Bonyhádvarasd Község Önkormányzata Képviselő-testülete
11/1999. (VIII. 30.) Kt. rendelete a közterületek használatáról
Hatályos: 2013. 08. 01Bonyhádvarasd Község Önkormányzata Képviselő-testülete
11/1999. (VIII. 30.) Kt. rendelete a közterületek használatáról
Hatályos: 2013. 08. 01
Bonyhádvarasd Község Önkormányzat Képviselő-testületének
11/1999. (VIII. 30.) Kt. rendelete
a közterületek használatáról[1]
(Egységes szerkezetbe foglalva a 16/1999. (XII. 01.) Kt., a 11/2000. (VII. 20.) Kt.,
a 19/2002. (XII. 01.) Kt., a 13/2004. (VIII. 25.) Kt., a 17/2005. (IX. 20.) Kt. és a 12/2013. (VII.30.) számú módosító rendeletekkel)
[1] A rendeletet a képviselő-testület 1999. 08. 26.-á fogadta el. Hatályba lépett 1999. 09. 01.-én. A módosító rendeletekkel egységes szerkezetű rendelet hatályos 2013.08.01-jétől.
Bonyhádvarasd község önkormányzat képviselő-testülete (továbbiakban: képviselő-testület) a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (továbbiakban: Ötv.) 16. § (1) bekezdésben foglalt felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:
Általános rendelkezések
- 1. §
A rendelet célja
Meghatározza a közterületek használatának rendjére vonatkozó szabályokat, figyelemmel a helyi adottságokra, a lakossági igényekre, a műemlékvédelmi, a községrendezési, közlekedés biztonsági szempontokra. Megállapítja a közterület használati díj mértékét és fizetési módját. Szabályozza az engedély nélkül tárolt és az üzemképtelen járművekkel kapcsolatos eljárást.
- 2. §
- (1) A rendelet hatály kiterjed Bonyhádvarasd község közigazgatási területén belül, az ingatlan nyilvántartásban közterületként (pl.: közút, járda, tér, park stb.) nyilvántartott földrészletekre, továbbá egyéb földrészletek közhasználatra átadott részére.[1]
- (2) Rendelkezései minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre vonatkoznak, akik állandó vagy ideiglenes jelleggel a község területén tartózkodnak, tevékenykednek.
- 3. §
A közterületeket, azok építményeit, berendezéseit, felszereléseit rendeltetésüknek megfelelően állaguk sérelme nélkül és az általános magatartási szabályok betartásával mindenki ingyenesen használhatja.
Közterület használat engedélyezése, a közterület igénybevétele
- 4. §
- (1) A közterületek rendeltetéstől eltérő használatához hatósági engedély (továbbiakban: közterület használati engedély) szükséges.
- (2) Közterület használati engedélyt kell beszerezni:
- a. közterületbe 30 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat, kirakatszekrény, üzleti védőtető, hirdető berendezés, cég- és névtábla elhelyezésére,
- b elárusító fülke, pavilon elhelyezéséhez,
- c szobor, emlékmű, köztárgy elhelyezéséhez, ha azt nem a képviselő-testület helyezi el,
- d. önálló hirdető berendezések, figyelmeztető- és tájékoztató táblák elhelyezéséhez,
- e. építési, bontási munkával kapcsolatos eszköz, építőanyag, törmelék elhelyezéséhez,
- f. alkalmi és mozgó árusításhoz, kiállítás, alkalmi vásár tartásához,
- g. vendéglátó-ipari előkert, kitelepülés céljára,
- h. kereskedelmi göngyölegek elhelyezéséhez, árukirakodáshoz,
- i. üzemképtelen jármű ideiglenes tárolásához,
- j. teher- és személyszállításra szolgáló gépjármű, mezőgazdasági vontató, egyéb munkagép, pótkocsi tárolására vonatkozóan, ha azt nem az erre a célra kijelölt parkolóban tárolják,
- k. minden fajta épület, építmény létesítéséhez funkció megjelölésével,
- l. egyéb célú területhasználathoz
- m. [1]közterületen történő filmalkotás forgatásához.
[1] Beillesztette a 12/2013. (VII.30.) számú rendelet. Hatályos 2013. 08. 01-től.
5. §
- (1) Nem kell közterület használati engedély:
- a. közút, járda építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban közterület elfoglalásához,
- b. úttartozékok, közúti közlekedés irányítását szolgáló, berendezések elhelyezéséhez,
- c. közterületen, illetve az alatt vagy felett elhelyezett postai, távközlési kábelek, továbbá közművek lefektetése, illetve hibaelhárítása érdekében végzett munkához,
- d. köztisztasági tevékenységgel kapcsolatban használt tárgyak elhelyezéséhez,
- e. köztisztasági szerveknek a feladatuk ellátását szolgáló közérdekű eszközök, berendezések, létesítmények elhelyezéséhez,
- f. államigazgatási szerveknek a feladatuk ellátása körében,
- g. közvetlen életveszély elhárításához szükséges közterület igénybevételéhez.
- (2) Nem adható közterület használati engedély:
- a. közlekedési területen a közlekedési szakhatóság, műemlékileg vagy egyéb szempontból védett területen a műemlékvédelmi, illetve egyéb szakhatóság előzetes hozzájárulása nélkül,
- b. tűz- és robbanásveszélyes tevékenység gyakorlására, az eseti rendezvények és kitelepülések kivételével szeszesital árusítására, szexuális áruk forgalmazására,
- c. a lakosság nyugalmát vagy a közerkölcsöt sértő tevékenység végzésére.
- 6. §
- (1) Közterület használati engedély kiadása a képviselő-testület hatáskörébe tartozik.
- (2) A kérelmet a képviselő-testülethez az 1. számú melléklet szerint kell benyújtani a közterület használatát megelőzően legalább 15 nappal.
- (3) Az engedély
- a. ideiglenes jelleggel
- - meghatározott idő elteltéig, vagy
- - meghatározott feltétel bekövetkeztéig, illetőleg
- b. állandó jelleggel (visszavonásig) adható meg.
- (4) A meghatározott időre szóló közterület használati engedély legrövidebb időtartama 1 nap, kérelemre többször meghosszabbítható.
- (5) Ha az engedély érvényét veszti, az engedélyes - ha a képviselő-testület másként nem rendelkezik - köteles saját költségén az eredeti állapotot minden féle kártalanítási igény nélkül helyreállítani.
(6) A közterület használati engedély kiadását a képviselő-testület a polgármesterre átruházza.[1]
(7)[2] A 4.§. (2) bekezdése m.) pontjában foglaltak esetében a közterület használat iránti engedély kérelmet a Tolna Megyei Kormányhivatalnál kell előterjeszteni, és az hatósági szerződésben állapodik meg a kérelmezővel. A hatósági szerződést a képviselő-testület hagyja jóvá.
- 7. §
- (1) [1]
- (2) [2]
- (3) Az engedélyes köteles az igénybe vett területet tisztán tartani, gondozni. Az engedély érvényességének meghosszabbításánál a polgármester ellenőrzi ennek betartását.[3]
- (4) Tilos hirdetést, plakátot, reklámcédulát, egyéb hirdető eszközt e célra ki nem jelölt építményre, műtárgyra, köztéri berendezésre, úttartozékra elhelyezni.
- (5) [4]A 6.§ (7) bekezdése szerinti hatósági szerződés abban az esetben hagyható jóvá, ha a kérelmező a következő feltételek teljesítését vállalja a hatósági szerződésben:
a) az eredeti állapot helyreállítását,
b) az igénybe vett közterület és a közterületen elhelyezett tárgyak rendben- és tisztán tartását,
c) a keletkezett hulladék elszállításáról való gondoskodást,
d) a filmforgatással érintett lakosság és vállalkozás tájékoztatását a filmforgatással kapcsolatos lényeges információkról,
e) az esetleges forgalomkorlátozásokról tájékoztatót megjelentetését a helyi médiában, továbbá
f) a filmforgatás miatti vagy azzal összefüggésbe hozható esetleges károk megtérítését, beleértve a harmadik személy által az önkormányzat felé érvényesített kárt is.
- (6) [5]A hatósági szerződés jóváhagyásának egyedi feltételeként kell meghatározni mindazon előírásokat, amelyeket a kérelmezett közterület-használattal kapcsolatban a közútkezelő a véleményében, a forgalomtechnikai kezelő-üzemeltető az általa jóváhagyott forgalomtechnikai tervben, a zöldfelület kezelője-üzemeltetője a hozzájárulásban, vagy bármely más, a kérelmezett közterület-használat folytán érintett szerv, szervezet nyilatkozatában meghatároz. A közút közterület-használatára vonatkozó közútkezelői vélemény hiányában a hatósági szerződés nem hagyható jóvá.
- (7) [6]A filmforgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén az akadály elhárulása után az esetleges kárelhárítást vagy helyreállítást követő 10 munkanapon belül biztosítja újra a közterületet olyan időtartamban, ameddig a filmforgatás akadályozva volt.
[1] Hatályon kívül helyezte a 9/2008. (VII. 22.) Kt. rendelet. Hatályos 2008. 07. 22-től.
[2] Hatályon kívül helyezte a 9/2008. (VII. 22.) Kt. rendelet. Hatályos 2008. 07. 22-től.
[3] Módosította a 9/2008. (VII. 22.) Kt. rendelet. Hatályos 2008. 07. 22-től.
[4] Beillesztette a 12/2013. (VII.30.) számú rendelet. Hatályos 2013. 08. 01-től.
[5] Beillesztette a 12/2013. (VII.30.) számú rendelet. Hatályos 2013. 08. 01-től.
[6] Beillesztette a 12/2013. (VII.30.) számú rendelet. Hatályos 2013. 08. 01-től.
A közterület használati díj mértéke, fizetésének módja
- 8. §
- (1) Az engedélyes a közterület használatáért díjat köteles fizetni. A díj mértékét a 2. számú melléklet tartalmazza, a fizetendő díjat, annak megfizetésének határidejét, módját a határozatban kell meghatározni.
- (2) Az engedélyes a közterület használati díjat a közterület tényleges használatára, illetőleg a közterületen lévő létesítmény tényleges üzemeltetése nélkül köteles megfizetni.
- (3) A létesítményekkel elfoglalt közterületek nagyságának meghatározásánál a létesítmény alapterületét és a használatához szükséges csatlakozó terület mértékét kell figyelembe venni. Cég-, cím-, hirdetőtábla, egyéb reklám és tájékoztatási célú eszköz elhelyezése esetén, annak felületét kell alapul venni. A díj szempontjából minden megkezdett hónap, nap, m2 egésznek számít.
- (4) A ki nem egyenlített közterület használati díjak behajtására a 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) rendelkezéseit kell alkalmazni.[1]
- (5) [2]A 4.§ (2) bekezdés m.) pontban foglalt esetben a fizetendő közterület használat díja megegyezik a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény 3. mellékletében foglalt legmagasabb díjtételek mindenkori mértékével.
- (6) [3]Amennyiben a kérelmező által a filmforgatás céljából használt közterület nagysága az 1000 m2-t nem éri el, úgy a fizetendő díj mértéke az (5) bekezdésében megállapított díj 80%-a.
- (7) [4]Jelen rendelet alkalmazásában - a filmforgatás céljából használt közterületekre vonatkozóan -turisztikailag kiemelt központi terület nem kerül meghatározásra.
[1] Módosította a 17/2005. (IX. 20.) Kt. rendelet. Hatályos 2005. 11. 01.-től.
[2] Beillesztette a 12/2013. (VII.30.) számú rendelet. Hatályos 2013. 08. 01-től.
[3] Beillesztette a 12/2013. (VII.30.) számú rendelet. Hatályos 2013. 08. 01-től.
[4] Beillesztette a 12/2013. (VII.30.) számú rendelet. Hatályos 2013. 08. 01-től.
Mentesség a közterület használati díj fizetése alól
- 9. §
- (1) A képviselő-testület a közterület használati díj fizetésének kötelezettsége alól – kérelemre- részben vagy egészben felmentést adhat:
- a. ha az engedélyes családjában az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét,
- b. ha az engedélyes közhasznú szervezet,
- c. jótékony és közcélú rendezvényekkel, illetve
- d. a választásokkal kapcsolatos hirdetések alkalmával.
- (2) [1]A 4.§. (2) bekezdése m.) pontjában foglaltak esetében mentes a közterület használati díj fizetése alól, ha a filmalkotás közérdekű célt szolgál. Közérdekű célnak minősül különösen az önkormányzat érdekében, továbbá oktatási, tudományos vagy ismeretterjesztési célok érdekében végzett filmforgatás.
Ellenőrzés, az engedély nélküli használat következményei
- 10. §
- (1) A közterület használat szabályszerűségének hatósági ellenőrizését a Ket. szabályai szerint kell végezni.[1]
- (2) A közterület engedélyhez kötött, de engedély nélküli használata esetén a használót a polgármester határidő kitűzésével felhívja a használat megszüntetésére, és a közterület – saját költségén kártalanítási igény nélkül történő – eredeti állapotának a helyreállítására, vagy a közterület használati engedély iránti kérelem benyújtására.[2]
Az engedély visszavonása
- 11. §
Az engedélyt meg kell vonni, ha az engedélyes a közterületet az engedélytől eltérő módon vagy célra használja, vagy a díjfizetést a határozatban meghatározott időpontot vagy időpontokat követő 15 napon belül nem teljesíti. Erre az engedélyest a határozatban figyelmeztetni kell.
Az üzemképtelen járművek közterületen történő tárolása
- 12. §
- (1) E rendelet alkalmazása szempontjából üzemképtelen jármű:
- a. a hatósági engedéllyel vagy jelzéssel nem rendelkező az a jármű, amely egyébként közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel vagy jelzéssel vehet részt,
- b. baleset vagy más egyéb okból megsérült, és elhagyott, valamint
- c. műszaki állapotánál fogva közúti közlekedésre alkalmatlan.
- (2) Közterületen üzemképtelen jármű közterület használati engedély nélkül nem tárolható, a tulajdonos vagy az üzembentartó (továbbiakban: üzemben tartó) az üzemképtelen járművet saját költségén köteles a közterületről a felszólításban megjelölt időpontig eltávolítani.
- (3) Üzemképtelen jármű közterület használati engedélyét az üzemben tartónak kell megkérni.
- (4) Üzemképtelen jármű közterületen történő tárolásához közterület használati engedély legfeljebb 90 napra adható. Ilyen engedély meghosszabbítására 1 alkalommal van lehetőség.
- (5) Az üzemben tartó köteles az engedélyt jól látható módon a járművön elhelyezni.
Vegyes rendelkezések
- 13. §
- (1) Tilalomba ütköző reklám, hirdetés észlelése esetén a polgármester az azt elhelyező szervet, vagy személyt – határidő kitűzésével – felszólítja a közzététel megszüntetésére. Eredménytelen felszólítás esetén a további közzétételt határozattal megszünteti, és a szükséges intézkedéseket megteszi.
- (2) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a közterület használat engedélyezésére vonatkozó hatósági eljárásra a Ket. szabályait kell alkalmazni.[1]
- (3) A közterület rendeltetésétől eltérő célra történő használata esetén a használattal érintett terület közvetlen környezetét (2 m) a használó köteles tisztán tartani.[2]
- (4) Aki a rendelet 4. § (2) bekezdésében, a 12. § (1) bekezdésében és a 13. § (1) bekezdésében foglalt kötelezettségeket nem teljesíti vagy tilalmakat megszegi – ha a cselekmény bűncselekményt nem valósít meg - szabálysértést követ el és 30.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.[3]
Záró rendelkezés
- 14. §
E rendelet 1999. 09. 01-én lép hatályba, ezzel egyidejűleg a közterületek használatáról szóló 7/1991. (VII. 15.) Kt. rendelet, valamint az ezt módosító 6/1992. (VII. 29.) Kt. rendelet, a 7/1997. (XII. 16.) Kt. rendelet és a 2/1999. (III. 01.) Kt. rendelet hatályát veszti.