Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. Kerület Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2017. (III. 16.) önkormányzati rendelete

a partnerségi egyeztetés szabályairól

Hatályos: 2017. 03. 17- 2017. 07. 04

Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének

9/2017. (III.16.) önkormányzati rendelete

a partnerségi egyeztetés szabályairól



Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. Kerület Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 23. § (5) bekezdés 5. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012 (XI. 8.) Kormányrendelet 29. §-a alapján a következőket rendeli el:


Általános rendelkezések


1.§ (1) A rendelet célja, hogy a településfejlesztési és településrendezési dokumentumok megalkotására irányuló eljárás során biztosítani lehessen a teljes körű nyilvánosságot, a minél szélesebb körű véleményezői partnerek bevonását, a vélemények megfelelő dokumentálási rendszerét és az elfogadott településrendezési eszközök nyilvánosságát.

(2) A rendelet hatálya a Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. Kerület Önkormányzat

a) településfejlesztési koncepciója,

b) integrált településfejlesztési stratégiája,

c) településrendezési eszközei,

d) településképi arculati kézikönyve,

e) településképi rendelete megalkotásának és módosításának eljárására terjed ki.

2.§ E rendelet alkalmazásában az egyeztetésben résztvevők (a továbbiakban: partnerek) köre:

a)  Budapest Főváros V. kerületének teljes lakossága,

b) valamennyi kerületi településfejlesztéssel, településrendezéssel összefüggésbe hozható kerületi székhelyű építészeti, mérnöki szakmai érdekképviseleti szervezet és kerületi székhellyel, telephellyel rendelkező gazdálkodó szervezet,

c) valamennyi az Önkormányzatnál nyilvántartott, területileg érintett civil szervezet,

d) valamennyi a kerületben működő, elismert egyház és elismert vallási tevékenységet végző szervezet,

e) a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 98.§ (2) bekezdés a) pontja alapján a településrendezési eszközök véleményezési eljárásába bejelentkező szervezetek.


A partnerek tájékoztatásának módja és eszközei

3.§ (1) Az Önkormányzat a partnerek tájékoztatásának elősegítésére a www.belvaros-lipotvaros.hu kerületi honlapon (a továbbiakban: kerületi honlap) külön tárhelyet biztosít a partnerségi egyeztetés érdekében a hatályos tervek, dokumentumok, aktuálisan véleményezhető tervezetek egységes megjelentethetősége érdekében.

(2) A településfejlesztési és településrendezési dokumentumtól és az egyeztetési eljárás módjától függően az 1. számú mellékletben szereplő táblázatban meghatározott egyeztetési szakaszokban a polgármester az értelmezéshez szükséges részletezettségű és szükség esetén alátámasztó munkarészeket tartalmazó tájékoztatást tölt fel a kerületi honlapon biztosított tárhelyre, melynek megjelenéséről felhívást tesz közzé

a) a Polgármesteri Hivatal főbejáratánál lévő hirdetőtáblán,

b) a kerületi honlapon,

c) a Mai Belváros c. kerületi közéleti lapban,

d) lakossági fórumon,

e) közterületen elhelyezett hirdetőfelületen.


A partnerek által adott javaslatok, vélemények megadásának módja és határideje, nyilvántartásának módja


4.§ (1) A 3.§ (2) bekezdésben meghatározott közzétett tájékoztató alapján a partnerek a tájékoztatóban meghatározott, a jogszabályban előírt határidőig észrevételeket tehetnek az alábbi módon

a) az írásos észrevétel a Polgármesteri Hivatal Főépítészi Irodájának (a továbbiakban: Főépítészi Iroda) címére (1051 Budapest, Erzsébet tér 4.) történő megküldésével,

b) elektronikus levélben történő megküldéssel a fejlesztes@belvaros-lipotvaros.hu e-mail címre,

c) lakossági fórumon szóban.

(2) A beérkezett véleményeket a Főépítészi Iroda nyilvántartásban rögzíti. A lakossági fórumon tett észrevételekről is jegyzőkönyv készül.


Az el nem fogadott javaslatok, vélemények indokolásának módja, a dokumentálásuk, nyilvántartásuk rendje


5.§ (1) Amennyiben a fejlesztési dokumentum vagy a településrendezési eszköz elkészítését megbízott tervező végzi, valamennyi beérkező véleményt tartalmazó táblázatot a Főépítészi Iroda megküldi a fejlesztési dokumentum vagy a településrendezési eszköz készítésével megbízott tervezőnek, aki szakmai javaslatot készít a Főépítészi Iroda részére.

(2) A Főépítészi Iroda valamennyi érdemi észrevételre választ állít össze, melyben külön megindokolja a beérkezett, de el nem fogadott véleményekre adott válaszát a tervezők által megküldött szakmai álláspont alapján.

(3) Az el nem fogadott javaslatokat, véleményeket és azok indokolását tartalmazó táblázatot a Polgármester ismerteti a Képviselő-testülettel, aki ezek ismeretében dönt.

Tárgyalásos eljárásban és az állami főépítészi eljárásban a beérkezett vélemények elfogadásáról a Városfejlesztési, Műemlékvédelmi és Környezetvédelmi Bizottság dönt.

Az el nem fogadott javaslatokat, véleményeket és azok indokolását tartalmazó táblázat a 3.§ (1) bekezdésben rögzített tárhelyre feltöltésre kerül a döntést követő 15 napon belül.

(4) Az el nem fogadott javaslatokról, véleményekről készített táblázatot az ügy aktájában lefűzve meg kell őrizni. A döntésről a véleményező partnert a döntést követő 15 napon belül kell tájékoztatni.


Az elfogadott koncepció, stratégia és településrendezési eszközök, kézikönyv és településképi rendelet nyilvánosságát biztosító intézkedések


6.§ (1) Az elfogadott településfejlesztési koncepció és az integrált településfejlesztési stratégiai, továbbá valamennyi településrendezési eszköz jóváhagyását követően a Polgármester a jogszabályban meghatározott határidők figyelembevételével gondoskodik azok közzétételéről a kerületi honlapon.

(2) Az meghatározott intézkedésről a polgármester felhívást tesz közzé

a) a kerületi honlapon,

b) a Mai Belváros c. kerületi közéleti lapban,

c) közterületen elhelyezett hirdetőfelületen.








Záró rendelkezések


7.§ (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő nap lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyeknél is alkalmazni kell




              Szentgyörgyvölgyi Péter                                            Dr. Sélley Zoltán

                     polgármester                                                                 jegyző






Kihirdetési záradék: A rendelet a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján történő kifüggesztéssel 2017. március 16. napján kihirdetésre került. A kihirdetés időtartalma 30 nap.



      Dr. Sélley Zoltán

              jegyző




  1. számú melléklet:

Dokumentum

Eljárás fajtája

Előzetes tájékoztatás

Elfogadás előtti tájékoztatás

Településfejlesztési koncepció

-

van

van

Integrált településfejlesztési stratégia

-

van

van

Településrendezési eszközök (helyi építési szabályzat, szabályozási terv)

Teljes eljárás

van

van

Egyszerűsített eljárás

nincs

van

Tárgyalásos eljárás

nincs

van

Településfejlesztési koncepció

Állami főépítészi eljárás

nincs

van

Településképi arculati kézikönyv

-

van

van

Településképi rendelet

-

van

van




INDOKOLÁS


A Rendelet paragrafusai követik a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012 (XI. 8.)  Kormányrendelet 29. § előírásának sorrendjét és tagozódását.


1.§ az általános rendelkezések keretében kimondja a rendeletalkotás célját, a rendelet hatályát.


2.§ definiálja a partner fogalmát.


3.§-ban a rendelet alapvető tájékozódási pontként a kerületi honlapot jelöli meg, ahol az Önkormányzat külön tárhelyen tart fenn a partnerségi egyeztetés érdekében. Ezen kívül a Kormányrendeletben foglaltak szerint lakossági fórumon , közterületi hirdetőtáblán és a kerületi lapban is tájékoztatja az Önkormányzat a partnereket a jogszabályban foglalt tartalom és határidők szerint.


4.§ rögzíti, hogy a partnerek javaslataikat írásban (levél, e-mail) és lakossági fórumon szóban tehetik meg. A beérkezett véleményekről a nyilvántartást a Főépítész Iroda vezeti.


5.§ a vélemények befogadásának szabályait tartalmazza. A szabályozás lényegi eleme, hogy a Képviselő-testület döntési jogát a tárgyalásos és az állami főépítészi eljárásban a Városfejlesztési, Műemlékvédelmi és Környezetvédelmi Bizottságra ruházza át.


6.§ az elfogadott településfejlesztési, településrendezés, településképi dokumentumok közzétételére vonatkozó szabályokat tartalmazza.


7.§ a hatályba léptető rendelkezéseket tartalmazza.