Vaja Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2022. (IX. 29.) önkormányzati rendelete

A járművek közlekedésének önkormányzati tulajdonú utakon történő súlykorlátozásáról

Hatályos: 2022. 11. 01

Vaja Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2022. (IX. 29.) önkormányzati rendelete

A járművek közlekedésének önkormányzati tulajdonú utakon történő súlykorlátozásáról

2022.11.01.

Vaja Város Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésben Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § 2. pontjában, a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 8. § (1) bekezdés a) pontjának 1. pontjában, az utak forgalomszabályozásáról és a közúti jelzések elhelyezéséről szóló 20/1984. (XII. 21.) KM rendelet 2. § (1) bekezdésében kapott feladatkörében eljárva a közúti közlekedésről szóló a 1988. évi I. törvény 3. § (1) bekezdésében és 34. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Vaja Város Önkormányzata tulajdonában és kezelésében lévő helyi közutak állapotának védelme, illetve a helyi közutakon a biztonságos közlekedés feltételeinek, a környezet nyugalmának és a lakosság pihenéshez való jogának biztosítása érdekében a következőket rendeli el:

1. A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed minden 7,5 tonnát meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű járműre, járműszerelvényre és annak tulajdonosára.

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki:

a) a fegyveres erők, a rendőrség, a nemzetbiztonsági szolgálatok, a büntetés-végrehajtás, a katasztrófavédelem, valamint a Nemzeti Adó-,és Vámhivatal szervezete által üzemben tartott

b) a katasztrófa elhárítást, megelőzést és segítségnyújtást végző,

c) a műszaki és baleseti mentést ellátó,

d) Vaja Város közigazgatási területén kommunális feladatot ellátó (ideértve a településtisztasági szolgáltatásokhoz, települési hulladékok kezeléséhez, köztisztasági tevékenységhez, valamint közüzemi hibaelhárításhoz használt),

e) az út-, vagy közműépítést, illetve az út, vagy közmű fenntartást, javítást vagy tisztítást végző,

f) a külön jogszabályban meghatározott postai szolgáltatást végző,

g) az önkormányzat tulajdonában álló,

h) Vaja Város Önkormányzata saját beruházásaihoz használt,

i) Vaja Város közigazgatási területén lévő telephely, tárolóhely, termőföld megközelítéséhez szükséges mezőgazdasági vontatóra, a mezőgazdasági erőgépre, az erdő-vagy mezőgazdasági jelleggel rendelkező lassú járműre, valamint az általuk vontatott pótkocsira vagy munkagépre,

j) kereskedelmi egységek megnevezését tartalmazó azonosításra alkalmas jelzéssel ellátott árufeltöltő, áruszállító járműveire,

k) menetrend szerinti közforgalmi és egyedi személyszállítást végző járművekre,

l) Vaja Város közigazgatási területén belül székhellyel vagy telephellyel rendelkező autósiskolák oktató tehergépjárműveire és pótkocsis járműszerelvényeire,

m) óvodások és kísérőik, valamint a köznevelésben tanulók és kísérőik szállítását szolgáló

járművekre.

(3) A rendelet területi hatálya Vaja Város közigazgatási területén az önkormányzat tulajdonában lévő szilárd burkolattal ellátott a 4. §. (4) bekezdésében nevesített utakra terjed ki.A behajtási engedély részletes szabályai

2. Súlykorlátozási tilalom

2. § (1) A súlykorlátozás táblákkal jelölt utakra a 7,5 tonnánál nagyobb megengedett legnagyobb össztömegű járművel, valamint olyan járművel, amely a vontatmányával együtt haladja meg a 7,5 tonnát, behajtani tilos.

(2) A rendelet hatálya alá tartozó utakon a súlykorlátozás elrendelését a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II.3.) KPM-BM együttes rendelet 1. számú függelékének megfelelő közúti jelzőtábla kihelyezésével kell jelölni. A rendelet hatálya alá tartozó utakon a tilalmat a súlyhatár megjelölésével a „súlykorlátozás” jelzőtábla a „Kivéve engedéllyel” vagy a „Kivéve célforgalom” vagy a „Kivéve áruszállítás” kiegészítő táblával együtt jelzi.

(3) A rendelet tárgyi hatálya alá tartozó járművel Vaja Város közigazgatási területén az önkormányzati tulajdonban álló utakon csak behajtási engedéllyel lehet közlekedni. A rendelet tárgyi hatálya alá nem tartozó járművek esetén mentességi igazolás kerül kiadásra, melyet behajtási engedélynek kell tekinteni.

(4) Jelen rendelet az alábbi önkormányzati utak tekintetében állapít meg súlykorlátozást, melyek esetében kizárja a 7,5 tonnát meghaladó járművek behajtását:

a) Kossuth utca

b) 051 külterületi út

3. A kérelem tartalma és benyújtásának szabályai

3. § (1) A behajtási engedély iránti kérelmet a Vajai Polgármesteri Hivatalhoz, a polgármesternek címezve, az 1. melléklet szerinti nyomtatványon kell benyújtani. Több járműre vonatkozó kérelem esetén a nyomtatványt pótlapokkal kiegészítve járművenként kell benyújtani.

(2) A behajtási engedély iránti kérelmet egy járműre vonatkozóan a jogosultság feltételeinek egyidejű igazolásával a jármű üzembentartója, tulajdonosa vagy a kérelemben célállomásként feltüntetett ingatlan tulajdonosa, használója (a továbbiakban: kérelmező) nyújthatja be.

(3) Az építkezésre vonatkozó behajtási engedély kiadása iránti kérelmet az építési/bontási tevékenység helyszínére történő szállítás esetén a kérelemben megjelölt ingatlan tulajdonosa, illetve jogszerű használója, továbbá az építési/bontási engedély jogosultja, valamint az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény szerinti egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység jogosultja, valamint az utóbbiak képviseletében eljáró személy nyújthatja be (a továbbiakban: építtető).

(4) A behajtási engedély egy adott járműre, rendszámhoz kötve adható ki, az e rendeletben előírt feltételek fennállása esetén. Amennyiben a kérelmező, építtető több járműre vonatkozóan kíván benyújtani behajtási engedély kiadása iránti kérelmet, úgy a kiadás feltételeinek fennállását mindegyik járműre vonatkozóan külön kell igazolnia. Több jármű esetén minden járműre külön behajtási engedélyt kell kiadni.

(5) A járműre vonatkozó behajtási engedély kiadása iránti kérelmet a kérelemben meghatározott időpontot (1 napnál hosszabb időtartamra szóló kérelem esetén a kérelemben megjelölt időszak kezdőnapját) megelőzően legalább 5 munkanappal korábban kell benyújtani.

(6) Az építkezésre vonatkozó behajtási engedély iránti kérelmet az építési/bontási engedély, valamint az egyszerű bejelentéshez között építési tevékenység, továbbá az építési/bontási engedélyhez nem kötött építési tevékenység tervezett kivitelezése előtt legalább 8 munkanappal kell benyújtani.

(7) A behajtási engedély iránti kérelemben pontosan meg kell jelölni:

a) a kérelmező/építtető nevét, lakcímét, illetve székhelyét, telephelyét,

b) az érintett utcát, utcákat vagy útszakaszt, területet, amelyre vonatkozóan a kérelmező/építtető a behajtási engedély kiadását kéri,

c) a megközelítendő ingatlan pontos meghatározását, utcát, házszámát, helyrajzi számát,

d) azt az időtartamot, amelyre vonatkozóan a behajtási engedélyt kéri,

e) a jármű hatósági jelzését (forgalmi rendszámát), amennyiben a járművet – a vonatkozó jogszabályok szerint – nem kell ellátni hatósági jelzéssel, úgy azt más azonosításra módon kell meghatározni,

f) a járműnek, illetve járműszerelvénynek a megengedett legnagyobb össztömegét és azt, hogy a jármű a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II.3.) KPM-BM együtt rendelet 1. számú függelékének II. számú, a közúti járművekkel kapcsolatos fogalomtára szerint mely járműkategóriába tartozik.

(8) A kérelemhez csatolni kell:

a) a járműre vonatkozó behajtási engedély esetében az érintett jármű forgalmi engedélyének másolatát, kivéve a 6. § (5) és (6) bekezdésében foglaltakat,

b) az építkezésre vonatkozó behajtási engedély esetében az építési/bontási engedély, avagy az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység tudomásul vételéről szóló igazolás másolatát, az építési/bontási engedélyhez nem kötött építési tevékenység esetén az építtető erre vonatkozó nyilatkozatát.

4. A behajtási engedély kiadása, tartalma

4. § (1) A Képviselő-testület, mint a helyi közút tulajdonosa és kezelője a behajtási engedélyek kiadására, felülvizsgálatára, az engedélyek visszavonására, a mentességi igazolás kiadására vonatkozó hatáskörét a jegyzőre ruházza át.

(2) A jegyző a kérelmet megvizsgálja, és amennyiben a behajtási engedély kibocsátásának feltételei maradéktalanul fennállnak, a behajtási engedélyt a kérelem benyújtásától számított 8 napon belül adja meg a jármű forgalmi rendszámának feltüntetésével.

(3) A jegyző a behajtási engedély kiadását megtagadhatja, ha a közút teherbírása és állapota alapján nem alkalmas arra, hogy a 2. § (1) bekezdésében meghatározott legnagyobb össztömeget meghaladó jármű azon közlekedjék, vagy a kérelem a behajtási engedély kiadása feltételeinek nem felel meg. A jelen bekezdésben meghatározott okokból a jegyző a behajtási engedélyben a kérelmezettől más útvonalat jelölhet ki a kérelemmel érintett ingatlan megközelítésére.

(4) A behajtási engedély tartalmazza:

a) a jármű pontos megjelölését forgalmi rendszámmal vagy más, azonosításra alkalmas módon,

b) a forgalmi engedélyben üzembentartóként (tulajdonosként) feltüntetett személy nevét és lakóhelyét (székhelyét),

c) a rendelet azon rendelkezését, mely alapján az engedély kiadására került,

d) az engedély érvényességi idejét,

e) a súlykorlátozással érintett út, útszakasz meghatározását, melyre az engedély érvényes.

(5) Rendszám nélküli behajtási engedély olyan esetekben igényelhető, amikor a kérelmező konkrét forgalmi rendszámot nem tud meghatározni, vagy ha azok folyamatosan változnak.

(6) Rendszám nélküli behajtási engedély több járműre is érvényes lehet, ha azonosításra alkalmas jelzéssel ellátott a jármű, és a kérelmező/építtető szállítólevéllel vagy egyéb dokumentummal igazolni tudja a behajtási jogosságát.

5. A behajtási engedély kiadásának feltételei

5. § (1) A behajtási engedély kiadásának feltétele, hogy a kérelemben megjelölt ingatlan kizárólag önkormányzati úton közelíthető meg és a kérelmezett időszakban az alábbi feltételek valamelyike fennáll:

a) járművel a kérelemben feltüntetett ingatlanra vagy onnan árut szállítanak és az áru be-és kirakodása másként nem oldható meg, vagy csak aránytalanul nagy nehézségek árán oldható meg,

b) a jármű üzembentartójának, tulajdonosának lakóhelye, tartózkodási helye, székhelye, telephelye a súlykorlátozással érintett közterületről közelíthető meg vagy a kérelemben megjelölt járművet a kérelemben megjelölt ingatlanon belül – nem közterületen – garázsban, udvaron helyezi el,

c) a súlykorlátozással érintett területen építési, felújítási munkát végeznek és az építőanyagok odaszállítása, illetve a bontási anyagok elszállítása másként nem oldható meg,

d) a súlykorlátozással érintett út mellett kereskedelmi, szolgáltató, ipari tevékenység helyszínére, illetve helyszínéről történő szállítás másként nem oldható meg,

e) eseti jelleggel van szükség a súlykorlátozással érintett útra történő behajtásra.

(2) Az (1) bekezdés e) pont elbírálására a jegyző jogosult.

(3) Az (1) bekezdésbe meghatározott feltételek fennállását a kérelmezőnek kérelme benyújtásakor megfelelően igazolni kell úgy, hogy a feltételek fennállásáról szóló okiratok eredeti példányát az eljárásban részt vevő ügyintézőnek bemutatja és a fénymásolt példányt a kérelemhez csatolja, okirattal nem igazolható körülmény fennállása esetén a kérelemben nyilatkozatot tesz.

(4) Nem adható behajtási engedély annak, akinek az Önkormányzattal szemben lejárt, rendezetlen díj, adó tartozása van.

6. A behajtási engedély érvényességi ideje

6. § (1) A járműre vonatkozó behajtási engedély az alábbi időszakokra adható ki:

a) eseti behajtási engedély meghatározott napon történő egyszeri be-, és kihajtásra,

b) egy napra,

c) egy hétre,

d) egy hónapra,

e) hat hónapra,

f) egy évre,

g) a kérelemben megjelölt időszakra, de legfeljebb egy évre.

(2) A behajtási engedély a kérelemben megjelölt behajtási időponttól kezdődően az engedélyben megjelölt időpontig érvényes.

(3) Az építkezésre vonatkozó behajtási engedély az építéssel/bontással érintett ingatlanon történő építési/bontási tevékenység teljes időtartamára adható ki.

(4) A behajtási engedély az (1) bekezdésben meghatározott érvényességi időn belül érvénytelenné válik, ha az engedély kiadásának az e rendeletben meghatározott feltételei már nem állnak fenn. Erről az engedély kiadóját – az engedély egyidejű leadásával együtt – 8 napon belül értesíteni kell.

(5) A behajtási engedély kizárólag reggel 06:00 óra és este 20:00 óra közötti időszakra jogosít behajtásra. Kivételesen méltányolható okból egyedileg kérelmezhető a más időpontban történő behajtás, amelyről a jegyző a kérelem elbírálásakor dönt.

7. A behajtási engedély visszavonása

7. § (1) A behajtási engedély ellenőrzésére jogosult a rendőrség, és a jegyző által megbízott hivatali dolgozók.

(2) Amennyiben az ellenőrzés során az ellenőrzést végrehajtó azt tapasztalja, hogy a behajtási engedélyt a rendeletben meghatározottaktól eltérően – nem az engedélyben megjelölt jármű közlekedése során, nem az engedélyben megjelölt területen, az engedély másolatát használva – használják fel, kezdeményezheti a behajtási engedély visszavonását.

(3) A jegyző a behajtási engedélyt visszavonja, ha a kérelmező/építtető a behajtási engedélyben foglalt kikötéseket megszegi.

8. A behajtási engedély használata

8. § (1) A behajtási engedély – kivéve a 6. § (5) és (6) bekezdésében foglaltakat – csak az engedélyben feltüntetett forgalmi rendszámú járművel történő behajtásra használható fel, más járműre nem érvényes,

(2) A behajtási engedély csak az abban meghatározott, korlátozás alá eső közterületre történő behajtásra jogosít fel.

(3) A behajtási engedély eredeti példányát a jármű vezetőjének a járművel a súlykorlátozással érintett területen történő közlekedés során magánál kell tartania és az ellenőrzést végző személynek meg kell mutatnia.

(4) A behajtási engedély jogosultjának kérelmére a megrongálódott engedélyt – annak leadásával egyidejűleg – az önkormányzat díjmentesen kicseréli.

(5) A behajtási engedély elvesztését, ellopását, megsemmisülését 3 munkanapon belül be kell jelenteni az engedélyező hatóságnál és az engedély pótlására kérelmet kell benyújtani.

(6) A behajtási engedély jogosultja az általa használt útszakaszban okozott kárt köteles megtéríteni, ha a károkozás bizonyíthatóan visszavezethető az engedélyben szereplő jármű közlekedésére. Az engedélyes jármű által okozott károk helyreállítása annak a kötelessége, akinek a nevére a jegyző a behajtási engedélyt kiadta.

(7) A helyreállítást a károkozást követő 15 napon belül kell elvégezni.

(8) A helyreállításáig a helyreállítás kötelezettjének kell gondoskodni a károkozás helyszínén a biztonságos közlekedés feltételeinek biztosításáról.

(9) A közút helyreállítását az eredetivel megegyező vagy azzal egyenértékű pályaszerkezettel (rétegrend) kell végezni. Útszegéllyel ellátott közút esetén a helyreállítási kötelezettség az útszegélyre is vonatkozik. Amennyiben a szükséges helyreállítás szélessége meghaladja a forgalmi sáv 50 %-át, akkor a helyreállítás a forgalmi sáv teljes szélességére vonatkozik.

(10) A helyreállítás szakszerűségét és a közterület állapotát a jegyző által megbízott hivatali dolgozó ellenőrzi.

(11) A helyreállítás kiváltható külön megállapodásban rögzített feltételek szerint a kár mértékével arányosan megállapított díjnak az önkormányzat számlájára történő befizetéssel.

9. Jogkövetkezmények

9. § (1) Az e rendeletben foglalt szabályozás megsértése esetén a közúti közlekedés szabályairól szóló rendelet irányadó szabályait kell alkalmazni.

(2) Az e rendeletben meghatározott szabályok betartását a rendőrség ellenőrzi.

10. § Ez a rendelet 2022. november 1-jén lép hatályba.