Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkornányzat Képviselő-testületének 13/2016. (IV.21.) önkormányzati rendelete

a vásárokról és piacokról

Hatályos: 2016. 04. 22- 2016. 07. 08


Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata Képviselő-testületének

13/2016. (IV. 21.) önkormányzati rendelete


a vásárokról és piacokról


Budapest Főváros XX. Kerület Pesterzsébet Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében foglaltak szerint eredeti jogalkotói hatáskörében a vásárokról, a piacokról és a bevásárlóközpontokról szóló 55/2009. (III.13.) Korm. rendeletben foglaltakra figyelemmel, a pesterzsébeti piacok működtetése, valamint pesterzsébeti lakosság zökkenőmentes ellátása érdekében a következőket rendeli el:


A rendelet hatálya


1. § (1) A rendelet területi hatálya kiterjed Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzatának tulajdonában lévő

a)Budapest XX. kerület, Tátra téri Vásárcsarnok és Piacra (172505/2 hrsz), valamint a

b)Budapest XX. kerület Vörösmarty téri piacra (178951/1 hrsz) (a továbbiakban együtt: piac).

(2) A rendelet személyi hatálya a piac üzemeltetőjére, valamint a piacon értékesítési tevékenységet folytatókra, a piac területén tartózkodókra terjed ki.

(3) A piacokon lévő, önkormányzati tulajdonban lévő felépítmények hasznosítására az Önkormányzat mindenkor hatályos, az önkormányzat tulajdonában álló lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásának feltételeiről szóló önkormányzati rendeletben foglaltak az irányadók.


Értelmező rendelkezések


2. § E rendelet alkalmazása során:

a) fenntartó: Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata (a továbbiakban: fenntartó),

b) üzemeltető: a fenntartóval kötött megbízási szerződés alapján az INTEGRIT-XX. Városüzemeltetési-, Szervező-, Fejlesztő és Szolgáltató Kft. (a továbbiakban: üzemeltető)

c) tartós helyhasználó:

ca) aki a piac területén található felépítmény tulajdonosa, akinek a piac területén lévő értékesíthető helyisége vagy irodája a mindenkor hatályos jogszabályi rendelkezések szerint az üzlet fogalmának megfelel és a piac üzemeltetőjével helyhasználati szerződést kötött,

cb) kereskedői és őstermelői pavilon tulajdonosa, valamint bérlője.

d) napi helyhasználó: aki a piac területén nyílt árusításra az üzemeltető által kijelölt helyen, napi helyhasználati díj megfizetése ellenében jogosult,

e) bérlő: aki a piac területén az Önkormányzat tulajdonában lévő üzlet, vagy irodahelyiséget bérleti jogviszony alapján használja.


Helyhasználat


Általános rendelkezések


3. § (1) A piac területén az árusítás – ide nem érve a felépítmény üzlethelyiségeiben történő árusítást – kizárólag az üzemeltetővel kötött helyhasználati szerződés alapján, az üzemeltető által kijelölt helyen történhet.

(2) A helyhasználat feltételeit a helyhasználati szerződés tartalmazza, melynek elválaszthatatlan mellékletét képezi a piac házirendje.

4. § (1) A piac területén az üzemeltető köteles a közös használatú utak és helyiségek rendeltetésszerű használattal összefüggő tisztításáról, a szemét elszállításáról, a szükséges fertőtlenítésről gondoskodni a fizetendő használati díj fejében. A rendeltetéstől eltérő használatból eredő többletköltséget, az igénybe vett többletszolgáltatás díját az üzemeltető köteles a felépítmény tulajdonosára, illetve a bérlőre, helyhasználóra áthárítani.

(2) Az üzemeltető a kereskedelmi tevékenység segítésére külön díjazás ellenében további szolgáltatásokat – különösen raktár-, irodabérlés – biztosíthat.

5. § (1) Az üzemeltető a helyhasználati szerződést köteles felmondani, ha

a)a tartós helyhasználó legalább 2 havi helyhasználati díjjal tartozik és a tartozást az üzemeltető írásbeli felszólítása ellenére 30 napon belül nem fizeti meg,

b)a tartós helyhasználó 365 napon belül legalább három alkalommal megsérti a piac üzemeltető által meghatározott házirendjét.

(2) Az (1) bekezdés b) pontban meghatározott esetben a házirend megsértését az üzemeltető köteles – jegyzőkönyvbe foglaltan – dokumentálni, lehetőség szerint fényképpel és/vagy videofelvétellel alátámasztani. A jegyzőkönyvet két, az üzemeltetőtől független tanúval kell aláíratni. A jegyzőkönyvnek a tanúk azonosításához szükséges személyes adatait tartalmaznia kell. Nincs szükség jegyzőkönyv felvételére, amennyiben a szabályszegés tényét a közterület felügyelő állapítja meg és amiatt bírság kiszabására kerül sor.


Helyhasználati díj


6. § (1) a piac területén biztosított területért a helyhasználók a fenntartó által megállapított díjat kötelesek fizetni (a továbbiakban: helyhasználati díj). A helyhasználati díj havonta esedékes átalánydíj, valamint – kizárólag a helybiztosítással nem rendelkező őstermelők, valamint a Vörösmarty téri piac vonatkozásában kereskedők és őstermelők esetében – napidíj.

(2) A fenntartó képviselő-testülete a helyhasználati díj mértékét minden év május 1-jével – a KSH által közzétett, az előző évre vonatkozó inflációs árindex figyelembe vételével – jogosult módosítani.

(3) A helyhasználati díjat a tartós helyhasználó havi rendszerességgel, a tárgyhó 15. napjáig előre köteles az üzemeltető számlája alapján megfizetni.


Tartós helyhasználat


7. § (1) Az üzemeltető a helyhasználókkal határozatlan vagy határozott időre köt helyhasználati szerződést.

(2) A helyhasználó a helyhasználati szerződésben megjelölt helyen jogosult árusítani. A részére kijelölt árusítóhelyet albérletbe nem adhatja, annak használatát másnak semmilyen formában, sem részben sem egészben nem engedheti át.

(3) A Budapest XX. kerület, Tátra téri Piac és Vásárcsarnok területén elhelyezkedő új vásárcsarnokban található helyiségek tartós helyhasználói, illetve bérlői a helyiségek előtt felfestéssel jelölt területet jogosultak használni. Helyhasználati szerződés csak a felfestéssel jelölt terület egészére köthető.


Napi helyhasználat


 8. § (1) Az üzemeltető a napi helyhasználókkal szerződést nem köt, a helyhasználati szerződést a helyhasználati díjról kiállított készpénzfizetési számla helyettesíti.

(2) A napi helyhasználati díj megfizetése ellenében a helyhasználó piacnyitástól piaczárásig jogosult az üzemeltető által kijelölt hely igénybe vételére. Amennyiben a helyhasználó nem kívánja a piac teljes nyitvatartási ideje alatt igénybe venni a helyet, úgy az ismételten is eladható. A napi helyhasználónak a használat tényleges időtartamától függetlenül, mindig egész napra kell a helyhasználati díjat megfizetnie.

(3) A napi helyhasználó a napidíjas helyeket az érkezés sorrendjében foglalhatja el; mely másra át nem ruházható.

(4) Mezőgazdasági őstermelő a napi helyhasználat előtt őstermelői igazolványával köteles terményeinek, termékeinek származási helyét igazolni.


Záró rendelkezések


9. §  (1) E rendelet kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a vásárokról és piacokról szóló 30/2004. (IV.29.) Ök. sz. rendelet, valamint

a)a vásárokról és a piacokról szóló 30/2004. (IV.29.) Ök. sz. rendelet módosításáról szóló 12./2005. (VI. 7.) Ök. sz. rendelet,

b)a vásárokról és piacokról szóló 30/2004. (IV. 29.) Ök. sz. rendelet módosításáról szóló 26/2005. (XI. 24.) Ök. sz. rendelet,

c)a vásárokról és piacokról szóló, többször módosított 30/2004. (IV.29.) Ök. számú rendelet módosításáról szóló 13/2007. (IV. 17.) Ök. számú rendelet,

d)26/2007. (VII. 16.) Ök. számú rendelet ,

e)a vásárokról és piacokról szóló, többször módosított 30/2004. (IV.29.) Ök. számú rendelet módosításáról szóló 29/2009. (VII. 22.) Ök. sz. rendelet,

f)a vásárokról és piacokról szóló, többször módosított 30/2004. (IV.29.) Ök. számú rendelet módosításáról szóló 34/2009. (IX. 28.) Ök. sz. rendelet.

10. § E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról. szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek megfelel.




ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS


A vásárok és piacok műkötetésére vonatkozó szabályokat a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény, valamint a vásárokról, a piacokról, és a bevásárlóközpontokról szóló 55/209. (III.13.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm.r.) tartalmazza. A Korm. r. .6. §-ában meghatározottak szerint a piac működésének rendjét az üzemeltető határozza meg. Budapest XX. kerületén található, Budapest  Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata által fenntartott piacok működtetése, valamint a pesterzsébeti lakosok megfelelő ellátása érdekében kerül sor – a magasabb rendű jogszabályokban foglaltakra figyelemmel – új rendelet megalkotására.


RÉSZLETES INDOKOLÁS


  1. §


A rendelet hatályával kapcsolatos rendelkezéseket tartalmazza.


A piacokon található, önkormányzati tulajdonban lévő felépítmények hasznosítására a lakások és helyiségek bérletére, valamint elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény, valamint az Önkormányzat tulajdonában álló lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásának feltételeiről szóló önkormányzati rendeletben foglaltak az irányadók.


  1. §


A rendeletben használt fogalmakat értelmezi.


  1. §


A helyhasználat általános feltételeit határozza meg, kimondja, hogy a helyhasználat szabályait a helyhasználati szerződés tartalmazza. Az árusítás az üzemeltető által kijelölt területen  történhet.


  1. §


Meghatározza a helyhasználati díj fejében biztosítandó szolgáltatások körét.


  1. §


A helyhasználati szerződés felmondására vonatkozó szabályokat tartalmazza.


  1. §


A helyhasználati díj fizetésére vonatkozó szabályokat tartalmazza. A díjemelés lehetőségét a képviselő-testület hatáskörébe utalja azzal, hogy a díjemelés során a KSH által közzétett inflációs árindex mértékére figyelemmel kell lenni. A díj mértékét a rendelet nem tartalmazza, azt a tulajdonos képviselő-testület határozata tartalmazza.


  1. §


A tartós helyhasználatra vonatkozó különös szabályokat tartalmazza.


  1. §


A napi helyhasználattal kapcsolatos speciális rendelkezéseket tartalmazza


  1. §


Hatályba léptető és deregulációs rendelkezéseket tartalmaz.


  1. §


Európai Uniós irányelvnek való megfelelést deklarálja.





Mellékletek