Alsózsolca Város Önkormányzat képviselő-testületének 12/2016.(XII.5.) önkormányzati rendelete

Alsózsolca Város Önkormányzat képviselő-testületének 12/2016. (XII. 05.) önkormányzati rendelete a szociális ellátásokról

Hatályos: 2021. 02. 18- 2021. 09. 13

Alsózsolca Város Önkormányzat képviselő-testületének 12/2016.(XII.5.) önkormányzati rendelete

Alsózsolca Város Önkormányzat képviselő-testületének 12/2016. (XII. 05.) önkormányzati rendelete a szociális ellátásokról

Alsózsolca Város Önkormányzat képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, Alsózsolca Város Önkormányzat képviselő-testülete szervezeti és működési szabályzatáról szóló 17/2014. (XI. 27.) önkormányzati rendelet 3. mellékletében biztosított véleményezési jogkörében eljáró Szociális és Nemzetiségi Ügyekkel foglalkozó Bizottság véleményének kikérésével a következőket rendeli el:

I. FEJEZET Általános rendelkezések

1. A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya kiterjed Alsózsolca város közigazgatási területén lakóhellyel, ennek hiányában - amennyiben a kérelmező életvitelszerűen bejelentett tartózkodási helyén él - tartózkodási hellyel rendelkező, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1) - (3) bekezdésében és 7. § (1) bekezdésében meghatározott természetes személyekre.

2. Eljárási rendelkezések

2. § (1) E rendelet alkalmazásában az Szt. 4. § (1)-(5) bekezdéseiben meghatározottak irányadóak.

(2) Az Szt. 5-16. §-ait az e rendelet alapján biztosított ellátásokra is alkalmazni kell.

(3) Az eljárás hivatalból vagy kérelemre indul. A kérelmet szóban vagy az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon lehet benyújtani, mely az Alsózsolcai Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálatán (a továbbiakban: hivatal) szerezhető be.

(4) A papír alapú kérelmet postai úton, vagy személyesen lehet benyújtani a hivatalban. A kérelemhez csatolni kell az Szt.-ben és az e rendeletben meghatározott dokumentumokat.

(5) A kérelmező köteles együttműködni a hivatallal szociális helyzetének feltárása során. A kérelemhez csatolni kell a kérelmező és családja jövedelmi viszonyairól szóló nyilatkozatokat, igazolásokat és mindazokat a bizonyítékokat, amelyek - az Szt. és e rendeletben foglaltak szerint - az ügy elbírálásához elengedhetetlenül szükségesek.

(6) A kérelmező a kérelem aláírásával egyidejűleg írásbeli hozzájárulását adja ahhoz, hogy a hivatal az illetékes adóhatóságtól a kérelmező jövedelmi viszonyaira vonatkozó tájékoztatást kérjen. A hivatal az adatokat köteles bizalmasan kezelni és azokat kizárólag a kérelemben szereplő célra felhasználni.

(7) A jogosultsági feltételek fennállásának vizsgálata során a szociális rászorultság megállapítása és a vagyoni viszonyok tisztázása érdekében környezettanulmány készíthető a kérelmező által megadott lakóhelyen vagy tartózkodási helyen.

(8) A támogatások kifizetése a hivatal házipénztárából, vagy kérelemre folyószámlára utalással történik.

II. FEJEZET Pénzbeli és természetbeni ellátások, és szociális alapszolgáltatások

3. Az ellátások rendszere

3. § (1) Az e rendeletben meghatározott feltételek fennállása esetén kérelemre nyújtható pénzbeli ellátások:

  • a) rendkívüli települési támogatás,
  • b) gyermekvédelmi támogatás,
  • c) temetési támogatás,
  • d) gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz támogatás[1]
  • e) időskorúak egyszeri támogatása,
  • f) szépkorúak támogatása.

(2) Az e rendeletben meghatározott feltételek fennállása esetén kérelemre nyújtható természetbeni ellátás a köztemetés.

(3) A személyes gondoskodás keretében biztosított szociális alapszolgáltatások:

  • a) étkeztetés,
  • b) házi segítségnyújtás,
  • c) családsegítés,
  • d) támogató szolgáltatás,
  • e) jelzőrendszeres házi segítségnyújtás,
  • f) idősek nappali ellátása,
  • g) demens betegek nappali ellátása.

III. FEJEZET Pénzbeli és természetbeni ellátások

4. Rendkívüli települési támogatás

4. § (1) Az önhibáján kívül, létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére rendkívüli települési támogatás állapítható meg feltéve, hogy a kérelmező családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át, egyedülélő esetén 250 %-át.

(2) Létfenntartási gond, illetve rendkívüli élethelyzet különösen:

  • a) a kérelmező önmaga és családja fenntartásáról más módon nem tud gondoskodni és a kialakult helyzet életüket, testi épségüket veszélyezteti,
  • b) a kérelmező alkalmanként jelentkező többletkiadásai miatt – különösen betegség vagy egyéb, előre nem látható esemény következtében – saját maga és a családjában élők létfenntartása veszélybe került,
  • c) a kérelmezőt természeti katasztrófa, elemi kár (tűz, szélvihar, földrengés, felhőszakadás, árvíz, jégverés) következtében anyagi kár érte.

(3) A benyújtott kérelmekről Alsózsolca Város Önkormányzat képviselő-testületének Humánpolitikai és Jóléti Bizottsága átruházott hatáskörben dönt.[2]

(4) A benyújtandó kérelem nyomtatványt az 1. melléklet tartalmazza.

5. Gyermekvédelmi támogatás

5. § (1) A kérelmező részére gyermeke jogán gyermekvédelmi támogatás állapítható meg gyermeke beiskolázása, betegsége esetén feltéve, hogy a kérelmező családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, egyedülálló esetén 350 %-át.

(2) A beiskolázásra tekintettel benyújtott kérelemhez az alapfokú, középfokú iskolában vagy felsőoktatási intézményben tanulmányokat folytatók esetén csatolni kell az alapfokú, középfokú nevelési-oktatási intézmény, illetve a felsőoktatási intézmény igazolását a nappali rendszerű oktatás, képzés munkarendje szerint fennálló tanulói, hallgatói jogviszonyról.

(3) A benyújtott kérelmekről Alsózsolca Város Önkormányzat képviselő-testületének Humánpolitikai és Jóléti Bizottsága átruházott hatáskörben dönt.[3]

(4) A benyújtandó kérelem nyomtatványt az 1. melléklet tartalmazza.

6. § A 4–5. §-ban meghatározott feltételek fennállásakor, előre nem látható, sürgős ügyekben a polgármester kérelemre eseti települési támogatást nyújthat, melyről a Humánpolitikai és Jóléti Bizottságot a soron következő ülésén tájékoztatja.[4]

6. Temetési támogatás

7. § (1) Temetési támogatás iránti kérelmet nyújthat be az, aki

  • a) az elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodott annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy
  • b) tartásra kötelezett hozzátartozó volt, de a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti.

(2) A temetési támogatás megállapításának feltétele, hogy a kérelmező családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem ne haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500 %-át, egyedülélő esetén 600 %-át.

(3) A temetési költségeket a kérelmező nevére kiállított számlával kell igazolni.

(4) A temetési támogatás összege nem lehet kevesebb a helyben szokásos legalacsonyabb temetési költség 15 %-ánál.

(5) A helyben szokásos legalacsonyabb temetési költség 200.000 Ft.

(6) A benyújtott kérelemről a polgármester átruházott hatáskörben dönt.

(7) A benyújtandó kérelem nyomtatványt a 2. melléklet tartalmazza.

7. Gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz támogatás[5]

8. § (1) Gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz támogatás állapítható meg annak, akinek családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500 %-át, egyedülélő esetén 550 %-át, feltéve, hogy gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz költségének mértéke a 7.000,- Ft-ot meghaladja.[6]

(2) A gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz igény igazolására orvos, a gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz költség igazolására a gyógyszertár jogosult.

(3) Gyógyszertámogatás évente kétszer állapítható meg, összege legfeljebb 10.000 Ft alkalmanként, gyógyászati segédeszköz támogatás évente egyszer állapítható meg, összege legfeljebb 40.000 Ft.[7]

(4) A benyújtott kérelmekről Alsózsolca Város Önkormányzat képviselő-testületének Humánpolitikai és Jóléti Bizottsága átruházott hatáskörben dönt.

(5) A benyújtandó kérelem nyomtatványt az 1. melléklet tartalmazza.

(6) E § alkalmazásában gyógyászati segédeszköz a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény 3. § 6. pontjában meghatározott eszköz.

(7) Gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz támogatás közgyógyellátás keretében támogatott gyógyszerre vagy gyógyászati segédeszközre nem állapítható meg.

8. Időskorúak egyszeri támogatása

9. § (1)[8] A polgármester egyszeri, a tárgyévi költségvetési rendeletben meghatározott mértékű pénzbeli támogatást nyújthat annak a tárgyévben a 65. életévét betöltő, illetve idősebb személynek, akinek jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkor legkisebb összegének tízszeresét.

(2) A támogatás kifizetésére a tárgyév november 1. napjától kerül sor.

(3) A kérelem legkésőbb a tárgyévet követő év január 15. napjáig nyújtható be, mely határidő jogvesztő.

(4) A benyújtandó kérelem nyomtatványt a 3. melléklet tartalmazza.

(5) Kivételes esetben - különösen különleges jogrend idején - a jogosultak személyes biztonságának, egészségének megóvása érdekében - az időskorúak egyszeri támogatása a népességnyilvántartási adatokra alapozottan a tárgyévet megelőző évben benyújtott kérelmekben feltüntetettek adatok alapján – a tárgyévi központi költségvetési törvényben a nyugdíjemelés meghatározásánál figyelembe vett mértékű fogyasztói árnövekedés alkalmazásával folytatott jövedelemvizsgálatot követően nyújtható.[9]

9. Szépkorúak támogatása

10. § (1)[10] A polgármester kérelemre szépkorúak támogatásában részesíti, aki a 75., 80., 85., 90., 95., 100. életévét betöltötte, és jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének tízszeresét.

(2) A szépkorúak támogatásának összege egyszeri 30.000 Ft.

(3)[11] A szépkorúak támogatását abban az évben lehet igényelni, amelyben a kérelmező a 75., 80., 85., 90., 95., 100. életévét betöltötte.

(4) A kérelem legkésőbb a tárgyévet követő év február 15. napjáig nyújtható be, mely határidő jogvesztő.[12]

(5) A benyújtandó kérelem nyomtatványt a 4. melléklet tartalmazza.

10. Köztemetés

11. § (1) A polgármester átruházott hatáskörben gondoskodik az elhunyt személy közköltségen való eltemettetéséről azzal, hogy az elhunyt temetése a helyben szokásos legalacsonyabb temetési költség figyelembevételével történik.

(2) A polgármester az eltemetésre kötelezett személy kérelmére a köztemetés költségeinek megtérítését legfeljebb 12 havi részletben engedélyezheti.

IV. FEJEZET Szociális szolgáltatások

11. Étkeztetés

12. § A személyes gondoskodás körébe tartozó helyi alapellátás térítési díjának megállapítására és felülvizsgálatára a képviselő-testület jogosult, melyet az intézményi térítési díjak megállapításáról szóló külön rendeletben szabályoz.

12. Házi segítségnyújtás, jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, támogató szolgáltatás

13. § (1) A házi segítségnyújtást, a jelzőrendszeres házi segítségnyújtást és a támogató szolgáltatást az önkormányzat Onga és Társult Települések Szociális és Gyermekjóléti Társulása útján biztosítja.

(2) A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, a házi segítségnyújtás, valamint a támogató szolgáltatás igénybevételére irányuló kérelmet az Alsózsolcai Gondozási Központ vezetőjéhez kell benyújtani, aki a kérelmet továbbítja a szolgáltatást nyújtó felé. Az ellátás megállapításáról és megszüntetéséről az Ongai Szociális Szolgáltató Központ vezetője dönt.

13. Családsegítés

14. § Alsózsolca városban a családsegítés feladatait az Alsózsolcai Gondozási Központ szervezeti egységén belül működő Családsegítő-és Gyermekjóléti Szolgálat (3571 Alsózsolca, Kossuth Lajos út 104.) látja el.

14. Nappali ellátás, demens betegek nappali ellátása

15. § (1) A nappali ellátást az önkormányzat az Alsózsolcai Gondozási Központon keresztül biztosítja, igény szerint megszervezi az ellátottak étkeztetését.

(2) A demens betegek nappali ellátást az idősek nappali ellátása részeként szervezi meg az önkormányzat.

(3) Az étkeztetés, az idősek és demens betegek nappali ellátása iránti kérelmet az Alsózsolcai Gondozási Központ vezetőjéhez kell benyújtani, aki dönt az ellátás megállapításáról és megszüntetéséről.

(4) Az intézményi jogviszony megszűnik:

  • a) az ellátott kérelmére, közös megegyezéssel, megegyezés szerinti időpontban,
  • b) ha 30 napot meghaladja az intézményből való távolmaradás, és nem részesül kórházi ellátásban,
  • c) az intézmény jogutód nélküli megszűnésével,
  • d) a megállapodásban feltüntetett határozott idő lejártával,
  • e) az igénybe vevő más intézményben történő elhelyezésével, vagy halálával,
  • f) az ellátott, a törvényes képviselője vagy a térítési díjat megfizető személy térítési díjfizetési kötelezettségének nem tesz eleget,
  • g) ha az igénybevevő a házirendet súlyosan megsérti.

16. § (1) Az önkormányzat szociálpolitikai kerekasztalt hoz létre, melynek tagjai:

  • a) a polgármester,
  • b) a Humánpolitikai és Jóléti Bizottság elnöke,[13]
  • c) az Alsózsolcai Gondozási Központ vezetője,
  • d) a Családsegítő- és Gyermekjóléti Szolgálat családgondozója,
  • e) Alsózsolca Város Roma Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke.

(2) A szociálpolitikai keretkasztal feladata különösen:

  • a) a szolgáltatástervezési koncepcióban meghatározott feladatok megvalósulásának, végrehajtásának folyamatos figyelemmel kísérése,
  • b) a lakosságszám alakulásának, a korösszetételének, a szolgáltatások iránti igényeknek a számbavétele,
  • c) nyomonköveti az ellátási kötelezettség teljesítésének helyzetét, és az ütemtervet a szolgáltatások biztosításáról,
  • d) megtárgyalja a szolgáltatások működtetési, finanszírozási, fejlesztési feladatait, az esetleges együttműködés kereteit.

V. FEJEZET Záró rendelkezések

17. § (1) A rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetést követő napon lép hatályba.

(2) A rendelet 8. §-a és 10. §-a 2017. január 1-jén lép hatályba.

(3) Hatályát veszti Alsózsolca Város Önkormányzat képviselő-testületének a szociális ellátásokról szóló 9/2016. (XI. 08.) önkormányzati rendelete.

(4) E rendelet rendelkezéseit a hatálybalépéskor folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

1. melléklet

Alsózsolca Város Önkormányzat képviselő-testületének a szociális ellátásokról szóló 12/2016. (XII. 05.) önkormányzati rendeletéhez

Alsózsolca Város Önkormányzat

képviselő-testületének

Szociális és Nemzetiségi Ügyekkel foglalkozó Bizottsága

KÉRELEM TELEPÜLÉSI TÁMOGATÁS IGÉNYLÉSÉRE[14]

Igényelhető támogatási formák:

1. rendkívüli települési támogatás

2. gyermekvédelmi támogatás

3. gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz támogatás

(A megfelelő támogatás aláhúzandó)

I. RÉSZ Személyi adatok

1. A kérelmező személyi adatai: Neve:……………………………………………………………………………………….........Születési neve:………………………………………………………………………………… Anyja neve:………………………………………………………………………………….. Születési hely, év, hónap, nap: ……………………………………………………………….. Lakóhely:……………………………………………………………………………………

Tartózkodási hely: ……………………………………………………………………………… Társadalombiztosítási Azonosító Jele: ………………………………………………………… Állampolgársága: magyar bevándorlási, letelepedési engedéllyel rendelkező hontalan, menekültként elismert státuszt elismerő határozat száma: ……………/ 20………… Telefonszám (nem kötelező megadni): ………………………………………………………… Amennyiben banki átutalással kéri az összeg kifizetését Saját bankszámlaszám: …………………………………………………………………..

A kérelmező családi állapota: egyedülálló házastársával /élettársával együtt él egyedülélő

2. A házastárs/élettárs személyi adatai: Neve:……………………………………………………………………………………….........Születési neve: …………………………………………………………………………………. Anyja neve: …………………………………………………………………………………….. Születési hely, év, hónap, nap: ………………………………………………………………..

Társadalombiztosítási Azonosító Jele: ……………………………………………………….. Lakóhely:……………………………………………………………………………………… Tartózkodási hely: ……………………………………………………………………………..

*A lakásban tartózkodás jogcíme: tulajdonos- haszonélvező- főbérlő- albérlő – családtag – szívességi lakáshasználó- jogcím nélküli

*A megfelelő rész aláhúzandó

A kérelmezővel együtt élő, eltartott gyermekeinek száma összesen:……………..fő

Név

Születési hely, év, hó, nap

Anyja neve

TAJ száma

16. évet betöltött személy esetén az oktatási intézmény megnevezése

II. RÉSZ Jövedelmi adatok:

A kérelmező, valamint házastársának (élettársának) és a vele egy háztartásban élő gyermekeinek havi jövedelme forintban:

A jövedelem típusa Kérelmező Házastársa (élettársa) Gyermekei

1. Munkaviszonyból és

más foglalkoztatási

jogviszonyból származó

2. Társas és

egyéni vállalkozásból,

őstermelői, illetve szellemi

és más önálló tevékenységből

származó

3. Alkalmi munkavégzésből

származó

4.Táppénz,

gyermekgondozási támogatások

5. Nyugellátás és

egyéb nyugdíjszerű

rendszeres szociális ellátás

6. Önkormányzat és

munkaügyi szervek által

folyósított ellátások

7. Egyéb jövedelem

8. Összes jövedelem

9. Gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz igény igazolása

10. Gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz költség igazolása

Egy főre jutó havi nettó jövedelem: …………………………………………….Ft

III. RÉSZ Jogosultsági feltételekre vonatkozó adatok:

A települési támogatást arra tekintettel kérem, hogy …………………………………………………………………………………………………………...………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

V. RÉSZ Nyilatkozatok

Kijelentem, hogy

- életvitelszerűen a lakóhelyemen vagy a tartózkodási helyemen élek (A megfelelő rész aláhúzandó!)

- a közölt adatok a valóságnak megfelelnek.

Tudomásul veszem, hogy a kérelemben közölt adatok a valódiságát a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. §-a alapján a szociális hatáskört gyakorló szerv - az állami adóhatóság illetékes hatósága útján - ellenőrizheti.

Hozzájárulok a kérelemben szereplő adatoknak a szociális igazgatási eljárás során történő felhasználáshoz.

Tudomásul veszem, hogy valótlan adatközlése esetén a támogatás megszüntetésre kerül, a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett támogatást a folyósító szerv kamattal megemelt összegben visszaköveteli.

Dátum: …………………….. …………………………………… …. ………………………………….. ………………………………………….

kérelmező nagykorú hozzátartozók aláírása

Tájékoztató a kérelem kitöltéséhez

1. Személyi adatok

Egyedülálló az a személy, aki hajadon, nőtlen, özvegy, elvált vagy házastársától külön él, kivéve ha élettársa van.

A kérelmező akkor él együtt a házastársával vagy élettársával, ha a lakcímük megegyezik.

Közös háztartásban élő eltartott gyermeknek számít:

- húszévesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező,

- huszonhárom évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató,

- huszonöt évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató,

- korhatárra való tekintettel a tartósan beteg, illetve a testi, érzékszervi, értelmi, beszéd- vagy más fogyatékos vér szerinti, örökbe fogadott, illetve nevelt gyermek.

A tanulói, hallgatói jogviszonyra és az egészségi állapotra vonatkozó igazolásokat a kérelemhez csatolnia kell.

2. Jövedelmi adatok

Jövedelem a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint meghatározott, belföldről vagy külföldről származó - megszerzett - vagyoni érték (bevétel), ideértve a jövedelemként figyelembe nem vett bevételt és az adómentes jövedelmet is, továbbá az a bevétel, amely után az egyszerűsített vállalkozói adóról, illetve az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szerint adót, illetve hozzájárulást kell fizetni. A jövedelmi adatok alatt havi nettó jövedelmet kell érteni. A nettó jövedelem kiszámításánál a bevételt az elismert költségekkel és a befizetési kötelezettséggel csökkentett összegben kell feltüntetni. Elismert költségnek minősül a személyi jövedelemadóról szóló törvényben elismert költség, valamint a fizetett tartásdíj. Befizetési kötelezettségnek minősül a személyi jövedelemadó, az egyszerűsített vállalkozási adó, a magánszemélyt terhelő egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás, egészségbiztosítási hozzájárulás és járulék, egészségügyi szolgáltatási járulék, nyugdíjjárulék, nyugdíjbiztosítási járulék, magán-nyugdíjpénztári tagdíj és munkavállalói járulék. Ha a magánszemély az egyszerűsített vállalkozói adó vagy egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás alapjául szolgáló bevételt szerez, a bevétel csökkenthető a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint elismert költségnek minősülő igazolt kiadásokkal, ennek hiányában a bevétel 40%-ával. Ha a mezőgazdasági őstermelő adóévi őstermelésből származó bevétele nem több a kistermelés értékhatáránál (illetve ha részére támogatást folyósítottak, annak a folyósított támogatással növelt összegénél), akkor a bevétel csökkenthető az igazolt költségekkel, továbbá a bevétel 40 %-ának megfelelő összeggel, vagy a bevétel 85 %-ának, illetőleg állattenyésztés esetén 94 %-ának megfelelő összeggel.

Nem minősül jövedelemnek, így a jövedelembe sem kell beszámítani a temetési költségekhez adott hozzájárulást, az alkalmanként adott rendkívüli települési támogatást, a lakhatási támogatást, az adósságcsökkentési támogatást, a rendkívüli gyermekvédelmi támogatást, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény keretében nyújtott pénzbeli támogatást, a kiegészítő gyermekvédelmi támogatás melletti pótlékot, a nevelőszülők számára fizetett nevelési díjat és külön ellátmányt, az anyasági támogatást, a tizenharmadik havi nyugdíjat, a súlyos mozgáskorlátozott személyek pénzbeli közlekedési kedvezményeit, a vakok személyi járadékát és a fogyatékossági támogatást, a fogadó szervezet által az önkéntesnek külön törvény alapján biztosított juttatást, a házi segítségnyújtás keretében társadalmi gondozásért kapott tiszteletdíjat, az energiafelhasználáshoz nyújtott támogatást. Nem minősül jövedelemnek az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatás révén szerzett bevétel, ha havi ellenértéke a minimálbér 50 %-át nem haladja meg.

A családtagok jövedelmét külön-külön kell feltüntetni. A családi pótlékot, az árvaellátást és a tartásdíj címén kapott összeget annak a személynek a jövedelmeként kell figyelembe venni, akire tekintettel azt folyósítják.

A havi jövedelem kiszámításakor

- rendszeres jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap,

- nem rendszeres jövedelem, illetve vállalkozásból, őstermelésből származó jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző tizenkét hónap alatt kapott összeg egy havi átlagát kell együttesen figyelembe venni.

Jövedelem típusai:

Munkaviszonyból és más foglalkoztatási viszonyból származó jövedelem: különösen a munkaviszonyban, közalkalmazotti jogviszonyban bírósági, ügyészségi, igazságügyi szolgálati jogviszonyban, fegyveres erők, rendvédelmi szervek, polgári nemzetbiztonsági szolgáltatok hivatalos és szerződéses szolgálati jogviszonyában folytatott munkavégzésre irányuló tevékenységből, továbbá szövetkezet tagjaként folytatott – személyes közreműködést igénylő – tevékenységből származó jövedelem.

Társas és egyéni vállalkozásból, őstermelői, illetve szellemi és más önálló tevékenységből származó jövedelem:

itt kell feltüntetni a jogdíjat, továbbá a bérbeadó, a választott könyvvizsgáló tevékenységből származó jövedelmet, a gazdasági társaság magánszemély által külön szerződés szerint teljesített mellékszolgáltatást. Alkalmi munkavégzésből származó jövedelem: alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatás révén szerzett bevétel.

Nem minősül jövedelemnek az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatás révén szerzett bevétel, ha havi ellenértéke a minimálbér 50 %-át nem haladja meg.

Táppénz, gyermekgondozási támogatások: táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, családi pótlék, gyermektartásdíj.

Nyugellátás és egyéb nyugdíjszerű ellátások: öregségi, a rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj, özvegyi és szülői nyugdíj, árvaellátás és baleseti hozzátartozói nyugellátások, rendszeres szociális járadék, átmeneti járadék, bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka, rokkantsági járadék, rehabilitációs járadék, politikai rehabilitációs ellátások, házastársi pótlék, házastárs után járó jövedelempótlék.

Önkormányzat és munkaügyi szervek által folyósított ellátások: különösen az időskorúak járadéka, a rendszeres szociális segély, az ápolási díj, az adósságcsökkentési támogatás, munkanélküli járadék, álláskeresési járadék, álláskeresési segély, képzési támogatásként folyósított keresetpótló juttatás.

Egyéb jövedelem: például az ösztöndíj, szakképzéssel összefüggő pénzbeli juttatások, nevelőszülői díj, szociális gondozói díj, végkielégítés és állampapírból származó jövedelem, ingatlan és ingó tárgyak értékesítéséből, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem, életjáradékból, föld és más ingatlan bérbeadásából származó jövedelem, illetve minden olyan jövedelem, amely az előző sorokban nem került feltüntetésre.

A jövedelemnyilatkozatban szereplő jövedelmekről a jövedelem típusának megfelelő iratot vagy annak másolatát a kérelemhez mellékelni kell.

2. melléklet

Alsózsolca Város Önkormányzat képviselő-testületének a szociális ellátásokról szóló 12/2016. (XII. 05.) önkormányzati rendeletéhez

Alsózsolca Város Polgármestere

KÉRELEM

TEMETÉSI TÁMOGATÁS IGÉNYLÉSÉRE

I. RÉSZ Személyi adatok

1. A kérelmező személyi adatai:

Neve:………………………………………………………………………………………............

Születési neve:…………………………………………………………………………………….

Anyja neve:………………………………………………………………………………………..

Születési hely, év, hónap, nap:………………………………………………………………………….

Lakóhelye:………………………………………………………………………………………….

Tartózkodási helye:…………………………………………………………………………………

Társadalombiztosítási azonosító jele:……………………………………………………………

Állampolgársága:

magyar

bevándorlási, letelepedési engedéllyel rendelkező

hontalan, menekültként elismert státuszt elismerő határozat száma: ……………/ 20…………

Telefonszám (nem kötelező megadni:…………………………………………………………

Amennyiben banki átutalással kéri az összeg kifizetését

Saját bankszámlaszám: …………………………………………………………………..

A kérelmező családi állapota:

egyedülálló

házastársával /élettársával együtt él

2. A házastárs/élettárs személyi adatai:

Neve:………………………………………………………………………………………............

Születési neve:…………………………………………………………………………………….

Anyja neve:………………………………………………………………………………………..

Születési hely, év, hónap, nap:………………………………………………………………………….

Társadalombiztosítási azonosító jele:……………………………………………………………

Lakóhelye:………………………………………………………………………………………….

Tartózkodási helye:…………………………………………………………………………………

*A lakásban tartózkodás jogcíme: *A megfelelő rész aláhúzandó

tulajdonos- haszonélvező- főbérlő- albérlő – családtag – szívességi lakáshasználó- jogcím nélküli

A kérelmezővel együtt élő, eltartott gyermekeinek száma összesen:……………..fő

Név

Születési hely, év, hó, nap

Anyja neve

TAJ száma

16. évet betöltött személy esetén az oktatási intézmény megnevezése

II. RÉSZ Jövedelmi adatok:

A kérelmező, valamint házastársának (élettársának) és a vele egy háztartásban élő gyermekeinek havi

jövedelme forintban:

A jövedelem típusa Kérelmező Házastársa (élettársa) Gyermekei

1. Munkaviszonyból és más

foglalkoztatási

jogviszonyból származó

2.Társas és egyéni

vállalkozásból, őstermelői,

illetve szellemi és más önálló

tevékenységből származó

3. Alkalmi munkavégzésből

származó

4.Táppénz, gyermekgondozási

támogatások

5.Nyugellátás és egyéb

nyugdíjszerű rendszeres

szociális ellátás

6. Önkormányzat és munkaügyi

szervek által folyósított

ellátások

7. Egyéb jövedelem

8. Összes jövedelem

Egy főre jutó havi nettó jövedelem: …………………………………………….Ft

III. RÉSZ Az elhunyt adatai:

Az elhunyt neve: …................................................................................................

Születési helye, ideje: ............................................................................................

Anyja neve: …........................................................................................................

Lakóhelye …...........................................................................................................

Elhalálozás helye, ideje: ….....................................................................................

Halotti anyakönyvi kivonat száma: …....................................................................

Bemutatandó, ill. fénymásolatban csatolandó:

az igénylő személyi igazolványa

a halotti anyakönyvi kivonat

számla (számlák) a temetés költségeiről

IV. RÉSZ Nyilatkozatok

Kijelentem, hogy

- életvitelszerűen a lakóhelyemen vagy a tartózkodási helyemen élek (A megfelelő rész aláhúzandó)

- a közölt adatok a valóságnak megfelelnek.

Tudomásul veszem, hogy a kérelemben közölt adatok a valódiságát a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. §-a alapján a szociális hatáskört gyakorló szerv - az állami adóhatóság illetékes hatósága útján - ellenőrizheti.

Hozzájárulok a kérelemben szereplő adatoknak a szociális igazgatási eljárás során történő felhasználáshoz.

Kijelentem, hogy a fenti adatok a valóságnak megfelelnek.

Tudomásul veszem, hogy valótlan adatközlés esetén a támogatás megszüntetésre kerül, a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett támogatást a folyósító szerv kamattal megemelt összegben visszaköveteli.

Dátum: ……………………………

……………………… …………………………………..

kérelmező nagykorú hozzátartozók aláírása

3. melléklet

Alsózsolca Város Önkormányzat képviselő-testületének a szociális ellátásokról szóló 12/2016. (XII. 05.) önkormányzati rendeletéhez

Alsózsolca Város Polgármestere

KÉRELEM

IDŐSKORÚAK EGYSZERI TÁMOGATÁSÁHOZ

I. RÉSZ Személyi adatok

Kérelmező

Neve: ................................................................................................................................

Születési neve: ..................................................................................................................

Születési helye,ideje: .........................................................................................................

Anyja neve: .......................................................................................................................

Lakóhelye: .........................................................................................................................

Levelezés, folyósítás címe: .......................................................................................…….

Társadalombiztosítási azonosító jele (TAJ): □□□ □□□ □□□

Telefonszáma: .....................................................................................................................

E-mail címe: ……………………………………………………………………………….

Amennyiben banki átutalással kéri az összeg kifizetését

Saját bankszámlaszám: …………………………………………………………………..

II. RÉSZ Nyilatkozatok

65. életévemet

- a kérelem benyújtásakor, vagy

- a kérelem benyújtásának évében

betöltöttem (aláhúzandó).

Alsózsolcai lakóhellyel rendelkezem.

Az időskorúak egyszeri támogatását igénybe kívánom venni.

Az alábbi rendszeres pénzellátással rendelkezem: (aláhúzandó, igazolandó)

öregségi nyugdíj,

korhatár előtti ellátás,

szolgálati járandóság,

balettművészeti életjáradék,

átmeneti bányászjáradék,

rokkantsági nyugdíj,

megváltozott munkaképességű személyek ellátásai,

öregségi járadék,

özvegyi járadék,

növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi és özvegyi járadék,

özvegyi nyugdíj,

baleseti rokkantsági nyugdíj,

hozzátartozói baleseti nyugellátás,

bányászok egészségkárosodási járadéka,

rokkantsági járadék,

hadigondozottak és nemzeti gondozottak pénzbeli ellátásai,

időskorúak járadéka,

ápolási díj,

nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék

Egyéb jövedelem (igazolandó):

A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint meghatározott, belföldről vagy külföldről származó - megszerzett - vagyoni érték (bevétel), ideértve a jövedelemként figyelembe nem vett bevételt és az adómentes jövedelmet is, továbbá az a bevétel, amely után az egyszerűsített vállalkozói adóról, illetve az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szerint adót, illetve hozzájárulást kell fizetni.

Jövedelmem (rendszeres pénzellátás és egyéb jövedelem összege) nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének tízszeresét, melynek igazolására az alábbiakat csatolom:

…………………………………………………………………………………………………..

Hozzájárulok a kérelemben közölt adatoknak az időskorúak egyszeri támogatása megállapítására irányuló eljárásban történő kezeléséhez, valamint jogosultságom alapjául szolgáló adatok ellenőrzéséhez.

Kijelentem, hogy a kérelmemnek teljes egészében helyt adó döntés elleni fellebbezési jogomról lemondok.

A kérelem benyújtható az Alsózsolcai Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálatán vagy postai úton.

Dátum: ......................................

......................................................................

kérelmező aláírása

4. melléklet

Alsózsolca Város Önkormányzat képviselő-testületének a szociális ellátásokról szóló 12/2016. (XII. 05.) önkormányzati rendeletéhez

Alsózsolca Város Polgármestere

KÉRELEM

SZÉPKORÚAK TÁMOGATÁSÁHOZ

I. RÉSZ Személyi adatok

Kérelmező

Neve: ................................................................................................................................

Születési neve: ..................................................................................................................

Születési helye, ideje: ........................................................................................................

Anyja neve: .......................................................................................................................

Lakóhelye: .........................................................................................................................

Levelezés, folyósítás címe: .......................................................................................…….

Társadalombiztosítási azonosító jele (TAJ): □□□ □□□ □□□

Telefonszáma: .....................................................................................................................

E-mail cím: ……………………………………………………………………………….

Amennyiben banki átutalással kéri az összeg kifizetését

Saját bankszámlaszám: …………………………………………………………………..

II. RÉSZ Nyilatkozatok

75., 80., 85., 90., 95., 100. életévemet a kérelem benyújtásának évében betöltöttem.

Alsózsolcai lakóhellyel rendelkezem.

A szépkorúak támogatását igénybe kívánom venni.

Az alábbi rendszeres pénzellátással rendelkezem: (aláhúzandó, igazolandó)

öregségi nyugdíj,

korhatár előtti ellátás,

szolgálati járandóság,

balettművészeti életjáradék,

átmeneti bányászjáradék,

rokkantsági nyugdíj,

megváltozott munkaképességű személyek ellátásai,

öregségi járadék,

özvegyi járadék,

növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi és özvegyi járadék,

özvegyi nyugdíj,

baleseti rokkantsági nyugdíj,

hozzátartozói baleseti nyugellátás,

bányászok egészségkárosodási járadéka,

rokkantsági járadék,

hadigondozottak és nemzeti gondozottak pénzbeli ellátásai,

időskorúak járadéka,

ápolási díj,

nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék

Egyéb jövedelem (igazolandó):

A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint meghatározott, belföldről vagy külföldről származó - megszerzett - vagyoni érték (bevétel), ideértve a jövedelemként figyelembe nem vett bevételt és az adómentes jövedelmet is, továbbá az a bevétel, amely után az egyszerűsített vállalkozói adóról, illetve az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szerint adót, illetve hozzájárulást kell fizetni.

Jövedelmem (rendszeres pénzellátás és egyéb jövedelem összege) nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének tízszeresét, melynek igazolására az alábbiakat csatolom:

…………………………………………………………………………………………………..

Hozzájárulok a kérelemben közölt adatoknak a szépkorúak támogatása megállapítására irányuló eljárásban történő kezeléséhez, valamint jogosultságom alapjául szolgáló adatok ellenőrzéséhez.

Kijelentem, hogy a kérelmemnek teljes egészében helyt adó döntés elleni fellebbezési jogomról lemondok.

A kérelem benyújtható az Alsózsolcai Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálatán vagy postai úton.

Dátum: ......................................

......................................................................

kérelmező aláírása


[1] Az R. 3. § (1) bekezdés d) pontja az 5/2019. (I.25.) önkormányzati rendelet 1. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2019. január 26. napjától
[2] Az R. 4. § (3) bekezdése a 14/2018. (VIII.10.) önkormányzati rendelet 1. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2018. augusztus 11. napjától
[3] Az R. 5 § (3) bekezdése a 14/2018. (VIII.10.) önkormányzati rendelet 1. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2018. augusztus 11. napjától
[4] Az R. 6 §-a a 14/2018. (VIII.10.) önkormányzati rendelet 1. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2018. augusztus 11. napjától
[5] Az R. 8. §-a az 5/2019. (I.25.) önkormányzati rendelet 2. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2019. január 26. napjától
[6] Az R. 8. § (1) bekezdése a 16/2019. (XII.10.) önkormányzati rendelet 1. §-ával megállapított szöveg. Hatályos 2019. december 11. napjától.
[7] Az R. 8. § (3) bekezdése a 16/2019. (XII.10.) önkormányzati rendelet 2. §-ával megállapított szöveg. Hatályos 2019. december 11. napjától.
[8] Az R. 9. § (1) bekezdése a 2/2021. (II. 17.) önkormányzati rendelet 1. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2021. február 18. napjától
[9] Az R. 9. § (5) bekezdését Alsózsolca Város Polgármesterének 16/2020. (XI. 16.) rendelete 1. §-a iktatta be.
[10] Az R. 10. § (1) bekezdésében a „70.” szövegrészt a 2/2021. (II. 17.) önkormányzati rendelet 2. § a) pontja hatályon kívül helyezte 2021. február 18. napjától
[11] Az R. 10. § (1) bekezdésében a „70.” szövegrészt a 2/2021. (II. 17.) önkormányzati rendelet 2. § b) pontja hatályon kívül helyezte 2021. február 18. napjától
[12] Az R. 10. § (4) bekezdése az 5/2019. (I.25.) önkormányzati rendelet 3. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2019. január 26. napjától
[13] Az R. 16 § (1) bekezdés b) pontja a 14/2018. (VIII.10.) önkormányzati rendelet 1. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2018. augusztus 11. napjától
[14] Az R. 1. melléklete a 5/2019. (I.25.) önkormányzati rendelet 4. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2019. január 26. napjától