Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkornányzat Képviselő-testületének 38/2008. (XI.28.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

Hatályos: 2008. 11. 28- 2019. 02. 21

Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzatának
38/2008. (XI. 28.) Ök. sz. rendelete
a helyi közművelődési feladatok ellátásáról


Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzatának Képviselő-testülete (továbbiakban Önkormányzat) a helyi önkormányzatokról szóló, többször módosított 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében biztosított jog és a kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (továbbiakban Tv.) 77. §-ában foglalt felhatalmazás alapján, a kerület fejlesztési és kulturális koncepciójával összhangban az alábbi rendeletet alkotja:

A rendelet célja

1. § (1) A rendelet célja, hogy a helyi társadalom művelődési és kulturális szükségleteinek figyelembevételével – a helyi hagyományok, lehetőségek és sajátosságok alapján – egységes alapelvek szerint határozza meg az Önkormányzat által támogatandó közművelődési tevékenységek körét, azok ellátásának módját és feltételeit.

(2) Célja továbbá, hogy meghatározza a közművelődés szakmai és finanszírozási alapelveit.

A rendelet hatálya

2. § E rendelet hatálya kiterjed

a) az Önkormányzat által fenntartott közművelődési és közgyűjteményi feladatokat ellátó intézményekre;

b) mindazokra a kerületi - nem önkormányzat által fenntartott - közművelődési intézményekre, társadalmi és civil szervezetekre, egyházakra, társulásokra és magánszemélyekre, amelyekkel, illetve akikkel az Önkormányzat a kerület közművelődését gazdagító tevékenységek, szolgáltatások végzésére, feladatok ellátására közművelődési megállapodást köt;

c) a helyi közművelődési tevékenység megvalósulásában résztvevő állampolgárokra.

A közművelődési feladatok ellátásának alapelvei

3. § (1) Az Önkormányzat a közművelődési tevékenység szabályozása során biztosítja Pesterzsébet minden polgárának és közösségének jogát, hogy:

a) igénybe vegye az önkormányzati fenntartású közművelődési és közgyűjteményi feladatokat ellátó intézmények szolgáltatásait, valamint a közművelődési megállapodásokban szereplő ellátásokat;

b) műveltségét és készségeit gyarapítsa, közösségi művelődési jogait érvényesítse, művelődési céljainak megvalósítása érdekében az Önkormányzat közművelődési és közgyűjteményi feladatokat ellátó intézményeitől színteret, szakmai segítséget kapjon.

(2) Az Önkormányzat a közművelődési feladatok ellátása során kiemelten kezeli:

a) Pesterzsébet hagyományainak ápolását, a helytörténeti, honismereti mozgalom fejlesztését, a helyi kulturális értékek védelmének erősítését, a városi polgári élet és életmód fejlesztését;

b) a gyermek- és ifjúsági korosztály művelődésének, művészeti életének (képességeik, készségeik fejlesztésének) és közösséggé formálódásának támogatását, szabadidejének és szünidejének hasznos eltöltéséhez szükséges feltételek megteremtését, érdekérvényesítési és művelődési kezdeményezéseinek segítését;

c) az időskorú népesség közművelődési lehetőségeinek, közösségi életének támogatását, az életkori csoportok kulturális kapcsolatainak gazdagítását;

d) a hátrányos helyzetű rétegek közművelődését;

e) az etnikai, kisebbségi kulturális értékek megismertetését, a kisebbség hagyományainak gondozását;

f) a kimagasló értékeket képviselő pesterzsébeti zenei, művészeti fesztiválok, kiállítások támogatását;

g) kapcsolat kiépítését a testvérvárosok kulturális intézményeivel, egyesületeivel.

(3) Az Önkormányzat fenntartásában működő közművelődési intézmények nem lehetnek elkötelezettek egyetlen vallás, világnézet, vagy politikai irányzat mellett sem.

(4) A helyi közművelődési feladatok ellátásában az Önkormányzat elősegíti és szorgalmazza a civil közösségek, szervezetek, a magánszemélyek, valamint a kulturális tevékenységet is végző gazdasági vállalkozások közreműködését.

(5) Az Önkormányzat közművelődési megállapodás megkötésével segítheti a rendeletben meghatározott azon közművelődési feladatok ellátását, amelyeket nem önkormányzati fenntartású intézmények, valamint egyházak, civil szervezetek, illetve magánszemélyek végeznek.

(6) Az Önkormányzat és intézményei biztosítják a megfelelő tájékoztatást a közművelődési lehetőségekről a kerület polgárai számára.

Az Önkormányzat közművelődési feladatai

4. § (1) Az Önkormányzat feladatának tekinti, hogy a kerületben kialakult művelődési hagyományokra, a kerület fejlesztését célzó koncepciókra, valamint az intézmények, civil szervezetek, valamint a polgárok tevékenységére alapozva, a közművelődés sajátos eszközrendszerével biztosítsa, illetve segítse:

a) Pesterzsébet szellemi vonzerejének és a civil társadalom tevékenységének erősítését;

b) a kerület környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárását, megismertetését, védelmének erősítését, a helyi művelődési szokások gondozását és gazdagítását, kiemelkedő személyiségeinek értékteremtő tevékenységét;

c) az ismeretszerző, az amatőr alkotó, művelődő közösségek tevékenységét;

d) az iskolarendszeren kívüli képzések, munkaerőpiaci képzések, felnőttoktatási lehetőségek együttműködését a közművelődés feladatrendszerében;

d) a hátrányos helyzetű rétegek kulturális életben való részvételét;

e) az ifjúság kulturális életének fejlesztését, érdekérvényesítését, művelődési kezdeményezéseit;

f) az időskorú népesség közművelődési tevékenységét;

g) a környezetkultúra fejlesztését;

h) az egyetemes, a nemzeti, a nemzetiségi és kisebbségi kultúrák megismertetését, gyarapítását, a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítését, fenntartását;

i) a helyi társadalmi kapcsolatrendszerek, a közösségi élet, a civil szervezetek működését, együttműködését;

j) a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez az esztétikus környezet és megfelelő infrastruktúra kialakítását, fejlesztését;

k) fesztiválok, találkozók szervezését, hagyománnyá fejlesztését;

l) egyéb művelődést segítő lehetőségek megvalósítását.

(2) A megfelelő tájékoztatás érdekében gondoskodik arról, hogy:

a) a kulturális programokat a helyi sajtón és kábeltelevízión keresztül ismertesse;

b) az önkormányzati fenntartású közművelődési feladatot ellátó intézmények programjaikat plakátokon, hirdetőtáblákon, szórólapokon és honlapjukon tegyék közzé, illetve műsorfüzet segítségével juttassák el a lakossághoz.

Az Önkormányzat közművelődési feladatellátásának szervezeti keretei

5. § Az Önkormányzat a Tv. 78. § (2) bekezdésében foglaltak szerint e rendelet 4. §-ában felsorolt feladatok ellátása érdekében közművelődési intézményt, közművelődési feladatot is ellátó közgyűjteményi intézményt működtet, valamint közművelődési feladatot ellátó közalapítványt hozott létre.

A fent megjelölteken kívül más intézményeket, társadalmi szervezeteket és vállalkozásokat is bevonhat, amennyiben saját közművelődési intézményei e feladatokat ellátni nem tudják, vagy a helyi hagyományok szerint e feladatokat más szervezetek látják el.

Ilyen esetben a feladatok megvalósítására az Önkormányzat közművelődési megállapodást köt. A megállapodásnak tartalmaznia kell a 1. sz. mellékletben felsoroltakat.

6. § (1) Az Önkormányzat a kerületi hagyományokat is figyelembe véve jelenleg az alábbi közművelődési intézményt és közművelődési feladatot is ellátó közgyűjteményi intézményt működteti:

- Csili Művelődési Központ,

- Pesterzsébeti Múzeum és telephelyei: a Gaál Imre Galéria és a Rátkay-Átlók Galéria.

(2) Egyes közművelődési feladatait az Önkormányzat az általa létrehozott Pesterzsébet Művelődéséért Közalapítványon keresztül látja el.

7. § Az Önkormányzat közművelődési feladatainak ellátásában együttműködik:

a) a kerületben működő közoktatási intézményekkel;

b) a kerületi székhelyű, helyben működő, közművelődési célú társadalmi szervezetekkel;

c) a kerületi székhelyű kulturális tevékenységet is végző gazdasági társaságokkal;

d) a közművelődési feladatokat is ellátó civil szervezetekkel;

e) az egyházakkal;

f) a kisebbségi önkormányzatokkal;

g) az országos, fővárosi – hasonló feladatokat ellátó – közművelődési szervezetekkel.

8. § Az e rendeletben meghatározott közművelődési feladatok megvalósításához az önkormányzati fenntartású közművelődési- és közgyűjteményi intézmény elsősorban az alapító okiratban rögzített közművelődési feladatai teljesítésével járul hozzá.

Az önkormányzati fenntartású intézmények az Önkormányzat éves költségvetésének elfogadását követő 30 napon belül éves munkatervükben rögzítik konkrét feladataikat.

Az önkormányzati fenntartású közművelődési feladatot ellátó intézmények munkájukról évente beszámolnak a Képviselő-testületnek.

A közművelődési tevékenység finanszírozásának alapelvei

9. § (1) Az Önkormányzat a fenntartásában működő közművelődési és közgyűjteményi intézmények vonatkozásában állami és önkormányzati forrásokból, valamint ezen intézmények saját bevételeiből éves költségvetésében biztosítja az intézmények üzemeltetésének, az épületek működőképessége megőrzésének, műszaki és technikai feltételei korszerűsítésének költségeit a mindenkori költségvetésben biztosítható kereteken belül.

(2) A közművelődési feladatok ellátásának forrásai a központi költségvetési támogatások. További forrás a szolgáltatásokért fizetett díj, valamint természetes és jogi személyek, szervezetek támogatása.

(3) A közművelődési feladatok finanszírozását szolgálják a Képviselő-testület kultúrával foglalkozó szakbizottságának éves szintű keretei.

(4) Az Önkormányzat a közművelődési feladatok magasabb színvonalú ellátását a nemzeti és az Európai Uniós pályázatokon való részvétellel törekszik növelni, és a fenntartásában működő közművelődési intézmények pályázatokon való részvételét ösztönzi, illetve támogatja.

Záró rendelkezések

10. § A Tv-ben és e rendeletben meghatározott közművelődési feladatokkal kapcsolatos alapítói és fenntartói jogosítványokat az Önkormányzat Képviselő-testülete, valamint átruházott hatáskörben a kultúrával foglalkozó szakbizottság gyakorolja.

11. § (1) E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg Pesterzsébet Önkormányzatának a közművelődésről szóló 9/1999. (IV. 12.) Ök. sz. rendelete hatályát veszti.

Szabados Ákos

Dr. Kiss Irén

polgármester

jegyző


1. sz. melléklet

A közművelődési megállapodás kötelező tartalma

1) A megállapodó felek pontos adatai.

2) Az ellátandó feladat pontos rögzítése.

3) A közművelődési szolgáltatás igénybevételi lehetőségének minimális időtartama és rendszeressége, a közösségi színtér, illetőleg közművelődési intézmény közművelődési célú minimális nyitvatartása.

4) Az elvégzendő közművelődési szolgáltatás és annak díja.

5) A megállapodás személyi, tárgyi és pénzügyi feltételei.

6) A közművelődési tevékenységben érintettek köre.

7) Az ingyenesen vagy térítési díjért igénybe vehető szolgáltatások megjelölése.

8) A feladatellátásért járó díj megfizetésének módja.

9) A közművelődési feladat megvalósításában közreműködőktől megkívánt szakképzettség.

10) A megállapodás időtartamának határozatlan idejű, vagy (napok meghatározásával) határozott idejű rögzítése. A szolgáltatás megkezdésének pontos meghatározása.

11) A megállapodás megszüntetésére, felbontására vonatkozó szabályok meghatározása.

12) A megállapodás teljesítéséről szóló beszámolás és elszámolás módjának pontos meghatározása. Annak rögzítése, hogy az Önkormányzat szakértői közreműködést is igénybe vehet a feladatellátás minőségének vizsgálatára.

13) A kapcsolattartó személyek megelölése.

14) Dátum, hiteles aláírás.