Balatonakarattya Község Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2018 (VIII.31.) önkormányzati rendelete

a fák védelméről

Hatályos: 2018. 08. 31

Balatonakarattya Község Önkormányzatának Képviselő-testületánek 6/2018 (VIII.31..) önkormányzati rendelete

Balatonakarattya Község Önkormányzata Képviselő-testületének

2018.08.31.

a fák védelméről

Balatonakarattya Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 46. § (1) bekezdés c) pontjában és 48. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvény 32. cikkének (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed:

a) a (3) bekezdésben foglalt kivétellel a Balatonakarattya Község Önkormányzat (a továbbiakban: Önkormányzat) közigazgatási területén található egyes fás szárú növényekre,

b) a természetes és jogi személyekre, valamint a jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre.

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki

a) az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény hatálya alá tartozó külterületen lévő fásítás fáira és a faállománnyal (faültetvénnyel) borított erdőterületnek tekintendő földrészletekre, továbbá a külön jogszabály szerint védett természeti területen lévő fákra, illetve azokra a fákra, amelyek védettek, függetlenül attól, hogy védett természeti területen vannak-e,

b) bármely vasúti területen álló vasúti területen található fákra, függetlenül attól, hogy a terület kinek a tulajdonában vagy kezelésében áll.

c) patak, csatorna medrében lévő facsoport, illetve azokat szegélyező fásítás fáira,

d) a gyümölcsfákra,

e) a szaporítóanyag termelését szolgáló csemetekertek, faiskolák fáira.

(3) A rendelet hatálya nem terjed ki a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) hatálya alá tartozó fás szárú növényekre.

Zöldfelületeken végzett munkálatok engedélyezésének szabályai

2. § (1) Közhasználatú zöldfelületek megjelenési formájának megváltoztatása (fa, cserje ültetése, ifjító metszése, valamint a fakivágási munkák végzése) bejelentés-köteles tevékenység és az önkormányzat tudomásulvétele esetén végezhető. Kivéve az Önkormányzati Hivatal által megbízott szervezet vagy személy tevékenységét, valamint a lakosság által ültetett gyümölcsfák ápolásával összefüggő metszés, ifjítás, gallyazás.

(2) A bejelentésnek tartalmaznia kell:

- bejelentő nevét, címét,
- az elvégzésre kerülő munka rövid leírását,
- ültetendő fa faját, helyét (vázlatos rajz).
(3) Nem közterületen álló fa kivágását be kell jelenteni. A bejelentés a 2. sz. melléklet szerinti nyomtatványon írásban nyújtható be.
(4) Az Önkormányzat tulajdonában lévő közterületen álló fának – kertészei szakvéleménnyel alátámasztott – elkerülhetetlen okból illetve építmény elhelyezése miatt szükséges kivágásához fakivágási kérelmet az 1. melléklet szerinti nyomtatványon írásban kell benyújtani.

3. § (1) A közterületen kivágott fa esetében a pótlási kötelezettség a kivágott fa törzsátmérőjének 120%-a, amennyiben a telepítésre nincs lehetőség a pótlás csak pénzbeli megváltással teljesíthető. A pótlási kötelezettség teljesíthető részben telepítéssel, részben pénzbeli megváltással is. A számításnál a kerekítés szabályait kell alkalmazni. (Magyarázat: a telepítendő fa minimális törzsátmérőjű (1 m magasan mérve) 18 cm. 1 méteres törzsátmérőjű fa kivágásakor minimum 6 db fát kell ültetni az előírt módon, tehát az előírt tőtávolság nem kerülhető ki. A pénzbeli megváltás a 6 fára szól, ha nem ültet semmit.)

(2) A pótlási kötelezettség, – amennyiben más jogszabály eltérően nem rendelkezik – az ingatlan (telek, építési telek) területén (gyümölcsfa kivételével) kivágott fa esetében

a) amennyiben arra az építmény elhelyezése, bővítése miatt kerül sor, a kivágott fa törzsátmérőjének 100%-a, (Magyarázat: a telepítendő fa saját minimális törzsátmérője (1 m magasan mérve) 18 cm. 1 méteres törzsátmérőjű fa kivágásakor minimum 3 db fát kell ültetni saját telken belül, az előírt módon, tehát az előírt tőtávolság nem kerülhető ki. A pénzbeli megváltás a 3 fára szól, ha nem ültet semmit.)

b) természetes úton kiszáradt fa pótlásánál annyi darab fát kell ültetni, ahány

darab kiszáradt;
c) elsősorban az ingatlan területén pótlási kötelezettség miatt telepítésre kerülő fák elhelyezését és faját telepítési vázlattal, építési engedélyezési eljárásnál a 6. § (8) bekezdés szerinti esetekben kerttervvel kell igazolni.

4. § (1) A pótlási kötelezettség végrehajtásakor a 100 m2 /fa, a 10 métert elérő vagy annál magasabb fajokra vonatkozó (a továbbiakban: túltelepítési egység) mértéket kell figyelembe venni, és nem lehet sűrűbben telepíteni. A túltelepítési egységet a különleges és gazdasági besorolású ingatlanok esetében nem kell alkalmazni, amennyiben a kertépítészeti tervben a telepítésre kerülő növények életfeltételeinek biztosítása megvalósul.

(2) Az 5.§-ban meghatározottak szerint, pénzben kell megváltani a pótlást, amennyiben az (1) bekezdés szerinti végrehajtás esetén, az ingatlanon (telken, építési telken)

a) túltelepítést eredményezne vagy

b) a különleges és gazdasági besorolású ingatlanon helyhiány miatt nem telepíthető el.

5. § A pótlási kötelezettség pénzben történő megváltásának összegét a 4. melléklet tartalmazza.

6. § (1) A fakivágás csak akkor végezhető, ha az engedélyes a meghatározott fa megváltási értéket az Önkormányzat költségvetésében kezelt számlára a határozatban foglaltak szerint befizette.

(2) A pótlási kötelezettség teljesítésénél 5 cm törzsátmérőnél, illetve 16 cm törzskerületnél kisebb méretű facsemeték a pótlás során nem használhatók. A törzsátmérőt, törzskerületet egy méter magasságban kell mérni.

(3) A pótlási előírásnál figyelembe kell venni a kijelölt hely és az előírt fafaj sajátosságait, az utcai fasorok egységes képének megőrzését, a településképi szempontokat, előnybe kell részesíteni az őshonos fajokat.

(4) A pótlási kötelezettség nem tekintendő teljesítettnek, ha a fa az ültetéstől számított következő vegetációs időszak kezdetéig nem hajt ki. Ebben az esetben az ültetést meg kell ismételni.

(5) A fakivágási engedély a jogerőre emelkedésétől számított 1 évig érvényes.

(6) Aki a 2.§ (3) bekezdésben foglaltakkal ellentétben engedély nélkül fát vág ki, a fa megfelelő mértékű pótlására vagy értékének megfizetésére is kötelezhető.

(7) A növények telken való elhelyezését és a telepítési (ültetési) távolságra vonatkozó előírásokat e rendelet 3. melléklete tartalmazza.

(8) Helyi építési szabályzatban és szabályozási tervben kijelölt esetekben új épület építésére irányuló építési engedélyezési eljárásban legalább 1:200 méretarányú kertépítészeti tervet kell készíteni és azt az építési engedély iránti kérelem tervdokumentációjához kell mellékelni.

(9) A kertépítészeti terv tartalmaz:

a) Műszaki leírást:

- az zöldfelület nagyságának (m2) meghatározásával,
- a zöldterület közművel való érintettségével,
- az eredeti növényállomány felvételezésével,
- az ültetendő növények megnevezésével, faiskolai méretével,
- az előírt zöldfelületre (zöldfelületi mutató igazolása) és a fák
számára és törzsátmérőjére vonatkozó számítások igazolásának
teljesülésével,
- favédelmi leírással, valamint
b) helyszínrajzot (legalább 1: 200 léptékben)
- a megmaradó és a kivágásra javasolt 10 cm törzsátmérőnél
nagyobb fák feltüntetésével, fajának megjelölésével,
- az ültetendő növények feltüntetésével,
- öntözési lehetőség megjelölését,
- térburkolat és azok szintbeli kapcsolódását,
- utcabútorok, felszerelési tárgyak elhelyezésével.
(10) A kertépítészeti terv alapján jóváhagyottak teljesítését a használatbavételi engedélyezési eljárás során az I. fokú építésügyi hatóság ellenőrzi. A teljesítés megfelelő indok esetén külön bejelentésre egyszer halasztható, a vegetációs periódusnak megfelelően tavaszra, vagy őszre.
(11) A tulajdonosnak, használónak kötelessége a kialakított zöldfelületet saját költségén fenntartani. A tervnek megfelelő zöldfelület kialakítására és fenntartására a tulajdonos kötelezhető.
(12) Közparkokban, közkertekben lehetőség szerint csak a rendeltetésszerű működéséhez feltétlenül szükséges közművek helyezhetők el.

7. § (1) A közhasználatú zöldterületek és zöldfelületek megóvásához, fenntartásához és fejlesztéséhez szükséges anyagi feltételeket az Önkormányzat a mindenkori költségvetésében a lehetőségeinek függvényében biztosítja.

(2) A fakivágások engedélyezésének kapcsán fizetendő fa érték, a meglévő zöldterület, zöldfelület megszüntetése esetén fizetendő zöldfelületi érték befizetések, a közhasználatú zöldfelülettel kapcsolatos, a növényzet megkárosításából vagy kivágásával kapcsolatban kiszabott bírságokból befolyó összeg, valamint az önkormányzathoz zöldfelületekkel kapcsolatban befolyó egyéb összegeket a költségvetés elkülönítetten kezeli.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott összeg kizárólag a kivágott fák pótlására, zöldfelületek létesítésére, felújítására, korszerűsítésére, és ilyen tárgyú lakossági kezdeményezések támogatására fordítható.

8. § Az Önkormányzati Hivatal a zöldterületet, zöldfelületet műszaki átadás-átvétel során veszi át, adatait nyilvántartja, a fenntartás minőségi kategóriáját meghatározza, a fenntartás minőségét ellenőrzi.

(2) Közhasználatú zöldfelületek fenntartásának minősül azok jó karbantartása, felújítása, korszerűsítése, így különösen:

a) a növényzet és a talaj folyamatos ápolása és védelme,

b) a növényzet szakszerű permetezése,

c) a növényzet pótlása, időszakos cseréje,

d) a kerti- és sétautak, a játszási, pihenési, szórakozási és testedzési

célokat szolgáló kerti építmények, berendezések és felszerelések
balesetmentes, üzemképes állapotban tartása,
e) a kertészeti építmények ( szökőkutak, támfalak, ivó kutak ) jó állapotban
tartása,
f) a kerti- és sétautak tisztántartása, ill. hó – és síkosság mentesítése.
(3) A lakossági és más nem önkormányzati kezdeményezésű közterületi zöldfelület-alakításhoz önkormányzati tulajdonosi hozzájárulás szükséges.

Értelmező rendelkezések

9. §

.

E rendelet alkalmazása szempontjából:
(1) Települési zöldfelületi rendszer:
A zöldfelületek szerkezeti és funkcionális kapcsolatban álló összessége, a település valamennyi zöldfelülettel borított területe, amely elrendezéséből, kapcsolataiból és rendeltetéséből eredően rendszert alkot, a bel – és külterületi elemek közötti kapcsolatot biztosítja.
(2) Zöldterület: beépítésre nem szánt terület, állandóan növényzettel fedett közterület, a község szerkezeti és szabályozási tervében közpark vagy közkert céljára kijelölt terület.
(3) Közhasználatú zöldterület: Közparkként vagy közkertként kialakított (vagy kialakítás alatt álló) közterület.
(4) Korlátozottan használható zöldterület: A település közigazgatási területén működő vagy már bezárt köztemető (felekezeti hovatartozás nélkül), és azok a jelentős zöldfelülettel rendelkező intézmények, amelyek önkormányzati vagy más szervezet tulajdonában vagy kezelésében vannak.
(5) Zöldfelület: Minden olyan felület (telek, vagy telekrész), amelyet döntő mértékben
növényzet fed, függetlenül attól, hogy a település melyik területfelhasználási egységén (lakó-, üdülő-, gazdasági, közlekedési stb.) belül és milyen telken (közterületen vagy magántelken) helyezkedik el.
(6) Közhasználatú zöldfelület: Önkormányzati közterületen vagy közhasználatra átadott magánterületen lévő zöldfelület (magába foglalja a közhasználatú zöldterületeket is).
(7) Közpark: Legalább 1 ha területű, közhasználatú zöldfelület, amelynek alapvető
rendeltetése az, hogy a lakosság számára biztosítsa a lakás közelében a
hétközi és hétvégi szabadidő szabad levegőn történő sokoldalú, aktív eltöltését.
(8) Közkert: 1 ha-nál kisebb területű, közhasználatú zöldterület.
(9) Fa érték: A pótlási kötelezettség pénzben történő megváltásának összege.

10. § A pótlási kötelezettség pénzbeli megváltására vonatkozó kérelem elbírálása, a pótlási kötelezettség megállapítása, a pótlási kötelezettség pénzben történő megváltási összegének meghatározása, a 7. § (2) bekezdésében megjelölt forrás 7. § (3) bekezdés szerinti felhasználásáról szóló döntés, valamint a 8. § (3) bekezdésében megjelölt tulajdonosi hozzájárulásról szóló döntés a polgármester hatásköre.

Záró rendelkezések

11. § (1) A rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. A hatályba lépéskor még el nem bírált kérelmekre is alkalmazni kell a rendelet előírásait.

Matolcsy Gyöngyi Polgár Beatrix
polgármester jegyző
Kihirdetve: Balatonakarattya, 2018. augusztus 31.
Polgár Beatrix
jegyző