Bükkábrány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2023. (III. 8.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2023. évi költségvetéséről

Hatályos: 2023. 03. 11

Bükkábrány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2023. (III. 8.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2023. évi költségvetéséről

2023.03.11.

Bükkábrány Község Önkormányzata Képviselő-testületének az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotási hatáskörében az Alaptörvény 32.cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § A rendelet hatálya kiterjed Bükkábrány Község Önkormányzatára, a Közös Önkormányzati hivatalra, az önkormányzat fenntartásában álló költségvetési szervre.

2. § (1) A Képviselő-testület az Önkormányzat 2023. évi költségvetésének költségvetési bevételi főösszegét (finanszírozási bevételek nélkül) 930.897.696.- Ft-ban állapítja meg.

(2) A Képviselő-testület az Önkormányzat 2023. évi költségvetésének költségvetési kiadási főösszegét (finanszírozási kiadások nélkül) 1.040.522.777.-Ft-ban állapítja meg.

(3) A Képviselő-testület az Önkormányzat 2023. évi költségvetésének finanszírozási bevételek főösszegét 341.753.849.-Ft-ban állapítja meg.

(4) A Képviselő-testület az Önkormányzat 2023. évi költségvetésének finanszírozási kiadások főösszegét 232.128.768.-Ft-ban állapítja meg.

(5) A Képviselő-testület az Önkormányzat 2023. évi költségvetésének bevételi főösszegét 1.272.651.545.-Ft-ban állapítja meg.

(6) A Képviselő-testület az Önkormányzat 2023. évi költségvetésének kiadási főösszegét 1.272.651.545.-Ft-ban állapítja meg.

3. § (1) A 2. § (1) bek. a) pontjában megállapított költségvetési bevételek előirányzat csoportonként és kiemelt előirányzatok szerinti, valamint kötelező, önként vállalt és állami (államigazgatási) feladatok szerinti részletezését e rendelet 2. melléklete; 3. mellékletei tartalmazzák.

(2) A 2. § (1) bek. b) pontjában megállapított költségvetési kiadások előirányzat csoportonként és kiemelt előirányzatok szerinti, valamint kötelező, önként vállalt és állami (államigazgatási) feladatok szerinti részletezését e rendelet a 4. melléklete; 5. mellékletei tartalmazzák.

(3) A 2. § (1) bek. c) pontjában megállapított finanszírozási bevételekből 232.128.768.-Ft a költségvetési szervek intézmény finanszírozása.

(4) A 2. § (1) bek. d) pontjában megállapított finanszírozási kiadás a Közös Önkormányzati Hivatal és a Bükkábrányi Napsugár Óvoda Bölcsőde és Konyha intézmény finanszírozása.

(5) Az önkormányzati szintű működési és felhalmozási célú bevételi és kiadási előirányzatokat – tájékoztató jelleggel – mérlegszerűen, egymástól elkülönítetten, de – a finanszírozási műveleteket is figyelembe véve – együttesen egyensúlyban a rendelet 1. melléklete tartalmazza.

(6) A Bükkábrányi Közös Önkormányzati Hivatal bevételeit és kiadásait az 1. melléklete; 2. melléklete; 4. mellékletek mutatják be. A Közös Önkormányzati Hivatal költségvetését: Borsodgeszt 10/2023.(III.1.); Kács 14/2023.(III.2.); önkormányzati határozatával elfogadta.

(7) A Bükkábrányi Napsugár Óvoda, Bölcsőde és Konyha bevételeit és kiadásait a 1. melléklete; 2. melléklete; 4. mellékletek mutatják be.

4. § (1) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő beruházási kiadási előirányzat feladatonkénti részletezését e rendelet 5. melléklete tartalmazza.

(2) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő felújítási kiadási előirányzat feladatonkénti részletezését e rendelet 6. melléklete tartalmazza.

(3) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő egyéb felhalmozási kiadásokat a 7. melléklet tartalmazza.

5. § (1) A Képviselő-testület a költségvetési kiadási főösszegen belül 10.683.886.-Ft általános tartalékot állapít meg.

(2) A tartalékok felhasználásával kapcsolatos hatáskört a Képviselő-testület gyakorolja.

6. § A költségvetési évet követő három év tervezett előirányzatainak keretszámait főbb csoportokban a 10. melléklet tartalmazza.

7. § (1) Képviselő-testület elrendeli, hogy az Önkormányzat készítse elő a helyi önkormányzatok kiegészítő támogatásának igénybejelentését.

(2) Az (1) bekezdés szerinti intézkedések megtételéről és a támogatási igény kimunkálásáról, valamint annak határidőben történő benyújtásáról a Polgármester köteles gondoskodni.

8. § Az önkormányzat és költségvetési szervének engedélyezett létszáma 8. melléklet, a közfoglalkoztatottak engedélyezett létszáma 9. melléklet.

9. § A Képviselő-testület e rendeletben jóváhagyott előirányzatok, és létszámkeretek módosításának, átcsoportosításának jogát minden esetben fenntartja magának.

10. § A Képviselő-testület – az önkormányzati bevételek növelése érdekében – felhatalmazza a polgármestert, hogy az átmenetileg szabad pénzeszközöket betétként elhelyezze, vagy tőkegarantált értékpapírt vásároljon.

11. § A Költségvetési előirányzatok feletti rendelkezési jogosultság tekintetében, az önkormányzati előirányzatok kivételével, a költségvetési szervek vezetői teljes jogkörrel rendelkeznek. Az önkormányzati előirányzatok felett kizárólag a Polgármester rendelkezik teljes jogkörrel.

12. § (1) A költségvetési szervek a saját működési bevételük eredeti, illetve módosított előirányzatot meghaladó többletbevétel 50 %-át – a jegyző egyidejű tájékoztatásával – saját hatáskörben felhasználhatják, míg az 50 %-a az önkormányzat bevételét képezi.

(2) A költségvetési szervek az (1) bekezdés szerint saját működési bevételek eredeti, illetve módosított előirányzatát meghaladó többletbevételeikből az éves személyi juttatások és az azzal összefüggő munkaadót terhelő járulékok előirányzatát nem növelhetik.

(3) Az Önkormányzat és a költségvetési szervek az államháztartáson kívülről átvett pénzeszközök, valamint a támogatásértékű bevételek eredeti, illetve módosított előirányzatát meghaladó többletbevételeket – jegyző egyidejű tájékoztatása mellett – intézményi hatáskörben felhasználhatják.

13. § A feladat elmaradásból származó – kiemelt – kiadási előirányzat megtakarítások felhasználására csak a Képviselő-testület engedélyével kerülhet sor.

14. § (1) Az Önkormányzat és a költségvetési szervek bevételeinek beszedésekor, kiadásainak teljesítésekor lehetőség szerint készpénzkímélő fizetési módokat kell alkalmazni.

(2) Az Önkormányzatnál, valamint az Önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szerveknél az alábbi jogcímeken teljesíthetők készpénzben kifizetések:

a) a közfoglalkoztatásban résztvevők bére,

b) az egységes rovatrend K48. Intézményi ellátottak pénzbeli juttatásai rovaton elszámolandó kiadások,

c) az egységes rovatrend K31. Készletbeszerzés és K34. Kiküldetések, reklám- és propagandakiadások rovatain elszámolandó kiadások,

d) az egységes rovatrend K61. Immateriális javak beszerzése, létesítése, K63. Informatikai eszközök beszerzése, létesítése és K64. Egyéb tárgyi eszközök beszerzése, létesítése rovatain elszámolandó, kis értékű immateriális javak, tárgyi eszközök beszerzésére irányuló kiadások,

e) az egységes rovatrend K33. Szolgáltatási kiadások és K123. Egyéb külső személyi juttatások rovatain elszámolandó kiadások,

f) a c)–e) pont szerinti kiadásokhoz kapcsolódóan az egységes rovatrend K351. Működési célú előzetesen felszámított általános forgalmi adó és a K67. Beruházási célú előzetesen felszámított általános forgalmi adó rovatain elszámolandó kiadások,

g) az a)–f) pont szerinti kiadásokra a foglalkoztatottaknak elszámolási kötelezettséggel adott előlegek,

h) az önkormányzat által az államháztartáson kívüli szervezetek, személyek számára biztosított támogatás kifizetése, abban az esetben, ha a támogatott szervezet, személy nem rendelkezik hitelintézeti számlával.

15. § (1) A Képviselő-testület a civil önszerveződő közösségek, sportegyesület, együttesek, klubok, alapítványok, egyházi közösségek stb. részére a költségvetésben meghatározott keretösszeg mértékéig pénzbeli támogatást nyújt. A támogatás folyósításának feltétele, hogy a pályázó, illetve kérelmező szervezet, személy elfogadja az Önkormányzat által meghatározott pályázati kiírásban vagy a pályázóval, kérelmezővel megkötendő támogatási szerződésben foglaltakat.

(2) A támogatás folyósítására azt követően kerülhet sor, hogy a támogatott szervezettel, személlyel – az Önkormányzat nevében – a Polgármester „Megállapodás”-t köt a támogatási összeg rendeltetésszerű felhasználására, valamint annak elszámolására vonatkozóan.

(3) A megállapodás megkötésének feltétele, hogy

a) a támogatásra pályázó, támogatást kérelmező szervezetnek, személynek ne legyen az Önkormányzat, valamint költségvetési szervei felé semmiféle tartozása, továbbá

b) a pályázó, kérelmező szervezet megfeleljen a közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló 2007. évi CLXXXI. törvényben foglalt feltételeknek, melyről a pályázó kérelmező írásban köteles nyilatkozni.

(4) A támogatott jogosult részben vagy egészben lemondani a támogatásról, amennyiben az általa vállalt feladat objektív okból nem vagy csak részben valósítható meg.

(5) Amennyiben a támogatott az átvett támogatást vagy annak egy részét jogtalanul vette igénybe, azt nem a pályázatban megjelölt programra, feladatra használta fel, vagy a támogatás igényléséhez valótlan adatot szolgáltatott, a támogatást az Önkormányzat fizetési számlájára köteles egy összegben visszafizetni.

(6) A támogatott a kapott támogatással a pályázatban, illetve a támogatási megállapodásban megfogalmazott cél, illetve tevékenység megvalósítását követően 30 napon belül, de legkésőbb a támogatás folyósítását követő év január 31.–ig köteles elszámolni.

(7) A támogatott szervezet, személy – szöveges beszámolóból és a felhasználást igazoló számlamásolatokból álló – elszámolását az ellenőrzési feladatok ellátásával megbízott személy ellenőrizheti.

(8) Újabb támogatási igény benyújtásának feltétele, hogy a támogatott szervezet, személy hiánytalanul eleget tett – korábbi támogatással kapcsolatos – elszámolási (számadási) kötelezettségének és az elszámolás ellenőrzésével megbízott nem állapított meg szabálytalanságot.

(9) A Képviselő-testület által nyújtott – nem normatív – céljellegű működési vagy fejlesztési támogatások kedvezményezettjeinek nevét, a támogatás célját, összegét – a kettőszázezer forint összeg alatti támogatások kivételével – az Önkormányzat honlapján közzé kell tenni.

(10) A (2) bekezdés szerinti „Megállapodás” részletes tartalmát – az (1) – (8) bekezdésben leírtak figyelembevételével – a Polgármester jogosult kialakítani.

(11) Az államháztartáson kívüli forrás átvételére mind az Önkormányzatnál, mind a költségvetési szerveknél csak abban az esetben kerülhet sor, ha

a) az átvétel nem jár semmiféle kötelezettséggel,

b) az átvétel miatt nem keletkezik az átvevőnél többletkiadás (többletköltség),

c) az átvett forrást az átvevő az átadótól függetlenül, önállóan használhatja fel,

d) az átvett forrás felhasználása az átvevő feladatainak ellátását szolgálja.

(12) Az államháztartáson kívüli forrás átvételéről 1.500.000.-Ft-ig a Polgármester, illetve az átvétellel érintett költségvetési szervek vezetője, ezen összeg felett minden esetben a Képviselő-testület dönt.

(13) A (11) bekezdés szerinti feltételeknek megfelelő államháztartáson kívüli forrás átvételéről a Polgármester, illetve az átvétellel érintett költségvetési szerv vezetője feljegyzést készít, míg a Képviselő-testület határozattal dönt. A Képviselő-testületi határozatnak, valamint a feljegyzésnek legalább a következőket kell tartalmazni:

a) átadó neve, címe,

b) átadott-átvett forrás tárgyiasult formája, mennyisége, értéke,

c) az államháztartáson kívüli forrás átadásának-átvételének célja.

d) az átvevő nyilatkozata, hogy az átvétel megfelel a (11) bekezdésben leírt feltételeknek.

e) az átvevő aláírását.

16. § Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 91. § (2) bekezdés c) pontjában meghatározott, az Önkormányzat Képviselő-testülete részére a zárszámadáshoz csatolandó vagyonkimutatást az államháztartás számviteléről szóló 4/2013. (I.11.) Korm. rendelet 30. §-ban meghatározott szerkezetben kell összeállítani, azt tovább nem kell részletezni.

17. § (1) Az önkormányzat a lakásépítés támogatására az alábbi vissza nem térítendő támogatást biztosít: használt lakás vásárlása esetén 150.000.-Ft forint/család, új lakásépítés esetén 300 ezer forint/család.

(2) Képviselő-testület Bükkábrány Községben állandó lakóhellyel rendelkező tanulók beiskolázással kapcsolatos költségeit az alábbiak szerint támogatja:

a) középfokú oktatásban résztvevők 10.000.-Ft támogatásban,

b) felsőfokú nappali tagozaton, jövedelemmel nem rendelkező és BURSA ösztöndíjban nem részesülő oktatásban résztvevők részére 10.000.-Ft támogatásban részesíti.

c) Arany János Tehetséggondozó program keretében támogatott középiskolás tanulók részére testületi döntés alapján 5.000.-Ft/fő/hó

d) BURSA HUNGARICA felsőoktatási ösztöndíjról a Képviselő-testület dönt.

(3) Az önkormányzat költségvetési szerveinél jutalmazásra tervezett előirányzat nem haladhatja meg az eredeti rendszeres személyi juttatások előirányzatára vetítve a 4 %-ot.

18. § Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

19. § A rendelet rendelkezéseit 2023. január 1-napjától kell alkalmazni.