Budapest Főváros XII. Kerület Hegyvidéki Önkormányzat Képviselő-testületének 7/2025. (II. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása
a Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat 2025. évi költségvetéséről
Hatályos: 2025. 03. 01Budapest Főváros XII. Kerület Hegyvidéki Önkormányzat Képviselő-testületének 7/2025. (II. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása
Hatályos: 2025. 03. 01
a Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat 2025. évi költségvetéséről
Általános indokolás
A helyi önkormányzat az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontja szerint meghatározza költségvetését, annak alapján önállóan gazdálkodik. Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat Képviselő-testülete a fenti jogalkotói hatáskörében eljárva, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § (1) bekezdésében meghatározottakra figyelemmel önkormányzati rendeletet alkot a Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat 2025. évi költségvetéséről. A 2025. évi költségvetés előirányzatai biztosítják a lakossági közszolgáltatások eddig elért színvonalának fenntartását, a helyi közügyek jogszabályi előírásoknak megfelelő intézését, a vagyontárgyakon a szükséges felújítások elvégzését, valamint energetikai korszerűsítésekkel a takarékos, fenntartható gazdálkodást.
Részletes indokolás
Az 1. §-hoz
A § számszakilag tartalmazza a Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat költségvetési bevételeit és költségvetési kiadásait, a költségvetési hiány mértékét és annak belső finanszírozására vonatkozó forrásokat, valamint a költségvetés bevételi-kiadási főösszegét.
A 2. §-hoz
A § a működési és felhalmozási előirányzat csoporton belüli kiemelt előirányzatok számszerűsítése mellett rendelkezik az önkormányzati rendelet mellékletei rendjéről is, amelyek az Áht. előírásainak megfelelő, további adatokat tartalmazzák. A rendelkezés rögzíti továbbá, hogy az Önkormányzatnak garanciavállalásból és önkormányzati kezességvállalásból eredő kötelezettsége nincs.
A 3. §-hoz
A § a Magyarország 2025. évi központi költségvetéséről szóló 2024. évi XC. törvény 64. § (5) bekezdésében foglaltakra figyelemmel a Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Polgármesteri Hivatal köztisztviselői állománya részére a költségvetési törvényben évek óta azonos összegben meghatározott 38 650 Ft illetményalap helyett 2025. január 1. napjától 75 800 forint összegű illetményalapot állapít meg, amelyhez a rendelettervezetben az önkormányzat saját bevételei biztosítják a forrást. A magasabb összegű illetményalap a köztisztviselői kar szakmai munkájának elismerése, és a hosszú távú elkötelezettség fenntartása érdekében szükséges. Emellett meghatározásra kerülnek a Polgármesteri Hivatalban foglalkoztatottak jutalmazására és az éves cafetéria-juttatásra vonatkozóan tervezhető összegek.
A 4. §-hoz és az 5. §-hoz
A rendelkezések az önkormányzati költségvetési szervekre vonatkozóan meghatározzák az elemi költségvetés elkészítésének szabályait, az önkormányzati költségvetési szerv finanszírozásának módját, a készpénzben teljesíthető kiadási jogcímeket, továbbá az önkormányzati költségvetési intézmények által tervezhető jutalmak, céljuttatások maximális mértékét és a béren kívüli juttatások éves összegét, amely egy fő esetén bruttó 250 000 forint.
A 6. §-hoz
A rendelkezés az önkormányzati költségvetési intézmények önkormányzati támogatásai folyósításának rendjét rögzíti, amelynek része, hogy az önkormányzati költségvetési intézmények támogatásának folyósítása a naptári év utolsó negyedévében egy hónap időtartamra szóló előirányzat-felhasználási terv alapján történik.
A 7. §-hoz
A§ az Áht. 34. § (3) bekezdésének megfelelően rögzíti, hogy az önkormányzati intézmények bevételi és kiadási előirányzataikat saját hatáskörben módosíthatják az Áht., valamint annak véghajtására kiadott kormányrendelet előírásainak betartásával. A kötött felhasználású kiadási előirányzatok, nevezetesen a közétkeztetési és a közüzemi kiadásoknál képződő megtakarítások felhasználása esetében azonban a rendelkezés megkötést tesz a teljes önkormányzati költségvetési intézményi kör működésének a biztonsága érdekében: az ezeket érintő átcsoportosítás a polgármester előzetes jóváhagyásával végezhető.
A 7. § emellett meghatározza, hogy az intézmények az eredeti költségvetésükben megtervezett bevételüket alkalmanként ötmillió forintot meg nem haladó összegben saját hatáskörben felhasználhatják; az ezt meghaladó többletbevétel felhasználására a polgármester előzetes jóváhagyását követően kerülhet sor.
A fentiek szerinti döntéseikről szóló tájékoztatási kötelezettség előírása biztosítékot nyújt az önkormányzati költségvetési intézmények gazdálkodásának a fenntartó általi folyamatos nyomon követésére.
A 8. §-hoz
A rendelkezés a polgármestersaját hatáskörben végrehajtható, esetenként legfeljebb harmincmillió forintot nem meghaladó előirányzat-átcsoportosítási jogát, és erre vonatkozó tájékoztatási kötelezettségét rögzíti.
A 9. §-hoz
A rendelkezés az általános tartalék felhasználásának szabályairól rendelkezik. A költségvetés végrehajtása során az ilyen jellegű döntések meghozatala gyakran szükséges, viszont a költségvetési rendelet ilyen rendszerességű módosítása nem életszerű. A hatáskörnek a polgármesterre történő átruházása nélkül a költségvetés végrehajtása nehézségekbe ütközhet, a döntéseket nem lehetne az optimális időpontokban meghozni. A harmincötmillió forint esetenkénti értékhatár meghatározásával, a tájékoztatási kötelezettség előírásával a rendelet megfelelően szabályozza a hatáskör gyakorlásának feltételeit.
A 10. §-hoz
A rendelkezés rögzíti a költségvetés kiadási előirányzatai között újonnan szereplő kockázati tartalék felhasználásának szabályait. A kockázati tartalék megképzését elsősorban az adóbevételi előirányzatok teljesülésével összefüggő kockázatok kezelése indokolja. A tartalék részleges vagy teljes felhasználásáról a Képviselő-testület legkorábban júniust követően, a helyi iparűzési adóbevalláshoz kapcsolódó bevételek beérkezése után, a helyi adóbevételek időarányos teljesülésének ismeretében dönthet.
A 11. §-hoz
A rendelkezés előírja, hogy a polgármester a költségvetés végrehajtásának 2025. július 31-ei állapot szerinti helyzetéről 2025. szeptember 30-ig be kell, hogy számoljon a Képviselő-testületnek. A július 31-i időpontban már elegendő információ áll rendelkezésre a költségvetés végrehajtásának helyzetéről, és prognosztizálható az előirányzatok éves várható teljesülése is.
A 12. §-hoz
A § az önkormányzati pályázati lehetőségek évközi kihasználásával, az átmenetileg szabad pénzeszközök rövidlejáratú betétként történő lekötésével, bankszámla hitelkeret évközi felhasználásával kapcsolatos hatáskört ruház át a polgármesterre. A költségvetési gazdálkodás biztonsága és egyensúlyának megtartása érdekében a polgármester dönthet kiadási előirányzatok átmenetileg zárolásáról. A fentiekkel kapcsolatban a rendelkezés a tájékoztatási kötelezettség is rögzít.
A 13. §-hoz
Hatálybaléptető rendelkezés.
Az 1–15. melléklethez
A rendelet mellékletei az Áht. előírásainak megfelelő, további adatokat tartalmazzák.