Hét Község Képviselő-testülete 3/2021(III.10.) önkormányzati rendelet

a szociális rászorultságtól függő pénzben és természetben nyújtott támogatásokról, valamint a személyes gondoskodásról

Hatályos: 2021. 03. 11- 2021. 07. 31

Hét Község Képviselő-testülete 3/2021(III.10.) önkormányzati rendelet

a szociális rászorultságtól függő pénzben és természetben nyújtott támogatásokról, valamint a személyes gondoskodásról

Hét Község Polgármestere a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 27/2021.(I.29.) Korm. rendelet 1. §-ában kihirdetett veszélyhelyzetre figyelemmel, a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdése alapján a Képviselő-testület feladat és hatáskörét gyakorolva, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) bekezdés d) és g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésében és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8.a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

Általános rendelkezések

1. § A rendelet hatálya Hét község közigazgatási területén kiterjed a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdésében foglalt személyekre.

2. § (1) E rendeletben szabályozott ellátások megállapítása iránti kérelmet az erre a célra rendszeresített nyomtatványon írásban személyesen, postai úton, vagy elektronikus úton- Hivatali kapura- kell benyújtani a Serényfalva Közös Önkormányzati Hivatal Héti Kirendeltségéhez (3655 Hét Kossuth út 76.)

(2) A rendelet alkalmazásában, a szociális igazgatásban alkalmazott fogalmakat - jövedelem, vagyon, család, közeli hozzátartozó, egyedül élő, házastárs, tartásra köteles és képes személy, szociális intézmény, rendszeres pénzellátás, keresőtevékenység, aktív korú, egyedülálló, hajléktalan stb.- az Szt. 4. §-a tartalmazza.

(3) A támogatás megállapítása szempontjából a személyi adat- és lakcímnyilvántartás adatai az irányadóak.

3. § (1) A szociális ellátásra való jogosultság elbírálásához a kérelmező köteles – az igényelt támogatástól függően – a családjában, vagy háztartásában élő személyek adataira, vagyoni és jövedelmi viszonyaira vonatkozó nyilatkozatokat, igazolásokat, hallgatói jogviszonyát tanúsító, 30 napnál nem régebbi igazolást becsatolni. Köteles továbbá a kérelem nyomtatványon felsorolt igazolásokat – illetve ezek hivatalból történő beszerzéséhez szükséges hozzájárulásokat – mellékelni.

(2) E rendeletben szabályozott ellátások tekintetében a jövedelem számításának és igazolásának módjára az Szt. 10. § (2) - (5) bekezdésében foglaltak az irányadóak. Ha a hatáskör gyakorlója a kérelemhez mellékelt jövedelemnyilatkozatban foglaltakat vitatja, akkor az Szt. 10. § (6) bekezdésében foglaltak szerint kell eljárni.

(3) A kérelmező vagyoni, szociális, lakáskörülményeinek tisztázása érdekében helyszíni szemle tartható és környezettanulmány készítése rendelhető el.

4. § (1) A pénzbeli szociális ellátások folyósítása a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III.27) Korm. rendelet előírásai szerint történik.

(2) E rendelet alapján támogatásban részesülő a jogosultsága feltételeit érintő lényeges tények, körülmények (jövedelmi, vagyoni viszonyai, családi állapota, lakhelye) megváltozását, annak bekövetkeztét követő 15 napon belül köteles a Hivatalba bejelenteni.

(3) A szociális törvényben és e rendeletben meghatározott feltételek hiányában vagy ezen rendelkezések megsértésével nyújtott szociális ellátást meg kell szüntetni, az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevőt kötelezni kell az ellátás visszafizetésére. A jogosulatlanul igénybevett ellátásra vonatkozó szabályokat az Szt. 17. §-a tartalmazza.

A települési támogatások formái

5. § (1) A képviselő-testület a jogosultsági feltételek fennállása esetén - pénzbeli vagy természetbeni formában - települési támogatást nyújt. Települési támogatás keretében nyújtható támogatás különösen a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás.

(2) A képviselő-testület rendkívüli települési támogatásban részesíti elsősorban azokat a személyeket, akik önmaguk, illetve családjuk létfenntartásáról más módon nem tudnak gondoskodni vagy alkalmanként jelentkező többletkiadások miatt anyagi segítségre szorulnak.

(3) A Képviselő-testület a jogosultsági feltételek fennállása esetén az alábbi támogatásokat biztosítja:

  • a) eseti rendkívüli települési támogatás
  • b) temetési támogatás
  • c) tanévkezdési támogatás
  • d) Felsőoktatási intézmény hallgatójának támogatása
  • e) Időskorúak támogatása

(4) A Képviselő-testület hatáskörének gyakorlását az (1) bekezdésben, illetve a (2) bekezdés b)-c) és e)pontjában foglalt támogatások esetén a polgármesterre ruházza.

(5) A Képviselő-testület a 7-8. §-ban szabályozott rendkívüli települési támogatást és rendkívüli gyermekvédelmi támogatást természetbeni ellátás formájában is nyújthatja, amennyiben a szociálisan rászorult személy számára a segítségnyújtás érvényesülését szolgálja vagy számára indokolt.

(6) Ezen döntésekről a hatáskör gyakorolója a következő soros ülésén tájékoztatja a Képviselő-testületet.

Lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás

6. § (1) A Képviselő-testülete a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújt támogatást azon jogosultak részére, akik a település közigazgatási területén található legalább a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993.évi LXXVIII. törvény 91/A. § 6. pontjában meghatározott feltételeknek megfelelő ingatlanban életvitelszerűen laknak.

(2) A képviselő-testület azon személy részére állapít meg jogosultságot, akinek a háztartásában az egy főre jutó nettó jövedelem nem haladja meg

  • a) egyszemélyes háztartás esetében a nyugdíjminimum 150 %-át
  • b) két vagy több személyes háztartás esetében a nyugdíjminimum 130 %-át

és a háztartás egyik tagjának sincs vagyona.

(3) A támogatás havi összege:

  • a) egyszemélyes háztartás esetén: 4000,- Ft.
  • b) két vagy többszemélyes háztartás esetén: 5000,- Ft.

(4) A lakásfenntartási támogatás igényléséhez csatolni kell: vagyonnyilatkozatot a háztartás valamennyi tagja vonatkozásában, a kérelmező által lakott lakás költségeit igazoló, a kérelmező nevére szóló közüzemi számlák másolatát.

(5) Ingatlanon belül külön lakásnak tekintendő a külön bejárattal, gyűjtőedénnyel és mérőórával rendelkező ingatlanrészt, albérletet és a külön edénnyel és mérőórával nem rendelkező jogerős bírói határozattal megosztott lakás lakrészét.

(6) A lakhatási támogatást elsődlegesen természetbeni szociális ellátás formájában, a lakásfenntartással összefüggő rendszeres kiadásokhoz kell nyújtani elsősorban: vízdíj, villanyáram, hulladékszállítási díj, gázfogyasztás után fizetendő díj megfizetéséhez. A támogatást a kérelmező nyilatkozata szerinti közüzemi szolgáltatóhoz való utalással kell teljesíteni, melyről a jogosultságot megállapító határozatban rendelkezni kell.

Eseti rendkívüli települési támogatás

7. § (1) A Képviselő-testület azon személy részére, aki létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzd és önmaga, illetve családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni, vagy alkalmanként jelentkező többletkiadások miatt anyagi segítségre szorul eseti rendkívüli települési támogatást nyújt.

(2) A Képviselő-testület az (1) bekezdésben meghatározottak alapján támogatást nyújt különösen annak a személynek, akinek

  • a) tartós betegség vagy rokkantság, kórházi kezelés, műtéti beavatkozás vagy rehabilitáció miatt jelentős jövedelem-kiesés következett be,
  • b) elemi kár miatt anyagi kára keletkezett,
  • c) önhibáján kívül közüzemi, közszolgáltatási díjhátraléka keletkezett, melyet önerőből nem tud kiegyenlíteni,
  • d) nagyobb összegű, váratlan vagy előre nem látott kiadásai vannak, melyeket önerőből nem tud kiegyenlíteni,
  • e) gyermeke nevelésével, gondozásával, iskoláztatásával, étkeztetésével kapcsolatos nagyobb összegű kiadásai keletkeztek,
  • f) gyermeke hátrányos helyzete miatt szükséghelyzet merült fel,
  • g) az alapvető élelmiszerek megvétele átmenetileg nem biztosított,
  • h) rendkívüli élethelyzetbe, krízishelyzetbe került, önmaga vagy családja megélhetését súlyosan veszélyeztető körülmény következett be (pld. közművek kikapcsolása, közműszolgáltatások megszűnésének és a lakhatás elvesztésének veszélye áll fenn, téli fűtéshez tüzelőanyag biztosítása, fűtőberendezés hiánya)

(3) Rendkívüli települési támogatásban az a személy részesíthető, akinek a háztartásában az egy főre jutó nettó jövedelem nem haladja meg

  • a) egyszemélyes háztartás esetében a nyugdíjminimum 200%-át,
  • b) két vagy több egyszemélyes háztartás esetében a nyugdíjminimum 220%-át

és a háztartás egyik tagja sem rendelkezik vagyonnal.

(4) A támogatás összege alkalmanként minimum 3000.-Ft.

(5) A támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell a kérelemben feltüntetett jövedelmek valódiságának igazolására szolgáló iratok másolatát, vagyonnyilatkozatot, valamint az alkalmanként jelentkező, nem várt többletkiadás felmerülését igazoló iratok másolatát.

Temetési támogatás

8. § (1) A Képviselő-testület temetési támogatást állapít meg annak a héti bejelentett lakóhellyel rendelkező szociálisan rászoruló személynek, aki az elhunyt hozzátartozója eltemettetéséről gondoskodott, és a temetési költségek viselése a saját, illetve a családja létfenntartását veszélyezteti.

(2) Temetési támogatásra jogosult,

  • a) akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének kilencszeresét,
  • b) egyedül élő esetében az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori lekisebb összegének tízszeresét.

(3) A temetési támogatás összege 40.000 forint.

(4) A temetési támogatás iránti kérelem a halálesetet követő 60 napon belül nyújtható be.

(5) A kérelemhez – a jövedelemigazoláson túl – csatolni kell a kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére kiállított, temetéssel vagy hamvasztással járó költségeket igazoló számlák eredeti példányát és be kell mutatni az elhunyt halotti anyakönyvi kivonatát.

(6) A kérelemhez be kell mutatni az elhunyt halotti anyakönyvi kivonatát, illetve csatolni kell az eltemettető nevére kiállított eredeti temetési számlákat, melyre a döntéshozatalt követően fel kell vezetni annak eredményét és vissza kell származtatni a kérelmezőnek. Az ügyiratban a záradékkal ellátott temetési számla eredetivel mindenben egyező másolatát kell megőrizni.

Tanévkezdési támogatás

9. § (1) A Képviselő-testület a tanévkezdéssel járó többletkiadások enyhítése érdekében évente egy alkalommal tanévkezdési támogatást nyújthat azon Hét község közigazgatási területén bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező és életvitelszerűen Hétben élő törvényes képviselő részére,

  • a) aki általános, vagy középiskolai tanulmányokat folytató, nappali rendszerű oktatásban részt vevő tanuló tartásáról a saját háztartásában gondoskodik.
  • b) aki óvodás korú gyermeke tartásáról saját háztartásában gondoskodik.

(2) Tanévezdési támogatás akkor állapítható meg, ha kérelmező

  • a) az igénylés időpontjában legalább 6 hónapja héti lakóhellyel rendelkezik (a tárgyév február 1. napjáig Hétben lakóhelyet létesített)
  • b) családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének kilencszeresét,
  • c) gyermekét egyedül nevelő törvényes képviselő esetében az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének tízszeresét.

(3) A támogatás összege: 40.000.- Ft/gyermek vagy nagykorú jogosult

(4) Kiskorú gyermek esetében a tanévkezdési támogatást egy gyermek után csak az egyik törvényes képviselője igényelheti. A 18. életévét betöltött jogosult tanuló saját jogán is kérelmezheti a támogatást.

(5) A tanévkezdési támogatás iránti kérelmet tárgyév augusztus 1-jétől október 15-ig terjedő időszakban lehet benyújtani. A támogatás igénylésére nyitva álló határidő jogvesztő.

(6) A kérelemhez mellékelni kell a jogviszonyról szóló igazolást, a gyermek és a törvényes képviselő lakcímkártyáját, a törvényes képviselő nyilatkozatát, hogy a gyermeket Hétben életvitelszerűen a saját háztartásában neveli, valamint a jövedelemigazolásokat.

(7) Nem részesülhet tanévkezdési támogatásban az a kérelmező, aki a tárgyhónapban részesült rendkívüli települési támogatásban iskoláztatásra vagy óvodáztatásra hivatkozva.

(8) Az ellátás folyósítása történhet pénztári vagy postai kifizetéssel, bankszámlára történő utalással.

(9) A támogatást a megállapítást követő 15 napon belül kell folyósítani illetve kifizetni.

Felsőoktatási intézmény hallgatójának támogatása

10. § (1) A Képviselő-testület pénzbeli támogatást biztosít a településen lakóhellyel rendelkező és tartózkodási hellyel rendelkező, életvitelszerűen Hétben élő, szociálisan rászoruló személynek az első diploma megszerzéséhez.

(2) Az alap-, mester vagy osztatlan mesterképzésen részt vevő felsőoktatási intézmény hallgatójának kérelmére 50.000.- Ft/félév összegű támogatást állapít meg.

(3) A kérelem benyújtására nyitva álló határidő: minden év október 20. és március 26. nap.

(4) A támogatásra való jogosultság megállapítása szempontjából szociálisan rászorulónak kell tekinteni azt a pályázót, akinél az egy háztartásban élők egy főre jutó havi nettó jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének tízszeresét.

(5) A támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell a kérelemben feltüntetett jövedelmek valódiságának igazolására szolgáló iratokat, valamint az adott félévre érvényes, hitelesített eredeti hallgatói jogviszony igazolást.

Időskorúak támogatása

11. § (1) A Képviselő-testület kérelemre időskorúak támogatását nyújt a 60. életévét betöltött héti lakóhellyel rendelkező nők és a 62. életévüket betöltött héti lakóhellyel rendelkező férfiak részére.

(2) Időskorúak támogatására jogosult azon személy

  • a) aki az igénylés időpontjában a településen állandó lakóhellyel rendelkezik
  • b) aki tárgyév december 31-ig betölti az (1) bekezdésben meghatározott életkort
  • c) akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 800%-át, vagy
  • d) egyedülélő esetében az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 850 %-át

(3) Az időskorúak támogatás iránti kérelmet évente 1 alkalommal, a tárgyév július 1-jétől december 5-ig terjedő időszakban lehet benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.

(4) A támogatás összege 10 000 forint.

Személyes gondoskodás keretében nyújtott szolgáltatások

12. § (1) A Képviselő-testület által az illetékességi területén az arra rászorultak részére személyes gondoskodás keretébe nyújtott szociális alapszolgáltatás

  • a) falugondnoki szolgáltatás
  • b) étkeztetés

(2) A Képviselő-testület az Szt. 57. § (1) bekezdés d)-j) pontjában meghatározott alapszolgáltatásokat a Putnok és Térsége Önkormányzati Társulás intézményrendszerén keresztül biztosítja a székhely szerinti települési önkormányzat rendeletében meghatározottak szerint.

(3) A személyes gondoskodás keretébe tartozó szakosított ellátást az Önkormányzat nem nyújt.

Falugondnoki szolgáltatás

13. § Hét Község Önkormányzat képviselő - testülete a falugondnoki szolgáltatás szabályait külön rendeletben fogalmazta meg.

Étkeztetés

14. § (1) Hét Község Önkormányzat Képviselő-testülete munkanapokon napi egyszeri étkeztetést biztosít illetékességi területén az Szt.62. § (1) bekezdésében meghatározott jogosultak részére.

(2) Az Sztv. 62. § (1) bekezdése alkalmazásában szociálisan rászorult az

  • a) a 65. év alatti személy, aki
    • aa) rehabilitációs-, rokkantsági ellátásban,
    • ab) fogyatékossági támogatásban, vagy
    • ac) aktív korúak ellátásában részesül,

    és egészségi állapota miatt önmaga ellátásáról részben vagy teljesen nem tud gondoskodni és nincs olyan hozzátartozója, aki ellátásáról gondoskodna;

  • b) a 65. év feletti személy, aki egészségi állapota miatt önmaga ellátásáról részben vagy teljesen nem tud gondoskodni és nincs olyan hozzátartozója, aki ellátásáról gondoskodna.

(3) Egészségi állapota miatt rászorultnak kell tekinteni azt a személyt, aki

  • a) mozgásában korlátozott,
  • b) krónikus vagy akut betegségben szenved,
  • c) fogyatékossága miatt önmaga ellátásáról gondoskodni nem tud,
  • d) pszichiátriai beteg, szenvedélybeteg, és fekvőbeteg gyógyintézeti kezelést nem igényel, önmaga ellátására részben képes.

(4) Nem tekinthető szociálisan rászorultnak a (2) bekezdés alkalmazása szempontjából az a személy, akinek havi jövedelme meghaladja a nettó 200.000,-Ft-ot.

(5) Az étkeztetés megállapítása iránti kérelmet írásban kell előterjeszteni, a jogosultság megállapítása esetén megállapodást kell kötni. A kérelmet a polgármester bírálja el.

(6) Az önkormányzat a szociális étkeztetést a fenntartásában lévő Serényfalvai Játéksziget Óvoda konyhájáról biztosítja.

(7) A napi egyszeri meleg ételt a Falugondnoki szolgálat lakásra történő ingyenes szállítással biztosítja.

Záró rendelkezések

15. § (1) A rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) Hatályát veszti Hét Község Önkormányzat Képviselőt-testületének

  • a) a települési támogatásról, valamint az önkormányzat által nyújtott és egyéb szociális ellátásokról szóló 14/2017. (X.24.) önkormányzati rendelet módosításáról szóló 10/2018. (XII.17.) önkormányzati rendelete
  • b) Az önkormányzati segélyről szóló17/2013.(XII. 19.) önkormányzati rendelet.
  • c) A felsőfokú intézmények hallgatóinak anyagi támogatásáról szóló 21/2005.(XI.23.) önkormányzati rendelete és annak módosításáról szóló 15/2013.(XI.27.) önkormányzati rendelete