Tiszaszőlős Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2019 (IV.24.) számú önkormányzati rendelete

a helyi közművelődésről

Hatályos: 2019. 04. 24- 2021. 12. 17

Tiszaszőlős Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2019 (IV.24.) számú önkormányzati rendelete

a helyi közművelődésről

2019.04.24.

A képviselő-testület – Magyarország helyi önkormányzatairól alkotott 2011. évi CLXXXIX. törvény 42. § 1. pontjában biztosított jogkörében eljárva - a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Törvény) 77. §- ban kapott felhatalmazás alapján és a települési nemzetiségi önkormányzatokkal – Roma és Görög Nemzetiségi Önkormányzatok - véleményének kikérésével - a helyi közművelődésről a következő rendeletet alkotja:

1. Általános rendelkezések

1. § Az önkormányzat a közművelődési tevékenység feltételeinek szabályozása során arra törekszik, hogy biztosítsa Tiszaszőlős község polgárainak jogát

a) a kulturális örökség javainak és ezek jelentőségének megismerésére, valamint ezek védelmével kapcsolatos ismeretek megszerzésének lehetőségét a rendelkezésére álló eszközök útján;

b) a közművelődési intézmények szolgáltatásainak igénybevételére;

c) közművelődési jogai érvényesítése céljából közösség létrehozásához, közművelődési közösségi szintér szervezéséhez, és jogszabályban meghatározottak szerint szervezet alapításához, működtetéséhez.

2. § Az önkormányzat közművelődési intézménye nem lehet elkötelezett egyetlen vallás, világnézet vagy politikai irányzat mellett sem.

2. A rendelet hatálya

3. § E rendelet hatálya Tiszaszőlős Község Önkormányzat közigazgatási területére terjed ki.

3. Az önkormányzat közművelődési feladatai

4. § (1) Az önkormányzat a helyi közművelődési tevékenység támogatása során feladatainak tekinti:

a) az óvodai, iskolai rendezvények (farsang, jótékonysági est, karácsonyi ünnepség, teaest, amatőr színjátszó bemutató, stb.) részére helyiség biztosítását, rendezvények szervezésében való együttműködést;

b) iskolai, iskolarendszeren kívüli, öntevékeny, önképző tanfolyamok, vetélkedők, előadások szervezését

c) a gyermekek és fiatalok művelődési, művészeti és közösségi életének segítését, így különösen filmvetítések, kötetlen szórakozási lehetőségek biztosítását, játszóházak szervezését,

d) a település környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárását, megismertetését, a helyi művelődési szokások gondozását, gazdagítását, kiállítások, iparművészeti, képzőművészeti, népművészeti, fotókiállításokon keresztül;

e) könyvtári rendezvények - író-olvasó találkozó, "Könyvről-könyvért" vetélkedők, könyvtári órák iskolásoknak, irodalmi foglalkozások óvodásoknak - szervezését, könyvtári szolgáltatások biztosítását;

f) az ismeretszerző, az amatőr alkotó, művelődő közösségek tevékenységének támogatását klubok működtetésén keresztül; a helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének segítését,

g) a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez a feltételek biztosítását (Tv, videó, számítógép, informatikai háttér biztosítása);

h) közösségi rendezvények, műsoros estek, farsangok, jótékonysági estek, ünnepi megemlékezések szervezése, bonyolítása.

(2) Az önkormányzat az (1) bekezdésben részletezett közművelődési feladatainak ellátása során szorosan együttműködik helyi közművelődési tevékenységet folytató, önszerveződő közösségekkel.

4. Az önkormányzat közművelődési feladatellátásának struktúrája és intézményei

5. § Az önkormányzat az 1997. évi CXL törvény 78/G. §-ában foglaltak szerint, a 20/2018. (VII.9.) EMMI rendelet a közművelődési alapszolgáltatások, valamint a közművelődési intézmények és a Közösségi színterek követelményeiről szóló rendelet 4. § 4. pontjában foglalt feladatai ellátása érdekében Könyvtár és Szabadidőközpont megnevezésű művelődési intézményt működtet.

6. § (1) Az önkormányzat egyes közművelődési feladatainak ellátásába az 5. §-ban megjelölteken kívül az alábbi intézményeket és szervezeteket vonhatja be:

a) az önkormányzat nem közművelődési alapfeladatú intézményeit,

b) a települési székhelyű, helyben működő, közművelődési célú társadalmi szervezetet,

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt intézményeknek és szervezeteknek a közművelődési feladatellátásba való bevonása az önkormányzat által fenntartott intézmények által el nem látott feladatok teljesítése érdekében történhet.

A közművelődési megállapodás szabályai

7. § Az önkormányzat a 6. § (1) bekezdése b) pontjában szereplő szervezetekkel a rendeletben meghatározott közművelődési feladatok megvalósítására közművelődési megállapodást köthet.

5. Az önkormányzat közművelődési intézményei

8. § Szabadidőközpont, székhely: 5244 Tiszaszőlős, Fő út 21. szám alatti intézmény az alapító okiratban foglaltak szerint a könyvtári ellátással kapcsolatos feladatain túlmenően kiegészítő alaptevékenységként látja el feladatát.

6. A közművelődési tevékenység finanszírozása

9. § (1) Az önkormányzat a rendeletben megfogalmazott feladatait költségvetéséből finanszírozza. Ennek forrása az önkormányzat saját bevétele, a központi költségvetésből származó normatív állami hozzájárulásból, központosított előirányzatokból származó összeg és az elkülönített állami pénzalapokból, egyéb szervezetektől pályázati úton elnyerhető támogatás.

(2) A 6. §-ban felsorolt intézményeket és szervezeteket a vállalt közművelődési feladatok arányában az önkormányzat pénzügyi támogatásban részesítheti. A pénzügyi támogatás nem veszélyeztetheti a rendeletben, illetve az intézmények alapító okiratában rögzített alapfeladatok megvalósítását.

7. Záró rendelkezések

10. § Jelen önkormányzati rendelet kihirdetése napján lép hatályba, kihirdetésével egyidejűleg hatályát veszíti Tiszaszőlős Községi Önkormányzat 11/2004.(IV.26.) számú rendelete.