Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 17/2016. (VI.28.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat tulajdonában álló önkormányzati lakások bérletéről, a lakbérek mértékéről és a lakbértámogatásról szóló 45/2006.(XII.13.) Kgy. rendelet módosításáról

Hatályos: 2016. 06. 29- 2016. 06. 28

Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 2. sz. mellékletében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


1. §


A Rendelet 18/A. § (1) bekezdés d) pontja az alábbiak szerint módosul:


„18/A. § (1) d) ……..


Szegeden önálló beköltözhető lakásingatlannal, önálló lakásnak minősülő tulajdoni hányaddal, illetve azon haszonélvezeti joggal nem rendelkezik, önkormányzati lakásban nem bérlő, bérlőtárs és nem jogcím nélküli lakáshasználó; Szegeden található önálló beköltözhető lakáson, önálló lakásnak minősülő tulajdoni hányadon fennálló tulajdonjoga, vagy önkormányzati bérlakáson fennálló bérleti jogviszonya a pályázat benyújtását megelőző öt éven belül nem neki felróható okból szűnt meg, illetve a pályázat benyújtását megelőző öt éven belül önkormányzati bérlakásból végrehajtás útján nem költöztették ki. Lakáscélú devizahitel felmondása következtében megszűnő tulajdonjogra e rendelkezés nem alkalmazható.”


2. §


A Rendelet 20. §-a az alábbi (8)-(10) bekezdésekkel egészül ki:


„20. § (8) Az a jogcím nélküli lakáshasználó, akinek lakbér, vagy közüzemi díj hátralék miatt került felmondásra a feltétel fennállásáig és/vagy határozott időtartamra szóló bérleti jogviszonya, és akinek vonatkozásában a feltétel fennáll és/vagy a határozott idő még nem járt le, a feltétel fennállásáig és/vagy a határozott időből még hátralévő időre  kerülhet elhelyezésre az általa használt vagy legfeljebb az általa használt lakás komfortfokozatával megegyező lakásban (kivéve szolgálati lakásban elhelyezett, aki csak az általa használt lakásban helyezhető el), amennyiben


a) fennálló hátralékát a bérbeadó, vagy a szolgáltató felé rendezte,


b) a lakásbérleti szerződésben vállalt kötelezettségei tekintetében nincs hátraléka, továbbá lakbér-használati díj hátraléka és közüzemi díj tartozása,


c) a helyszíni ellenőrzés alapján megállapítható, hogy a kérelmező a 46. § (1) és (2) bekezdésekben foglalt bérlői kötelezettségeinek eleget tett.


Szolgálati lakás esetén az elhelyezés feltétele továbbá a munkáltatói jogkör gyakorlójának javaslata.


(9) A (8) bekezdés szerinti elhelyezés a bérleti szerződés lejárta előtt benyújtott kérelemre – amely kérelem benyújtására rendelkezésre álló határidő alól a bérbeadó felmentést adhat - az eredeti elhelyezési jogcímre vonatkozó rendelkezések szerinti időtartamra mindaddig meghosszabbítható, amíg a bérlő az eredeti elhelyezési feltételeknek megfelel.


(10) A (8) bekezdés alapján bérbe adott lakás bérbeadási jogcímének kategóriája megegyezik a jogcím nélkülivé válást megelőző bérbeadási jogcím kategóriájával azzal, hogy a bérlő csak abban az esetben fizet szociális lakbért, amennyiben a bérbe adott lakás nem haladja meg a jogos lakásigény mértékét és a bérlő, valamint a vele együtt költöző személyek a 4. § (3) bekezdés c) pontjában foglaltaknak megfelelnek.”


                                                                    

3. §


A Rendelet 21. §-a az alábbi (10)-(12) bekezdéssel egészül ki:


„21. § (10) Az a jogcím nélküli lakáshasználó, akinek lakbér, vagy közüzemi díj hátralék miatt került felmondásra a határozott időtartamra szóló bérleti jogviszonya, és akinek vonatkozásában a határozott idő már lejárt, egy év határozott időre kerülhet elhelyezésre az általa használt vagy legfeljebb az általa használt lakás komfortfokozatával megegyező lakásban (kivéve szolgálati lakásban elhelyezett, aki csak az általa használt lakásban helyezhető el), amennyiben


a) fennálló hátralékát a bérbeadó, vagy a szolgáltató felé rendezte,


b) a lakásbérleti szerződésben vállalt kötelezettségei tekintetében nincs hátraléka, továbbá lakbér-használati díj hátraléka és közüzemi díj tartozása,


c) a helyszíni ellenőrzés alapján megállapítható, hogy a kérelmező a 46. § (1) és (2) bekezdésekben foglalt bérlői kötelezettségeinek eleget tett.


Szolgálati lakás esetén az elhelyezés feltétele a 24. § (2) vagy (5) bekezdés szerinti munkáltatóval vagy azzal azonos ágazathoz tartozó munkáltatóval a munkaviszony, közszolgálati jogviszony, megbízási jogviszony fennállása, illetve a munkáltatói jogkör gyakorlójának javaslata.


(11) Az a 24. § (1) bekezdés b-d) pontjai szerinti elhelyezett, akinek  lakbér, vagy közüzemi díj hátralék miatt került felmondásra a feltétel fennállásáig és határozott időtartamra  szóló bérleti jogviszonya, és akinek vonatkozásában a határozott idő már lejárt,  és a 24. § (5) bekezdés szerinti – az elhelyezéskori munkáltatóval azonos ágazathoz tartozó – munkáltatóval munkaviszonya, közszolgálati jogviszonya, megbízási jogviszonya nem áll fenn, akkor kaphat elhelyezést az általa használt vagy legfeljebb az általa használt lakás komfortfokozatával megegyező lakásban egy év határozott időtartamra, amennyiben


a) fennálló hátralékát a bérbeadó, vagy a szolgáltató felé rendezte,


b) a lakásbérleti szerződésben vállalt kötelezettségei tekintetében nincs hátraléka, illetve  lakbér-használati díj hátraléka és közüzemi díj tartozása,


c) a helyszíni ellenőrzés alapján megállapítható, hogy a kérelmező a 46. § (1) és (2) bekezdésekben foglalt bérlői kötelezettségeinek eleget tett.


d) a jogcím nélküli lakáshasználó munkaviszonya, közszolgálati vagy megbízási jogviszonya nyugdíjazása miatt szűnt meg,


e) a korábbi, a 24. § (5) bekezdés szerinti munkáltatójának munkáltatói jogkör gyakorlója az elhelyezésként felajánlott lakás szolgálati jellegéről lemond.


(12) Az a 24. § (1) bekezdés a) pontja szerinti elhelyezett, akinek  lakbér, vagy közüzemi díj hátralék miatt került felmondásra a feltétel fennállásáig és határozott időtartamra szóló bérleti jogviszonya, és akinek vonatkozásában a határozott idő már lejárt és a 24. § (2) bekezdés szerinti – az elhelyezéskori munkáltatóval azonos ágazathoz tartozó – munkáltatóval munkaviszonya, közszolgálati jogviszonya, megbízási jogviszonya nem áll fenn, akkor kaphat elhelyezést  az általa használt lakásnál nem nagyobb alapterületű, legfeljebb azonos komfortfokozatú lakásban egy éves határozott időtartamra, amennyiben


a) munkaviszonya, közszolgálati vagy megbízási jogviszonya nyugdíjazása miatt szűnt meg,


b) a fennálló hátralékát a bérbeadó, vagy a szolgáltató felé rendezte,


c) a lakásbérleti szerződésben vállalt kötelezettségei tekintetében nincs hátraléka, továbbá lakbér-használati díj hátraléka és közüzemi díj tartozása,


d) a helyszíni ellenőrzés alapján megállapítható, hogy a kérelmező a 46. § (1) és (2) bekezdésekben foglalt bérlői kötelezettségeinek eleget tett.”


4. §


A Rendelet 22. § (9) bekezdése az alábbiak szerint módosul:


„22. § (9) A 21. § (1)-(8), (10)-(12) bekezdés, továbbá a jelen § (1) bekezdése alapján bérbe adott lakás bérbeadási jogcímének kategóriája megegyezik a jogcím nélkülivé válást megelőző bérbeadási jogcím kategóriájával azzal, hogy a bérlő csak az esetben fizet szociális lakbért, amennyiben a bérbe adott lakás nem haladja meg a jogos lakásigény mértékét, és a bérlő megfelel a 4. § (3) bekezdés c) pontjában foglaltaknak.”   


                                                                      

5. §


 A Rendelet 24. § (1) bekezdésének d) pontja az alábbiak szerint módosul:


„24. § (1) d) önkormányzat tulajdonában lévő, a Szegedi Szakképzési Centrum vagyonkezelésébe, illetve a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ használatába feladatellátás céljából átadott lakások”


                                                                 

6. §


A Rendelet 31. § (3) bekezdése az alábbiak szerint módosul:


„31. § (3)


Az 30. § (1)-(3) és az (5)-(7) bekezdésben foglaltak esetén a bérbeadó a bérlőnek legfeljebb egy komfortfokozattal és legfeljebb egy bérleti díjövezettel előnyösebb cserelakást ajánlhat fel.

A 30. § (6)-(7) bekezdésben foglaltak esetén csereelhelyezésként legfeljebb három lakás ajánlható fel.”


7. §


A Rendelet 55. § (1) bekezdés b) pontja az alábbiak szerint módosul:


„55. § (1) b) az induló térítési díj és emelésének mértékét”



8. §


A Rendelet 61. § (7) bekezdés a) pontja az alábbiak szerint módosul:


„61. § (7) ...


a) az ő és a vele együtt költöző személyeknek az egy főre jutó havi nettó jövedelme a nyugdíjminimum összegének 130 %-át eléri, de az elbíráláskori teljes munkaidőre megállapított alapbér kötelező legkisebb összegét (minimálbér), egyedülálló személy esetén az elbíráláskori teljes munkaidőre megállapított, középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimumának összegét nem haladja meg – kivéve a komfort nélküli komfortfokozatú lakás pályáztatása és a bérleti jogviszony meghosszabbítása esetén, ,ahol a 14. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt jövedelemhatár az irányadó – és”



9. §


A Rendelet 2. sz. melléklet I. pontjának első bekezdése az alábbiak szerint módosul:


„2. sz. melléklet

I. A szociálisan rászorultak átmeneti elhelyezésével, a komfort nélküli komfortfokozatú lakásban történő elhelyezéssel kapcsolatos kérelmek, valamint a 4. § szerinti szociális pályázat értékelésének szempontjai.”


                                                                   

10. §


A Rendelet 1. sz. melléklet VII. pontjának tizenegyedik bekezdése az alábbiak szerint módosul:


„Dönt a jogcím nélküli lakáshasználók elhelyezéséről, az elhelyezés meghosszabbításáról, a kérelem benyújtásának határideje alóli felmentésről 20.§, 21. § (2)-(8) és (10)-(12) bek., 22.§ (1) bek., 22/A.§”

                                                                      

                                                                      

11. §


Jelen Rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.