Tiszakécske Város Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2023. (VII. 27.) önkormányzati rendelete
a köztemetőről és a temetkezés rendjéről
Hatályos: 2023. 09. 02Tiszakécske Város Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2023. (VII. 27.) önkormányzati rendelete
a köztemetőről és a temetkezés rendjéről
Tiszakécske Város Önkormányzata Képviselő-testülete a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 6. § (4) bekezdésében, 40. § (1) bekezdésében, 41. § (3) bekezdésében és 42. §-ban kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, Tiszakécske Város Önkormányzata Képviselő-testületének a Tiszakécske Város Önkormányzata Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 23/2019. (XI.01.) önkormányzati rendelete 4. melléklet 1.1.21. pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Pénzügyi, Vagyonhasznosító és Településfejlesztési Bizottság véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
1. Értelmező rendelkezések
1. § E rendelet alkalmazása szempontjából:
1. Kegyeleti közszolgáltatás: A temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 3. § h) pontjában meghatározottak.
2. Köztemető üzemeltetője: A kegyeleti közszolgáltatást az erre irányuló üzemeltetési szerződés szerinti szakmai feltételeknek megfelelő, az üzemeltetési feladatokat ellátó (gazdálkodó) szervezet.
3. Sírjel: A temetési hely megjelölésére használt különféle eszközök, építmények, tárgyak.
4. Temetési hely: A temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 3. § d) pontjában meghatározottak.
5. Temetési hely megváltási (újraváltási) díja: A köztemető fenntartóját, Tiszakécske Város Önkormányzatát megillető, a rendeletben a temetési hely fekvése és a temetés módja szerint differenciáltan meghatározott mértékű díj, melyet a temetési hely – ide értve az elhunytak hamvainak szórására, bemosására kijelölt helyet is – felett rendelkezésre jogosult személy köteles a temetési hely megváltásakor és újraváltásakor egy összegben megfizetni a temető üzemeltetőjének.
2. A rendelet hatálya
2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Tiszakécske város közigazgatási területén működő köztemetőre.
(2) A városi köztemető helye 6060 Tiszakécske, Szolnoki út 6., amely az 1510 hrsz-ú ingatlanon 3 ha 4491 m2 nagyságú területen található.
3. § (1) A köztemető tulajdonosa és fenntartója Tiszakécske Város Önkormányzata (továbbiakban: Önkormányzat).
(2) Az Önkormányzat a temető üzemeltetéséről kegyeleti közszolgáltatási szerződés alapján gondoskodik.
3. A temető rendeltetésszerű használatához szükséges helyi tárgyi és infrastrukturális feltételek
4. § (1) A temető működését az alábbi infrastrukturális feltételek biztosítják:
a) ravatalozó (megfelelő technikai kiépítettséggel),
b) halotthűtő (berendezéssel, illemhellyel, irodával),
c) közműhálózatok:
ca) temetői úthálózat,
cb) ivóvízhálózat (vízvételi lehetőség kifolyóról, sírgondozáshoz szükséges vízhasználattal együtt),
cc) villamosenergia,
d) hulladékgyűjtő edényzetek, konténerek,
e) temetői kerítés.
(2) A halotthűtő épületében elkülönítetten boncolóhelyiség áll rendelkezésre, melyet a szükséges hatósági engedélyek beszerzése esetén lehet igénybe venni.
(3) A gépjárművek várakozására szolgáló hely a köztemető előtt biztosított.
4. A temető, ravatalozó használatának és igénybevételének szabályai
5. § (1) A köztemetőben mindenki köteles a hely jellegének megfelelő magatartást tanúsítani, az etnikai vagy vallási temetkezési szokásokat tiszteletben tartani, és tartózkodni a kegyeleti érzést sértő tevékenységtől, hanghatástól vagy magatartástól.
(2) Minden látogató kötelessége a köztemetőnek a védelme, rendjének és tisztaságának megőrzése.
6. § A köztemetőben temetés, búcsúztatás polgári vagy vallási közösség által vallásos szertartás keretében egyaránt lebonyolítható.
7. § (1) A köztemető nyitva tartása:
a) április 01. és október 22. között 06.00 órától 20.00 óráig,
b) október 23. és november 06. között 06.00 órától 22.00 óráig,
c) november 07. és március 31. között 08.00 órától 16.00 óráig.
(2) A látogatók számára a köztemető bejáratánál az üzemeltető tájékoztató táblát függeszt ki a köztemető nyitva tartásáról, vázlatos térképéről és rendjéről.
8. § (1) A köztemető területére
a) a köztemető üzemeltetési feladatainak ellátása során használt jármű,
b) a temetkezési szolgáltatásokat ellátó jármű,
c) a mozgásukban korlátozott személyeket szállító jármű,
d) a sírgondozáshoz szükséges, nagyméretű eszközöket, anyagokat szállító látogatók járművei
hajthatnak be.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően a köztemetőbe a ravatali szertartás időtartama alatt gépjárművel nem lehet behajtani.
(3) A köztemetőben 10 éven aluli gyermek csak felnőtt felügyeletével tartózkodhat.
(4) A köztemetőbe vakvezető kutya kivételével más állat nem vihető be.
(5) A temetőben gyertya vagy mécses gyújtása esetén a tűzveszély elkerüléséhez szükséges intézkedéseket annak kell megtennie, aki a gyertyát vagy mécsest meggyújtotta.
(6) Sírgondozás során keletkező hulladékot, koszorú- és virágmaradványt kizárólag az arra kijelölt helyen szabad letenni, a sírhelyek gondozása során keletkezett hulladék a sírhelyek között nem tárolható.
(7) A köztemetőből virág vagy sírokra ültetett növény nem vihető ki.
(8) A köztemetőből sírkövet, fejfát, síremléket, vagy ezek egy részét csak az üzemeltető írásbeli engedélyével lehet kivinni.
(9) A köztemető területén bármely hulladékot csak az arra kijelölt gyűjtőhelyen lehet elhelyezni.
(10) Az e §-ban foglaltak betartását az üzemeltető ellenőrzi.
9. § A temetőben ravatalozni csak a ravatalozó igénybevételével lehet.
5. A temetési hely gazdálkodási szabályai és a temetési hely megváltásának és újraváltásának díja
10. § (1) A köztemetőt a tulajdonosnak – az üzemeltetővel előre egyeztetett módon – az alábbi temetési helyekre kell felosztania:
a) koporsós temetésre szolgáló sírhelytáblákra (parcellákra), ezen belül
aa) egyes sírhelyre és kettős sírhelyre,
ab) sírbolt (kripta) táblákra,
b) hamvasztásos temetés esetén urnahelyekre, ezen belül
ba) urnafülkére,
bb) egyes urnasírhelyre és kettős urnasírhelyre,
bc) urnasírboltra.
(2) A sírhelytáblákat folyószámmal ellátott sorokra, a sorokat pedig sorszámozott temetési helyekre (sírokra) kell felosztani. Ezen belül a sírbolt (kripta) helyet külön kell megjelölni.
(3) A betelt sírhelytáblákat az utolsó temetés napjával le kell zárni. A lezárt sírhelytáblába – az erre vonatkozó szabályok szerint – csak rátemetéssel lehet temetkezni.
(4) A temetési helyeket az újonnan létrehozott sírhelytáblában folytatólagos sorrendben kell felhasználni.
(5) A temetési helyre való első temetést megelőzően a temetési helyre vonatkozó megváltáshoz az eltemetésre köteles személynek be kell mutatni az elhunyt halottvizsgálati bizonyítványát.
(6) Temetési helyet megváltani csak haláleset bekövetkezése miatt lehet.
(7) A temetési hely feletti rendelkezési jog meghosszabbítása újraváltási díj megfizetésével történik.
(8) Urnafülkénként legfeljebb 2 urna, urnasírhelyenként és urnasírboltonként legfeljebb 4 urna helyezhető el.
(9) Az egyes sírhelyre további két darab hamvakat tartalmazó urna, a kettős sírhelyre további négy darab hamvakat tartalmazó urna helyezhető el.
(10) A kétszemélyes sírboltban további 10 darab hamvakat tartalmazó urna, a négyszemélyes sírboltban további 15 darab hamvakat tartalmazó urna helyezhető el.
(11) A temetési helyek egymástól való oldaltávolságának 60 centiméternek, a sorok egymástól való távolságának 90 centiméternek kell lennie. Minden második sor után minimum 1,5 méter széles utat kell hagyni.
11. § (1) Temetési helyek megváltási díjainak általános forgalmi adó nélküli mértékét a rendelet 1. melléklete tartalmazza, amely díjakat a mindenkor hatályos általános forgalmi adóról szóló törvény alapján általános forgalmi adó fizetési kötelezettség terheli.
(2) A temetési helyek újraváltási díja megegyezik az 1. mellékletben foglalt sírhelymegváltási díjakkal.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott díjakat a temető hirdetőtábláján ki kell függeszteni.
6. A sírhelyek méretezése, sírjelek alkalmazása
12. § (1) A temetőben új sírhelytábla nyitása esetén kialakítandó temetési helyek méreteit a 2. melléklet tartalmazza.
(2) A temetési hely megjelölésére szolgáló sírjel saját költségen létesíthető.
7. A kegyeleti tárgyak, növényzet elhelyezése, a sírgondozás szabályai
13. § (1) A kegyeleti emlékhely, a közös sírhely, valamint az azokon lévő síremlékek gondozása és fenntartása az üzemeltető feladata.
(2) A sírhelyekre olyan növény, kegyeleti tárgy helyezhető el, amely terjedelménél fogva nem akadályozza a temetési helyek megközelítését.
(3) A temetési helyek mellett ülőpad, fás szárú növény, kegyeleti tárgy kizárólag az üzemeltető írásbeli hozzájárulásával helyezhető el.
(4) A sírokra olyan növények telepíthetők, amelyek kifejlett magassága legfeljebb 1 méter, valamint nem terjed túl a temetési hely területén. A sírokra fát ültetni nem lehet.
14. § (1) A síremléket előre gyártott elemekből kell készíteni. Sírszegélyek, fedlapok rendkívül indokolt esetben az üzemeltető írásbeli hozzájárulásával a helyszínen is elkészíthetőek.
(2) Síremlékek és sírszegélyek alá, a sír befoglaló szélességi méretétől 30-30 centiméterrel nagyobb méretű vasbeton gerenda elhelyezése kötelező, de – figyelembe véve a köztemető talajadottságait – indokolt esetben sírkőszegély teljes felületű aláalapozása is elvégezhető, azonban ezen alap maximum 30-30 centiméterrel nyúlhat túl a sírhely befoglaló méretein, és felső felülete általános esetben maximum 3 centiméterre emelkedhet a környező terepszint fölé. Az alapozás belső szabad nyílása 200 centiméter hosszúságúnál és 80 centiméter szélességűnél kisebb nem lehet. Egyedi esetekben, így különösen nagyobb lejtésű terepen, többszemélyes síroknál a szegély alap felső szintjének meghatározása az üzemeltető képviselőjének a feladata.
(3) A sírkőtermékek alapozása akkor kezdhető meg, ha az üzemeltető ellenőrizte és jóváhagyta a sírszegély alapozási méretét, szintjét és elhelyezését.
(4) Az alapozás megtörténtét az üzemeltetőnek be kell jelenteni. Az elkészült alapozást az üzemeltető ellenőrzi. A síremlék továbbépítése akkor folytatható, ha az alapozás megfelelt a létesítésre vonatkozó előírásoknak.
(5) A síremlék jogszerű felállítását az üzemeltető ellenőrzi.
8. A temetőben a kegyeleti közszolgáltatások feltételei, a temetési szolgáltatásra, a temetőben végzett egyéb vállalkozói tevékenységekre vonatkozó rendelkezések
15. § (1) A temetőben temetkezési szolgáltatás és egyéb vállalkozói tevékenység a temetkezési szolgáltatónak és az egyéb vállalkozói tevékenységet végzőnek az üzemeltető felé történő előzetes bejelentése alapján végezhető.
(2) Az (1) bekezdés szerinti bejelentésben meg kell határozni a tevékenység pontos helyét, idejét, munkavégzés jellegét és a megrendelő személyét.
(3) Az (1) bekezdés szerinti bejelentést legkésőbb az (1) bekezdés szerinti tevékenység megkezdését megelőző munkanapig kell megtenni.
16. § (1) Az üzemeltető a temetkezési szolgáltatás ellátásának rendje, összhangja érdekében köteles
a) biztosítani, hogy a temetkezési szolgáltatók azonos feltételekkel, lehetőség szerint az erre irányuló igénybejelentés sorrendjének megfelelően vehessék igénybe a temetői létesítményeket és a köztemető infrastruktúráját,
b) olyan nyilvántartást vezetni, melyből az a) pont szerinti szolgáltatói igények nyomon követhetőek,
c) munkavégzését úgy megszervezni, hogy biztosítsa és segítse a temetkezési szolgáltatók tevékenységének végzését.
(2) A temetkezési szolgáltatónak megfelelő módon igazolnia kell az üzemeltető részére az elhunyt személyazonosságát, továbbá a temetkezési szolgáltatást megrendelő, vagy a rendelkezési jog jogosultjának személyét.
(3) Az üzemeltető az elhunyt átvételéért és a halottak ideiglenes elhelyezésére szolgáló tárolóba és hűtőbe történő elhelyezéséért felelősséggel tartozik.
(4) Az üzemeltető köteles a halottak ideiglenes elhelyezésére szolgáló tárolóba és hűtőbe történő elhelyezésre vonatkozó nyilvántartást vezetni, amely
a) az elhunyt nevét, születési idejét, születési nevét,
b) az elhalálozás idejét,
c) az elhunytat a temetőbe beszállító temetkezési szolgáltatónak és alkalmazottjának nevét, az átvétel napját, idejét,
d) az elhunytat a temetőből kiszállító temetkezési szolgáltatónak és alkalmazottjának nevét, az átadás napját, idejét
tartalmazza.
(5) Az elhunyt átvétele a ravatalozóban csak a jogszabály által előírt szállítási okmányok alapján lehetséges. Az átvétel során az azonosító cédulákon szereplő adatoknak a megrendelés és a halottvizsgálati okmányok adataival egyezniük kell. Az átvétel tényét és időpontját az elhunytat az üzemeltető részére átadó által kiállított kísérő iratokon igazolni kell.
(6) A temetőben a halottak ideiglenes elhelyezésére szolgáló tárolóba és hűtőbe az elhunytak csak az azonosítás és szabályszerű átadás-átvételt követően kerülhetnek. A hűtés során gondoskodni kell arról, hogy a ravatalozásig, hamvasztásig, illetve az eltemetésig az elhunyt megfelelő azonosítása minden kétséget kizáróan biztosítható legyen. A holttest hűtéséről – halottak ideiglenes elhelyezésére szolgáló tárolóba és hűtőben – az eltemetésig folyamatosan gondoskodni kell.
(7) Koporsós temetés esetén
a) a temetést megelőző napon 14.00 óráig be kell szállítani az elhunytat temetésre alkalmas állapotban a temető hűtőjébe hűtés, tárolás és azonosítás céljából,
b) a temetkezési szolgáltató munkanapokon 9.00 és 14.00 óra közötti időpontban jogosult a temetőbe elhunytat beszállítani,
c) az elhunyt beszállítása csak olyan eszközben történhet, amely alkalmas a hűtőben történő behelyezésre (koporsóalj, hamvasztóalj, szállítókoporsó),
d) a beszállításhoz igénybe vett eszközt a temetkezési szolgáltató köteles a temetés napján elszállítani,
e) a beszállításkor a temetkezési szolgáltató köteles az üzemeltetőnek átadni a jogszabályban meghatározott dokumentumokat,
f) a temető területén temetésre való előkészítés, így különösen öltöztetés, mosdatás, borotválás nem végezhető, kivéve a boncolóhelyiségben.
17. § (1) A temetőben egyéb vállalkozási tevékenységet végző vállalkozónak a munkavégzést úgy kell megszerveznie, hogy azzal a köztemető látogatóinak kegyeletgyakorlását, a köztemető rendjét, nyugalmát és a temetési szertartásokat ne zavarják.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott munka ideje alatt a temetési helyek látogatását nem lehet akadályozni.
(3) Hétvégén és ünnepnapokon egyéb vállalkozási tevékenység nem végezhető.
(4) Az egyéb vállalkozási tevékenységet végző vállalkozó a befejezést követően köteles a munkavégzés során keletkezett hulladékot elszállítani, és a sír környezetét rendezetten, tisztán hagyni. A munkavégzés során a szomszédos temetési hely nem sérülhet.
9. A temetőfenntartási hozzájárulás díj, valamint a létesítmények és az üzemeltető által biztosított szolgáltatások igénybevételének díjai
18. § (1) A temetkezési szolgáltatók kivételével a temetőben vállalkozásszerűen munkát végzők által fizetendő temetőfenntartási hozzájárulás díjának, valamint a temetkezési szolgáltatók által fizetendő temetői létesítmények, illetve az üzemeltető által biztosított szolgáltatások igénybevételéért fizetendő díjak általános forgalmi adó nélküli mértékét a rendelet 3. melléklete tartalmazza, amely díjakat a mindenkor hatályos általános forgalmi adóról szóló törvény alapján általános forgalmi adó fizetési kötelezettség terheli.
(2) A (1) bekezdésben meghatározott díjak az Önkormányzatot illetik, beszedéséről az üzemeltető gondoskodik.
19. §1
20. § Ez a rendelet 2023. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 19. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.