Budapest Főváros XX. Kerület Pesterzsébet Önkormányzat Képviselő-testületének 30/2024. (XII. 9.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat tulajdonában álló lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásának feltételeiről szóló 27/2015. (XI.16.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2024. 12. 10

Budapest Főváros XX. Kerület Pesterzsébet Önkormányzat Képviselő-testületének 30/2024. (XII. 9.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat tulajdonában álló lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásának feltételeiről szóló 27/2015. (XI.16.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2024. 12. 10

Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzatának Képviselő-testülete a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 3. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) és e) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 107. §-ában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § (1) Az önkormányzat tulajdonában álló lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásának feltételeiről szóló 27/2015. (XI. 16.) önkormányzati rendelet (továbbiakban: Rendelet) 2. § (3) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A polgármester dönt)

„d) meghozza a végrehajtási eljárás során a szükséges döntéseket, dönt karhatalmas kiürítés elhalasztásáról abban az esetben, ha a lakáshasználó hátralékát teljes egészében kiegyenlíti, vagy annak megfizetésére részére részletfizetés került engedélyezésre.”

(2) A Rendelet 2. § (4) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A Gazdasági, Városfejlesztési, Környezetvédelmi és Közrendvédelmi Bizottság dönt)

„a) 100 millió forint értékhatár alatt helyiség bérbeadásáról,”

2. § A Rendelet 11. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) A pályázatok elbírálásáról a pályázatok benyújtására nyitvaálló határidő lejártát követő 60 napon belül dönt az Egészségügyi, Szociális és Idősügyi Bizottság. Amennyiben az adott lakásra pályázók közül több azonos pontszámmal rendelkező áll az első helyen, a nyertes az a pályázó lesz, aki önkormányzati bérlőként pályázik másik bérlakás bérbevételére. Amennyiben az azonos pontszámmal rendelkező, első helyen álló pályázók közül egyik sem önkormányzati bérlő, úgy a nyertes pályázat kiválasztásához környezettanulmányt kell készíteni. Amennyiben az Egészségügyi, Szociális és Idősügyi Bizottság a környezettanulmányban foglaltak ismeretében sem tud egyértelmű sorrendet felállítani az azonos pontszámot elért pályázók között, úgy dönthet arról, hogy a nyertes pályázót az azonos pontszámot elért pályázók közül sorsolással választja ki.”

3. § A Rendelet 14. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A bérlőkijelölési jog a szerv vezetőjét illeti meg, aki az általa vezetett szervvel munkaviszonyban, közszolgálati jogviszonyban, azzal azonos tartalmú, rendszeres munkavégzésre irányuló jogviszonyban (a továbbiakban együtt: munkaviszonyban) álló személyt jelölhet bérlőnek. A bérleti jogviszony időtartama legfeljebb 10 év határozott idő lehet, de legfeljebb a bérlőkijelölési jog gyakorlására vonatkozó határidő lejártáig, vagy a jelölt személy jelölő szervvel fennálló munkaviszonya idejéig tarthat.”

4. § A Rendelet 52. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A tulajdonosi jogkör gyakorlására jogosult (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően legfeljebb 15 évre adhatja bérbe a helyiséget, ha

a) a helyiség közfeladat ellátásának folyamatos biztosítását szolgálja,

b) a helyiség rendeltetésszerű állapotba hozatalának tulajdonos terhelő költsége az induló bérleti díj 3 évre számított összegét meghaladja,

c) a rendeltetésszerű használatra alkalmas helyiségben folytatni kívánt tevékenység végzéséhez szükséges felújítások, beruházások elvégzésének költsége az induló bérleti díj 3 évre számított összegét meghaladja.

d) a bérbeadás nyilvános versenyeztetés útján történik.”

5. § A Rendelet 53. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„53. § (1) Üres ingatlanok bérbeadása esetén a helyiségbérleti díj összegét a bérbeadói jogkör gyakorlója értékbecslő által készített, 6 hónapnál nem régebbi, a bérleti díj meghatározására vonatkozó szakvélemény alapján határozza meg.

(2) Amennyiben a helyiség bérlőjének kiválasztása versenyeztetési eljárás során történik a szerződésben azt a bérleti díjat kell meghatározni, amelyet a nyertes pályázó a versenyeztetési eljárásban megajánlott, mely nem lehet kevesebb az értékbecslő által készített szakvéleményben meghatározott bérleti díj összegénél.

(3) Amennyiben a helyiség ismételten a korábbi bérlő számára kerül bérbeadásra, úgy a tulajdonosi jogkör gyakorlójának döntése alapján a bérleti díj összegének meghatározása történhet a korábban hatályos bérleti szerződésben rögzített bérleti díj összegének alapulvételével, vagy az (1) bekezdésben meghatározott értékbecslés alapján.

(4) A bérleti szerződésben rögzíteni kell a bérleti díj emelésének lehetőségét a mindenkori inflációs árindex figyelembevételével.”

6. § (1) A Rendelet 55/A. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Fennálló bérleti jogviszony esetén a bérbeadó és a bérlő – a bérlő kérelme alapján – megállapodhatnak abban, hogy a helyiséget a bérlő teszi a helyiségben rendeltetésszerű használatra alkalmassá a bérbeadó folyamatos műszaki ellenőrzése mellett. Ebben az esetben a bérlővel kötendő bérleti szerződésben szerepeltetni kell

a) a helyiség rendeltetésszerű használatra alkalmassá tételéhez szükséges a bérbeadó által kalkulált és elismert költségeit,

b) az elvégzendő munkák megjelölését, minőségét,

c) a munkálatok elvégzésének határidejét, mely legfeljebb 3 hónap lehet,

d) a műszaki ellenőrzés módját,

e) a költségek bérlő részére történő megtérítésének módját, vagy

f) azt az időszakot hónapokban meghatározva, amely időszak alatt a bérlő a felmerült költsége ellenében a bérleti díj legfeljebb 50%-ának megfizetése alól mentesül.”

„(7) Bérbeadó csak abban az esetben köteles a helyiségben elvégzett bármely felújítás, karbantartás, beruházás költségének megtérítésére, ha erről a munkák megkezdését megelőzően a bérlővel írásban megállapodott és a munkák elvégzéséhez hozzájárult.

7. § (1) A Rendelet 55/B. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) Az (1) bekezdés f) pontjában foglalt esetben a rendeltetésszerű használatra alkalmassá tétel során felhasznált anyagok és a munkadíj számlákkal és a bérbeadó kijelölt munkatársa által igazolt ellenértéke mértékéig – a műszaki átvételt követően, a bérleti szerződés megkötésétől kezdődően – a Bérlőt az (1) bekezdés f) pontjában meghatározott mértékű bérleti díj kedvezményben részesül.”

„(5) A bérlővel kötendő bérleti előszerződésben ki kell kötni, hogy ha a bérlő a munkálatokat saját hibájából az előbérleti szerződésben meghatározott, vagy a bérbeadó által a (2) bekezdésben foglaltak alapján meghosszabbított határidőn belül nem végzi el, a bérbeadó jogosult az előbérleti szerződést felmondani.

(6) A bérleti szerződés megkötéséig, az előbérleti szerződés hatályának fennállta alatt a bérlő a helyiség bérleti díjának fizetésére nem köteles, de a helyiségben üzleti tevékenység végzésére nem jogosult.

(7) A bérleti díj legfeljebb 75%-ának megfelelő összegű bérleti díj mérséklés a műszaki átadás-átvételtől kezdődően az (1) bekezdés f) pontjában meghatározott időszak elteltéig illeti meg a bérlőt. A helyiség használatával kapcsolatos egyéb költségek (közüzemi díjak és közös költség) megfizetésére a bérlő az előbérleti és a bérleti jogviszony fennállása alatt folyamatosan, teljes összegben köteles, az egyéb költségek terhére mérséklésére, kedvezmény nem adható.

(8) A bérbeadó e § alapján kizárólag a bérbeadót terhelő munkák költségeinek megtérítését vállalhatja.

8. § A Rendelet 63. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Aki az önkormányzati lakást vagy helyiséget jogcím nélkül használja, a jogcím nélküli használat kezdő időpontjától kezdődően - a lakás közös költségén és a közüzemi költségek viselésén felül - használati díjat köteles fizetni a bérbeadó részére.”

9. § E rendelet rendelkezéseit a hatálybalépéskor folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

10. § Hatályát veszti a Rendelet

d) 65. §-a,

11. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.