Algyő Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2013.(VII.8.) önkormányzati rendelete

Algyő Nagyközség Önkormányzata vagyona feletti rendelkezési jog gyakorlásának szabályairól

Hatályos: 2024. 02. 01

Algyő Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2013.(VII.8.) önkormányzati rendelete

Algyő Nagyközség Önkormányzata vagyona feletti rendelkezési jog gyakorlásának szabályairól

2024.02.01.

Algyő Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete (a továbbiakban: képviselő-testület) Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontja szerintit feladatkörében eljárva, „Magyarország helyi önkormányzatairól” szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 106. § (2) bekezdése, 109. § (4) bekezdése, valamint „A nemzeti vagyonról” szóló 2011. évi CXCVI. törvény 5. §, valamint 11. § (1)-(9) bekezdése szerinti feladatok végrehajtására Algyő Nagyközség Önkormányzata (a továbbiakban: önkormányzat) vagyongazdálkodásának szabályairól a következőt rendeli el:

I. Fejezet

Az önkormányzat vagyona, a vagyon csoportosítása

1. § A rendelet hatálya

(1) A rendelet hatálya kiterjed:

a) Algyő Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületére,

b) a Képviselő-testület bizottságaira,

c) a Hivatalra,

d) az önkormányzati vagyont használó önállóan és részben önállóan gazdálkodó költségvetési szervekre.

(2) Az önkormányzat tulajdonát képező, bárhol fellelhető ingó- és ingatlan vagyonra, vagyoni értékű jogokra, az önkormányzat követeléseire (a továbbiakban: önkormányzati vagyon) terjed ki, ideértve az önkormányzat társulásba, valamint vállalkozásba vitt vagyonát, részesedését is.

(3) A rendelet hatálya csak abban az esetben terjed ki az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérletére és elidegenítésére, ha jogszabály másként nem rendelkezik.

(4) E rendelet szabályait kell alkalmazni a gazdálkodásra, ha az önkormányzat éves költségvetéséről szóló rendelet eltérően nem rendelkezik.

2. §

Az önkormányzati vagyon csoportosítása

(1) Az önkormányzati vagyon áll:
a) a törzsvagyonból, valamint
b) üzleti vagyonból.
Az önkormányzati törzsvagyon forgalomképesség alapján:
a) kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló vagyon,
b) korlátozottan forgalomképes vagyon,
c) forgalomképes.
(2) A kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló vagyontárgy, illetve vagyonrész nem elidegeníthető, magasabb szintű jogszabály eltérő rendelkezése hiányában nem megterhelhető, vállalkozásba, gazdasági társaságba nem vihető.
(3) A korlátozottan forgalomképes önkormányzati vagyontárgyak esetében a vagyon elidegenítés, megterhelés, vállalkozásba, gazdasági társaságba vitel, egyéb hasznosítás (bérbe adás) feltételeit törvény, vagy e rendelet határozza meg.
(4) Az üzleti vagyon, illetve vagyonrész elidegeníthető, megterhelhető, vállalkozásba, gazdasági társaságba vihető, hasznosítható, a tulajdonosi jogok gyakorlása az e rendeletben meghatározottak szerint történhet.

3. §

A törzsvagyon

(1) Az önkormányzati vagyon külön része a törzsvagyon, amely az önkormányzat számára törvényben kötelezően előírt, valamint önként vállalt közfeladatok ellátását biztosítja.
(2) Az önkormányzati törzsvagyon kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló, illetve korlátozottan fogalomképes vagyonból áll.
(3) Kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló vagyon:
a) a helyi közutak és műtárgyaik,
b) terek, parkok és temetők,
c) vizek és vízi közműnek nem minősülő közcélú vízilétesítmények,
d) az önkormányzat és intézményei, illetve gazdálkodó szervei, valamint jogelődjei levéltári anyaga
e) mindaz a vagyon, amelyet a képviselő-testület rendelettel annak nyilvánít. (1. sz. melléklet)
(4) A (3) bekezdésben meghatározott önkormányzati vagyon rendeltetésével összhangban hasznosítható. A közterületek rendeltetéstől eltérő ideiglenes használatára külön rendelet vonatkozik.
(5) Korlátozottan forgalomképesek:
a) a művelődési, oktatási, egészségügyi, szociális intézmények, sportegyesületek használatában lévő önkormányzati ingatlan vagyon,
b) a víz- és csatorna, a közlekedési, a temetkezési, a köztisztasági, a településtisztasági, a kéményseprési és tüzeléstechnikai szolgáltatást, a parkosítást és zöldterületek gondozását végző gazdálkodó szervezetek használatába adott önkormányzati ingatlan vagyon,
c) a közművek és műtárgyaik,
d) a műemlékileg védett, a műemlék jellegű és településképi jelentőségű ingatlanok, létesítmények,
e) a védett természeti terület és természeti emlék,
f) a muzeális gyűjtemények és muzeális emlékek, köztéri és közgyűjteményi művészeti alkotások,
g) a képviselő-testület és hivatala elhelyezésére szolgáló középületek,
h) az önkormányzat tulajdonában álló és értékesítésre, megterhelésre ki nem jelölt bérlakások,
i) pályázat keretében beszerzett, létrejött vagyontárgyak, a pályázat által előírt határidő leteltéig,
j) mindaz a vagyon, amelyet a képviselő-testület rendelettel annak nyilvánít.
(6) A korlátozottan forgalomképesség tartalma az egyes vagyonelemek vonatkozásában az alábbiakat jelöli:
Intézmények, középületek: Az intézmények és középületek az adott intézményi feladat, illetve középület esetén a közfeladat ellátásáig nem idegeníthetőek el és nem terhelhetőek meg. Nem idegeníthető el adott intézmény és középület akkor sem, ha az intézményi, illetve a közfeladat ellátása csak ideiglenesen szünetel.
Műemlékek: Az önkormányzat tulajdonába kerülő műemlék épületek elidegenítéséhez, megterheléséhez, kezelői joga átruházásához, használati vagy bérleti joga gazdasági társaságba való beviteléhez az illetékes miniszter hozzájárulása is szükséges.
Védett természeti területek: Az önkormányzat tulajdonába kerülő védett természeti területek elidegenítéséhez, kezelői vagy használati jogának átadásához az illetékes nemzeti park engedélye is szükséges.
Muzeális emlék: A muzeális emlék elidegenítéséhez az illetékes minisztériuma által kiadott hozzájárulás szükséges.
(7) A korlátozottan forgalomképes vagyontárgyat, ha rendeltetése megváltozik és új funkciója nem tartozik a /3/ és /5/ bekezdés hatálya alá, forgalomképes egyéb vagyonná a Képviselő-testület minősített többségű döntésével lehet átminősíteni.
(8) A törzsvagyon körébe tartozó vagyon részletezését a jogszabályi előírásoknak megfelelően a vagyont használó, működtető szervek által készített leltárak tartalmazzák.

4. §

.

Az önkormányzat üzleti vagyona

(1) Az önkormányzat törzsvagyonába nem tartozó vagyon az önkormányzat üzleti vagyona.
(2) Az önkormányzat üzleti vagyona forgalomképes.
(3) Az önkormányzat üzleti vagyona körébe tartozó ingó vagyon részletezését az ezen vagyont működtetők által, a jogszabályi előírásoknak megfelelően készített leltárak tartalmazzák.
II. Fejezet

Az önkormányzati vagyon használatára, hasznosítására és

működésére vonatkozó általános szabályok

5. § A tulajdonosi jogok gyakorlója, hatáskörök

(1) A helyi önkormányzatot - a jogszabályban meghatározott eltérésekkel - megilletik mindazok a jogok és terhelik mindazok a kötelezettségek, amelyek a tulajdonost megilletik, illetve terhelik.

(2) A helyi önkormányzat jogi személy. Az önkormányzatot megillető tulajdonosi jogok gyakorlásával kapcsolatos feladatok és jogosítványok a képviselő-testületet illetik meg. Vagyont érintő döntéseit minősített többséggel hozza.

(3) Az önkormányzatot vagyoni ügyekben a polgármester képviseli.

(4) A képviselő-testület tulajdonosi jogait és feladatait az e rendeletben meghatározottak szerint a polgármesterre, állandó bizottságaira ruházza.

(5) A tulajdonosi jogok gyakorlásával kapcsolatos feladatok és hatáskörök meghatározását e rendelet tartalmazza.

6. § (1) Az önkormányzat vagyonát úgy kell használni és működtetni, hogy értékének megőrzése és gyarapítása mellett az az önkormányzati célok megvalósítását, a település valamennyi lakosának érdekét szolgálja.

(2) Az önkormányzat nem vehet részt tagként olyan vállalkozásban, amelyben felelőssége meghaladja a vagyoni hozzájárulása mértékét, és a vállalkozás akár a számára kötelezően előírt, akár önként vállalt feladatainak ellátását, a közszolgáltatások biztosítását veszélyeztetheti.

(3)1 A lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Lakástörvény) hatálya alá nem tartozó önkormányzati ingatlan elidegenítése, bérbe adása, 1 millió Ft feletti egyedi értékű ingó vagyon elidegenítése – általában nyílt – pályázati, vagy árverési hirdetés után történhet. Vagyont értékesíteni a legjobb ajánlatot tevő részére lehet.

(4) A pályázat vagy árverés alól ingatlan esetében 25 millió Ft alatti, ingó esetében 2,5 millió forgalmi értékű vagyontárgy esetében a képviselő-testület egyedi döntése alapján mentesítést adhat:

- amennyiben a Képviselő-testület önkormányzati tulajdonú ingatlant cserébe ad építési és telekalakítási tilalom alatt álló, vagy az önkormányzat javára településrendezési cél megvalósításához kikötött elővásárlási joggal terhelt, illetve az önkormányzat üzleti érdekei szempontjából előnyös tulajdonságokkal rendelkező ingatlan tulajdonjogának megszerzéséért,
- elővásárlási jog esetében,
- ha az önkormányzat részére előnyt (munkahelyek létesítése, kereskedelmi-, szolgáltatási ellátás bővítése, közösségi cél megvalósítása, Ipari Park betelepítése) jelent,
- ingóságoknál az önkormányzathoz tartozó szervezetek közötti átadás esetében.
(5) Korlátozottan forgalomképes törzsvagyon tulajdonjogát átruházni kizárólag „A nemzeti vagyonról” szóló 2011. évi CXCVI. törvény 13. §-a alapján lehet.
(6) Ingatlan-értékesítés esetén az egy évet meghaladó részletfizetési kedvezmény biztosítása, az alkalmazott kamat meghatározása a Képviselő-testület döntési jogkörébe tartozik.

7. § .

(1) A Polgármester a következő tulajdonosi jogosítványok gyakorlására jogosult:

- tulajdonosi döntések alapján a szerződések megkötése, ellenőrzése,
- jognyilatkozatok megtétele szerződésszegés esetén a szerződések felbontására, vagy megszüntetésére, vagy bírósági eljárás megindítására,
- jogszabályi rendelkezésbe ütköző, vagy érvényes testületi döntésnek meg nem felelő ajánlatok elutasítása,
- közműszolgáltatók részére közművezeték elhelyezése céljára szolgáló vezetékjog, szolgalmi jog, vagy használati jog alapítása, önkormányzati ingatlanon olyan mértékig, amely az érintett ingatlanok rendeltetés szerinti felhasználását, hasznosíthatóságát lényegesen nem befolyásolja,
- vezetékjog, szolgalmi jog, vagy használati jog alapítására szerződéskötés 1millió Ft értékhatárig,
- közterület ingyenes használatának engedélyezése, amennyiben az a közterületként nyilvántartott földrészlet rendeltetésének megfelelő használatát biztosítja,
- szomszédjogi nyilatkozatok megtétele,
- elővásárlási jogról történő lemondás, az ÁRT, RRT, rendezési program, egyéb távlati fejlesztésben, megvalósíthatósági tanulmányban önkormányzati céllal nem érintett ingatlan esetében, ha 50%, illetve 1.500eFt alatti az önkormányzati érdekeltség.
(2) A képviselő-testület részére a tulajdonosi jogok gyakorlásáról tájékoztatást kell adni az éves költségvetési beszámolóban.

8. §

.

A vagyon értékelése
(1) A vagyon értékének meghatározásakor általában az adott vagyonnak az önkormányzat könyvviteli nyilvántartásában szereplő értékét kell alapul venni.
(2) A vagyon értékesítésekor és hasznosításakor (beleértve az értékpapírokat is) az előzetesen vélelmezett piaci értéket kell figyelembe venni. 200eFt felett nyilvántartott vagyon piaci értékének meghatározása érdekében szakértő bevonása szükséges - az értékpapír kivételével. Amennyiben a szakértő által meghatározott vagyoni érték magasabb, mint a könyvviteli nyilvántartásokban kimutatott érték, úgy a szakértő általi értéket kell alapul venni az értékesítéssel és hasznosítással kapcsolatos jogok gyakorlásakor.
(3) Apport gazdasági társaságba való bevitelekor a vagyont a könyvvizsgáló által megállapított piaci értéken lehet a vállalkozásba vinni.

9. § A vagyon megterhelése

(1) Az önkormányzat törzsvagyona „A nemzeti vagyonról” szóló 2011. évi CXCVI. törvény 6. § (1) bekezdésében foglaltak kivételével nem terhelhető meg.

(2) Az önkormányzat forgalomképes egyéb vagyona megterhelhető. A vagyon megterheléséről - értékhatár nélkül - a képviselő-testület minősített többséggel dönt.

10. §

A vagyon hasznosítása

(1) Az önkormányzat vagyonának hasznosítása az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervek, az önkormányzat által alapított gazdasági társaságok, önkormányzati vállalatok, illetve részben önkormányzati vagyont működtető gazdasági társaságok útján történik saját használat, bérbeadás, gazdasági társaságba, illetve vállalkozásba történő tőkebevitel, illetve elidegenítés formájában.
(2) A törzsvagyon körébe tartozó ingatlan korábban betöltött rendeltetése megváltoztatásához a képviselő-testület hozzájárulása szükséges.
(3) 2 Az önkormányzat a tulajdonában lévő, a Lakástörvény hatálya alá nem eső ingatlanokat és ingó vagyont e rendelet szabályai szerint és a II. fejezet 6. § (1) bekezdésében meghatározott követelmény érvényesülése mellett, természetes vagy jogi személyek használatába adja a Polgári Törvénykönyv és más jogszabályok használati jogra vonatkozó előírásai szerint kötött szerződésekkel.

11. §

A vagyongazdálkodás szervezete, lebonyolítása

(1) A vagyon nyilvántartását, az intézményi használatban nem levő vagyontárgyak kezelését, a rendelkezési és hasznosítási döntések előkészítését az önkormányzat hivatala látja el. Egyes vagyontárgyak kezelésével, rendelkezési és hasznosítási döntések előkészítésével a képviselő-testület más, erre jogosult szervet, vagy személyt is megbízhat.
A használatba adott ingatlanvagyont a hivatal pénzügyi csoportja a használók nyilvántartásaival egyezően köteles nyilvántartani.
(2) Az önkormányzati vagyon-nyilvántartás alapján a hivatalban hasznosítási szándékot jelző vállalkozókat (természetes és jogi személyeket) igényüknek és vállalkozásuk, tevékenységük jellegének megfelelően - az önkormányzat üzleti érdeke sérelme nélkül - tájékoztatni kell a hasznosítandó vagyontárgyak adatairól, jellemző tulajdonságairól.
(3) Az önkormányzati vagyon hasznosításáról az eseti döntések előkészítése a polgármester feladata a képviselő-testület érintett bizottságai és a hivatal illetékes csoportja bevonásával.
(4) Az önkormányzati ingatlanok hasznosításáról szóló szerződéseket a Pénzügyi és Adócsoport köteles nyilvántartani, teljesítésüket figyelemmel kísérni.
III. Fejezet

Az önkormányzati vagyon használatára, hasznosítására és működésére vonatkozó különös szabályok

12. § A vagyon vállalkozásba vitele, vagyon a vállalkozásban

(1) Az önkormányzat saját felelősségére vállalkozási tevékenységet folytathat, a vállalkozása a kötelező feladatainak ellátását nem veszélyeztetheti.

(2) Az önkormányzat olyan vállalkozásban vehet részt, amelyben felelőssége nem haladja meg vagyoni hozzájárulásának mértékét.

(3) Az önkormányzat vagyonának vállalkozásba viteléről, a részesedéssel való rendelkezésről, értékhatártól függetlenül a képviselő-testület dönt.

(4) A gazdasági társaságokban az önkormányzatot a polgármester, vagy az általa kijelölt személy képviseli. Nem jelölhető ki az a személy, akinek az adott gazdasági társaságban érdekeltsége van, vagy akinek olyan társaságban van érdekeltsége, amely az adott gazdasági társasággal rendszeres gazdasági kapcsolatban van.

(5) A vállalkozásból befolyt osztalék az önkormányzat költségvetését illeti meg.

A képviselő-testület ezen szabálytól esetenként, indokolt esetben eltérő döntést hozhat.

13. § A vagyon társulásba vitele

(1) Az önkormányzat vagyona a Képviselő-testület döntése alapján e rendelet szerint társulásba vihető.

(2) Az önkormányzat társulásba vitt vagyonát a társuló helyi önkormányzat vagyonaként kell nyilvántartani. A vagyonszaporulat a társult helyi önkormányzatok közös vagyona és arra – az önkormányzatok eltérő szabályozása hiányában – a Ptk. közös tulajdonra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

(3) A társulás ingatlanvagyonának felújítása és fejlesztése a társuló önkormányzatok képviselő-testületének döntése alapján történik.

(4) A kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló törzsvagyon társulásba nem vihető be.

(5) Az önkormányzat korlátozottan forgalomképes törzsvagyona körébe sorolt vagyonelemek közül az alábbiak vihetőek társulásba:

- intézményi ingatlanok,
- közművek és műtárgyaik.

14. § Értékpapír vásárlás, értékesítés

(1) Az önkormányzat az ideiglenesen feleslegessé vált pénzeszközeiből értékpapírt vásárolhat.

(2) Az éven belül lejáró értékpapír vásárláskor a polgármester dönt arról, hogy milyen megnevezésű, címletezésű és lejáratú értékpapír kerüljön megvásárlásra.

(3) A meglévő értékpapírok értékesítéséről, az értékesítés módjáról, feltételeiről a képviselő- testület dönt.

(4) Az értékpapírok nyilvántartása a hivatal Pénzügyi csoportjánál történik.

15. § Az önkormányzat követeléseiről való lemondás

(1) Az önkormányzat követeléseiről:

a) az adósok, vevők és egyéb követelések vonatkozásában

150e Ft felett a képviselő-testület,
50-150eFt között a Pénzügyi és Humán Bizottság
50eFt alatt a polgármester,
b) a munkavállalókkal szembeni követelésekről a polgármester mondhat le.
(2) A követelésről csak akkor lehet lemondani, amennyiben:
- az nem veszélyezteti az önkormányzat likviditását;
- a követelés érvényesítése érdekében indított eljárás során a követelés részben vagy egészben nem behajtható, és remény sincs a követelés elévülési időn belüli behajthatóságára;
- a követelés érvényesítése, behajtása bizonyíthatóan a követelés összegét megközelítő költségekkel járna;
- a felszámolási eljárás, illetve a csődeljárás során a követelés részben vagy egészben nagy valószínűséggel pénzügyileg nem realizálható, illetve ha a csődeljárás során – figyelembe véve az előző pontokban foglaltakat - csődegyezségi megállapodást kötöttek;
- a követeléssel érintett szerv, vagy személy nem elérhető, nem lelhető fel – és ez bizonyított.
(3) A polgármester és a bizottság az (1) bekezdés szerint hozott döntéseiről az éves költségvetési beszámolóban tájékoztatja a képviselő-testületet.
(4) A követelésről való lemondás történhet az egész követelésre, valamint a követelés egy részére vonatkozóan.

16. § Hitelfelvétel és törlesztés, kötvény kibocsátás, beruházás és felújítás, lízing

(1) Az önkormányzat hitelt vehet fel és kötvényt bocsáthat ki. A hitel felvételével, a meglévő hitelek törlesztésével, valamint a kötvény kibocsátással kapcsolatos rendelkezéseket törvény, illetve az önkormányzat költségvetési rendelete állapítja meg.

(2) Az önkormányzat a költségvetési rendeletében dönt, hogy milyen beruházásokat, felújításokat valósít meg, s rendelkezik azok pénzügyi fedezetéről és szükség esetén a beruházásokkal, felújításokkal kapcsolatos rendről is.

(3) Az önkormányzat lízingszerződés kötéséről a költségvetési rendeletében dönt.

(4) A beruházások, felújítások következtében az önkormányzati vagyonban történt változásokat a hivatal köteles nyilvántartásában átvezetni.

17. § Ellenérték nélkül kapott, illetve felajánlott vagyon

(1) Az önkormányzat, vagy intézmény számára más személy, illetve szerv által ellenérték nélkül felajánlott (a továbbiakban térítés nélkül kapott) 500eFt piaci, illetve becsült értéket elért vagyon elfogadásáról a képviselő-testület dönt.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott összeghatárt el nem érő, felajánlott vagyon elfogadásáról a polgármester dönt, aki köteles e tárgyban hozott döntéséről a képviselő-testületet annak soron következő ülésén tájékoztatni.

(3) A térítés nélkül kapott, illetve felajánlott vagyon elfogadásának feltétele, hogy az önkormányzat tudja teljesíteni az elfogadott vagyonnal kapcsolatos kötelezettségeket, s ezen kötelezettség teljesítése ne zavarja az önkormányzati feladatok ellátását.

18. § A korlátozottan forgalomképes vagyon feletti tulajdonjog gyakorlása

(1) A képviselő-testület az önkormányzati intézmény használatában lévő 3. § (5) bekezdésében körülírt önkormányzati vagyon tulajdonjog változással nem járó hasznosítását az ingatlan bérbeadására a (2) bekezdésben megállapított eljárás figyelembevételével - az alapító okirat szerinti tevékenységi kört ellátó intézményére, közüzemre vagy más személyre, szervezetre bízza külön megállapodás alapján.

(2) A közüzem, intézmény használatában lévő ingatlan, vagy annak jelentős része (egyes felépítmények külön, beépítetlen területrész) tartós bérbe adásához vagy bármilyen tulajdoni korlátozásához a képviselő-testület előzetes hozzájárulása szükséges.

19. § Üzleti önkormányzati vagyonnal való rendelkezés szabályozása

A döntéselőkészítés során pénzügyi-gazdaságossági számításokat kell végezni, ki kell térni a vagyon értékmegőrzésének és növelésének esélyeire, a piac igényeinek való megfelelőségére, a hasznosítás tárgyi és személyi feltételei biztosíthatóságára, a megvalósíthatóság esélyeire, valamint az előkészítő által fentieken túl fontosnak ítélt egyéb szempontokra.

20. § (1) A vagyon szerzéséről, és elidegenítéséről, használati jogának megszerzéséről, átengedéséről:

a) az egész ingatlan forgalmi értéke, részvények, üzletrészek és egyéb értékpapírok (kivéve rövid lejáratú állampapír 14. § alapján) névértéken kimutatott értéke szerint:

- 3 millió Ft felett a képviselő-testület dönt.
- 3 millió Ft alatt a Polgármester dönt meglévő költségvetési előirányzat erejéig,
- a kijelölt ingatlan árverésen kialakult, vagy a Képviselő-testület, vagy bizottság által meghatározottnál magasabb vételáron, bérleti díjon történő elidegenítéséről, használatba adásáról, illetve a meghatározott vételárnál, használati díjnál alacsonyabb összegű szerzésről, használatbavételről a polgármester dönt.
b) ingók forgalmi értéke szerint a döntés 2.000.000 Ft egyedi nettó értékhatárig és meglévő költségvetési előirányzat erejéig a polgármester hatáskörébe tartozik.
Vagyon forgalmi érték feletti szerzéséről, forgalmi érték alatti elidegenítéséről a képviselő-testület dönt.
(2) Az önkormányzati tulajdonban álló ingatlan elidegenítéséből származó bevétel az önkormányzat költségvetését illeti meg, s csak a képviselő-testület által elhatározott fejlesztési célra használható fel.
(3) Az ingatlanok megterhelése tárgyában a képviselő-testület dönt.

21. § (1)3 Az önkormányzat tulajdonát képező - intézmény használatában nem lévő -, a Lakástörvény hatálya alá nem eső vagyontárgyak elidegenítésére, hasznosítására vonatkozó szerződés megkötése - a 6. § /4/ bekezdésében foglaltakon kívül - a pályázaton vagy árverésen kialakult áron történik. A pályázaton vagy árverésen a kikiáltási összeg legalább a vagyon forgalmi értéke, illetve a Képviselő-testület határozatában megállapított minimum bérleti díj. Ettől a Képviselő-testület indokolt esetben, legalább két sikertelen pályázat vagy árverés után eltérhet.

(2) A haszonbérbe adható mezőgazdasági művelésű ingatlanok kiajánlásra kerülő éves bérleti díját a képviselő-testület határozza meg. Több bérleti ajánlat esetén árverést kell tartani.

A vagyonkezelés helyi szabályai

22. § (1) Ingatlan és ingó forgalomképes és korlátozottan forgalomképes önkormányzati vagyon önkormányzati közfeladat ellátását szolgáló tárgyai azok csoportja, együttese vagyonkezelésbe adhatók.

(2) A vagyonkezelői jog, szerződéssel vagy kijelöléssel, visszterhesen, vagy ingyenesen történő létrehozására „A nemzeti vagyonról” szóló 2011. évi CXCVI. törvény 11. §. (1)-(17) bekezdései, valamint az Mötv. 109. §-ának rendelkezései az irányadóak.

A 2011. évi CXCVI. törvény 11. §.(13) bekezdése alapján a nemzeti vagyont ingyenesen kizárólag közfeladat ellátása céljából, a közfeladat ellátásához szükséges mértékben hasznosítható, valamint adható vagyonkezelésbe.
(3) A vagyonkezelői jog megszerzésével a vagyonkezelőt illetik, illetve terhelik a közfeladattal összefüggő jogok kötelezettségek.

(4)

24. § (1) A vagyonkezelői szerződésnek - figyelemmel az önkormányzati közfeladatra és a hozzákapcsolódó önkormányzati vagyon sajátosságaira - tartalmaznia kell:

a.) a vagyonkezelő által ellátandó önkormányzati közfeladat és az azzal összeegyeztethetően ellátandó egyéb tevékenységek meghatározását.
b.) a vagyonkezelő által a feladata ellátásához alvállalkozók, közreműködők igénybevételére vonatkozó, a vagyonkezelésbe adott vagyon birtoklására, használatára vonatkozó rendelkezéseket.
c.) a közfeladat ellátásához vagyonkezelésbe adott eszközökkel a számviteli nyilvántartás adataival megegyező tételes jegyzékét, értékével együtt. A vagyonnal való gazdálkodásra vonatkozó rendelkezéseket, a vagyonnal való vállalkozás feltételeit.
d.) visszterhes vagyonkezelési szerződés esetén a vagyonkezelői jog ellenértékét, fizetés határidejét, módját, ingyenesen történő vagyonkezelői jog esetén az ingyenesség tényét.
e.) a vagyonkezelésbe adott vagyonnal történő elszámolásra vonatkozó rendelkezéseket,
f.) a szerződés teljesítésének biztosítására vonatkozó rendelkezéseket,
g.) a teljesítés biztosítására szolgáló mellék-kötelezettségeket és egyéb biztosítékokat,
h.) a vagyonkezelésbe adott vagyonnal való mérhetően eredményes gazdálkodásra vonatkozó előírásokat,
i.) a vagyonkezelési szerződés időtartamát,
j.) a vagyonkezelő számviteli, statisztikai adatszolgáltatási kötelezettségének tartalmát, formáját és határidejét,
k.) a vagyonkezelésbe vett, illetve saját vagyonnal folytatott tevékenységből származó bevételek költségek és ráfordítások elhatárolásának módját,
l.) a vagyonkezelés megszűnésének, a szerződés rendes és rendkívüli felmondásának feltételeit, szabályait.
(2) A vagyonkezelő jogosult a kezelésébe átadott vagyont feladatai ellátásához a vagyonkezelési szerződésben meghatározott cél érdekében használni, működtetni.
(3) A vagyonkezelő köteles évente egyszer a tárgyévet követő év május 15-éig – a mérleg és eredmény-kimutatás elkészítése után – a vagyonkezelésébe adott ingatlanvagyon tárgyévet megelőző évi változásairól adatot szolgáltatni a Képviselő-testület felé, amely tartalmazza különösen a következőket:
a.) a közfeladat ellátásához vagyonkezelésbe átadott vagyontárgyak elkülönített nyilvántartását;
b.) a vagyonkezelésbe átadott önkormányzati tulajdonra milyen összegű karbantartást, felújítást, beruházást számoltak el;
c.) a vagyonkezelésbe átadott vagyontárgyak használatából származó bevételeket, és az arra elszámolt költségeket és ráfordításokat.
(4) Amennyiben a vagyonkezelésbe átadott vagyon, illetve annak meghatározó eleme a rendes gazdálkodással szükségszerűen együtt járó elhasználódás, rendszeres karbantartás kivételével bármely okból alkalmatlanná válik a vagyonkezelő által vállalt közfeladat ellátására, illetve a feladat ellátásához szükségessége megszűnik, a vagyonkezelő köteles a polgármestert 8 napon belül értesíteni. Amennyiben a vagyonelem selejtezése válik szükségessé, akkor a vagyonkezelő átadja a selejtezési jegyzéket a polgármester részére.
(5) A vagyonkezelésből való kivonásról vagy a feladat ellátására alkalmatlanná vált vagyonelem pótlásáról a képviselő-testület dönt, szükség szerint a szerződés módosításáról vagy a vagyonkezelésből való kivonásról intézkedik.
(6) A vagyonkezelő köteles azonnali hatályú felmondás esetén a kezelt vagyon azonnali birtokba adására, oly módon, hogy szükség esetén biztosítsa az önkormányzat részére a közfeladat folyamatos ellátásához a saját személyi és tárgyi infrastruktúráját.
(7) A kezelt vagyon pótlására, bővítésére, felújítására való jogokat – kötelezettségeket a felek megállapodása határozza meg.
(8) A vagyonkezelő köteles az önkormányzat által a vagyonkezelésbe átadott vagyonra az önkormányzat által meghatározott biztosítási kategóriákra biztosítási szerződést kötni és az ellenértéket megfizetni.
(9) A vagyonkezelő köteles valamennyi közérdekű adatszolgáltatásra (statisztikai jelentés, stb.), melyet vagy közvetlenül, vagy az önkormányzat rendelkezésére bocsátásával tesz meg.
(10) A vagyonkezelőnek a szerződésben előírtaknak megfelelő tartalommal, formában és határidőben kell teljesíteni számviteli adatszolgáltatási kötelezettségét.

24. § (1) A birtokba adás előtt:

- az önkormányzatnak rendeznie kell a vagyontárgyra fennálló közterheket és az általa korábban létesített jogviszonyból származó és esedékes (vagy lejárt) kifizetéseket, teljesítéseket,
- a folyamatban lévő befejezetlen beruházások kivételével el kell végeznie a megkezdett, de még be nem fejezett, őt terhelő feladatokat,
- vagyonleltárt kell készítenie.
(2) A birtokba adási- és -átvételi eljárás során jegyzőkönyvet kell felvenni, melyet az önkormányzat számviteli feladatokat ellátó szervezeti egysége részére 15 napon belül meg kell küldeni.

25. § (1) A vagyonkezelő a vagyonkezelésébe vett vagyon eszközeiről olyan elkülönített nyilvántartást köteles vezetni, amely tételesen tartalmazza azok könyv szerinti bruttó és nettó értékét, az elszámolt értékcsökkenés összegét, az azokban bekövetkezett változásokat.

(2) A vagyonkezelő a vagyonkezelésbe vett vagyon használatáról, működtetéséből származó bevételeit, illetve közvetlen költségeit és ráfordításait elkülönítetten köteles nyilvántartani oly módon, hogy az a saját vagyonnal folytatott vállalkozási tevékenységéből származó bevételeitől, illetve költségeitől és ráfordításaitól egyértelműen elhatárolható legyen a szerződésben meghatározott módon.

(3) Ha a vagyonkezelő a tevékenységét a vagyonkezelésbe vett és saját eszközökkel együttesen végzi, akkor a használatból, működtetésből származó bevételeit, közvetlen költségeit és ráfordításait köteles elkülöníteni.

26. § (1) A vagyonkezelői jogok gyakorlását, a vagyonkezelési szerződésben meghatározott jogok, kötelezettségek teljesítését az önkormányzat szükség szerint legalább évente ellenőrzi.

(2) A vagyonkezelő a tulajdonosi ellenőrzést köteles tűrni, az ellenőrzés érdekében kötelezhető minden közérdekből nyilvános adat – a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvény rendelkezéseit nem sértő – az önkormányzati vagyonra és vagyonkezelésre vonatkozó adat szolgáltatására és okirat bemutatására.

(3) A képviselő-testület azonnali intézkedését nem igénylő esetekben a polgármester a képviselő-testületet évente tájékoztatja az ellenőrzés eredményéről.

27. § (1) Az Önkormányzat vagyonát ideiglenesen használatba adni csak a rendeletben meghatározottak szerint lehet.

(2) A vagyonátadás és vagyonba vétel a rendelet általános szabályai szerint értékbecslés alapján történik

(3) Értékbecslés hiányában a könyvviteli nyilvántartás az átadás/átvételkori nyilvántartási érték a meghatározás alapja.

(4) Amennyiben az ideiglenes vagyonátadás/átvétel dátumától számítva 6 hónapig nem kerül sor a végleges vagyonátadási szerződés aláírására, a döntéshozó felé ismételten be kell terjeszteni.

(5) Az ideiglenes átadásról a Képviselő-testület dönt.

(6) Legfeljebb egy havi átmeneti átadásról gazdasági és / vagy önkormányzati érdekek figyelembevételével a polgármestert dönt, melyet a testület soron következő ülésére be kell terjeszteni.

(7) Amennyiben végleges vagyonátadási eljárás alatt ideiglenes átadás is fennáll, az ideiglenes átadás időtartama a végleges átadásra kiírt pályázat eredménytelensége miatt az új kiírási időpontok figyelembevételével meghosszabbítható, amiről egyidejűleg dönt a testület.

IV. Fejezet

Vegyes és hatályba léptető rendelkezések

28. §

A vagyon számbavétele, a vagyonkimutatás

(1) Az önkormányzat a vagyonát jogszabályban meghatározott módon köteles nyilvántartani, értékelni.
(2) Az éves zárszámadáshoz csatolt vagyonkimutatás a költségvetési év zárónapján az Önkormányzat tulajdonában lévő vagyon állapot szerinti kimutatása, melynek célja az önkormányzati vagyontárgyak értékben és mennyiségben történő számbavétele.
(3) A vagyonkimutatásban szerepeltetni kell az önkormányzati vagyont terhelő kötelezettségeket is.
(4) A vagyonkimutatás szerkezetét a 2. számú melléklet tartalmazza.
(5) A vagyonkimutatás összeállításáért a Jegyző tartozik felelősséggel.
(6) A vagyonkimutatás alapját képező nyilvántartás állományának felfektetéséről és folyamatos vezetéséről, valamint a vagyonkimutatás összeállításáról, az éves költségvetési beszámoló mérlegében, és az ingatlanok esetében az ingatlanvagyon kataszterben szereplő megfeleltethető adatok egyezőségéről a jegyző gondoskodik.
(7) Az önkormányzati vagyonkezelő szervek vezetői a vagyonkimutatás összeállításához, valamint a vagyonkimutatásban nyilvántartott ingatlanok adatainak az önkormányzati tulajdonú ingatlanok ingatlanvagyon kataszterében szereplő adataival való egyezősége érdekében kötelesek adatot szolgáltatni, az éves költségvetési beszámoló számszaki adatainak leadására megadott határidőig.

29. § Az üzleti titokra vonatkozó rendelkezések

(1) A Képviselő-testületnek a pályázat útján történő vagyonhasznosításról szóló döntésein alapuló árverési vagy pályázati dokumentációk tartalmát a képviselők, a bizottságok tagjai, a Hivatal köteles titkosan kezelni, ilyen iratokba a pályázati hirdetmény megjelenéséig betekintést nem engedélyezhet, a hirdetmény megjelenését követően dokumentációt csak a hirdetményben közölt feltételekkel adhat át más személynek.

(2) A pályázat útján történő vagyonhasznosításnál a pályázat elbírálásának szempontjai nem hozhatók kívülállók tudomására, a pályázati hirdetmény sajtóban történő megjelenéséig.

(3) Önkormányzati vagyonszerzés esetén az ingatlanszerzés tárgyában kötendő jogügylet feltételei a szerződés megkötéséről szóló döntés meghozataláig nem hozhatók nyilvánosságra.

(4) Ha az önkormányzat olyan szerződési ajánlat címzettje, amelyben az ajánlattevő kiköti, hogy ajánlatát szerződéskötésig titkosan kell kezelni, az ajánlat tartalma kívülálló tudomására nem hozható.

(5) A képviselő-testület a 3-4. bekezdésben írt esetekben zárt ülésen dönt a vagyonszerzés, illetve a szerződési ajánlat elfogadásának kérdésében.

30. § Ezen rendelet kihirdetést követő napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg hatályát veszti a többször módosított 20/2003. (XII.4.) rendelet és módosításai a 29/2007. (XII.5.), 4/2008. (II.7.), a 16/2009.(VI.30.), a 19/2011.(VII.5.), valamint a 3/2012. (III.05.) rendelet.

1. melléklet a 11/2013. (VII. 8.) önkormányzati rendelethez

Ingatlanvagyon – Kataszter

Kastélykert u. 40.

Forgalomképtelen helyi döntés alapján

Helyrajzi szám

Megnevezés

Utca

Telek terület (m2)

Önkormányzati tulajdon (%)

1471

Temető

Temető út

25.885

100

1480/2

Hulladékudvar

Kuktor út

1.308

100

1480/4

Kivett tó

Kuktor út

4.869

100

1480/5

Kivett út

Kuktor út

907

100

1480/6

Kivett udvar

Kuktor út

7.585

100

1480/7

Hulladéklerakó udvar

Kuktor út

24.712

100

1771/74

Beépítetlen terület

Szomolyai

13.990

100

Összesen (7 darab) (Forgalomképtelen helyi döntés alapján)

79.256

2. melléklet a 11/2013. (VII. 8.) önkormányzati rendelethez

I.

A vagyonkimutatás tartalmi és szerkesztési követelményei. A vagyonkimutatással szemben támasztott törvényi követelmények:

1. Az Önkormányzat vagyonát jogszabályban meghatározott módon köteles nyilvántartani, értékelni és teljesíteni az előírt adatszolgáltatást.

2. Az ingatlan-vagyon nyilvántartását és az adatszolgáltatás rendjét Kormányrendelet, míg az összvagyon nyilvántartását és kimutatását a számvitelről szóló törvény, illetve az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló Kormányrendelet szabályozza.

3. Az önkormányzati vagyon külön része a törzsvagyon, amelyet a többi vagyontárgytól elkülönítve kell nyilvántartani. A vagyonállapotot az éves zárszámadáshoz csatolva vagyonkimutatásban kell kimutatni.

4. A vagyonkimutatással szemben támasztott követelmény, hogy összhangban álljon az éves költségvetési beszámoló könyvviteli mérlegében kimutatott értékadatokkal, valamint az önkormányzati ingatlan-vagyon kataszterben szereplő és megfeleltethető adatokkal, de nem helyettesíti a számviteli törvény előírásai szerint készítendő mérleget alátámasztó leltárt.

II.

A vagyonkimutatás tartalma

1. A vagyonkimutatás az Önkormányzat vagyonának a költségvetési év zárónapján (december 31.-én) meglévő aktuális állapotát mutatja törzsvagyon (ezen belül forgalomképtelen és korlátozottan forgalomképes vagyon), valamint forgalomképes vagyon szerinti bontásban.

2. A vagyonkimutatás két részre tagozódik, számba veszi a jogosultságokat (aktívák), valamint a kötelezettségeket (passzívák).

3. Az ingatlanokat, a jellemző ismérvek feltüntetésével kell kimutatni, külön kiemelve, ha az ingatlan üzemeltetésre, kezelésre átadott, vagy más önkormányzati vagy állami szerv használatában van.

Jellemző ismérvek az alábbiak:
─ cím,
─ helyrajzi szám, vagy sorszám,
─ rendeltetés, megnevezés,
─ terület,
─ tulajdoni hányad,
─ megjegyzés,
─ bruttó érték és becsült érték.

4. A vagyonkimutatásban az értékadatokat ezer forintra kerekítve kell szerepeltetni.

5. A vagyonkimutatásban kizárólag az önkormányzati tulajdonban lévő vagyontárgyak vehetők fel. A korábban értékesített vagy bármely más jogcímen önkormányzati tulajdonból kikerült vagyon csak „tájékoztatás” címszóval, külön szerepelhet.

6. Az idegen tulajdonban lévő ingatlanokon végzett beruházások, felújítások könyvviteli mérlegben kimutatott, aktivált értékét elkülönítetten kell szerepeltetni.

7. A vagyonkimutatás mellékleteként be kell mutatni az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek jegyzékét. Tartalmaznia kell továbbá a helyiségek tekintetében egyenként a használat jogcímét, a bármilyen jogcímen használó megnevezését, a használat ellenértékének, díjának havi mértékét.

8. A vagyonkimutatás megjegyzés rovatában kell feltüntetni minden olyan egyéb tényt vagy adatot, ami a vagyontárgy értékesítésénél, hasznosításánál kiemelt jelentőséggel bír, így különösen az adott ingatlanra bejegyzett terheket.

9. Az ingatlan-vagyon kataszteri nyilvántartásának megfeleltethető ingatlanokat a kataszterrel összhangban kell szerepeltetni a vagyonkimutatásban. Amennyiben egy helyrajzi szám alatt föld, telek, épület, építmény is szerepel a vagyonkimutatásban, egy ingatlanként kell kezelni az értékadatok összesítése mellett.

III.

A vagyonkimutatás tagolása a mérlegforduló napon

Eszközök
A) Befektetett eszközök
I. Immateriális javak

1.1. Korlátozottan forgalomképes immateriális javak

1.2. Forgalomképes immateriális javak

II. Tárgyi eszközök

1. Ingatlanok és a kapcsolódó vagyoni értékű jogok

1.1. kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló ingatlanok és a kapcsolódó vagyoni értékű jogok

..

1.1.1. Helyi közutak és műtárgyaik

− közutakat vagyonkezelőnként és ingatlanonként tételesen, a cím, a helyrajzi szám, a hossz, a terület, a tulajdoni hányad, a bruttó érték feltüntetésével;
− nem önkormányzati tulajdonban lévő útingatlanok felújításának aktivált értékét vagyonkezelőnként összesítve, bruttó érték feltüntetésével;

1.1.2. Terek, parkok

− köztereket vagyonkezelőnként, ingatlanonként tételesen, a cím, helyrajzi szám és terület, tulajdoni hányad, bruttó érték feltüntetésével;

1.1.3. Köztemetők

− temetőket vagyonkezelőnként, ingatlanonként tételesen, a cím, helyrajzi szám és terület, tulajdoni hányad, bruttó érték feltüntetésével

1.1.4. Vizek és közcélú (vízi közműnek nem minősülő) vízi létesítmények

− vizek közül a kisvízfolyásokat és központi kezelésű árkokat vagyonkezelőnként, tételesen a cím, a hossz, tulajdoni hányad, terület, rendeltetés, helyrajzi szám vagy sorszám, bruttó érték feltüntetésével;
− közcélú vízi létesítményeket a cím, a hossz, a helyrajzi szám vagy sorszám, tulajdoni hányad, terület, bruttó érték feltüntetésével

1.1.5. Egyéb, az önkormányzat által kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló vagyonnak minősített ingatlanok és kapcsolódó vagyoni értékű jogok

− egyéb beépítésre nem szánt kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló ingatlanokat vagyonkezelőnként, tételesen, a cím, helyrajzi szám, rendeltetés, tulajdoni hányad, terület, építési övezet, bruttó érték feltüntetésével.

1.2. Korlátozottan forgalomképes ingatlanok és a kapcsolódó vagyoni értékű jogok

1.2.1. Közművek (víz, gáz, csatorna, távfűtés, világítás)

− az építményeket cím, helyrajzi szám, rendeltetés, tulajdoni hányad, terület, bruttó érték feltüntetésével;
− a vonalas létesítményeket a rendeltetés, használó, átmérő, hossz, bruttó érték feltüntetésével.

1.2.2. védett természeti területek

− ingatlanonként a cím, helyrajzi szám, megnevezés, rendeltetés feltüntetésével (a védettséget elrendelő határozat számának, a védettség jellegének megjelölésével, amennyiben rendelkezésre áll).

1.2.3. A képviselő-testület (közgyűlés) és szervei, valamint hivatala ingatlanai

− ingatlanonként a cím, helyrajzi szám, terület, rendeltetés, tulajdoni hányad, használó, bruttó érték feltüntetésével.

1.2.4. A helyi önkormányzat felügyelete alá tartozó költségvetési szervek ingatlanai

− ingatlanonként a cím, helyrajzi szám, terület, rendeltetés, tulajdoni hányad, használó, bruttó érték feltüntetésével, külön kiemelve, ha az ingatlan üzemeltetésre, kezelésre átadott vagy más önkormányzati, illetve állami szerv használatában van.

1.2.5. Műemlék ingatlanok

− ingatlanonként a cím, helyrajzi szám, terület, tulajdoni hányad, rendeltetés, műemléki törzsszám feltüntetésével.

1.2.6. Önkormányzati gazdasági társaságok használatába adott vagyon

− ingatlanok esetében tételesen a cím, helyrajzi szám, terület, rendeltetés, tulajdoni hányad, bruttó érték feltüntetésével;
− ingó vagyontárgyakat összesített mérleg szerinti érték feltüntetésével

1.2.7. Egyéb, az önkormányzat által korlátozottan forgalomképesnek minősített ingatlanok és a kapcsolódó vagyoni értékű jogok (lakások, telkek, sportcélú ingatlanok, létesítmények)

Sportpályák és sportcélú létesítmények
− vagyonkezelőnként, ingatlanonként a cím, helyrajzi szám, terület, tulajdoni hányad, rendeltetés, bruttó érték feltüntetésével.
Erdők
− tételesen a cím, helyrajzi szám, tulajdoni hányad, terület, rendeltetés, bruttó érték feltüntetésével.
Hulladéklerakó
− ingatlanonként a cím, helyrajzi szám, terület, tulajdoni hányad, rendeltetés, jelleg, bruttó érték feltüntetésével.
Önkormányzati tulajdonú társaságokban lévő önkormányzati részesedések
− részvényeket megnevezés, alaptőke, részesedés összege, aránya, címlet és mérleg szerinti érték, részvényfajta feltüntetésével; (igazgatósági és felügyelő bizottsági tagok feltüntetésével)
− üzletrészeket megnevezés, törzstőke, részesedés összege, aránya, mérleg szerinti érték feltüntetésével. (igazgatósági és felügyelő bizottsági tagok feltüntetésével)

1.3. Forgalomképes ingatlanok és a kapcsolódó vagyoni értékű jogok

1.3.1. Lakások

− a lakóházas ingatlanokat vagyonkezelőnként tételesen a cím, helyrajzi szám, terület, rendeltetés, tulajdoni hányad, bruttó érték feltüntetésével

1.3.2. Nem lakás céljára szolgáló helyiségek

− az ingatlanokat vagyonkezelőnként tételesen a cím, helyrajzi szám, terület, rendeltetés, tulajdoni hányad,

1.3.3. Telkek, földterületek

− az építési telkeket, önálló helyrajzi számú földrészleteket vagyonkezelőnként tételesen, cím, helyrajzi szám, terület, tulajdoni hányad, rendeltetés, bruttó érték feltüntetésével, külön kiemelve, ha az ingatlan üzemeltetésre átadott vagy más önkormányzati, illetve állami szerv használatában van;

1.3.4. Egyéb, az önkormányzat által forgalomképesnek minősített ingatlanok és a kapcsolódó vagyoni értékű jogok

− az idegen tulajdonú felépítménnyel beépített, megkötéssel hasznosítható, és egyéb felépítményes ingatlanokat cím, helyrajzi szám, rendeltetés, tulajdoni hányad, terület, bruttó érték feltüntetésével;
− tájékoztató jelleggel azokat az értékesített ingatlanokat, ahol az Önkormányzat visszavásárlási jogára kikötött határidő még nem telt el, a cím, helyrajzi szám, rendeltetés, tulajdoni hányad, terület, vételár megjelölésével,

2. Gépek, berendezések és felszerelések

2.1. Kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló gépek, berendezések és felszerelések

2.2. Korlátozottan forgalomképes gépek, berendezések és felszerelések

2.3. Forgalomképes gépek, berendezések és felszerelések

3. Járművek

3.1. Korlátozottan forgalomképes járművek

3.2. Forgalomképes járművek

4. Tenyészállatok (forgalomképes)

5. Beruházások, felújítások

5.1. Kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló eszköz létesítésére irányuló beruházások, felújítások

5.2. Korlátozottan forgalomképes eszköz létesítésére irányuló beruházások, felújítások

5.3. Forgalomképes eszköz létesítésére irányuló beruházások, felújítások

6. Beruházásra adott előlegek

6.1. Kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló tárgyi eszközök létesítésére irányuló beruházásra adott előlegek

6.2. Korlátozottan forgalomképes tárgyi eszköz létesítésére irányuló beruházásra adott előlegek

6.3. Forgalomképes tárgyi eszköz létesítésére irányuló beruházásra adott előlegek

7. Állami készletek, tartalékok

7.1. Kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló állami készletek, tartalékok

7.2. Korlátozottan forgalomképes állami készletek, tartalékok

7.3. Forgalomképes állami készletek, tartalékok

8. Tárgyi eszközök értékhelyesbítése (forgalomképes)

III. Befektetett pénzügyi eszközök

1. Egyéb tartós részesedés

1.1. Korlátozottan forgalomképes egyéb tartós részesedés

1.2. Forgalomképes egyéb tartós részesedés

2. Tartós hitelviszony megtestesítő értékpapír (forgalomképes)

3. Tartósan adott kölcsön (forgalomképes)

4. Hosszú lejáratú bankbetétek (forgalomképes)

5. Egyéb hosszú lejáratú követelések (forgalomképes)

6. Befektetett pénzügyi eszközök értékhelyesbítése (forgalomképes)

IV. Üzemeltetésre, kezelésre átadott, koncesszióba adott, vagyonkezelésbe vett eszközök

1. Üzemeltetésre, kezelésre átadott, koncesszióba adott, vagyonkezelésbe vett kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló eszközök

2. Üzemeltetésre, kezelésre átadott, koncesszióba adott, vagyonkezelésbe vett korlátozottan forgalomképes eszközök

3. Üzemeltetésre, kezelésre átadott, koncesszióba adott, vagyonkezelésbe vett forgalomképes eszközök

B) Forgóeszközök

Ingók, értékpapírok, immateriális javak, aktív pénzügyi elszámolások, vagyonkezelőnként, a megnevezés, mennyiség és mérleg szerinti érték feltüntetésével.

I. Készletek (forgalomképes)

II. Követelések (forgalomképes)
III. Értékpapírok

1. Egyéb részesedés (forgalomképes)

2. Forgatási célú hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok (forgalomképes)

IV. Pénzeszközök (forgalomképes)
V. Egyéb aktív pénzügyi elszámolások (forgalomképes)
Források
F) Kötelezettségek
I. Hosszú lejáratú kötelezettségek (forgalomképes)
II. Rövid lejáratú kötelezettségek (forgalomképes)
III. Egyéb passzív pénzügyi elszámolások (forgalomképes)
Könyvviteli mérlegen kívüli tételek
Könyvviteli mérlegen kívüli eszközök
- „0”-ra leírt, de használatban lévő eszközök állománya
- Használaton kívüli eszközök állománya
- Az önkormányzatok tulajdonában lévő, a külön jogszabály alapján a szakmai nyilvántartásokban szereplő érték nélkül nyilvántartott eszközök állománya
o Képzőművészeti alkotások
o Régészeti leletek
o Kép- és hangarchívumok
o Gyűjtemények
o Egyéb kulturális javak
Könyvviteli mérlegen kívüli függő kötelezettségek
- kezesség-, illetve garanciavállalással kapcsolatos függő kötelezettségek
- váltókezesi függő kötelezettségek
- le nem zárt peres ügyekkel kapcsolatos függő kötelezettségek
- opciós ügyletekkel kapcsolatos függő kötelezettségek
- nem valódi penziós ügyletekkel kapcsolatos függő kötelezettségek

IV. A vagyonkimutatás összesítése

A vagyonkimutatásban részletezett értékadatokat az Önkormányzat könyvviteli mérlegével való egyeztethetőség érdekében önkormányzati szinten összesíteni kell az alábbiak szerint:
– az ingatlanok és a kapcsolódó vagyoni értékű jogok forgalomképesség szerint,
– ingatlanokhoz kapcsolódó portfólió vagyon vagyonkezelőnként, forgalomképesség szerint
– befektetett pénzügyi eszközök, vagyonkezelőnként forgalomképesség szerint
–értékpapírokhoz kapcsolódó portfolió vagyon vagyonkezelőnként, forgalomképesség szerint,
– ingó vagyontárgyak forgalomképesség szerint,
– immateriális javak forgalomképesség szerint,
– követelések,
– kötelezettségek.
1

A 6. § (3) bekezdése az Algyő Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2024. (I. 31.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A (3) bekezdés az Algyő Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2024. (I. 31.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

3

A 21. § (1) bekezdése az Algyő Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2024. (I. 31.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.