Egeralja Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2013. (III. 28.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat vagyonáról, a vagyonhasznosítás rendjéről és a vagyontárgyak feletti tulajdonosi jogok gyakorlásának szabályairól
Hatályos: 2013. 04. 01Egeralja Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2013. (III. 28.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat vagyonáról, a vagyonhasznosítás rendjéről és a vagyontárgyak feletti tulajdonosi jogok gyakorlásának szabályairól
Egeralja Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 109. § (4) bekezdésében, a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 18. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés e) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva- a következőket rendeli el:
1. A rendelet hatálya
1. § A rendelet hatálya kiterjed:
a) Egeralja Község Önkormányzatára (továbbiakban: önkormányzat), annak szerveire, továbbá az önkormányzat által alapított és tulajdonosi irányítása alatt működő költségvetési szervekre (továbbiakban: intézmények);
b) mindazokra a dolgokra, melyek az önkormányzat tulajdonában vannak, így az ingatlan és ingó dolgokra, vagyoni értékű jogokra, a társaságokban az önkormányzatot megillető részesedésekre, valamint az értékpapírokra (továbbiakban önkormányzati vagyon).
2. Az önkormányzat vagyona
2. § (1) Az önkormányzat vagyona a tulajdonában levő ingatlanokból, közművekből és ingókból, valamint a pénzvagyonból, értékpapírokból, üzletrészekből és az önkormányzatot megillető vagyoni értékű jogokból áll.
(2) Az önkormányzat vagyona törzsvagyonból, valamint üzleti vagyonból áll. Az önkormányzat törzsvagyona forgalomképtelen vagy korlátozottan forgalomképes vagyon.
(3) Az önkormányzat nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonként vagyonelemet nem minősít.
(4) Az önkormányzat forgalomképtelen törzsvagyonának felsorolását az 1. melléklet tartalmazza
(5) Az önkormányzat korlátozottan forgalomképes törzsvagyonának felsorolását a 2. melléklet tartalmazza.
(6) Az önkormányzat üzleti vagyonának felsorolását a 3. melléklet tartalmazza.
3. § (1) A rendelet alkalmazásában vagyonhasznosítás a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3. § (1) bekezdés 4. pontjában meghatározott fogalom.
(2) A vagyongazdálkodás célja és alapvető feladata az önkormányzat kötelező és önként vállalt feladatai eredményes ellátásának elősegítése.
(3) A vagyongazdálkodás során a vagyontárgyak hasznosítása nem veszélyeztetheti az önkormányzat kötelező feladatainak ellátását.
4. § (1) Az Önkormányzat vagyonának kezelői különösen a Csöglei Közös Önkormányzati Hivatal, költségvetési szervei (intézményei) (a továbbiakban együtt: vagyonkezelő).
(2) A vagyonkezelő jogosult - e rendeletben és alapító okiratukban foglalt korlátozásokkal
a) a kezelésében lévő vagyontárgyak birtoklására, használatára, hasznainak szedésére, birtokvédelemre,
b) a közszolgáltatás ellátásához nélkülözhető vagyontárgyak bérbeadására,
c) a kezelésében lévő selejt, vagy feleslegessé váló ingó vagyontárgyak elidegenítésére nyilvános meghirdetés mellett.
(3) A vagyonkezelő köteles a kezelésében lévő vagyontárgyak fenntartásával, üzemeltetésével, karbantartásával, felújításával kapcsolatos feladatok ellátására.
(4) A vagyonkezeléssel megbízott szervek vezetői a vagyonkezeléssel kapcsolatos feladatok végrehajtásáról az éves zárszámadás keretében kötelesek beszámolni.
3. Törzsvagyon használata, hasznosítása
5. § (1) A törzsvagyon használati jogát azok az önkormányzati költségvetési szervek gyakorolják, amelyek az adott ingatlanban a rendelet hatálybalépésekor közszolgáltatást teljesítettek, illetve azok, amelyeket a Képviselő-testület a használatra egyéb okból feljogosít.
(2) A használati jogot gyakorló intézmény a rábízott forgalomképtelen, és korlátozottan forgalomképes vagyont határozott idejű bérbeadás útján az alapfeladatainak sérelme nélkül hasznosíthatja. Az 1 hónapot meghaladó időtartamú bérbeadáshoz a Képviselő-testület hozzájárulása szükséges.
6. § (1) A korlátozottan forgalomképes vagyon körébe tartozó önkormányzati ingatlanok tulajdonjogának forgalmazása, átruházása (adás-vétel, csere, más önkormányzatnak átadás), ingyenes és határidő nélküli használatba adása, megterhelése, gazdasági társaságba vagy alapítványba történő bevitele, illetve a 5. §-ban nem szereplő egyéb hasznosítása a Képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartozik.
(2) Korlátozottan forgalomképes vagyontárgy akkor jelölhető ki elidegenítésre, ha azt a közfeladatot, amely célját szolgálja a vagyontárgy, más vagyontárggyal látja el az elidegenítést követően vagy a közfeladat ellátására más szervezettel köt megállapodást és a közfeladat ellátásához az értékesítésre kijelölt ingatlan nem szükséges. Az ilyen vagyon tárgyat elidegeníteni csak azt követően lehet, ha azt előzetesen a képviselő-testület üzleti vagyonná átminősítette.
7. § (1) Az Önkormányzat ingó vagyontárgyainak a rendeltetésszerű használatot meghaladó indokolt hasznosítása az alapfeladat sérelme nélkül a használó vagyonkezelő szervet illeti meg.
(2) A költségvetési szervek a használatukban lévő ingóságokat, valamint pénzvagyont (az alapfeladataik sérelme nélkül) gazdasági társaságba és alapítványba csak a Képviselő-testület előzetes engedélyével vihetik be.
(3) A költségvetési szervek a 20.000 ft-ot meghaladó értékű eszközük értékesítését vagy selejtezését 100.000 ft értékhatárig a polgármesternek, ezen felüli érték esetén a képviselő-testület hozzájárulásával, versenytárgyalás nélkül végezhetik, ha az a Költségvetési törvényben meghatározott értéket nem éri el.
(4) Amennyiben az ingó vagyontárgy átszervezés vagy feladatváltozás miatt a használó vagyonkezelő szervnél feleslegessé válik, annak hasznosításáról a képviselő-testület az Csöglei Közös Önkormányzat Hivatal bevonásával gondoskodik. A hasznosításból származó bevétel az önkormányzat költségvetését illeti meg.
4. Az üzleti vagyon hasznosítása
8. § (1) Az üzleti vagyon körébe tartozó tulajdon kezeléséről, hasznosításáról a Képviselő-testület gondoskodik.
(2) Az üzleti vagyon hasznosításának előkészítése az Önkormányzat hivatalának a feladata.
(3) Az üzleti vagyon körébe tartozó ingatlanokkal, üzletrészekkel, részvényekkel, ingóságokkal és vállalkozási célú pénzeszközökkel kapcsolatos döntések, valamint a gazdálkodási koncepcióval összefüggő kérdések a Képviselő-testület hatáskörébe tartoznak.
9. § (1) Az Önkormányzat költségvetését illeti az üzleti vagyona utáni részesedés és osztalék, amelynek felhasználásáról a Képviselő-testület dönt.
(2) Az üzleti vagyonnal veszteséges vállalkozásban részt venni nem lehet. A veszteségessé váló vállalkozásból az önkormányzati vagyonkört ki kell vonni, illetve az Önkormányzat vállalkozási részvételét a veszteséges tevékenységről való tudomásszerzést követő 60 napon belül meg kell szüntetni.
5. Önkormányzati ingatlan elidegenítése
10. § Elidegenítésre csak a törzsvagyonba nem tartozó ingatlan jelölhető ki.
11. § (1) Ingatlan elidegenítésre történő kijelölését követően meg kell határozni annak becsült forgalmi értékét.
(2) Az ingatlan becsült forgalmi értékét minden esetben ingatlanforgalmi értékbecslő bevonásával és a könyv szerinti nyilvántartás alapján kell meghatározni.
(3) A nyilvános pályázat útján történő ingatlanértékesítés során a hirdetményt:
a) 5 millió ft becsült érték alatt az önkormányzat honlapján,
b) 5-100 millió ft becsült érték között az a) pontban meghatározottak mellett a megyei napilapban is,
c) 100 millió ft becsült érték felett az a)–b) pontokban meghatározottak mellett országos napilapban, vagy ingatlanforgalmi szaklapban kell közzétenni.
(4) Zártkörű pályázati eljárás akkor folytatható le, ha az ajánlattevő részére meghatározott hasznosítási célt kíván a képviselő-testület meghatározni.
(5) A (4) bekezdésben meghatározott esetben a zártkörű pályázatra az esélyegyenlőség biztosítása mellett legalább három olyan szervezetet kell meghívni, amely képes a meghatározott hasznosítási célt teljesíteni.
(6) Nem kell nyilvános pályázat eljárást lefolytatni az ingatlan értékesítésére, amennyiben a forgalmi érték nem éri el a 5.000.000 ft-ot.
6. Jogról való döntés
12. § (1) Az önkormányzatot megillető követelésről, jogról ingyenesen akkor lehet lemondani, ha a jog érvényesítéséhez szükséges költség várhatóan meghaladja a követelés, jog értékét.
(2) A joglemondásról szóló döntés
a) 50 ezer ft-ot el nem érő követelés esetén a polgármester,
b) 50 ezer ft-ot elérő és meghaladó követelés esetén a képviselő-testület hatáskörébe tartozik.
(3) A polgármester dönt
a) önkormányzati tulajdonú ingatlanra vonatkozó fellebbezési jogról történő lemondásról,
b) önkormányzati tulajdonú ingatlanon történő építéshez, vezetékfektetéshez történő tulajdonosi hozzájárulás megadásáról,
c) elővásárlási jog lemondásáról szóló nyilatkozat megadásáról.
9. Záró rendelkezések
13. § Ez a rendelet 2013. április 1-én lép hatályba, rendelkezései azonban nem érintik a hatálybalépés előtt megkötött jogügyletek, szerződések érvényességét. Hatálybalépésével egyidőben hatályát veszti az Egeralja Községi Önkormányzat vagyonáról és a rendelkezési jog gyakorlásáról szóló 6/1994.(V.31.) számú önkormányzati rendelet.