Hottó község Képviselő-testületének 11/2014 (XII.1..) önkormányzati rendelete

a temetőről és a temetkezés rendjéről

Hatályos: 2023. 01. 01- 2023. 03. 31

Hottó község Képviselő-testületének 11/2014 (XII.1..) önkormányzati rendelete

a temetőről és a temetkezés rendjéről1

2023.01.01.

Hottó Község Önkormányzata Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a.) pontjában, valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 41. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi önkormányzati rendeletet alkotja:2

I. Fejezet

Általános rendelkezések

A rendelet célja

1. § A rendelet célja, hogy Hottó Község közigazgatási területén a helyi viszonyok figyelembevételével biztosítsa a tisztességes és méltó temetéshez, valamint a végtisztesség megadásához való jogot, szabályozza a temető működési rendjét és meghatározza a temetkezés lebonyolításának, a temető használatának szabályait.

A rendelet hatálya

2. § (1) A rendelet hatálya Hottó Község közigazgatási területén lévő köztemetőkre – Hottó, Zalaszentmihályfa - terjed ki.

(2) A rendelet személyi hatálya kiterjed a köztemető fenntartását, üzemeltetését, továbbá a temetkezési szolgáltatást végző természetes és jogi személyekre, illetőleg mindazokra, akikre nézve e tevékenységek során jogok és kötelezettségek keletkeznek.

Értelmező rendelkezések

3. § E rendelet alkalmazásában: temetkezési szolgáltató: az az egyéni vállalkozó vagy gazdasági társaság, aki, illetve amely megfelel a temetkezési szolgáltatókra vonatkozó törvényi feltételeknek, telephellyel, halottszállító járművel és a szolgáltatás ellátásához személyzettel rendelkezik.

II. Fejezet

Köztemető

4. § (1) Működő köztemető: Hottó 46/2 hrsz-ú temető, Hottó-Zalaszentmihályfa 0109 hrsz-ú temető.

(2) Lezárt köztemető: nincs

A temető lezárása és megszüntetése

5. § (1) Ha a temető, temetőrész, sírhelytábla, temetési hely betelt, azt az Önkormányzat jogosult lezárni és ott a további temetkezést megtiltani.

(2) A temető, temetőrész, sírhelytábla (parcella), temetési hely lezárását hirdetményben kell közölni. A hirdetményt a lezárás időtartamáról a tájékoztató táblán, szükség szerint a temetőkapun, ravatalozón és az érintett temetőrésznél is ki kell függeszteni.

(3) A megszüntetésről szóló döntést a megszüntetés időpontját megelőzően 3 alkalommal egy országos lapban és a megyei sajtóban közzé kell tenni, továbbá a temetői hirdetőtáblán is közhírré kell tenni úgy, hogy az első közzététel a kiürítés előtt 6 hónappal, továbbiak pedig 2 havonként történjenek.

(4) A lezárt temetőben urnaelhelyezésre a 6. § (2) bekezdésében megjelölt üzemeltető külön engedélyt adhat.

III. Fejezet

A köztemető fenntartása és üzemeltetése

6. § (1) A köztemető fenntartása és üzemeltetése az önkormányzat feladata.

(2) A köztemető fenntartási és üzemeltetési feladatainak ellátásáról az Önkormányzat – kegyeleti közszolgáltatási szerződés megkötésével temetkezési vállalkozó útján is gondoskodhat.

(3) Az üzemeltető a temető fenntartás körében gondoskodik a temető rendeltetésszerű használatához szükséges építmények, közművek, egyéb tárgyi és infrastrukturális létesítmények, valamint a közcélú zöldfelületek karbantartásáról, szükség szerinti felújításáról és gondozásáról.

(4) A temető üzemeltetése körében a fenntartó

a) meghatározza a temetkezési szolgáltatás, illetőleg a temetőben végzett egyéb vállalkozási tevékenységek ellátásának temetői rendjét (továbbiakban: temetői rend);

b) biztosítja az eltemetés (urnaelhelyezés) feltételeit, ideértve a temetési helyre való első temetést megelőzően a sírhely kiásásáról (sírásás) való gondoskodást;

c) gondoskodik a sírhelyekkel való gazdálkodásról, megállapítja a temetőlátogatók kegyeletgyakorlásának feltételeit, a nyitvatartási időt;

d) biztosítja a ravatalozó, és technikai berendezései, tárolók és hűtők, valamint a temető egyéb közcélú létesítményei (infrastruktúra) karbantartását, és működteti azokat;

e) gondoskodik a temetőbe kiszállított elhunytak átvételéről, biztosítja a temető nyitását, zárását;

f) megőrzi a nyilvántartó könyveket;

g) tájékoztatja a temetőlátogatókat;

h) kijelöli a temetési helyeket, gondoskodik a sorba temetésről;

i) elvégzi a temető és létesítményeinek tisztán tartását, az utak karbantartását, síkosságmentesítését és a hóeltakarítást;

j) rendszeresen összegyűjti és elszállítja a hulladékot, gondoskodik annak elhelyezéséről és kezeléséről;

k) gondoskodik a temető használata rendjének betartásáról és betartatásáról;

l) összehangolja a temetői létesítmények, így különösen a ravatalozó használatával kapcsolatos temetkezési szolgáltatói tevékenységeket, szervezési intézkedésekkel elősegíti a temetés és az urnaelhelyezés zökkenőmentes lefolytatását

m) gondoskodik az ügyfélfogadásról,

n) köztemető útjainak, parkjainak, a még temetetlen részek gyommentesen tartásáról,

o) elkészíti a köztemető digitális térképét, számítógépen is rögzítheti a temetői nyilvántartásokat,

p) ellátja a teljeskörű sírhelygazdálkodást, a temetési helyek megváltásával, újraváltásával kapcsolatos ügyintézést, ezek díjának beszedését.

IV. Fejezet

Temetés

7. § (1) Az eltemetés módja szerint a temetés hamvasztással vagy elhamvasztás nélkül történik, egyházi vagy világi szertartás szerint. A temetkezési szolgáltató a tevékenység ellátása során köteles az eltemettetőnek a temetési szertartásra vonatkozó rendelkezését tiszteletben tartani.

(2) Az eltemetés módját és helyét - amennyiben az elhunyt arról életében nem rendelkezett - az határozza meg, aki a temetésről gondoskodik. Az elhunyt temetésére köteles személy a temetési hely kiválasztása, illetve – amennyiben köztemetőben temetési hely felett rendelkezési joga van – megjelölése miatt köteles az üzemeltetőt megkeresni és a sírhely elfogadását, illetve kijelölését aláírásával igazolni. Közköltségen történő temetés esetén az ismert hozzátartozót a temetés helyéről és idejéről értesíteni kell.

(3) Temetni hagyományos módon koporsóban, illetve urnába helyezett hamvak eltemetésével lehet.

(4) A koporsót temetés előtt véglegesen le kell zárni.

8. § (1) A szociális temetések céljára a koporsós és urnás temetésekre az üzemeltető esetenként jelöl ki sírhelyet.

(2)3

V. Fejezet

Temetkezési szolgáltatások

9. § (1) Temetkezési szolgáltatási tevékenység:

a) a temetésfelvétel

b) az elhunytnak a kegyeleti igényeknek megfelelő temetésre való – az egészségügyi szolgáltató halott kezelési feladatkörébe nem tartozó és az egészségügyi intézmény területén kívül végzett – előkészítése,

c) a temetéshez szükséges kellékekkel való ellátás,

d) a ravatalozás,

e) búcsúztatás,

f) sírásás, illetve a sír felhantolása, kivéve a temetési helyre való első temetést megelőzően a sírhely kiadását a szociális sírok esetében;

g) a köztemetőben történő halott hűtés

h) sírhelynyitás és visszahantolás,

i) a sírba helyezés,

j) a halott szállítás,

k) az urnaelhelyezés,

l) a hamvak szórása,

m) az exhumálás,

n) az újratemetés.

(2) A temetkezési szolgáltatási tevékenységek teljes körűen vagy önállóan is végezhetők (a továbbiakban együtt: temetkezési szolgáltatás).

(3) Az egyházi szertartás szerinti búcsúztatás a rendelet értelmében nem minősül temetkezési szolgáltatásnak.

Szolgáltatókra vonatkozó rendelkezések

10. § (1) A köztemetőben temetkezési szolgáltatást végezhet az üzemeltető, továbbá az a vállalkozó is, aki jogszabály alapján e tevékenység végzésére jogosult.

(2) Az engedéllyel rendelkező temetkezési vállalkozók temetkezési szolgáltatást – köztemetőben történő elhelyezés esetén – az üzemeltető által meghatározott temetői rend, valamint az üzemeltetővel kötött megállapodás alapján folytathatják.

(3) Az üzemeltető a temetkezési szolgáltatók tekintetében köteles megtartani az egyenlő bánásmód követelményét.

(4) A sírásást és a sír felhantolását a temetkezési vállalkozók is végezhetik. Ebben az esetben is az üzemeltető kötelessége és felelőssége a sírhelyek kijelölése és a sírásás ellenőrzése.

11. § (1) A temetkezési szolgáltató köteles az engedélyezett temetkezési szolgáltatási tevékenységet a kegyeleti jogok betartása mellett, folyamatos rendelkezésre állással ellátni.

(2) A temetkezési szolgáltató a tevékenység ellátása során köteles az eltemettetőnek a temetési szertartásra vonatkozó rendelkezését - az egyházi temetés esetén az egyházi szertartás rendjének megfelelően - tiszteletben tartani.

(3) A szolgáltatásban közreműködők a munka során kötelesek méltó magatartást tanúsítani, a munkát a kegyeleti igényeknek megfelelő öltözetben végezni.

12. § (1) Temetkezési szolgáltatást az végezhet, aki megfelel a temetkezési szolgáltatókra vonatkozó törvényi feltételeknek, telephellyel, halottszállító járművel és a szolgáltatás ellátáshoz személyzettel rendelkezik. A szolgáltatási tevékenység a kormányrendeletben meghatározott műszaki, közegészségügyi és alapvető kegyeleti, illetve személyi feltételek szerint gyakorolható.

(2) A temetkezési szolgáltatónak temetkezési szolgáltató szakképesítéssel kell rendelkeznie.

Temető-fenntartási hozzájárulás

13. § (1) Az Önkormányzatot a köztemetőben lévő építmények, közművek, egyéb tárgyi és infrastrukturális létesítmények használatáért temető-fenntartási hozzájárulás illeti meg. A hozzájárulás megfizetésére kötelezettek körét, a hozzájárulás mértékét e rendelet 1. . melléklete tartalmazza.

(2) Ha az üzemeltető temetkezési szolgáltató tevékenységet is végez, köteles a temető‑fenntartási hozzájárulás díját megfizetni, továbbá a vállalkozóktól beszedett díjat a kegyeleti közszolgáltatási szerződésben meghatározottak szerint az Önkormányzatnak befizetni.

A temetői szolgáltatás, illetőleg a temetőben végzett egyéb vállalkozói tevékenységek ellátásának temetői rendje

14. § (1) Az engedéllyel rendelkező temetkezési vállalkozók a temetkezési szolgáltatás a község köztemetőjében történő végzéséről a tevékenység megkezdése előtt kötelesek az üzemeltetőt írásban tájékoztatni.

(2) Az elhunytnak a temetés helye szerinti köztemetőbe történő kiszállításáról a temetői rendben meghatározottak szerint kell gondoskodni.

(3) Az üzemeltető a temetőbe kiszállított elhunyt átvételére a temetői rendben meghatározottak szerint köteles.

(4) Az üzemeltető képviselője köteles a temetési időpontok és a szolgáltatások összehangolásáról gondoskodni. A temetkezési vállalkozó feladata a hozzátartozók által a temetőbe korábban kiszállított koszorúk, virágcsokrok átvétele, a temetés időpontjáig történő tárolása, illetve azoknak temetésenként (elhunytanként) történő csoportosítása. A szertartás időtartama alatt - különösen az egymást követő temetések esetén – a hozzátartozók irányítása és tájékoztatása a temetkezési vállalkozó feladata.

(5) Vasárnap és ünnepnapon, illetve pihenőnapon a köztemetőben – a temetkezési szolgáltatók kivételével - vállalkozók által munka nem végezhető.

VI. Fejezet

Nyilvántartások

15. § (1) A temetőben a kegyeleti jogok gyakorlása céljából az üzemeltető a törvény 18. § (2) bekezdésében meghatározott tartalommal nyilvántartó könyvet köteles vezetni. A nyilvántartásokat számítógépen is rögzítheti.

(2) Az üzemeltető köteles nyilvántartást vezetni a védetté nyilvánított síremlékekről.

(3) A nyilvántartó könyvbe az eltemettető és a temetkezési hely felett rendelkezni jogosult személy tekinthet be.

(4) Az üzemeltető a nyilvántartó könyv adatai alapján a temető nyitvatartási ideje alatt felvilágosítást köteles adni az elhunyt személy temetési helye után érdeklődőknek.

(5) A temető üzemeltetője köteles gondoskodni a nyilvántartó könyvbe bejegyzett (tárolt) személyes adatok biztonságáról.

(6) A temetőről térképet kell készíteni, amelyen fel kell tüntetni, hogy mely sírhelytáblák, sorok, milyen temetési helyek céljára vannak fenntartva. A térképet a változásokkal legalább évenként ki kell egészíteni.

VII. Fejezet

Temetési szabályok

16. § (1) A temetés módja lehet világi és egyházi.

(2) A halottakat eltemetni, az elhamvasztott halottak maradványait elhelyezni csak temetőben szabad. Ha a temetésre köteles személy az urna kiadását kéri, a kiadott urna bármely olyan ingatlanon, illetve temetkezési emlékhelyen elhelyezhető vagy eltemethető, ahol a tulajdonos, továbbá az ingatlan jogszerű használója ehhez hozzájárult és a kegyeleti igények biztosíthatók.

(3) A kiürített sírhelyek újraértékesítése – az alábbi kivétellel – azok számára történhet, akik a sírhely megváltáskor (temetési hely igénylésekor) eltemetendő elhunyt személy halotti anyakönyvi kivonatát bemutatják, illetve hiteles másolatát a sírhely megváltási igényükhöz csatolják. Kivétel: ha valaki saját maga, vagy közeli hozzátartozója számára kívánja a sírhelyet megváltani. A megváltott sírhelyet tovább értékesíteni nem szabad.

Temetési helyek

17. § (1) A temetési helyek koporsós temetés esetén: a sírhelyek, gyermeksírhelyek, sírboltok (kripták).

(2) Hamvasztásos temetés esetén a hamvakat tartalmazó urna temetési helye: urnafülke (kolumbárium), urnasírhely, urnasírbolt (urnakripta), továbbá az urna rátemethető koporsós temetési helyre is.

(3) Az eltemettető vagy egyetértésével más hozzátartozó kívánságára az urnát az átvétel igazolásával ki kell adni, és ennek megtörténtét a nyilvántartásban is fel kell jegyezni. Az így kiadott urna bármely olyan ingatlanon, illetve temetkezési emlékhelyen elhelyezhető vagy eltemethető, ahol a tulajdonos (kezelő), továbbá az ingatlan jogszerű használója ehhez hozzájárult és a kegyeleti igények biztosíthatók. Ezek a rendelkezések a korábban temetőben elhelyezett urnára is alkalmazhatók.

(4) A temetőt sírhelytáblákra, kell felosztani. A sírhelytábla a temetőrendezési tervben megjelölt olyan temetőrész, amely a nyugvási időt követően kiüríthető és temetés céljára ismételten igénybe vehető. A sírhelytáblákat sorszámozni kell. A sírhelytáblákat elő kell készíteni a folyamatos temetésre.

(5) A sírhelytáblákat számozott sorokra, azon belül sorszámozott sírhelyekre kell felosztani. A díszsírhelyeket és a sírbolthelyeket külön kell jelölni.

(6) Mélyített felnőtt sírhelybe (2,20 m) tisztiorvos engedélye alapján még egy koporsó temethető. A sírhelyre történő rátemetés esetén a rendelet 2. mellékletének 2. pontjában meghatározottak szerint újraváltási díjat kell fizetni.

(7) Felnőtt sírhelybe elhelyezett két koporsón kívül még négy urna is eltemethető. Koporsóban történő rátemetés alkalmazása nélkül a sírhelyen még hat urna helyezhető el. Az urna elhelyezése a sírhely feletti rendelkezési jog időtartamát nem hosszabbítja meg.

(8) A kettős felnőtt sírhely két koporsó egymás melletti elhelyezésére szolgál. Rátemetés a (7) bekezdésben meghatározottak szerint történhet.

(9) Felnőtt sírhelydíj megfizetése esetén a felnőtt sírhely táblába 10 éven aluli gyermek is temethető, meglévő családi sírhely esetén gyermeksírhely áron. Ebben az esetben a sírhely méreteinek a felnőtt sírhely méreteivel kell azonosnak lennie.

(10) Sírboltba koporsóban csak annyi elhunyt személy temethető, ahány férőhelyre azt építették. Ezen túl négyszemélyes sírboltba további 12 urna helyezhető el. Amennyiben a sírbolt tulajdonosa a temetkezési jogosultságról a sírboltkönyvben vagy végrendeletben nem tett rendelkezést, úgy a sírboltban az elhunyt hozzátartozói az elhalálozás sorrendjében temethetők el. A sírbolt tulajdonosának kérelmére a sírboltban elhelyezett koporsókban lévő, porladáson túli csontmaradványokat össze kell gyűjteni és hamvasztás után urnában, illetőleg gyermekkoporsóban a sírboltba vissza kell helyezni. Ebben az esetben a maradványok csak egy urnahelynek számítnak.

(11) Az elhalálozástól számított 5 éven belül sír (sírbolt) felnyitására engedély hamvasztás, más temetőbe való áthelyezés és rátemetés céljából, illetve a nyomozó hatóság rendelkezésére adható. A kormányrendelet 29. §-ában meghatározott betegségben (kolerában, pestisben, kiütéses tífuszban, stb.) elhunytak temetési helyének megnyitására csak az elhalálozástól számított 1 év elteltével adható engedély.

(12) Lezárt temetőből és sírhelytáblából a holttest-maradványok exhumálás útján helyezhetők át a működő temetőbe, illetve betemetés alatt álló sírhelytáblába. Az exhumálás csak az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatnak a temető fekvése szerint illetékes intézete engedélye alapján végezhető el.

(13) Ha a temetési hely feletti rendelkezési jog a rendelet 5. § (1) bekezdésében, illetve a 20. § (7) bekezdésében foglaltak alapján szűnik meg, a temetési hely feltárásakor a megszüntetett sírhelyekből származó holttest maradványokat közös sírhelyben kell elhelyezni, amelyről az elhunyt hozzátartozói rendelkezése alapján, ilyen hiányában a kegyeleti szokások, valamint a közegészségügyi előírások betartása mellett az üzemeltető köteles gondoskodni.

Díszsírhelyek

18. § (1) A díszsírhelyek a köztemetőben kijelölt azon sírhelyek, amelyeket az elhunyt személy Hottó község fejlődése érdekében végzett kimagasló tevékenységének elismeréséül Hottó Község Polgármestere örök temetkezési hely céljára adományoz. A polgármester döntését megelőzően kikéri a Képviselőtestület véleményét. Díszsírhely illeti meg a község elhunyt díszpolgárait és polgármestereit is.

(2) Díszsírhely adományozásáról az elhunyt legközelebbi hozzátartozóját és a temető üzemeltetőjét írásban kell értesíteni.

(3) Díszsírhely használati ideje a temető fennállásáig tart, használata díjtalan.

(4) A díszsírhelyre a - sírnyitás és a rátemetés szabályainak megtartása, költségeinek viselése mellett - az elhalt özvegye és az elhalt közvetlen felmenő és lemenő hozzátartozói (szülők, gyermekek) is eltemethetők.

(5) A díszsírhelyek gondozásáról az elhunytak hozzátartozói, ezek hiányában – az önkormányzat megbízására és költségére - az üzemeltető köteles gondoskodni.

Védett síremlékek

19. § (1) A Képviselőtestület a sírjel művészeti értéke miatt, illetve az elhunyt személy iránti tisztelet kifejezése érdekében sírjelet, temetési helyet védetté nyilváníthat. (továbbiakban együtt: védett síremlék)

(2) A védettség alá helyezést, illetve annak megszüntetését a Képviselőtestület által erre a célra létrehozott munkacsoport írásban kezdeményezi.

(3) A kezdeményezésnek tartalmaznia kell:

- a védendő síremlék megnevezését,
- a temetési hely pontos megjelölését (temető, parcella, sor, szám)
- a védendő síremlék rövid leírását, dokumentálását (irodalom, fotók),
- a kezdeményezés indoklását.
(4) A védettség alá helyezési, illetve annak megszüntetésére irányuló eljárás megindításáról, majd a döntésről értesíteni kell
- a temető üzemeltetőjét
- a temetési hely felett rendelkezni jogosult személyt.
(5) A védelem alá helyezésről, illetve annak megszüntetéséről a Képviselőtestület dönt. A védett síremlékek körét 5 évente felül kell vizsgálni.
(6) A védelem alá helyezést, illetve megszüntetésének tényét a temető nyilvántartó könyvébe be kell jegyezni. A bejegyzésről az üzemeltető gondoskodik.
(7) A védett síremlék – a védettség tényét és okát, valamint a védettséggel összefüggő egyéb információt tartalmazó – táblával megjelölhető.
(8) A védettség megszűnése esetén a 19. § (2)-(3) bekezdésében megjelölt kedvezmények a továbbiakban nem illetik meg a temetési hely felett rendelkezni jogosult személy(eke)t.

20. § (1) A védett síremlékek esetében is a temetési hely felett rendelkezni jogosult határozza meg a temetési helyre helyezhető személyek körét, illetve jogosult a védett síremlék gondozására. A temetési hely felett rendelkezni jogosult személyében bekövetkezett változást 45 napon belül be kell jelenteni a temető üzemeltetőjének.

(2) A védett síremlékek esetében a védetté nyilvánítástól kezdődően a temetési hely feletti rendelkezési jog – a temető fennállásáig – határozatlan idejűvé válik.

(3) Védett síremlékek esetében a temetési hellyel rendelkező személy mentesül a rendelet 22. §-ban megjelölt megváltási (újraváltási) díj megfizetése alól, a korábban megfizetett díj nem követelhető vissza.

(4) A temetési hely felett rendelkező személy a sírjelet – a temetési helyre a védetté nyilvánítást követően temetett személyek nevének, adatainak feltüntetése kivételével – csak a Képviselőtestület hozzájárulásával változtathatja meg.

(5) A védett síremlék gondozásával, karbantartásával, felújításával kapcsolatos feladatokat a temetési hely felett rendelkezni jogosult személy hiányában a temető tulajdonos látja el.

A temetési helyek használati ideje

21. § (1) A temetési hely feletti rendelkezési jogot az gyakorolja, aki a temetési helyet megváltotta.

(2) A rendelkezési jog időtartama (használati idő) a megváltás napjával kezdődik.

(3) A rendelkezési jog időtartama:

a) a koporsós betemetés, illetve rátemetés napjától számított 25 év;

b) sírbolt esetén 60 év;

c) urnasírhely esetén 10 év;

d) urnasírbolt esetén 25 év.

A temető üzemeltetője az a) és c) pontban meghatározott temetési helyek megváltását kétszeres időtartamra is engedélyezheti.

(4) A temetési hely feletti rendelkezési jog – az Önkormányzat eltérő rendelkezése hiányában – meghosszabbítható (újraváltható). A temetési hely újraváltásában elsőbbséget élvez az eltemettető, halála esetén pedig a törvényes öröklés rendje szerint soron következő közeli hozzátartozója. A meghosszabbítás időtartam a (3) bekezdésbe foglalt időtartammal egyezik meg.

(5) A temetési hely feletti rendelkezési jog magánszemélyek között nem ruházható át.

(6) Megszűnik a rendelkezési jog gyakorlása, ha a rendelkezési idő meghosszabbítás hiányában lejár, illetve ha a temetési hely megszűnik.

(7) A temetési hely ismételten felhasználható, ha a rendelkezési idő lejártát követően 1 év eltelt és a temetési hely feletti rendelkezési jogot ismételten nem váltották meg, feltéve, hogy az üzemeltető országos és helyi lapban az ezzel kapcsolatos tájékoztatást két alkalommal közzétette, továbbá azt a temetői hirdetőtáblán is elhelyezte és megkísérelte a rendelkezési jogosult értesítését.

A temetési hely megváltási díja

22. § (1) A temetési hely feletti rendelkezési jog megszerzéséért és gyakorlásáért megváltási, illetve újraváltási díjat kell fizetni.

(2) A díjak mértékét a rendelet 2. melléklete tartalmazza.

(3) Ha a temetési hely feletti rendelkezési jog azért szűnik meg, mert a jogosult a holttestet más temetési helyen kívánja eltemetni, a jogosult részére a megváltási díj időarányos részét vissza kell téríteni.

A temetési helyek méretei

23. § A temetési helyek méreteit a rendelet 3. melléklete tartalmazza.

A temetési hely megjelölése, a sírboltok

24. § (1) A temetési hely megjelölésére a temetési hely felett rendelkezni jogosult sírjelet használhat, illetve létesíthet. Szociális sírhely esetén csak az állam által biztosított sírjelet lehet használni.

(2) A temetési helyen túlterjeszkedő, közízlést sértő vagy oda nem illő felirattal ellátott sírjel nem helyezhető el.

(3) A sírhelyeken sírdomb kialakítása (felhantolás) nem kötelező.

(4) A sírjel nem foglalhat el a temetési helynél nagyobb területet.

(6) Sírbolt csak az önkormányzat hozzájárulásával, külön jogszabályban meghatározott esetekben és módon, építési engedéllyel építhető.

VIII. Fejezet

A temető használatának rendje

25. § (1) A temetőben mindenki a hely csendjének, a kegyeletnek megfelelő magatartást köteles tanúsítani.

(2) A temetőben csak a sírok, sírboltok, síremlékek díszítésére szolgáló tárgyak (koszorúk, vázák, mécsesek, gyertyák, stb.) helyezhetők el. A sírhelyek gondozása során keletkező hulladék kizárólag az arra kijelölt helyen helyezhető el.

(3) A temetőben a sírokat, az azokon lévő tárgyakat, síremlékeket, a temetőben lévő épületeket, egyéb tárgyakat, fákat, cserjéket, növényzetet beszennyezni, vagy eltávolítani tilos.

26. § (1) A temetőben járművel közlekedni – a mozgáskorlátozottak, az idős, illetve a beteg személyek, továbbá a munkavégzés és a temetkezési tevékenység céljából behajtó járművek kivételével – tilos.

(2) A temető területén 12 éven aluli gyermek csak felnőtt felügyelete mellett tartózkodhat.

(3) A temető területére kutyát bevinni – a terápiás, segítő, vakvezető és jelzőkutyák kivételével – tilos.

27. § (1) A temető területén fa, cserje, növény csak a sírra, vagy – az üzemeltető engedélyével – attól legfeljebb 30 cm távolságra a sírsorok között ültethető. A fa, cserje, illetve a növény teljes kifejlettségében sem lehet azonban magasabb 2 m-nél és átmérője nem haladhatja meg a sírhely méretét. A temetési hely felett rendelkezni jogosult saját költségén köteles az itt meghatározott magasságot, illetve átmérőt meghaladó fát, cserjét, növényt eltávolítani.

(2) A temetőben pad csak az üzemeltető hozzájárulásával, a közlekedés és a szomszédos sír megközelítésének akadályozása nélkül helyezhető el.

(3) A temető területén – az erre a célra kijelölt hely kivételével – tilos temetkezési szolgáltatásra utaló reklám- és hirdetőtábla elhelyezése.

28. § (1) A temetőben végzendő minden munkát – kivéve a hozzátartozók részéről történő sírgondozást, a temetési hely növénnyel való beültetését és díszítését – a temető üzemeltetőjének be kell jelenteni.

(2) Az üzemeltető hozzájárulása szükséges építőanyagnak a temetőbe való beszállításához, továbbá építési vagy bontási munkáknak a temetőben való elvégzéséhez.

(3) A temetési helyen történő építés, felújítás, bontás során keletkező anyagokat (sírjelet, annak darabjait, törmeléket, stb.) az építő köteles elszállítani.

(4) A sírgödröt az üzemeltető hozzájárulásával természetes – a talajban lebomló – anyaggal burkolni lehet.

(5) A temető területéről síremléket, keresztet, fejfát – vagyonvédelmi okból – csak a temető üzemeltetőjének történt előzetes bejelentés után szabad kivinni.

29. § (1) A temetőben munka csak úgy végezhető, hogy az ne sértse a hozzátartozók és a látogatók kegyeleti érzéseit, ne akadályozza az elhunyt elbúcsúztatását.

(2) A búcsúztatás alatt a munkavégzéssel keletkezett hang vagy egyéb hatás nem zavarhatja a szertartást. A munka ideje alatt a temetési helyek látogatását nem lehet akadályozni.

30. § A nyitvatartás idejéről, a temető rendjéről a temető bejáratánál a temetőlátogatók részére tájékoztatót kell kifüggeszteni.

IX. Fejezet

Záró rendelkezések

31. § (1) E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

1. melléklet4

Temetőfenntartási hozzájárulás és egyéb üzemeltetői díjak
(a díjtételek az ÁFÁ-t tartalmazzák)

Megnevezés

Díj (Ft)

1. Sírköves vállalkozó által fizetendő temető-fenntartási hozzájárulás a temetőben lévő közművek és terület használatáért (kivéve a közművek felújítását)

5.000,- Ft

2. Temetési közszolgáltatók által fizetendő temető-fenntartási hozzájárulás a temetőben lévő közművek és terület használatáért

2.000,- Ft

Helyi vállalkozók a fenti díjak fizetése alól mentesek.

2. melléklet5

Temetési helyek megváltási díja(a díjtételek az ÁFÁ-t tartalmazzák)

Megnevezés

Díj (Ft)

1. Új sírhely váltása (25 évre) /felnőtt/: 6

6.000,-

Kettős sírhely esetén a fenti ár kétszerese számítandó fel. 7

12.000,-

Mélyített sírhely esetén a fenti ár 1,5-szerese számítandó fel

2. Újra váltott sírhely (25 évre) /felnőtt/: 8

a.) további temetésre alkalmas

6.000,-

b.) csak gondozásra alkalmas

6.000,-

Kettős sírhely esetén a fenti ár kétszerese számítandó fel.

12.000,-

Mélyített sírhely esetén a fenti ár 1,5-szerese számítandó fel

3. Gyermeksírhely (25 évre): 9

0,-

4. Újra váltott gyermeksírhely (25 évre ) 10

0,-

5.Kriptahely (50 évre):

Új, négy személy elhelyezésére alkalmas 11

90.000,-

6. Újra váltott kripta (50 évre): 12

60.000,-

7. Urnakripta (25 évre): 13

33.000,-

8. Újra váltott urnakripta (25 évre ): 14

16.500,-

9. Urnasír (10 évre ): 15

6.000,-

10. Újra váltott urnasír (10 évre): 16

6.000,-

11. Hagyományos urnafülke (10 évre): 17

32.000,-

12. Hagyományos urnafülke újra váltása 18

16.000,-

A sírhelyre történő rátemetés esetén a megváltási időből hátralévő idővel arányosan csökkentett újraváltási díjat kell fizetni, ugyanakkor viszont a használati idő a temetés időpontjától újra kezdődik.

A temetési helyek méretei

1. Sírhelyek méretei – beleértve a szociális sírhelyeket is:

a) felnőtt egyes sírhely 2,1 m hosszú, 0,9 m széles, 2,0 m mély

b) felnőtt kettes sírhely 2,1 m hosszú, 1,9 m széles, 2,0 m mély

c) gyermek sírhely 1,3 m hosszú, 0,6 m széles, 1,6 m mély

d) urnasírhely 0,8 m hosszú, 0,6 m széles, 1,0 m mély

Koporsós rátemetés esetén úgy kell mélyíteni, hogy a felülre kerülő koporsó aljzata legalább 1,6 m mélyre kerüljön.

2. Sírboltok méretei: Négyszemélyes 3,0 m hosszú, 2,5 m széles, 2,0 m mély, Urnasírbolt (urnakripta) 1,0 m hosszú, 1,0 m széles, 0,50 m mély

3. Urnafülkék méretei: Szabványos 0,4 m méter magas, 0,4 m méter széles, 0,3 m mély

A temető fenntartója ettől eltérő urnafülkék létesítését is engedélyezheti.

4. A sírhelyek egymástól való oldaltávolságának 60 cm-nek, a gyermek sírhelyeknél pedig 30 cm-nek kell lenni.

5. A sírdombok magassága legfeljebb 50 cm lehet.

1

Az önkormányzati rendeletet a Hottó Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2023. (II. 13.) önkormányzati rendelete 20. §-a hatályon kívül helyezte 2023. április 1. napjával.

2

A bevezető a Hottó Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2022. (IX. 29.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

3

A 8. § (2) bekezdését a Hottó Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2022. (IX. 29.) önkormányzati rendelete 3. §-a hatályon kívül helyezte.

4

Módosította a 3/2015.(IV.15.) önkormányzati rendelet, hatályos 2015. április 16. napjától

5

Módosította a 11/2018. (IX.27.) önkormányzati rendelet, hatályos 2018. szeptember 27. napjától

6

Módosította a 9/2022. (IX.29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2023. január 1. napjától

7

Módosította a 9/2022. (IX.29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2023. január 1. napjától

8

Módosította a 9/2022. (IX.29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2023. január 1. napjától

9

Módosította a 9/2022. (IX.29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2023. január 1. napjától

10

Módosította a 9/2022. (IX.29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2023. január 1. napjától

11

Módosította a 9/2022. (IX.29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2023. január 1. napjától

12

Módosította a 9/2022. (IX.29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2023. január 1. napjától

13

Módosította a 9/2022. (IX.29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2023. január 1. napjától

14

Módosította a 9/2022. (IX.29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2023. január 1. napjától

15

Módosította a 9/2022. (IX.29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2023. január 1. napjától

16

Módosította a 9/2022. (IX.29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2023. január 1. napjától

17

Módosította a 9/2022. (IX.29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2023. január 1. napjától

18

Módosította a 9/2022. (IX.29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2023. január 1. napjától