Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata tulajdonában levő helyi közutak kezelésének szabályairól, kiegészítve az egyes köztisztasági tevékenységekre vonatkozó előírásokkal az alábbi rendeletet alkotja.


Általános rendelkezések

1.§1


(1)

Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlése a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. tv. 34. § (2) bekezdés szerint az Önkormányzatot, mint a helyi közutak kezelőjét megillető hatáskörét


a) 2 a közút forgalmi rendjével kapcsolatban egyidejűleg legfeljebb kettő útkereszteződést közvetlenül érintő ügyekben a jegyzőre

b)[1] a közút forgalmi rendjével kapcsolatban egyidejűleg kettőnél több útkereszteződést közvetlenül érintő ügyekben a Városüzemeltetési, Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottságra

ruházza át.



    (2)

    Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata a közút kezelőjeként feladatait a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. (továbbiakban: Kft.) útján látja el.



    (3)

    Szeged Megyei Jogú Város Jegyzőjének a közút kezelőjeként lefolytatott eljárásai során a Kft. közreműködik. Közreműködése kiterjed a közút

    • állagát érintő beavatkozások miatt induló,
    • nem közlekedési célú igénybevételéhez kapcsolódó,
    • közlekedési célú rendkívüli igénybevételéhez kapcsolódó,
    • melletti ingatlanok használatával összefüggő

    eljárásokban a szakmai feltételek kialakítására a 13. §-ban meghatározott szabályok alapján, valamint az ezekkel kapcsolatos kötelezettségek teljesítésének ellenőrzésére.



    (4)

    Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzati tulajdonú közútjainak útkategóriába sorolását a rendelet melléklete tartalmazza.



    (5)4

    A jegyző az (1) bekezdés a) pontjában szabályozott hatáskörében végzett tevékenységéről háromhavonta beszámol a Városüzemeltetési, Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottságnak.



    (6)5

    A jegyző (1) bekezdés a) pontjában szabályozott hatáskörébe tartozó ügytípusokban jogosult eljárást kezdeményezni a Városüzemeltetési, Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság is, mely kezdeményezés alapján az önkormányzat illetékes szervei kötelesek lefolytatni a szükséges eljárásokat.


    Utak tisztán tartása

    2.§


    (1)

    Útburkolatok tisztán tartását a

    • burkolt utak I. és II. közútkezelési szolgáltatási osztályba tartozó, kiemelt szegéllyel rendelkező, valamint a kerékpársávval ellátott közutakon szükség szerint, de legalább heti két alkalommal,
    • a burkolt utak III-IV. közútkezelési szolgáltatási osztályába tartozó, kiemelt szegéllyel rendelkező, valamint a kerékpársávval ellátott közutakon szükség szerint, de legalább heti egy alkalommal,
    • III-VI. közútkezelési szolgáltatási osztályba tartozó aszfalt vagy betonburkolatú útszakaszokon szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal


    a szennyeződések összegyűjtésével és elszállításával, lehetőség szerint gépi sepréssel kell biztosítani.



    (2)

    Az úttartozékok tisztán tartását az I., II. és III. közútkezelési szolgáltatási osztályba tartozó utakon évi két alkalommal (szeptember, április), a IV-VI. szolgáltatási osztályba tartozó utakon évi egy alkalommal (április) kell biztosítani.



    (3)

    Az utak, várakozóhelyek, kijelölt rakodóhelyek, tömegközlekedési pályák, megállóhelyek, járdaszigetek, üzemi területek, végállomások, buszfordulók, pályaudvarok, valamint az alul- és felüljárók és egyéb közterületek tisztítása során az összegyűjtött szennyeződéseket engedélyezett lerakóhelyre kell elszállítani, vagy elszállíttatni.


    Egyéb közlekedési területek tisztán tartása

    3.§6


    (1)

    A tömegközlekedési járművek üzembentartói kötelesek gondoskodni a közterületen lévő üzemi területek, végállomások, pályaudvarok, továbbá a villamosközlekedéssel összefüggésben létesített megállóhelyek és járdaszigetek tisztán tartásáról.



    (2)

    A tömegközlekedéshez tartozó és utasforgalommal érintett üzemi területek (végállomás, pályaudvar, villamos megállóhely) szükséges számú hulladékgyűjtő edényzettel történő ellátása, valamint ezek kezelése, üzemeltetése, szükség szerinti, de legalább heti rendszerességgel történő ürítése és a hulladék elszállítása a tömegközlekedési járművek üzembentartójának a feladata.



    (3)

    A tömegközlekedési területek tisztán tartását a kapcsolódó közút szolgáltatási osztályának megfelelően kell biztosítani.



    (4)

    A fizető várakozási övezetbe tartozó közúti várakozóhelyek tisztán tartása a fizető parkolási rendszer üzemeltetőjének a feladata.



    Síkosság elleni védekezés

    4.§


    (1)7

    A Kft. és a tömegközlekedési járművek üzembentartói az egyeztetett téli útüzemeltetési terveiket minden év október 15-ig elkészítik és tájékoztatásul Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata Városüzemeltetési, Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottsága elé terjesztik.



    (2)

    A síkosság elleni védekezés szolgáltatási szintjeit a R. 3-1. táblázata szerint kell biztosítani.



    (3)

    A tömegközlekedési útvonalak síkosságmentesítését legalább a II. közútkezelői szolgáltatási előírásai szerint kell biztosítani.



    (4)

    Az ingatlanokhoz kapcsolódó járdaszakaszok és a tömegközlekedési területek esetében a síkosságmentesítést az I. szolgáltatási osztály előírásai szerint, egyéb járdaszakaszok esetében a kapcsolódó közút szolgáltatási osztálya szerint kell ellátni.


    5.§


    (1)

    A járdákon, gyalogutakon (a tömegközlekedési járművek fel- és leszállóhelyeinek járdaszakaszai, valamint a hidak járdái kivételével) törekedni kell a klorid tartalmú olvadáspont csökkentő anyagok minimális mennyiségben történő használatára. A síkosságmentesítési munkák során az egyszeri klorid kijuttatás a 20 g/m2-t lehetőleg ne haladja meg.



    (2)

    Földutak és kohósalakos utak esetében a síkosságmentesítést rendkívüli időjárási helyzet esetén a lakóingatlanok, közintézmények és az alapvető ellátást szolgáló közmű létesítmények megközelíthetősége érdekében szükség szerint kell elvégezni.



    (3)

    A fizető várakozási övezetbe tartozó közúti várakozóhelyek síkosságmentesítése a fizető parkolási rendszer üzemeltetőjének a feladata.



    (4)8

    A tömegközlekedési járművek üzembentartói kötelesek gondoskodni a kezelésükbe tartozó és utas forgalommal érintett tömegközlekedési területek síkosságmentesítéséről.



    (5)9



    Hóeltakarítás

    6.§


    (1)

    A I. közútkezelési szolgáltatási osztályba tartozó közutaknál ha a hóréteg vastagsága eléri az 5 cm-t a hóekézést meg kell kezdeni. A hóesés megszűnése után, amennyiben a lehullott hó vastagsága a 20 cm-t nem haladja meg, a hóeltávolítást 12 órán belül kell elvégezni.

    (2)

    A II. közútkezelési szolgáltatási osztályba tartozó közutaknál, valamint a tömegközlekedési útvonalakon, ha a hóréteg vastagsága eléri a 10 cm-t, a hóekézést meg kell kezdeni. A hóesés megszűnése után, amennyiben a lehullott hó vastagsága a 20 cm-t nem haladja meg, a hóeltávolítást 12 órán belül kell elvégezni.



    (3)

    A III. közútkezelési szolgáltatási osztályba tartozó közutaknál, a hóeltakarítást, amennyiben a lehullott hóréteg vastagsága a 20 cm-t nem haladja meg, úgy kell elkezdeni, hogy a hóesés megszűnése után 24 órán belül a hóeltakarítás megtörténjen.



    (4)

    A IV-V. közútkezelési szolgáltatási osztályba tartozó közutaknál az I., a II. és a III. közútkezelési szolgáltatási osztályra előírt feladatok elvégzése után szükséges a személygépkocsival történő járhatóságot biztosítani.


    7.§


    (1)

    Az ingatlan előtti járdaszakaszok hóeltakarításáról az ingatlan tulajdonosának (kezelőjének, használójának) kell gondoskodni.



    (2)

    Az ingatlanokhoz kapcsolódó járdaszakaszok és a tömegközlekedési területek esetében a hóeltakarítást az I. szolgáltatási osztály előírásai szerint, egyéb járdák esetében a kapcsolódó közút szolgáltatási osztálya szerint kell ellátni.



    (3)

    Kerékpárutak esetén a hóeltakarítást a kerékpárút melletti közút szolgáltatási osztálya szerint kell végrehajtani.



    (4)

    Földutak és kohósalakos utak esetében a hóeltakarítást rendkívüli időjárási helyzet esetén a lakóingatlanok, közintézmények és az alapvető ellátást szolgáló közmű létesítmények személygépkocsival történő megközelíthetősége érdekében szükség szerint kell elvégezni.



    (5)

    A hóeltakarítás során a közút eredeti kapacitását biztosítani kell. Rendkívüli helyzet esetén a minimális közlekedési feltételeket (kétszer egy forgalmi sáv, 1,20 m járdaszélesség, tömegközlekedési pályák és megállóhelyek) a műszakilag lehetséges legrövidebb idő alatt biztosítani kell.

    8.§


    (1)10





    (2)

    A fizető várakozási övezetbe tartozó közúti várakozóhelyek hóeltakarítása a fizető parkolási rendszer üzemeltetőjének a feladata.



    (3)

    A gyalogos és a közúti forgalom zavartalansága érdekében a havat tilos felhalmozni

    • útkereszteződésben, illetve annak közvetlen közelében a beláthatóságot akadályozó módon,
    • útcsatlakozások előtt,
    • járdaszigeten,
    • a tömegközlekedés biztosításához szükséges egyéb területeken (megállóhely, végállomás, pályaudvar, stb.),
    • a közszolgáltatási felszerelési tárgyakon, illetve azok közvetlen közelében (tűzcsap, elzáró szerelvény, stb.),
    • gyalogos átkelőhelyeken, valamint a kijelölt rakodóhelyeken,
    • a csapadékvíz elvezetést szolgáló felszíni létesítményeken (folyóka, víznyelőrács, stb.).



    (4)

    A téli útüzemeltetést követően május 1-ig az ideiglenes hó védműveket és egyéb ideiglenesen kihelyezett eszközöket (pld. szóróanyag tároló) össze kell gyűjteni, a kezelő telephelyére be kell szállítani, és a közterületet a kijuttatott szóróanyagtól meg kell tisztítani.



    (5)11

    A Kft. és a tömegközlekedési járművek üzembentartói az elmúlt téli időszak műszaki-gazdasági elemzését és értékelését június 30-ig elkészítik és tájékoztatásul Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata Városüzemeltetési, Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottsága elé terjesztik.


    Egyéb útkezelői feladatok

    9.§


    (1)

    A forgalomirányítási eszközök vizsgálatát évente el kell végezni.



    (2)

    A forgalomirányító jelzőberendezések hibái esetén az észleléstől vagy bejelentéstől számítva

    • izzókiégés esetén 4 órán belül,
    • géphiba (automatika hiba) esetén 8 órán belül,
    • detektorhiba esetén 1 napon belül


    az elhárítást meg kell kezdeni, és a műszakilag indokolt legrövidebb idő alatt be kell fejezni.



    (3)

    A közlekedés biztonságára veszélyes hibák esetében a hibaelhárítást az észlelést vagy bejelentést követően a műszakilag lehetséges legrövidebb időn belül el kell kezdeni és be kell fejezni.

    10.§


    (1)

    A fűkaszálást és az úthatáron belüli növényzet gondozását a közútkezelési szolgáltatási osztálytól függően a R. 3-2. táblázata szerinti gyakorisággal kell elvégezni.



    (2)

    Földutak esetén a fűkaszálást szükség szerint a növényvédelmi jogszabályok figyelembe vételével kell elvégezni.


    11.§


    (1)

    A helyi közutak útellenőrzését a R. 4-1. táblázata szerinti gyakorisággal kell elvégezni.



    (2)

    Földutak esetében az útellenőrzést évente 2 alkalommal kell elvégezni.


    12.§


    (1)

    A burkolatok keréknyomvályú mélységét belterületi I. és II. rendű főutak esetében évente egy alkalommal méréssel kell ellenőrizni.



    (2)

    Az útburkolat hibákat jellegüknek megfelelően a R. 5.3.1. pontja alapján kell javítási fokozatba sorolni.



    (3)

    A burkolathibák javítását szolgáltatási osztályoktól és javítási fokozatoktól függően az alábbi időhatárokon belül kell elvégezni:


    Burkolathibák javítási


    fokozatai

    Közútkezelési szolgáltatási osztályok

    I.

    II.

    III.

    IV.

    V.

    VI-VII.

    az észleléstől vagy bejelentéstől függően legkésőbb

    2. fokozat

    3 nap

    5 nap

    15 nap

    30 nap

    30 nap

    30 nap

    1. fokozat

    az éves javítási program szerint

    Az aluljárók hibáinak kijavítását a R. 5-2. táblázata szerinti időhatárokon belül kell elvégezni.


    (4)

    A támfalak, lépcsők, lejtők hibáinak kijavítását a R. 5-3. táblázata szerinti időhatárokon belül kell elvégezni.



    (5)

    A közúti jelzőtáblák hibáinak kijavítását a R. 5-4. táblázata szerinti időhatárokon belül kell elvégezni.



    (6)

    Az útburkolati jelek folyamatos láthatóságát (szükség szerinti újrafestéssel) biztosítani kell.



    (7)

    A fizető parkolási övezet közúti jelzéseinek elhelyezése és fenntartása a fizető parkolási rendszer üzemeltetőjének a feladata.


    Út állagát érintő beavatkozások

    13. §


    (1)

    A beavatkozással érintett közutat az eredeti pályaszerkezetnek megfelelően, esztétikailag és teherbírás szempontjából az eredetivel egyenértékű vagy annál jobb minőséget eredményező technológiával, illetve burkolattípussal kell helyreállítani.



    (2)

    Szilárd burkolattal rendelkező közút esetében a burkolat alatti földvisszatöltés csak megfelelően tömörített homokból, vagy homokos kavicsból történhet.



    (3)[2]


    Teljes szélességben történő helyreállítás indokolt

    • bontással érintett forgalmi sáv,
    • a 2,50 méternél nem szélesebb járda,
    • a belvárosban a Tisza L. krt-on és azon belüli területen levő járdák,
    • a belterületi I. rendű főutak, körutak, és sugárutak melletti járdák,
    • az öt éven belül épült, vagy felújított burkolatok,
    • tömegközlekedéssel érintett két forgalmi sávos utak esetében,
    • azon útburkolatok esetében, amelynek szélessége nem éri el az 5,0 métert
    • azon közutak esetében, amelyek szélessége nem éri el a 6,0 métert és közmű gerincvezeték építése, rekonstrukciója, javítása illetve elbontása miatt a burkolat vagy annak egy része felbontásra kerül.




    (4)

    Az elkészült úthelyreállítás minőségét (beépített anyagok, építési technológia) a kezelői hozzájárulás jogosultja a kezelő felszólítására utólagos mintavétel alapján akkreditált minőségellenőrző intézet által kiállított dokumentumokkal köteles igazolni.



    (5)

    A közút nem közlekedési célú igénybevétele során az ingatlanok és közintézmények gyalogos megközelíthetőségét, a rendkívüli veszélyhelyzetek elhárítását biztosító szervezetek (mentők, tűzoltók, rendőrség stb.) közlekedését biztosítani kell. Amennyiben a műszaki lehetőségek adottak, ugyancsak biztosítani kell az ingatlanokra, közintézményekhez irányuló célforgalmat.



    (6)

    A közút nem közlekedési célú igénybevétele során a forgalmat csak a műszakilag indokolt legrövidebb ideig szabad korlátozni. Indokolt esetben a kezelő előírhatja, hogy a közút végleges helyreállítása előtt az igénybevevő a közúti forgalmat ideiglenes létesítmények megépítésével biztosítsa.



    (7)13

    Az árvízvédelmi töltések vízoldali töltés lábától mért 60 méter, mentett oldali töltés lábától mért 110 méter szélességű sávban az út állagát érintő igénybevétel csak a területileg illetékes vízügyi igazgatóság (Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság) előírásainak figyelembe vételével engedélyezhető.

    (8)[3]  


    E rendelet szempontjából közmű gerincvezeték: általában az utca hossztengelyével párhuzamosan lefektetett azon elosztóvezeték, amely az ahhoz csatlakozó bekötővezetékeken keresztül biztosítja az ingatlanok közmű ellátását.


    Köztisztasági tevékenység

    14.§


    (1)14




    2)

    Az ingatlan előtti közterület tisztán tartása során összegyűjtött és szállításra alkalmas állapotban előkészített hulladékot, szennyeződést a köztisztasági szolgáltató a rendszeres kommunális hulladékgyűjtés során köteles elszállítani.



    (3)

    Az ingatlan előtti járda takarítása során a porképződést, a környező területek szennyeződését meg kell akadályozni. A takarítást ismételt szennyeződés esetén szükség szerint többször el kell végezni.



    (4)

    Építési és bontási munkálatokat úgy kell végezni, hogy szálló por és egyéb szennyeződés a munkaterületen és az engedélyezett közterület-használaton kívül eső területre ne kerüljön.



    (5)

    A belváros (a 66/2003.(XII.23.) Kgy. rendelet 1. sz. melléklete szerinti I. övezet) közterületein ömlesztett áru (törmelék is) csak konténerben tárolható.



    (6)

    Aki bármilyen anyag szállítása, vagy rakodása során a közterületet beszennyezi, köteles a szennyeződést saját költségén eltakarítani. Amennyiben a fuvarozó ennek a kötelezettségének nem tesz eleget, úgy azt a rakodás helyén az köteles elvégezni, akinek érdekében a fuvarozás történik.


    15.§


    (1)

    Közterületen gépjárművet mosni tilos, kivéve a személygépkocsi felső mosását. E tevékenység csak szilárd burkolatú úton végezhető. Mosás után a közterületet fel kell takarítani. Tilos a mosáshoz a közterületen levő közkifolyókból (közkifolyó, ivókút, tűzcsap) vizet vételezni.



    (2)[4]




    (3)[5]




    (4)[6]

    .



    (5)[7]




    (6)[8]




    (7)[9]



    16.§


    (1)

    A 66/2003.(XII.23.) Kgy. rendelet 2. számú melléklete „önkormányzati tulajdonú utak kategóriái” felsorolás helyébe jelen rendelet 1. számú melléklete lép.



    (2)

    E rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba, előírásait ezen időpont után indult ügyekben kell alkalmazni.



    1 Módosította a 26/2008.(VI.30.) Kgy. r. 1. §-a

    2 Módosította az 1/2013.(II.27.) Önk. r. 98. §-a (hatályos 2013. február 28-tól)

    3 Módosította a 41/2010.(XII.14.) Ö. r. 1. § (1) bek., a 20/2014.(XI.24.) Ö. r. 108. §-a (hatályos 2014. november 25-től)

    4 Kiegészítette a 17/2013.(VI.05.) Ö. r. 1. §-a, módosítja a 20/2014.(XI.24.) Ö. r. 108. §-a (hatályos 2014. november 25-től)

    5 Kiegészítette a 17/2013.(VI.05.) Ö. r. 1. §-a, módosítja a 20/2014.(XI.24.) Ö. r. 108. §-a (hatályos 2014. november 25-től)

    6 Módosította a 63/2007.(XII.20.) Kgy. r. 1. §-a

    7 Módosította a 26/2008.(VI.30.) Kgy. r. 2. §-a, a 41/2010.(XII.14.) Ö. r. 1. § (2) bek., a 20/2014.(XI.24.) Ö. r. 108. §-a (hatályos 2014. november 25-től)

    8 Módosította a 63/2007.(XII.20.) Kgy. r. 2. §-a

    9 Hatályát vesztette a 63/2007.(XII.20.) Kgy. r. 7. §-a alapján 2008.01.01-től

    10 Hatályát vesztette a 63/2007.(XII.20.) Kgy. r. 7. §-a alapján 2008.01.01-től

    11 Módosította a 26/2008.(VI.30.) Kgy. r. 3. §-a, a 41/2010.(XII.14.) Önk. r. 1. § (2) bek., a 20/2014.(XI.24.) Ö. r. 108. §-a (hatályos 2014. november 25-től)

    12 Kiegészítette a 63/2007.(XII.20.) Kgy. r. 3. §-a

    13 Kiegészítette a 63/2007.(XII.20.) Kgy. r. 4. §-a

    14 Hatályát veszti a 31/2012.(X.01.) Önk. r. 3. §-a alapján (hatályos 2012. október 2-től)

    15 Módosította a 63/2007.(XII.20.) Kgy. r. 5. §-a

    16 Módosította a 49/2005.(XI.15.) Kgy. r. 1. §-a

    17 Kiegészítette a 49/2005.(XI.15.) Kgy. r. 1. §-a, módosította az 1/2013.(II.27.) Önk. r. 98. §-a (hatályos 2013. II. 28-tól)

    18 Kiegészítette a 49/2005.(XI.15.) Kgy. r. 1. §-a

    [1]

    Módosította a 41/2010.(XII.14.) Ö. r. 1. § (1) bek., a 20/2014.(XI.24.) Ö. r. 108. §-a, a 12/2019.(IV.29.) Önk. r. 1. §-a (hatályos 2019. május 14-től)

    [2]

    Kiegészítette a 63/2007.(XII.20.) Kgy. r. 3. §-a, módosította a 12/2017.(IV.04.) Önk. r. 1. §-a (hatályos 2017. április 5-től

    [3]

    Kiegészítette a 12/2017.(IV.04.) Önk. r. 2. §-a (hatályos 2017. április 5-től)

    [4]

    Módosította a 63/2007.(XII.20.) Kgy. r. 5. §-a, hatályát veszti a 45/2017.(XII.19.) Ö. r. 3. §-a alapján 2018. január 1-től

    [5]

    Hatályát veszti a 45/2017.(XII.19.) Ö. r. 3. §-a alapján 2018. január 1-től

    [6]

    Hatályát veszti a 45/2017.(XII.19.) Ö. r. 3. §-a alapján 2018. január 1-től

    [7]

    Módosította a 49/2005.(XI.15.) Kgy. r. 1. §-a, hatályát veszti a 45/2017.(XII.19.) Ö. r. 3. §-a alapján 2018. január 1-től

    [8]

    Kiegészítette a 49/2005.(XI.15.) Kgy. r. 1. §-a, módosította az 1/2013.(II.27.) Önk. r. 98. §-a, hatályát veszti a 45/2017.(XII.19.) Ö. r. 3. §-a alapján 2018. január 1-től

    [9]

    Kiegészítette a 49/2005.(XI.15.) Kgy. r. 1. §-a, hatályát veszti a 45/2017.(XII.19.) Ö. r. 3. §-a alapján 2018. január 1-től

    Mellékletek