Tarpa Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2022. (XII. 19.) önkormányzati rendelete

a temetőkről és a temetkezés rendjéről

Hatályos: 2022. 12. 20

Tarpa Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2022. (XII. 19.) önkormányzati rendelete

a temetőkről és a temetkezés rendjéről

2022.12.20.

Tarpa Nagyközség Önkormányzatának Képviselő–testülete a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 6. § (4) bekezdésének, a 16. §-ában, és a 41. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazása alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontban meghatározott feladatkörében eljárva, valamint a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény végrehajtására kiadott 145/1999. (X. 01.) Korm. rendelet rendelkezéseinek figyelembe vételével a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § A rendelet célja Tarpa közigazgatási területén a köztemető üzemeltetése, az elhunytak emlékének méltó megőrzése, a halottak nyughelye előtti egyházi vagy polgári szertartás végzése és a kegyeleti szolgáltatások kulturált színvonalon történő ellátásának biztosítása.

2. § Tarpa közigazgatási területén található temető

a) Tarpai Köztemető: az ingatlan-nyilvántartásban 084/1 hrsz. alatt nyilvántartott 8697.m2terület amelynek tulajdonosa a Református Egyház, fenntartója és üzemeltetője Tarpa Nagyközség Önkormányzata, 084/2 hrsz. alatt nyilvántartott 2 ha 6722.m2terület, amelynek tulajdonosa és fenntartója, üzemeltetője az Önkormányzat.

b) Lezárt temető: 388 hrsz. alatt felvett temető 264 m2terület, amelynek tulajdonosa Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, valamint 387 hrsz. alatt nyilvántartott 763 m 2 terület, amelynek tulajdonosa Magyarországi Baptista Egyház.

c) Kegyeleti emlékhely: Az I. és II. világháború alatt külföldön elhunyt tarpaiak emlékhelye a 1052/3 hrsz. alatt felvett, természetben a II. Rákóczi Ferenc Művelődési Ház és a hozzá tartozó földrészlet.

3. § (1) A Rendelet hatálya - figyelemmel a Tarpai Református Egyházközséggel kötött, a jelen rendelet 2. számú mellékletét képező megállapodásra - a Tarpai Köztemető teljes területére terjed ki.

(2) A köztemetőt teljeskörűen az önkormányzat üzemelteti és tarja fenn.

(3) A köztemető fenntartása és üzemeltetése érdekében a Képviselő-testület döntése alapján erre jogosult gazdálkodó szervezettel kegyeleti közszolgáltatási szerződés köthető.

2. A temetési helyekre és temetkezésre vonatkozó szabályok

4. § (1) A temetési hely feletti rendelkezési jog időtartamát a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény végrehajtásáról szóló 145/1999. (X. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 18. § (1) bekezdésének megfelelően a következők szerint határozza meg:

a) a koporsós betemetés, illetve rátemetés napjától számított 25 év,

b) urnasírhely esetén 10 év,

(2) A temetési hely feletti rendelkezési jog az (1) bekezdésben foglalt rendelkezési idő lejárta után meghosszabbítható (újraváltható). A temetési hely felett rendelkezni jogosult kérelmére az újraváltás időtartama

a) a koporsós betemetés, illetve rátemetés esetén 25 év,

b) urnafülke és urnasírhely esetén 10 év,

Az újraváltás díja a megváltási díj időarányosan csökkentett részével egyenlő.

(3) A temetési helyek használati díjtételeit e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza. Ezen díjtételeket évente felül kell vizsgálni.

5. § (1) A temetőt sírhelytáblákra (parcellákra), sírhelytáblákat pedig sorokra kell osztani. A sorokban a temetési helyeket az önkormányzat jelöli ki. Az új sírhelytáblák kijelölése során külön parcellát kell kijelölni a felnőtt sírhelyeknek, urnás sírhelyeknek, amelyeket sírhely sorokra és a sorokat arab számmal megjelölt temetési helyekre kell felosztani.

(2) A sírhelyeket a temetés alatt álló sírhelytáblákban folytatólagos sorrendben kell felhasználni. Kivételesen a korábban kialakított sorokban levő és megfelelő méretű temetési helyre is ki lehet jelölni a sírhelyet.

6. § (1) Az 5. § (1) bekezdésében jelölt temetőben kialakított vagy kialakítandó sírhelyek megoszlása a következő lehet:

a) egyes sírhelyek,

b) kettős sírhelyek,

(2) A sírhelyek méretei:

a) felnőtt egyes sírhelyek hossza: 2,5 méter, szélessége: 1,5 méter, a sírok egymástól való távolsága: 0,6 méter, a sírhelysorok egymástól való távolsága: 0,5 méter,

b) felnőtt kettős sírhelyek hossza: 2,5 méter, szélessége: 2,5 méter, a sírok egymástól való távolsága: 0,6 méter, a sírhelysorok egymástól való távolsága: 0,5 méter,

c) urnasírhely hossza 0,6méter, szélessége: 0,6 méter.

7. § (1) Sírjelek, síremlékek felállításához, felújításához, átépítéséhez, lebontásához szükséges részletes tervet az elhelyezés előtt a temető üzemeltetője részére be kell mutatni, aki ez alapján és a (2) bekezdésben foglaltak figyelembe vételével tudomásul veszi és igazolja vissza a síremlékek alapozási méreteit.

(2) A síremlékek földfeletti kiképzésének adatai:

a) A földfeletti állandó kiképzés méretei:

aa) felnőtt egyes sírok hossza: 2,5 méter, szélessége: 1,5 méter,

ab) felnőtt kettős sírok hossza: 2,5 méter, szélessége: 2,5 méter,

ac) urnasírhelyek hossza: 0,5 méter, szélessége: 0,5 méter,

b) A sírok földfeletti kiképzésének méretadatai nem vonatkoznak a rajtuk elhelyezett emléktáblák, emlékoszlopok és azok kiegészítő tartozékai, például vázák méreteire. Ennek eseti elbírálása – az (1) bekezdésben foglaltak szerint – az Üzemeltető feladata.

c) A járda magassága a talajszinttől maximum 6 cm lehet. A járda elkészítéséhez a kivitelező és az üzemeltető együttműködési megállapodása szükséges.

d) A sírjelek, síremlékek magassági méreteinek meghatározása a helyi építési szabályzatban előírt korlátozások figyelembe vételével történhet.

8. § Hamvakat tartalmazó urnák eltemetése, elhelyezése a parcella vázlat alapján kialakított sírhelytáblákban történik.

3. A temető működési rendje

9. § Az önkormányzat a temetéssel, a köztemető üzemeltetésével kapcsolatos ügyek intézésére a községháza épületében ügyfélfogadást tart. Az ügyfélfogadás helyi időpontja és időtartama azonos a hivatal ügyfélfogadási időpontjával, melyet a temető bejáratánál ki kell függeszteni.

10. § (1) A temető egész nap látogatható.

(2) A köztemetőben 14 éven aluli gyermek felnőtt felügyelete nélkül nem tartózkodhat. A szülő felügyeletének hiánya vagy a nem kellően hatékony felügyelet miatt bekövetkezett esetleges balesetekért az üzemeltetőt felelősség nem terheli.

11. § (1) Az önkormányzat folyamatosan gondoskodik a temető létesítésének és működtetésének feltételéül előírt infrastrukturális és egyéb körülmények megfelelő állapotban tartásáról, így különösen a köztemetők

a) útjainak javításáról,

b) zöldfelületeinek karbantartásáról,

c) a hulladékok összegyűjtéséről és elszállításáról,

d) vízvételi lehetőségről.

(2) Az elhasználódott és feleslegessé vált tárgyak megsemmisítése az önkormányzat feladata, amennyiben a sírhellyel rendelkező személy nem ismert.

12. § (1) A köztemető őrzéséről az önkormányzat gondoskodik.

(2) A temetési helyek földfeletti kiképzéséhez, síremlékek, sírboltok létesítéséhez szükséges építési anyagokat, segédszerkezeteket, építőipari gépeket a temető területén az erre a célra kijelölt helyen lehet tartani. Az építési tevékenységekből visszamaradt anyag, törmelék, segédszerkezet sírhelyek közötti tárolása csak az önkormányzat által engedélyezett módon és időtartamra lehetséges.

(3) Tilos a temetőben

a) a halottak kegyeletét sértő magatartást tanúsítani, különösen hangoskodni és egyéb megbotránkoztató tevékenységet folytatni,

b) szemetet, egyéb hulladékot elszórni,

c) a temetőkben hiányos öltözetben megjelenni,

d) a temető üzemi épületeit és azok tartozékait, a sírokat és síremlékeket, azok növényzetét rongálni, beszennyezni,

(4) A sírgondozás során összegyűlt mindenfajta hulladék, szemét, növényi maradvány, valamint gaz, virág, koszorú hulladék a kihelyezett szemétgyűjtő konténerekben tárolandó.

(5) Temetőben gyertyát gyújtani tűzmegelőzés figyelembe vételével szabad.

(6) A temető területén a temetési helyeken síremlék, sírjel állításával kapcsolatos munkavégzés csak a rendelkezési jogosulttól származó írásbeli nyilatkozat birtokában lehetséges. A munkavégzést a munkák megkezdését megelőzően az önkormányzatnak be kell jelenteni. A sírhely gondozásával kapcsolatos egyéb tevékenység, amennyiben azt nem vállalkozásszerűen végzik, nem bejelentés-köteles.

(7) A temetési hely melletti területen, azaz nem a sírhelyhez tartozó területen más tárgy, például ülőpad, egyéb sírtermék, fás szárú növény csak az önkormányzat írásbeli engedélyével helyezhető el. Az engedély nélkül kihelyezett tárgyak, fás szárú növények, zúzott vagy darált kőzúzalék eltávolítását a kihelyező az önkormányzat írásos felszólítása után 30 napon belül köteles elvégezni. Amennyiben az eredeti állapot visszaállítása határidőn belül nem történik meg, akkor az önkormányzat gondoskodik erről. A felmerülő költségeket az önkormányzat a sírhely felett rendelkező számára továbbszámlázza.

(8) A temető területén a síremlékek, sírok építése során keletkezett építési törmeléket, fel nem használt építőanyagot, sírjeleket, a vállalkozási és a temetkezési szolgáltatással összefüggésben keletkezett veszélyes hulladékot a megrendelő által kivitelezéssel, szolgáltatással megbízott vállalkozó, temetkezési szolgáltató még a munkavégzés napján köteles a köztemető területéről elszállítani vagy elszállíttatásáról gondoskodni. A vállalkozó vagy temetkezési szolgáltató mindezen anyagok további elhelyezéséről és ártalmatlanításáról is köteles gondoskodni.

(9) A temetőkbe látogatók panaszaikat a 9.§-ban meghatározott irodában elhelyezett panaszkönyvbe jegyezhetik be. Az önkormányzat köteles a bejegyzett indokolt panaszokat a törvényes határidőn belül kivizsgálni, erről a panasztevőt tájékoztatni és a jogos panasz okát megszüntetni.

4. Temetkezési szolgáltatások

13. § (1) A temetkezési szolgáltatások közül a temetőn belüli, az elhunyt hűtésével, ravatalozásával az önkormányzat, mint üzemeltető szakszemélyzetének és az erre a célra szolgáló berendezésének igénybevétele kötelező. Ezeket az üzemeltető által biztosított szolgáltatásoknak nevezzük, amelyre vonatkozó díjtételeket a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

(2) Újratemetés díját a rendelet 1. számú mellékletében szereplő díjtételekből kell értelemszerűen képezni.

14. § (1) A temetőben munkát végző vállalkozó és temetkezési szolgáltató ez irányú tevékenységét az önkormányzattal együttműködve köteles végezni.

(2) A temetőben vállalkozásszerűen munkát végzők, különösen az építőipari vagy kertészeti tevékenységet ellátók minden olyan megkezdett nap után, amelyen vállalkozói tevékenységüket végzik, temető-fenntartási hozzájárulási díjat kötelesek fizetni, melynek összegét a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

15. § Ravatalozni és ravatalozással egybekötött szertartást végezni csak a ravatalozó-teremben vagy ahhoz közvetlenül kapcsolódó nyílt, a ravatalozó épület előtt kijelölt és kiépített területen lehet. A ravatalra helyezett halott – kivéve a fertőző betegségben elhunyt és a roncsolt testű halott – koporsója az eltemettető kívánságára, a temetési szertartás megkezdéséig a ravatalozóteremben nyitva tartható. A köztemetőben lévő ravatalozó helyiséget a temetési szertartás megkezdése előtt egy órával kell kinyitni.

5. Kegyeleti közszolgáltatás

16. § (1) A köztemető fenntartása és üzemeltetése érdekében a Képviselő-testület döntése alapján, pályázati eljárás útján kiválasztott erre jogosult gazdálkodó szervezettel határozott időre szóló kegyeleti közszolgáltatási szerződés köthető a vonatkozó jogszabályokban és a jelen rendeletben foglalt rendelkezések szerint.

(2) A kegyeleti közszolgáltatási tevékenységet a szolgáltató csak a jelen rendelet keretei között láthatja el, új feltételeket, eltérő, illetve más díjakat nem állapíthat meg.

(3) A kegyeleti közszolgáltató jogosult temetkezési szolgáltatást is nyújtani.

(4) A kegyeleti közszolgáltató a temetkezési szolgáltatók tekintetében köteles megtartani az egyenlő bánásmód követelményét.

(5) A kegyeleti közszolgáltatásra vonatkozó további rendelkezéseket kegyeleti közszolgáltatási szerződésben kell meghatározni.

6. Záró rendelkezések

17. § (1) A rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba.

(2) A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a temetőkről és a temetkezés rendjéről szóló 1/2016.(I.20.) számú önkormányzat rendelet.

Szécsi Szabolcs polgármester

dr. Kozák Krisztián jegyző

1. melléklet a 12/2022. (XII. 19.) önkormányzati rendelethez

üres cím

2. melléklet a 12/2022. (XII. 19.) önkormányzati rendelethez

üres cím