Besenyszög Községi Önkormányzat Képviselő-testületének
23/2001./XI.01./rendelete a közterület eltérő használatának rendjéről
Hatályos: 2013. 12. 03Besenyszög Községi Önkormányzat Képviselő-testületének
23/2001./XI.01./rendelete a közterület eltérő használatának rendjéről
Hatályos: 2013. 12. 03
A Besenyszög Községi Önkormányzat Képviselő- testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990.évi LXV.tv. 16.§.(1) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva- figyelemmel a közúti közlekedésről szóló 1988.évi I. tv. 12.§. (3)-(4) bekezdésében - a közterület-használat engedélyezésével kapcsolatban az alábbi rendeletet alkotja:
1.§.
A rendelet célja
E rendelet célja, hogy Besenyszög Község közterületeinek rendeltetéstől eltérő használata szabályozott módon valósuljon meg, hogy az mások érdekeit ne sértse, továbbá segítse elő a közterületek rendjének és tisztaságának fokozott biztosítását.
2.§.
A rendelet hatálya
- A rendelet hatálya természetes személyekre, jogi személyekre és jogi személyiséggel nem rendelkező, más szervezetekre egyaránt kiterjed.
- A rendelet hatálya kiterjed a közhasználatra szolgáló minden olyan állami vagy önkormányzati tulajdonban álló földterületre, amelyet a rendeltetésének megfelelően bárki használhat és az ingatlan-nyilvántartás így tart nyílván. Kiterjed a magánterületnek a közforgalom számára a tulajdonos (használó) által megnyitott és kijelölt részére, melyet azonos feltételekkel bárki használhat.
- Nem terjed ki a rendelet hatálya a bel- és külterületi közutakra, kerékpárutakra és a piacokról és vásárokról szóló helyi rendeletben meghatározott közterületekre, ahol helyfoglalási díjat kell fizetni.
3.§.
A közterület-használat szabályozása
- 3A közterület rendeltetéstől eltérő használatához közterület-használati engedély és használati díj fizetése szükséges.
- Közterület-használati engedélyt kell beszerezni:
- a közterületbe 10 cm-en túl benyúló kirakatszekrény, hirdető-berendezés (fényreklám), cégér, cég- és címtábla, üzleti védőtető (előtető), ernyőszerkezet elhelyezésére,
- árusító és egyéb fülke (pl.: élelmiszer, cukorka, gyümölcs, virág, könyv, hírlap, dohány) elhelyezésére,
- közúti közlekedéssel és fuvarozással kapcsolatos állomáshely, fedett várakozóhelyiség, üzemanyagtöltő-állomás elhelyezésére,
- 1az egyes létesítményekhez kis- és magánvállalkozásokhoz a közút területén kívül szükséges gépjármű-várakozóhelyek céljára,
- önálló hirdetőberendezések és köztárgyak (pad, tájékoztató táblák, közvilágítási lámpák, tartó oszlopok, kerékpártároló, alapzatos zászlórúd) elhelyezésére függetlenül attól, hogy fix vagy mozgatható kivitelűek,
- 10 totó-lottó láda elhelyezésére,
- Építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag , lakó-, raktárkonténer és törmelék elhelyezésére,
- Alkalmi és mozgó árusításra, javító-szolgáltató tevékenységre (pl.: zöldség-gyümölcs, fagylalt) idényjellegű árusításra,
- [15]Közterület filmforgatási célú használatára
- Vendéglátóipari előkert céljára, üzleti szállítás vagy rakodás alkalmával göngyöleg elhelyezésére, árukirakodásra,
- Kiállítás, vásár, alkalmi vásár, sport- és kulturális rendezvények, továbbá cirkusz és mutatványos tevékenység céljára.
- Nem kell közterület-használati engedélyt kérni:
- Úttartozékok és a közúti közlekedés irányításának célját szolgáló berendezések elhelyezéséhez,
- A közterületen, illetőleg az alatt vagy felett elhelyezett közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkához,
- Építéshez szükséges anyagok, segédeszközök és segédszerkezetek 48 óránál rövidebb időtartamú lerakására illetve elhelyezésére, amely a közlekedést nem akadályozza,
- Tüzelő vagy egyéb anyagok (pl. költözködés során bútorok és egyéb háztartási felszerelések) rakodásához és tárolásához, ha az a 24 órát nem haladja meg és a közlekedést nem akadályozza.
- A közterület-használati engedély
- határozatlan időre
- maximum 1 év időtartamra, illetőleg feltétel bekövetkeztéig adható. Az engedély új kérelemre meghosszabbítható.
23/A. §
Járművek közterületen történő tárolásának szabályai
(1) A helyi közutakon és közterületen közterület-használati engedély, útkezelői hozzájárulás nélkül hatósági jelzéssel nem rendelkező járművek, - melyek a közúti forgalomban csak ilyen jelzéssel vehetnek részt - nem tárolhatók. (Üzemképtelen járművek)
(2) 12Nem tárolható közterületen tehergépkocsi, pótkocsi, vontató, nyergesvontató, autóbusz, autómentő-tréler, mezőgazdasági, erdészeti feladatú berendezések, gépek és közterületi- használati engedély nélkül.
(3) A jármű tulajdonosa köteles nevét, címét a közterület-használati engedélyt, vagy annak másolatát a járművön jól látható helyen elhelyezni.
4.§.
A közterület-használat iránti kérelem
- A közterület-használati engedélyt annak kell kérnie, aki a közterületet használni kívánja.
[16](2) A közterület-használati engedély iránti kérelemnek – a filmforgatási célú közterület- használat kivételével - tartalmaznia kell:
- a kérelmező nevét és lakcímét,
- a közterület-használat célját és időtartamát, helyének pontos meghatározását
- az elfoglalt terület helyreállításáért felelős személy nevét, címét,
- a közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okirat hiteles másolatát (pl. működési engedély, vállalkozói igazolvány),
- a szükséges hatósági, szakhatósági engedélyek másolatát,
- mutatványos tevékenység esetében az érintett közterület közműtulajdonosokkal egyeztetett M 1:1000 méretarányú helyszínrajzát.
45.§.
A közterület-használati engedély megadása
- A polgármester dönt a közterület-használatra vonatkozó engedély tárgyában.
- Az engedélyben figyelembe kell venni az építésügyi szabályzatot, a Településrendezési Tervet, a köztisztasági, továbbá a közreműködő szakhatóságok hozzájárulásában előírt követelményeket és ellenőrizni kell az egyéb feltételeket. (működési engedély, vállalkozói igazolvány)
- A községi főúthálózat mentén közterület-használati engedély csak akkor adható, ha a közterület-használatot különösen fontos érdek teszi szükségessé (pl. autóbuszvárakozó-fülke létesítése).
56.§.
„A közterület-használati engedély”
- A „engedélynek” tartalmaznia kell:
- az engedélyes nevét, állandó lakó-(telep)helyének címét, 14
- a közterület-használat célját és időtartamát, helyének, módjának és feltételeinek pontos meghatározását,
- az érintett közműtulajdonosok, a szakhatóságok hozzájárulásában foglalt előírásokat,
- az „engedély” megszűnése vagy felmondása esetére az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó kötelezettség előírását,
- közterület-használati díj fizetési kötelezettség esetén a díj mértékét és fizetésének módját,
- Az „engedély” rögzített feltételek be nem tartása esetén alkalmazandó jogkövetkezményeket.
- az engedélyes nevét, állandó lakó-(telep)helyének címét, 14
- Az anyagok és szerkezetek tárolásával kapcsolatos közterület-használati engedélyben azt is ki kell kötni, hogy a tárolás csak a munka-, baleset-, és egészségvédelmi szabályokban előírt módon történhet.
- Az építési munka végzésének tartamára szóló közterület-használati engedélyben szükség szerint – elő kell írni az esztétikai követelményeket kielégítő kerítés létesítését.
- Az utcai árusítás céljára szolgáló közterület-használati engedélyben azt is meg kell jelölni, hogy az árusítás építményből, járműből vagy kézből, illetőleg meghatározott helyen történhet-e.
7.§.
A közterület-használati díj
- Az engedélyes a közterület-használatért díjat köteles fizetni.
- A közterület- használati díj Besenyszög Város Önkormányzat Képviselő-testületét illeti meg.
- A közterület-használati díj mértékét e rendelet 1.sz. melléklete tartalmazza. Az 1 m2-nél kisebb területet igénylő közterület használat esetében is az 1 m2-nek megfelelő díjat kell fizetni.
- A díj fizetése
- határozott időre szóló engedély esetén előre csekken egy összegben történik,
- határozatlan ideig tartó engedély esetén negyedévente a hónap 5. napjáig történik a Besenyszög Községi Önkormányzat 11745004-15409979. sz. költségvetési elszámolási számlájára.
8.§.
Mentesség a közterület-használati díj fizetése alól
- Nem kell közterület-használati díjat fizetni
- a közműveknek (víz, gáz, elektromos, posta, távközlés)
- a közbiztonsági feladatok ellátását szolgáló közérdekű létesítmények, tárgyak elhelyezéséért, a szemétszállítás napján a közterületen elhelyezett kukák, konténerek után,
- a közforgalmú közúti közlekedési cégeknek a feladatok ellátását szolgáló létesítményei elhelyezése,
- szobrok, emlékművek, díszkutak, szökőkutak elhelyezése,
- az önkormányzat és intézményei által elhelyezett hirdetőberendezés után,
- a közvetlen életveszély elhárításának céljára szükséges területek után.
- [17]a közérdekű célokat (oktatási, tudományos, vagy ismeretterjesztő témájú) szolgáló, vagy filmművészeti állami felsőoktatási képzés keretében készülő film forgatása, ha a forgatás időtartama nem haladja meg az 5 napot, illetve a forgatás területe nem haladja meg a 10 m2-t.
79.§.
„A közterület-használat megszüntetése”
- A közterület-használat közérdekből bármikor megszüntethető. Ebben az esetben a befizetett díjat az engedély –ha volt- megszűnésének napjától vissza kell fizetni.
- Vissza kell vonni az engedélyt, ha az arra jogosult a közterületet nem a megállapodás szerinti célra és módon használja, vagy a díjfizetési kötelezettségének a felszólítást követő 15. napon belül nem tesz eleget.
- Ha az engedély érvényét veszti, a felhasználó a saját költségén köteles az eredeti állapotot – kártalanítási igény nélkül – helyreállítani.
810.§.
Közterület filmforgatási célú használatára vonatkozó eltérő rendelkezések
- A Képviselő-testület a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény szerinti filmforgatás céljából történő közterület használatra vonatkozó hatósági szerződés jóváhagyása hatáskörét a polgármesterre ruházza át.
- A közterület filmforgatási célú igénybevétele a 90 napot nem haladhatja meg.
- A közterület filmforgatási célú igénybevétele összességében az 500 m2-t nem haladhatja meg.
- A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek fel nem róható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használati engedélyt olyan időtartammal kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulását követően 7 napon belül újra biztosítani kell.
- Besenyszög városban nincs turisztikailag kiemelt közterület.
8 Módosítva a 21/2008. (VII.07.) számú és a 16/2010.(IX.27.) számú rendelettel. Hatályon kívül helyezve a 18/2012.(IV.30.) számú rendelettel.
Módosítva a 14/2013. (XII.02.) számú rendelettel. Hatályos 2013. 12. 03.-tól.
11.§.
Záró rendelkezések
- 9A Képviselő- testület a közterület-használati kérelmek elbírálásával kapcsolatos hatáskörét a polgármesterre átruházza.
- E rendelet 2002. január 1-én lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti a 6/1996./III.29./sz. önkormányzati rendelet.
- 11„E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelvvel összhangban került elfogadásra, előírásainak megfelel.”
Balogh Zoltán Munkácsi György
polgármester jegyző
[1]1.sz. melléklet a 23/2001./11.01./sz. Ö.K. rendelethez
A rendelet 1. számú melléklete a következőképpen módosul:
Közterület-használati díjtáblázat
1./ Közterületbe 10 cm-en túl benyúló kirakatszelvény,
hirdető-berendezés, cégér, üzleti védőtető, ernyőszerkezet 500.-Ft/m2/hó
2./Árusító és egyéb fülke 1.000.-Ft/m2/hó
3./Teher- és különleges járművek, valamint ezek vontatmányainak
elhelyezésére 500.-Ft/db/nap
4./Önálló hirdető-berendezések és köztárgyak 500.-Ft/m2/hó
5./Építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag, konténer, törmelék
6 hónapig 500.-Ft/m2/hó
6 hónapon túl 1000.-Ft/m2/hó
6./Alkalmi és mozgóárusítás 500.-Ft/m2/nap
7./ Filmforgatás:
a) forgatási terület: 208.- Ft/m2/nap
b) technikai terület: 156.- Ft/m2/nap
c) stáb- parkolási terület: 104.-Ft/m2/nap
d) kiürítési terület: 104.-Ft/m2/nap
e) forgalomtechnikai biztonsági terület: 10.-Ft/m2/nap
8./Vendéglátó ipari előkert, üzleti szállítás vagy rakodás alkalmával
göngyöleg elhelyezése, árukirakodás 200.-Ft/m2/hó
9./ Cirkusz és mutatványos tevékenység, kulturális rendezvény,
körhinta, céllövölde 50 m2-ig 3.000.- Ft/nap
100 m2-ig 5.000.- Ft/nap
100 m2 felett 10.000.-Ft/nap
Módosítva a 31/2006.(XII.14.) számú rendelettel. Hatályos 2007. január 1. Módosítva a 14/2013. (XII.02.) számú rendelettel. Hatályos 2013.12.03-tól.