Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 25/2010.(VI.30.) önkormányzati rendelete

a fizetőparkolásról

Hatályos: 2013. 07. 05- 2014. 06. 30

Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlése a fizető parkolási rendszerről a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (a továbbiakban: Kkt.) 15/A. § (1) bekezdésében, valamint a 48. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, továbbá a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében az alábbi rendeletet alkotja:


1. §


(1)1 A rendelet hatálya kiterjed Szeged Megyei Jogú Város közigazgatási területén található helyi közutakon, az önkormányzat tulajdonában álló, közforgalom elől el nem zárt magánutakon, valamint tereken, parkokban és egyéb közterületeken kijelölt várakozási területre, kivéve a filmforgatás céljából a stáb parkolásához igénybe vett közterületeket.


(2) A rendelet hatálya kiterjed a kétkerekű motorkerékpár kivételével valamennyi rendszámmal, illetve hatósági jelzéssel rendelkező járműre, a háromkerekű segédmotor-kerékpárra, és azok üzembentartójára.


2. §


E rendelet alkalmazásában:


a) rendszer üzemeltető: Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzatával kötött közszolgáltatási szerződés alapján a Szegedi Közlekedési Kft. 6720 szeged, Zrínyi utca
4–8;

b) üzembentartó: a jármű tulajdonosa, illetve akit a jármű jogszerű üzemeltetésére szerződés vagy más hitelt érdemlően igazolt jogcím alapján a járműnyilvántartásba bejegyeztek;

c) várakozási övezet: a KRESZ 17. § (1) bekezdésének e/2 pontjában meghatározott módon kijelölt, az 1. sz. melléklet szerinti utcaszakaszok, „várakozási övezet” táblával megjelölt területe.

d) megállás: járművel a be- és kiszálláshoz, vagy a folyamatos fel- és lerakáshoz szükséges ideig, illetőleg – ha a vezető a járműnél marad – egyéb okból legfeljebb 5 percig történő egy helyben tartózkodás.

e) várakozás, parkolás: járművel a megállásnál hosszabb ideig történő egy helyben tartózkodás.


3. §


(1) A kijelölt várakozási területeken a betegszállító járművek, a mozgásukban korlátozott személyeket szállító járművek, továbbá a megkülönböztető fény- és hangjelzéssel jogszerűen felszerelt járművek külön jogszabályban meghatározottak szerint várakozhatnak.

(2) A figyelmeztető jelzést /sárga villogó/ jogszerűen használó közszolgáltató járművei, valamint út vagy közmű építésére, fenntartására, illetőleg tisztítására szolgáló járművek, e tevékenységük végzése során díjmentesen várakozhatnak.

(3) A kijelölt várakozási területen a fizető parkolási rendszerrel kapcsolatos közúti jelzőtáblák kihelyezése, útburkolati jelek felfestése, illetve eltávolítása – a közút kezelőjének hozzájárulása alapján – a rendszer üzemeltetőjének feladata. A fenti eszközök karbantartásához a közút kezelőjének hozzájárulása nem szükséges.


4. §


(1) A kijelölt várakozási területeken munkanapokon 800 és 1800 óra között, továbbá a Mars téren, a Boross J., a Pulcz, a Csemegi u. a Pozsonyi és a Cserzy M. utcákban munkanapokon és szombaton 800 – 1200 óra között csak előre megvásárolt –- a 2. sz. melléklet szerint nyomtatott – és érvényesített parkoló szelvénnyel, érvényes parkolási bérlettel (továbbiakban: bérlet), mobil telefonon megvásárolt parkolási jogosultsággal, valamint a mozgásában korlátozott személy részére kiadott „Parkolási Igazolvány”-nyal szabad várakozni. Munkaszüneti napokon a várakozási területen belüli parkolók igénybevétele – a szombati napra vonatkozó fenti kivételtől eltekintve – díjmentes.


(2) A bölcsődék, óvodák és általános iskolák előtti várakozóhelyek 800 és 900 óra közötti, valamint 1600 és 1800 óra közötti igénybevételére kedvezményes parkoló bérlet váltható. Kedvezményes bérlet csak olyan járműre váltható, amelynek üzembentartója és tulajdonosa is természetes személy. Jogi személyek és egyéb szervezetek ezen kedvezményt nem vehetik igénybe.


(3) Kedvezményes parkolási bérlet váltására jogosultak az egészségügyi területi ellátási kötelezettség biztosítására Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzatával szerződést kötött házi-, gyermek- és fogorvosok. A kedvezményes bérlet csak a rendelő közelében levő és az I. sz. melléklet szerint meghatározott útszakaszon jogosít várakozásra.


(4) A (2) és (3) bekezdés szerinti kedvezményes bérleteket a parkolóhelyek üzemeltetője állítja ki, ezek ára megegyezik a mindenkori lakossági bérlet árával. Ezen bérletek igénylésekor a kedvezmény igénybe vételére jogosító okmányt (intézmény látogatási igazolás, Polgármesteri Hivatal által kiadott igazolás az ellátási szerződés megkötéséről) be kell mutatni.


5. §


(1) Jelen rendelet alkalmazásában a munkaszüneti napok: heti pihenőnapok (szombat, vasárnap), továbbá január 1., március 15., húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1., december 24, 25, 26.

(2) A parkolószelvényt a parkolóba való megérkezéskor a parkolás megkezdésének időpontját (hónap, nap, óra, perc jelölés) tartalmazó szelvényrészek kitépésével érvényesíteni kell. Az így érvényesített szelvényt a jármű első szélvédő üvege mögött vagy vezetőülés felőli első ablakán belül, kívülről jól látható helyen és ellenőrizhető módon kell elhelyezni. Egyidejűleg annyi parkolószelvényt kell érvényesíteni, ahány parkolóhelyet a jármű elfoglal.

(3) A mobil telefonos parkolási jogosultság a mobil szolgáltató eredményes vásárlás visszaigazolásának időpontjától érvényes. A mobil telefonos parkolási jogosultság időtartama a választott fizető zóna besorolásától függ.


6.§


(1) Az övezeten belül lakóhellyel rendelkező természetes személyek – mint jármű üzemeltetők – a lakóhelyükhöz legközelebb eső két – általuk megnevezett – utca parkolóhelyeinek igénybevételére éves lakossági bérletet vásárolhatnak. Kedvezményes lakossági bérlet vásárlására jogosult az a szegedi tartózkodási hellyel rendelkező természetes személy is, aki nem rendelkezik szegedi lakóhellyel. Az éves lakossági bérlet váltására jogosult személy az éves kombinált bérlet árából 97%-os díjkedvezményben részesül. A kedvezményes lakossági bérleteket a parkolóhelyek üzemeltetője állítja ki, a kedvezmény igénybevételére jogosító okirat: lakcímkártya és forgalmi engedély (eredeti, vagy hiteles másolat) egyidejű bemutatásával.

(2)2 Szeged Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala a város díszpolgárai, önkormányzati képviselői, országgyűlési képviselői és a Polgármesteri Hivatal részére összesen 65 db kedvezményes bérlet vásárlására jogosult. A kedvezményes bérlet váltása során a Polgármesteri Hivatal az éves kombinált bérlet árából 97 %-os díjkedvezményben részesül.

(3)3 A Szegedi Közlekedési Kft. – mint a közterületi fizető parkolók üzemeltetője – a feladat ellátásához 53 db parkoló bérlet kontingens felhasználására jogosult. A kedvezményes bérlet váltása során a Szegedi Közlekedési Kft. és az érintettek az éves kombinált bérlet árából 97 %-os díjkedvezményben részesülnek.

(4) A parkoló helyét az 1. sz. melléklet szerinti megjelöléssel a bérleten fel kell tüntetni. A bérlet kizárólag a rajta feltüntetett útszakaszokra érvényes.

(5) A bérlet lakó- vagy tartózkodási helyenként legfeljebb kettő saját tulajdonú, vagy a kérelmező által üzemeltetett gépkocsira adható.

(6) Kedvezményes lakossági bérlet csak olyan gépjárműre váltható, amelynek tulajdonosa és – ha van – üzemben tartója is természetes személy. Jogi személyek és egyéb szervezetek ezen kedvezményt nem vehetik igénybe.

(7) Kedvezményes parkolási bérlettel rendelkező

a) természetes személyek a lakóhely, illetve a tartózkodási hely változása,

b) házi-, gyermek-, és fogorvosok a rendelési hely megváltozása miatt a bérlet érvényességi idején belül annak cseréjére jogosultak, amennyiben az új cím is az övezeten belül található. A bérlet cserét a kedvezmény igénybevételére jogosító okmány bemutatása, az érvényes bérletleadása, továbbá a rendelet 3. sz. melléklete szerinti kezelési költség megfizetése mellett a rendszer üzemeltetőjénél kell kezdeményezni.



7. §


(1) A lakossági, az éves és havi bérleten fel kell tüntetni annak típusát, érvényességét, a parkolásra jogosult gépjármű forgalmi rendszámát és az esetleges területi korlátozást, a felmutatóra szóló bérleten a bérlet típusát és annak érvényességét, valamint az ügyfél által kért külön azonosító kódot. A bérlet megváltásakor kiadott számlán fel kell tüntetni a bérlet tulajdonosát is.

(2) A bérleteket a rendszer üzemeltetője állítja ki. A bérletet a jármű első szélvédője mögött a műszerfalon, vagy az első szélvédő belső oldalára rögzítve úgy kell elhelyezni, hogy kívülről jól látható és ellenőrizhető legyen.

(3) Az évközben váltott éves bérletek ára – kivéve az éves kedvezményes lakossági, valamint az óvodai és iskolai bérleteket – az egész éves bérlet árának hónapok szerint elosztott arányos része. A váltás hónapja a bérlet ára szempontjából teljes hónapnak számít. A bérletek a váltást követő nap 000 órájától jogosítanak a parkolóhelyek használatára és a váltást követő év január hó 15. napján 2400 óráig érvényesek.

(4) A havi bérletek a tárgyhónapot megelőző 5. naptól megvásárolhatók, de érvényességük csak a tárgyhó első napján 000 órakor, illetve ha a tárgyhónapban vásárolták, úgy annak időpontjától kezdődik és a következő hónap 5. napján 2400 óráig tart.


8. §


(1)4 Forgalmi rendszám változása, a bérlet megrongálódása vagy elvesztése esetén a bérlet a kezelési költség egyidejű megfizetésével kicserélhető, illetve pótolható.


(2) Természetes személyek mint gépjármű üzembentartók az egyes övezetek igénybevételére jogosító, valamint az összes övezet igénybevételét lehetővé tevő kombinált bérletet 50%-os díjkedvezménnyel vásárolhatják meg. Jogi személyek és egyéb szervezetek ezen kedvezményt nem vehetik igénybe.


(3) A parkolószelvények és bérlet típusok árát, valamint a kezelési költséget a 3. sz. melléklet tartalmazza.


9. §


(1) A kijelölt várakozási területen belül eltérő díjú övezetek/zónák (zöld, sárga, kék) találhatók. A parkolóhelyek igénybevételére „napi”, „egész”, „felező”, illetve „negyed” megjelölésű parkolószelvények vásárolhatók.


(2) Napi parkolószelvénnyel az övezet bármely zónájában az érvényesítés napján 000 óra és 2400 óra között szabad várakozni.


(3) Egész parkolószelvénnyel a várakozási idő leghosszabb időtartama:

- I. övezetben (zöld zóna): 1 óra,

- II. övezetben (sárga zóna): 2 óra,

- III. övezetben (kék zóna): 4 óra


(4) Két egész parkolószelvény egyidejű érvényesítésével az egyes övezetekben a parkolási időtartam kétszeresre növelhető (leghosszabb parkolási időtartam). A szelvényeket úgy kell érvényesíteni, hogy a második szelvényen rögzített parkolás kezdetét jelző időpont megegyezzen az első szelvény szerinti parkolási jogosultság lejárati idejével. Az igénybe vett parkolóhelyen a parkolási idő további növelésére nincs lehetőség.


(5) Felező parkolószelvénnyel a várakozási idő leghosszabb időtartama:

- I. övezetben (zöld zóna): 30 perc,

- II. övezetben (sárga zóna): 1 óra,

- III. övezetben (kék zóna): 2 óra.


(6) Negyed parkolószelvénnyel a várakozási idő leghosszabb időtartama:

- I. övezetben (zöld zóna): a negyed parkolószelvény nem alkalmazható,

- II. övezetben (sárga zóna): 30 perc,

- III. övezetben (kék zóna): 1 óra


10. §


(1) Díjfizetés nélküli várakozásnak minősül, ha a jármű a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványa nélkül; érvénytelen (nem, vagy nem megfelelően érvényesített) szelvénnyel, bérlettel vagy parkolási igazolvánnyal parkol; továbbá, ha a járműben elhelyezett szelvény, bérlet, parkolási igazolvány kívülről nem ellenőrizhető,


(2) Díjfizetés nélküli várakozásnak minősül az is, ha a jármű a korlátozott ideig igénybe vehető parkolóban az övezetre megállapított leghosszabb parkolási időtartam lejárta után újabb szelvény felhasználásával ugyanazon parkolóhelyen marad.


(3) Díjfizetés nélkül parkoló jármű szélvédőjén a parkoló ellenőr a várakozási díj és pótdíj megfizetésére kötelező felszólítást és csekket helyez el. A felszólításban feltünteti a parkoló helyét, az ellenőrzés időpontját, a gépjármű rendszámát illetve hatósági jelzését, valamint a szabálytalanság megnevezését és a várakozási díjra, valamint a pótdíjra vonatkozó információkat.


(4) A várakozási díj és a pótdíj számításának alapja azon várakozási övezetben (zónában) érvényes egy órai várakozási díj, amelyben a várakozási terület díjfizetés nélküli használata megvalósult.


(5) Aki érvényes parkoló bérlettel rendelkezik, de az ellenőrzés időpontjában azt előírásszerűen nem helyezte el, utólagosan – 15 napon belül – a bérletét bemutatva bérlet bemutatási díj megfizetése mellett a pótdíj megfizetési kötelezettsége alól mentesül. A bérlet bemutatási díj mértéke az adott eljárási szakaszban kiszabható pótdíj 50%-a. A mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványának utólagos bemutatására nincs lehetőség.


11. §


(1) A parkolási rendszerrel, szolgáltatással, kapcsolatos észrevételek, panaszok (továbbiakban bejelentések), írásban, postai úton, elektronikusan, illetve személyesen a rendszer-üzemeltető ügyfélszolgálati irodájában nyújthatók be.


(2) A pótdíjjal kapcsolatos észrevételt, panaszt – amelyeket a pótdíjfizetési felszólításnak a jármű szélvédőjén történt elhelyezését követő 8 napon belül lehet benyújtani – , a rendszer-üzemeltető 30 napon belül köteles elbírálni és erről írásban az ügyfelet értesíteni a jogorvoslati út megjelölése mellett. Ha az észrevétel megalapozott, annak helyt ad és a megállapított pótdíjat törli. Egyéb esetekben méltányosságot gyakorolhat és a kiszabott pótdíjat legfeljebb 75%-kal mérsékelheti. Méltányosság mindazokban az esetekben gyakorolható, ha az ügyfél kétséget kizáróan bizonyítja, hogy a díjfizetés nélküli várakozás számára nem volt felróható.


(3) A pótdíjat az észrevétel, panasz elutasításáról szóló értesítés kézhezvételét követően 8 napon belül be kell fizetni. A pótdíj kiszámításakor az észrevétel, panasz benyújtása és elbírálása között eltelt idő nem vehető figyelembe. Az észrevétel, panasz ismételt benyújtásának a pótdíj befizetési kötelezettségre nincs halasztó hatálya.


(4) A pótdíj kivetését eredményező mulasztást a parkolóhely üzemeltetőjének videofelvétellel bizonyítania kell. A videofelvételt az észrevétel, illetve a panasz elbírálásáig vagy a pótdíj befizetéséig meg kell őrizni. A tulajdonos/üzembentartó személyesen, illetve meghatalmazottja útján vagy együttesen – írásbeli kérelem alapján – a pótdíj kiszabását eredményező szabálytalanságról készült videó felvételt a rendszer üzemeltetőjével egyeztetett helyen és időpontban díjmentesen megtekintheti. A pótdíjfizetési felszólítás kihelyezését követő 30 napon túl a videó felvétel csak a bemutatási díj megfizetésével tekinthető meg.


12. §


(1) Jelen rendelet 2010. július 1-jén lép hatályba, mellyel egyidejűleg Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlésének 56/2007. (XII. 20.) Kgy. rendelete a fizető parkolási rendszerről és az azt módosító 13/2008. (IV. 17.) Kgy. r. továbbá a 25/2009. (VI. 20.) Kgy. r. hatályát veszti.


(2) E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.







1Módosította a 19/2013. (VII. 04.) Ö.r. 7. §-a, hatályos 2013. július 05-től.

2 Kiegészítette az 54/2012.(XII.22.) Ö. r. 1. §-a (hatályos 2013. január 1-től)

3 Kiegészítette (és a további bekezdések számozását módosította) az 54/2012.(XII.22.) Ö. r. 1. §-a (hatályos 2013. január 1-től)

4 Módosította az 5/2012.(II.29.) Ö. r. 1. §-a (hatályos 2012. március 1-től)

5 Módosította a 60/2010.(XII.16.) Ö. r. 1. §-a, az 5/2013.(II.27.) Ö. r. 1. §-a (hatályos 2013. március 01-től)

6 Módosította a 60/2010.(XII.16.) Ö. r. 2. §-a (hatályos 2011. január 1-től), a 40/2011.(XII.21.) Önk. r. 1. §-a (hatályos 2012. január 1-től)