Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 23/2014. (XI.25.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat költségvetésének végrehajtási szabályairól szóló 3/2014.(II.26.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2014. 11. 26- 2015. 02. 17

Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 111. §-ban, valamint az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 24. §-ban meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


1.§


Az Önkormányzat költségvetésének végrehajtási szabályairól szóló 3/2014. (II.26.) önkormányzati rendelet (továbbiakban: Vhr.) 3. § (3) bekezdés a) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„3. § (3) a) önkormányzatot terhelő fizetési kötelezettség teljesítési határideje a szerződés aláírásának napjától, illetve a kibocsátott számla kézhezvételétől számított legalább 15 nap, 1 millió Ft összeget meghaladó számla esetében legalább 30 nap. A 100%-os önkormányzati tulajdonban levő gazdasági társaságok által kibocsátott számlák, szerződések esetében a fizetési határidő értékhatártól függetlenül legalább 15 nap.

A polgármester egyedi elbírálás alapján az önkormányzat érdekének figyelembe vételével – a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság egyidejű tájékoztatása mellett – engedélyezheti a számla kifizetésének határidő előtti teljesítését,”


2. §


A Vhr. 3. § (7) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„3. § (7) E rendeletben külön nem szabályozott előirányzatok felhasználásról

  • bruttó 10 millió Ft értékhatárig a polgármester,
  • bruttó 10 millió Ft felett – 50 millió Ft értékhatárig a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság,
  • bruttó 50 millió Ft felett a Közgyűlés dönt”


3. §


A Vhr. 3. § (9) bekezdés b) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:


3. § (9) b.) amennyiben annak átvétele az önkormányzat számára többlet pénzügyi kötelezettségvállalást jelent

  • 1 millió Ft többletköltséget jelentő értékhatárig a polgármester
  • 1 millió Ft felett – 50 millió Ft többletköltséget jelentő értékhatárig a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság,
  • 50 millió Ft többletköltséget jelentő értékhatár felett a Közgyűlés dönt.”


4. §


A Vhr. 4. § (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„4. § (2) Ha az önkormányzati lakást a bérlő a bérbeadó hozzájárulásával részben vagy egészben saját költségén alakította ki, a bérbeadó és a bérlő az (1) bekezdésben foglalt térítési díjtól megállapodással eltérhetnek. A megállapodásban foglalt térítési díj nem haladhatja meg (1) bekezdésben megállapított térítési díj kétszeresét és a bérlő által a lakás kialakítására fordított költséget. A megállapodást a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság hagyja jóvá bruttó 10 millió forint értékhatárig. Bruttó 10 millió forint értékhatár felett a Közgyűlés dönt.”


5. §


A Vhr. 4. § (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„4. § (4) Jogszabály eltérő rendelkezése hiányában önkormányzati követelésről való lemondásról, engedményezésről, a végrehajtási eljárásba való be vagy be nem kapcsolódásról, végrehajtás felfüggeszthetőségéről, végrehajtás során részletfizetés engedélyezhetőségéről esetenként

  • bruttó 10 millió Ft összeghatárig (beleértve a költségvetési törvényben meghatározott értékhatár alatti, kisértékű  követeléseket) a polgármester
  • bruttó 10 millió Ft felett – 50 millió Ft értékhatárig a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság
  • bruttó 50 millió Ft felett a Közgyűlés

dönt – feltéve, hogy a követelés érvényesítése nem vezetett eredményre és ez nem is várható, vagy a követelés érvényesítése aránytalan ráfordítást eredményezne, illetve a lemondás az önkormányzat számára a követeléssel összevethető mértékű egyéb előnnyel jár.”


6. §


A Vhr. 5. § (6) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„5. § (6) A részben vagy egészben önkormányzati tulajdonban lévő gazdálkodó szervezetek folyamatos működéséhez szükséges támogatások ütemezésére az érintett gazdasági társaság ütemtervet készít. A havi lehívásra kerülő támogatási összeg nem haladhatja meg az éves előirányzatának 1/12-ét. A gazdasági társaság indokolt javaslatára, az önkormányzat likviditását figyelembe véve, a polgármester előterjesztése alapján Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság ettől a mértéktől való eltérést engedélyezhet. Ha egy adott hónapban az éves előirányzat 1/12-énél kevesebb került lehívásra, úgy a maradék összeg bármikor lehívható, annak összege nem kerül beszámításra a tárgyhó 1/12 összegébe.

Amennyiben a társaság féléves, illetve I-III. negyedéves beszámolója alapján a pénzkészlete meghaladja az addig kiutalt támogatások 30%-át, úgy a következő negyedévben a pénzkészlet 30%-át meghaladó összegével megegyező mértékkel csökkenteni kell a kiutalandó támogatás mértékét.”


7. §


A Vhr. 5. § (19) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

„5. § (19) A támogatásban részesített szervezet – melyre az önkormányzat belső ellenőreinek hatásköre kiterjed – működési támogatása kifizetésének felfüggesztését vonja maga után, ha a belső ellenőrök munkáját a szervezet akadályozza, vagy lehetetlenné teszi. A felfüggesztés a belső ellenőr nyilatkozata szerinti akadályoztatás megszűnéséig áll fenn.”


8. §


A Vhr. 6. § (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„6. § (2) A Közgyűlés által meghatározott célra jóváhagyott kötvénykibocsátás egyéb feltételeiben való megállapodásra – a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság és a Jogi, Ügyrendi és Közbiztonsági Bizottság véleményezését követően – a polgármester jogosult.”


9. §


A Vhr. 6. § (5) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:


6. § (5) A jóváhagyott és megkötött hitelszerződés-keretek és kötvénykeretek devizanemének megváltoztatásáról – ideértve a tőzsdén kívüli származékos, határidős ügyleteket is – a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság véleményének ismeretében, a pénzintézet ajánlatának mérlegelésével a polgármester dönt.”


10. §


A Vhr. 7/A. § (1)-(3) bekezdései helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„7/A. § (1) A választókörzeti keret körzetenkénti keretösszegét a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság állapítja meg.


(2) A választókörzeti keret felhasználásának részletes szabályaira a Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. tesz javaslatot, melyet a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság hagy jóvá.


(3) A keret felhasználásáról az illetékes képviselő(k) javaslata alapján a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság dönt.”


11. §


A Vhr. 7/A. § az alábbi (11) bekezdéssel egészül ki:


„7/A. § (11) A Választókörzeti keret kulturális programokra c. előirányzaton rendelkezésre álló 4 millió Ft a 20 egyéni választókörzetet egyenlő arányban, körzetenként 200 E Ft összegben illeti meg. A rendelkezésre álló összeget 2014. december 31. napjáig lehet felhasználni. A felhasználásról az illetékes képviselő(k) javaslata alapján a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság dönt. A felhasználásra a 7/A. § (8)-(10) bekezdés rendelkezéseit, valamint a 7940-40/2014. (III. 10.) PB. sz. határozattal elfogadott felhasználási szabályzatot alkalmazni kell, azzal, hogy az előirányzatról teljesített valamennyi rendelkezés 100%-ban szabad felhasználásúnak minősül.„


12. §


A Vhr. 7/B. § (1)-(3) bekezdései helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„7/B. § (1) A Településrészi önkormányzati keret településrészenkénti keretösszegét a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság állapítja meg.


(2) A Településrészi önkormányzati keret felhasználásának részletes szabályaira a Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. tesz javaslatot, melyet a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság hagy jóvá.


(3) A keret felhasználásáról az illetékes településrészi önkormányzat javaslata alapján a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság dönt.”


13. §


A Vhr. 7/C. § (1)-(2) bekezdései helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„7/C. § (1) A Fogyatékosügyi támogatási keret felhasználásról a Foglalkoztatási, Szociális és Sportbizottság dönt.


(2) A Sport keret felhasználásáról a Foglalkoztatási, Szociális és Sportbizottság dönt.”


14. §


A Vhr. 7/C. § (4)-(9) bekezdései helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„7/C. § (4) Az Idősügyi támogatási keret felhasználásáról az Idősügyi Tanács javaslatára a Foglalkoztatási, Szociális és Sportbizottság dönt.


(5) Az Ifjúsági támogatási keret felhasználásáról a Kulturális, Oktatási, Idegenforgalmi és Ifjúsági Bizottság dönt.


(6) A Kulturális támogatási keret felhasználásáról a Kulturális, Oktatási, Idegenforgalmi és Ifjúsági Bizottság dönt.


(7) Az Idősügyi és városrészi közösségi programok támogatási keret felhasználásáról a Foglalkoztatási, Szociális és Sportbizottság dönt.


(8) Az Idegenforgalmi támogatási keret felhasználásáról az Idegenforgalmi Tanácsadó Testület javaslatának figyelembevételével a Kulturális, Oktatási, Idegenforgalmi és Ifjúsági Bizottság dönt.


(9) Az Egyházi célú támogatási keret felhasználásáról a Kulturális, Oktatási, Idegenforgalmi és Ifjúsági Bizottság dönt.”


15. §


A Vhr. 8. § (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:


8. § (2) A művészeti ösztöndíjak, alkotói támogatások kiadási előirányzatának felhasználásáról a Kulturális, Oktatási, Idegenforgalmi és Ifjúsági Bizottság dönt.”



16. §


A Vhr. 8. § (5)-(14) bekezdései helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„8 §. (5) A Játszótér felújítási és fejlesztési keret felhasználásáról a Kulturális, Oktatási, Idegenforgalmi és Ifjúsági Bizottság dönt.


(6) Közterületek és intézmények nyilvános közösségi területeinek rekonstrukciója, fejlesztése, tervezése” előirányzat felhasználásáról a Városüzemeltetési, Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság dönt.


(7) A Közlekedésbiztonsági keret előirányzat felhasználásáról a Városüzemeltetési, Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság dönt.


(8) A Sport decentrumok fejlesztési keret előirányzat felhasználásáról Foglalkoztatási, Szociális és Sportbizottság dönt.


(9) Az Új autóbusz és villamos megállók, illetve esőbeállók létesítése előirányzat felhasználásáról a Városüzemeltetési, Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság dönt.


(10) Az Út és járda rekonstrukciós keret 2014. céltámogatás Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft-nek előirányzat felhasználásáról a Városüzemeltetési, Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság dönt.


(11) A Kiskerti útkeret előirányzat felhasználásáról a Városüzemeltetési, Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság dönt.


(12) Az önkormányzati intézmények felújítása megnevezésű előirányzat felhasználásról a Kulturális, Oktatási, Idegenforgalmi és Ifjúsági Bizottság dönt.


(13) A Közterületi közl. és vízelvezetési problémák kezelése előirányzat felhasználásáról a Városüzemeltetési, Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság dönt.


(14) A csapadékvíz elvezető létesítmények felújítása, létesítése előirányzat felhasználásáról a Városüzemeltetési, Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság dönt.”


17. §


A Vhr. 8. § (17) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:


8. § (17) A Beruházások, pályázatok előkészítése (Fe) előirányzat felhasználásáról

  • nettó 10 millió Ft értékhatárig a polgármester,
  • nettó 10 millió Ft felett – 50 millió Ft értékhatárig a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság
  • nettó 50 millió Ft felett a Közgyűlés dönt.”


18. §


A Vhr. 8. §-a az alábbi (18)-(20) bekezdésekkel egészül ki:


„8. § (18) Külföldi kiküldetést és annak költségét a polgármester engedélyezi. A Polgármester külön engedély nélkül költségvetési évenként 5 alkalommal vehet részt külföldre utazó delegációban, ha a kiküldetés időtartama alkalmanként a 4 napot és 500 E Ft költséget nem éri el. További kiküldetést, vagy 4 napot, vagy 500 E Ft költséget meghaladó kiküldetést a Jogi, Ügyrendi és Közbiztonsági Bizottság jogosult engedélyezni.


(19) A külföldi delegációk fogadásával kapcsolatos költségeket a Polgármester engedélyezi.


(20) A tárgyévet megelőző évben vállalt, de pénzügyileg a tárgyévben rendezendő kötelezettségvállalások a tárgyévi költségvetés előirányzatait terhelik.”


19. §


A Vhr. 9. § (2) bekezdés b) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„9. § (2) b.) A pályázati céltartalék új fejlesztésekre c. előirányzatból, elsősorban beruházási, felújítási pályázatok benyújtásáról, valamint más előirányzatból biztosítandó pályázati önerő biztosításáról pályázatonként két Közgyűlési időszak között:

  • 10 millió Ft várható önerő értékhatárig a polgármester,
  • 10 millió Ft fölött 250 millió Ft várható önerő értékhatárig a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság

dönthet, azzal, hogy az illetékes szakiroda a Közgyűlést a döntésről a soron következő ülésen tájékoztatja.”


20. §


A Vhr. 12. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:


12. §


A lakásalap felhasználásáról:


a) lakóépület felújítása és tervezése, lakóövezetbe sorolt területek közművesítése, építési telkek kialakítása esetében (pályázati felhívásokkal együtt) bruttó

- 10 millió Ft értékhatárig a polgármester

- 10-50 millió Ft értékhatárig a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság előzetes véleményének kikérését követően a polgármester

- 50 millió Ft értékhatár felett a Közgyűlés dönt,

b) bérlakás felújítása, helyreállítása esetén (pályázati felhívásokkal együtt) bruttó

- 10 millió Ft értékhatárig a polgármester

- 10-50 millió Ft értékhatárig a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság előzetes véleményének kikérését követően a polgármester

- 50 millió Ft értékhatár felett a Közgyűlés dönt,

c) bérlakás építése és tervezése esetén (pályázati felhívásokkal együtt) bruttó

- 10 millió Ft értékhatárig a polgármester

- 10-50 millió Ft értékhatárig a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság előzetes véleményének kikérését követően a polgármester

- 50 millió Ft értékhatár felett a Közgyűlés dönt.

d) a társasházban meglevő önkormányzati résztulajdont terhelő felújítási munka esetében a polgármester dönt,

e) lakóház, bérlakás vásárlás esetén bruttó

- 10 millió Ft értékhatárig a polgármester

- 10-50 millió Ft értékhatárig a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság előzetes véleményének kikérését követően a polgármester

- 50 millió Ft értékhatár felett a Közgyűlés dönt.

f) egyéb fel nem sorolt esetekben a felhasználásra az ágazati jogszabályok, illetve a Vagyonrendelet alapján kerül, kivéve az intervenciós keretet.

g) Az intervenciós keret vis maior esetek, valamint azonnali halaszthatatlan beavatkozást igénylő javítási munkák finanszírozására szolgál. Az intervenciós keret felhasználásáról a lakóépületek vonatkozásában az IKV Zrt. véleményének figyelembe vételével a Városüzemeltetési Iroda javaslatára a polgármester dönt.”


21. §


A Vhr. 13. § (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„13. § (3) A Vízügyi építési alap beruházási hányadának felhasználásáról:

  • bruttó 1 millió Ft értékhatárig a polgármester,
  • bruttó 1 millió Ft felett bruttó 50 millió Ft értékhatárig a Városüzemeltetési, Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság,
  • bruttó 50 millió Ft értékhatár felett a Közgyűlés dönt.”


22. §


A Vhr. 14. § (8) bekezdés b) pontja és (9) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„14. § (8) b.) amennyiben annak átvétele az intézmény számára többlet pénzügyi kötelezettségvállalást jelent

  • 1 millió Ft értékhatárig az intézményvezető
  • 1 millió Ft felett – 50 millió Ft értékhatárig a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság
  • 50 millió Ft értékhatár felett a Közgyűlés dönt.


(9) Államháztartáson kívülre forrás intézmény által történő átadásáról – kizárólag annak intézményi költségvetési forrásának rendelkezésre állása esetén –

  • 100 eFt értékhatárig az intézményvezető
  • 100 eFt felett – 50 millió Ft értékhatárig a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság
  • 50 millió Ft értékhatár felett a Közgyűlés dönt.”


23. §


A Vhr. 20. § (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„20. § (4) Az időarányosnál magasabb támogatás a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság döntése alapján folyósítható.”

24. §


A Vhr. 22. § (1) és (2) bekezdései helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„22. § (1) Az NGSZ-nek a saját előirányzatain túlmenően rendelkezési jogosultsága van a hozzá rendelt költségvetési szerv intézményi működési előirányzatai közül az ellátotti étkezési térítési díjak, az alkalmazottak étkezési és vendégétkeztetés térítéséből származó bevételi előirányzatai felett.


(2) Az NGSZ-nek a saját előirányzatain túlmenően rendelkezési jogosultsága van - állami támogatásból felhasználási kötöttséggel juttatott céltámogatásokból finanszírozott kiadások kivételével - az önállóan működő intézmény önkormányzati támogatásból finanszírozott kiadások közül:

  • a vásárolt élelmezés (a kötött felhasználású állami támogatás kivételével),
  • támogatásból fedezett élelmezési rezsitérítés,
  • energiaszolgáltatás,
  • nem adatátviteli és adatátviteli célú távközlési díjak (vezetékes, mobil és kábeltelefon, Internet, kábeltévé)
  • egyéb üzemeltetési szolgáltatások közül a szemétszállítás, a kéményseprés,
  • vagyonvédelem szolgáltatás és a tűzoltó készülékek ellenőrzése, karbantartása,
  • nem szakmai anyagok beszerzése (irodaszer, nyomtatvány, tanügyi nyomtatványok, festékkazetta)
  • rehabilitációs hozzájárulás,
  • valamint a fentiek ÁFÁ tartalmának

kiadási előirányzata felett azzal, hogy az önállóan működő költségvetési szerv – fenti kiadási jogcímek szerint – az előirányzatokat csak a fenntartó előzetes engedélye alapján módosíthatja.”


25. §


A Vhr. 24. § (12) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„24. § (12) Önerőt igénylő pályázaton való indulásról – a forrás rendelkezésére állása esetén – a biztosítandó önerő mértékétől függetlenül minden esetben a Közgyűlés dönt. Két Közgyűlési időszak között:

  • 10 millió Ft várható önerő értékhatárig a polgármester,
  • 10 millió Ft fölött 250 millió Ft várható önerő értékhatárig a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság

dönthet, azzal, hogy az illetékes szakiroda a Közgyűlést a döntésről a soron következő ülésen tájékoztatja.”


26. §


A Vhr. 24. § (14) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:


24. § (14) A költségvetési intézménynél felmerült követelésről lemondani esetenként


a) értékhatár alatti követelés elengedésére bizottsági vélemények nélkül az intézményvezető jogosult,

b) értékhatárt meghaladóan bruttó 10 millió forint értékhatárig az illetékes szakbizottság és a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság véleményének ismeretében,

c) bruttó 10 millió forint felett az illetékes szakbizottság javaslata ismeretében a Közgyűlés jóváhagyásával,

feltéve, hogy a követelés érvényesítése nem vezetett eredményre és ez nem is várható, vagy a követelés érvényesítése aránytalan ráfordítást eredményezne, illetve a lemondás az önkormányzat számára a követeléssel összevethető mértékű egyéb előnnyel jár. A követelésről való lemondás miatt a bevétel pótlására az intézmény pótelőirányzat megállapítási igénnyel nem léphet fel.”


27. §


A Vhr. 25. § (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:


„25. § (2) A kijelölt gazdasági társaság, természetes személy megbízási szerződését a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottság véleményezése után a polgármester hagyja jóvá.”


28. §


Jelen rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba.