Ipolytölgyes Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2013 (XII.23) számú rendelete

a szociális igazgatásról és a szociális ellátásról

Hatályos: 2013. 12. 23- 2015. 03. 01

Ipolytölgyes Község Önkormányzata Képviselő-testületének

12/2013.(XII.23.) önkormányzati rendelete

a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról


Ipolytölgyes Községi Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontja és a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdésének b./ pontjában, 32. § (3) bekezdésében, 37/A § (3) bekezdésében, 43/B §-ában, 46. §-ában, 48. § (4) bekezdésében, 50. § (3) bekezdésében, 62. § (2) bekezdésében biztosított felhatalmazás alapján az önkormányzat által pénzben és természetben nyújtott szociális ellátásokról az alábbi rendeletet alkotja:


Általános rendelkezések

1. §


A rendelet hatálya kiterjed az Sztv. 3. §-ában felsorolt személyek közül azokra, akik Ipolytölgyes község közigazgatási területén lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkeznek, és életvitelszerűen Ipolytölgyes községben élnek.


2. §


(1) A rendeletben nem szabályozott esetben az Sztv. szerint kell eljárni.


(2) E rendelet alkalmazása során szociálisan rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki az e rendeletben az egyes ellátási formáknál meghatározott jövedelemhatárokat nem lépi túl.


3. §


(1) A támogatások iránti kérelmeket az e célra biztosított formanyomtatványon lehet benyújtani elsősorban a Márianosztrai Közös Önkormányzati Hivatal Ipolytölgyesi Ügyfélszolgálatában (továbbiakban: hivatal), ezen kívül annak székhely hivatalában, kirendeltségein, ügyfélszolgálatán.


(2) A kérelemhez csatolni, illetve nyomtatványon igazolni kell a jövedelemre, munkaviszonyra, tanulói jogviszonyra (kivéve általános iskolás gyermek esetén), szükség esetén vagyoni helyzetre, egészségi állapotra, havi rendszeres gyógyszerköltségre, munkaképesség megváltoztatására, tb. Jogviszony időtartamára, közmű-kiadásokra, az együtt élő családtagok személyi adataira, jövedelmére, családi állapotra, lakáskörülményekre és azzal kapcsolatos adatokra, valamint az ellátásra vonatkozó jogosultság érdemi elbírálásához szükséges egyéb adatokra vonatkozó igazolásokat és nyilatkozatokat, halotti anyakönyvi kivonatot, temetés költségeit igazoló számlákat,


(3) Beiskolázási segély kérelem minden évben július 1. napjától október 15. napjáig nyújtható be.


(4) A temetésre nyújtott önkormányzati segély iránti kérelmet a haláleset bekövetkeztétől számított 30 napon belül lehet benyújtani.


(5) Amennyiben  a pénzbeli és természetbeni ellátás iránti kérelemben előadott életkörülmények vitathatók és a kérelem megalapozott elbírálása szükségessé teszi, az igénylőnél környezettanulmányt kell készíteni.


(6) A beérkezett kérelmeket a hivatal a körülmények alapos vizsgálata után döntésre előkészíti és a döntésre jogosult szerv elé a jegyző előterjeszti. A támogatásra való jogosultságot figyelemmel kíséri és az ellátások módosítására, megszüntetésére, a jogtalanul felvett összeg visszafizetésére javaslatot tesz.


(7) Az eljárás során a döntést hozó szerv dönt az egyes támogatások esetlegesen természetben történő nyújtásáról is.


(8) Támogatások nem állapíthatók meg, illetve a megállapított támogatást meg kell szüntetni annak a személynek:

            

-aki az általában elvárható lépéseket nem teszi meg helyzetének javítása érdekében,

-aki valótlan tényt állít, illetve megtévesztő vagy valótlan adatot szolgáltat,

-aki olyan ingó, ingatlan vagyonnal rendelkezik, amely szükség esetén hasznosítható, és amelynek hasznosításából, értékesítéséből szociális gondjait maga is képes lenne megoldani, - kivéve a törvényben meghatározott eseteket – feltéve, hogy az értékesítés helyrehozhatatlan kárt nem okoz,

-aki a szükséges okmányokat a megadott határidőig nem nyújtja be.


(9) Önkormányzati segély több formában és a rendszeres segélyek mellett is megállapítható, ha e rendeletben foglalt feltételeknek a kérelmező megfelel.


4. §


(1) A rendszeres támogatásokat havonta utólag kell folyósítani úgy, hogy a jogosult azt legkésőbb a következő hónap 5. napjáig megkapja.


(2) A pénzbeli támogatásokat a hivatal pénztárából a határozat kézhezvételét követően lehet felvenni.


5. §


Az ápolási díj megállapítása határozatlan időre szól, de a fennállásának feltételeit évente felül kell vizsgálni.


Pénzbeli ellátások

Rendszeres szociális segély

6. §


(1) Az aktív korú rendszeres szociális segélyben részesülő személy részére az önkormányzat együttműködési szervként a Szobi Kistérség Önkormányzatainak Többcélú Társulása Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatot (a továbbiakban: Szolgálat) jelöli ki.


(2) A beilleszkedést segítő program típusa: munkavállalásai-, álláskereső tanácsadás, a Szolgálat által szervezett program.


(3) A rendszeres szociális segélyben részesülő személy


a) a határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül köteles felkeresni az együttműködésre kijelölt szervet, és


b) a nyilvántartásba vételtől számított 60 napon belül köteles írásban megállapodást kötni a beilleszkedést segítő programról.


(4) Ha a rendszeres szociális segélyben részesülő személy a segély folyósításának időtartama alatt együttműködési kötelezettségét megszegi, a megszegést követően hónap elsejétől a segély folyósítását meg kell szüntetni.


(5) Az együttműködési kötelezettség megszegésének minősül:


a./ a R. 6. § (3) bekezdésének a./ pontjában foglalt határidőt elmulasztja,

b./ a R. 6. § (3) bekezdésének b./ pontjában foglalt határidőt elmulasztja,

c./ neki felróható okból nem teljesíti a beilleszkedést segítő programban foglaltakat.


Ápolási díj

7. §


(1) A döntést hozó szerv ápolási díjat állapít meg annak a hozzátartozónak, aki 18. életévét betöltött tartósan beteg személy otthoni gondozását, ápolását végzi, és a családjában az egy főre számított havi családi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100 %-át, egyedülálló esetén ennek 150 %-át.


(2) A feltételek fennállása esetén az ápolási díj havi összege az éves központi költségvetési törvényben meghatározott alapösszeg 80 %-a.


(3) Ápolási díj csak egy fő után állapítható meg, függetlenül a gondozottak számától.


(4) Az ápolást végző személy nem teljesíti ápolási kötelezettségét, ha


-napi 4 óránál kevesebb időt tölt az ápoltnál,

-nem gondoskodik napi szükségleteinek ellátásáról.


(5) Az ápolást végző személy ha nem teljesíti a (5) pontban felsorolt kötelezettségét, az ápolási díjat a tudomás szerzést követő hónaptól meg kell szüntetni.


Önkormányzati segély

8. §


(1) Önkormányzati segély annak a személynek nyújtható, akinek az egy főre számított havi családi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, egyedül élő esetén ennek 400 %-át.


(2) Önkormányzati segély egyszeri összege nem haladhatja meg a 10.000,- Ft-ot, a legalacsonyobb összege 4.000,- Ft lehet.


(3) Az önkormányzati segély összegének megállapításánál figyelembe kell venni a jövedelmet és a létfenntartás veszélyeztető élethelyzetet.


(4) A gyermekszületéssel kapcsolat kiadások enyhítésére adható önkormányzati segélyt lehet megállapítani kérelem alapján annak az állandó lakosnak, akinek a családjában az egy főre jutó havi családi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 300 %-át, egyedül élő esetében a 400 %-át nem haladja meg.


(5) A gyermekszületéssel kapcsolatos kiadások enyhítésére adható önkormányzati segély összege 10.000,- Ft.


(6) Elhunyt személy eltemettetései költségeire annak a személynek nyújtható önkormányzati segély, aki a temetésről gondoskodott és a családjában az egy főre jutó havi családi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 300 %-át, egyedül élő esetében a 400 %-át nem haladja meg.


(7) A temetésre nyújtott önkormányzati segély összege legalább 10.000,- Ft, de legfeljebb 20.000,- Ft lehet.


(8) A temetési segély összegének megállapításánál figyelembe kell venni a jövedelmet és a temetés költségét.


(9) Beiskolázásra nyújtott önkormányzati segély annak a személynek nyújtható, akinek az egy főre számított havi családi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő esetén ennek 200 %-át.


(10) A beiskolázásra nyújtott önkormányzati segély összege


- általános iskolás gyermek esetén                                                                5.000,- Ft/gyermek

- középiskolás gyermek esetén                                                                     8.000,- Ft/gyermek


(11) Gyermekek védelmében nyújtott önkormányzati segély állapítható meg annak a személynek, akinek az egy főre számított családi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő esetén 180 %-át.


(12) A gyermekek védelmében nyújtott önkormányzati segély összege gyermekenként és alkalmanként 3.000 ,- Ft. 



Természetben nyújtott szociális ellátás

9. §


(1) A szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátások és e rendeletben szabályozott ellátások közül természetbeni szociális ellátás formájában


-önkormányzati segély


nyújtható.


(2) A természetbeni nyújtott szociális ellátás formái az Szt.-ben felsorolton kívül különösen:


-gyermek-intézmény díjának átvállalása (fejlesztő, rehabilitációs intézmények),

-gyógyszer kiváltása,

-utazási támogatás.


Köztemetés költségeinek megtérítése

10. §


A köztemetés költségeinek megtérítési kötelezettsége alól a döntésre jogosult részben, vagy egészben felmentheti az eltemetésre köteles személyt az alábbi különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén:



-akinek a családjában az egy főre jutó havi családi jövedelem a nyugdíjminimum 200 %-át nem haladja meg és vagyonnal nem rendelkezik.


Méltányossági közgyógyellátás

11. §


A döntésre jogosult szerv közgyógyellátási jogosultságot állapít meg annak a személynek, akinek a családjában az egy főre jutó havi családi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő esetében a 200 %-át és a havi rendszeres gyógyító ellátásának költsége az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25 %-át meghaladja. 


Szociális szolgáltatás

Étkeztetés

12. §


(1) Az önkormányzat napi egyszeri meleg ételt biztosít (ebéd) azoknak az életvitelszerűen a településen lakóknak, akik idős koruk, egészségi, fizikai állapotuk, vagy egyéb körülményeik miatt azt biztosítani nem tudják.


(2) Az étkezésért térítési díjat kell fizetni, melynek összegét az önkormányzat képviselő-testülete minden évben külön rendeletben állapítja meg. A térítési díjat az étkezést szolgáltatónál készpénzben kell befizetni.



Házi segítségnyújtás

13. §


(1) Az önkormányzat a házi segítségnyújtást a Szolgálat útján biztosítja.


(2)[1] [2] A házi segítségnyújtásért fizetendő térítési díj 180,- Ft/óra/fő, melyből a gondozottnak 90,- Ft/óra díjat kell fizetni.



Családsegítés

14. §


Az önkormányzat a családsegítést a Szolgálat útján biztosítja.



Bursa Hungarica Felsőoktatási önkormányzati Ösztöndíj

15. §


(1) A Bursa Hungarica Felsőoktatási pályázaton való részvételről minden évben a képviselő-testület dönt.


(2) A pályázatban kiírt feltételek mellett annak a pályázónak állapítható meg a támogatás ahol a pályázó és a pályázóval egy háztartásban élők egy főre jutó egy havi nettó jövedelme nem haladja meg az 70.000 Ft-ot.


(3) A feltételeknek megfelelő pályázó esetén a döntést hozó az „A” vagy a „B” típusú pályázat esetén 3.000,- Ft/fő/hó támogatást állapít.


Első lakáshoz jutó házasok vissza nem térítendő támogatása

16. §


(1) A képviselő-testület vissza nem térítendő egyösszegű támogatásban részesítheti azokat a házaspárokat, akik a településen új vagy használt lakást vásárolnak, örökölnek vagy új lakást építenek.


(2) A támogatás feltételei:


a) a kérelmezők a településen állandó vagy bejelentett lakcímmel rendelkezzenek, és itt építkezzenek, itteni ingatlant örököljenek vagy vásároljanak,

b) a kérelmezők jogerős építési engedéllyel, jogerős hagyatékátadó végzéssel vagy adás-vételi szerződéssel rendelkezzenek,

c.) az a.) és b.) pontokban említett lakást első lakásként vásárolják, az örökségen kívül ne rendelkezzenek házas ingatlannal vagy építsék.


(3) Nem részesülhetnek támogatásba azok a házaspárok:


a) már korábban saját tulajdonú lakással rendelkeztek, illetve rendelkeznek,

b) már részesültek első lakáshoz jutók támogatásában.


(4) A vissza nem térítendő támogatás összege 100.000,- Ft mely összeget a döntés meghozatalát követő 8 napon belül átutalással kerül a kérelmező bankszámlájára. Ha a kérelmező nem rendelkezik bankszámlával, vagy a kérelmező készpénzben igényli a házipénztárból is lehet kifizetést teljesíteni.


(5) A támogatás iránti kérelmet a polgármesteri hivatalba kell benyújtani. A kérelem benyújtására nyitvaálló határidő a vásárlástól, örökléstől, építési engedély jogerőre emelkedésétől számított 5 év. A kérelemhez csatolni kell a házassági anyakönyvi kivonat fénymásolatát – kivéve, ha Ipolytölgyesen történt a házasságkötés – a jogerős építési engedély fénymásolatát, a jogerős hagyatékátadó végzés fénymásolatát vagy az adás-vételi szerződés fénymásolatát.


(6) A kérelmezőnek a kérelemben nyilatkozni kell a korábbi lakáshelyzetéről illetve arról, hogy korábban részesült-e a támogatásban.


(7) A vissza nem térítendő támogatás kifizetését követően amennyiben kiderül, hogy a kérelmező nyilatkozat nem felel meg a valóságnak a támogatást egy összegben vissza kell fizetni.


(8) A vissza nem térítendő támogatást egy összegben vissza kell fizetni, amennyiben a házas ingatlant 5 éven belül értékesítik. A támogatott 1 hónapon belül köteles az értékesítést bejelenteni.


Hatásköri rendelkezések

17. §


A rendeletben meghatározott ellátások elbírálása az Szt.-ben szabályozottakon kívül a polgármester hatáskörébe tartozik.


Záró rendelkezések

18. §


(1) Ez a rendelet 2014. január 1. napján lép hatályba.


(2) A rendelet hatályba lépésével hatályát veszti az


Ipolytölgyes községi Önkormányzat Képviselő-testületének a szociális ellátások helyi szabályairól szóló 7/2009.(V.13.) rendelete,

Ipolytölgyes községi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2007.(IX.5.) sz. rendelete a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázat elbírálásának szabályairól,


Ipolytölgyes, 2013. december 18.



                    Kanizsay Zoltán sk                                               Bahil Emilné dr. sk.

                        polgármester                                                                jegyző



A rendelet kihirdetve: 2013. december 23.





                                                              Bahil Eminé dr. sk.

                                                                   jegyző









[1]

Módosította az 5/2014.(V.5.) önkormányzati rendelet. Hatályba lépésének ideje: 2014. május 5.

[2]

Módosította a 6/2014.(VIII.28.) önkormányzati rendelet. Hatályba lépésének ideje: 2014. május 1.