Tiszavalk Önkormányzat Polgármesterének 6/2020. (VI.16.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési tevékenységről

Hatályos: 2020. 07. 01- 2020. 07. 01

Tiszavalk Önkormányzat Polgármesterének 6/2020. (VI.16.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési tevékenységről[1]

Tiszavalk Községi Önkormányzat Polgármestere a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdés alapján, a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 83/A. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdésének 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1.§​

A rendelet célja, hogy a helyi társadalom művelődési és kulturális szükségleteinek figyelembevételével – a helyi hagyományok, lehetőségek és sajátosságok alapján – egységes alapelvek szerint határozza meg a Tiszavalk Községi Önkormányzat által ellátandó közművelődési alapszolgáltatások körét, a feladatellátás formáit, módját és mértékét, valamint finanszírozásának alapelveit.

2. §

A rendelet hatálya kiterjed Tiszavalk település közművelődési tevékenységének megvalósításában részt vevő szervezetekre, személyekre, valamint a Művelődési ház valamennyi létesítményére, helyiségére. Ezek közé tartozik a Templom u. 3. szám alatti Művelődési Ház, valamint az Arany János utca 8. szám alatti Közösségi Ház.

3.§

Tiszavalk Községi Önkormányzat a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (továbbiakban Kult.tv) 76.§. (3) bekezdés a.)-f.) pontja, valamint (4) bekezdése szerinti közművelődési alapszolgáltatásokat különösen az alábbi formákban biztosítja:

a) az iskolarendszeren kívüli, öntevékeny, önképző, szakképző tanfolyamok, életminőséget, életesélyt javító, a tehetséggondozást és fejlesztést szolgáló tanulási lehetőségekhez helyszín biztosítása, közreműködés táborok, kirándulások szervezésében, az ifjúság iskolarendszeren kívüli hasznos tevékenységének támogatása;

b) a település környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárása, megismertetése, a helyi művelődési szokások gondozása, gazdagítása, helytörténeti szakirodalmi tevékenység ösztönzése, helytörténetet bemutató dokumentumok kiadásának támogatása;

c) a település környezeti, szellemi, művészeti értékeivel, hagyományaival, a helyi művelődési szokásokkal foglalkozó civil szervezetek, öntevékeny körök tevékenységéhez, foglalkozásaikhoz helyszín biztosítása (különös tekintettel, a kézimunka-kultúra, énekkultúra területeire);

d) az egyetemes, a nemzeti kultúra értékeinek megismertetése, a megértés, a befogadás elősegítése, az ünnepek kultúrájának gondozása;

e) az ismeretszerző, az amatőr alkotó és előadó-művészeti tevékenységek támogatása, a helyben működő kulturális civil szervezetek, öntevékeny körök számára lehetőség biztosítása bemutatkozásra, települési rendezvényeken történő fellépésre, kiállításra;

f) a különböző- elsősorban keresztény alapokon nyugvó – kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének, fenntartásának segítése;

g) a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez a feltételek biztosítása;

h) a Művelődési Ház helyszíneinek, helyiségeinek társadalmi, kulturális, politikai, idegenforgalmi, kereskedelmi és családi rendezvények céljára, a szabad kapacitások erejéig rendelkezésre bocsátása.

4.§

(1) Az önkormányzat a 3.§. szerinti alapszolgáltatások, a kiemelt kulturális rendezvények és ünnepek, a Művelődési Ház üzemeltetési költségeit, a személyi és tárgyi feltételek költségeit a mindenkori éves költségvetéséről szóló rendeletében biztosítja.

(2) A személyi juttatások elsődleges forrása a költségvetési rendelet általános működés és ágazati feladatok támogatásai közül a kulturális feladatok támogatása jogcímen biztosított forrás, amely indokolt esetben képviselőtestületi döntéssel kiegészíthető.

(3) Az épületek üzemeltetési költségeit és egyéb dologi kiadásait az önkormányzat kötelező feladatok dologi kiadásai között kell szerepeltetni.

(4) Az önkormányzat a pénzügyi lehetőségek függvényében támogatja a közművelődési, kulturális célú civil szervezeteket, önszerveződő közösségeket, valamint önerőt biztosít a közművelődési pályázatokhoz.

Záró rendelkezések

5.§
Ez a rendelet 2020. július 1-én lép hatályba.

Dr. Jakab Orsolya Szabó István jegyző polgármester