Vál Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2017(I.26.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat 2017. évi költségvetéséről
Hatályos: 2018. 05. 31Vál Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2017(I.26.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat 2017. évi költségvetéséről
Hatályos: 2018. 05. 31
Vál Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában és az Államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23.§-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 111. § (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, Magyarország 2017. évi központi költségvetéséről szóló 2016. évi XC. törvényre tekintettel a 2017. évi költségvetéséről az alábbi rendeletet alkotja:
A rendelet hatálya és címrendje
1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed az önkormányzatra, az önkormányzat által irányított költségvetési szervekre (intézményekre), támogatásban részesített magánszemélyekre.
(2) A költségvetési szervek a költségvetési rendeletben külön-külön alkotnak egy-egy címet az alábbiak szerint:
1. Váli Közös Önkormányzati Hivatal Vál, Vajda János u. 2.
2. Váli Mesevölgy Óvoda Vál, Vajda János u. 45.
A 2016. évi költségvetés bevételei, kiadásai és a költségvetés tartalék előirányzata
„2. §(1) A Képviselő-testület Vál Község Önkormányzata 2017. évi költségvetése működési bevételét 295.944 eFt-ban, felhalmozási bevételét 208.538 eFt-ban, finanszírozási bevételét 48.873 eFt-ban, bevételi főösszegét 553.355 eFt-ban állapítja meg.
A Képviselő-testület Vál Község Önkormányzata 2017. évi költségvetése működési kiadásait 306.292 eFt-ban, felhalmozási kiadásait 240.470 eFt-ban, finanszírozási kiadásait 6.593 eFt-ban, kiadási főösszegét 553.355 eFt-ban állapítja meg.
(2) Az (1) bekezdés szerinti bevételi főösszeg kiemelt előirányzatonkénti rovatokra tagolását az Önkormányzat és az általa irányított költségvetési szervek szerinti megbontásban az 1. melléklet szerint határozza meg. A kormányzati funkciók szerinti bevételeket a rendelet 2., a bevételek szakfeladatonkénti bontását a 3. melléklet tartalmazza.
(3) Az (1) bekezdés szerinti kiadási főösszeg kiemelt előirányzatonkénti rovatokra tagolását az Önkormányzat és az általa irányított költségvetési szervek szerinti megbontásban a 4. melléklet szerint határozza meg. A kormányzati funkciók szerinti kiadásokat e rendelet 5., a kiadások szakfeladatonkénti bontását a 6. melléklet mutatja be.
(4) Vál Község Önkormányzat 2017. évi költségvetési mérlegét a 7. melléklet részletezi.
(5) Vál Község Önkormányzat 2017. évi bevételeinek és kiadásainak feladattípusonkénti megoszlását a 8. melléklet tartalmazza.
(6) Vál Község Önkormányzata támogatásértékű kiadásai, pénzeszközátadásai részletezését a 9. melléklet mutatja be.
(7) Vál Község Önkormányzat felhalmozási kiadásait elkülönítetten részletesen a 10. melléklet tartalmazza.
(8) A 2016. évi tartalékok előirányzatait a 11. melléklet részletezi.
(9) Vál Község Képviselő-testülete az Önkormányzat és az intézmények létszámkereteit a 12. melléklet szerint határozza meg.
(10) Vál Község Önkormányzata többéves kihatással járó döntések kötelezettségeit a 13. melléklet tartalmazza.
(11) Vál Község Önkormányzat pályázatait, Európai Uniós támogatási programjait a 14. melléklet mutatja be.
(12) Vál Község Önkormányzat közvetett támogatásait a 15. melléklet részletezi.
(13) A 2017. évi előirányzat – felhasználási ütemtervet a 16. melléklet tartalmazza.
(14) A költségvetési évet követő három év tervezett előirányzatainak keretszámait főbb csoportokban a 17. melléklet mutatja be.
Az Önkormányzat gazdálkodására vonatkozó általános előírások
3. § Az Önkormányzat költségvetési előirányzatai Képviselő-testületi döntéssel változtathatók meg. Az Önkormányzat gazdálkodásával összefüggő feladatokat a Váli Közös Önkormányzati Hivatal látja el.
4. § (1) A Képviselő-testület a 2017. évi jóváhagyott költségvetési előirányzatok, kiemelt előirányzatok év közbeni megváltoztatására magának tartja fenn a jogot az önkormányzat és a költségvetési szervek tekintetében. Ezen belül:
- az előző évi maradvány - ezen belül az áthúzódó, kötelezettségvállalással terhelt kifizetések – jóváhagyására,
- a jóváhagyott intézményi költségvetési támogatás „ágazati szintű” előirányzatának betartásával átcsoportosításra a költségvetési szervek között, ha annak feladataiban jelentős változás következik be,
- a felhalmozási célú kiadások és pénzeszköz átadások főösszegének megváltoztatására,
- a jóváhagyott működési, felhalmozási, felújítási célú kiadások és pénzeszközátadások közötti előirányzat átcsoportosítására,
- a jóváhagyott működési, felhalmozási, felújítási előirányzatokon belül az ágazatok közötti előirányzat átcsoportosítására,
- az előző évi maradvány áthúzódó, kötelezettségvállalással terhelt és kötelezettségvállalással nem terhelt, szabad részének felosztására, azok előirányzatának módosítására.
(2) Év közben új kötelezettségvállalás csak a tényleges pénzügyi, likviditási helyzet függvényében lehetséges.
(3) Ha év közben az Országgyűlés, a Kormány, illetve valamely költségvetési fejezet az önkormányzat számára pótelőirányzatot biztosít, arról a Polgármester a Képviselő-testületet a munkaterv szerinti, soron következő ülésen tájékoztatja.
(4) A Polgármester pótköltségvetési rendelet-tervezetet csak akkor köteles a Képviselő-testület elé terjeszteni, ha év közben a körülmények oly módon változnak meg, hogy ezek az önkormányzat költségvetésének teljesítését jelentősen veszélyeztetik.
(5) Az év közben realizálódó – nem céljellegű – önkormányzati többletbevételt általános tartalékba kell helyezni, ennek felhasználásáról a Képviselő-testület dönt.
(6) A Képviselő – testület felhatalmazza a Polgármestert, hogy 200.000 Ft-ig a forrásfelhasználásról döntsön.
(7) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.
(8) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.
(9) A költségvetési hiány csökkentése érdekében évközben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.
(10) Az adókintlévőségek, bármilyen jellegű követelések csökkentése érdekében érvényesíteni kell a költséghatékony végrehajtási és ellenőrzési tevékenységet.
(11) Az önkormányzati feladatellátás minden területén érvényesíteni kell a szigorú, takarékos gazdálkodás követelményét.
A költségvetési szervek vezetői kötelesek a takarékos, ésszerű gazdálkodás követelményeinek megfelelni és javaslataikkal, döntéseikkel segíteni a kiadások csökkentését.
(12) A feladatmutató alapján normatív állami hozzájárulásban részesülő intézmények a tényleges mutatók szerint kötelesek elszámolni a kapott támogatással.
A támogatás ellenőrizhetősége érdekében az intézmények kötelesek olyan nyilvántartást vezetni, melyből egyértelműen megállapítható a feladatmutató tényleges teljesülése.
(14) Amennyiben az intézmény a konkrét feladatmutatóhoz kapcsolódó támogatást az őt ténylegesen megilletőnél nagyobb mértékben veszi igénybe, akkor a meghaladó mérték zárolásra, a pénzmaradvány elszámolása kapcsán pedig elvonásra kerül.
(15) Pénzügyi előirányzat hiányában a gazdálkodó szerv, intézmény vezetője kötelezettséget nem vállalhat, feladat végrehajtását nem kezdheti el. Újabb kötelezettségek vállalása előtt figyelembe kell venni a meglévő, többéves kihatással járó kötelezettségeket, továbbá a fedezetül szolgáló bevételek realizálását. Kötelezettséget vállalni az Ávr.-ben foglalt kivételekkel csak pénzügyi ellenjegyzés után, a pénzügyi teljesítés esedékességét megelőzően, írásban lehet.
(16) Amennyiben a költségvetési szerv harminc napon túli, lejárt esedékességű elismert tartozásállományának mértéke két egymást követő hónapban eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át vagy a százötven millió forintot, az irányító szerv a költségvetési szervhez önkormányzati biztost jelöl ki.
(17) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.
A költségvetési szervek gazdálkodására vonatkozó általános előírások
5. § (1) A költségvetési szerveknek költségvetési alapokmányaikat a rendelet mellékleteiben meghatározott összegekkel kell összeállítaniuk.
(2) A Képviselő-testület felhatalmazza az önkormányzati költségvetési szerveket a költségvetésben előírt bevételek beszedésére és a jóváhagyott kiadások teljesítésére.
(3) A költségvetési szerveknél a tervezett saját bevételek elmaradása nem vonja automatikusan maga után a költségvetési támogatás növekedését. A kiadási előirányzatok, amennyiben a tervezett saját bevételek nem folynak be, nem teljesíthetők.
(4) A Képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat valamennyi költségvetési intézmény köteles betartani.
A költségvetési szerv többletbevételének felhasználása
6. § (1) Az év közben realizálódó – nem céljellegű – intézményi többletbevétel felhasználásáról a Képviselő-testület dönt. A költségvetési szervek és a Váli Közös Önkormányzati Hivatal a jóváhagyott bevételi előirányzatain felüli, pénzügyileg realizált intézményi működési többletbevételét a Képviselő-testület hatáskörében végrehajtott előirányzat-módosítást követően használhatja fel.
(2) Az (1) bekezdés alapján végrehajtott előirányzat módosítással éven túli, tartós kötelezettségvállalás költségvetési fedezete nem biztosítható.
(3) A költségvetési előirányzatok tervezett összegét meghaladó, pénzügyileg teljesített bevételként 2017. évben a 2017. december 31-ig befolyt bevétel vehető figyelembe.
(4) A költségvetési szervek évközben a tervezett, illetve a módosított előirányzatot meghaladó többletbevételükből – e paragrafusban foglaltak figyelembevételével – az éves személyi juttatások és az azzal összefüggő munkaadókat terhelő járulékok előirányzatát legfeljebb:
- a többletbevétellel összefüggő feladat elvégzéséhez szükséges, nem a személyi juttatások körébe tartozó közvetlen kiadásoknak az adott bevételből történő teljesítése után fennmaradó összeg erejéig,
- szerződés esetén az abban meghatározott összeggel emelhetik.
(5) Nem emelhető a személyi juttatások előirányzata az intézményi ellátási díjak, az alkalmazottak térítése, az alkalmazott, hallgató, tanuló stb. kártérítése és egyéb térítése, a felhalmozási és tőke jellegű bevételek, továbbá az átvett pénzeszközök előirányzatot meghaladó többletéből, kivéve, ha a bevétel a személyi juttatásból teljesítendő kiadást szolgál, vagy a megkötött szerződés, megállapodás költségterve személyi célú kifizetéseket tartalmaz.
Személyi juttatásokkal való gazdálkodás
7. § (1) Az önkormányzati költségvetési szerv a részére jóváhagyott, illetve módosított személyi juttatások, és a költségvetési létszám-előirányzatával a jogszabályi előírások figyelembevételével önállóan gazdálkodik.
(2) A Váli Közös Önkormányzati Hivatalban foglalkoztatott köztisztviselők illetményalapjának összege a Magyarország 2017. évi központi költségvetéséről szóló 2016. évi XC. törvény 59.§ (1) bekezdésben megállapított összeggel azonos, azaz 38.650 Ft.
(3) A Váli Közös Önkormányzati Hivatal dolgozói a közszolgálati dolgozókról szóló 2011. évi CXCIX. Törvény 151. § (1) bekezdése és a Magyarország 2017. évi központi költségvetéséről szóló 2016. évi XC. törvény 59. § (4) bekezdése alapján bruttó 200.000 Ft cafetéria juttatásban részesülnek.
(4) Az Önkormányzatnál, illetve annak intézményeinél dolgozó közalkalmazottak számára személyenként bruttó 50.000 Ft cafetéria keretet határoz meg a Képviselő-testület.
(5) A költségvetési szervek költségvetésében jutalom címén teljesítményösztönzés, személyi ösztönzés céljából megtervezett előirányzat az eredeti rendszeres személyi juttatások előirányzatára vetítve nem haladhatja meg a 8 %-os mértéket.
(6) A létszámgazdálkodásért és a személyi juttatások előirányzatainak jogszerű felhasználásáért a költségvetési szerv vezetője felel, és egyben gondoskodik az intézményi létszám és személyi juttatások előirányzat nyilvántartás, továbbá a kötelezettségvállalás nyilvántartás vezetéséről. A költségvetési szerveknél üres álláshely csak a fenntartó előzetes hozzájárulásával tölthető be.
(7) A költségvetési szervek a 2017. évben keletkezett bérmaradványuk évközi felhasználását a Polgármesterrel történő előzetes egyeztetést követően teljesíthetik.
Költségvetési előirányzatok megváltoztatása a költségvetési szerveknél
8. § (1) A költségvetési szervek számára jóváhagyott kiemelt kiadási előirányzatok kötöttek, ezek között a költségvetési szerv átcsoportosítást a Képviselő-testület jóváhagyásával hajthat végre. A költségvetési szerv a kiemelt előirányzatoktól a felhasználás során nem térhet el.
(2) A költségvetési szervek pótelőirányzati igényt csak akkor nyújthatnak be, ha a kiemelt előirányzatok közötti átcsoportosítással sem teljesíthető az intézményi feladatellátás.
9. § (1) Az önkormányzati költségvetési szervek a jóváhagyott kiemelt előirányzatokon belüli részelőirányzataikat saját előirányzat-módosítási hatáskörben az alábbi esetekben változtathatják meg:
- A személyi juttatások előirányzatain belül a költségvetési szervek a személyi juttatások elemi előirányzatai között a feladatváltozással, illetve a feladat végrehajtással kapcsolatban saját hatáskörben átcsoportosítást hajthatnak végre, amit a költségvetés soron következő módosításakor a Képviselő-testület hagy jóvá,
- a dologi kiadások elemi előirányzatai között előirányzat átcsoportosítható. A költségvetési rendeletben megállapított, közüzemi díjak fedezetét szolgáló előirányzatok terhére egyéb dologi kiadási előirányzati sorra csak a fenntartó hozzájárulásával hajtható végre átcsoportosítás.
(2) Az (1) bekezdés szerinti átcsoportosítások tényéről a költségvetési szerv vezetője a Polgármestert a tárgyhót követő hónap 10. napjáig tájékoztatja.
10. § Amennyiben új szakmai program indítását a költségvetési szerv önkormányzati költségvetési támogatási igény nélkül vállalja fel, az indítást követő öt éven belül pót-előirányzati igénnyel a fenntartó felé nem élhet.
Maradványra vonatkozó rendelkezések
11. § Az önkormányzati költségvetési szervek maradványát a Képviselő-testület hagyja jóvá és dönt az önkormányzati szabad maradvány felosztásáról.
Egyéb rendelkezések
12. § (1) Az önkormányzati és intézményi beruházásokra, felújításokra, árubeszerzésekre, szolgáltatások megrendelésére a közbeszerzésekről szóló jogszabályi előírásokat kell alkalmazni.
(2) A költségvetés évközi módosításait követően a közbeszerzést érintő előirányzat változásokat az éves közbeszerzési tervben haladéktalanul át kell vezetni, és a Képviselő-testület soron következő ülésére jóváhagyásra be kell terjeszteni.
(3) Az önkormányzati támogatással fedezett beruházásokra és tárgyi eszköz beszerzésekre, illetve felújításokra vonatkozó szerződésekben vállalkozói előleg fizetésére kötelezettséget vállalni nem lehet.
(4) A költségvetési szervek a Polgármesterrel történő egyeztetést követően, a folyamatos igényeiknek megfelelően kapják pénzellátásukat.
(5) Vál Község Önkormányzata és intézményei kiadási az alábbi esetekben teljesíthetők készpénzben:
- a közfoglalkoztatásban résztvevők bére,
- az egységes rovatrend K48. Egyéb nem intézményi ellátások rovatain elszámolt kiadások,
- az egységes rovatrend K31. Készletbeszerzés, K32. Kommunikációs szolgáltatások és K34. Kiküldetések, reklám- és propagandakiadások rovatain elszámolandó kiadások,
- az egységes rovatrend K61. Immateriális javak beszerzése, létesítése, K63. Informatikai eszközök beszerzése, létesítése és K64. Egyéb tárgyi eszközök beszerzése, létesítése rovatain elszámolandó, kisértékű immateriális javak, tárgyi eszközök beszerzésére irányuló kiadások,
- az egységes rovatrend K33. Szolgáltatási kiadások és K123. Egyéb külső személyi juttatások rovatain elszámolandó, kettőszázezer forint értéket el nem érő kiadások,
- a c)–e) pont szerinti kiadásokhoz kapcsolódóan az egységes rovatrend K351. Működési célú előzetesen felszámított általános forgalmi adó és a K67. Beruházási célú előzetesen felszámított általános forgalmi adó rovatain elszámolandó kiadások, és
- az a)–f) pont szerinti kiadásokra a foglalkoztatottaknak elszámolási kötelezettséggel adott előlegek
13. § (1) Az önkormányzati költségvetési szerv saját feladatkörében és nevében csak a Polgármester jóváhagyása alapján nyújthat be pályázatot, abban az esetben is, ha a pályázat 100%-ban támogatással finanszírozott.
(2) Az önkormányzat és az irányítása alá tartozó költségvetési szervek által benyújtott pályázatokra vonatkozó Képviselő-testületi előterjesztésekben be kell mutatni a pályázati önrészek, valamint a támogatások előfinanszírozásának pénzügyi feltételeit.
14. § A költségvetési szervek a költségvetési előirányzatok ütemezett felhasználásának nyomon követése érdekében a dologi kiadások jóváhagyott költségvetési előirányzatának felhasználása esetén a kötelezettségvállalás előtt az erre vonatkozó kötelezettségvállalási dokumentum tervezetét (szerződéstervezet, megrendelő) a Polgármesterhez benyújtani kötelesek, a 100.000,- Ft alatti kifizetések, valamint a közszolgáltatókkal létrejött szerződések alapján a közüzemi díjak kifizetései kivételével.
15. § (1) Az önkormányzati költségvetési szervek társadalmi szervezetet, alapítványt nem támogathatnak.
(2) Az önkormányzat által támogatott szervezetek és magánszemélyek tartalmi és pénzügyi elszámolási kötelezettséggel tartoznak a részükre juttatott céljellegű összeg rendeltetésszerű használatára vonatkozóan az Ávr-ben foglaltak szerint.
16. § (1) Az önkormányzati költségvetési szervek pénzkölcsönt (hitelt) nem vehetnek fel, kezességet nem vállalhatnak, értékpapírt nem vásárolhatnak, váltót nem bocsáthatnak ki, és nem fogadhatnak el.
(2) A Polgármester a Képviselő-testülettől átruházott hatáskörben jogosult az átmenetileg szabad pénzeszközök tőkegarantált befektetésére pénzintézeti betét vagy befektetési alap formájában, továbbá diszkont kincstárjegy, államkötvény vásárlásra és értékesítésre.
(3) Az Önkormányzat a 2017. évben tervezett feladatok végrehajtásához az önkormányzati gazdálkodás zavartalanságának biztosítására a CIB Bankkal megkötött 20.000.000Ft összegű folyószámla-hitelkereten belül gazdálkodhat.
17. § Az Áht. 85. §-a azt rögzíti, hogy a bevételek beszedésekor, a kiadások teljesítésekor lehetőség szerint készpénzkímélő fizetési módokat kell alkalmazni. A kiadások készpénzben történő teljesítésére csak jogszabályban szabályozott esetekben kerülhet sor.
Készpénzben teljesíthető kifizetések:
A készpénzállományt érintő kifizetésként kell elszámolni:
- a fizetési számlára befizetett készpénzt,
- a közfoglalkoztatottak részére bérkifizetés,
- a tevékenységgel összefüggő készlet- és kisértékű tárgyi eszköz beszerzések,
- kiküldetési, reprezentációs kiadások,
- kisösszegű szolgáltatási kiadások készpénzben történő teljesítése,
- a társadalom- és szociálpolitikai juttatások,
- megbízási díjak,
- vásárlási és üzemanyag előleg.
A készpénzállományt növelő bevételként kell elszámolni
- a fizetési számlákról felvett készpénzt,
- a készpénzben teljesített szolgáltatások ellenértékét,
- a pénzbeszedő helyeken készpénzben beszedett összeget,
- az utólagos elszámolásra kiadott összeg visszafizetését,
- továbbszámlázott szolgáltatások befizetését.
18. § A költségvetés végrehajtásáról szóló rendeletet az elfogadott költségvetéssel összehasonlítható módon, e rendelet táblázatai szerinti szerkezetnek megfelelően kell elkészíteni.
Záró rendelkezések
19. § A rendelet a kihirdetés másnapján lép hatályba, rendelkezéseit a 2017. évi költségvetés végrehajtása során kell alkalmazni.
Vál, 2017. január 26.
Dr. Balogh Lóránd Bechtold Tamás
jegyző polgármester