Felsőkelecsény Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2023. (III. 20.) önkormányzati rendelete
a temetőről és a temetkezések rendjéről
Hatályos: 2023. 04. 02Felsőkelecsény Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2023. (III. 20.) önkormányzati rendelete
a temetőről és a temetkezések rendjéről
Felsőkelecsény Község Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében és a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 41. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § (1) Felsőkelecsény község közigazgatási területén temetőt fenntartani, temetkezési szolgáltatást végezni a mindenkor hatályos jogszabályok alapján és az e rendeletben foglaltak szerint lehet.
(2) A rendelet hatálya a Felsőkelecsény Község Önkormányzata (továbbiakban: Önkormányzat) üzemeltetésében és fenntartásában lévő Felsőkelecsény belterület 49 hrsz. alatti Református Egyházközség tulajdonába lévő köztemetőre terjed ki. Az üzemeltetésre és fenntartásra az Önkormányzat és a Református Egyházközség megállapodást kötött. A Felsőkelecsény belterület 49 hrsz alatt található temető területén elhelyezkedő ravatalozó az Önkormányzat tulajdonát képezi.
(3) A rendelet személyi hatálya kiterjed az eltemettetőre, az általa felkért temetés során közreműködő személyre, a köztemetőben temetkezési szolgáltatást vagy egyéb temetői munkát végző természetes személyekre, jogi személyekre és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságra, valamint arra, akire nézve a temető fenntartásával, üzemeltetésével, a temető igénybevételével kapcsolatban jogok keletkeznek és kötelezettségek hárulnak.
2. § (1) Köztemető létesítéséhez, bővítéséhez, részben vagy egészben történő megszüntetéséhez a képviselő-testület jóváhagyása szükséges.
(2) Az önkormányzat (továbbiakban: fenntartó) a fenntartásában lévő köztemető fenntartási és üzemeltetési feladatait maga látja el.
(3) A temetkezési szolgáltatásokat erre engedéllyel rendelkező temetkezési szolgáltatók láthatják el.
3. § (1) A temetőben lévő sírhelyekről nyilvántartást kell vezetni.
(2) A fenntartó gondoskodik a temetőről készült térképen a sorok, sírhelyek feltüntetéséről. A változásokat évente rögzíteni kell.
4. § (1) A temetés időpontját (nap, óra) az eltemettető és a temetkezési szolgáltatást végző vállalkozások kötelesek a fenntartónak a temetés előtt legalább 24 órával bejelenteni.
(2) Az elhunytat az eltemetésre kötelezett az általa megjelölt temetési helyre temettetheti. Amennyiben nincs ilyen sírhely, az Önkormányzat által kijelölt, soron következő helyre történhet a temetkezés.
(3) A ravatalozót a temetés előtt legalább egy órával ki kell nyitni.
5. § Az önkormányzat a temető fenntartása, üzemeltetése során:
a) gondoskodik a temető területén lévő utak, gyalogutak, kerítések, vízvételi hely fenntartásáról;
b) gondoskodik a temető területén lévő füves területek kaszálásáról, a fák és örökzöld növények védelméről, ápolásáról;
c) gondoskodik a munkálatok elvégzéséhez szükséges munkaeszközökről, munkaanyagokról, szerszámokról és az ezzel kapcsolatos költségek elszámolásáról;
d) gondoskodik a temető területén keletkező kommunális-, zöld-, és veszélyes hulladék elszállításáról;
e) biztosítja a ravatalozó, a technikai berendezések, a tároló helyiségek, a hűtő karbantartását, takarítását;
f) biztosítja az eltemetés és urnaelhelyezés feltételeit;
g) gondoskodik a jogszabályokban előírt nyilvántartások pontos, naprakész vezetéséről.
6. § (1) A temető nyitvatartása nem korlátozott.
(2) A temetőben mindenki a hely csendjének, a kegyeletnek megfelelő magaviseletet tartozik tanúsítani.
(3) Járművel behajtani, közlekedni csak a fenntartó engedélyével szabad, kivéve a halottszállító járművet, amely a ravatalozóig közlekedhet, indokolt esetben engedélyt kap a sírok megközelítésére.
(4) Kutyával – kivéve a vakvezető kutyát – vagy más állattal a temető területére bemenni nem szabad.
(5) 12 éven aluli gyermek a temető területén csak felnőtt felügyelete mellett tartózkodhat. A gyermek testi épségéért és a gyermek által esetlegesen okozott károkért a felügyeletével megbízott személy felelős.
7. § (1) A temető területén a tűzgyújtás, az avar, az elszáradt virágmaradvány elégetése tilos. A kegyeleti céllal történő gyertya- és mécsesgyújtásnál fokozott körültekintéssel kell eljárni úgy, hogy tűz ne keletkezzen. A tűzkár okozója polgári és büntetőjogi felelősséggel tartozik.
(2) A temetőben a sírokat, az azokon lévő tárgyakat, a síremlékeket, a bokrokat, a növényzetet, az épületet, általában bármilyen más tárgyat megrongálni vagy beszennyezni, a virágokat letépni és a sírok díszítésére szolgáló tárgyakat illetéktelenül elvinni vagy eltávolítani tilos.
(3) A vízvételi helyről csak a temetési helyek gondozásához használható térítésmentesen a víz.
(4) A temetőben munkát végző vállalkozók (kőfaragó, kertész, temetkezési szolgáltató stb.) tevékenységük során az e rendeletben foglaltakat kötelesek betartani. Tevékenységük gyakorlása során a temető-látogatók kegyeleti érzéseit nem sérthetik, a szomszédos sírokban, a temető infrastrukturális létesítményeiben kárt nem okozhatnak, zajkeltéssel a szertartásokat nem zavarhatják.
(5) A temető területére csak kész síremlék, valamint a sírbolt vagy sírboltkeret építéséhez szükséges építőanyag vihető be. Az anyag tárolási helyét a fenntartó jelöli ki. Építési vagy bontási munkát megkezdeni csak a fenntartó hozzájárulásával szabad. Az építési hulladékot a keletkezésétől számított 3 napon belül el kell szállítani.
8. § (1) A temetések alkalmával vagy javítás céljából megbontott síremléket (sírkeretet) 20 napon belül eredeti állapotába vissza kell állítani. A megbontott síremlék egyes darabjait idegen síron tárolni nem szabad, elszállításáról a temetést megrendelő köteles gondoskodni.
(2) A temető területén csak a sírok, sírboltok díszítésére szolgáló tárgyakat (koszorú, virágcsokor, dísznövény, váza, mécses, sírlámpa stb.) szabad elhelyezni. Ezek a tárgyak, növények a sírhely méreteit nem haladhatják meg.
(3) A sírhely felett rendelkezni jogosult kötelezhető a szabálytalanul elhelyezett tárgyak, növények eltávolítására. A felszólítás eredménytelensége esetén a fenntartó jogosult a sírhely méreteit meghaladó növényi részek eltávolítására.
(4) A sírhelyek gondozásából keletkező szemetet a sírhelyek között tárolni tilos. Az elszáradt koszorút és virágot vagy szemetet csak a kijelölt hulladékgyűjtő helyre szabad tenni, az elhervadt koszorúk is csak itt bonthatók szét.
(5) A sírhely gondozása a temetési hely felett rendelkezni jogosult feladata, ennek keretében köteles a sírhely és környékének gondozásáról, gyomtalanításáról gondoskodni.
9. § (1) Tilos
a) a temetési helyen, mellette vagy mögötte a gondozáshoz használatos szerszámok, egyéb eszközök tárolása,
b) temetési helyek környékét felásni, a talajt elhordani, vagy sírfeltöltésre használni.
(2) A temetési helyek gondozása során biztosítani kell, hogy a tevékenység mások kegyeleti érzéseit ne sértse, mások sírgondozási tevékenységét, az utakon való közlekedést ne akadályozza, búcsúztatás alatt a szertartást ne zavarja.
(3) A sírok gondozását körültekintően, kellő gondossággal szabad végezni oly módon, hogy azzal a szomszédos sírhelyeket ne rongálják, és ne szennyezzék be.
(4) A temetőben elhelyezett tárgyak, sírok, síremlékek megrongálásáért, esetleges eltulajdonításáért az önkormányzat felelősséggel nem tartozik.
10. § (1) Koporsós temetés esetén a sírgödröt olyan méretűre kell kiásni, hogy a koporsó abba elhelyezhető legyen.
(2) A koporsós temetkezés céljára használt sírhelyek méretei:
a) egyes sírhely: hossza 2,1m, szélessége 0,9 m, mélysége legalább 2 méter,
b) kettős sírhely: hossza 2,1m, szélessége 1,9 m, mélysége legalább 2 méter,
c) gyermeksírhely: hossza 1,3 m, szélessége 0,60 m, mélysége legalább 2 méter,
d) díszsírhely: hossza 2,5 m, szélessége 1 m, mélysége legalább 2 méter.
(3) A sírok egymástól lévő távolsága 60 cm, gyermek sír esetén 30 cm. A régi temetők esetében a feltételeket adottnak kell tekinteni. Koporsós rátemetés esetén a felülre kerülő koporsó tetejének a föld felszínétől legalább 1,6 m mélyre kell kerülnie
(4) A sorok közötti távolságnak 0,6-1,0 m-nek kell lennie.
(5) Urna földbetemetése esetén az urnasírhely mérete általában 80 x 60 cm, mélysége legalább 1 méter.
11. § (1) A sírbolt belső hossza 220- 250 cm. A sírbolt alját és oldalfalait vízbehatolás és földnyomás ellen ki kell képezni. A sírbolt tetejét legalább 300 kg/m2 hasznos terheléssel kell számítani. A fedőlapot is ennek a teherbírásnak megfelelően kell készíteni, oly módon, hogy a sírbolt légmentesen záródjék.
(2) A sírbolt fenntartásáról annak birtokosa, a birtokos elhalálozása után pedig azok kötelesek gondoskodni, akik a birtokos rendelkezése szerint a sírboltba temetkezhetnek.
(3) Ha a sírbolt létesítője nem rendelkezett arról, hogy kik temetkezhetnek a sírboltba, annak házastársát, egyenes ági rokonait, továbbá az utóbbiak házastársait lehet benne eltemetni.
(4) Ha a sírbolt összeomlásától lehet tartani, a fenntartó felszólíthatja a fenntartásra kötelezett személyek bármelyikét, hogy gondoskodjanak a sírbolt helyreállításáról.
(5) Ha a felhívás eredménytelen maradt, a fenntartó a sírbolt felett rendelkezni jogosult költségére gondoskodik a sírbolt, síremlék eltávolításáról.
12. § (1) A temetkezési helyekért díjtétel nem kerül megállapításra, az ingyenes.
(2) A temetőben lévő ravatalozó használata díjmentes.
(3) Síremlék állítási munkákhoz igényelt terület használati díja, tárolási díja, energia költség (vállalkozó részére) naponta 5.000 Ft.
(4) A díjat az Önkormányzat házi pénztárába kell befizetni a munka megkezdését megelőzően.
13. § (1) A síremléket szilárd alapra kell elhelyezni. A síremlék csak a fenntartó engedélyével létesíthető.
(2) Síremléket előregyártott elemből is lehet létesíteni. Amennyiben a síremlék, sírszegély, fedlap elkészítésére a helyszínen kerül sor, a hozzátartozó köteles a területet eredeti állapotába visszaállítani.
(3) A síremléken minden esetben fel kell tüntetni az elhunyt nevét, születésének és halálának évszámát.
(4) A sírhely használati ideje alatt a sírjelet (síremléket) eltávolítani vagy arról a halott nevét törölni tilos. A felállított síremléket csak a fenntartó engedélyével lehet eltávolítani. Síremlék megsemmisítése tilos.
(5) Sírbolt csak a fenntartó hozzájárulásával építhető.
(6) A sírbolt felett rendelkezőnek az tekinthető, aki a rendelkezői minőségét a nyilvántartásba bejegyeztette.
14. §1
15. § Ez a rendelet 2023. április 1-jén lép hatályba.
A 14. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.