Ecséd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2023. (I. 25.) önkormányzati rendelete
a temetőkről és a temetkezésről
Hatályos: 2023. 02. 01Ecséd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2023. (I. 25.) önkormányzati rendelete
a temetőkről és a temetkezésről
Ecséd Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 41. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatokról szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. § (1) A rendelet hatálya Ecséd község közigazgatási területén lévő önkormányzati köztemetőkre terjed ki.
(2) E rendeletet alkalmaznia kell a temető fenntartását, a temetkezési szolgáltatási tevékenységet végző természetes és jogi személynek, valamint annak, akire nézve e tevékenységek során jogok keletkeznek és kötelezettségek hárulnak.
A temetőre és a temetési helyre vonatkozó szabályok
1. A temető tárgyi és infrastrukturális feltételei
2. § A temetőnek és a létesítményeinek alkalmasnak kell lennie az elhaltak felravatalozására, a gyászszertartások lebonyolítására, az elhaltak eltemetésére, a hamvaikat tartalmazó urnák elhelyezésére, továbbá meg kell felelnie az elhaltak iránti kegyelet igényeinek és lehetővé kell tennie a temetkezési tevékenység korszerű lebonyolítását.
2. A temető használatának és igénybevételének szabályai
3. § (1) Az Önkormányzat a temető fenntartásáról és üzemeltetéséről temetőgondnok alkalmazásával gondoskodik.
(2) Temetkezési szolgáltatást az végezhet, aki megfelel a temetkezési szolgáltatókra vonatkozó törvényi feltételeknek, telephellyel, halottszállító járművel és a szolgáltatás ellátásához személyzettel rendelkezik.
3. A temetési hely gazdálkodási szabályai
4. § (1) Halottat eltemeti, az elhamvasztott halott hamvait elhelyezni – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – csak temetőben vagy temetkezési helyen szabad.
(2) Az eltemettető vagy egyetértésével más hozzátartozó kívánságára az urnát – az átvétel egyidejű igazolása mellett – ki kell adni és ennek megtörténtét a nyilvántartásba be kell jegyezni. Ez a rendelkezés a temetőben már korábban elhelyezett urnák esetében is alkalmazandó.
(3) A temetőt sorszámozott sírhelytáblákra /parcella/, a táblákat sorokra, a sorokat pedig sírhelyekre kell felosztani. A díszsírhelyeket külön kell megjelölni.
(4) A sírhelyeket folytatólagosan kell felhasználni.
(5) Hamvasztásos temetés esetén az urnába helyezett hamvak temetési helye lehet urnafülke, urnasírhely, szórókút. Az urna koporsós temetési helyre rátemethető.
(6) Az elhunyt földbe temetéséhez az eltemettetőnek a kegyeleti igényeknek megfelelő, jól zárható, környezetbarát anyagból készült, résmentes koporsóról kell gondoskodnia.
(7) Lezárt temetőben temetkezési tevékenységet folytatni nem lehet. A lezárt temetőből a holttest maradványait exhumálás útján lehet áthelyezni a használatban lévő temetőbe.
(8) Az exhumálást a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvényben foglaltak szerint kell elvégezni, a temető tulajdonosának hozzájárulása mellett.
(9) A temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény végrehajtásáról szóló 145/1999. (X. 1.) Korm. rendelet alapján a sír felnyitását (a továbbiakban: sírnyitás) a temető fekvése szerinti illetékes népegészségügyi feladatkörben eljáró Heves Vármegyei Kormányhivatal Hatvani Járási Hivatala engedélyezheti. Sírnyitás tekintetében kivételt képez a koporsós temetésre használt temetési helynek urna elhelyezése céljából történő megbontása.
5. § A temetkezésre használt helyek a következők lehetnek:
a) koporsós temetésnél:
aa) egyes sírhely
ab) kettős sírhely
ac) díszsírhely
ad) mélyített sírhely
b) hamvasztásos temetésnél
ba) urnafalban lévő urnafülke
bb) urnasírhely
bc) szóró-kút, illetve
bd) a koporsós temetési helyen koporsó fölé urna elhelyezés.
4. A sírjelek alkalmazása, a sírhelyek méretezése
6. § (1) A temetkezési hely megjelölésére sírjel használható, illetve létesíthető.
(2) A temetőben csak olyan sírjel alkalmazható, amely nem sérti a kegyeleti és közízlést. A temetési helyen túlterjeszkedő, közízlést, kegyeleti érzést sértő, oda nem illő felirattal ellátott sírjel nem helyezhető el.
(3) A temetési hely kialakítása, a sírjelek létesítése csak olyan módon történhet, hogy a szomszédos és más sírjel állaga ne sérüljön.
(4) A sírhelyet veszélyeztető növényzet kivágásáról a temető tulajdonosa gondoskodik.
(5) Az egyes sírhely alapmérete egy koporsó, a kettő sírhely alapmérete két egymás melletti koporsó befogadására alkalmas sírgödör.
(6) A koporsó egy holttest elhelyezését szolgálja.
(7) Mélyített sírhely: két koporsó egymás fölötti elhelyezésére szolgáló sírgödör.
(8) Az urnasírhely az urna földbe történő elhelyezését szolgálja.
(9) A temetési helyek méretei:
a) Egyes felnőttsírhely: 2,1 m hosszú, 2,0 m mély, 0,9 m széles
b) Kettős sírhely: 2,1 m hosszú, 2,0 m mély, 1,9 m széles
c) Gyermeksírhely 1,2 m hosszú, 1,6 m mély, 0,6 m széles
d) Urna földbetemetésénél 0,6 m hosszú, 1,0 m mély, 0,8 m széles
e) Mélyített sírhely 2,1 m hosszú, 2,5 m mély, 0,9 m széles.
(10) A sírok egymástól való oldaltávolsága felnőttsíroknál 60 cm, gyermeksíroknál 30 cm, a sírdombok magassága 50 cm lehet.
(11) Felnőtt sírba elhelyezett koporsón kívül még két urna is temethető, pótdíj fizetése mellett.
(12) Felnőtt sírhelytáblába 10 éven aluli gyermek is temethető felnőtt sírhely díj befizetése mellett. Ez esetben a sír mérete a felnőtt sír méretével azonos.
(13) Urnasírba legfeljebb 4 urna helyezhető el.
5. Hamvak szórása – elhelyezése
7. § (1) A jelen rendelet hatálya alá tartozó köztemetőben a hamvak szétszórása útján történő temetés az Önkormányzat által meghatározott időpontokban, zárt rendszerben, száraz módon, hamvak szórására alkalmas szórókút és az alatta elhelyezett, hamvak tárolására szolgáló alépítmény igénybevételével történik olyan módon, hogy a hamvak a szórókútból, illetve az alépítményből nem kerülhetnek ki.
(2) Miután az alépítmény megtelik, az Önkormányzat gondoskodik a felszínen emlékpark kialakításáról.
(3) A hamvak szórása útján történő temetés – annak végleges, visszafordíthatatlan jellegére tekintettel – az eltemetésre kötelezett személy hozzájáruló nyilatkozata alapján végezhető el. Hozzátartozó, eltemetésre kötelezett személy hiányában Ecséd Községi Önkormányzat gondoskodik a hamvak szórásáról.
(4) A hamvak szórása útján történő temetés esetén az elhunyt neve, illetve születésének és halálának éve a szórókút melletti emlékhelyen elhelyezett – legfeljebb 24 cm szélességű és 10 cm magasságú, fehér színű táblán fekete betű felirattal feltüntethető.
(5) A hamvak szórása útján történő temetés ingyenes, a névtábla költségét jelen rendelet 1. melléklete tartalmazza.
6. Temetési hely feletti rendelkezési jog
8. § (1) A temetési hely felett az rendelkezik, aki megváltotta. A rendelkezési jog kiterjed a temetési hely használatára, a behelyezhető személyek körének meghatározására, sírjel állítására, annak gondozására.
(2) A rendelkezési jog:
a) egyes sírhely esetén 25 év, a mélyített sírhely esetében az utolsó koporsós rátemetés napjától számított 25 év,
b) a kettős sírhely esetén 25 év, az utolsó betemetés napjától számított 25 év,
c) urnafülke és urnasírhely esetén 10 év
d) a hamvak szórására szolgáló szórókút és díszsírhely esetén a köztemető bezárásáig tart.
(3) A második bekezdésben felsorolt temetési helyekre vonatkozó megváltási díj mértékét jelen rendelet 1. melléklete tartalmazza.
(4) Élők számára sírhelyet, urnahelyet előre lehet váltani.
(5) A temetési hely feletti rendelkezési jog újraváltással meghosszabbítható a (2) bekezdésben megjelölt időtartamnál rövidebb időszakra is. Az újraváltásban elsőbbséget élvez az eltemettető, halála esetén a törvényes öröklés rendje szerint soron következő hozzátartozója.
(6) A temetési hely feletti rendelkezési jog magánszemélyek közt át nem ruházható, de a sírhelyet újra megváltó hozzátartozó azt megszerzi.
(7) A korábban előre megváltott üres sírhelyek felett a megváltási idő lejárta után az Önkormányzat jogosult rendelkezni.
(8) A rendelkezési jog gyakorlása megszűnik, ha a használati idő meghosszabbítás hiányában lejár, illetve a temetési hely megszűnik. Ez esetben a temető tulajdonosa jogosult a temetési helyet újból használni.
(9) A megváltott sírhely joga másik sírhelyre nem vihető át.
(10) A betemetett sírhelyek megváltási idejének lejártát követően, az Önkormányzat egyszeri írásbeli megkereséssel fordul a rendelkezési jogosultakhoz, vagy az elhalt ismert hozzátartozójához az újraváltás biztosításának szándékával. Amennyiben az írásbeli megkeresés nem járt sikerrel, hirdetmény útján értesíti a rendelkezni jogosultakat.
(11) Az újraváltás elmaradását követő 60. nap után az Önkormányzat jogosult rendelkezni a temetési hely felett.
(12) A sírhely feletti jogosultságot a tulajdonos (üzemeltető) csak akkor köteles vizsgálni, ha azzal kapcsolatosan okmányokkal, dokumentumokkal bizonyított kifogást jelentettek be. Koporsós temetés esetén a vizsgálat és döntéshozatal időpontja nem lehet hosszabb a halott vizsgálati bizonyítvány kiállításától számított 96 óránál.
(13) Az újra betemetés szabályaira a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény végrehajtásáról szóló 145/1999. (X. 1.) Korm. rendelet 19. § (5) bekezdésének a)-b) pontjában foglaltak az irányadók.
7. A díszsírhelyre vonatkozó szabályok
9. § (1) Ecséd Községi Önkormányzat azoknak az elhunyt személyeknek, akik a települési közélet valamely területén kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, díszsírhelyet adományozhat.
(2) A díszsírhely használata a temető fennállásáig díjtalan.
(3) A díszsírhely adományozásáról az elhunyt legközelebbi hozzátartozóját értesíteni kell.
(4) A díszsírhely gondozásáról az elhunytak hozzátartozói, ennek hiányában a temető tulajdonosa gondoskodik.
(5) A díszsírhelybe a sírnyitás és rátemetés szabályainak megtartása és költségeinek viselése mellett mélyített sírhely esetén az elhalt özvegye is eltemethető.
8. A sírgondozás szabályai
10. § (1) A sírok fölé épített szegélykő, síremlék, sírjel nem terjedhet túl a rendelkezési jog jogosultja által megváltott temetési hely területén.
(2) Síremlék felállításához a temető tulajdonosának előzetes engedélye szükséges.
(3) Be kell jelenteni az építési munkák várható időpontját és időtartamát.
(4) A sírjelek karbantartása, helyreállítása, felújítása a rendelkezésre jogosultat terheli, melyre a temető tulajdonosa határidő kitűzésével felszólíthatja. A felhívást a temető tájékoztató tábláján és a parcella sarkán 90 napra ki kell függeszteni. A helyreállításig a temetési helyen további temetkezés nem történhet.
(5) A temető rendje és tisztasága érdekében a feleslegessé vált sírjelek, sírkőmaradványok elszállításáról a temetési hely feletti rendelkezési jog jogosultja egy hónapon belül köteles gondoskodni.
(6) Exhumáláskor lebontott és feleslegessé vált síremléket haladéktalanul kötelező elszállítani.
(7) A rátemetéskor lebontott síremlék egy éven belül visszaállítandó.
9. A kegyelet gyakorlásának rendje
11. § (1) A temető nyitvatartási ideje: naponta 07: 00 órától – 19: 00 óráig. A temetőből a nyitvatartási idő leteltekor külön felszólítás nélkül távozni kell.
(2) A temetőben mindenki a hely csendjének és a kegyeletnek megfelelő magatartást köteles tanúsítani.
(3) A kegyeleti tárgyakat, növényeket, a sírok díszítésére szolgáló anyagokat beszennyezni tilos. A sírhelyek gondozása során keletkező hulladék a sírok között nem tárolható.
(4) A sírok kerítéssel nem határolhatók körül.
(5) A temetési hely felett rendelkező jogosult
a) egynyári vagy évelő lágyszárú dísznövények ültetésére, ápolására,
b) rendszeres gyomtalanításra,
c) cserepes, vágott és művirág, koszorú elhelyezésére,
d) legfeljebb 1 m magasra nővő cserje, bokor ültetésére, ápolására.
(6) A már korábban megváltott temetési helyeket, melyekbe temetés még nem történt, rendszeresen tisztán kell tartani.
(7) A temető területére vakvezető kutya kivételével kutyát bevinni, továbbá gépjárművel behajtani és ott közlekedni tilos. Kivételt képez a mozgáskorlátozottak számára szolgáló gépkocsi, a szertartással összefüggő szolgáltatás során igénybe vett gépjármű, valamint az engedélyezett munkálatokkal összefüggésben használt gépjármű.
(8) Gyertyát égetni csak a tűzvédelmi szabályok megtartása mellett lehet, ügyelve arra, hogy az tűzveszélyt ne okozzon.
10. A temetkezési szolgáltatás, és a temetőben végzett egyéb vállalkozói tevékenység ellátásának temetői rendje.
12. § (1) A temetőben végzendő minden munkát a temető gondnokának be kell jelenteni. A munka úgy végezhető, hogy az ne akadályozza, ne zavarja az elhunyt búcsúztatását és ne sértse a látogatók kegyeleti érzéseit.
(2) A temetőben vállalkozásszerűen munkát végzők annak megkezdése előtt a rendelet 1. mellékletében meghatározott temető-fenntartási hozzájárulási díjat kötelesek fizetni.
(3) Építési, bontási munkák végzését, építőanyagok temetőbe való beszállítását, sírjel temetőből való kivitelét a gondnoknak be kell jelenteni.
(4) A temetőben a temetkezési szolgáltatásokról az a szolgáltató gondoskodik, amelyet a temettető azzal megbíz. A temető tulajdonosa a szolgáltatások végzéséhez szükséges tárgyi feltételeket a rendelet 1. melléklet III. pontjában meghatározott díj fizetése ellenében biztosítja.
(5) Temetkezési szertartást és sírásást a szolgáltató csak előzetes bejelentés után a megjelölt napon és időben végezhet.
(6) A beszállított elhalt nevét, a beszállítás idejét és a beszállító nevét nyilvántartásban kell vezetni.
11. Nyilvántartások
13. § A temetőről nyilvántartókönyvet kell vezetni a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 18. §-ában foglaltak szerinti tartalommal.
12. Záró rendelkezések
14. § (1) Ez a rendelet 2023. február 1-jén lép hatályba.
(2) Hatályát veszti Ecséd Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2016 (IX.14.) önkormányzati rendelete a temetőkről és a temetkezésről.