Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2022. (II. 28.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátások helyi szabályairól

Hatályos: 2023. 02. 17

Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2022. (II. 28.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátások helyi szabályairól

2023.02.17.

Pázmánd Község Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (1) bekezdésében, a 26. §-ában, a 32. § (1) bekezdés b) pontjában, a 32. § (3) bekezdésében, a 48. § (4) bekezdésében, a 92. § (1) bekezdés a) pontjában, és a 132. § (4) bekezdés d) és g) pontjában, illetve a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. A rendelet hatálya, értelmező rendelkezések

1. § A jelen rendelet hatálya kiterjed Pázmánd község közigazgatási területén lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkező, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szoctv.) 3. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott személyekre, valamint a hajléktalan személyekre, figyelemmel a Szoctv. 7. § (1) bekezdésére.

2. § E rendelet alkalmazásában az egyes ellátási formáknál használt fogalmakat a Szoctv. 4. §-a szerint kell értelmezni.

2. A hatáskör gyakorlása, eljárási szabályok

3. § Az e rendeletben szabályozott szociális ellátásokra való jogosultság megállapításáról és megszüntetéséről, a fizetendő térítési díjról a Képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester dönt.

4. § (1) A jelen rendelet szerinti eljárásban a Szoctv. 5-16. §-ait, illetve – a Szoctv. 5. § (1) bekezdése alapján – az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A kérelmező jogosultságának megállapítása iránti eljárásban, az egy főre eső jövedelem számításánál figyelembe kell venni a kérelmezőt vagy házastársát/élettársát terhelő lakáscélú hitel havi törlesztő összegét is, feltéve, hogy a lakáscélú hitel a lakhatást biztosító lakóingatlant terheli.

5. § (1) A szociális ellátások megállapítása iránti kérelmet az e rendeletben meghatározott dokumentumokkal – igazolásokkal, nyilatkozatokkal – együtt kell benyújtani az e célra biztosított formanyomtatványon személyesen a Pázmándi Polgármesteri Hivatalba (a továbbiakban: hivatal) ügyfélfogadási időben vagy postai úton a hivatal címére.

(2) A szociális támogatás hivatalból is megállapítható. A támogatás kezdeményezésére a szociális, egészségügyi, nevelési és oktatási intézmények vezetői és meghatalmazott munkatársai is jogosultak, amennyiben működési területükön szociálisan rászoruló személyről szereznek tudomást.

6. § (1) A kérelmező a kérelem benyújtásakor nyilatkozik saját és háztartásában élő személyek adatairól, vagyoni és jövedelmi viszonyairól.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott nyilatkozatok valódiságát a kérelemnyomtatványon feltüntetett dokumentumokkal kell igazolni.

7. § (1) A pénzbeli ellátások folyósítása lakossági folyószámlára utalással vagy lakcímre postai átutalással történik, de létfenntartást veszélyeztető élethelyzetre való tekintettel az önkormányzat házi pénztárából is történhet a kifizetés.

(2) A jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítését a Szoctv. 17. §-a alapján kell elvégezni.

II. Fejezet

Ellátási formák

8. § (1) Az önkormányzat jogosult részére pénzbeli és természetbeni szociális támogatást nyújt.

(2) Szociális rászorultság esetén a jogosult számára az alábbi ellátások állapíthatóak meg:

a) pénzbeli ellátásként

aa) lakásfenntartási támogatást,

ab) rendkívüli pénzbeli támogatást,

ac) első lakáshoz jutók támogatása,

ad) születési támogatás,

b) természetbeni ellátásként

ba) gyógyszer költségekhez nyújtott támogatás

bb) temetési szolgáltatás igénybevételéhez nyújtott támogatás

bc) köztemetési költségeinek támogatása

bd) szociális étkeztetési támogatás

be) közüzemi díj hátralék megfizetéséhez nyújtott támogatás

III. Fejezet

Pénzbeli ellátások

3. Lakásfenntartási támogatás

9. § (1)1 Lakásfenntartási települési támogatás állapítható meg annak a személynek, akinek a lakhatását biztosító lakóépülettel kapcsolatosan fenntartási gondjai jelentkeznek, mivel rendkívüli élethelyzetbe került vagy létfenntartási gonddal küzd és családjában az egy főre jutó nettó havi jövedelem a szociális vetítési alap összegének 220 %-át, egyedül élő esetén 270 %-át nem haladja meg. A kérelmet a jelen rendelet 1. melléklet szerinti nyomtatványon kell benyújtani.

(2) Lakásfenntartási települési támogatás a kérelem benyújtását követő időszakban jelentkező, a kérelmezőt vagy a vele közös háztartásban élőt terhelő közüzemi díjak megfizetésére adható. A kérelem beadását megelőző időszakban meg nem fizetett közüzemi díjak támogatására lakásfenntartási települési támogatás nem állapítható meg.

(3) A lakásfenntartási települési támogatás összege 3.000.-Ft.

(4) Lakásfenntartási támogatást 12 hónap időtartamra lehet megállapítani.

4. Rendkívüli pénzbeli támogatás

10. § (1)2 Rendkívüli pénzbeli támogatásra jogosult azon kérelmező, aki olyan rendkívüli élethelyzetbe került, amely átmeneti financiális gondokat eredményezett és családjában az egy főre jutó nettó havi jövedelem a szociális vetítési alap összegének 250 %-át, egyedül élő esetén 300 %-át nem haladja meg. A kérelmet a jelen rendelet 2. melléklete szerinti nyomtatványon kell benyújtani.

(2) A rendkívüli pénzbeli támogatás összege 10.000.- Ft.

(3)3 Rendkívüli pénzbeli támogatás adható akkor is, ha a gyermek családban történő gondozásának költségeihez való hozzájárulás céljából a gyermek és a fiatal felnőtt jogán az a szülői felügyeletet gyakorló szülő, törvényes képviselő vagy gondozást végző személy jogosult rendkívüli települési támogatásra, akinek családjában az egy főre jutó nettó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 220 %-át, egyedül élő vagy esetén 270 %-át és a gyermeket gondozó család időszakosan létfenntartási gondokkal küzd, illetve létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került. A rendkívüli települési támogatás összege gyermekenként 10.000, - Ft.

(4)4 Az a kérelmező, aki rendkívüli pénzbeli támogatásra nem jogosult, de olyan méltányolható, kiemelkedően súlyos élethelyzetbe került, amely alapja elemi csapás okozta kár, sérelem, vagy tartós kórházi vagy idősek bentlakásos intézményében ápolással járó betegséggel küzd vagy súlyos balesetet szenvedett, illetve családtagja vagy közeli hozzátartozója hunyt el, kérelemre krízis helyzeti rendkívüli pénzbeli támogatás állapítható meg számára, feltéve, hogy az egy főre jutó nettó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap 350%-át, egyedül élő esetén a 450%-át. A krízis helyzeti rendkívüli pénzbeli támogatás összege 100.000, - Ft.

11. § (1) Rendkívüli pénzbeli támogatás igényelhető:

a) rendkívüli eseti támogatásként az átmenetileg nehéz anyagi helyzetbe került személy vagy vele közös háztartásban élők kiadásainak mérséklésére,

b) A gyermek családban történő gondozásának költségeihez nyújtott támogatásra vagy

(2) Létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetnek, valamint időszakos létfenntartási gondnak minősül különösen:

a) a kérelmező hirtelen fellépő és kórházi ápolást igénylő 15 napos kezelést, ellást elérő, meghaladó betegsége, sérülése,

b) családfenntartó halála, vagy súlyos – legalább 15 napot elérő – kórházi kezelése,

c) egy hónapot meghaladóan rendszeres pénzellátás megszűnése (nyugdíjellátás, rokkantellátás, járadék folyósítás), feltéve, hogy ennek okán a mindennapi megélhetés kerül veszélybe,

d) munkaviszony megszűnése a munkáltató rendes felmondása által, a jogviszony megszűnését követő naptól, feltéve, ha a kérelmező nem részesül végkielégítésben,

e) lakhatást veszélyeztető krízisállapot (több hónapja fennálló lakásfenntartással kapcsolatos közüzemi, szolgáltatási díjhátralék),

f) lakhatását veszélyeztető elemi kár elszenvedése,

g) bűncselekmény vagy szabálysértés (pl. rablás, lopás, betörés stb.) következtében bekövetkezett kár, sérülés.

12. § (1) A rendkívüli eseti települési támogatás kamatmentes kölcsön formájában is nyújtható, mely esetben a támogatás mértéke legfeljebb 60.000.-Ft.

(2) Kamatmentes kölcsön annak állapítható meg, akinek átmeneti pénzügyi nehézségei belátható időn belül megoldódnak és a kölcsön visszafizetésére képes lesz.

(3) A kölcsönként folyósított rendkívüli települési támogatás szerződés megkötésével vehető igénybe, és azt legfeljebb egy év alatt, havi egyenlő részletekben kell visszafizetni.

(4) Az első törlesztő részlet visszafizetése az ellátás kifizetésének hónapját követő második hónaptól esedékes. A törlesztő részleteket minden hónap 10-ik napjáig kell az önkormányzat házipénztárába vagy számlájára megfizetni.

(5) A törlesztő részletek visszafizetésének elmulasztása esetén - egyszeri felhívást követően - a hátralévő összeget egy összegben vissza kell fizetni.

5. Első lakáshoz jutók támogatása

13. § (1) Első lakáshoz jutási támogatást igényelhetnek azon házaspárok vagy MOKK Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába bejegyzett élettársi kapcsolatban élők (továbbiakban: házastársak), akik megfelelnek e rendelet 13. § (2)–(5) bekezdésekben meghatározott feltételeknek.

(2) Azon házastársak nyújthatnak be első lakáshoz jutó támogatás iránti, akik az alábbi feltételeknek megfelelnek:

a) akik közül legalább az egyik házastárs a 42. életévét nem töltötte be és legalább 2 gyermekkel rendelkeznek vagy nyilatkoznak, hogy két gyermeket vállalnak a kérelem benyújtásától számított 5 éven belül,

b) Akik közül legalább az egyik házastárs 3 éve életvitelszerűen – lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezve – Pázmánd településen él,

c) Pázmánd Község Önkormányzat mindenkor hatályos Helyi Építési Szabályzata szerinti Falusias lakóövezet, Kertvárosias lakóterület és Településközpont vegyes terület területi besorolású településrészén kívánnak építkezni vagy használt házat, házrészt, lakást vásárolni, továbbá, akik

d) vállalják, hogy a támogatásért 5 évre szóló elidegenítési tilalommal kapcsolatos vállalást tesznek, amelynek földhivatali bejegyzéshez hozzájárulnak,

e) kijelentik, hogy a támogatásból épített vagy megvásárolt ingatlan lesz a család lakó- és tartózkodási helye, legalább a d) pont szerinti időtartam idejére.

(3) A kérelmet a Polgármesteri Hivatalba kell benyújtani a 3. melléklet szerinti nyomtatványon. A kérelem egész évben benyújtható.

(4) A kérelemhez lakóház építése esetén az építési vagy használatbavételi engedélyt, vétel esetén az adás-vételt igazoló szerződést vagy a tulajdont igazoló ingatlan bejegyzést (tulajdoni lapot) mellékelni kell.

(5) A támogatásból kizáró körülmény, ha a kérelmező, vagy házastársa a kérelem tárgyát megjelölt ingatlanon túl további saját tulajdonú lakással vagy lakóépülettel, házzal vagy házrésszel rendelkezik az ország bármely területén.

(6) Első lakáshoz jutók támogatása címén az igénylők részére egyszer legfeljebb 300.000.-Ft vissza nem térítendő támogatás adható.

(7) A támogatást teljes összegében vissza kell fizetnie a támogatottnak, amennyiben az (1) bekezdés c)-d) pontjaiban meghatározott feltételeket nem teljesíti a támogatott. Amennyiben a kérelmező az általa vásárolt, épített lakás használatba vételétől (tulajdonjog bejegyzésétől, használatba vételi engedélytől) számított öt éven belül azt elidegeníti, vagy a támogatás odaítélésénél a képviselő-testületet félrevezeti, illetve a lakást jövedelemszerzés céljából hasznosítja, köteles a támogatást azonnal és egy összegben visszafizetni az önkormányzat részére a mindenkori jegybanki alapkamattal megemelt összegben.

(8) Lakásfelújítási támogatást igényelhetnek azon 13. § (1) bekezdés szerinti házaspárok, akik megfelelnek a 13. (2) bekezdés a)–b) pontban meghatározott feltételeknek, és:

a) új házasságkötésre vagy élettársi kapcsolat létrehozására került sor, vagy

b) új gyermek születése vagy örökbefogása történik.

6. Születési támogatás

14. § (1) Kérelemre a polgármester a gyermek születésére tekintettel egyszeri támogatást nyújt a pázmándi állandó bejelentett lakóhelyén legalább kettő éve életvitelszerűen tartózkodó, vagy lakóingatlan tulajdonnal és pázmándi állandó bejelentett lakhellyel rendelkező legalább 3 hónap életvitelszerű tartózkodó, a gyermeket saját háztartásában nevelő törvényes képviselő részére. A kérelmet a jelen rendelet 4. melléklete szerinti nyomtatványon kell benyújtani.

(2) A támogatást a gyermek törvényes képviselője igényelheti a gyermek születését követő 60 napon belül. A határidő elmulasztása jogvesztő.

(3) A kérelemhez csatolni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatának, lakcímkártyájának másolatát, valamint a kérelmező nyilatkozatát az életvitelszerű tartózkodás tényéről, illetve arról, hogy a gyermeket saját háztartásában neveli.

(4) A támogatás mértéke gyermekenként egységesen 40.000, - forint. (5) A (4) bekezdés szerinti támogatásra egy gyermekre tekintettel csak egy személy jogosult.

(5) A polgármester a születési támogatások tekintetében, a tárgyév első felében meghozott döntéseiről a tárgyév július 31.-ig, illetve a tárgyév második felében meghozott döntéseiről, a tárgyévet követő év január 31-ig beszámol.

IV. Fejezet

Természetbeni ellátások

15. § A 8. § (2) bekezdés ba)-bc) pontjai szerinti kérelmet a jelen rendelet 5. melléklete szerinti nyomtatványon, míg a bd) pont szerinti kérelmet a jelen rendelet 6. melléklete szerinti nyomtatványon kell benyújtani.

7. Gyógyszer költségekhez nyújtott támogatás

16. § (1) A polgármester a gyógyszerkiadások viseléséhez havi rendszerességgel települési támogatást nyújthat annak a szociálisan rászoruló személynek, aki nem jogosult alanyi vagy normatív közgyógyellátásra, és

a)5 akinek a családjában az egy főre jutó nettó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 220%-át, vagy egyedül élő esetén 270%-át, és

b)6 a részére megállapított havi rendszeres gyógyszerköltség térítési díjának összege a szociális vetítési alap összegének 75 %-át meghaladja,

c) és akinek a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóság írásban (határozattal) elutasította alanyi vagy normatív közgyógyellátási igényre benyújtott kérelmét.

(2) A gyógyszerkiadások viseléshez nyújtandó települési támogatás 6 hónap időtartamra kerül megállapításra, és összege havi 5.000.-Ft.

(3) A kérelemhez csatolni kell a háziorvos, vagy szakorvos által felírt, a kérelmező által rendszeresen szedett gyógyszerekről

a) a gyógyszertár igazolását a felírt gyógyszerek (gyógyászati eszközök) térítési díjának összegéről,

b) a háziorvos vagy a szakorvos igazolását a felírt gyógyszerkészítmény szedés várható időtartamáról.

8. Temetési szolgáltatás igénybevételéhez nyújtott támogatás

17. § (1) Elhunyt pázmándi lakos eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás céljából igényelt egyszeri rendkívüli települési támogatásra jogosult az a pázmándi bejelentett lakóhellyel rendelkező kérelmező, aki saját nevére szóló számlával igazolja, hogy az elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodott.

(2) A kérelmet a haláleset bekövetkezésétől számított 2 hónapon belül kell előterjeszteni, a halotti anyakönyvi kivonat, valamint a kérelmező személy nevére szóló, temetés költségeit igazoló számlák bemutatásával.

(3) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásra igényelt rendkívüli települési támogatás összege 30.000.- Ft.

9. Köztemetési költségeinek támogatása

18. § (1)7 A polgármester az eltemettetésre köteles személy kérelmére a köztemetés költségeinek megtérítési kötelezettsége alól mentesíti a kérelmezőt, ha családjában az egy főre jutó nettó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 200 %-át, egyedül élő esetében 250 %-át, vagyona sem neki, sem a családtagjainak nincs és különös méltánylást érdemlő körülmények állnak fenn esetében.

(2) Különös méltánylást érdemlő körülmények különösen a kérelmező családjában:

a) fennálló munkanélküliség,

b) fennálló tartós súlyos betegség, vagy

c) legalább két kiskorú gyermek nevelése.

(3) A kérelemben szereplő különös méltánylást érdemlő körülményt a kérelmező igazolni köteles.

10. Közüzemi díj hátralék megfizetéséhez nyújtott támogatás

19. § (1) A polgármester támogatásban részesítheti azon kérelmezőt, akinek 2 hónapot meghaladó közüzemi tartozása van, és akinek jövedelmi viszonyai, valamint aki a 11. § (2) bekezdésben meghatározott élethelyzet, létfenntartási gond kialakulása okán, nem tudja fizetni a hátralékát, amely körülmények fennállása miatt kikapcsolási veszély fenyegeti a kérelmezőt (közüzemi díj hátralék megfizetéséhez nyújtott támogatás).

(2)8 Az (1) bekezdés szerinti támogatás annak a kérelmezőnek adható, akinek családjában az egy főre jutó nettó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 200 %-át, egyedül élő esetén 250 %-át.

(3) Az (1) bekezdés szerinti támogatás iránti kérelmet e rendelet 1. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani. (4) A támogatás megállapítására irányuló kérelem bármikor beadható. A támogatás mértéke havonta 2.000.- forint. A támogatás folyósításának időtartama 6 hónap.

11. Szociális étkeztetés

20. § (1) Az önkormányzat az étkeztetés keretében főétkezésként legalább napi egyszeri meleg ételt biztosít szociálisan rászorultaknak, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen

a) koruk,

b) egészségi állapotuk,

c) fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük,

d) szenvedélybetegségük, vagy

e) hajléktalanságuk

miatt.

(2) Az önkormányzat az étkeztetést saját alapítású költségvetési intézménye, a Királyi Konyha Gyermekeinkért Intézmény útján, az azzal kötött szerződés alapján biztosítja a kérelmező részére.

21. §9 (1) A szociális étkeztetés vonatkozásában szociálisan rászorult az a kérelmező, aki

a) 70. életévét betöltötte és egyedül él,

b) időskorúak járadékában részesül,

c) aki a Szoctv. 37. § (1) bekezdés a) pontja alapján aktív korúak ellátásán belül egészségkárosodási támogatásban részesül, és egészségi állapota miatt önmaga ellátásáról részben vagy teljesen nem tud gondoskodni és nincs olyan hozzátartozója, aki ellátásáról gondoskodna

d) aki az Szoctv. 37. § (1) bekezdés a) pontja alapján aktív korúak ellátásán belül egészségkárosodási támogatásban részesül, egyedül él, és a háziorvos által kiadott igazolás alapján betegsége miatt átmenetileg vagy tartósan nem képes önmagáról gondoskodni,

e) egészségi állapota miatt, aki mozgáskorlátozottsága, illetve krónikus, vagy akut megbetegedése miatt önmaga ellátásáról – részben vagy teljesen, átmenetileg vagy véglegesen – gondoskodni nem tud, és a megromlott egészségi állapotát szakorvosi véleménnyel vagy zárójelentéssel igazolja, vagy a háziorvos javasolja az ellátását.

f) aki fogyatékosságát vagy pszichiátriai betegségét szakorvosi véleménnyel vagy zárójelentéssel igazolja, és a háziorvos javasolja az ellátását,

g) aki szenvedélybetegsége következtében beállt szervi károsodását kórházi vagy szakorvosi zárójelentéssel igazolja, és a mentálhigiénés szakorvos vagy a háziorvos javasolja az ellátását,

h) hajléktalan, nincs fedél a feje felett, és a lakcímet igazoló hatósági igazolványa alapján csak településszintű lakóhellyel rendelkezik. E jogcímen nem jogosult ellátásra akit család vagy egyéb személy befogad, vagy aki önkényes lakásfoglaló.

(2) Nem jogosult szociális étkeztetésre az a személy, akire tekintettel hozzátartozója ápolási díjban részesül.

(3) Azt a személyt, akinek ellátását tartási-, életjáradéki- vagy öröklési szerződésben vállalták, a szolgáltatásért az intézményi térítési díjat köteles fizetni.

(4) Az intézményi térítési díjakat a képviselő-testület az intézményi térítési díjakról szóló 2/2023. (I. 30.) önkormányzati rendeletében állapítja meg.

21/A. §10 (1) A személyi térítési díjakat a polgármester határozatba foglalt döntéssel 1 évre állapítja meg.

(2) Az étkezés személyi térítési díja csökkentésének esetei:

a) A térítési díj 10%-át kell megfizetni amennyiben az ellátott havi jövedelme a szociális vetítési alap összegének maximum 150 %-a,

b) A térítési díj 40%-át kell megfizetni amennyiben az ellátott havi jövedelme a szociális vetítési alap összegének 150 %-át meghaladja, de 250 %-át nem éri el,

c) A térítési díj 60%-át kell megfizetni amennyiben az ellátott havi jövedelme a szociális vetítési alap összegének 250 %-át meghaladja, de 350 %-át nem éri el,

d) A térítési díj 80%-át kell megfizetni amennyiben az ellátott havi jövedelme a szociális vetítési alap összegének 350 %-át meghaladja, de 450 %-át nem éri el.

(3) Az étkeztetés személyi térítési díjánál méltányosságból a polgármester a személyi térítési díj 50 %-áig terjedő térítési díjkedvezményt vagy térítési díjmentességet állapíthat meg legfeljebb 12 hónap időtartamra különösen akkor, ha a kérelmező életkörülményeiben kedvezőtlen változás következett be, például:

a) elemi kárt szenvedett,

b) szabálysértéssel, bűncselekménnyel (pl: lopás, rablás) jelentősen megkárosították,

c) lakásában rendkívüli esemény (pl: csőtörés, szélvihar, egyéb elemi kár) miatt súlyos kár keletkezett,

d) egészségében állapotromlás következett be,

e) családi körülményeiben olyan változás állt be (pl: tartósan beteg vagy fogyatékos hozzátartozó, haláleset), amely miatt az ellátott a térítési díjat, vagy annak teljes összegét átmenetileg nem tudja megfizetni,

f) havi gyógyszerköltsége meghaladja a havi jövedelmének 30 %-át.

22. § (1)11 Az étkeztetés iránti kérelmet a Pázmándi Polgármesteri Hivatalba kell benyújtani, személyesen vagy postai úton, valamennyi szükséges melléklettel felszerelve. Étkeztetés megállapítására hivatalból is sor kerülhet.

(2)12 A 21.§ (1) bekezdésben meghatározott szociális rászorultságot igazolni kell.

(3)13 Az étkeztetés igénybevétele iránti kérelemhez a kérelmezőnek nyilatkoznia kell a kérelem benyújtását megelőző havi nettó jövedeleméről és mellékelni kell a jövedelmi adatok valódiságát bizonyító iratokat.

(4) A jövedelemvizsgálat során az Szt. 4. § (1) bekezdését, valamint az Szoctv. 10. §-át megfelelően kell alkalmazni.

23. § (1)14 A szociális ellátás igénybevételének megkezdése előtt az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője írásban megállapodást köt az önkormányzattal.

(2) A megállapodás tartalmazza:

a) az ellátás kezdőidőpontját, tartamát,

b) az étkeztetés módját,

c) térítési díj összegét, a fizetés módját, helyét, időpontját,

d) az ellátás mellőzése esetén (pl. betegség, kórházi ápolás, elutazás) az előzetes bejelentési kötelezettség szabályait, és

e) az ellátás megszüntetésének eseteit.

24. § (1) A polgármester által külön eljárás kertében biztosítható ellátás esetei:

a) ha az igénybe vevő önmaga ellátására teljesen képtelen és nincs olyan hozzátartozója, aki az ellátásról gondoskodna, vagy

b) szociális helyzetében, egészségi állapotában olyan kedvezőtlen változás követezett be, ami a gyorsított ellátást igényli.

(2) A polgármester a szociális étkeztetési támogatások tekintetében, a tárgyév első felében meghozott döntéseiről a tárgyév július 31.-ig, illetve a tárgyév második felében meghozott döntéseiről, a tárgyévet követő év január 31-ig beszámol.

25. § (1)15 A jogosult, illetve törvényes képviselője az ellátás megszüntetését kezdeményezheti a polgármesternél. Az ellátás a felek megegyezése szerinti időpontban, ennek hiányában a megállapodásban foglaltak szerint szűnik meg.

(2) Az önkormányzat megszünteti az ellátást:

a) az ellátott halála esetén,

b) ha az ellátott személyi térítési díj fizetési kötelezettségének egy hónapig nem tesz eleget,

c) ha az ellátott az ellátást előzetes bejelentés nélkül tartósan (2 hét) nem vette igénybe és ezt utólag nem igazolta

d) ha az ellátott magatartásával az ellátást lehetetlenné teszi vagy akadályozza, vagy

e) ha az ellátott írásban kéri az ellátás megszüntetését.

12. Személyes gondoskodást biztosító alapellátások

26. § Az önkormányzat a következő személyes gondoskodást nyújtó alapellátásokat biztosítja:

a) házi segítségnyújtás,

b) jelzőrendszeres házi segítségnyújtás,

c) családsegítés.

d) gyermekjóléti szolgáltatás.

27. § (1) Az önkormányzat a 26. § szerinti szolgáltatásokat a HUMÁN Család- és Gyermekjóléti Szolgálat Intézményi Társulás (2481 Velence, Tópart utca 26.) útján látja el a Társulási Megállapodásban foglaltak szerint látja el.

(2) A 16. § szerinti szolgáltatások igénybevételéről a HUMÁN Család- és Gyermekjóléti Szolgálat Intézményi Társulás székhely települése, Velence Város Önkormányzata alkot rendeletet.

V. Fejezet

Záró rendelkezések

28. § Jelen rendelet előírásait a folyamatban lévő el nem bírált ügyekben is alkalmazni kell, feltéve, hogy kedvezőbb helyzetet teremt a kérelmezőnek.

29. § Ez a rendelet 2022. március 1-jén lép hatályba.

30. §16

1

A 9. § (1) bekezdése a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 10. § (1) bekezdése a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

3

A 10. § (3) bekezdése a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

4

A 10. § (4) bekezdése a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

5

A 16. § (1) bekezdés a) pontja a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

6

A 16. § (1) bekezdés b) pontja a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

7

A 18. § (1) bekezdése a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.

8

A 19. § (2) bekezdése a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.

9

A 21. § a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 6. §-ával megállapított szöveg.

10

A 21/A. §-t a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 7. §-a iktatta be.

11

A 22. § (1) bekezdése a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 8. §-ával megállapított szöveg.

12

A 22. § (2) bekezdése a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 8. §-ával megállapított szöveg.

13

A 22. § (3) bekezdése a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 8. §-ával megállapított szöveg.

14

A 23. § (1) bekezdése a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 9. §-ával megállapított szöveg.

15

A 25. § (1) bekezdése a Pázmánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 10. §-ával megállapított szöveg.

16

A 30. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.