Balatonakarattya Község Önkormányzat Képviselő-testületének 7/2017 (VI.28.) önkormányzati rendelete
a helyi közutak létesítéséről, korszerűsítéséről, karbantartásáról és üzemeltetéséről
Hatályos: 2017. 06. 29Balatonakarattya Község Önkormányzatának Képviselő-testületének 7/2017 (VI.28..) önkormányzati rendelete
a helyi közutak létesítéséről, korszerűsítéséről, karbantartásáról és üzemeltetéséről
1. A rendelet hatálya
1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Balatonakarattya község közigazgatási területén az önkormányzat törzsvagyonának részét képező:
a) a közúthálózatra,
b) a közút mentén ingatlantulajdonnal,
c) földhasználati joggal,
d) ipari-közlekedési-kereskedelmi vagy
e) mezőgazdasági tevékenység céljára szolgáló telephellyel rendelkező magánszemélyekre, jogi személyekre vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaságokra (a továbbiakban: a közút használatában érdekelt).
(2) A közút használatában érdekeltnek tekinthető az a saroktelek tulajdonos, akinek a telke előtt megépülő útcsatlakozásra nyílik a garázsa, illetve kocsibejárója.
(3) Az a közút használatában érdekelt, akinek a telke két utcával határos és mindkét utcára garázs vagy kocsibejárattal csatlakozik, az előbb megépülő út használatában tekintendő érdekeltnek.
(4) A rendelet hatálya kiterjed a közút használatában érdekeltek által szervezett együttműködésre (a továbbiakban: útépítési együttműködés).
2. Az útépítési együttműködés
2. § (1) A közút használatában érdekelt:
a) természetes személy,
b) jogi személy,
c) jogi személyiség nélküli gazdasági társaság,
valamint a helyi önkormányzat az alapvetően helyi lakossági érdeket szolgáló közút építésére, korszerűsítésére együttműködhetnek.
(2) Ha az útépítési együttműködésben az érdekeltek több mint kétharmada részt vesz az abban részt nem vevő, de a közút használatában érdekelt
a) természetes személyt,
b) jogi személyt,
c) jogi személyiség nélküli gazdasági társaságot
a Képviselő-testület határozatban, a résztvevők által vállalt anyagi hozzájárulás mértékéig, útépítési érdekeltségi hozzájárulás megfizetésére kötelezheti.
3. § (1) Az útépítési együttműködést bármely a közút használatában érdekelt
a) természetes személy,
b) jogi személy,
c) jogi személyiség nélküli gazdasági társaság,
kezdeményezheti a polgármesternek benyújtott kérelemmel.
(2) A kérelemnek tartalmaznia kell:
a) a megvalósítani tervezett létesítmény műszaki leírását
b) a tervezett munka becsült költségét
c) az egy érdekeltre jutó becsült beruházási költségét
d) a közút használatában érintett ingatlan tulajdonosok szándéknyilatkozatát:
4. § (1) Az útépítési együttműködésre vonatkozó kezdeményezés az év során folyamatosan benyújtható.
(2) A benyújtott kezdeményezések elbírálása folyamatos, azt a benyújtás sorrendisége, a pénzügyi fedezet és a műszaki feltételek határozzák meg.
5. § (1) Az útépítési együttműködéssel kapcsolatos döntés meghozatala, valamint az útépítő közösség létrehozása során tekintettel kell lenni arra, hogy a kivitelezési munka – az időjárási viszonyokra tekintettel - április 15. és november 15. között elvégezhető legyen.
(2) Az útépítési együttműködéssel kapcsolatos szakmai döntés előkészítését az Önkormányzati Hivatal végzi, ezt követően a Pénzügyi és Gazdasági Bizottság és a Településfejlesztési Bizottság javaslatával kerül a kezdeményezés a Képviselő-testület elé. A Képviselő-testület a kezdeményezés elbírálása során figyelembe veszi a költségvetés helyzetét és jogosult a kezdeményezés elutasítására akkor is, ha az útépítési együttműködés jelen rendeletben rögzített feltételei egyébként fennállnak.
6. § (1) Belterületi útépítési együttműködés esetén a Képviselő-testület az útépítési együttműködést elsősorban akkor támogatja, ha az érdekeltek által vállalt anyagi hozzájárulás eléri a beruházási költségek 50 %-át. A támogatás mértéke a beruházási költségek 50 %-a. A Képviselő-testület jogosult az útépítési együttműködést kivételesen abban az esetben is támogatni, amennyiben az érdekeltek által vállalt hozzájárulás nem éri el az 50 %-os mértéket, azonban az adott út felújítását a Képviselő-testület kiemelt fontosságúnak ítéli meg.
(2) Külterületi útépítési együttműködés esetén a Képviselő-testület az útépítési együttműködést elsősorban akkor támogatja, ha az érdekeltek által vállalt anyagi hozzájárulás eléri a beruházási költségek 50 %-át. A támogatás mértéke a beruházási költségek érdekeltek által nem finanszírozott része, de legfeljebb a beruházási költségek 50 %-a. A Képviselő-testület jogosult az útépítési együttműködést kivételesen abban az esetben is támogatni, amennyiben az érdekeltek által vállalt hozzájárulás nem éri el az 50%-os mértéket, azonban az adott út felújítását a Képviselő-testület kiemelt fontosságúnak ítéli meg.
(3) A döntés során előnyben részesülnek azok az útépítési együttműködési kezdeményezések, amelyek:
a) nagyobb saját anyagi hozzájárulást vállalnak
b) az útfelújítási tervben kedvezőbb pozíciót foglalnak el
c) folyamatban lévő önkormányzati útépítéshez, útkorszerűsítéshez csatlakoznak.
(4) A Képviselő-testületi határozat alapján az egyes útépítő közösségekkel az együttműködési megállapodást a Polgármester köti meg.
4. A közutak fenntartása, működtetése
7. § (1) A közutak és műtárgyaik működtetését – létesítéssel vagy fejlesztéssel nem járó felújítását, karbantartását és üzemeltetését – a jegyző hatáskörébe utalt közútkezelői feladatok kivételével az önkormányzat látja el.
(2) A működtetési feladatok ellátásához szükséges pénzügyi fedezetet az éves megállapodásokban rögzített mértékben és ütemezéssel biztosítja a Képviselő-testület.
5. Záró rendelkezések
8. § (1) E rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba.