Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 36/2014. (XI.6.) önkormányzati rendelete

A Képviselő-testület és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról

Hatályos: 2014. 11. 06- 2014. 12. 04

Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva az alábbi Szervezeti és Működési Szabályzatot alkotja meg:


I. Fejezet


Általános rendelkezések


1. § (1) Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat élve az Alaptörvényben és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvényben (a továbbiakban: Mötv.) biztosított jogaival, önállóan és demokratikus módon jár el a feladat-és hatáskörébe tartozó helyi érdekű közügyekben.

(2) Az önkormányzat hivatalos elnevezése: Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat (a továbbiakban: Önkormányzat).

(3) Az Önkormányzat székhelye: 1082 Budapest (VIII. kerület), Baross u. 63-67.

(4) Az Önkormányzat hivatalának hivatalos megnevezése: Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Polgármesteri Hivatal (a továbbiakban: Polgármesteri Hivatal).

(5) Az Önkormányzat képviselő-testületének hivatalos megnevezése: Budapest Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület).

(6) A Képviselő-testület tagjai a 17 önkormányzati képviselő és a polgármester.

(7) A Polgármesteri Hivatal – mint a Képviselő-testület szerve - belső szervezeti tagozódását, munkarendjét, valamint az ügyfélfogadás rendjét e rendelet 1. melléklete tartalmazza.

(8) Az Önkormányzat alaptevékenységét és kormányzati funkcióját e rendelet 2. melléklete tartalmazza.

(9) Az Önkormányzat által irányított költségvetési szervek és az Önkormányzat által alapított gazdálkodó szervezetek felsorolását e rendelet 3. melléklete tartalmazza.

(10) Az Önkormányzat önként vállalt feladatait e rendelet 4. melléklete tartalmazza.

(11) Az Önkormányzat hivatalos jelképei a kerület címere és zászlója. A kerület címerének és zászlójának leírását, valamint azok használatának rendjét külön önkormányzati rendelet tartalmazza.

(12) Az Önkormányzat jelmondata „Józsefváros újjáépül”, melynek kizárólagos használatára az Önkormányzat jogosult.

II. Fejezet


Értelmező rendelkezések


2. § E rendelet alkalmazásában:

a) helyben szokásos mód: a Polgármesteri Hivatal Humánszolgáltatási Ügyosztályán elhelyezett hirdetőtábláján 10 napra történő kifüggesztés, és az Önkormányzat hivatalos honlapján történő megjelenítés;

b) jegyzőkönyv: az Mötv. 52. § (1) bekezdésében meghatározott elemeket tartalmazó közokirat, amely pontosan tükrözi a Képviselő-testület vagy a bizottság ülésén történteket, de nem szószerinti leirata az ülésről készült hangfelvételnek;

c) jegyzőkönyvi kivonat: a jegyzőkönyv alapján készített, a Képviselő-testület vagy a bizottság döntéseit tartalmazó dokumentum;

d) levezető elnök: a Képviselő-testület elnöke, azaz a polgármester, akadályoztatása esetén az általa megbízott – képviselő-testületi tag – alpolgármester, a polgármester és az alpolgármesterek együttes akadályoztatása esetén a korelnök;

e) melléklet: a jelen rendelet jogszabályi szakaszainak részét nem képező, de egyebekben kötelező rendelkezéseket tartalmazó rendeletrész;

f) napirend: az ülés lebonyolításának és az előterjesztések és egyéb napirendi pontok – különösen javaslatok, indítványok – tárgyalásának rendje;

g) napirendi pont: az ülésen megtárgyalásra javasolt vagy ténylegesen megtárgyalandó előterjesztés;

h) önkormányzati érdek: az önkormányzati célok es feladatok megvalósítását, valamint az Önkormányzat károsodástól való megóvását és vagyonának védelmét szolgáló érdek;

i) önkormányzati gazdasági társaság: az Önkormányzat többségi befolyása alatt álló – ideértve az Önkormányzat által alapított egyszemélyes gazdasági társaságot is –, a nemzeti vagyonról szóló törvény alapján átlátható szervezetnek minősülő gazdasági társaság;

j) önkormányzati gazdasági társaság vezetője: az önkormányzati gazdasági társaság önálló képviseleti joggal rendelkező vezető tisztségviselője vagy együttes képviseleti jog esetén az együttes képviselethez szükséges olyan személyek, amelyek közül legalább egy vezető tisztségviselő;

k) összevont határozathozatal: a témáját tekintve egymással összefüggő előterjesztésekre vonatkozó olyan döntés meghozatala, amely az összevonás által érintett – az összevont határozathozatal alól tárgyalásra ki nem kért – összes határozati javaslat elfogadására, vagy az előterjesztések támogatására, tudomásul vételére vonatkozik;

l) képviselői hozzászólás: a felvilágosítás kérésen túlmutató, a képviselő előterjesztéssel kapcsolatos vélemény nyilvánítása;

m) tartós akadályoztatás: a folyamatos 30 napon túli távollét.      

III. Fejezet


A képviselő-testület


3. § (1) A Képviselő-testületnek 18 tagja van: egyéni választókerületben megválasztott 12 képviselő, a kompenzációs listáról 5 képviselő, valamint a közvetlenül megválasztott polgármester.

(2) A Képviselő-testület tagjainak névsorát e rendelet 1. függeléke tartalmazza.


1. Az előterjesztések rendje


4. § (1) A Képviselő-testület elé előterjesztést tehetnek:

a) a polgármester;

b) az alpolgármesterek;

c) a Képviselő-testület bizottságának nevében a bizottság elnöke;

d) az önkormányzati képviselők;

e) a jegyző;

f) az aljegyzők;

g) az önkormányzati gazdasági társaságok vezetői;

h) az Önkormányzat által alapított költségvetési szerv vezetője;

i) a Képviselő-testület vagy a polgármester felkérésére valamely az Önkormányzat által irányított költségvetési szerv vagy állami szerv vezetője.

(2) Az előterjesztési szándékról az előterjesztő dönt, a jegyzőt az előterjesztési szándékról tájékoztatni kell. A Polgármesteri Hivatal ezt követően kezdi meg az előkészítő munkát.

(3) Az (1) bekezdés g)-i) pontjában meghatározott előterjesztők – amennyiben azok munkaszervezettel rendelkeznek – az előterjesztésekkel kapcsolatos előkészítő munkát saját munkaszervezetük és az általuk megbízott szakértők, tanácsadók útján látják el.

5. § (1) A képviselő-testületi előterjesztéseket a jegyző törvényességi ellenőrzését követően a polgármesternél kell írásban benyújtani legkésőbb – a sürgősségi indítvány és a helyszíni kiosztású előterjesztés kivételével – a képviselő-testületi ülés előtt kilenc nappal.

(2) Sürgős ügyben előterjesztés – sürgősségi indítvány – legkésőbb a képviselő-testületi ülést megelőző napon 12 óráig nyújtható be a polgármesternél. A sürgős tárgyalást az előterjesztésben indokolni kell. Sürgős ügynek minősül minden olyan ügy, amelynek későbbi megtárgyalása önkormányzati érdeket sérthet.

(3) Önkormányzati érdeket érintő és halasztást nem tűrő esetben előterjesztés – amennyiben annak beterjesztésével a jegyző törvényességi szempontból egyetért – helyszíni kiosztású előterjesztésként legkésőbb az ülés napirendjének elfogadásáig benyújtható a polgármesternél. Az önkormányzati érdeket és a tárgyalás halaszthatatlanságának indokát az előterjesztésben pontosan meg kell jelölni.

(4) A Képviselő-testület ülésén önálló napirendi pontként olyan előterjesztés tárgyalható, amely megfelel az előterjesztésekkel szemben támasztott általános követelményeknek. Az előterjesztésekkel szemben támasztott általános követelményeket és az előterjesztések benyújtásának rendjét e rendelet 5. melléklete tartalmazza.

(5) Valamennyi képviselő-testületi előterjesztést – amennyiben az határidőben lehetséges – külön bizottsági előterjesztés készítése vagy erre irányuló előterjesztői szándék nélkül is az illetékes bizottság elé kell terjeszteni azzal, hogy a bizottság bármely előterjesztéssel kapcsolatban javaslatot tehet és véleményt nyilváníthat. Egyebekben a bizottság elé terjesztett képviselő-testületi előterjesztésekről a bizottság összevontan vagy külön javaslatra, a kikért előterjesztés tekintetében egyedileg hoz határozatot.

(6) Amennyiben a polgármester, az alpolgármester, a jegyző által készített előterjesztés bizottsági tárgyalása bármely okból mégsem történt meg, az előterjesztés eltérő törvényi rendelkezés hiányában bizottsági véleményezés nélkül is a képviselő-testületi ülés napirendjére tűzhető.

(7) Előterjesztést – ide nem értve a módosító és kiegészítő indítványt – szóban nem lehet beterjeszteni.

6. § (1) A képviselő-testületi előterjesztések előkészítése során a stratégiai koncepció kialakítását, a szakmai előkészítést, a jogszerűség biztosítását és az előzetes hatásvizsgálatot összehangoltan, megfelelő ütemezéssel és magas színvonalon kell elvégezni.

(2) Amennyiben a képviselő-testületi előterjesztéssel kapcsolatos előkészítést a Polgármesteri Hivatal látja el, az előterjesztés elkészítésére vonatkozó utasítást – amennyiben annak szakmai összetettsége vagy terjedelme szükségessé teszi – legkésőbb az 5. § (1) bekezdésben meghatározott határidőt megelőző hetedik munkanapon ki kell adni. A képviselő-testületi előterjesztés elkészítésére vonatkozó utasítás kiadását követő két munkanapon belül az előterjesztések tervezetét – annak főbb tartalmi elemeivel – el kell készíteni, és arról a polgármestert tájékoztatni kell.

(3) A képviselő-testületi előterjesztés formai, tartalmi és stratégiai elemekből áll. Az előterjesztés formai megfelelőségéért és valóságtartalmáért az előkészítő, az előterjesztés stratégiai irányvonala tekintetében az előterjesztő felelős. 

(4) Az előterjesztések az 5. mellékletben meghatározott kötelező tartalmi elemekből épülnek fel, mely tartalmi elemeket az előterjesztésen belül egymástól elkülönítve, római számokkal kell jelölni.

7. § A bizottsági előterjesztésekre a képviselő-testületi előterjesztésekre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.


2. A Képviselő-testület ülései


8. § (1) A Képviselő-testület rendes és rendkívüli ülést tart.

(2) A Képviselő-testület – augusztus hónap kivételével – minden hónap első csütörtökén tart rendes ülést.

9. § (1) A rendkívüli ülés összehívására irányuló indítványt a polgármesternél kell írásban előterjeszteni.

(2) A rendkívüli ülés meghívójára és annak megküldésére a rendes ülés meghívójára vonatkozó szabályokat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a meghívót oly módon kell kézbesíteni, hogy a meghívottak azt a képviselő-testületi ülés előtt két nappal megkapják. A rendkívüli ülés összehívására vonatkozó meghívóban meg kell jelölni a rendkívüli ülés összehívásának indokát és tervezett napirendjét.

(3) Halasztást nem tűrő, indokolt esetben – önkormányzati érdekből – a Képviselő-testület telefonon vagy elektronikus levél útján is összehívható bármely időpontra, azzal, hogy az összehívásra okot adó esetet és érdeket tételesen nevesíteni kell. Ebben az esetben az előterjesztések kézbesítésének és előkészítésének általános szabályaitól el lehet térni.


3. A képviselő-testületi ülés összehívása és vezetése


10. § (1) A képviselő-testületi ülést a polgármester, igazolt távolléte vagy tartós akadályoztatása esetén az általa kijelölt vagy a helyettesítését ellátó – egyébként képviselő-testületi tag – alpolgármester, e tisztségek egyidejű betöltetlensége esetén a korelnök hívja össze.

(2) A meghívót és az írásbeli előterjesztést, valamint ezen kívül más, a Képviselő-testület munkájával összefüggő egyéb dokumentumot, jegyzőkönyvet, értesítést – jogszabály eltérő rendelkezése hiányában – az omtr.jozsefvaros.hu portálra kell feltölteni, ahonnan az önkormányzati képviselő és a bizottsági tag az anyagokat jogosultság birtokában letöltheti.

(3) A képviselő-testületi ülés meghívóját a napirendi pontok anyagaival együtt nyolc nappal az ülés előtt kell feltölteni a portálra.

(4) A portál megtekintésére jogosultsággal nem rendelkezők számára a meghívót és az előterjesztéseket úgy kell kézbesíteni, hogy azt a meghívottak hét nappal az ülés előtt megkapják. Ahol e rendelet írásbeliséget, illetve kézbesítést ír elő, ott azon az elektronikus úton továbbított e-mailt is érteni kell.

11. § (1) A meghívónak tartalmaznia kell az ülés helyének és napjának, kezdési időpontjának, a napirendi pontok tárgyának és előterjesztőjének megjelölését.

(2) Amennyiben az előterjesztés címe napirendi javaslatként a meghívóban szerepel, akkor annak pótkézbesítése is lehetséges abban az esetben, ha az előkészítés során előre nem látható, új körülmény, kockázati elem vagy feladat, célkitűzés jelenik meg. A pótkézbesítés engedélyezéséről a jegyző indokolása alapján a polgármester dönt azzal, hogy a pótkézbesítés legkésőbbi időpontja a képviselő-testületi ülés napirendi pontjának elfogadása.

(3) A képviselő-testületi ülés meghívójában nem szereplő napirendi javaslat tárgysorozatba történő felvételére bármelyik önkormányzati képviselő a képviselő-testületi ülést megelőzően írásos sürgősségi indítványt terjeszthet elő indokolással. A sürgősségi indítványt a polgármesternél kell benyújtani, a napirendre történő felvételről a Képviselő-testület egyszerű többséggel dönt.

(4) Amennyiben az előterjesztés lényegét nem érintő kisebb jelentőségű javítás válik szükségessé, akkor az előterjesztő csereelőterjesztés beterjesztéséről dönthet. Csereelőterjesztésnek minősül az előterjesztés tetszőleges részének cseréje is. A csereelőterjesztésben a változásokat egyértelműen jelezni kell.

(5) A képviselő-testületi ülés meghívójában szereplő, nyílt ülés napirendjéhez benyújtott írásbeli előterjesztést a www.jozsefvaros.hu honlapra kell feltölteni. Az írásbeli előterjesztésben szereplő személyiségi és egyéb adatok a hatályos jogszabályi előírásoknak megfelelően kerülnek kezelésre.

(6) A képviselő-testületi ülés meghívóját a napirendi javaslat szerint nyílt üléshez benyújtott anyagokkal együtt hét nappal az ülés előtt kell a www.jozsefvaros.hu portálra feltenni.

12. § (1) A Képviselő-testület ülésére meg kell hívni:

  1. az önkormányzati képviselőket és a nem képviselő-testületi tag alpolgármestert;
  2. a jegyzőt;
  3. az aljegyzőket;
  4. kerületi egyéni választókerületi országgyűlési képviselőket;
  5. a helyi nemzetiségi önkormányzatok elnökeit;
  6. a bizottságok nem képviselő tagjait;
  7. a járási (fővárosi kerületi) hivatal vezetőjét;
  8. a Polgármesteri Hivatal belső szervezeti egységeinek vezetőit;
  9. az Önkormányzat könyvvizsgálóját;
  10. az önkormányzati gazdasági társaságok és az Önkormányzat által irányított költségvetési szervek vezetőit, a gazdasági társaságokat érintő napirendi pontokhoz a gazdasági társaságok felügyelő bizottságainak elnökeit, könyvvizsgálóit;
  11. a kerületi Rendőrkapitányság vezetőjét;
  12. a kerületi Hivatásos Tűzoltó Parancsnokság parancsnokát;
  13. a kerületi népegészségügyi szerv vezetőjét;
  14. akiknek jelenlétét a polgármester indokoltnak tartja.


(2) A meghívottak közül tanácskozási jog illeti meg:

a) a nem képviselő-testületi tag alpolgármestert;

b) a jegyzőt;

c) az aljegyzőket;

d) kerületi egyéni választókerületi országgyűlési képviselőket;

e) a helyi nemzetiségi önkormányzatok elnökeit;

f) a kerületi Rendőrkapitányság vezetőjét;

g) a kerületi Hivatásos Tűzoltó Parancsnokság parancsnokát;

h) a kerületi népegészségügyi szerv vezetőjét.


(3) Amennyiben az ülés adott napirendi pontja tekintetében érdemi, szakmai észrevétellel kíván élni, akkor tanácskozási jog illeti meg:

a) a Polgármesteri Hivatal belső szervezeti egységének vezetőjét;

b) az Önkormányzat könyvvizsgálóját;

c) az önkormányzati gazdasági társaság vagy az Önkormányzat által irányított költségvetési szerv vezetőjét;

d) az ügyben tanácsadói feladatokat ellátó személyt;

e) akinek e jogot a Képviselő-testület esetenként megadja.

(4) A tanácskozási joggal meghívottak részére a meghívóval együtt – a zárt ülés anyaga kivételével – valamennyi előterjesztést, a (3) bekezdés szerinti és a polgármester által esetenként tanácskozási joggal meghívottak részére az őket érintő előterjesztéseket a 10. § (4) bekezdésben meghatározott módon kell kézbesíteni.


4. A képviselő-testületi ülés nyilvánosságának biztosítása és a működés informatikai előfeltételei


13. § (1) A Polgármesteri Hivatal a képviselő-testületi ülés időpontjáról és napirendjéről a kerület lakosságát az Önkormányzat hivatalos honlapján történő közzététellel (www.jozsefvaros.hu) értesíti.

(2) A képviselő-testületi ülések – jogszabályban meghatározott esetek kivételével - nyilvánosak. Zárt ülés elrendelésére az Mötv. rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) A képviselő-testületi ülésen hallgatóként megjelentek tekintetében a Képviselő-testület esetenként – egyszerű többséggel – dönt legfeljebb 1 perc időtartamú hozzászólási jog megadásáról.

14. § Az önkormányzati képviselő megbízatása idejére igénybe veheti a Polgármesteri Hivatal által térítésmentesen biztosított informatikai szolgáltatásokat, valamint a részére használatra térítésmentesen átadott, az Önkormányzat tulajdonát képező hordozható számítógépet, annak tartozékait és a működéshez szükséges szoftvereket.

15. § (1) A Képviselő-testület külön honlap üzemeltetésével biztosítja a józsefvárosi lakosok közvetlen, pontos, gyors és tárgyilagos tájékoztatását (www.jozsefvaros.hu).

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott honlap áttekinthetően, kereshetően, a lakosság számára könnyen kezelhetően és kellő részletességgel tartalmazza a Képviselő-testület működésével összefüggő alábbi adatokat:

a) az ülések meghívóit;

b) a nyilvános előterjesztéseket;

c) a nyilvános ülések hangfelvételeit;

d) a nyilvános ülések jegyzőkönyveit és jegyzőkönyvi kivonatait;

e) a határozatokat;

f) a kihirdetett, de hatályon kívül nem helyezett rendeleteket.


(3) A Képviselő-testület bizottságainak működésével kapcsolatosan a (2) bekezdésben meghatározottak szerint a honlapnak az alábbi adatokat kell tartalmaznia:

a) az ülések meghívóit;

b) a nyilvános előterjesztéseket;

c) a nyilvános ülések jegyzőkönyvi kivonatait;

d) a határozatokat.

5. A képviselő-testületi ülés napirendje és tanácskozási rendje


16. § (1) A képviselő-testületi ülés napirendjére, a napirendi pontok tárgyalásának sorrendjére a polgármester a meghívóban, amennyiben sürgősségi indítvány vagy helyszíni kiosztású előterjesztés érkezett, az ülés kezdetén tesz javaslatot. Azokat az előterjesztéseket, amelyeket a polgármester nem javasolt napirendre venni, az előterjesztési szándék fenntartása esetén későbbi időpontban lehet tárgyalni.  

(2) Az előterjesztő, bármely önkormányzati képviselő vagy a jegyző kezdeményezheti a napirenden szereplő előterjesztésének levételét, elnapolását, erről a Képviselő-testület vita nélkül, egyszerű többséggel dönt.

17. § (1) Minden hónap rendes ülésének állandó napirendi pontja a polgármester írásos tájékoztatója a lejárt határidejű testületi határozatok végrehajtásáról, az előző képviselő-testületi ülés óta tett fontosabb intézkedésekről, a jelentősebb eseményekről és az önkormányzati pénzeszközök átmenetileg szabad rendelkezésű részének pénzpiaci jellegű lekötéséről.

(2) A polgármester és a Képviselő-testület bizottságai a jogszabályban meghatározott azonnali döntést igénylő és késedelmet nem tűrő, rendkívüli sürgősséget igénylő esetben tett intézkedéseiről az intézkedéstől számított 15 napon belül vagy – amennyiben ez azért nem lehetséges, mert két egymást követő képviselő-testületi ülés között 15 napnál hosszabb idő telik el – az azt követő képviselő-testületi ülésen beszámol.

(3) Az alábbi állandó napirendi pontok kerülnek tájékoztató formájában a Képviselő-testület elé:

a) a Képviselő-testület által megszabott határidőben el nem készült előterjesztések jegyzéke, amely tartalmazza a halasztás rövid indokolását és az előterjesztő által vállalt új határidőt,

b) az átvételtől számított 30 napon belül a Képviselő-testület működését érintő és döntését igénylő központi állami, államigazgatási szervek, az adóhatóság által írt észrevételek, megkeresések.

18. § (1) Határozatképtelenség esetén a levezető elnök az ülést berekeszti és azt nyolc napon belül - változatlan napirenddel - ismételten összehívja.

(2) Ha a képviselő-testületi ülés tartama alatt a levezető elnök a Képviselő-testület határozatképtelenségét állapítja meg, a továbbiakban az (1) bekezdésben foglaltak szerint jár el, azzal, hogy a folytatólagos képviselő-testületi ülést a fennmaradó napirendi pontok megtárgyalására hívja össze.

19. § (1) A képviselő-testületi ülést a levezető elnök vezeti, akinek a munkáját a jegyző vagy a jegyző által kijelölt személy segíti.

(2) A képviselő-testületi ülést a levezető elnök nyitja meg, aki megállapítja a jelenlévő képviselők számát.

(3) Bármelyik önkormányzati képviselő, illetve az előterjesztő javasolhatja a napirendi pont tárgyalásának megszakítását és határozat nélkül történő lezárását. Erről a Képviselő-testület vita nélkül – egyszerű többséggel – dönt, egyúttal meghatározza a napirendi pont tárgyalásának új időpontját.


6. A napirendi pontok tárgyalása


20. § (1) A levezető elnök minden napirendi pont felett vitát nyit. A levezető elnök a hozzászólásra a jelentkezések sorrendjében adja meg a szót.

(2) A napirendi pontok tárgyalásának rendje:

a) az előterjesztő kérése esetén az előterjesztés szóbeli kiegészítése legfeljebb három perc időtartamban;

b) a bizottságok véleményének ismertetése – a bizottság elnöke vagy az általa kijelölt bizottsági alelnök által – abban az esetben, ha az a határozati javaslat elutasítására vagy módosítására tesz javaslatot, legfeljebb három percben;

c) kérdések az előterjesztőhöz, a témához kapcsolódóan egy-egy percben;

d) a kérdésekre adott válasz legfeljebb három percben, melyeknél az előterjesztő igénybe veheti a tanácskozási joggal nem rendelkező szakértők segítségét;

e) hozzászólások legfeljebb két percben;

f) előterjesztő kérése esetén legfeljebb három percben előterjesztői zárszó.

21. § (1) Ha a levezető elnök önkormányzati képviselői minőségében kíván hozzászólni, akkor ezt szokásos módon jeleznie kell, és csak az előtte hozzászólásra jelentkezettek után szólalhat fel.

(2) A Képviselő-testület egyszerű többséggel hozzászólási jogot adhat a nem tanácskozási joggal jelenlévőnek is.

22. § (1) Ügyrendi kérdésben bármelyik képviselő bármikor szót kérhet.

(2) Ügyrendi javaslat a Képviselő-testület vezetésével, rendjével összefüggő, a tárgyalt napirendi pontot érdemben nem érintő – döntést igénylő – eljárási kérdésre vonatkozó javaslat.

(3) Ha a hozzászólás nem ügyrendi kérdésben történik, a levezető elnök az önkormányzati képviselőtől megvonja a szót.

(4) Ügyrendi javaslatról a Képviselő-testület vita nélkül egyszerű többséggel dönt.

(5) Olvasási szünetet lehet elrendelni a következő esetekben:

a) amennyiben a helyszínen kiosztott előterjesztés áttanulmányozása tekintetében bármely képviselő kéri;

b) bármely egyéb esetben, amikor azt a levezető elnök indokoltnak és szükségesnek tartja.

23. § (1) Ha a napirendi ponthoz több hozzászóló nincsen a levezető elnök a vitát lezárja.

(2) A vitát akkor is le kell zárni, ha ügyrendi indítványként bármely önkormányzati képviselő ezt kezdeményezi és a Képviselő-testület egyszerű többséggel meghozott döntésével támogatja.

(3) A vita lezárása után további hozzászólásnak nincs helye, azonban személyes megjegyzéssel élhet – legfeljebb egy percben – az az önkormányzati képviselő, aki a vitában az ellene szóló, általa sérelmesnek vélt megjegyzést kívánja elhárítani, vagy hozzászólásával kapcsolatban felmerült félreértéseket eloszlatni. A személyes megjegyzést követően viszontválasznak vagy további vitának helye nincs.


7. A képviselőkre vonatkozó magatartási szabályok és az ülés rendjének fenntartása


24. § (1) A képviselő-testületi ülésen résztvevő önkormányzati képviselők és minden jelenlévő személy köteles a tanácskozás méltóságát tiszteletben tartani.

(2) A levezető elnök gondoskodik a képviselő-testületi ülés rendjének fenntartásáról. A tanácskozás rendjének megtartása érdekében a levezető elnök:

a) a tárgytól eltérő vagy ugyanazon érvet megismétlő hozzászólót figyelmezteti, ismétlődő esetben megvonja tőle a szót. Akitől a szót megvonták, ugyanabban a tárgykörben nem szólhat hozzá újra;

b) rendreutasítja azt az önkormányzati képviselőt, aki a képviselő-testületi ülés tekintélyét sértő kifejezést használ.

(3) A képviselő-testületi ülésen megjelent meghívottakat, érdeklődőket a tanácskozás rendjének bármilyen módon történő megzavarása esetén a levezető elnök rendreutasíthatja. Az érdeklődők részéről megismétlődő rendzavarás esetén a levezető elnök az érintetteket a terem elhagyására kötelezheti.

8. A Képviselő-testület döntéshozatali eljárása és a szavazás módja


25. § (1) Szavazni csak személyesen lehet. A szavazás nyíltan - a nyílt szavazás név szerinti is lehet - vagy titkosan történhet azzal, hogy a titkos szavazásra a 40-42. § rendelkezéseit kell alkalmazni. A titkos szavazás elrendeléséről a Képviselő-testület egyszerű többséggel dönt.

(2) Határozati javaslat tekintetében csak azon javaslati pont vonatkozásában kérhető külön szavazás, amely önmagában is önállóan végrehajtható, más határozati pontokkal a végrehajtás tekintetében össze nem függő döntést tartalmaz.

(3) Bármely önkormányzati képviselő módosító vagy kiegészítő indítványt tehet a határozati javaslattal kapcsolatban azzal, hogy amennyiben az indítvány jogi vagy szakmai szempontból aggályos, ezt a jegyző vagy az általa megbízott személy köteles az indítványt tevővel, a levezető elnökkel és az előterjesztővel közölni. Ebben az esetben az indítványt tevőt fel kell kérni arra, hogy indítványát vonja vissza, majd amennyiben erre nem hajlandó, az indítványt szavazásra kell bocsátani.

(4) Rendelet vagy határozati javaslat szövegére irányuló módosító indítvány kizárólag írásban tehető, kivéve, ha annak rövid terjedelme és egyszerű jellege az egyértelmű szóbeli közlést lehetővé teszi, vagy az előterjesztő illetve az általa megjelölt személy a szóban tett módosító indítványt befogadja.

(5) A módosító vagy kiegészítő indítványról – amennyiben azt az előterjesztő befogadja – külön szavazni nem kell, hanem az a határozati javaslat részévé válik. Amennyiben az indítványt az előterjesztő nem fogadja be, az indítvány elfogadásáról külön kell szavazni. A jegyző vagy az általa megbízott személy által törvénysértőnek minősített módosító indítványt nem lehet szavazásra bocsátani.

(6) A levezető elnök a vita során elhangzott javaslatokat külön-külön, sorrendben a módosító és kiegészítő indítványt, majd az eredeti javaslatot bocsátja szavazásra. Szavazásra csak az az indítvány bocsátható – ideértve a módosító és kiegészítő indítványokat is, – amely kizárólag a napirenden szereplő témára vonatkozik és rendelet esetében az, amelyet az önkormányzati képviselők előzetesen írásban megkaptak, továbbá az, amelyet a képviselő-testületi ülés vezetője vagy az általa felkért személy a vita lezárása előtt felolvasott.

26. § (1) A képviselő-testületi ülésen a nyílt szavazás a Mikrovoks szavazó berendezés segítségével történik.

(2) Amennyiben az (1) bekezdés nem alkalmazható a szavazó berendezés bármely okból történő használhatatlanná válása miatt, úgy a szavazás kézfelemeléssel történik.

(3) Kétség esetén a szavazást kézfelemeléssel meg kell ismételni.

(4) A szavazatok összeszámolása után a levezető elnök megállapítja a javaslat mellett, majd ellene szavazók, végül a szavazástól tartózkodók számát.

27. § (1) A Képviselő-testület az önkormányzati képviselő személyes érintettségéről az Mötv. rendelkezései figyelembe vételével minősített többséggel dönt.

(2) Az önkormányzati képviselő személyes érintettségre vonatkozó bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén a meghozott önkormányzati határozat végrehajtását fel kell függeszteni és az ügyet az érintettség ismeretében újra kell tárgyalni úgy, hogy a mulasztó önkormányzati képviselő az ügyben szükségessé vált új döntéshozatalban, az előterjesztés megismételt tárgyalásában nem vehet részt.


9. A Képviselő-testület rendeletalkotása és határozathozatala


28. § (1) A Képviselő-testület önkormányzati rendeletet alkot, valamint normatív és egyedi határozatot hoz. Tájékoztatás esetén határozathozatal nem történik a Képviselő-testület a tájékoztatást tudomásul veszi.

(2) A képviselő-testületi döntések megjelölése:

a) önkormányzati rendeletek megjelölése: a rendelet alkotójának teljes megjelölése, a rendelet sorszáma, melyet évenként egytől kezdődően, arab számmal, a kihirdetés ideje szerint folyamatosan növekvő sorrendben kell meghatározni, a sorszám után törtvonal (/) jelet kell tenni. A kihirdetés idejének jelölése: év és azt követően zárójelben a hónap és nap. Az évet és a napot arab számmal, a hónapot római számmal kell jelölni. Az évszám, a hónap és a nap megjelölése után is pontot kell tenni.

b) képviselő-testületi határozatok megjelölése: évenként egytől kezdődően arab számmal, folyamatosan növekvő sorrendben, a sorszám után törtvonal (/) jelet kell tenni. Ezt követi a határozathozatal ideje, melynek jelölése: év és azt követően zárójelben a hónap és nap. Az évet és a napot arab számmal, a hónapot római számmal kell jelölni. Az évszám, a hónap és a nap megjelölése után is pontot kell tenni.

(3) Az Önkormányzat a Polgármesteri Hivatal közreműködésével a lakosság széles körét érintő döntéseit a helyben szokásos módon, a döntés meghozatalát követő 15 napon belül közzéteszi.

(4) Az Önkormányzat rendeleteit a megalkotását követő nyolc napon belül a helyben szokásos módon kell kihirdetni.

(5) A rendelet szövege megtekinthető:

a) a Polgármesteri Hivatal Humánszolgáltatási Ügyosztályán;

b) a Polgármesteri Hivatal Szervezési és Képviselői Irodáján;

c) a Szabó Ervin Könyvtár kerületi fiókjában;

d) az Önkormányzat hivatalos honlapján.

29. § Az önkormányzati rendeletalkotás során törekedni kell arra, hogy az azonos szakmai területeken egyetlen átfogó rendelet kerüljön megalkotásra annak érdekében, hogy a jogalkalmazók számára egyértelműen, áttekinthetően és könnyen kezelhetően rendelkezésre álljanak az önkormányzati jogszabályok.

30. § (1) A határozat elfogadásához egyszerű többség szükséges.

(2) Minősített többség szükséges a rendelet 6. mellékletében meghatározott ügyekben.


10. A Képviselő-testület bizottságokra és a polgármesterre átruházott hatáskörei


31. § (1) A Képviselő-testület az átruházott hatáskör gyakorlását bármikor indokolás nélkül magához vonhatja azzal, hogy az nem minősül a hatáskör visszavonásának.

(2) Az átruházott hatáskörök gyakorlásáról az azt gyakorló polgármester, bizottság, jegyző szükség szerint, de legalább évente egyszer köteles a Képviselő-testületnek beszámolni.

(3) A Képviselő-testületnek az állandó bizottságokra átruházott hatásköreit e rendelet 7. melléklete tartalmazza.

(4) A Képviselő-testületnek a polgármesterre átruházott hatásköreit e rendelet 8. melléklete tartalmazza.

(5) Amennyiben a Képviselő-testület – határozatképtelenség vagy határozathozatal hiánya miatt – két egymást követő alkalommal ugyanazon ügyben nem hozott döntést, vagy két ülés közötti időszakban felmerülő, halaszthatatlan döntést igénylő esetben – ide nem értve a Képviselő-testület át nem ruházható hatáskörébe tartozó ügyeket – a polgármester az alábbi ügyekben dönthet:

a) értékhatár nélkül bármely vagyongazdálkodási ügyben – ideértve a szerződéskötést és a jognyilatkozatok adásának jogát is –, amennyiben ezt önkormányzati érdek szükségessé teszi;

b) bármely olyan ügyben, amely nem jár költségvetési forrás igénybevételével és nem eredményezi az önkormányzati vagyon csökkenését.


11. A képviselő-testületi ülés jegyzőkönyve, a jegyzőkönyvbe betekintés


32. § (1) A Képviselő-testület üléséről hangfelvétel alapján a napirendet és a határozatokat tartalmazó jegyzőkönyvi kivonatot kell készíteni.

(2) A Képviselő-testület üléseiről készült jegyzőkönyvre az Mötv. rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) A jegyzőkönyv mellékletei:

a) meghívó;

b) az írásos előterjesztések;

c) a jelenléti ív;

d) titkos szavazás esetén a jegyzőkönyv egy példánya;

e) az önkormányzati képviselő kérésére írásban is benyújtott hozzászólása;

f) titkos szavazás kivételével döntésenként a szavazásról szóló részletes kimutatás.

(4) A képviselő-testületi és bizottsági ülésekről készült jegyzőkönyveket, jegyzőkönyvi kivonatokat, a Képviselő-testület által alkotott rendeleteket az omtr.jozsefvaros.hu címen elérhető portálra kell feltölteni.

(5) A nyilvános ülések jegyzőkönyveit az Önkormányzat honlapján az ülést követő 15 napon belül meg kell jeleníteni, és meg kell küldeni a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár kerületi fiókjának.

(6) A Polgármesteri Hivatal Szervezési és Képviselői Irodáján a képviselő-testületi előterjesztésekbe és az ülések jegyzőkönyveibe – a zárt ülés kivételével – bárki betekinthet. A hozzáférhetőségről a jegyző gondoskodik.


IV. Fejezet


Az önkormányzati képviselő


33. § (1) Az önkormányzati képviselő köteles:

a) felkészülten részt venni a Képviselő-testület munkájában;

b) írásban előzetesen bejelenteni és indokolni, ha a képviselő-testületi ülésen vagy a bizottsági ülésen nem tud részt venni.

(2) Az az önkormányzati képviselő, aki a szabályszerűen kiküldött meghívóban megjelölt időpontban a Képviselő-testület üléséről igazolás nélkül távol marad, és távolmaradását alapos indokkal nem menti ki, igazolatlanul távollévőnek minősül. A polgármester fővárosi közgyűlés és bizottságainak ülésein történő részvétele igazolt távollétnek minősül.

(3) Amennyiben az önkormányzati képviselőnek a bizottság, polgármester, a jegyző önkormányzati ügyben hozott döntés felülvizsgálatára irányuló kérelmét és előterjesztését a Képviselő-testület 5 egymást követő alkalommal nem tűzi napirendi pontjára, azt követő alkalommal az illetékes bizottság köteles az önkormányzati képviselő kérelmét és előterjesztését a bizottsági ülés napirendjére tűzni.

(4) Az önkormányzati képviselő az Mötv. 32. § (2) bekezdésének a) pontja szerinti rendelet megalkotására vagy határozat meghozatalára vonatkozó eljárásra az előterjesztés benyújtására vonatkozó rendelkezések megfelelően irányadóak.

(5) A kötelezettségeit megszegő önkormányzati képviselő megállapított tiszteletdíja, természetbeni juttatása csökkenthető vagy megvonható, amelyet az Önkormányzat külön rendeletében szabályoz.

34. § (1) Az önkormányzati képviselő összeférhetetlenségének megállapítására irányuló eljárás esetén a polgármester az összeférhetetlenség megállapítására vonatkozó kérelmet átadja kivizsgálásra az összeférhetetlenségi ügyekért felelős bizottságnak.

(2) Az önkormányzati képviselő vagyonnyilatkozatát a vagyonnyilatkozatok nyilvántartásáért és ellenőrzéséért felelős bizottság tartja nyilván és ellenőrzi, továbbá gondoskodik annak megőrzéséről, melyet a mandátuma lejártát követő 15 napon belül visszajuttat az érintetteknek.

(3) Az önkormányzati képviselő tiszteletdíjra, természetbeni juttatásra és költségtérítésre jogosult, melyet a Képviselő-testület külön rendeletében szabályoz.

V. Fejezet


A képviselő-testület bizottságai


35. § (1) A Képviselő-testület állandó bizottságai és tagjainak száma:

a) a Városgazdálkodási és Pénzügyi Bizottság, 15 fő;

b) az Emberi Erőforrás Bizottság,15 fő.

(2) A bizottságok működésére a Képviselő-testület működésére vonatkozó szabályok az irányadóak azzal, hogy saját működését a bizottság ügyrendben szabályozza.

(3) Az e rendelet 2. § k) pontjában meghatározott összevont határozathozatalt kizárólag a Képviselő-testület bizottságának ülésén lehet alkalmazni.

36. § (1) A bizottság a Képviselő-testület szerveként a Képviselő-testület által megállapított feladatokat látja el, ideértve az átruházott hatáskörök gyakorlását is.

(2) A bizottság nem képviselő tagja megválasztását követően köteles esküt tenni a Képviselő-testület előtt.

37. § (1) A bizottság saját munkamegosztására, ügymenetére, munkamódszerére, az egyes tagok, és a levezető elnök hatáskörére vonatkozóan ügyrendet készít, melyet minősített többséggel fogad el.

(2) A bizottság elnöke – akadályoztatása esetén az ügyrendben felhatalmazott személy – jogosult a bizottság összehívására és a bizottság Képviselő-testület előtti képviseletére. A polgármester indítványára a bizottságot a levezető elnök hat munkanapon belül köteles összehívni. 

(3) A bizottság évente egy alkalommal beszámol a Képviselő-testületnek a bizottság munkájáról.

(4) A bizottságok működésének ügyviteli feladatait a Polgármesteri Hivatal látja el.

(5) A bizottság

a) javasolhatja a többi bizottságnak a feladatkörükbe tartozó ügy tárgyalását, amelyet az adott bizottság legközelebbi ülésére kell terjeszteni;

b) felkérhet más bizottságot annak feladat- és hatáskörébe tartozó ügy vizsgálatának lefolytatására;

c) véleményt nyilvánít feladat- és hatáskörébe tartozóan olyan ügyben, amelyben törvény az érdekelt önkormányzat álláspontját kéri.

38. § A bizottsági tag összeférhetetlenségére és döntéshozatalból való kizárására az Mötv. szabályai az irányadóak.

39. § A Képviselő-testület állandó bizottságai tagjainak névsorát, összetételét e rendelet 2. függeléke tartalmazza.

VI. Fejezet


Alpolgármester, jegyző, Polgármesteri Hivatal


12. Az alpolgármester választása és a titkos szavazás általános szabályai


40. § (1) A Képviselő-testület az alpolgármester megválasztásakor a titkos szavazás általános szabályai szerint jár el.

(2) A titkos szavazás szavazólapon történik, melyet a Polgármesteri Hivatal hivatalos bélyegzőlenyomattal kell ellátni.

(3) Érvényesen szavazni csak a szavazólapon szereplő jelöltre lehet.

(4) A szavazáshoz tollat kell használni, a választott jelölt neve mellé két egymást metsző vonalat kell tenni.

(5) Érvénytelen a szavazat:

a) ha nem hivatalos – bélyegzőlenyomat nélküli – szavazólapon adták le;

b) ha ceruzával töltötték ki a szavazólapot;

c) ha nem lehet kétséget kizáróan megállapítani, hogy az önkormányzati képviselő kire szavazott;

d) ha a szavazó önkormányzati képviselő a megválaszthatónál több jelölt nevét jelöli meg a szavazólapon.

41. § (1) A titkos szavazás lebonyolítására a Képviselő-testület az önkormányzati képviselők közül 3 fős szavazatszámláló bizottságot választ.

(2) A szavazatszámláló bizottság megállapítja a titkos szavazás eredményét, melyről tájékoztatja a Képviselő-testületet.

(3) A titkos szavazásról külön jegyzőkönyv készül.

(4) A jegyzőkönyvet a szavazatszámláló bizottság tagjai írják alá.

42. § (1) Titkos szavazás esetén a szavazólapok elhelyezésére urnát kell biztosítani.

(2) A szavazatszámláló bizottságnak a szavazás megkezdése előtt meg kell győződnie arról, hogy az urna üres, a szavazólapok száma egyezik a szavazásra jogosultak számával, ennek megtörténte után az urnát le kell zárni.

(3) A szavazólapoknak az önkormányzati képviselők részére történő átadását a képviselők névjegyzékén jelölni kell.


13. A jegyző és a Polgármesteri Hivatal


43. § (1) A jegyző vezeti a Polgármesteri Hivatalt és feladatait az Mötv-ben, egyéb jogszabályokban meghatározottak alapján látja el.

(2) A jegyző gyakorolja a Polgármesteri Hivatal szervezeti egységei közötti álláshely átcsoportosítással kapcsolatos hatásköreit azzal, hogy a Polgármesteri Hivatal összlétszámáról, valamint az egész Polgármesteri Hivatalt érintő létszámemelésről vagy létszámcsökkentésről nem dönthet. A jegyző ezen intézkedéseiről a Polgármesteri Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzatának egyidejű módosításával beszámol a Képviselő-testületetnek minden év december 31. napjáig.

(3) A jegyzői és az aljegyzői tisztség egyidejű betöltetlensége vagy tartós akadályoztatásuk esetén – legfeljebb hat hónap időtartamra – a jegyzői feladatokat a jegyző által kijelölt személy látja el.


14.  A jegyző jogszabálysértő döntések és jogszabálysértő működés jelzésére irányuló kötelezettsége


44. § (1) A jegyző köteles jelezni a Képviselő-testületnek, a Képviselő-testület szervének és a polgármesternek, ha a döntésük, működésük jogszabálysértő.

(2) Amennyiben a képviselő-testületi anyagok előkészítését a Polgármesteri Hivatal látja el, akkor az előkészítésért a jegyző a felelős, egyebekben a jegyző az előterjesztés törvényességéért felel.

(3) A törvényesség betartása érdekében valamennyi előterjesztés csak a jegyző törvényességi észrevételével együtt terjeszthető a Képviselő-testület és a bizottságok elé.

(4) A jegyző a törvényességi szignálás rendjét utasításában állapítja meg azzal, hogy amennyiben nem a Polgármesteri Hivatal az előkészítő, akkor az előterjesztésben foglaltak tényszerűségéért és szakmai előkészítéséért az előterjesztő felel. 

(5) Szakmai egyetértéséről, véleményéről a jegyző vagy az általa megbízott személy a képviselő-testületi vagy a bizottsági ülésen külön nyilatkozhat. 

(6) Amennyiben az adott ügy törvényességi előkészítését és ellenőrzését a Polgármesteri Hivatal helyett ügyvéd végzi, akkor a jegyző törvényességi észrevételének előkészítése érdekében köteles beszerezni és a döntés előkészítő anyaghoz, az előterjesztéshez csatolni az ügyvéd adott ügyben adott írásbeli törvényességi szakvéleményét is.

VII. Fejezet


Az önkormányzat és a helyi nemzetiségi önkormányzatok kapcsolata


45. § (1) A helyi nemzetiségi önkormányzatok határozatainak kihirdetéséről, valamint igény szerint a testületi működéshez szükséges jegyzőkönyv-vezetési és egyéb technikai feltételek biztosításáról a jegyző gondoskodik.

(2) A nemzetiségi önkormányzatok a polgármesternek küldhetik meg javaslataikat és kezdeményezéseiket. A Képviselő-testület a nemzetiségi önkormányzatoktól érkező javaslatokat, kezdeményezéseket a polgármester előterjesztése alapján tárgyalhatja.

(3) A nemzetiségi önkormányzatokat a nemzetiségi ügyeket érintő előterjesztések tekintetében véleményezési jog illeti meg azzal, hogy véleményüket legkésőbb a képviselő-testületi ülés előtt három nappal el kell juttatniuk a polgármester részére.

(4) A nemzetiségi önkormányzatokat egyetértési jog illeti meg a nemzetiségek jogairól szóló törvényben és a nemzeti köznevelésről szóló törvényben meghatározott esetekben.

VIII. Fejezet


Közmeghallgatás és a lakossági részvétel demokratikus biztosítása


15. Közmeghallgatás


46. § (1) Az Mötv-ben meghatározottakra figyelemmel közmeghallgatást kell tartani minden olyan kérdésben, amelyben azt a Képviselő-testület indokoltnak tartja.

(2) A közmeghallgatás akkor határozatképes, ha azon az önkormányzati képviselők több mint a fele jelen van.

(3) A közmeghallgatás összehívására a képviselő-testületi ülés összehívására vonatkozó szabályokat kell alkalmazni azzal a kiegészítéssel, hogy a közmeghallgatást a helyben szokásos módon kell meghirdetni.

(4) A Képviselő-testület évente egyszer közmeghallgatást tart.


16. Lakossági fórum


47. § (1) Lakossági fórumot lehet tartani a jelentősebb kerületi döntések előkészítésére, a választópolgárok és a társadalmi szervezetek közvetlen tájékoztatása, véleményének kikérése céljából.

(2) A Képviselő-testület és a bizottságok bármely ülésén a kerület önszerveződő közösségeit tanácskozási joggal ruházhatják fel az adott napirendi pont tekintetében.

(3) A lakossági fórum meghirdetésére, lebonyolítására a közmeghallgatás szabályai alkalmazandóak.

IX. Fejezet


Felvilágosítás kérése


48. § (1) Az önkormányzati képviselő a képviselő-testületi ülésen a polgármestertől, az alpolgármestertől, a jegyzőtől, a bizottságok elnökétől önkormányzati ügyekben felvilágosítást kérhet.

(2) A felvilágosítás kérésének joga az önkormányzati képviselőket a napirend tárgyalásának befejezését követően illeti meg.

(3) Amennyiben az önkormányzati képviselő a képviselő-testületi ülést megelőző nap 12 óráig írásban a polgármesterhez benyújtja az önkormányzati ügyre vonatkozó felvilágosítás kérésének témáját, abban az esetben a képviselő-testületi ülésen a felvilágosítás kérésére érdemi választ kaphat.

(4) A felvilágosítás kérésre a képviselő-testületi ülést követő legkésőbb 27 napon belül írásban érdemi választ kell adni.

49. § (1) A felvilágosítás kérés megválaszolásának elősegítése érdekében a polgármester az alpolgármesterhez, a jegyzőhöz, a bizottságok elnökeihez előkészítő kérdést intézhet.

(2) Amennyiben a felvilágosítás kérés homályos, ellentmondásos, vagy nem teljesen érthető, abban az esetben a polgármester az ülésvezetés körében előkészítő kérdést intézhet a felvilágosítást kérő önkormányzati képviselőhöz. Ha az önkormányzati képviselő az előkészítő kérdésre nem válaszol, és a felvilágosítás kérés megválaszolása így érdemben lehetetlenné válik, erről az önkormányzati képviselőt tájékoztatni kell.


X. Fejezet


Módosító rendelkezések


50. § Józsefváros önkormányzati jelképeinek (címer, zászló, lobogó) alapításáról, és a jelképek használati rendjéről szóló 13/1996. (III.8.) önkormányzati rendelet 4. § (1) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A 3. § (1) bekezdés h.) pontjában meghatározottakon kívül más természetes és jogi személy számára az általuk készített Józsefvárossal, Józsefváros lakosságának életével kapcsolatban hozott kiadványokon, tárgyakon, termékeken, eszközökön, az általuk szervezett programokon Józsefváros címerének, zászlajának és lobogójának használatát (reklám célú felhasználás esetén is) írásbeli kérelemmel az Emberi Erőforrás Bizottság engedélyezi.”


51. § Az Önkormányzat bevételeinek lakáscélokra és az ezekhez kapcsolódó infrastrukturális beruházásokra vonatkozó felhasználás szabályairól szóló 34/2013. (VI.25.) önkormányzati rendelet 5. § (4) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A TPEM tevékenysége folyamatos, összetételéről a polgármester határozattal dönt.”


52. § (1) A 2014. évi költségvetésről szóló 3/2014. (II.13.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Költségvetési rendelet) 8. § (3) bekezdés felvezető mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A költségvetési szervek az egységes rovatrend K1101. Törvény szerinti illetmények, munkabérek rovat eredeti előirányzatának és annak járulékainak megtakarítása terhére a polgármester engedélye nélkül:”

(2) A Költségvetési rendelet 8. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) Az e rendeletben meghatározottakon kívüli normatív jutalom, céljuttatás, jubileumi jutalom, hűség jutalom kifizetéséről a polgármester dönt, amennyiben a költségvetési szerv bérmegtakarításából a költségvetési fedezet biztosított és a szükséges előirányzatmódosítás megtörtént.”

(3) A Költségvetési rendelet 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„12. § A zárolt előirányzatok a polgármester döntéséig nem használhatók fel. A polgármester döntését megelőzően a Polgármesteri Hivatal gazdasági vezetője nyilatkozik arról, hogy a zárolt előirányzatok felhasználása az önkormányzat, valamint a költségvetési szervek feladatellátását és költségvetését nem veszélyezteti. A polgármester év közben a költségvetési egyensúly megtartása érdekében a jóváhagyott kiadási előirányzatok közül zárolhat, mely nem veszélyeztetheti a kötelező feladatellátást.”

(4) A Költségvetési rendelet 22. § (1) bekezdés a)-b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A polgármester dönt:]

„a) a központi költségvetésből származó támogatások, pótelőirányzatok lebontásáról és ezzel összefüggő költségvetés módosításáról, mely kiterjed a költségvetési szerv finanszírozási bevételeire, az önkormányzat finanszírozási kiadásaira is.

b) a helyi önkormányzatok általános működéséhez és ágazati feladataihoz kapcsolódó támogatások, központosított költségvetési támogatások igényléséről, lemondásáról és az ezzel összefüggő költségvetés módosításáról, mely kiterjed a költségvetési szerv finanszírozási bevételeire, az önkormányzat finanszírozási kiadásaira is.”

(5) A Költségvetési rendelet 22. (1) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A polgármester dönt:]

„d) az általános tartalékról történő előirányzat átcsoportosításról egyedi bruttó 10.000,0 e Ft összegig, azzal a feltétellel, hogy az általános tartalék módosított előirányzata 20.000,0 e Ft összeg alá nem csökkenhet, a módosítás, átcsoportosítás érintheti a finanszírozási bevételeket, kiadásokat és a költségvetési szerv költségvetésének módosítását is, azzal a feltétellel, hogy a módosítás a következő évekre előzetes kötelezettségvállalást nem jelent.”


53. § (1) A Józsefvárosban adományozható kitüntetésekről szóló 11/2006. (III.10.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Kitüntetésekről szóló rendelet) 17. § (1) bekezdés g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A Képviselő-testület által alapított kitüntető díj adományozását kezdeményezheti:]

„g) a rendelet 5. §-ban meghatározott kitüntetés esetében a kerület bármely lakója, valamint a rendvédelmi szervek vezetője a cselekmény, esemény pontos leírásával és dokumentálásával.”

(2) A Kitüntetésekről szóló rendelet 17. § (1) bekezdés i) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A Képviselő-testület által alapított kitüntető díj adományozását kezdeményezheti:]

„i) a rendelet 7. §-ban meghatározott kitüntetés esetében a rendvédelmi szervek vezetője és a Józsefvárosi Közterület-felügyelet és Városüzemeltetési Szolgálat vezetője.”


54. § Budapest Józsefváros Önkormányzat vagyonáról és a vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 66/2012. (XII.13.) önkormányzati rendelet 49. § (2) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

„c) a székhely, telephely létesítése, megszüntetése, módosítása tárgyában”

XI. Fejezet


Záró rendelkezések


55. § Az önkormányzati határozatban, rendeletben és szabályzatban:

  1. Ingatlangazdálkodási Bizottság és/vagy Gazdasági Bizottság és/vagy Jogi Bizottság és/vagy Lakásügyi Társadalmi Bizottság és/vagy Lakásügyi Bizottság és/vagy Tulajdonosi Bizottság és/vagy Költségvetési és Pénzügyi Bizottság és/vagy Közbeszerzési Bizottság és/vagy Kerületfejlesztési Bizottság és/vagy Gazdasági, Kerületfejlesztési és Közbeszerzési Bizottság és/vagy Pénzügyi Bizottság és/vagy Pénzügyi és Költségvetési Bizottság és/vagy Költségvetési Bizottság és/vagy Önkormányzati Tanácsnok és/vagy Önkormányzati Bizottság és/vagy Ügyrendi Bizottság és/vagy Pénzügyi Ellenőrző Bizottság és/vagy Gazdálkodási, Pénzügyi és Közbeszerzési Bizottság és/vagy Gazdálkodási, Kerületfejlesztési, Költségvetési és Pénzügyi Ellenőrző Bizottság Közbiztonsági Bizottság és/vagy Városüzemeltetési, Közbiztonsági és Környezetvédelmi Bizottság és/vagy Városműködtetési és Környezetvédelmi Bizottság alatt és/vagy Közbiztonsági Bizottság alatt és/vagy Városüzemeltetési, Közbiztonsági és Környezetvédelmi Bizottság és/vagy Városüzemeltetési és Közbiztonsági Bizottság alatt a Városgazdálkodási és Pénzügyi Bizottságot,


  1. Oktatási és Ifjúsági Bizottság és/vagy Kulturális és Sport Bizottság és/vagy Oktatási, Kulturális, Ifjúsági és Sport Bizottság és/vagy Oktatási és Kulturális Bizottság és/vagy Kommunikációs Bizottság és/vagy Civil Szervezetek Tanácsnoka és/vagy Egyházügyi Tanácsnok és/vagy Kisebbségi és Emberi jogi Bizottság és/vagy Társadalmi Kapcsolatok Bizottság és/vagy Kisebbségi és Emberi jogi Bizottság és/vagy Művelődési, Emberi jogi és Kisebbségi Bizottság Szociális és/vagy Egészségügyi Bizottság és/vagy Népjóléti Bizottság alatt az Emberi Erőforrás Bizottságot kell érteni.


56. § Ez a rendelet 2014. november 06. napján lép hatályba és az 50. § - 54. §-a a hatálybalépést követő napon hatályát veszti.

57. § Hatályát veszti:

(1) a Képviselő-testület és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 25/2013. (V.27.) önkormányzati rendelet;

(2) a Költségvetési rendelet 16. § (4) bekezdése, a 17. § (3)-(4) bekezdése, 22. § (2) bekezdése.


Budapest 2014. november „….”



Danada-Rimán Edina

Dr. Kocsis Máté

jegyző

polgármester

  1. melléklet a 36/2014. (XI.06.) önkormányzati rendelethez


A POLGÁRMESTERI HIVATAL BELSŐ SZERVEZETI TAGOZÓDÁSA, MUNKARENDJE,

VALAMINT AZ ÜGYFÉLFOGADÁS RENDJE


  1. A POLGÁRMESTERI HIVATAL MUNKARENDJE


hétfő:            08.00-18.00 óráig

kedd:            08.00-16.00 óráig

szerda:          08.00-16.30 óráig

csütörtök:     08.00-16.00 óráig

péntek:          08.00-13.30 óráig


  1. A POLGÁRMESTERI HIVATAL ÜGYFÉLFOGADÁSI RENDJE
  2. 1. A Polgármesteri Hivatal általános ügyfélfogadási rendje:

hétfő:            13.30-18.00 óráig

szerda:          08.15-16.30 óráig

péntek:          08.15-11.30 óráig


A Hatósági Ügyosztály Anyakönyvi Iroda újszülött anyakönyvezése, valamint haláleset anyakönyvezése esetén munkaidőben az általános ügyfélfogadási renden kívül is fogad ügyfeleket.


2.2.           TÁMPONT Információs Szolgálat ügyfélfogadási rendje

hétfő:              08.15-18.00 óráig

kedd:              08.15-16.00 óráig

szerda:            08.15-16.30 óráig

csütörtök:        08.15-16.00 óráig

péntek:            08.15-13.30 óráig


2.3. Humánszolgáltatási Ügyosztály Családtámogatási Iroda ügyfélfogadási rendje:

hétfő:              08.15-18.00 óráig

kedd:              08.15-16.00 óráig

szerda:            08.15-16.30 óráig

csütörtök:        08.15-16.00 óráig

péntek:           08.15-11.30 óráig

2. melléklet a 36/2014. (XI.06.) önkormányzati rendelethez


AZ ÖNKORMÁNYZAT ALAPTEVÉKENYSÉGE ÉS ANNAK KORMÁNYZATI FUNKCIÓJA

           

011130            Önkormányzatok és Önkormányzati hivatalok jogalkotó és általános igazgatási tevékenysége

011220            Adó-, vám- és jövedéki igazgatás

013340            Az állami vagyonnal való gazdálkodással kapcsolatos feladatok

013350            Az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodással kapcsolatos feladatok

016080            Kiemelt állami és önkormányzati rendezvények

018010            Önkormányzatok elszámolásai a központi költségvetéssel

018030             Támogatási célú finanszírozási műveletek

022010            Polgári honvédelem ágazati feladatai, a lakosság felkészítése

031010            Közbiztonság, közrend igazgatása

031030            Közterület rendjének fenntartása

031070            Baleset-megelőzés

032020            Tűz-és katasztrófavédelmi tevékenységek

041231            Rövid időtartamú közfoglalkoztatás

041232            Start-munka program-téli közfoglalkoztatás

041233            Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás      

045120            Út, autópálya építése

045160            Közutak, hidak, alagutak üzemeltetése, fenntartása

045170            Parkoló, garázs üzemeltetése, fenntartása

046040            Hírügynökségi, információs szolgáltatás

047120           Piac üzemeltetése

047320           Turizmusfejlesztési támogatások és tevékenységek
051030            Nem veszélyes (települési) hulladék vegyes (ömlesztett) begyűjtése, szállítása, átrakása

052080            Szennyvízcsatorna építése, fenntartása, üzemeltetése

053010            Környezetszennyezés csökkentésének igazgatása

061010            Lakáspolitika igazgatása

061020            Lakóépület építése

061030            Lakáshoz jutást segítő támogatások

062020            Településfejlesztési projektek és támogatásuk

063080            Vízellátással kapcsolatos közmű építése, fenntartása, üzemeltetése

064010            Közvilágítás

066010            Zöldterület-kezelés

066020            Város-,községgazdálkodási egyéb szolgáltatások

072111            Háziorvosi alapellátás

072112            Háziorvosi ügyeleti ellátás

072311            Fogorvosi alapellátás

074011            Foglalkozás- egészségügyi alapellátás

074054            Komplex egészségfejlesztő, prevenciós programok

081030            Sportlétesítmények, edzőtáborok működtetése és fejlesztése

081041            Versenysport- és utánpótlás-nevelési tevékenység és támogatása

081045            Szabadidősport-(rekreációs sport-) tevékenység és támogatása

081071            Üdülői szálláshely-szolgáltatás és étkeztetés

082020            Színházak tevékenysége

082030            Művészeti tevékenységek (kivéve: színház)

082091            Közművelődés-közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése

082092            Közművelődés-hagyományos közösségi kulturális értékek gondozása

082093            Közművelődés-egész életre kiterjedő tanulás, amatőr művészetek

083030            Egyéb kiadói tevékenység

084020            Nemzetiségi közfeladatok ellátása és támogatása

084031            Civil szervezetek működési támogatása

084032            Civil szervezetek programtámogatása

084040            Egyházak közösségi és hitéleti tevékenységének támogatása

086020            Helyi, térségi közösségi tér biztosítása, működtetése

086090            Mindenféle egyéb szabadidős szolgáltatás

094260            Hallgatói és oktatói ösztöndíjak, egyéb juttatások

098010            Oktatás igazgatása

101131            Pszichiátriai betegek átmeneti ellátása

101221            Fogyatékossággal élők nappali ellátása
​101240            Megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatását elősegítő képzések, támogatások

102050            Az időskorúak társadalmi integrációját célzó programok

104012            Gyermekek átmeneti ellátása

104060            A gyermekek, fiatalok és családok életminőségét javító programok

105020            Foglalkoztatást elősegítő képzések és egyéb támogatások

106010            Lakóingatlan szociális célú bérbeadása, üzemeltetése

106020            Lakásfenntartással, lakhatással összefüggő ellátások

107016            Utcai szociális munka

107060            Egyéb szociális pénzbeli és természetbeni ellátások, támogatások

109010            Szociális szolgáltatások igazgatása

3. melléklet a 36/2014. (XI.06.) önkormányzati rendelethez


  1. AZ ÖNKORMÁNYZAT ÁLTAL IRÁNYÍTOTT KÖLTSÉGVETÉSI SZERVEK


A

B


Név

Cím


GYEREK-VIRÁG Napközi Otthonos Óvoda

1082 Bp. Baross u. 111/b


KINCSKERESŐ Napközi Otthonos Óvoda

1089 Bp. Bláthy O. u. 35.


Várunk Rád Napközi Otthonos Óvoda

1086 Bp. Csobánc u. 5.


Napsugár Napközi Otthonos Óvoda

1086 Bp. Dankó u. 31.


Koszorú Napközi Otthonos Óvoda

1086 Bp. Koszorú u. 14-16.


Hétszínvirág Napközi Otthonos Óvoda

1081 Bp. Kun u. 3.


TÁ-TI-KA Napközi Otthonos Óvoda

1088 Bp. Rákóczi út 15.


Mesepalota Napközi Otthonos Óvoda

1085 Bp. Somogyi B. u. 9-15.


Pitypang Napközi Otthonos Óvoda

1087 Bp. Százados út 14.


Szivárvány Napközi Otthonos Óvoda

1083 Bp. Szigony u. 18.


Százszorszép Napközi Otthonos Óvoda

1086 Bp. Szűz u. 2.


Napraforgó Napközi Otthonos Óvoda

1084 Bp. Tolnai L. u. 7-9.


Katica Bölcsőde és Napközi Otthonos Óvoda

1089 Bp. Vajda P. u. 37.


Józsefvárosi Intézményműködtető Központ

1082 Bp. Baross u. 84.


Józsefvárosi Szociális Szolgáltató és Gyermekjóléti Központ

1081 Bp. Népszínház u. 22.


Józsefvárosi Egyesített Bölcsődék

1083 Bp. Szigetvári u. 1.


Józsefvárosi Egészségügyi Szolgálat

1084 Bp. Auróra u. 22-28.


Józsefvárosi Parkolás-üzemeltetési Szolgálat

1084 Bp. Német u. 17-19


Józsefvárosi Közterület-felügyelet és Városüzemeltetési Szolgálat

  1. Bp. Mátyás tér 15.
  1. AZ ÖNKORMÁNYZAT ÁLTAL ALAPÍTOTT GAZDÁLKODÓ SZERVEZETEK


Név

1.

Kisfalu Józsefvárosi Vagyongazdálkodó Kft.

2.

RÉV8 Zrt.

3.

Józsefvárosi Gyermekek Üdültetéséért Közhasznú Nonprofit Kft.

4.

JóHír Józsefvárosi Média, Rendezvény és Galéria Központ Közhasznú Nonprofit Kft.

5.

RFV Józsefváros Kft.

6.

Józsefvárosi Egészségközpont Kft.

7.

Mikszáth 4 Egészségügyi Szolgáltató és Ingatlanhasznosító Kft.

8.

Corvin Sétány Hasznosító és Üzemeltető Kft.

9.

Pollack téri Közterületfeljesztő- és Hasznosító Kft. „f.a.”

10.

Józsefvárosi Közösségi Házak Nonprofit Kft.

11.

Józsefváros Közbiztonságáért és Köztisztaságáért Szolgáltató Egyszemélyes

Nonprofit Közhasznú Kft.

                                                            

4. melléklet a 36/2014. (XI.06.) önkormányzati rendelethez


AZ ÖNKORMÁNYZAT ÖNKÉNT VÁLLALT FELADATAI


Önkormányzati feladatok ellátásával kapcsolatban:
Tisztségviselők részére reprezentáció, cafeteria, költségtérítések, tisztségviselők, bizottságok saját keretei, promóciós ajándékok,
Nemzetközi kapcsolatok
PR tevékenységek keretében újság szerkesztése, kiadása, média figyelés, honlap szerkesztése, rendezvények
Helyi rendelet alapján kitüntetések adományozása (köztisztviselői, pedagógus, szociális munka, Semmelweis napi, közrendvédelmi kitüntetés)
Helyi rendelet alapján jutalom, munkáltatói kölcsön biztosítása
Civil szervezetek, alapítványok, egyházak, egyházi közösségek, jogi személyek, magánszemélyek nem szociális rászorultsági támogatása, kivéve, ha önkormányzati kötelező feladatellátásért támogatásban részesülnek
​Nemzetiségi önkormányzatok pénzbeli támogatása


  • Oktatási. közművelődési, ifjúsági és sport feladatokkal kapcsolatban:
    Oktatáshoz, neveléshez kapcsolódó feladatok, ösztöndíj odaítélése, Ovi-foci program, sportszervezetek támogatása


  • Szociális, egészségügyi feladatellátással kapcsolatban:
    Józsefvárosi kártya létrehozása, működtetése
    Idősügyi Tanács működtetése
    Eu-s adományok rászorultakhoz való eljuttatásában való közreműködés
    Közgyógyellátás biztosítása a szociálisan rászoruló személyek részére
    Lakásfenntartási támogatás, kiegészítő téli támogatás
    Projekteken belül vállalt szociális feladatok, privatizált orvosok rezsiköltség átvállalása


  • Vagyonkezelési feladatokkal kapcsolatban:
    Illegális szemétszállítása és szelektív hulladékgyűjtése
    Társasházaknak közterület-foglalási bevételből történő visszafizetése
    Karácsonyi díszkivilágítás biztosítása


  • Vagyon és lakásgazdálkodással kapcsolatban:
    Helyi lakásvásárlás támogatása
    Közbiztonsági Kft. egyszeri támogatása


  • Önkormányzati tulajdonú, vagy résztulajdonú Gazdasági Társaságok által végzett vagyongazdálkodási és vagyonkezelési feladatokkal kapcsolatban:
    Törzsvagyon fejlesztése érdekében felújítások, beruházások elvégzése, pályázatok benyújtása
    Józsefvárosi Kisfalu Kft. által végzendő üzleti vagyonnal való gazdálkodás (vagyonértékesítés, felújítások, beruházások)
    Corvin Sétány teljes projekt
    Magdolna Negyed teljes projekt
    Rehabilitációk, fejlesztési projektek
    Európa Belvárosa Program projekt


  • Egyéb feladatok
    Hitel felvétellel, törlesztések, kamatok teljesítésével kapcsolatos minden feladat
    Főépítészi feladatok (egyéb tervek, koncepciók elkészítése, golyónyomok őrzése emléktábla elkészítése, elhelyezése, szobrok stb.), kivéve a JÓKÉSZ
    Privatizált háziorvosok rezsiköltségeinek átvállalása
    Társasházak vissza és vissza nem térítendő felújítási támogatásai, gázvezeték felújításhoz kölcsön nyújtás, panelprogramban való részvétel
    Szemünk fénye biztosítás (Commenius)
    Hőszolgáltatás biztosítása
    Könyvvizsgálat és egyéb szakértői feladatok ellátásának biztosítása
    Tanácsadói, szakértői díjak, különböző pályázatok, melyek tárgya nem a kötelező feladatellátás


  • Önkormányzati tulajdonú, vagy résztulajdonú Gazdasági Társaságok támogatása
    Bárka Józsefvárosi Színház és Kulturális Nonprofit Kft. teljes tevékenységének támogatása
    RÉV 8 Zrt. teljes tevékenységének támogatása
    Józsefvárosi Közösségi Házak Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft. teljes tevékenységének támogatása

  • Hivatal működésével kapcsolatban
    Reprezentáció, üzleti ajándék, természetbeni juttatások biztosítása
    Tanácsadói és szakértői feladatok ellátásának biztosítása
    Cafeteria, hűségjutalom, szakmai továbbképzésen és konferencián való részvétel biztosítása
    Diákmunka, pályázatok


  • Közterület-felügyelet, Parkolás –térfigyeléssel kapcsolatos feladatok ellátásával kapcsolatban
    Közterület-felügyeleti feladatot ellátó alkalmazottakra alkalmazottak részére cafeteria, hűségjutalom biztosítása, felelősségbiztosítás
    Térfigyelő-kamerarendszer működtetésével kapcsolatos feladatot ellátó alkalmazottak részére cafeteria, hűségjutalom biztosítása, felelősségbiztosítás
    Kerékbilincselési feladatot ellátó alkalmazottak részére cafeteria, hűségjutalom biztosítása, felelősségbiztosítás
    Kerületőrségi kapcsolatos valamennyi feladat ellátása, az alkalmazottak részére cafeteria, hűségjutalom biztosítása, felelősségbiztosítás
    Parkolási feladatok ellátásával foglalkozó alkalmazottak részére cafeteria, hűségjutalom biztosítása, felelősségbiztosítás


  • Szociális és Gyermekjóléti Intézményekkel kapcsolatos feladatok
    Krízislakások működtetése
    Intenzív családmegtartó szolgáltatás működtetése
    A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás működtetése
    A hétvégi szociális étkeztetés működtetése
    A házi segítségnyújtáson belül a fodrász, pedikűrös, gyógymasször, gyógytornász biztosítása
    Egyesített Bölcsődéknél foglalkoztatott alkalmazottak részére cafeteria, hűségjutalom biztosítása
    A Biztos Kezdet program, időszakos gyermekfelügyelet, otthoni gyermekgondozás, hétvégi játszóház működtetése
    Foglalkoztatott alkalmazottak részére cafeteria, hűségjutalom biztosítása

LÉLEK-ház, LÉLEK-Program


  • Egészségügyi Intézményekkel kapcsolatos feladatok
  1. Egészségügyi Szolgálatban foglalkoztatottak részére cafeteria, hűségjutalom biztosítása
  2. Önkormányzati foglalkozás egészségügy biztosítása
  3. Háziorvosok rezsiköltség támogatása


  • Intézmények működtetésével kapcsolatos feladatok
  1. Józsefvárosi Intézményműködtető Központnál foglalkoztatottak részére cafeteria, hűségjutalom biztosítása
  2. Nevelési Intézményeknél és a bölcsődben foglalkoztatottak részére cafeteria, hűségjutalom biztosítása
  3. Oktatási intézményeknél foglalkoztatottak részére cafeteria, hűségjutalom biztosítása
  4. Oktatási, szabadidős, egyéb feladatok költségeinek biztosítása
  5. Napközi otthonos óvodákban foglalkoztatottak részére cafeteria, hűségjutalom biztosítása, valamint államilag nem finanszírozott álláshelyre eső valamennyi költség,


  • Köztisztaság, közbiztonsággal és településüzemeltetéssel kapcsolatos feladatok
  1. cafeteria, hűségjutalom biztosítása intézményi foglalkoztatottak részére
  2. Közterületi szemétszállítással kapcsolatos feladatok ellátása
  3. Közterületi beruházások, felújítások, pályázatok

5. melléklet a 36/2014. (XI.06.) önkormányzati rendelethez


ELŐTERJESZTÉSEK RENDJE ÉS TARTALMI KÖVETELMÉNYEI


1. TARTALMI KÖVETELMÉNYEK


1.1.      A döntéshozatalhoz szükséges jelenlegi állapotot leíró tényállás részletes ismertetése, amely tartalmazza valamennyi az üggyel kapcsolatos korábbi képviselő-testületi és bizottsági döntést, valamint a döntés meghozatalához szükséges tényt és adatot, így különösen az érintett vagyontárgyak vagy vagyonügyletek pontos meghatározását és leírását, az azokhoz kapcsolódó jogvitákat, eljárásokat. A döntés tartalmának részletes ismertetése. (az előterjesztés I. pontja „Tényállás és a döntés tartalmának részletes ismertetése”)

1.2.      Annak ismertetése, hogy miért szükséges az előterjesztés és a döntés meghozatala az adott ülésen  (az előterjesztés II. pontja, „A beterjesztés indoka”)

1.3.      Annak ismertetése, hogy a döntés milyen önkormányzati feladatot és célt szolgál, miért előnyös az Önkormányzat számára, milyen pénzügyi vonzata van. Ez a pont tartalmazza a pénzügyi hatáselemzést is, amely – értelemszerűen - utal a döntés rövid-, közép-, és hosszú távú pénzügyi hatására, ismerteti a gazdaságossági számítást, valamint felsorolja a pénzügyi és gazdasági kockázati tényezőket (az előterjesztés III. pontja, „A döntés célja, pénzügyi hatása”).

1.4.      Az ügyben alkalmazott jogszabályi rendelkezések tételes ismertetése két csoportra osztva: az első csoportba a hatáskört megállapító jogszabályok, a második csoportba a döntés tartalmát meghatározó (anyagi) jogszabályok tartoznak. (az előterjesztés IV. pontja, „Jogszabályi környezet”).

1.5.      A határozati javaslatban egyértelműen megfogalmazott és a végrehajtás szempontjából ellenőrizhető feladatok, határidők, valamint végrehajtásért felelős személy(ek) megjelölése.

1.6.      Rendeletalkotás esetén mellékletben csatolandó a rendelet-tervezet szövege, valamint a jelenlegi hatályos szabályozás és a javasolt módosítás 2 hasábos összehasonlítása, indokolás, hatásvizsgálat.


2. AZ ELŐTERJESZTÉSEK ELKÉSZÍTÉSE


2.1.      A Polgármesteri Hivatal szervezeti egységei szakmailag segítik a képviselők, a Képviselő-testület és a bizottságok munkáját. Szakkérdésekben az egyes bizottságok elsősorban a működési körüknek megfelelő feladatkört ellátó szervezeti egységek, önkormányzati intézmények, gazdasági társaságok tevékenységére támaszkodnak.

2.2.      A képviselő-testületi előterjesztések megfelelő előkészítéséért a Polgármesteri Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzatában meghatározott módon a jegyző a felelős. A feladatkör szerint felelős ügyosztályok az előkészítés során a jegyző felhatalmazása alapján közvetetten vagy közvetlenül együttműködnek az illetékes bizottságok elnökeivel és az alpolgármesterekkel.

2.3.      Valamennyi előterjesztést az illetékes bizottságokkal véleményeztetni kell, kivéve, ha a téma halaszthatatlan voltára tekintettel ez a soron következő képviselő-testületi ülésig rendelkezésre álló határidő miatt már nem lehetséges, vagy az előterjesztő bizottsági véleményezést nem kér. Ha az illetékes bizottságok álláspontját az előterjesztő nem építette be az előterjesztésbe, arról a Képviselő-testületet a bizottság elnöke tájékoztatja. Az előterjesztés bizottsági véleményezés nélkül is a képviselő-testületi ülés napirendjére tűzhető ettől eltérő törvényi rendelkezése hiányában.

2.4.      A törvényesség betartása érdekében valamennyi előterjesztés csak a jegyző törvényességi észrevételével együtt terjeszthető a testületek – Képviselő-testület, bizottságok – elé. A szakmai egyetértéséről, véleményéről a jegyző külön nyilatkozhat, vagy nyilatkozatát, észrevételét részben vagy egészben visszavonhatja, módosíthatja.


3. AZ ELŐTERJESZTÉSEK FORMAI KÖVETELMÉNYEI


3.1. A képviselő-testületi előterjesztéseket az alábbi minta felhasználásával kell elkészíteni:

Leírás: Cimer_VIIIker_1

Budapest Józsefvárosi Önkormányzat

Képviselő-testülete számára


Előterjesztő: (név, beosztás)

A képviselő-testületi ülés időpontja:

………… sz. napirend

Tárgy: (Az előterjesztés címét úgy kell megfogalmazni, hogy abból egyértelműen következtetni lehessen az előterjesztés érdemére, lényegére.)

A napirendet nyílt/zárt ülésen kell tárgyalni, a határozat és/vagy rendelet elfogadásához egyszerű/minősített szavazattöbbség szükséges. (a nem kívánt rész törlendő)

Előkészítő szervezeti egység (név, szignó):

Készítette (ügyintéző neve, szignó):

Pénzügyi fedezetet igényel/nem igényel, igazolás:


Jogi kontroll:


Beterjesztésre alkalmas:


(NÉV)

jegyző

Városgazdálkodási és Pénzügyi Bizottság véleményezi

o

Emberi Erőforrás Bizottság véleményezi

o

Határozati javaslat a bizottság számára:

A Városgazdálkodási és Pénzügyi Bizottság/ Emberi Erőforrás Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztés megtárgyalását.






Tisztelt Képviselő-testület!

(Az előterjesztés szövege)


Kérem az alábbi határozati javaslat elfogadását.

Határozati javaslat

(A javasolt döntések pontokba szedve.)

Felelős:

Határidő: (Amennyiben a felelős és a határidő az egyes határozati javaslati pontok tekintetében eltérő, úgy a feltüntetés pontonként kötelező.)


A döntés végrehajtását végző szervezeti egység: (amennyiben az egyes határozati javaslati pontok tekintetében eltérő, úgy a végrehajtást végző megjelölése pontonként kötelező)




Budapest, …….                                                                                Előterjesztő (neve/aláírása)


Törvényességi ellenőrzés:

    Danada-Rimán Edina

               jegyző

nevében és megbízásából:





 …………………………..

aljegyző



3.2. A bizottsági előterjesztéseket az alábbi minta felhasználásával kell elkészíteni:


Budapest Főváros VIII. kerület Józsefváros Önkormányzat Képviselő-testületének

………………………………. Bizottsága


előterjesztő neve

                                   ………….sz. napirend

ELŐTERJESZTÉS

a ………………………. Bizottság…………….i ülésére

Tárgy:

Előterjesztő:                

név/beosztás

Készítette:                   

név/beosztás


A napirendet …………..       (nyilvános/zárt)ülésen ……………(kell/lehet) tárgyalni.

A döntés elfogadásához egyszerű szavazattöbbség szükséges.


„Szakmai indokolás és ismertetés”. Jogszabályi felhatalmazás a bizottsági hatáskörre.



Határozati javaslat


…………év. (...hó....nap). számú ………… bizottsági határozat:


a döntés tárgya – „a határozati javaslat szövege”


Felelős:          

Határidő:       

A döntés végrehajtását végző szervezeti egység:

A lakosság széles körét érintő döntések esetén az előterjesztés előkészítőjének javaslata a közzététel módjára:


Hely, dátum:  

 Előterjesztő neve/aláírása





készítette: ……………………………….(szervezeti egység)

Leírta: ……………………………………(név, beosztás)

Pénzügyi fedezetet igényel/nem igényel, igazolás:

Jogi kontroll:


Ellenőrizte:           


                          (NÉV)

                         (aljegyző)


Beterjesztésre alkalmas:                                   jóváhagyta:



               (NÉV)                                                               (NÉV)

                  jegyző                               a ………………………….. bizottság elnöke

6. melléklet a 36/2014. (XI.06.) önkormányzati rendelethez


A MINŐSÍTETT SZAVAZATTÖBBSÉGET IGÉNYLŐ DÖNTÉSEK JEGYZÉKE


  1. a törvény által a Képviselő-testület hatáskörébe utalt választás, kinevezés, megbízás;
  2. döntés zárt ülés elrendeléséről;
  3. kereset benyújtása a polgármester vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettsége szándékos elmulasztása vagy a valóságnak nem megfelelő teljesítése esetén – a Fővárosi Törvényszékhez a polgármesteri tisztség megszüntetése érdekében;
  4. a polgármesteri fegyelmi és anyagi felelősségének megállapítása;
  5. kitüntetések, elismerések adományozása;
  6. az Önkormányzat költségvetését érintő ügyek;
  7. rendszeresen ellátandó közfeladat önkéntes vállalása, vagy erről történő lemondás;
  8.  gazdasági társaságba való belépés, kilépés, alapítás, megszüntetés;
  9. a fejlesztési és működési célokat szolgáló hitelfelvétel értékhatárra tekintet nélkül;
  10. döntés kötvénykibocsátásról;
  11. az önkormányzati tulajdonba kerülő, vagy önkormányzati tulajdonban lévő vagyontárgyak korlátozottan forgalomképessé vagy forgalomképtelenné minősítése;
  12. a korlátozottan forgalomképes vagyontárgyak elidegenítése, gazdasági társaságba történő bevitele, továbbá az Önkormányzat vagyona feletti tulajdonjog gyakorlásának átruházása;
  13. önkormányzati vagyon ingyenes átengedése vagy jelképes összegért értékesítése;
  14. fegyelmi eljárás megindítása és a fegyelmi eljárást lezáró érdemi döntés;
  15. az Mötv-ben meghatározott esetekben;
  16. ez e rendeletben meghatározott esetekben.

7. melléklet a 36/2014. (XI.06.) önkormányzati rendelethez


A KÉPVISELŐ-TESTÜLETNEK AZ ÁLLANDÓ BIZOTTSÁGOKRA ÁTRUHÁZOTT HATÁSKÖREI


  1. A Városgazdálkodási és Pénzügyi Bizottság feladat- és hatásköre különösen:


  1. dönt


  1. a polgári és közigazgatási, biztosítási-kártérítési ügyekben az Önkormányzat, mint fél bíróság, hatóság stb. előtti eljárásjogi részvételével összefüggésben az eljárás indítása, befejezése, vitele, a jogorvoslat, az egyezség tekintetében;
  2. saját döntésével megindított vizsgálatával ellenőrizheti az Önkormányzat gazdálkodásának törvényességét;
  3. közbeszerzési ügyekben az eljárás megindításáról, eredmény megállapításáról, beszerzési ügyekben az eredmény megállapításáról, bármely önkormányzati szerződés megkötéséről, módosításáról, megszüntetéséről, ide nem értve a polgármesteri és a kizárólagos képviselő-testületi hatáskört, kivéve továbbá a 22/2011. (IV.12.) önkormányzati rendeletben meghatározott Józsefvárosban működő önszerveződő közösségek, művészek és sportolók pályázati támogatásához kapcsolódó szerződések módosítását;
  4. a kötelezettségeit megszegő képviselő megállapított tiszteletdíjának csökkentéséről és időtartamáról;
  5. a testvérvárosi, partnervárosi kapcsolattartással összefüggésben a polgármester külföldi utazásáról, a napidíjáról;
  6. a Józsefváros Kártyával összefüggő, önkormányzati döntést igénylő ügyekben, az átruházható képviselő-testületi hatáskörökben;
  7. a közterület használati hozzájárulás iránti kérelemről első fokon, a Józsefvárosi Önkormányzat tulajdonában lévő közterületek használatáról és használatának rendjéről szóló 18/2013. (IV.24.) ök. rendelet 12. § (2)-(3) bekezdésben foglaltak kivételével, valamint vendéglátó teraszok esetében és a rendelet 2. melléklete alapján megállapított közterület-használati díjak csökkentéséről vagy elengedéséről;
  8. fontos közérdekből a közterület használatának szünetelésének elrendeléséről;
  9. tartós (legalább 6 hónapot meghaladó) közterület-használat esetén a jogosult kérelmére méltányosságból havonta, negyedévente vagy félévente esedékes, egyenlő összegű díjfizetés megállapításáról;
  10. a társasházak kérelme alapján a közterület-használati díj egy részének visszafizetéséről a Józsefvárosi Önkormányzat tulajdonában lévő közterületek használatáról és használatának rendjéről szóló 18/2013. (IV.24.) önkormányzati rendelet szerint;
  11. pályázati eljárás alkalmazásával a közterület-használati hozzájárulás tárgyában, amennyiben egy adott területre több egymást térben és időben kizáró kérelem érkezett vagy ennek bekövetkezése valószínűsíthető;
  12. az Önkormányzat tulajdonában álló nem lakás céljára szolgáló helyiségek elidegenítésének feltételeiről szóló 32/2013. (VII.15.) Budapest Józsefváros Önkormányzati rendeletben, az Önkormányzat tulajdonában álló lakások elidegenítéséről szóló 33/2013. (VII.15.) Budapest Józsefváros Önkormányzati rendeletben, az Önkormányzat tulajdonában álló nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásának feltételeiről szóló 35/2013. (VI.20.) Budapest Józsefváros Önkormányzati rendeletben, Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének a Budapest Józsefvárosi Önkormányzat tulajdonában álló lakások bérbeadásának feltételeiről, valamint a lakbér mértékéről szóló 16/2010.(III.08.) számú önkormányzati rendeletben, valamint a Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének Budapest Józsefvárosi Önkormányzat vagyonáról és a vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 66/2012. (XII.13.) önkormányzati rendeletében meghatározott tulajdonosi hatáskörökben.


1.2       véleményezi


  1. a helyi adókra vonatkozó önkormányzati rendelet-tervezeteket, kialakítja az adópolitikai irányelveket a kizárólagos képviselő-testületi hatáskörök kivételével;
  2. az önkormányzati érdekeltségű gazdasági szervezetek működését, pénzügyi helyzetét, különös tekintettel éves beszámolójukra, üzleti tervükre; az önkormányzati tulajdonnal vagy tárgyi és vagyoni érdekeltséggel, az önkormányzati vagyongazdálkodással kapcsolatban;
  3. a műszaki, kommunális és tömegközlekedés fejlesztésével összefüggő elképzeléseket;
  4. a szervezeti és hatásköri kérdéseket, a bizottságok közötti esetleges hatásköri vitákat;
  5. közrendet, közbiztonságot érintő kérdéseket;
  6. az önkormányzatnál, az intézményeinél az éves költségvetési javaslatot és a végrehajtásáról szóló éves beszámoló tervezeteit;
  7. a piacokra vonatkozó javaslatokat;
  8. környezet- és természetvédelmi szempontból a kiemelt beruházásokat;
  9. előzetesen véleményezi a Képviselő-testület munkáltatói (személyi) döntéseivel összefüggő előterjesztéseket;
  10. előzetesen véleményezi a rendőrkapitányság és a helyi rendőrőrs létesítését, illetve megszüntetését;
  11. előzetesen véleményezi a rendőrkapitányság és a rendőrőrs vezetőjének kinevezését;
  12. véleményt nyilváníthat az Önkormányzat tulajdonát érintő bármilyen ügyben;
  13. állást foglal a Képviselő-testület ülésén felmerülő ügyrendi kérdésekben és a Képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzata értelmezésében;
  14. a kerületrendezési tervek kialakítását és ellenőrzi azok végrehajtását.


1.3. javaslatot tesz, vagy kezdeményezi


1.3.1.   az Önkormányzat tulajdonában lévő értékpapírok és más gazdasági érdekeltségek kezelésére;

1.3.2 az önkormányzati érdekeltségű gazdasági társaságok vagyongazdálkodási, szervezeti-működési, módszertani és informatikai feltételeinek javítására, fejlesztésére;

1.3.3.   a meghatározott célon felüli bevételi többlet felhasználására;

1.3.4.   a polgármester illetményének emelésére, és annak mértékére

1.3.5.   a polgármester és az alpolgármesterek jutalmazására és annak mértékére a

1.3.6.   környezetvédelmi szempontból védett területek kijelölésére;

1.3.7.   a környezeti ártalmak megszüntetésére, illetve csökkentésére;

1.3.8.   részt vesz lakásépítési programok megvalósítására vonatkozó javaslatok kidolgozásában és figyelemmel kíséri végrehajtásukat;

1.3.9. évközben figyelemmel kíséri a gazdálkodás menetét, szükség szerint javaslatot tesz a költségvetés módosítására, illetve költségvetési gazdálkodásra vonatkozó intézkedéseket kezdeményez;

1.3.10. javaslatot tesz hitelek felvételére, egyéb banki ügyletekre, véleményezi az ezzel kapcsolatos kezdeményezéseket;

1.3.11. meghatározott időszakban végzett munkájának értékelése alapján figyelemmel kíséri az Önkormányzat közigazgatási területén az ipari, mezőgazdasági, kereskedelmi, értékesítési és szolgáltatási tevékenységet, szükség esetén javaslatot dolgoz ki e tevékenységek befolyásolására;

1.3.12. előkészíti Józsefváros Közbiztonságáért és Köztisztaságáért Szolgáltató Nonprofit Kft. működésével kapcsolatos önkormányzati döntéseket és ellenőrzi azok végrehajtását;

1.3.13. előkészíti az önkormányzati Közterület-felügyelet és kerületőrség működésével kapcsolatos önkormányzati döntéseket és ellenőrzi azok végrehajtását;

1.3.14. a közbiztonsággal kapcsolatos panaszlevelek alapján tény- és helyzetértékelést végez és megoldási javaslatot dolgoz ki;


1.4.      egyéb


1.4.1.   közreműködik az Önkormányzat éves költségvetésének tervezésében, a hitelfelvételek és

kötvénykibocsátás feltételeinek előkészítésében;

1.4.2.   közreműködik a kerületfejlesztési koncepció kidolgozásában, azzal kapcsolatban gazdaságossági elemzéseket készíttet;

1.4.3.   kapcsolatot tart a kerületfejlesztési egyesületek, társaságok, egyéb szervezetek képviselőivel;

1.4.4.   közreműködik az Önkormányzat fejlesztési elképzeléseinek kidolgozásában;

1.4.5.   hozzájárul a közművek közterületek alatti elhelyezéséhez, megállapítja, és módosítja az

egyszeri kártalanítás mértékét,

1.4.6.   önkormányzati érdekből, rendkívüli sürgősség esetén gyakorolhatja a Képviselő-testület összes nem kizárólagos – átruházható – hatáskörét,

1.4.7.   ellátja az önkormányzati képviselők vagyonnyilatkozatainak nyilvántartásával, kezelésével és őrzésével, a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás lefolytatásával összefüggő feladatokat;

1.4.8.   kivizsgálja a képviselői összeférhetetlenségi ügyeket és eredményéről jelentést tesz a Képviselő-testületnek;

1.4.9.   figyelemmel kíséri a költségvetési bevételek alakulását, különös tekintettel a saját bevételekre, a vagyonváltozás (vagyonnövekedés-, csökkenés) alakulását, értékeli az azt előidéző okokat;

1.4.10. vizsgálja a hitelfelvétel indokait és gazdasági megalapozottságát, ellenőrizheti a pénzkezelési szabályzat megtartását, a bizonylati rend és a bizonylati fegyelem érvényesítését;

1.4.11. ellátja a pénzügyi bizottság számára előírt egyéb feladatokat;

1.4.12. koordináló, kapcsolattartó szerepet tölt be a kerület érdekében, a közbiztonság érdekében tevékenykedő civil és nem civil szervezetekkel;

1.4.13. figyelemmel kíséri a kerület környezet- és természetvédelmi helyzetét, a környezetvédelmi előírások érvényesítését;

1.4.14. a hagyományos területrészek értékeinek megőrzése érdekében figyelemmel kíséri a műemlékek és a városképi jelentőségű épületek, terek, utak, utcák védelmét;

1.4.15. kapcsolatot tart a város-, illetve kerületvédő egyesületek, szervezetek képviselőivel.


  1. Az Emberi Erőforrás Bizottság feladat- és hatásköre különösen:


  1. 1. dönt


  1. a köznevelési, a közművelődési, az egészségügyi, a szociális feladatokat ellátó intézmények működtetésével kapcsolatos feladatokat ellátó ágazatra jutó közalkalmazotti támogatási keret felosztásáról;
  2. jóváhagyja az önkormányzati közművelődési és sport intézmények éves munkatervét, illetőleg beszámolóját;
  3. jóváhagyja a szociális és gyermekvédelmi intézmények házirendjét és szakmai programját;
  4. jóváhagyja a köznevelési és közművelődési intézmények továbbképzési programját;
  5. az óvoda heti és éves nyitvatartási idejének meghatározásáról;
  6. a fenntartásában működő köznevelési intézmények éves munkatervéről;
  7. Önkormányzat köznevelési, közművelődési, kulturális, sport, egészségügyi, szociális, gyermekvédelmi feladatok ellátása tárgykörbe tartozó szerződéses partner tevékenységéről szóló beszámolójának elfogadásáról;
  8. azonnali intézkedést igénylő rendkívüli élethelyzet esetén, méltányosságból, egyedi mérlegelés alapján a szociális, jövedelmi és vagyoni feltételek, valamint a bérlet létesítését kizáró ok vizsgálata nélkül – pályázaton kívül, évente legfeljebb 12 lakás mértékéig - szociális alapú lakbér megállapítása mellett bérleti jogviszony létesítéséről.
  9. a lakásigény felső határának mértékére vonatkozó szabályoktól méltányosságból történő eltérésről, az együttlakó személyek egészségi állapotára, életkorára, valamint foglalkozására tekintettel.
  10. az emberi erőforrás tárgyú – nem kizárólagos képviselő-testületi hatáskörbe tartozó -, önkormányzati feladatellátást szolgáló pályázatok kiírásáról és a pályázatok elbírálásáról, a pályázati összegek pályázók közötti meghatározásáról.
  11. az idegenforgalmi adó differenciált kiegészítésének felhasználási tervéről.
  12. a Józsefvárosban működő önszerveződő közösségek, továbbá művészek és sportolók pályázati támogatásához kapcsolódó szerződések módosításáról.


  1. 2. véleményezi


  1. a közösségi színtér vagy közművelődési intézmény működtetésére irányuló közművelődési megállapodás-tervezetet;
  2. a társadalmi (civil) szervezetek, az egyesületek, az alapítványok, az egyházi szervezetek támogatásával összefüggő pályázatokat;
  3. a társadalmi (civil) szervezeteket érintő döntéseket;
  4. a kerület egészségügyének valamennyi szakterületét érintő kérdését;
  5. az önkormányzati tulajdonú közművelődési és sport feladatot ellátó gazdasági társaságok éves munkatervét, illetőleg beszámolóját;
  6. a köznevelési intézmények SZMSZ-ének, házirendjének, valamint pedagógiai programjának azon rendelkezéseit, amelyek a költségvetést érintik (hatályba lépéséhez a Képviselő-testület egyetértése szükséges, tekintettel az önkormányzati többletkötelezettségre).


  1. 3. javaslatot tesz, vagy kezdeményezi


  1. előkészíti a Képviselő-testület hatáskörébe tartozó közszolgáltatások ellátása céljából önkormányzati intézmény alapítását, gazdálkodó jogkörének megállapítását, átszervezését, megszüntetését, nevének megállapítását, megváltoztatását, valamint a köznevelési intézmények vonatkozásában azon előterjesztéseket, melyekhez a működtető egyetértése szükséges;
  2. az egyes ágazatokhoz tartozó intézményhálózat beruházási, felújítási, illetve karbantartási munkáira, a feladatkörét érintő intézményfenntartói fejlesztési célkitűzésekre;
  3. figyelemmel kíséri a kerületi sportlétesítményekkel kapcsolatos vagyonhasznosítási kérdéseket és javaslatot tesz e kérdésekben;
  4. az általános és középiskolai tanulók tankönyv és tanszerellátásának támogatására, a köznevelési intézmények étkezési térítési díjkedvezményeire;
  5. a Képviselő-testület szobor-, emlékmű-, emléktábla állításával kapcsolatos feladataira;
  6. előkészíti és értékeli az ifjúságpolitikai koncepciót, előkészíti és felülvizsgálja a köznevelési, a közművelődési és sport koncepciókat, javaslatot tesz a szükséges fenntartói intézkedésekre;
  7. a helyi szociálpolitikai tervek kidolgozására, figyelemmel kíséri végrehajtásukat;
  8. figyelemmel kíséri a család- és gyermekvédelmi törekvéseket, ajánlásokat dolgoz ki a hátrányos helyzetűek és veszélyeztetettek védelmére;
  9. a nemzetiségi önkormányzatok támogatására;
  10. kezdeményezi, szervezi és koordinálja a kerületben lévő valamennyi szociális és gyermekvédelmi tevékenységgel foglalkozó intézmény, társadalmi szervezet, vállalkozás, családsegítő és egészségügyi szolgáltatások együttműködését;
  11. szociális és gyermekvédelmi területen szolgáltatások (ellátási szerződések) megkötésére;
  12. különös méltányosságból javaslatot tesz a felmondási eljárás felfüggesztésére a szociális lakbérrel rendelkező együttműködő adós rendkívüli élethelyzetre tekintettel.
  13. kezdeményezheti az Önkormányzat fenntartásában működő egészségügyi szolgáltató kapacitásának az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szóló 2006. évi CXXXII. törvény végrehajtására kiadott kormányrendeletben meghatározott, más ellátási formába történő átcsoportosítását.
  14. kezdeményezheti – az ellátási forma megváltoztatása nélkül - az Önkormányzat fenntartásában működő egészségügyi szolgáltató kapacitásainak más, a szolgáltató finanszírozási szerződésében szereplő, illetve abban nem szereplő szakmákba – külön jogszabály szerinti mértékben – történő átcsoportosítását, azzal, hogy az egészségügyi szolgáltató rendelkezésére bocsátott kapacitásainak száma összességében nem változhat.
  15. kezdeményezheti az Önkormányzat fenntartásában működő egészségügyi szolgáltatói közötti kapacitásátcsoportosítást, azzal, hogy az átcsoportosítás a szolgáltatók összkapacitásának mennyiségét nem változtathatja meg.


  1. 4. egyéb


  1. ellátja az előkészítő bizottsági feladatokat az Önkormányzat által irányított köznevelési, közművelődési, egészségügyi, szociális és gyermekvédelmi feladatokat ellátó költségvetési szervek vezetésére kiírt pályázatok esetében;
  2. segíti a köznevelési feladatokról való gondoskodást, a közművelődési tudományos, művészeti tevékenység, sport támogatását;
  3. közreműködik a tanév, nevelési év előkészítésével kapcsolatos feladatok megoldásában;
  4. segíti a kerületi fenntartású közművelődési, művészeti, nevelési-oktatási, sport és egyéb intézmények fenntartásával és működtetésével kapcsolatos munkát;
  5. támogatja a helyi oktatási, nevelési intézményekben létrehozott diáksportkörök és diáksport egyesületek tevékenységét;
  6. segíti a sportlétesítmények fenntartása érdekében azok célszerűbb kihasználását;
  7. támogatja és segíti a köznevelési intézmények gyermek- és ifjúságvédelmi munkáját;
  8. munkája során együttműködik a gyermekvédelemmel foglalkozó szervekkel;
  9. támogatja a művészet, a kultúra és sport önszerveződő helyi közösségeit;
  10. segíti a köznevelési és közművelődési ágazatban dolgozók továbbképzését;
  11. támogatja és elősegíti az informatika, valamint az élő idegen nyelvek oktatását és széleskörű alkalmazását a kerületi köznevelési és közművelődési intézményekben;
  12. az ágazatban működő érdekképviseleti szervekkel kapcsolatot tart, illetve fontosabb döntések előtt kikéri a véleményüket;
  13. folyamatosan kapcsolatot tart a Józsefvárosban működő társadalmi szervezetekkel, civil szervezetekkel, egyesületekkel, alapítványokkal, egyházakkal, azok vezetőivel;
  14. figyelemmel kíséri a társadalmi szervezetek, civil szervezetek, egyesületek, alapítványok, egyházak támogatásával összefüggő feladatok ellátását;
  15. figyelemmel kíséri a fogyatékosok, hátrányos helyzetűek jogvédelmével kapcsolatos feladatok ellátását;
  16. folyamatosan kapcsolatot tart a nemzetiségi önkormányzatokkal, azok vezetőivel; segíti jogaiknak érvényesülését,
  17. közreműködik a szociális ellátórendszer hatékony megszervezésében, a rendszer fejlesztésében;
  18. összehangolja a kerületi szociálpolitikai elképzeléseket a fővárosi koncepcióval és igényekkel;
  19. közreműködik a hajléktalanok ellátása érdekében a fővárosi és kerületi feladatok összehangolásában;
  20. ellenőrzi és felügyeli az Önkormányzat által irányított szociális és gyermekvédelmi költségvetési szervek tevékenységét;
  21. közreműködik a szociális ellátásra vonatkozó igényfeltárásokban;
  22. előmozdítja a tartós munkanélküliek ellátását, foglalkoztatását, valamint a megváltozott munka képességűek foglalkoztatását
  23. összehangolja a kerületi önkormányzat feladat- és hatáskörébe tartozó valamennyi egészségügyi ellátási forma, illetve szolgáltatás tevékenységét, azok tárgyi és személyi feltételeit, ezek ügyében véleményt nyilvánít, illetve ajánlásokat tesz, valamint figyelemmel kíséri és elősegíti az ellátást végző orvosok, szakdolgozók szakmai továbbképzését;
  24. rendszeres kapcsolatot tart a főváros egészségügyi vezetésével, az egészségügyi ellátás kórházi hátterét biztosító intézményekkel, a Magyar Orvosi Kamara kerületi vezetőivel, illetve észrevételeiről tájékoztatja a kórházak vezetőit;
  25. segíti az alkoholizmus, a drogfogyasztás és a dohányzás elleni küzdelmet.
  26. az Önkormányzat és szervei által megjelentetett, a kerület életével foglalkozó kiadványokon, meghívókon, emléktárgyakon kívül engedélyezi más természetes és jogi személy számára az általuk készített Józsefvárossal, Józsefváros lakosságának életével kapcsolatban hozott kiadványokon, tárgyakon, termékeken, eszközökön, az általuk szervezett programokon Józsefváros címerének, zászlajának és lobogójának használatát (reklám célú felhasználás esetén is).

8. melléklet a 36/2014. (XI.06.) önkormányzati rendelethez


A KÉPVISELŐ-TESTÜLETNEK A POLGÁRMESTERRE ÁTRUHÁZOTT HATÁSKÖRE


1.       A helyi támogatásokkal kapcsolatos hatásköre:

1.1.    A polgármester a helyi támogatás visszafizetésének feltételeit évenként legfeljebb 3 alkalommal a család változó jövedelmi helyzetét figyelembe véve megállapítja (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 8/1994. (II.1.) számú önkormányzati rendelete a helyi támogatás visszafizetésének rendjéről).


2.       Az önkormányzati jelképekkel kapcsolatos hatásköre:

2.1.    A polgármester az önkormányzati jelkép használatára vonatkozó engedélytől eltérő használat esetén a már megadott engedélyt visszavonhatja (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 13/1996. (III.8.) önkormányzati rendelete a Józsefváros önkormányzati jelképeinek (címer, zászló, lobogó) alapításáról, és a jelképek használati rendjéről).

2.2.    A polgármester őrzi a címer eredeti rajzolatát ábrázoló színes etalont. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 13/1996. (III.8.) önkormányzati rendelete a Józsefváros önkormányzati jelképeinek (címer, zászló, lobogó) alapításáról, és a jelképek használati rendjéről).


3.       A szociális ellátásokkal kapcsolatos hatásköre:

3.1.    A polgármester dönt első fokon a pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátások közé tartozó önkormányzati segély pénzbeli és természetbeni formái, a méltányossági közgyógyellátás, valamint a köztemetés tekintetében (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 57/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelete a pénzbeli és természetbeni, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális és gyermekjóléti ellátások helyi szabályairól).


4.       Az Önkormányzat tulajdonában álló nem lakás céljára szolgáló helyiségek elidegenítésével kapcsolatos hatásköre:

4.1.    Amennyiben az Önkormányzat által kötött megbízási szerződés másként nem rendelkezik, a polgármester, illetve meghatalmazottja az Önkormányzattal szembeni tartozás kiegyenlítése esetén hozzájárulhat a jelzálogjog, valamint az elidegenítési és terhelési tilalom törléséhez. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 32/2013. (VII.15.) önkormányzati rendelete az Önkormányzat tulajdonában álló nem lakás céljára szolgáló helyiségek elidegenítésének feltételeiről).

4.2.    A polgármester bírálja el a vételi szándék bejelentője által előterjesztett igazolási kérelmet (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 32/2013. (VII.15.) számú önkormányzati rendelete az Önkormányzat tulajdonában álló nem lakás céljára szolgáló helyiségek elidegenítésének feltételeiről).

4.3. A polgármester az ajánlati kötöttség határidejét – 30 napot nem meghaladóan –meghosszabbíthatja. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 32/2013. (VII.15.) önkormányzati rendelete az Önkormányzat tulajdonában álló nem lakás céljára szolgáló helyiségek elidegenítésének feltételeiről).


5.       Az Önkormányzat tulajdonában álló nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásával kapcsolatos hatásköre:

5.1.    A helyiség rendeltetésszerű használatra alkalmassá tételére, átalakítására, korszerűsítésére vonatkozó munkálatok megkezdése előtt a bérbeadó nevében a polgármester adja ki a tulajdonosi hozzájárulást a hatósági és a társasházi engedélyek beszerzésére vonatkozóan. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 35/2013. (VI.20.) számú önkormányzati rendelete az Önkormányzat tulajdonában álló nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásának feltételeiről).

5.2.    A polgármester felhatalmazza a bérbeadói szervezetet a bérleti szerződés aláírására. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 35/2013. (VI.20.) számú önkormányzati rendelete az Önkormányzat tulajdonában álló nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásának feltételeiről).

5.3. A polgármester gondoskodik az Önkormányzat képviseletének ellátásáról az olyan jogvitákban, amelyekben a döntés a Képviselő-testületre, a hatáskörrel rendelkező bizottságra tartozik. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 35/2013. (VI.20.) számú önkormányzati rendelete az Önkormányzat tulajdonában álló nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásának feltételeiről).


6.       A Józsefvárosban adományozható kitüntetésekkel kapcsolatos hatásköre:

6.1. A polgármester kezdeményezheti a Képviselő-testület által alapított kitüntető díj adományozását. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 11/2006. (III.10.) számú önkormányzati rendelete a Józsefvárosban adományozható kitüntetésekről).

6.2.    „A polgármester dönt „a Józsefváros Rendjéért” díj odaítéléséről (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 11/2006. (III.10.) számú önkormányzati rendelete a Józsefvárosban adományozható kitüntetésekről).

6.3.    A polgármester dönt „az Év Józsefváros Rendvédelmi Munkatársa” cím odaítéléséről. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 11/2006. (III.10.) számú önkormányzati rendelete a Józsefvárosban adományozható kitüntetésekről).

6.4.    A polgármester átadja a vonatkozó önkormányzati rendeletben meghatározott kitüntetéseket és díjakat. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 11/2006. (III.10.) számú önkormányzati rendelete a Józsefvárosban adományozható kitüntetésekről).

6.5.    A polgármester dönt az oktatási, egészségügyi, szociális, bölcsődei munka, valamint közigazgatási szakterületen végzett kiváló munkáért, magánszemély részére „a Polgármesteri Dicséret díj” odaítéléséről (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 11/2006. (III.10.) számú önkormányzati rendelete a Józsefvárosban adományozható kitüntetésekről).


7.       A „Józsefváros” név felvételével és használatával kapcsolatos hatásköre:

7.1.    A polgármester engedélyezi a gazdasági, társadalmi, tudományos szervezetek, intézmények, jogi személyek és jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok részére elnevezésükhöz, tevékenységük gyakorlásához, általuk előállított termékek, kiadványok elnevezéséhez vagy működésük folytatásához a „Józsefváros”, vonatkozó önkormányzati rendeletben meghatározott megjelölését, valamint a név használatát (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 43/2007. (VII.16.) számú önkormányzati rendelete a „Józsefváros” név felvételéről és használatáról).

7.2.    A polgármester gondoskodik a közigazgatási megjelölés vagy név engedélyezett használatának ellenőrzéséről (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat 43/2007. (VII.16.) számú önkormányzati rendelete a „Józsefváros” név felvételéről és használatáról).


8.       A társasházak osztatlan közös tulajdonában lévő épületrészek részleges-, teljes felújításához és gáz alap- és felszállóvezeték felújításához nyújtandó önkormányzati támogatásokkal kapcsolatos hatásköre:

8.1.    A polgármester dönt a Társasházi Pályázatokat Elbíráló Munkacsoport javaslata alapján a támogatások összegéről és a munkacsoport összetételéről (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 34/2013. (VI.25.) számú önkormányzati rendelete az Önkormányzat bevételeinek lakáscélokra és az ezekhez kapcsolódó infrastrukturális beruházásokra vonatkozó felhasználás szabályairól).


9.       A Józsefvárosi Önkormányzat tulajdonában lévő közterületek használatáról és használatának rendjével kapcsolatos hatásköre:

9.1. A polgármester dönt első fokon a közterület-használati kérelmekről:

  1. amennyiben a hatáskörrel rendelkező bizottság 16 naptári napon át nem ülésezik, vagy összehívott ülése nem volt határozatképes;
  2. amennyiben a kérelmezett használat időtartama az egy hetet (7 napot) nem haladja meg és a kérelmező nem kér díjcsökkentést vagy díjelengedést, vagy díjfizetés alóli mentességben részesül;
  3. önkormányzati választásokat követő 30 naptári napig;
  4. a Filmtv.-ben szabályozott filmalkotás forgatása céljából történő igénybevétel esetén,
  5. valamint a vonatkozó önkormányzati rendeletben meghatározott egyéb esetben.

(Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 18/2013. (IV.24.) számú önkormányzati rendelete a Józsefvárosi Önkormányzat tulajdonában lévő közterületek használatáról és használatának rendjéről).


9.2.    A polgármester a közterületek filmforgatási célú használatának díját csökkentheti vagy elengedheti, amennyiben az igénybeveendő terület a 20 m2-t nem haladja meg, vagy időtartama a kérelmezett időponttól számított 30 naptári napon belül összességében nem haladja meg a 2 naptári napot (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 18/2013. (IV.24.) számú önkormányzati rendelete a Józsefvárosi Önkormányzat tulajdonában lévő közterületek használatáról és használatának rendjéről).


9.3.    A polgármester az építési, szerelési tevékenység végzésére kért közterület-használati hozzájárulásban meghatározott díj 30%-át a használó kérelmére utólag visszatéríti, amennyiben a használó a hozzájárulásban meghatározott idő elteltét követő 5 munkanapon belül a közterületet az átvételekor fennálló eredeti állapotában bocsátja az Önkormányzat rendelkezésére (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 18/2013. (IV.24.) számú önkormányzati rendelete a Józsefvárosi Önkormányzat tulajdonában lévő közterületek használatáról és használatának rendjéről).


9.4.    A Képviselő-testület döntése alapján bevont harmadik személy részére a közterület-használati engedélyre vonatkozó hozzájárulás megadásáról a polgármester dönt. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 18/2013. (IV.24.) számú önkormányzati rendelete a Józsefvárosi Önkormányzat tulajdonában lévő közterületek használatáról és használatának rendjéről).


9.5.    A polgármester állapítja meg a jogellenes közterület-használatot, továbbá dönt az attól való eltiltástól és a jogellenes használat miatt a rendelet szerint fizetendő díj összegéről (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 18/2013. (IV.24.) számú önkormányzati rendelete a Józsefvárosi Önkormányzat tulajdonában lévő közterületek használatáról és használatának rendjéről).


10.     Az iparosított technológiával épült lakóépületek széndioxid-kibocsátás-csökkentést és

energia-megtakarítást eredményező korszerűsítésének, felújításának támogatására kiírt „Zöld Beruházási Rendszer Klímabarát Otthon Panel Alprogram” támogatásával kapcsolatos hatásköre:


10.1.  Az iparosított technológiával épült lakóépületek széndioxid-kibocsátás-csökkentést és energia-megtakarítást eredményező korszerűsítésének, felújításának támogatására kiírt „Zöld Beruházási Rendszer Klímabarát Otthon Panel Alprogram” támogatásáról a polgármester támogatási szerződést köt, melyben rögzíti a támogatás módját, szakaszait, a megvalósítás határidejét, a támogatással való elszámolás szabályait, a felhasználás ellenőrzését, valamint a szerződés-szegés jogkövetkezményeit, egyben kitölti, aláírja és továbbítja a pályázónak az önkormányzat által kötelezően csatolandó dokumentumokat az értesítés megküldésével együtt. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 33/2009. (IX.18.) önkormányzati rendelete az iparosított technológiával épült lakóépületek széndioxid-kibocsátás-csökkentést és energia megtakarítást eredményező korszerűsítésének, felújításának támogatására kiírt „Zöld Beruházási Rendszer Klímabarát Otthon Panel Alprogram” támogatásáról).


10.2. A polgármester a nyilvános pályázati felhívás kivonatát a helyi újságban és az önkormányzat honlapján, teljes terjedelemben pedig a vonatkozó önkormányzati rendeletben meghatározott hirdetményhelyeken teszi közzé. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 33/2009. (IX.18.) számú önkormányzati rendelete az iparosított technológiával épült lakóépületek széndioxid-kibocsátás-csökkentést és energia megtakarítást eredményező korszerűsítésének, felújításának támogatására kiírt „Zöld Beruházási Rendszer Klímabarát Otthon Panel Alprogram” támogatásáról).


11.     Józsefváros közigazgatási területén a járművel történő várakozás kiegészítő, helyi szabályozásával kapcsolatos hatásköre:

11.1. Sétáló övezetbe történő behajtás esetén az igazoltan közszolgáltatási feladatot ellátó szervek, szervezetek és azok működését elősegítő szolgáltatók által használt gépjárművekkel és az egyedi forgalmi rendszámhoz rendelt behajtásra jogosító igazolásokat a közszolgáltatási feladatot ellátó szerv, szervezet kérelmére a polgármester állítja ki. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 26/2010. (VI.18.) számú önkormányzati rendelete a Józsefváros közigazgatási területén a járművel történő várakozás kiegészítő, helyi szabályozásáról).


11.2. A lakossági várakozási hozzájárulás, a gazdálkodói várakozási hozzájárulás, az egészségügyi várakozási hozzájárulás, a városrendészeti behajtási-várakozási hozzájárulás és a külön jogszabályban meghatározott egyéb hozzájárulások kiadásáról a polgármester dönt. Amennyiben a kérelem nem felel meg a vonatkozó önkormányzati rendelet előírásainak, az elutasításról a polgármester dönt (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 26/2010.(VI.18.) önkormányzati rendelete a Józsefváros közigazgatási területén a járművel történő várakozás kiegészítő, helyi szabályozásáról).


11.3. A polgármester dönt az önkormányzati várakozási hozzájárulás kivételével a vonatkozó önkormányzati rendeletben meghatározott hozzájárulások kiadása iránti kérelmekről (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 26/2010.(VI.18.) számú önkormányzati rendelete a Józsefváros közigazgatási területén a járművel történő várakozás kiegészítő, helyi szabályozásáról).


12.     Az adósságkezelési szolgáltatásra való jogosultsággal kapcsolatos hatásköre:

12.1.  A polgármester dönt az adósságkezelési szolgáltatásra való jogosultságról (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 31/2010. (VII.15.) számú önkormányzati rendelete az adósságkezelési szolgáltatásról).


13.     Egyes anyakönyvi eseményekhez kapcsolódó többletszolgáltatásért fizetendő díjak mértékével kapcsolatos hatásköre:

13.1.  Az egyes anyakönyvi eseményekhez kapcsolódó befizetett többletszolgáltatási díj visszafizetését a vonatkozó önkormányzati rendeletben meghatározott feltételek mellett a polgármester engedélyezheti. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2011. (II.21.) számú önkormányzati rendelete egyes anyakönyvi eseményekhez kapcsolódó többletszolgáltatásért fizetendő díjak mértékéről).


14.     Az Önkormányzat tulajdonában álló üres telkek, felépítményes ingatlanok, gépkocsi-beállók és dologbérlet bérbeadásával kapcsolatos hatásköre:

14.1.  A polgármester felhatalmazza a bérbeadói szervezetet a bérleti szerződés aláírására (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 59/2011. (XI.07.) számú önkormányzati rendelete az Önkormányzat tulajdonában álló üres telkek, felépítményes ingatlanok, gépkocsi-beállók és dologbérlet bérbeadásának feltételeiről). 

14.2.  A helyiség rendeltetésszerű használatra alkalmassá tételére, átalakítására, korszerűsítésére vonatkozó munkálatok megkezdése előtt a bérbeadó nevében polgármester adja ki a tulajdonosi hozzájárulást a hatósági engedélyek beszerzésére vonatkozóan. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 59/2011. (XI.07.) számú önkormányzati rendelete az Önkormányzat tulajdonában álló üres telkek, felépítményes ingatlanok, gépkocsi-beállók és dologbérlet bérbeadásának feltételeiről).


15.     Az Önkormányzat költségvetésével kapcsolatos hatásköre:

15.1.  A polgármester jóváhagyja az önkormányzat és a költségvetési szerveknek a költségvetési rendeletben meghatározott összegekkel elkészített elemi költségvetését (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2014. (II. 13.) számú önkormányzati rendelete a 2014. évi költségvetésről).


15.2.  A polgármester hagyja jóvá az önkormányzat, a költségvetési szervek, a gazdasági társaságok a jóváhagyott bevételi és kiadási előirányzatuk teljesítésére és felhasználására éves likviditási tervet (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2014. (II. 13.) számú önkormányzati rendelete a 2014. évi költségvetésről).


15.3. A polgármester dönt:

  1. a központi költségvetésből származó támogatások, pótelőirányzatok lebontásáról és ezzel összefüggő költségvetés módosításáról, mely kiterjed a költségvetési szerv finanszírozási bevételeire, az önkormányzat finanszírozási kiadásaira is.
  2. a helyi önkormányzatok általános működéséhez és ágazati feladataihoz kapcsolódó támogatások, központosított költségvetési támogatások igényléséről, lemondásáról és az ezzel összefüggő költségvetés módosításáról, mely kiterjed a költségvetési szerv finanszírozási bevételeire, az önkormányzat finanszírozási kiadásaira is.
  3. az önkormányzat esetében az egyéb működési célú támogatások bevételei államháztartáson belülről, az egyéb felhalmozási célú támogatások államháztartáson belülről, az egyéb működési célú átvett pénzeszközök és az egyéb felhalmozási célú átvett pénzeszközök – az alapítványi támogatás kivételével - rovatokon elszámolt többletbevételek miatti költségvetési módosításról, és a támogatás céljának megfelelő kiadási előirányzatok módosításáról, melynek felső határa döntésenként 5.000 e Ft,
  4. az általános tartalékról történő előirányzat átcsoportosításról egyedi bruttó 10.000,0 e Ft összegig, azzal a feltétellel, hogy az általános tartalék módosított előirányzata 20.000,0 e Ft összeg alá nem csökkenhet, a módosítás, átcsoportosítás érintheti a finanszírozási bevételeket, kiadásokat és a költségvetési szerv költségvetésének módosítását is, azzal a feltétellel, hogy a módosítás a következő évekre előzetes kötelezettségvállalást nem jelent,
  5. az önkormányzat finanszírozási kiadásain belüli előirányzat átcsoportosításról, ha a költségvetési szerv saját hatáskörben módosítja a jóváhagyott irányítószervi támogatásként folyósított támogatások előirányzatát,
  6. az önkormányzat költségvetési kiadási címei közötti, és a címen belüli kiadási kiemelt előirányzatok közötti, és a kiadási kiemelt előirányzaton belüli rovatok közötti előirányzat átcsoportosításról értékhatár nélkül,
  7. a h) pontban meghatározottak figyelembe vételével e rendelet 5. mellékletében meghatározott céltartalékok előirányzatának a jóváhagyott célnak megfelelő átcsoportosításáról, értékhatár nélkül,
  8. az önkormányzat esetében a következő céltartalékok tekintetében az államháztartáson belüli és az államháztartáson kívüli forrás átadásával kapcsolatos előirányzat módosításról - az alapítvány forrás átadásának kivételével – értékhatár nélkül:
    1. polgármesteri saját keret,
    2. alpolgármesteri saját keretek,
    3. Józsefvárosi Nemzetiségi Önkormányzat programjaihoz támogatás,
    4. Civil szervezetek, alapítványok támogatása,
    5. Egyházak, egyház közösségek támogatása,
    6. Sportolók, sportszervezetek támogatása,
    7. Idegen forgalmi adó differenciált kiegészítés támogatás,
    8. Városmarketing.


  1. a költségvetési rendeletben meghatározottakon kívüli normatív jutalom, céljuttatás, jubileumi jutalom, hűség jutalom kifizetéséről a polgármester dönt, amennyiben a költségvetési szerv bérmegtakarításából a költségvetési fedezet biztosított és a szükséges előirányzat-módosítás megtörtént.


15.4. A polgármester az önkormányzat átmenetileg szabad pénzeszközeinek befektetéséről, vagy lekötéséről – a fizetési számláját vezető hitelintézeten kívül még további, legalább négy hitelintézet ajánlata alapján - dönt maximum egyedi 500 millió Ft értékben a 20. § (5)-(7) bekezdésében foglalt szabályok betartásával. Az ajánlatokat a befektetés értéknapjának és futamidejének megjelölésével kell bekérni. A lekötések jogszerűségét a jegyző és az átmenetileg szabad pénzeszköz leköthetőségét a gazdasági vezető jogosult vizsgálni. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2014. (II. 13.) számú önkormányzati rendelete a 2014. évi költségvetésről).


15.5.  A polgármester azon köznevelési, közművelődési, szociális, gyermekvédelmi szakmai feladatellátásra vonatkozó pályázatok esetében, amelyek önrészt és előfinanszírozást nem igényelnek, több éves, vagy tartós kötelezettségvállalással nem járnak, és a pályázat benyújtására az önkormányzat, vagy a költségvetési szerv jogosult, a pályázat benyújtásához szükséges fenntartói nyilatkozat, kapcsolódó együttműködési megállapodás aláírására képviselő-testületi döntés nélkül is jogosult. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2014. (II. 13.) számú önkormányzati rendelete a 2014. évi költségvetésről).


15.6.  A polgármester dönt a polgármesteri keret erejéig a döntéshozatalhoz szükséges tanácsadói és egyéb tevékenységek díjazásáról, továbbá önkormányzati érdekek figyelembevételével a jogszabályi előírások betartásával egyéb esetekben. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2014. (II. 13.) számú önkormányzati rendelete a 2014. évi költségvetésről).


15.7.    A zárolt előirányzatok a polgármester döntéséig nem használhatók fel. A zárolt előirányzatok a polgármester döntéséig nem használhatók fel. A polgármester döntését megelőzően a Polgármesteri Hivatal gazdasági vezetője nyilatkozik arról, hogy a zárolt előirányzatok felhasználása az önkormányzat, valamint a költségvetési szervek feladatellátását és költségvetését nem veszélyezteti. A polgármester év közben a költségvetési egyensúly megtartása érdekében a jóváhagyott kiadási előirányzatok közül zárolhat, mely nem veszélyeztetheti a kötelező feladatellátást. 


15.8.  Amennyiben az Önkormányzat költségvetési rendelete forrást biztosít a polgármester számára, az magában foglalja a forrás felhasználásával kapcsolatos szerződések megkötésének, módosításának, megszüntetésének jogát is.


16.     Az átmeneti gazdálkodással kapcsolatos hatásköre:

16.1. A polgármester gyakorolja mindazon hatásköröket, amelyeket az Önkormányzat átmeneti gazdálkodását szabályozó önkormányzati rendelet a hatáskörébe utal.


17.     Az Önkormányzat vagyonával és a vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlásával kapcsolatos hatásköre:

17.1. A polgármester a joggyakorló, amikor olyan tulajdonosi döntést kell hozni, melyre vonatkozóan a Képviselő-testület nem tartotta fenn a tulajdonosi jogkörének gyakorlását és a tulajdonosi jog gyakorlását nem ruházta át a Városgazdálkodási és Pénzügyi Bizottságra (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 66/2012. (XII.13.) önkormányzati rendelete Budapest Józsefvárosi Önkormányzat vagyonáról és a vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról).


17.2. A házastársi vagyonközösség megszüntetése esetén értékhatártól függetlenül a polgármester engedélyezi az Önkormányzat felé jelzálogjoggal biztosított tartozás átvállalását és a jelzálogjog átjegyzését, ha a megosztásról már született jogerős bírósági határozat, vagy ha a megosztás feltétele az engedélyezés. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 66/2012. (XII.13.) számú önkormányzati rendelete Budapest Józsefvárosi Önkormányzat vagyonáról és a vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról).


17.3. Az Önkormányzat vagyonát vagy az Önkormányzat vagyoni és pénzügyi kötelezettségét érintő eljárásban a polgármester dönt a Képviselő-testület és átruházott hatáskörben eljáró bizottság határozatában szereplő kiírási, ajánlatkérési, versenyeztetési feltételek hirdetések formai helyesbítéséről és a helyreigazításokról, továbbá a jogszabályi előírások miatt szükséges korrekciók átvezetéséről azzal, hogy ezen döntés a képviselő-testület vagy átruházott hatáskörben eljáró bizottság döntésével – a helyreigazítási kérdéseken túlmenően – nem lehet ellentétes, azt lényegi – helyreigazítási kérdésnek nem minősülő – kérdésekben nem módosíthatja. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 66/2012. (XII.13.) számú önkormányzati rendelete Budapest Józsefvárosi Önkormányzat vagyonáról és a vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról).


17.4. A polgármester dönt az Önkormányzat öröklése vagy a vagyon javára történő lemondás esetén az öröklés és a lemondással érintett vagyon elfogadásáról, elfogadás esetén intézkedik annak átvételéről, a LÉLEK-Programmal kapcsolatos pénzbeli adományok elfogadásáról és felhasználásáról (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 66/2012. (XII.13.) számú önkormányzati rendelete Budapest Józsefvárosi Önkormányzat vagyonáról és a vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról).


17.5. A polgármester dönt az Önkormányzat tulajdonosi részvételével működő többszemélyes társaságoknál a társaság legfőbb szervének határozat hozatalát megelőzően a képviselendő tulajdonosi álláspont tekintetében, valamint az Önkormányzat tulajdonában lévő egyszemélyes társaság alapítójának hatáskörében a következő kérdésekben:

  1. az igazgatóság és a felügyelőbizottság tagjainak, az ügyvezető, a könyvvizsgáló megválasztása, visszahívása, megbízása, megbízásának visszavonása és díjazása;
  2. a társaság vezérigazgatójának, ügyvezető igazgatójának megbízása, megbízásának visszavonása és díjazásának megállapítása, a vezérigazgató, ügyvezető igazgató személyét érintő egyéb kérdésekben (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 66/2012. (XII.13.) számú önkormányzati rendelete Budapest Józsefvárosi Önkormányzat vagyonáról és a vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról).


17.6. A polgármester az Önkormányzat törvényes képviseletének ellátására vonatkozó jogkörében korlátozás nélkül adhat megbízást és meghatalmazást a nevében történő jognyilatkozat megtételére. (Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 66/2012. (XII.13.) számú önkormányzati rendelete Budapest Józsefvárosi Önkormányzat vagyonáról és a vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról).”


18.     Egyéb hatásköre:

18.1.  A Képviselő-testület elé terjeszti a tárgyévre vonatkozó összefoglaló éves ellenőrzési jelentést, amely az Önkormányzat által irányított költségvetési szervek éves ellenőrzési jelentései alapján készül.


18.2. Dönt a testvérvárosi, partnervárosi kapcsolattartással összefüggő önkormányzati delegáció külföldi utazásáról, tagjairól és a napidíjról.


18.3.  Dönt az Önkormányzat szakmai, gazdasági, kulturális vagy politikai fórumokba, szervezetekbe delegált képviselőinek személyéről, a delegálás feltételeiről és a delegálás során képviselendő önkormányzati álláspontról.


18.4.  Saját hatáskörben dönt a munkacsoportok, tanácsadó testületek, intézményi tanács, érdekképviseleti fórum, egyéb egyeztető fórumok létrehozásáról, összetételéről, tagjairól, feladatairól és működéséről. Ezt a szabályt kell alkalmazni a Képviselő-testület által korábban létrehozott, munkacsoportok, tanácsadó testületek, intézményi tanács, érdekképviseleti fórum, egyéb egyeztető fórumok tekintetében is.


18.5.  A polgármester jogosult a sajtó-helyreigazításokkal kapcsolatos, illetve a polgármester személyét érintő ügyekben a szükséges eljárások megindítására.


18.6.  A polgármester dönt az Önkormányzat által megbízott ügyvédeket érintő, költségvetési forrás felhasználásának nem minősülő kérdésekben, különös tekintettel a titoktartási kötelezettség alóli felmentéssel kapcsolatos ügyekre. Ez a rendelkezés nem érinti a polgármesternek a számára biztosított költségvetési forrással kapcsolatos jogait.


18.7.  A jegyző javaslata alapján dönt a közbeszerzési eljárásokban eljáró bírálóbizottság tagjainak személyéről.

18.8. A polgármester dönt a szabadalmi eljárások kezdeményezéséről és az azokkal kapcsolatos intézkedések megtételéről.

1.Függelék

Képviselő-testület tagjainak névsora

Polgármester: Dr. Kocsis Máté Sándor

FIDESZ-KDNP

EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLETBEN MEGVÁLASZTOTT KÉPVISELŐK:

1.

Dr. Szilágyi Demeter Gergely

FIDESZ-KDNP

2.

Egry Attila Gábor

FIDESZ- KDNP

3.

Dudás István Józsefné

FIDESZ- KDNP

4.

Zentai Oszkár

FIDESZ-KDNP

5.

Gondos Judit

FIDESZ- KDNP

6.

Balogh István

FIDESZ- KDNP

7.

Soós György

FIDESZ- KDNP

8.

Vörös Tamás

FIDESZ- KDNP

9.

Guzs Gyula

FIDESZ- KDNP

10.

Kaiser József Lajos

FIDESZ-KDNP

11.

Erhardt Zoltánné Dr. Ferencz Orsolya Ildikó

FIDESZ- KDNP

12.

Dr. Sára Botond Attila

FIDESZ- KDNP





KOMPENZÁCIÓS LISTÁN BEJUTOTT KÉPVISELŐK:

13.

Pintér Attila

JOBBIK

14.

Jakabfy Tamás

LMP

15.

Komássy Zsolt Ákos

MSZP-DK-MLP

16.

Simon György

MSZP-DK-MLP

17.

Dr. Erőss Gábor János

EGYÜTT-PM






2.Függelék


A KÉPVISELŐ-TESTÜLET ÁLLANDÓ BIZOTTSÁGAI


1.         Városgazdálkodási és Pénzügyi Bizottság tagjai


Elnök:

Soós György                                                          FIDESZ- KDNP


Alelnök:

Vörös Tamás                                                         FIDESZ- KDNP

Dudás István Józsefné                                          FIDESZ- KDNP

Komássy Zsolt Ákos                                              MSZP-DK-MLP


Tagok:

Gondos Judit                                                          FIDESZ- KDNP

Guzs Gyula                                                             FIDESZ- KDNP

Jakabfy Tamás                                                        LMP

Pintér Attila                                                              JOBBIK


Külsős tagok:

Györgyi Ida Anna                                                     FIDESZ-KDNP

Kocsis Attila                                                              FIDESZ-KDNP

Hélisz György                                                           FIDESZ-KDNP

Major Zoltán                                                             FIDESZ-KDNP

Borsos Gábor                                                           EGYÜTT-PM


2.         Emberi erőforrás Bizottság tagjai


Elnök:

Zentai Oszkár                                                           FIDESZ- KDNP


Alelnök:

Erhardt Zoltánné Dr. Ferencz Orsolya Ildikó             FIDESZ- KDNP

Dr. Szilágyi Demeter Gergely                                    FIDESZ- KDNP

Simon György                                                           MSZP-DK-MLP


Tagok:

Balogh István                                                             FIDESZ-KDNP

Kaiser József Lajos                                                    FIDESZ-KDNP

Komássy Zsolt Ákos                                                   MSZP-DK-MLP

Dr. Erőss Gábor János                                               EGYÜTT-PM


Külsős tagok:

Nagy Gáborné                                                            FIDESZ-KDNP

Patatics Balázs                                                           FIDESZ-KDNP

Máté András                                                                FIDESZ-KDNP

Boroznaki Árpád                                                          FIDESZ-KDNP

Vámos Andrea                                                            JOBBIK

Bálint Gergely                                                              LMP

Camara-Bereczki Ferenc Miklós                                 MSZP-DK-MLP

INDOKOLÁS


Általános indokolás


2014. október 12. napjától, az általános önkormányzati választások napjától hatályát vesztette a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény, a polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló 1994. évi LXIV. törvény, valamint a helyi önkormányzati képviselők jogállásának egyes kérdéseiről szóló 2000. évi XCVI. törvény. 2014. január 18-tól a népi kezdeményezés, mint jogintézmény megszűnt. Figyelemmel arra, hogy a rendelet egy része ily módon hatályon kívül helyezésre került volna, ezért - továbbá Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 43. § (3) bekezdésében foglaltak alapján - javasolt volt egy új Szervezeti és Működési Szabályzat megalkotása, mely illeszkedik a megváltozott jogszabályi környezethez és áttekinthetően tartalmazza a Képviselő-testület és Szervei Szervezeti és Működési rendjét.


Részletes indokolás


az 1. §-hoz


Az általános rendelkezéseket tartalmazza, továbbá az Önkormányzat hivatalos megnevezésével, székhelyével, címerével és zászlójával kapcsolatos alapvető adatokat.

Új rendelkezés a „Józsefváros újjáépül” jelmondat használatára vonatkozó Önkormányzat kizárólagossága.


a 2. §-hoz


Az értelmező rendelkezéseket tartalmazza, amelyek a rendelet által gyakrabban használt kifejezések körülírására vonatkoznak. Új értelmező rendelkezésként került meghatározásra a képviselői hozzászólás, illetve a tartós akadályoztatás fogalma.


a 3. §-hoz


A Képviselő-testület létszámára és tagjaira vonatkozó rendelkezést tartalmazza.


a 4-7. §-hoz


Az előterjesztésekre vonatkozó részletszabályokat foglalják magukban, az előterjesztési szándéktól kezdődően az előkészítés teljes szakaszáig. Az előterjesztés tartalmi követelményei felülvizsgálatra kerültek. Az előterjesztések rendjét és tartalmi követelményeit az 5. melléklet tartalmazza.


a 8-9. §-hoz


A Képviselő-testület üléseinek alapvető szabályait tartalmazza, a rendes és rendkívüli ülések rendjét.


a 10-12. §-hoz


Ezen rendelkezések magukba foglalják a képviselő-testületi ülés összehívásának és vezetésének, az ülésre meghívottakra vonatkozó szabályokat. A pótkézbesítés legkésőbbi időpontja módosításra került az előterjesztésre vonatkozó kézbesítés szabályainak összhangjára tekintettel.


a 13-15. §-hoz


Az Mötv. rendelkezéseinek megfelelően ezen szakaszok szabályozzák a nyilvánosság biztosítását és az ehhez kapcsolódó informatikai működésre vonatkozó szabályokat.


a 16-19. §-hoz


Ezen szakaszok a képviselő-testületi ülés napirendjének és a tanácskozási rendjének részletes szabályait tartalmazzák.


a 20-23. §-hoz


A napirendi pontok tárgyalására vonatkozó részletszabályokat tartalmazzák. Az egyes napirendi pontok tárgyalására vonatkozó időtartamok újraszabályozásra kerültek.


a 24. §-hoz


Ezen szakasz tartalmazza az önkormányzati képviselőkre vonatkozó általános magatartási és az ülés rendjének fenntartására vonatkozó szabályokat.


a 25-27.§-hoz


A Képviselő-testület döntéshozatali eljárásának és a szavazás módjának részletszabályait tartalmazza. A szavazás továbbra is a Mikrovoks szavazó berendezéssel történik.


a 28-30. §-hoz


A Képviselő-testület rendeletalkotására és határozathozatalára vonatkozó rendelkezéseket foglalják magukba, melyek megegyeznek a korábbi szabályozással.


a 31. §-hoz


A Képviselő-testület bizottságokra és a polgármesterre átruházott hatásköreire vonatkozó rendelkezéseket tartalmazza. A Képviselő-testületnek az állandó bizottságokra átruházott hatásköreit a rendelet 7. melléklete, a polgármesterre átruházott hatásköreit a rendelet 8. melléklete tartalmazza.


a 32. §-hoz


A szakasz a képviselő-testületi ülés jegyzőkönyvére vonatkozó szabályokat tartalmazza, a korábbival megegyező módon.


a 33-34. §-hoz


Ezen szakaszok az önkormányzati képviselők jogaira, kötelességeire vonatkozó szabályokat tartalmazzák. Az Mötv. új rendelkezése, mely alapján az önkormányzati képviselő köteles a testületi üléseken megjelenni és döntéshozatali eljárásban részt venni, melyre tekintettel került szabályozásra a rendelet 33. § (1) bekezdés b) pontja. Új rendelkezés továbbá az Mötv-ben a kötelezettségeit megszegő önkormányzati képviselő megállapított tiszteletdíjának, természetbeni juttatásának a Képviselő-testület által történő csökkentésének, megvonásának lehetősége. Az erre vonatkozó részletszabályok az Önkormányzat külön rendeletében kerülnek kidolgozásra.

Ezen túlmenően az önkormányzati képviselőt megillető döntés felülvizsgálati joga - mely az Mötv. szerinti új jogintézmény – kerül szabályozásra.


a 35-39. §-hoz


A Képviselő-testület bizottságaira és működésükre vonatkozó szabályokat tartalmazzák.


a 40-42. §-hoz


Ezen szakaszban kerülnek meghatározásra a titkos szavazás szabályai, melyek a korábbi szabályozással megegyeznek.


a 43. §-hoz


A jegyzőre vonatkozó rendelkezéseket tartalmazza.

Új rendelkezés a jegyzői és az aljegyzői tisztség egyidejű betöltetlenségéről vagy tartós akadályoztatásáról szóló rendelkezés, figyelemmel az Mötv. 82. § (3) bekezdésére.


a 44. §-hoz


Ezen szakasz az Mötv. rendelkezésének megfelelően szabályozza a jegyző jogszabálysértő döntés vagy működés jelzésére vonatkozó kötelezettségét és a törvényességi ellenőrzésre vonatkozó rendelkezéseket.


a 45. §-hoz


Ezen szakasz a nemzetiségi önkormányzatok és a kerületi önkormányzat kapcsolatáról szól.


a 46-47. §-hoz


Az Mötv. rendelkezéseinek megfelelően ezen szakaszok tartalmazzák a helyi önszerveződő közösségek és a helyi demokrácia egyéb intézményeinek helyét a Képviselő-testület működésében (közmeghallgatás és lakossági fórum).


a 48-49. §-hoz


Ezen szakasz szabályozza a felvilágosítás kérésének jogintézményét az Mötv. 32. § (2) bekezdés b) pontja alapján, mely a korábbi rendeletben szereplő képviselői kérdés jogintézményének szerepét veszi át.


az 50-54. §-hoz


Ezen szakaszok egyéb önkormányzati rendeletek módosítására vonatkozóan tartalmaznak rendelkezéseket.


az 55-57.§-hoz


A záró rendelkezések megteremtik a kapcsolatot a korábbi Szervezeti és Működési Szabályzatokkal. Továbbá a hatályba léptető és hatályát vesztő rendelkezéseket tartalmazza.