Tokodaltáró Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2023. (X. 31.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások bérbeadásának feltételeiről, valamint elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról
Hatályos: 2023. 12. 01Tokodaltáró Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2023. (X. 31.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások bérbeadásának feltételeiről, valamint elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról
Tokodaltáró Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 3. § (1)-(2) bekezdéseiben, 4. § (3) bekezdésében, 5. § (3) bekezdésében, 12. § (5) bekezdésében, 13. § (1) bekezdésében, 15. § (1) bekezdésében, 19. §-ában, 20. § (3) bekezdésében, 21. § (6) bekezdésében, 23. § (3) bekezdésében, 27. § (2) bekezdésében, 31. § (2) bekezdésében, 33. § (3) bekezdésében, 34. § (1)-(3) bekezdéseiben, valamint (6) bekezdésében, 35. § (2) bekezdésében, 54. § (1) bekezdésében és (3) bekezdésében, 84. § (1)-(2) bekezdéseiben kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 9. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
A rendelet hatálya és általános rendelkezések
1. § A rendelet hatálya Tokodaltáró Község Önkormányzat (a továbbiakban: Önkormányzat) tulajdonában lévő lakások bérbeadásának és elidegenítésének egyes szabályaira terjed ki.
2. § (1) A bérbeadással és az elidegenítéssel kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket a Képviselő-testület gyakorolja.
(2) A Képviselő-testület dönt a lakás lakásállományba való felvételéről, valamint a lakásállományból való törléséről.
A lakások bérbeadásának szabályai
1. A lakásbérlet általános szabályai
3. § (1) Lakásbérleti jogviszony létesíthető:
a) piaci alapon pályázat útján, vagy
b) szociális alapon pályázat útján, vagy
c) kérelemre szolgálati lakás jogcímen.
(2) A bérbe adható lakások listáját a rendelet 1. melléklete tartalmazza.
(3) A bérbeadás feltétele, hogy a lakásbérleti szerződés fennállása alatt a bérlő köteles életvitelszerűen a lakásban lakni, amelyet a szerződésben is rögzíteni kell.
(4) A Polgármesteri Hivatal Jegyzője (a továbbiakban: Jegyző) a rendeltetésszerű használatot, valamint a szerződésben foglalt kötelezettségek teljesítését félévente egy alkalommal ellenőrzi.
(5) A lakást vagy annak egy részét albérletbe, további bérbe adni, valamint más jogcímen használatba adni nem lehet.
(6) A közszolgáltatókkal - külön megállapodás hiányában - az Önkormányzat áll szerződésben, de a kifizetett közüzemi költségek a bérlő részére továbbszámlázásra kerülnek. A bérlő a lakás közüzemi költségeinek megfizetéséért teljes jogkörben felel.
(7) A bérbe adható lakások esetében a bérbeadó helyett és nevében a Polgármester – az önkormányzattal kötött szerződés keretei között – a tulajdonosi jogkör gyakorlójának döntését követően köti meg a lakásbérleti jogviszony keletkezésével, fennállásával, módosításával, megszűnésével, megszüntetésével kapcsolatos szerződéseket.
2. A bérbe adott lakások pályázati kiírásának feltételei és szabályai
4. § (1) A pályázat kiírásáról a Képviselő-testület dönt.
(2) A pályázati kiírást 15 napra közzé kell tenni az önkormányzat hivatalos honlapján, továbbá ki kell függeszteni az önkormányzat hirdetőtábláján, valamint az önkormányzat közösségi oldalán.
(3) A pályázat benyújtásának időpontját úgy kell meghatározni, hogy a benyújtásra a pályázat közzétételének napjától számított 15 nap még rendelkezésre álljon.
(4) A pályázati kiírásnak tartalmaznia kell:
a) a pályázatra kiírt lakás településen belüli elhelyezkedését, szobaszámát, komfortfokozatát, alapterületét,
b) a lakásokra megállapított bérleti díj mértékét és a külön szolgáltatások díjának megtérítésére vonatkozó kötelezettséget,
c) a beköltözés várható időpontját,
d) a bérbeadás időtartamát,
e) a pályázat elbírálásának feltételeit,
f) a pályázat benyújtásának feltételeit, módját, helyét és határidejét,
g) az eredmény közlésének módját és időpontját,
h) a lakásról készült fényképet,
i) a pályázat szempontjából lényeges egyéb körülményeket, információkat
j) azt a feltételt, hogy a pályázónak nem állhat fenn adótartozása az Önkormányzattal szemben,
k) a tájékoztatást, mely szerint a bérleti szerződést közjegyzői okiratba kell foglalni.
5. § (1) A pályázatot az önkormányzathoz, az erre a célra rendszeresített nyomtatványon kell benyújtani.
(2) A pályázathoz mellékelni kell:
a) A pályázó és a vele együtt költöző, 18 évesnél idősebb személyek, a pályázat benyújtását megelőző 15 napnál nem régebbi keltezésű 3 hónapra vonatkozó munkáltatói és jövedelemigazolásait, amennyiben munkaviszonnyal nem rendelkezik, úgy az erről szóló saját kezűleg írt nyilatkozatot.
b) Lezárt borítékban a pályázatban a 4. mellékletben meghatározott bérleti díjon felül megajánlott bérleti díj összegét tartalmazó ajánlatot.
(3) A Jegyző a pályázati határidő leteltét követően haladéktalanul köteles a pályázatokat átvizsgálni, a megajánlott bérleti díj összegét tartalmazó lezárt boríték kivételével, és szükség esetén 15 napos határidővel a pályázót a hiányzó dokumentumok pótlására felszólítani. A Jegyző a döntésre előkészített teljes pályázati anyagot előterjesztés formájában köteles megküldeni a Képviselő-testület részére döntéshozatal céljából.
(4) A lakásigénylő a bérbevételi kérelemhez mellékelt külön nyilatkozatában a bérlő a bérleti szerződésben az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény 5. § (1) bekezdésében a) pontjában meghatározottak szerint hozzájárul ahhoz, hogy személyes adatait a Polgármesteri Hivatal, illetve az önkormányzat, a bérleti jogviszonnyal összefüggésben kezelje, valamint egymás között továbbítsa.
(5) Amennyiben a (2) bekezdés b) pontja alapján több azonos összegű legmagasabb bérleti díjat tartalmazó ajánlat kerül benyújtásra, akkor a nyertes ajánlattevőt a Képviselő-testület sorsolás útján választja ki. A sorsolás módjáról és egyéb szabályairól a Képviselő-testület dönt.
3. Óvadék
6. § (1) A bérlő a bérleti szerződés megkötését megelőzően - a szociális alapú bérbeadás kivételével - köteles 2 havi bérleti díjnak megfelelő mértékű óvadékot fizetni az önkormányzat költségvetési számlájára.
(2) Ha a bérlő a bérbeadó felhívását követő 15 napon belül az óvadék megfizetését nem igazolja, a bérleti szerződéskötésre való jogosultságát elveszíti.
(3) Az óvadék összege akkor jár vissza, ha a bérlő a lakást rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban adja vissza a bérbeadó részére és bérleti vagy egyéb díj elmaradása nincs. Amennyiben a lakás visszaadásakor felvett jegyzőkönyvben szereplő hiányosságokat a bérlő nem pótolja, vagy nem javítja ki, illetve a bérleti szerződés megszűnésének időpontjában megállapítást nyer, hogy a bérlő a szerződésből eredő kötelezettségeit nem, vagy nem a szerződés szerint teljesítette, akkor a befizetett óvadékot a bérlőt terhelő kötelezettségek fedezetére kell fordítani.
(4) A bérbeadó fenntartja azon jogát, hogy amennyiben a bérlő a lakásbérleti szerződést az első éven belül felmondja, úgy az óvadékot a Ptk. 6:213. § (2) bekezdésére figyelemmel bánatpénzként megtartja.
(5) Ha a befizetett óvadék nem fedezi a lakás rendeltetésszerű használatra alkalmassá tételének költségeit, a Jegyző köteles megtenni a követelés kezelésére vonatkozó intézkedéseket.
4. A lakásbérleti pályázatok elbírálásának szempontjai
7. § A piaci alapon bérbe adható lakások esetében a pályázat elbírálásának alapját a megajánlott lakásbérleti díj összege képezi. A legmagasabb bérleti díjat ajánló pályázat nyer abban az esetben, ha a pályázati kiírásban előírt egyéb feltételeknek megfelel.
8. § Érvénytelen a pályázat, ha
a) nem az erre a célra rendszeresített nyomtatványon nyújtották be,
b) hiányosan nyújtották be, majd a pótlási felhívásban szereplő határnap eredménytelenül telt el,
c) a piaci alapú lakásbérlet esetében a megajánlott bérleti díjat tartalmazó boríték nem zárt állapotban kerül beadásra.
9. § (1) A pályázatokat a 2. § (1) bekezdésben megjelölt bérbeadói jogokat gyakorló a benyújtási határidőtől számított 60 napon belül bírálja el és választja ki a nyertes pályázót.
(2) A pályázat eredményéről a pályázókat a Jegyző írásban értesíti a döntés kézhezvételét követő 3 munkanapon belül.
(3) Amennyiben a pályázat nyertese nem kíván bérleti jogviszonyt létesíteni, abban az esetben a szerződést a következő legjobb ajánlatot adó pályázóval köti meg az Önkormányzat.
10. § (1) A bérleti szerződések mintáját a rendelet 2. melléklete tartalmazza, amelyet a pályázat eredményes lefolytatását és a Képviselő-testület döntését követően, a Polgármester köt meg a bérlővel a döntés kézhezvételét követő 15 naptári napon belül.
(2) A bérleti szerződés legfeljebb egy év határozott időtartamra köthető meg. A bérlő írásbeli kérelmére egy év határozott időtartammal többször meghosszabbítható abban az esetben, ha
a) a bérlő a bérleti díj-, valamint bérleti jogviszonyából eredő bármilyen jogcímen keletkezett díjfizetési kötelezettségének annak esedékessége időpontjában, a bérleti szerződés teljes időtartama alatt maradéktalanul eleget tett; és
b) a lakás és annak berendezési tárgyai épségét megóvta; és
c) a lakás, és ha a lakáshoz udvar tartozik, annak és a lakókörnyezetének a tisztaságát megóvta, fenntartotta, helyreállította; és
d) az együttélés szabályait betartotta, különösen a lakásban és a közvetlen szomszédos ingatlanokban lakó személyek nyugalmát nem zavarta vagy velük szemben nem tanúsított az együttélés követelményeit sértő, botrányos magatartást.
5. A szociális alapon bérbe adott lakás pályázati elbírálásának különös szempontjai
11. § (1) Szociális helyzet alapján szociális lakás annak a természetes személynek adható bérbe, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100%-t eléri, de a 200 %-át nem haladja meg, egyedül élő nyugdíjas esetében a havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100 %-át eléri, de annak 250 %-át nem haladja meg.
(2) A szociális alapon történő bérbeadás rangsorolásának fő szempontja a kérelmező és családja (együttköltözők):
a) lakhatási körülményei,
b) jövedelmi, vagyoni viszonyai, ennek keretében az is, hogy a bérleti díj és a különszolgáltatási díj megfizetéséhez szükséges elegendő jövedelemmel rendelkezik, továbbá
c) gyermekek, együttlakók száma,
d) egyéb, a kérelmező kérelmében felhozott körülmények.
(3) A bérleti szerződés legfeljebb egy év határozott időtartamra köthető meg. A bérleti szerződést a bérlő írásbeli kérelmére – indokolt esetben - legfeljebb kettő alkalommal, egy év határozott időtartammal meghosszabbítható abban az esetben, ha
a) a bérlő a bérleti díj-, valamint bérleti jogviszonyából eredő bármilyen jogcímen keletkezett díjfizetési kötelezettségének annak esedékessége időpontjában, a bérleti szerződés teljes időtartama alatt maradéktalanul eleget tett;
b) a lakás és annak berendezési tárgyai épségét megóvta;
c) a lakás, és ha a lakáshoz udvar tartozik, annak és a lakókörnyezetének a tisztaságát megóvta, fenntartotta, helyreállította;
d) az együttélés szabályait betartotta, különösen a lakásban és a közvetlen szomszédos ingatlanokban lakó személyek nyugalmát nem zavarta vagy velük szemben nem tanúsított az együttélés követelményeit sértő, botrányos magatartást.
e) szociális helyzete alapján az 11. § (1) bekezdése alapján továbbra is jogosultnak tekinthető.
(4) A lakás nem adható bérbe annak, akinek, vagy a vele együtt költöző személynek Magyarország területén a tulajdonában vagy haszonélvezetében lakóingatlan van vagy másik önkormányzati bérlakásra kötött bérleti szerződése akár egyedüli bérlőként, vagy bérlőtársként fennáll.
(5) A pályázathoz csatolni kell:
a) kérelmező a kérelem benyújtásakor, a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III.27.) Korm. rendelet 4. § (6) bekezdésében foglalt vagyonnyilatkozatát,
b) a pályázat benyújtását megelőző 15 napnál nem régebbi munkáltató által kiadott 3 hónapra vonatkozó jövedelemigazolást, vállalkozói, illetve gazdálkodó szervezet tagja esetében az illetékes adóhatóság által kiadott jövedelemigazolást,
c) a társadalombiztosítási, illetve a rendszeres pénzellátások esetében a kérelem benyújtását megelőző hónap utalási szelvénye a nyugdíjfolyósító szerv által a tárgyévben kiállított nyugdíjösszesítőt,
d) járási hivatal által folyósított pénzbeli ellátást az arról szóló határozattal, hatósági bizonyítvánnyal,
e) munkanélküli ellátás esetében az illetékes a járási hivatal ellátást megállapító határozatát, vagy a kérelem benyújtását megelőző hónapban kifizetett ellátást igazoló szelvényt, valamint a járási hivatallal történő együttműködés igazolását,
f) a gyermektartásdíjat a megfizetett tartásdíj összegét igazoló postai szelvény, bankszámlakivonat, vagy az átvételi elismervényt, és a tartásdíjat megállapító jogerős bírósági ítélet, tartásdíj állam általi megelőlegezésről szóló döntést,
(6) A pályázatot a Hivatalhoz az erre a célra rendszeresített nyomtatványon kell benyújtani.
(7) A Hivatal a pályázati határidő leteltét követően haladéktalanul köteles a pályázatokat átvizsgálni és szükség esetén 15 napos határidővel a pályázót a hiányzó dokumentumok pótlására felszólítani. A Hivatal a döntésre előkészített teljes pályázati anyagot köteles megküldeni a Képviselő-testület részére döntéshozatal céljából.
6. Közérdekű célból szolgálati lakás biztosítása
12. § (1) Lakás közérdekű célból történő bérbeadása iránti igényt nyújthat be az Önkormányzat vagy költségvetési szerve, illetve a Gárdonyi Géza Általános Iskola által foglalkoztatott vagy foglalkoztatni kívánt közalkalmazott, köztisztviselő, munkavállaló (a továbbiakban együtt: munkavállaló).
(2) Amennyiben a pályázó még nem áll foglalkoztatási jogviszonyban, a kérelemhez csatolni kell az őt foglalkoztatni kívánó intézmény vezetőjének nyilatkozatát a foglalkoztatás szándékáról.
(3) A közérdekű célú lakásigényt az igénylő - közvetlenül vagy az intézményvezetőn keresztül nyújthatja be a Polgármesteri Hivatalhoz.
13. § A közérdekű célú bérbeadás esetén a bérlő által befogadott hozzátartozó nem jogosult a bérlőtársi jog megszerzésére és a bérleti jogviszony folytatására.
14. § A lakbér összegét a Rendelet 3. számú melléklete tartalmazza.
7. A lakás átadása
15. § (1) A bérleti szerződés aláírását követő 15 napon belül a lakást a bérlő részére át kell adni.
(2) Az átadásról jegyzőkönyvet kell készíteni, melyet a bérbeadó és a bérlő ír alá.
(3) A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell
a) a jegyzőkönyv készítésének helyét és idejét,
b) a bérlő személyazonosító adatait és lakcímét,
c) a jogokra és kötelezettségekre való figyelmeztetést,
d) a bérlő, az ügyintéző és jegyzőkönyvvezető aláírását,
e) a lakás állagára vonatkozó legfontosabb megállapításokat,
f) a lakás berendezéseinek és tartozékainak állapotát, a víz-, villany- és gázóra állását.
8. Bérlőtársi és társbérleti szerződés megkötésének feltételei
16. § (1) Önkormányzati lakásra bérlőtársi szerződés az érintettek közös írásbeli kérelmére azon személlyel köthető, akit a bérlő a bérbeadó írásbeli hozzájárulása nélkül fogadhat be a lakásba és a bérlővel legalább 2 éve ténylegesen, életvitelszerűen a lakásban együtt lakik.
(2) Önkormányzati lakás tekintetében társbérleti szerződés megkötésére nincs lehetőség.
9. Hozzájárulás a lakásba történő befogadáshoz
17. § (1) A bérlő a lakásba a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Ltv.) 21 § (2) bekezdésben írt személyeken túl más személyt kizárólag a bérbeadó írásbeli hozzájárulásával fogadhat be lakhatás céljára.
(2) A befogadás iránti kérelmet írásban kell benyújtani a Polgármesteri Hivatalba.
(3) A kérelemnek tartalmaznia kell
a) a befogadni kívánt személy személyes adatait, előző lakóhelyét,
b) a befogadás konkrét indokát.
(4) Az írásbeli hozzájárulás megadásáról a Képviselő-testület a soron következő ülésén dönt.
(5) A kérelem benyújtásakor a bérlőnek nyilatkoznia kell arról, hogy tudomásul veszi, hogy a bérleti szerződés megszűnése után a befogadott személy elhelyezéséről köteles gondoskodni.
10. A bérbeadó jogai és kötelezettségei
18. § (1) A polgármester által gyakorolt bérbeadói jogok:
a) a Képviselő-testület döntése alapján a lakásbérleti szerződés megkötése, hosszabbítása, közös megegyezéssel való megszüntetése, rendkívüli felmondással való megszüntetése
b) lakásnak a bérlő rendelkezésére bocsátása;
c) lakbér, illetve egyéb esetleges díjak közlése, beszedése;
d) lakás használatának és állapotának ellenőrzése;
e) lakbérhátralék rendezése tekintetében a bérlő felszólítása;
f) a lakás kiürítésének, a tartozás behajtásának elrendelése;
g) a közüzemi órák átírásának ügyintézésében való részvétel,
h) lakásbérleti jogviszony megszűnését követően a lakás visszavétele;
i) bérlőtársi jogviszony létesítésének engedélyezése;
j) a lakásba való befogadáshoz történő hozzájárulás;
k) önkényesen elfoglalt lakás kiürítése iránti eljárás kezdeményezése;
l) amennyiben a lakást jogcím nélkül használó felszólítás ellenére sem távozik, vele szemben
bírósági vagy hatósági eljárás önkormányzat nevében való megindítása.
(2) A bérlő, a jogosultság feltételeit érintő tények, körülmények megváltozásáról 15 napon belül köteles értesíteni a polgármestert
(3) A bérbe adott lakások esetében, a három hónapnál régebbi lakbérhátralék vagy 24. § (3) bekezdésben meghatározott külön szolgáltatási díjhátralék felhalmozódása esetén az Önkormányzat köteles a bérleti szerződést felmondani és az ingatlan-kiürítési eljárást megindítani, illetve a végrehajtásról gondoskodni.
(4) A lakás állapotának ellenőrzése a rendelet 5. mellékletét tartalmazó Lakás állapotfelmérő jegyzőkönyv segítségével történik.
11. A bérlő jogai és kötelezettségei
19. § A bérbeadó a lakást a Ltv. 7. § (1) bekezdésben foglaltak szerint köteles a bérlőnek átadni. Az átadás - átvételről jegyzőkönyvet kell felvenni.
20. § A lakás komfortfokozatának megfelelő lakásberendezéseket a Ltv. 91/A. §-a tartalmazza.
21. § (1) A bérlő köteles gondoskodni a lakás burkolatainak, ajtóinak és ablakainak, valamint berendezéseinek karbantartásáról, javításáról.
(2) A bérlő folyamatosan gondoskodik:
a) a lakás tisztántartásáról, az elektromos vezetékhálózat kapcsolóinak és csatlakozóinak, aljzatainak javításáról és cseréjéről, valamint
b) az épületben, az épület központi berendezéseiben, a közös használatra szolgáló helyiségeiben és ezek berendezéseiben, továbbá a lakásban a saját, vagy vele együtt lakó személyek magatartása folytán keletkezett hibák kijavításáról és az eredeti állapot helyreállításáról, vagy a kár megtérítéséről, valamint
c) a nem kommunális hulladék elszállításáról, illetve költségeinek viseléséről.
(3) Ha a bérlő a szerződésben vállalt, vagy jogszabályban előírt egyéb lényeges kötelezettségét a bérbeadó által írásban megjelölt határidőben nem teljesíti, a bérbeadó a határidő lejártát követő 15 nap elteltével a bérleti szerződést felmondja.
22. § (1) A bérlő és a vele együtt lakó személy a lakást, a lakásberendezéseket, a közös használatra szolgáló helyiségeket és a házhoz, lakáshoz tartozó területeket, továbbá az épület központi berendezéseit rendeltetésszerűen, gondosan, az együttélés követelményeinek megfelelően - a többi bérlő és tulajdonos jogainak és jogos érdekeinek sérelme nélkül - köteles használni.
(2) Az épülettel, illetve a közös használatra szolgáló helyiségekkel és területekkel összefüggő egyéb kötelezettségek teljesítésére a bérlő és a bérbeadó megállapodása az irányadó.
23. § A bérlő az ingatlanban, csak a bérbeadó előzetes írásbeli hozzájárulásával végezhet bárminemű átalakítást, felújítást, beruházást. A Képviselő-testület – értéknövelő beruházás esetén - a kérelem alapján engedélyezheti, hogy a bérlő, a növekmény értékéig, a havi bérleti díjat, annak legfeljebb ötven százalékának megfelelő mértékig csökkentse. (beszámítás). Az előzetesen nem jóváhagyott beruházások utólagosan nem számíthatók be.
12. Lakbér, részletfizetés
24. § (1) A bérleti díj mértékét a rendelet 3. melléklete tartalmazza. A bérleti díjakat a Képviselő-testület évente egy alkalommal felülvizsgálja.
(2) A lakásbérleti jogviszony fennállása esetén a lakás, valamint a lakáshoz tartozó egyéb helyiségek használatáért, továbbá az e jogviszony keretében a bérbeadó által nyújtott – Ltv. 34. § (2) bekezdésében megállapított - szolgáltatásokért a bérlőnek díjat kell fizetni, melyet a lakbér tartalmaz.
(3) A lakbér részét nem képező külön szolgáltatások:
a) víz-csatorna hálózat /szennyvíz elszállítás biztosítása,
b) elektromos áramellátás,
c) fűtés és melegvíz ellátás (valamint ezek járulékos költségei),
d) közös használatra szolgáló helyiségekben lévő olyan berendezések használata, amelyek egyedi fogyasztása mérhető,
e) szemétszállítás biztosítása,
(4) A lakbér részét nem képező külön szolgáltatások díját a bérlő az Önkormányzat költségvetési számlájára vagy a közműszolgáltató folyószámlájára fizeti be.
(5) A Képviselő-testület a bérlő kérelmére különös méltánylást érdemlő esetben egyszeri alkalommal engedélyezheti, hogy a fennálló
a) bérleti díj,
b) külön szolgáltatás(ok) hátraléka tekintetében a bérlő - az esedékes lakbér és külön szolgáltatás díjának folyamatos fizetése mellett - részletfizetést kaphasson.
(6) Különös méltánylást érdemlő eset, ha a kérelmező vagy a vele együtt lakó személy betegség, baleset, tartós orvosi kezelés, rokkantság miatt az egy főre eső 3 havi jövedelme a kérelem benyújtását megelőző 3 hónapban legalább 50%-kal csökken.
(7) A részletfizetés legfeljebb 1 év egybefüggő időtartamra adható. A részletfizetés időtartamát a részletfizetési kérelemben foglalt indokok, a bérlő (6) bekezdésben meghatározott jövedelem csökkenés mérlegelésével a Hivatal állapítja meg megállapodás keretében.
(8) Amennyiben bérlő a részletfizetési megállapodásban foglaltakat nem tartja be, különösen a rendes havi bérleti díjat és a részletfizetés havi összegét a megállapodásban foglaltak szerint nem fizeti meg, részletfizetési kedvezményét elveszíti, és a megállapodásban meghatározott tartozása a további költségekkel és járulékokkal együtt az elmulasztott határidő végétől vagy határnaptól azonnali hatállyal egy összegben esedékessé válik.
13. A lakásbérleti szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetése
25. § (1) A határozatlan és a határozott tartamú lakásbérleti szerződés közös megegyezéssel módosítható, illetve megszüntethető.
(2) Amennyiben a lakásbérleti jogviszony a Ltv. 23. § (3) bekezdése alapján szűnik meg és a bérlő cserelakásra tart igényt, kérelme – üresen álló önkormányzati lakás esetén – soron kívül teljesíthető.
(3) Amennyiben a lakásbérleti szerződés megszüntetésére a felek között közös megegyezéssel kerül sor, a bérlőt kártalanítás illeti meg, melynek mértéke:
a) határozott tartamú bérleti szerződés esetén – amennyiben a határozott idő bekövetkeztéig legalább egy év még hátra van - 3 havi
b) határozatlan tartamú bérleti szerződés esetén 6 havi
bérleti díjnak megfelelő összeg.
14. A lakáshasználati díj emelésének mértéke
26. § A lakás jogcím nélküli használója, a jogcím nélküli használat kezdetétől számított két hónap elteltével a lakásra vonatkozó bérleti díj kétszeresének megfelelő használati díjat köteles fizetni.
A lakások értékesítése
15. A lakások elővásárlásra jogosult részére történő értékesítése
27. § (1) Az Ltv. szerinti elővásárlási joggal rendelkező személy részére értékesíteni kívánt lakások vételárát az arra engedéllyel rendelkező ingatlanforgalmi szakember által előterjesztett értékelés alapján kell megállapítani. A vételárnak meg kell felelnie a települési gyakorlatban kialakult mindenkori forgalmi árnak.
(2) A vételár megállapításakor a forgalmi értékből le kell vonni a bérlőnek a lakásra fordított és meg nem térített értéknövelő beruházásainak az értékét.
(3) A bérlő elővásárlási jogával az eladási ajánlat kézhezvételétől számított 30 napon belül élhet. Az ajánlatnak tartalmaznia kell:
a) a bérlakás legfontosabb ingatlan-nyilvántartási és más adatait (címe, helyrajzi száma, alapterülete, szobaszáma, komfortfokozata),
b) a bérlakás vételárát és a vételár kialakításánál figyelembe vett tényezőket (ingatlan forgalmi értékbecslés),
c) a fizetési feltételeket, valamint
d) tájékoztatást arról, hogy amennyiben lakbér, víz, illetve csatornadíj tartozása, vagy a társasház felé díjtartozása, illetve helyi adótartozása áll fenn, elővásárlási jogával nem élhet.
16. Elővásárlási joggal nem érintett lakások elidegenítése
28. § (1) Az elővásárlási joggal nem érintett lakások elidegenítésére nyílt licites pályázatot kell kiírni.
(2) A vételárát az arra engedéllyel rendelkező ingatlanforgalmi szakember által előterjesztett értékelés alapján kell megállapítani. A vételárnak meg kell felelnie a települési gyakorlatban kialakult mindenkori forgalmi árnak.
(3) A vételárat egy összegben kell megfizetni.
17. Az elidegenítésből származó bevételek felhasználása
29. § Az Önkormányzat a lakás elidegenítéséből származó bevételt a Képviselő-testület egyedi döntése alapján a következő célokra fordíthatja:
a) a tulajdonában levő lakásoknak a felújítására, korszerűsítésére.
b) új lakás építésére, új vagy használt lakás megvásárlására,
c) ingatlan megvásárlására.
Záró rendelkezések
30. § (1) Ez a rendelet 2023. december 1. napján lép hatályba, előírásait a folyamatban lévő ügyekben, a fennálló szerződések tekintetében is alkalmazni kell.
(2) Hatályát veszti Tokodaltáró Község Önkormányzata Képviselő-testületének az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások bérbeadásának feltételeiről szóló 10/2020.(X.30.) önkormányzati rendelete.
1. melléklet a 14/2023. (X. 31.) önkormányzati rendelethez
Ingatlan címe |
Ingatlan mérete (m2) |
Komfort fokozata |
---|---|---|
Tokodaltáró, Bacsó Béla utca 11. |
72 m2 |
összkomfortos |
Tokodaltáró, Iskola utca 12. |
86 m2 |
összkomfortos |
Tokodaltáró, Asztalos Sándor utca 33. |
51 m2 |
komfortos |
Tokodaltáró, Gete utca 9. |
68.5 m2 |
komfortos |
Tokodaltáró, Óvoda köz 8/1. |
60 m2 |
komfortos |
Tokodaltáró, Nefelejcs utca 5/4. |
60 m2 |
félkomfortos |
2. melléklet a 14/2023. (X. 31.) önkormányzati rendelethez
Iktatószám: ………….. |
3. melléklet a 14/2023. (X. 31.) önkormányzati rendelethez
Lakások komfortfokozata |
Piaci alapú lakásbérlet esetén |
Szolgálati célú lakásbérlet esetén |
Szociális alapú lakásbérlet esetén |
---|---|---|---|
Összkomfortos |
700 Ft/m2 |
600 Ft/m2 |
- |
Komfortos |
600 Ft/m2 |
500 Ft/m2 |
450 Ft/m2 |
Félkomfortos |
500 Ft/m2 |
- |
400 Ft/m2 |
4. melléklet a 14/2023. (X. 31.) önkormányzati rendelethez
|
5. melléklet a 14/2023. (X. 31.) önkormányzati rendelethez
Készült: |
||
---|---|---|
Jelen vannak: |
||
Az épület külső állapota, udvar |
||
Megnevezés |
Állapot |
Megjegyzés |
Kerítés, bejárat |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Homlokzat |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Tetőszerkezet |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Kémény |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Ereszcsatorna |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Udvar rendezettsége |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Melléképület |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Vízóra |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Villanyóra |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Gázóra |
megfelelő / nem megfelelő |
|
…………………………… (helyiség) állapota |
||
Megnevezés |
Állapot |
Megjegyzés |
Ajtó |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Ablak, ablakkeret |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Redőny |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Padlózat |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Csempe |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Fal |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Fűtőberendezés |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Világítás |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Konnektor |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Csaptelep |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Zuhanyzó, kád |
megfelelő / nem megfelelő |
|
WC csésze, tartály |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Mosdókagyló |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Bojler |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Mosogató |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Lépcső |
megfelelő / nem megfelelő |
|
Megjegyzés: |
||
Kmf |